Νέα

Bitcoin - Κρυπτονομίσματα και Φορολόγηση σε Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tkinaliss
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 685
  • Εμφανίσεις 36K
  • Ετικέτες
    bitcoin
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.605
Πόντοι
2.816
robinhood webull degiro ακομα και revolut για μετοχες
degiro για ελλαδα
crypto.com binance για crypto
εχω και referal code για τα δυο τελευταία :sunglasses:
και τελοσπαντων ψαξτο μονος σου μην ακους απλα τη λεει ο καθενας
Ξέχασες τη windmedia
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Η οικογενεια μου εχασε πολλα χρηματα στο χρηματιστηριο και καλα να παθουμε γιατι δεν ειχε καμια δουλεια να χωσει λεφτα ο πατερας μου σε κατι που δεν εχει γνωση . Για μενα αξιζει να βαζεις χρηματα ΜΟΝΟ σε αντικειμενα που γνωριζεις ή που μελετας την εξελιξη τους
στο bitcoin εχασε?
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Αφού διάβαζα παντου θα πάει το bitcoin 100K και το Solana 1000.. Το χα πάρει απ τα Χριστούγεννα απλά το χω για hold στο επόμενο bull run το δίνω μόνο με κέρδος αν ειναι δε το πουλάω μειων..

Να ταν μόνο το Solana έχω πάνω από 10 διαφορετικά Crypto στο πορτοφόλιο μου.

Και το decentraland MANA το πήρα 3 ευρώ 100 κομμάτια και έπεσε και δεν έχει ξαναπαει τόσο.
εγω δε πιστευω οτι θα παει τωρα 100...μαλλον θα κανει πρωτα μια καλη πτωση,και μετα (ισως και κατω απο 30)
 

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.680
Κριτικές
12
Like
6.892
Πόντοι
2.646
Τα λεφτά είναι στα defi. Στο nexo, έχει ψηλότερο ποσοστό στο ust από το 12 που γράψατε για τα αλλα stable. Windmedia κτλ scammers όπως chainmine, trxpools κτλ, είναι δεδομένο ότι θα σκάσουν και δεν προτείνεται επουδενι ακόμα και αν μπορεί να έχετε κέρδη πριν σκασει. Κάντε λογαριασμούς σε για να πάρετε τα μπόνους από τα referrals ουσιαστικά χωρίς ρίσκο, με κατάθεση σε stable
 
Εγγρ.
16 Νοε 2021
Μηνύματα
948
Like
2.719
Πόντοι
446
Γενικα ειμαι αντιθετος να βαζει καποιος χρηματα σε ενα αντικειμενο που δε γνωριζει επαρκως ή δε παρακολουθει την εξελιξη του επειδη απλα ακουσε οτι το κανουν αλλοι . Δεν υπαρχει πιο σιγουρος τροπος να χασει χρηματα και ακομα αν εχει τη τυχη του πρωταρη , μακροπροθεσμα χαμενος θα βγει .

Στην Ελλαδα με το χρηματιστηριο ειχαν γινει ολοι ειδικοι στις μετοχες , απο το περιπτερα της γειτονιας μεχρι το φουρναρη , το δημοσιο υπαλληλο και το καθε συνταξιουχο . Ακουγες για σπλιτ μετοχων, συγχωνευσεις , εξαγορες , αυξησεις κεφαλαιου και ο καθενας εδινε πληροφοριες για χαρτια που θα τρεξουν . Δε λεγανε τυχαια οι παλιοι χρηματιστες "αν ο θυρωρος προτεινει μετοχες τοτε ειναι ωρα να πουλησεις"

Τωρα υπαρχει μια ταση διεθνης σχετικα με τα κρυπτονομισματα ακομα και απο το λουμπεν επενδυτικο κοινο . Αν καποιος γνωστος μου παντως ηθελε να βαλει θα του προτεινα να διαβασει αρχικα , να τα παρακολουθει επισταμενα , να συμβουλευτει καποιο αξιοπιστο σαητ ( χαμος εντωμεταξυ με traders μεντορες με απατες σχετικες , προσφατα πιαστηκε και ενα δικο μας βλασταρι ο γιος του Λιακουνακου ) και προπαντως να ρισκαρει τοσα οσα μπορει να χασει .
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
εγω δε πιστευω οτι θα παει τωρα 100...μαλλον θα κανει πρωτα μια καλη πτωση,και μετα (ισως και κατω απο 30)

Δηλ θα πάει το bitcoin 25K?
Γιατί για να πέσει τόσο το Sol θα πέσει όλη αγορά κι αυτό επειδή θα πέσει το bitcoin.. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνουν πάρα πολλά πχ απαγόρευση Crypto από την Ευρώπη ή κάνας 3ος Παγκόσμιος.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Δηλ θα πάει το bitcoin 25K?
Γιατί για να πέσει τόσο το Sol θα πέσει όλη αγορά κι αυτό επειδή θα πέσει το bitcoin.. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γίνουν πάρα πολλά πχ απαγόρευση Crypto από την Ευρώπη ή κάνας 3ος Παγκόσμιος.
Μια δικαιολογία θα βρεθεί.. Πάντα έτσι γίνεται
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Γενικα ειμαι αντιθετος να βαζει καποιος χρηματα σε ενα αντικειμενο που δε γνωριζει επαρκως ή δε παρακολουθει την εξελιξη του επειδη απλα ακουσε οτι το κανουν αλλοι . Δεν υπαρχει πιο σιγουρος τροπος να χασει χρηματα και ακομα αν εχει τη τυχη του πρωταρη , μακροπροθεσμα χαμενος θα βγει .

Στην Ελλαδα με το χρηματιστηριο ειχαν γινει ολοι ειδικοι στις μετοχες , απο το περιπτερα της γειτονιας μεχρι το φουρναρη , το δημοσιο υπαλληλο και το καθε συνταξιουχο . Ακουγες για σπλιτ μετοχων, συγχωνευσεις , εξαγορες , αυξησεις κεφαλαιου και ο καθενας εδινε πληροφοριες για χαρτια που θα τρεξουν . Δε λεγανε τυχαια οι παλιοι χρηματιστες "αν ο θυρωρος προτεινει μετοχες τοτε ειναι ωρα να πουλησεις"

Τωρα υπαρχει μια ταση διεθνης σχετικα με τα κρυπτονομισματα ακομα και απο το λουμπεν επενδυτικο κοινο . Αν καποιος γνωστος μου παντως ηθελε να βαλει θα του προτεινα να διαβασει αρχικα , να τα παρακολουθει επισταμενα , να συμβουλευτει καποιο αξιοπιστο σαητ ( χαμος εντωμεταξυ με traders μεντορες με απατες σχετικες , προσφατα πιαστηκε και ενα δικο μας βλασταρι ο γιος του Λιακουνακου ) και προπαντως να ρισκαρει τοσα οσα μπορει να χασει .
Πρέπει να έχει κάποιος μια προσωπικη γνώση της κατάστασης πριν ασχοληθεί με όλα αυτά. Το ότι είναι χρηματιστήριο δε σημαίνει ότι κρυβεται και απάτη από πισω. Εχω φίλους που ασχολούνται με btc και ακουνε μόνο άλλους. Δεν έχει σημασία αν θα βγουν κερδισμένοι η χαμένοι αλλά το όλο mindset το να ακους μόνο "ειδικους" είναι τελείως λάθος. Υπάρχει όμως πολυ απάτη γυρω απο ολα αυτα ειδικά τα κρυπτοκρυπτο, μόνο τους χάκερς δηλ αν βάλεις που κάνουν χρυσές δουλειές αλλά γενικά θελει πολυ προσοχή.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Πάντως με το Luna ειμαι αρκετά κερδισμένος, το έπιασα από χαμηλά και έχει κάνει X3 από τότε
Υπάρχουν κάποιοι δείκτες που σου δείχνουν/αν όχι σε απόλυτο βαθμό/ ένα καλό σήμειο για να μπεις. Πρέπει όλα αυτά να τα κοιτάς σε ημερήσια/ εβδομαδιαία βαση, και όχι σε 4h και κατω
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.234
Κριτικές
35
Like
6.061
Πόντοι
6.796
Υπάρχουν κάποιοι δείκτες που σου δείχνουν/αν όχι σε απόλυτο βαθμό/ ένα καλό σήμειο για να μπεις. Πρέπει όλα αυτά να τα κοιτάς σε ημερήσια/ εβδομαδιαία βαση, και όχι σε 4h και κατω
Ενημέρωνεσαι για κάποια καλα projects που έχουν μελλον και τα πιστεύεις και τότε τα αγοράζεις.. Δεν θα πέσεις μέσα σε όλα αλλά μακροχρόνια σε κάποια από αυτά θα βγεις κερδισμένος.

Πχ τώρα η αγορά ειναι στάσιμη λόγω επιτοκίων, fed, πόλεμος Ουκρανίας, κάποια αρνητικα μυνηματα που παίρναει η Ευρώπη ή το Κογκρέσο.. Αλλα η τεχνολογία blockchain είναι το μέλλον και θα υπάρξει κι άλλη μεγάλη ανάπτυξη.. Ήδη πολλοί το έχουν καταλάβει και υιοθετούν τα κρυπτονομισματα..

Οπότε ψάχνεις κάποια καλά projects, ενημερώνεσε για αυτά επενδύεις κ περιμένεις το επόμενο bull run είτε για να βγεις σε υψηλή τιμή είτε για hold.. Έχω Εθεριουμ πχ και δε πρόκειται να το πουλήσω σύντομα, έχω μπει σε κάποια Metaverse projects που θα ύπαρξει μεγάλη ανάπτυξη.. Web3 projects κτλ..

Μήπως τις σημερινές τιμές της αγοράς των Crypto θα τις κοιτάς μετά από 3 χρόνια και θα μετάνιωσεις που δεν επένδυσες όπως μετάνιωσαν όλοι που δε πήραν bitcoin στα 10, στα 100, στα 1000, στα 10k? Και όλο κ ανεβαίνει με τα χρόνια..
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.750
Like
7.732
Πόντοι
2.306
Ενημέρωνεσαι για κάποια καλα projects που έχουν μελλον και τα πιστεύεις και τότε τα αγοράζεις.. Δεν θα πέσεις μέσα σε όλα αλλά μακροχρόνια σε κάποια από αυτά θα βγεις κερδισμένος.

Πχ τώρα η αγορά ειναι στάσιμη λόγω επιτοκίων, fed, πόλεμος Ουκρανίας, κάποια αρνητικα μυνηματα που παίρναει η Ευρώπη ή το Κογκρέσο.. Αλλα η τεχνολογία blockchain είναι το μέλλον και θα υπάρξει κι άλλη μεγάλη ανάπτυξη.. Ήδη πολλοί το έχουν καταλάβει και υιοθετούν τα κρυπτονομισματα..

Οπότε ψάχνεις κάποια καλά projects, ενημερώνεσε για αυτά επενδύεις κ περιμένεις το επόμενο bull run είτε για να βγεις σε υψηλή τιμή είτε για hold.. Έχω Εθεριουμ πχ και δε πρόκειται να το πουλήσω σύντομα, έχω μπει σε κάποια Metaverse projects που θα ύπαρξει μεγάλη ανάπτυξη.. Web3 projects κτλ..

Μήπως τις σημερινές τιμές της αγοράς των Crypto θα τις κοιτάς μετά από 3 χρόνια και θα μετάνιωσεις που δεν επένδυσες όπως μετάνιωσαν όλοι που δε πήραν bitcoin στα 10, στα 100, στα 1000, στα 10k? Και όλο κ ανεβαίνει με τα χρόνια..
Λαμπρο πες τα!!!! το μέλλον είναι το blockchain
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Ενημέρωνεσαι για κάποια καλα projects που έχουν μελλον και τα πιστεύεις και τότε τα αγοράζεις.. Δεν θα πέσεις μέσα σε όλα αλλά μακροχρόνια σε κάποια από αυτά θα βγεις κερδισμένος.

Πχ τώρα η αγορά ειναι στάσιμη λόγω επιτοκίων, fed, πόλεμος Ουκρανίας, κάποια αρνητικα μυνηματα που παίρναει η Ευρώπη ή το Κογκρέσο.. Αλλα η τεχνολογία blockchain είναι το μέλλον και θα υπάρξει κι άλλη μεγάλη ανάπτυξη.. Ήδη πολλοί το έχουν καταλάβει και υιοθετούν τα κρυπτονομισματα..

Οπότε ψάχνεις κάποια καλά projects, ενημερώνεσε για αυτά επενδύεις κ περιμένεις το επόμενο bull run είτε για να βγεις σε υψηλή τιμή είτε για hold.. Έχω Εθεριουμ πχ και δε πρόκειται να το πουλήσω σύντομα, έχω μπει σε κάποια Metaverse projects που θα ύπαρξει μεγάλη ανάπτυξη.. Web3 projects κτλ..

Μήπως τις σημερινές τιμές της αγοράς των Crypto θα τις κοιτάς μετά από 3 χρόνια και θα μετάνιωσεις που δεν επένδυσες όπως μετάνιωσαν όλοι που δε πήραν bitcoin στα 10, στα 100, στα 1000, στα 10k? Και όλο κ ανεβαίνει με τα χρόνια..
3 καλα νομισματα αν βαλεις εισαι οκ νομιζω.το ενα να ειναι σιγουρα το btc...εγω λεω btc,heleum,solana η sanbox....η και shiba
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
1650810068782.png
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ΜΑΓΚΕΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΣΤΑ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΥΧΗ !!!
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ !!!
θα σου πω....αυτο ειναι το μονο σιγουρο.Απο την αλλη οταν ξεκινησε το halving του btc,οπου και να εβαζες στη τυχη σε οποιοδηποτε νομισμα,θα επερνες τα λεφτα σου επι 10
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
ας βγει το κερδος και μετα το συζηταμε για το αν θα τα φερουμε...εγω προσωπικα αν εβγαζα μια 200ρα,τα 100 θα τα εκανα staking...ενα χιλιαρικο το μηνα θα εβγαζα ετσι
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
μπορεις να φτιαξεις revolut,n1 δε χρειάζεται να τα στειλεις σε ελληνικη τραπεζα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

ΤΟ ΞΕΡΩ !!!! ΑΛΛΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ !!! Η WALL STREET ΣΑΡΩΣΕ !!! ΕΙΔΙΚΑ Η NETFLIX !!!
δεν ασχολουμαι με μετοχες.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
μια 70ρα μονο αν βάλω στο btc...ακομα και ενα διπλασιασμο αν κανει (που θα τον κανει)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

και τωρα αν μπω,κερδισμενος υα βγω...ας παει και 20 και 10 δε με νοιαζει.θα βγω στα 80
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.943
Like
7.692
Πόντοι
2.356
βρηκα και μια καλη πλατφορμα που δινει 12% στο ευρω αν βαλεις...nexo λεγεται
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

χωρις να αγορασεις καποιο coin
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom