Νέα

Bitcoin - Κρυπτονομίσματα και Φορολόγηση σε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tkinaliss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 685
  • Εμφανίσεις 36K
  • Ετικέτες
    bitcoin
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Ειχα κανει μια πωληση ακινητου στη Κυπρο και πηγα τα χρηματα Αγγλια . Μετα απο λιγο με καλεσαν για ελεγχο και μονο τις καλτσες που δε μου εψαξαν , εξηγησεις για τα παντα μου ζηταγαν . Μπορει ενας ελεγχος να πυροδοτησει σωρεια ελεγχων για ολες τις κινητες αξιες που εχει καποιος , ειναι στη διακριτικη ευχερεια του εφοριακου . Καλο ειναι να εχουμε τα στοιχεια αν και νομιζω ακομα δε δινουν βαρος στις μικρες συναλλαγες κατω απο 10Κ εκτος αν καποιος πχ παιρνει ΚΕΑ ή ειναι δικαιουχος επιδοματων
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΧΕΙΡΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΜΟΥΣ ΣΕ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΠΩΛΗΣΗΣ ΚΟΣΤΟΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ !! ΤΙΜΗ ΠΩΛΗΣΗΣ !!!
Τι πρόχειρους υπολογισμόυς, έχω βάλει βγάλει εκατοντάδες φορές, είμαι σε binance, σε crypto com, έχω και στη revolut αγοράσει crypto.. Που να βρω τι έχω βάλει και τι έχω βγάλει..

Δηλ αν έχω χώσει 20χιλ και κάποια στιγμή πάρω 5χιλ σε ελληνικη τράπεζα, δε πάει να πει ειναι από κέρδος κιόλας..

Ίσως τα 20χιλ γίναν 10 και άπλα πήρα τα 5 πίσω..

Αυτά πως θα διασταυρωνται?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ΕΩΣ ΤΑ ΤΕΛΗ 2024 ΜΕΤΑ ΕΛΕΓΧΟΣ EVERYWHERE ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ !!!!!!
1650815180869.png

λοιπον λεγε να το χτυπησω να θα εχω θεμα? 1150 κανει...να το τσιμπησω λες? με εβαλες σε σκεψεις τωρα εσυ εδω με τη κουβεντα και με τρομαξες
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝ ΣΠΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ !!! ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΚΟΥ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ... ΟΣΟΙ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΗΛΩΣΑΝ ΘΑ ΤΟΣΥ ΕΛΕΝΞΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΠΡΟΣΕΧΕΕΕΕ !!!!!!!!!!!
δεν μπορω να δικαιολογησω τιποτα απο τα ποσα που σου προανεφερα...οποτε τι κανω λες τον ηπια?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
παντως αποτι διαβαζω η binance us εχει περισσοτερο θεμα με εφοριες και τετοια
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

δε βλεπω να το βαραω το ρολεξ με σενα
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.680
Κριτικές
12
Like
6.893
Πόντοι
2.646
1650815180869.png

λοιπον λεγε να το χτυπησω να θα εχω θεμα? 1150 κανει...να το τσιμπησω λες? με εβαλες σε σκεψεις τωρα εσυ εδω με τη κουβεντα και με τρομαξες
Αλβανός είσαι ρε τυπε και θα πάρεις seiko?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΛΕΞΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ... ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΒΑΛΛΕ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΟΥΝ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΗ ΔΩΡΕΑ ΕΩΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 800.000 ΕΥΡΩ
εννοεις θα σε ελεγξουν εδω στις ελληνικες τράπεζες η μεσα στο ανταλλακτηριο?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
εχω δωσει πχ το αφμ στη binance αλλα 60-70 χιλ αποκλειεται να δικαιολογουνται.τι μαλακια λες να γινει? εχει γουστο να μου κλειδωσουν κανα λογαριασμο :confused:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.605
Πόντοι
2.816
3 καλα νομισματα αν βαλεις εισαι οκ νομιζω.το ενα να ειναι σιγουρα το btc...εγω λεω btc,heleum,solana η sanbox....η και shiba
Προσοχή το shiba είναι meme coin...
μπορεις να φτιαξεις revolut,n1 δε χρειάζεται να τα στειλεις σε ελληνικη τραπεζα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:
Revolut έχει μεγάλες προμήθειες στο απλό πρόγραμμα...
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Ειχα κανει μια πωληση ακινητου στη Κυπρο και πηγα τα χρηματα Αγγλια . Μετα απο λιγο με καλεσαν για ελεγχο και μονο τις καλτσες που δε μου εψαξαν , εξηγησεις για τα παντα μου ζηταγαν . Μπορει ενας ελεγχος να πυροδοτησει σωρεια ελεγχων για ολες τις κινητες αξιες που εχει καποιος , ειναι στη διακριτικη ευχερεια του εφοριακου . Καλο ειναι να εχουμε τα στοιχεια αν και νομιζω ακομα δε δινουν βαρος στις μικρες συναλλαγες κατω απο 10Κ εκτος αν καποιος πχ παιρνει ΚΕΑ ή ειναι δικαιουχος επιδοματων
Όλο το πόσο έκανες έμβασμα με τη μια και από μια τράπεζα?
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Ο άλλος λέει προσοχή το Shiba είναι meme coin λες κ μας είπε κάτι.. Λες και δε πλούτισαν κάποιοι απ το Shiba, λες και το Shiba δεν είναι σε όλα τα ανταλλακτήρια και δεν έχει πιθανότητες ανόδου ξανά .. Από όλα τα meme coin το μεγαλύτερο σε κεφαλοποιηση μας λέει να προσέξουμε.. Ένα σωρό σαβούρα υπάρχει το shiba λέει ο άσχετος επειδή είναι meme :2funny:
 

Wandererwonder

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
903
Κριτικές
18
Like
3.101
Πόντοι
1.436
Αν μιλάμε για μεγάλα κέρδη καλό είναι να δηλώνονται.. Για μικρά όμως κανείς αγορές από κάρτα binance και βάζεις κ λίγα σε revolut, wise.. Τα σπας δηλ από δω κι από εκεί.. Μεγάλα ποσά Κλάιν ας πάρει και η εφορία το 15% για να μπορέσεις να κάνεις κάποια αγορά μετά εδώ αν θελήσεις
αυτη τη στιγμη δε υπαρχει νομοθεσεια στην ελλαδα για φορολογηση στα κρυπτονομισματα...ειναι γκριζα περιοχη συντομα ομως θα αλλαξει αυτο
ενδεχομενως να υπαρχουν και λυσεις με monero...ή ακομα και με nft
 

Wandererwonder

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
903
Κριτικές
18
Like
3.101
Πόντοι
1.436
ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΗ 2024 ΒΑΣΕΙ ΚΟΓΚΡΕΣΟΥ ΗΠΑ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΑΠΙΑΤΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΑΝ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ... ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΟΕΠΙΘΕΣΕΙΣ Η ΧΑΚΕΡΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΑ !!! ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΕΧΕΕ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΧΟΝΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΑ ΠΟΣΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ
η προστασια απο επιθεσεις δεν εχει σχεση με το ΚYC απλα εχει σχεση με το νομοθεσια της χωρας που βρίσκονται να ανταλακτηρια.Το kucoin δεν απαιτεί KYC και μια χαρα ασφαλες ειναι

το πραγματικα ερωτημα ομως ειναι...γιατι γραφεις με κεφάλαια ?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΗ 2024 ΒΑΣΕΙ ΚΟΓΚΡΕΣΟΥ ΗΠΑ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΝΟΜΟΣ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΘΑ ΑΠΙΑΤΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΣΑΝ ΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ... ΕΠΙΣΗΣ ΟΣΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΚΥΒΕΡΝΟΕΠΙΘΕΣΕΙΣ Η ΧΑΚΕΡΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΒΟΥΤΗΞΟΥΝ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΑ !!! ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΠΡΟΣΕΧΕΕ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΧΟΝΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΑ ΠΟΣΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ
Ελα τυπε... Μόλις το έψαξα λιγο το θέμα όλα αυτά που λες ισχύουν για την binance us όχι για Ευρώπη. Ακόμα στην Ευρώπη δεν έχει ψηφιστεί κάτι τέτοιο. Θα και αν.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Προσοχή το shiba είναι meme coin...

Revolut έχει μεγάλες προμήθειες στο απλό πρόγραμμα...
Το Shiba ναι είναι meme αλλά έχει καλές προοπτικες... Άστο μην το πιάνεις γιατί είναι πονεμένη ιστορία. είδα το σήμα αλλά δε μπήκα ο μαλακας
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Δεν την ενδιαφέρει την binance που βρήκες τα λεφτά από τη στιγμή που πέρασε τον τραπεζικό έλεγχο τέλος.. Τώρα αν αυριο μεθαυριο μαζεψεις ένα ποσο πχ 100 χιλιάδες μέσα τοτε ίσως το κράτος να πει .. "Στείλε όλων των Ελλήνων τα εμβάσματα"
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Για πείτε κάνα crypto με προοπτική καλής άνοδου που πιστεύετε στο επόμενο bull run?
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.605
Πόντοι
2.816
Ενημέρωνεσαι για κάποια καλα projects που έχουν μελλον και τα πιστεύεις και τότε τα αγοράζεις.. Δεν θα πέσεις μέσα σε όλα αλλά μακροχρόνια σε κάποια από αυτά θα βγεις κερδισμένος.

Πχ τώρα η αγορά ειναι στάσιμη λόγω επιτοκίων, fed, πόλεμος Ουκρανίας, κάποια αρνητικα μυνηματα που παίρναει η Ευρώπη ή το Κογκρέσο.. Αλλα η τεχνολογία blockchain είναι το μέλλον και θα υπάρξει κι άλλη μεγάλη ανάπτυξη.. Ήδη πολλοί το έχουν καταλάβει και υιοθετούν τα κρυπτονομισματα..

Οπότε ψάχνεις κάποια καλά projects, ενημερώνεσε για αυτά επενδύεις κ περιμένεις το επόμενο bull run είτε για να βγεις σε υψηλή τιμή είτε για hold.. Έχω Εθεριουμ πχ και δε πρόκειται να το πουλήσω σύντομα, έχω μπει σε κάποια Metaverse projects που θα ύπαρξει μεγάλη ανάπτυξη.. Web3 projects κτλ..

Μήπως τις σημερινές τιμές της αγοράς των Crypto θα τις κοιτάς μετά από 3 χρόνια και θα μετάνιωσεις που δεν επένδυσες όπως μετάνιωσαν όλοι που δε πήραν bitcoin στα 10, στα 100, στα 1000, στα 10k? Και όλο κ ανεβαίνει με τα χρόνια..

Ο άλλος λέει προσοχή το Shiba είναι meme coin λες κ μας είπε κάτι.. Λες και δε πλούτισαν κάποιοι απ το Shiba, λες και το Shiba δεν είναι σε όλα τα ανταλλακτήρια και δεν έχει πιθανότητες ανόδου ξανά .. Από όλα τα meme coin το μεγαλύτερο σε κεφαλοποιηση μας λέει να προσέξουμε.. Ένα σωρό σαβούρα υπάρχει το shiba λέει ο άσχετος επειδή είναι meme :2funny:
Εκεί που λες για καλά πρότζεκτ σου λέει για το Σίμπα.. έχει κάποιο πρότζεκτ το Σίμπα κ δεν το ξέρουμε; Πήγαινε επένδυσε σε καμία Vodafone κ άσε τον πρόλογο..
Θα πάρετε τον κόσμο στο λαιμό σας.. εδώ υπάρχουν άνθρωποι που δεν ξέρουν.. κ αν ψωνίσουν Σίμπα με λογική χρηματιστηρίου μάλλον θα τα κλαίνε..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom