Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 475K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.848
Like
2.231
Πόντοι
456
ξερεις μονο τι φοβαμαι?μην μου τα γυρισει μετά η μανα μου και μου πει δικό σου ειναι το παιδι....ανελαβέ το.κι εγω κι η γκομενα ειμαστε ανεργοι βασικα
Θα σου βρούνε δουλειά και θα είσαι αναγκασμένος να πας θες δε θες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.848
Like
2.231
Πόντοι
456
γι αυτο το αποφάσισα....Ενα παιδί θα το κανω,πιστευω πως πρεπει...Θα ξεκινησω αμεσα τα ακάποτα
ρε φιλαράκο, τώρα το κάνεις με προφυλακτικό δηλαδή; Γιατί πριν λίγες μέρες μας έλεγες ότι ακολουθείς την τακτική του "φιλεναδίτσου" για να προσεγγίσεις κοπέλες. Το κατάφερες τελικά; Μπήκε το νερό στο αυλάκι;

Ή κατευθειαν σε θέλουν για γαμπρό και το σεξ μετά το γάμο;
 

j 1973

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
163
Like
248
Πόντοι
21
ναι αλλα και να μην κανω καθολου παιδιά δηλαδη??ειναι σωστό αυτο?
Δεν είναι όλοι κατάλληλοι για να κάνουν οικογένεια για οικονομικούς η για λόγους κοινωνικής παιδείας.
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
953
Κριτικές
18
Like
3.443
Πόντοι
5.585
δεν πρεπει κι εγω ομως να κανω παιδιά καποια στιγμη??αυτο δεν ειναι κοινωνικά το ορθό?

γενικα ειναι πολυ ασχημο και κοινωνικά να το δεις να μην εχει κανει καποιος ανδρας ουτε ενα παιδι.Ειναι καπως....πως να το κανουμε

Φίλε επειδή σε βλέπω να νοιάζεσαι πολύ για τα "κοινωνικά" δεν πιάνεις καμια δουλειά πρώτα και εσύ και η άλλη η τεμπέλα?
Γιατι κοινωνικα ειναι τραγικο να ειναι καποιος στα 35 του ανεργος και να τον ζουν οι γονείς του.
Και μετά κοιτάς να πετάξεις και τα κουτσούβελα πάντα για την κοινωνία.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.814
Like
12.779
Πόντοι
2.606
λοιπον κι εγω κι αυτη δεν εργαζομαστε,ειμαστε μεταξυ 30-35 και οι δυο μας.ψωλές εχει φαει αβερτα,εμφανισιακά ειναι μετρια ,εχουμε πολυ καλη χημεια τα βρισκουμε σε ολα αλλα για παιδί να κανουμε δεν ξερω το σκεφτομαι.
τυπε τι το συζητας εχεις αργησει κι ολας
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.680
Like
7.492
Πόντοι
2.306
Άμα δεν είσαι εύπορος, δεν μπορεί να σου φάει η γκόμενα λεφτά με διαζύγιο και διατροφή αργότερα.

Κάντε παιδιά. Θα βρεθούν οι λύσεις για να μεγαλώσουν.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.848
Like
2.231
Πόντοι
456
Σκατά στο μυαλό της, σκατά στην ψυχή της κι αυτής και όποιας άλλης σκέφτεται ετσι. Είμαι εξαγριωμένος με τις νοοτροπίες των γυναικών
Τη δουλίτσα της την έχει. Δεν χρειάζεται να παντρευτεί.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
34.986
Κριτικές
62
Like
44.490
Πόντοι
8.530
Πολλοί γκρινιάζουν απλά για να γκρινιάζουν

Με τοση ακρίβεια,και πάλι έχει ένα σωρό που μια χαρά διακοπάρες πάνε,ταξίδια,3ημερα κλπ.
Nαι...αρμεγοντας τα σόγια τους και την γειτονιά τους μετά από ανελέητη κλαψομουνιαση...αν είχαν λίγο φιλότιμο θα είχαν αυτοκτονήσει η μεταναστεύσει .
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
34.986
Κριτικές
62
Like
44.490
Πόντοι
8.530
μαλλον στην τεμπελιά γιατι δεν δουλευω ουτε εγω ουτε εκεινη.και γενικα σαν χαρακτηρες.ΤΙ λες?να την γκαστρωσω να τελειωνουμε πια?
Είστε ένα κλασικό ελληνικό ζευγάρι μόνο που είστε πιο ξεκούραστοι...άρα χωρίς γκρίνια . ..απολαύστε το για όσο κρατάει.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.848
Like
2.231
Πόντοι
456
Αλλά εδώ μιλάμε για δημιουργία οικογένειας που το να μην δημιουργήσεις,δεν σε καθιστά απευθείας "περίεργο", παρά μόνο σε αργοσχολους πουθενάδες καράβλαχους.
Στην επαρχία όλοι τέτοιοι είναι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
34.986
Κριτικές
62
Like
44.490
Πόντοι
8.530
λοιπον κι εγω κι αυτη δεν εργαζομαστε,ειμαστε μεταξυ 30-35 και οι δυο μας.ψωλές εχει φαει αβερτα,εμφανισιακά ειναι μετρια ,εχουμε πολυ καλη χημεια τα βρισκουμε σε ολα αλλα για παιδί να κανουμε δεν ξερω το σκεφτομαι.
Έχει φάει πολλές ψωλες αν και μέτρια...χμμμμ....:rolleyes::think:
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.197
Like
3.424
Πόντοι
456
Ένα παιδί αλλάζει μια γυναίκα, είτε προς το χειρότερο είτε προς το καλύτερο. Τότε θα φανεί αν έκανε κάποιος καλή επιλογή.
Γνώμη μου είναι πως δεν υπάρχει λόγος να παντρευτείς αν δεν υπάρχει η προοπτική απόκτησης παιδιού. Όπως είπαν και παραπάνω, όχι για να έχεις κάποιον να σε γηροκομήσει αλλά επειδή η εμπειρία σε αλλάζει σαν άνθρωπο και βοηθάς έναν νέο να έχει μια καλύτερη τύχη από εσένα.

Επιπλέον οι γυναίκες που δεν μπορούν ή δεν θέλουν να αποκτήσουν παιδιά συνήθως είναι τραγικά περισσεύματα οπότε σε αυτήν την περίπτωση μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα.
Έχει γεμίσει ο τόπος από ελεύθερες 40αρες, 50αρες κοκ. Πιστεύω δεν είναι τυχαίο.
Αν ξεγελαστείς και μπλέξεις με κανένα περίσσευμα για συντροφικότητα και καλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις απένταρος και μια ώρα νωρίτερα στον τάφο.
 

Nikos P.

Μέλος
Εγγρ.
28 Σεπ 2023
Μηνύματα
724
Like
948
Πόντοι
86
Έχει φάει πολλές ψωλες αν και μέτρια...χμμμμ....:rolleyes::think:
αφου γαμιεται ασύστολα...μεχρι και παρτουζα με αλβανους ειχε κανει παλιοτερα αλλα δεν μπορω να πω τίμιο κοριτσι μου ανοιξε την καρδια της και μου τα ειπε όλα....Μα καλά κι εσυ τι νομιζες?Αν ηταν σοβαρη κοπελα με εμενα θα πηδιότανε?
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.643
Like
17.679
Πόντοι
3.656
Έχει γεμίσει ο τόπος από ελεύθερες 40αρες, 50αρες κοκ. Πιστεύω δεν είναι τυχαίο.
Αν ξεγελαστείς και μπλέξεις με κανένα περίσσευμα για συντροφικότητα και καλά το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις απένταρος και μια ώρα νωρίτερα στον τάφο.

Και οι άντρες όμως αυτών των ηλικιών,τι άλλες επιλογές έχουν;Εννοώ όσους δεν θέλουν να'΄ναι συνέχεια μόνοι και στις πουτάνες

Για τις μικρότερες είναι γέροι,αλλοδαπές πλέον δύσκολο να βρεθούν,τι άλλο μπορεί να βρει κάποιος;
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
34.986
Κριτικές
62
Like
44.490
Πόντοι
8.530
Και οι άντρες όμως αυτών των ηλικιών,τι άλλες επιλογές έχουν;Εννοώ όσους δεν θέλουν να'΄ναι συνέχεια μόνοι και στις πουτάνες

Για τις μικρότερες είναι γέροι,αλλοδαπές πλέον δύσκολο να βρεθούν,τι άλλο μπορεί να βρει κάποιος;
Σε παραμεθόριες περιοχές είναι σύνηθες να περνάνε τα σύνορα άνδρες σε ηλικία γάμου για να βρίσκουν νύφες απέναντι .
Βέβαια οι άνδρες είναι από άνεργοι έως εργαζόμενοι σε δουλειές ποδαριού και βρίσκουν ψιλομπαζακια...όμως η αλήθεια είναι ότι αναβαθμίζονται τα μάλα στις μικρές κοινωνίες όπου ζούνε όλοι μαζί ακόμα και με τους παππούδες από δίπλα για να βάζουν το χέρι στην τσέπη...όπως παλιά!
 

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.197
Like
3.424
Πόντοι
456
Όταν πρέπει όλη σου τη ζωή να παλεύεις για να είσαι ανταγωνιστικός στα εργασιακά και να επιβιώνεις πως θα μπορέσεις να κοιτάξεις και το κομμάτι της οικογένειας? Η καπιταλιστκή κοινωνία είναι υπερβολικά σκληρή και η οικογένεια ένα μεγάλο μειονέκτημα, δυστυχώς έτσι είναι. Εγώ δεν έχω μάνα ή πατέρα να μου κρατήσουν τα παιδιά και να με βοηθήσουν και ότι βγάζω φτάνει για να καλύψει ότι χρειάζομαι για εμένα. Δεν έχω δικό μου σπίτι.

Η οικογένεια θα ήταν κάτι καλό σε μία πολύ διαφορετική κοινωνία.
Δυστυχώς τύπε έτσι σκεφτόμαστε οι άντρες και το εκμεταλλεύονται οι γυναίκες. Όλες θέλουν την καλοπέραση τους και να βρούνε έναν μαγικό τρόπο να έχουν παιδιά και να μεγαλώσουν στον αυτόματο χωρίς να θυσιάσουν τίποτα. Από τη μια η κοινωνία βρίζει την πατριαρχία και από την άλλη η κάθε μπεμπέκα περιμένει το μαλάκα να της παρέχει τα πάντα.

Όπως τα λες είναι δύσκολα αλλά υπάρχει κόσμος που δημιουργεί οικογένειες κυρίως επειδή έχει βρει γυναίκες που είναι διατεθειμένες να δουλέψουν και να προσπαθήσουν. Αν δεν τσοντάρουν και οι δύο χαιρέτα μου τον πλάτανο.
 

couple24

Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2024
Μηνύματα
14
Like
5
Πόντοι
0
αξιζει κ παρααξιζει.πρεπει στην ωρα τους ολα.ουτε οταν θα μασε παπουλιδεσ και δεν θα εχουμε υπομονη αλλα ουτε κ πιτσιρικια!
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
13.643
Like
17.679
Πόντοι
3.656
Όταν πρέπει όλη σου τη ζωή να παλεύεις για να είσαι ανταγωνιστικός στα εργασιακά και να επιβιώνεις πως θα μπορέσεις να κοιτάξεις και το κομμάτι της οικογένειας? Η καπιταλιστκή κοινωνία είναι υπερβολικά σκληρή και η οικογένεια ένα μεγάλο μειονέκτημα, δυστυχώς έτσι είναι. Εγώ δεν έχω μάνα ή πατέρα να μου κρατήσουν τα παιδιά και να με βοηθήσουν και ότι βγάζω φτάνει για να καλύψει ότι χρειάζομαι για εμένα. Δεν έχω δικό μου σπίτι.

Η οικογένεια θα ήταν κάτι καλό σε μία πολύ διαφορετική κοινωνία.

Λες 'Εγώ δεν έχω μάνα ή πατέρα να μου κρατήσουν τα παιδιά και να με βοηθήσουν'.Κι εκεί ακριβώς είναι το θέμα

Στην Ελλάδα λοιπόν όσοι τα έχουν,δεν περιμένουν ούτε να φτιαχτούν επαγγελματικά,ούτε τίποτα.Φτασαμε 30-35,παντρευόμαστε και γεννοβολάμε...γιατί έτσι πρέπει.Κι έχουμε τις συντάξεις και τους γονείς-νταντάδες να μας μεγαλώνουν τα παιδιά.Εγώ αυτό βλέπω ότι συμβαίνει σε μεγάλο ποσοστό,τουλάχιστον στην επαρχία

Γιατί όταν βλέπεις πχ...εποχικούς...5μηνους...8μηνους...απο'δω κι απο'κει,να έχουν 1-2 παιδιά,ε προφανώς κάποιοι α΄λλοι τους τα μεγαλώνουν
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.027
Like
34.006
Πόντοι
9.931

Δεν ξερω αν κολλαει σε αυτο το θεμα αλλα ειπα να μην ανοιξω καινουργιο.

Δειτε τι επαθε ο ανθρωπακος απο αυτο το σκουπιδι που ηθελα να αποκαλείται μανα, δεν τον αφηνε να δει το παιδι του και στο τελος τον έβγαλε και και παιδεραστή!!

Ευτυχώς που σε αυτη την περίπτωση δούλεψε η δικαιοσύνη και το παιδάκι γλίτωσε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom