Νέα

Αλβανίδες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα vietkong
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 258K
  • Ετικέτες
    αλβανίδες
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Έχετε πηδηξει αλβανιδα

  • Ναι

    Ψήφοι: 262 72,2%
  • Όχι

    Ψήφοι: 101 27,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    363

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Λάβε υπόψη το γεγονός οτι το 38% των νεο-ελλήνων έχει ρίζεις αρβανίτικες (arber - arberya) σύμφωνα με τον αείμνηστο ιστορικό & σγγραφεά Βασίλη Ραφαηλίδη - Κωμικοτραγική ιστορία της Νεωτέρας Ελλάδος 1453-1974.
Αλλά και άλλοι γνωστοί ιστορικοιί αναφέρουν την παρουσία του αλβανικού στοιχείου της ελληνικής επικράτειας. Είναι γνωστό οτι φυλετικά ελληνες και αλβανοί ερχονται απο τον ιδιο ιστορικό χώρο - ξαδέλφια .....
Η πείοδος εξουσίας του ελεβτεοτραφούς Χοτζα και η παρουσία της Μαοικής Κίνας δημιούργησε τα πολιτιστικά προβλήματα που διακρίνονται απο το 90 και δωθε στην παρουσια των Αλβανών στον Ευρωπαικό χώρο ....
καταρχας πως οριζεις τον αλβανο αφου σαν έννοιά γεννήθηκε το 1900 , υστερα σιγα μην ηταν 38% οι Αρβανιτες και τελος οι Αρβανιτες ποτε ταυτίστηκαν στην ιστορια με τους Αλβανούς.? Τελος εχεις δει το γονιδιακο φάσμα των Αλβανων και των Ελληνων ?? Ποιο κοντα μας ειναι οι Σερβοι :confused:
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
καταρχας πως οριζεις τον αλβανο αφου σαν έννοιά γεννήθηκε το 1900 , υστερα σιγα μην ηταν 38% οι Αρβανιτες και τελος οι Αρβανιτες ποτε ταυτίστηκαν στην ιστορια με τους Αλβανούς.? Τελος εχεις δει το γονιδιακο φάσμα των Αλβανων και των Ελληνων ?? Ποιο κοντα μας ειναι οι Σερβοι :confused:
Πιο κοντά μας είναι οι γύφτοι.
Ακόμα ένας Έλληνας "γύφτος" να μου φέρει το δράπανο που του δάνεισα να κάνει μια τρύπα στον τοίχο.
 

Makedonas1971

Σεβαστός
Εγγρ.
12 Ιουν 2018
Μηνύματα
3.264
Κριτικές
9
Like
8.112
Πόντοι
2.036
Λάβε υπόψη το γεγονός οτι το 38% των νεο-ελλήνων έχει ρίζεις αρβανίτικες (arber - arberya) σύμφωνα με τον αείμνηστο ιστορικό & σγγραφεά Βασίλη Ραφαηλίδη - Κωμικοτραγική ιστορία της Νεωτέρας Ελλάδος 1453-1974.
Αλλά και άλλοι γνωστοί ιστορικοιί αναφέρουν την παρουσία του αλβανικού στοιχείου της ελληνικής επικράτειας. Είναι γνωστό οτι φυλετικά ελληνες και αλβανοί ερχονται απο τον ιδιο ιστορικό χώρο - ξαδέλφια .....
Η πείοδος εξουσίας του ελεβτεοτραφούς Χοτζα και η παρουσία της Μαοικής Κίνας δημιούργησε τα πολιτιστικά προβλήματα που διακρίνονται απο το 90 και δωθε στην παρουσια των Αλβανών στον Ευρωπαικό χώρο ....
Σοβαρή ιστορική πηγή ο Ραφαηλίδης. Ο Ριζοσπάστης τι λέει επί του θέματος;
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Πιο κοντά μας είναι οι γύφτοι.
Ακόμα ένας Έλληνας "γύφτος" να μου φέρει το δράπανο που του δάνεισα να κάνει μια τρύπα στον τοίχο.
πηγανε να δεις αν ερχομαι "ψευτοΙλλυριε" του 1,50 :tooth:
 

irobot

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2017
Μηνύματα
1.373
Like
489
Πόντοι
36
Οι Αρβανίτες είναι πληθυσμιακή ομάδα της Ελλάδας, οι οποίοι μιλούν τα αρβανίτικα, μία τοσκική διάλεκτο της αλβανικής γλώσσας.

Οι Αρβανίτες κατάγονται από πληθυσμούς οι οποίοι μετακινήθηκαν κυρίως στη νότια και κεντρική Ελλάδα από τη σημερινή Αλβανία, κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα, ιδίως μεταξύ του 14ου και 16ου αιώνα, λόγω διάφορων κοινωνικοπολιτικών συνθηκών της εποχής.[3] Οι Αρβανίτες έπαιξαν σημαντικό ρόλο κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Ωστόσο σε πηγές της εποχής "Αρβανίτες" ονομάζονται και οι μουσουλμάνοι Αλβανοί που μάχονταν με την πλευρά του Οθωμανικού κράτους ή του Αλή Πασά ή και αυτόνομα ως ληστές (π.χ. βλ. δημοτικά τραγούδια συλλογής T. Kind)
Τα αρβανίτικα είναι διάλεκτος της αλβανικής γλώσσας. Προερχόμενη από τα νοτιοδυτικά ιδιώματα της τοσκικής διαλέκτου του Μεσαίωνα και αποκομμένη από τον κύριο κορμό και τη μετέπειτα εξέλιξη της αλβανικής γλώσσας, διατηρεί στοιχεία των μεσαιωνικών αλβανικών έχοντας παράλληλα επηρεαστεί σημαντικά από την ελληνική γλώσσα
Η κάθοδος των αρβανίτικων φύλων στον ελλαδικό χώρο ξεκινά τον 14ο αιώνα και σταματάει περίπου το 1600,[8] έχοντας ως αρχική κοιτίδα την περιοχή Άρβανον στο Δεσποτάτο της Ηπείρου, στην κεντρική περιοχή της σημερινής Αλβανίας[9] και ως τόπο αρχικής εγκατάστασης τη Θεσσαλία, γύρω στο 1325.

Έχοντας εγκατασταθεί στην κοιλάδα του Σπερχειού από το 1380-81, οι Αρβανίτες παίρνουν άδεια από τον Πέτρο Δ΄ της Αραγωνίας να εγκατασταθούν στο Δουκάτο των Αθηνών το 1382, για την ενίσχυση της αμυντικής ικανότητας του δουκάτου απέναντι στις ξένες επιδρομές. Οι βυζαντινές πηγές αναφέρουν την εμφάνιση 10.000 Αρβανιτών στον Ισθμό της Κορίνθου το 1404-05, των οποίων την εγκατάσταση στο Δεσποτάτο του Μυστρά επέτρεψε ο δεσπότης Θεόδωρος Παλαιολόγος, παρά την καχυποψία των συμβούλων του. Σύμφωνα με την επικρατέστερη εκδοχή αυτός ο πληθυσμός προερχόταν από τη Θεσσαλία, μετά την κατάληψή της από τους Τούρκους, το 1393. Περί το 1425, οι Βενετοί με υποσχέσεις για φοροαπαλλακτικά μέτρα προσελκύουν αρβανίτικους πληθυσμούς στη νότια Εύβοια, που παρουσίαζε δημογραφική πτώση εξαιτίας της πανώλης, η θέση της οποίας ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκή αφού γειτνίαζε με την ηπειρωτική Ελλάδα. Η περιοχή εγκατάστασης των Αρβανιτών στην Εύβοια οριοθετήθηκε από τους Βενετούς αυστηρά στις ορεινές περιοχές της Καρυστίας, ώστε να λειτουργούν και ως προπύργιο σε εχθρικές επιθέσεις εναντίον της Αττικής.
Από το σύνολο των μεταναστών, όσοι έφτασαν στην Πελοπόννησο και είχαν εγκατασταθεί σε δυσπρόσιτες ορεινές ζώνες όπως Μανη - Μανιάτες, σχημάτιζαν συμπαγείς ομάδες. Καθώς συχνά δεν είχαν ενδοιασμό να τεθούν υπό τις διαταγές ενός ελληνόφωνου άρχοντα, που ήταν απευθείας απόγονος της παλαιάς αυτοκρατορικής δυναστείας, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες αποτέλεσαν βασική εστία αντίστασης στους Οθωμανούς. Κατά τη διάρκεια του 20ού αιώνα, πολλοί Αρβανίτες συμμετείχαν στον Μακεδονικό Αγώνα (1903), όπως ο Βαγγέλης Κοροπούλης από τη Μάνδρα Αττικής

Ο όρος αρβανίτικα προέρχεται από τη λέξη Αρβανίται. Η ετυμολογία του ελληνικού επιθέτου αρβανίτικα προέρχεται από τη ρίζα Αρβανίτ- του ουσιαστικού Αρβανίτης, σύμφωνα με το λεξικό του Γιάννη Κουλάκη.
Σύμφωνα με το λεξικό του Γ. Μπαμπινιώτη, η λέξη προέρχεται από το τοπωνύμιο Άρβανα το οποίο προήλθε από το αλβανικό Ärbena.
Καθώς οι Αλβανοί συνήθως ήταν επαγγελματίες οπλοφόροι, την εποχή της Ελληνικής Επανάστασης, «Αρβανίτες» ή «Αρναούτηδες» επίσης ονομάζονταν στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες Έλληνες, Σέρβοι και Βούλγαροι μισθοφόροι που βιοπορίζονταν από την οπλοφορία.

Η φάρα είναι μορφή κοινωνικής οργάνωσης με βάση την καταγωγή (παρόμοια με το γένος). Οι Αρβανίτες ήταν οργανωμένοι σε φάρες, κυρίως κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Στην κορυφή της ιεραρχίας ήταν ο οπλαρχηγός και η φάρα έπαιρνε το όνομά του (π.χ. η φάρα του Μπότσαρη).


Αρβανίτικες φάρες​

Υπήρχαν πολλές αρβανίτικες φάρες που εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα (ιδίως στην Πελοπόννησο). Για ορισμένες από αυτές αμφισβητείται ότι είναι Αρβανίτες και πιστεύεται ότι είναι Βλάχοι ή Σαρακατσάνοι
 

ririkonav

Ανώτατος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
6.037
Κριτικές
48
Like
6.426
Πόντοι
11.445
Οι Αρβανίτες είναι πληθυσμιακή ομάδα της Ελλάδας, οι οποίοι μιλούν τα αρβανίτικα, μία τοσκική διάλεκτο της αλβανικής γλώσσας.

Οι Αρβανίτες κατάγονται από πληθυσμούς οι οποίοι μετακινήθηκαν κυρίως στη νότια και κεντρική Ελλάδα από τη σημερινή Αλβανία, κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα, ιδίως μεταξύ του 14ου και 16ου αιώνα, λόγω διάφορων κοινωνικοπολιτικών συνθηκών της εποχής.[3] Οι Αρβανίτες έπαιξαν σημαντικό ρόλο κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Ωστόσο σε πηγές της εποχής "Αρβανίτες" ονομάζονται και οι μουσουλμάνοι Αλβανοί που μάχονταν με την πλευρά του Οθωμανικού κράτους ή του Αλή Πασά ή και αυτόνομα ως ληστές (π.χ. βλ. δημοτικά τραγούδια συλλογής T. Kind)
Τα αρβανίτικα είναι διάλεκτος της αλβανικής γλώσσας. Προερχόμενη από τα νοτιοδυτικά ιδιώματα της τοσκικής διαλέκτου του Μεσαίωνα και αποκομμένη από τον κύριο κορμό και τη μετέπειτα εξέλιξη της αλβανικής γλώσσας, διατηρεί στοιχεία των μεσαιωνικών αλβανικών έχοντας παράλληλα επηρεαστεί σημαντικά από την ελληνική γλώσσα
Η κάθοδος των αρβανίτικων φύλων στον ελλαδικό χώρο ξεκινά τον 14ο αιώνα και σταματάει περίπου το 1600,[8] έχοντας ως αρχική κοιτίδα την περιοχή Άρβανον στο Δεσποτάτο της Ηπείρου, στην κεντρική περιοχή της σημερινής Αλβανίας[9] και ως τόπο αρχικής εγκατάστασης τη Θεσσαλία, γύρω στο 1325.

Έχοντας εγκατασταθεί στην κοιλάδα του Σπερχειού από το 1380-81, οι Αρβανίτες παίρνουν άδεια από τον Πέτρο Δ΄ της Αραγωνίας να εγκατασταθούν στο Δουκάτο των Αθηνών το 1382, για την ενίσχυση της αμυντικής ικανότητας του δουκάτου απέναντι στις ξένες επιδρομές. Οι βυζαντινές πηγές αναφέρουν την εμφάνιση 10.000 Αρβανιτών στον Ισθμό της Κορίνθου το 1404-05, των οποίων την εγκατάσταση στο Δεσποτάτο του Μυστρά επέτρεψε ο δεσπότης Θεόδωρος Παλαιολόγος, παρά την καχυποψία των συμβούλων του. Σύμφωνα με την επικρατέστερη εκδοχή αυτός ο πληθυσμός προερχόταν από τη Θεσσαλία, μετά την κατάληψή της από τους Τούρκους, το 1393. Περί το 1425, οι Βενετοί με υποσχέσεις για φοροαπαλλακτικά μέτρα προσελκύουν αρβανίτικους πληθυσμούς στη νότια Εύβοια, που παρουσίαζε δημογραφική πτώση εξαιτίας της πανώλης, η θέση της οποίας ήταν ιδιαίτερα ευνοϊκή αφού γειτνίαζε με την ηπειρωτική Ελλάδα. Η περιοχή εγκατάστασης των Αρβανιτών στην Εύβοια οριοθετήθηκε από τους Βενετούς αυστηρά στις ορεινές περιοχές της Καρυστίας, ώστε να λειτουργούν και ως προπύργιο σε εχθρικές επιθέσεις εναντίον της Αττικής.
Από το σύνολο των μεταναστών, όσοι έφτασαν στην Πελοπόννησο και είχαν εγκατασταθεί σε δυσπρόσιτες ορεινές ζώνες όπως Μανη - Μανιάτες, σχημάτιζαν συμπαγείς ομάδες. Καθώς συχνά δεν είχαν ενδοιασμό να τεθούν υπό τις διαταγές ενός ελληνόφωνου άρχοντα, που ήταν απευθείας απόγονος της παλαιάς αυτοκρατορικής δυναστείας, μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες αποτέλεσαν βασική εστία αντίστασης στους Οθωμανούς. Κατά τη διάρκεια του 20ού αιώνα, πολλοί Αρβανίτες συμμετείχαν στον Μακεδονικό Αγώνα (1903), όπως ο Βαγγέλης Κοροπούλης από τη Μάνδρα Αττικής

Ο όρος αρβανίτικα προέρχεται από τη λέξη Αρβανίται. Η ετυμολογία του ελληνικού επιθέτου αρβανίτικα προέρχεται από τη ρίζα Αρβανίτ- του ουσιαστικού Αρβανίτης, σύμφωνα με το λεξικό του Γιάννη Κουλάκη.
Σύμφωνα με το λεξικό του Γ. Μπαμπινιώτη, η λέξη προέρχεται από το τοπωνύμιο Άρβανα το οποίο προήλθε από το αλβανικό Ärbena.
Καθώς οι Αλβανοί συνήθως ήταν επαγγελματίες οπλοφόροι, την εποχή της Ελληνικής Επανάστασης, «Αρβανίτες» ή «Αρναούτηδες» επίσης ονομάζονταν στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες Έλληνες, Σέρβοι και Βούλγαροι μισθοφόροι που βιοπορίζονταν από την οπλοφορία.

Η φάρα είναι μορφή κοινωνικής οργάνωσης με βάση την καταγωγή (παρόμοια με το γένος). Οι Αρβανίτες ήταν οργανωμένοι σε φάρες, κυρίως κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Στην κορυφή της ιεραρχίας ήταν ο οπλαρχηγός και η φάρα έπαιρνε το όνομά του (π.χ. η φάρα του Μπότσαρη).


Αρβανίτικες φάρες​

Υπήρχαν πολλές αρβανίτικες φάρες που εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα (ιδίως στην Πελοπόννησο). Για ορισμένες από αυτές αμφισβητείται ότι είναι Αρβανίτες και πιστεύεται ότι είναι Βλάχοι ή Σαρακατσάνοι

Parties of men were, according to their different habits, talking over the events of the day, the Albanians chattering and putting themselves in attitudes; the Arnaouts, or Mohammedans of Greek blood, boasting of the chivalric feats which they intended to perform; and the grave Turks sitting quietly on the ground, smoking their eternal pipes, and taking it all as easily as if they had nothing to do with it

November 5, 1834
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.553
Πόντοι
8.846
Παιδια,μην γραφετε μαλακιες,μια χαρα ομορφες ειναι οι Αλβανιδες.Era Istrefi,Arilena Ara αλλα και οι αλλες 3-4 πιο γνωστες ειναι πολυ δυνατες.Γενικα οπως εχει παντου ομορφες γυναικες εχει και εκει.Αλλο πραγμα εκει δλδ?Απο την αλλη θελω να ρωτησω τον Elvis να μου πει την γνωμη του επειδη ειναι Αλβανος.

Εχω ενα παλικαρι στην δουλεια,αλβανος πολυ καλο παιδι.Μου ειπε προχτες να παμε αλβανια να μου γνωρισει μια κοπελα εκει.Η κοπελα ειναι 28,178 υψος αδυνατη σχετικα,ξανθια,πρασινα ματια.Απο εμφανιση ειναι απιστευτη οντως,σε 2-3 φωτο που την ειδα μοιαζει με Arilena Ara ισως με ακομα πιο γλυκο προσωπο,πανεμορφη πραγματικα.Ο αλβανος ειναι πολυ καλο παιδι,40 χρονων εχει καμια 15αρια χρονια Ελλαδα,πολυ ησυχος και φιλοτιμος τυπος,τον ξερω 3 χρονια.Ειναι απο Κορυτσα αλλα η κοπελα απο καποιο χωριο εκει κοντα,μου το ειπε και δεν το θυμαμαι.Του λεω,ειναι καλο κοριτσι ή θα την φερω εδω και μετα απο 1 χρονο θα την ψαχνω?Οχι μου λεει εγγυηση εγω,η κοπελα ειναι μεγαλωμενη διαφορετικα.Μεσα στην φτωχεια,το καλοκαιρι μαζευει λουλουδια και τα πουλαει για να βοηθησει την οικογενεια της.Πολλες απο εκει γυρω μου ειπε,εχουν γινει βιζιτες,αυτη διαλεξε να μεινει εκει να βοηθαει την οικογενεια της.

Εγω ειμαι 36 και εμφανισημος αρκετα.Κοπελα αυτον τον καιρο δεν ψαχνω ειναι η αληθεια.Επιλογες πολλες,βασικα αυριο βραδυ εχω κανονισει να βγω με ενα φιλο απο την δουλεια να μου γνωρισει μια ξαδερφη του η οποια ειναι και αυτη αρκετα εμφανισημη αλλα 37 χρονων ρε γμτ,μεγαλη.Η αλβανιδα ειναι πολυ πιο εμφανισημη,8αρι ανετο μην πω 9αρι.Τον ρωτησα,πως αυτη η κοπελα ρε φιλε δεν εχει βρει εκει κανενα τηγανοκεφαλο να την παρει?Δεν ετυχε μου λεει,τεσπα.Μου ειπε να παμε ενα ΣΚ πανω για καφε να την δεις και να σε δει και αν σου αρεσει και της αρεσεις το βλεπουμε.Δεν εχω θεμα που ειναι αλβανιδα,το μεγαλυτερο προβλημα που βλεπω εγω ειναι οτι δεν ξερι γρι Ελληνικα.Πως θα συννενοηθουμε ειλικρινα δεν ξερω.Τεσπα,elvis τι λες ρε αλμπαν,αξιζει να κανω κινηση ή θα την φερω εδω και σε κανενα 6μηνο μολις δει πως ζει ο κοσμος θα την ψαχνω?Για πες εσυ που τις ξερεις.
Κύριοι με τον κώστα τι θα γίνει ημέρες που έρχονται? :hmm:
 

Kostas(3)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2020
Μηνύματα
843
Like
1.966
Πόντοι
206
Κύριοι με τον κώστα τι θα γίνει ημέρες που έρχονται? :hmm:
Ρε μεγάλε,έκανες μια παραθεση,σε έγραψαν στ αρχιδια τους ολοι.Κανεις δεύτερη παράθεση,πάλι τ αρχιδια τους πήρες.Θα συνεχίσεις μέχρι να μας τα κάνεις πλανήτες?
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.553
Πόντοι
8.846
Ρε μεγάλε,έκανες μια παραθεση,σε έγραψαν στ αρχιδια τους ολοι.Κανεις δεύτερη παράθεση,πάλι τ αρχιδια τους πήρες.Θα συνεχίσεις μέχρι να μας τα κάνεις πλανήτες?
φταίω που πήγα να βοηθήσω :confused::confused:
 

Συνημμένα

  • ΗΛΙΑΚΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ1.gif
    ΗΛΙΑΚΟ-ΣΥΣΤΗΜΑ1.gif
    78,6 KB · Εμφανίσεις: 70

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.602
Like
5.237
Πόντοι
1.056
Ωχχχχ.....άρχισαν πάλι τα καραγκιοζιλίκια με τα φασιστάκια της κακιάς ώρας!
 

Agisilaos Mac Duck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2021
Μηνύματα
207
Like
1.096
Πόντοι
201
Γαμούσα προ δεκαετίας μια αλβανίδα καθαρίστρια η οποία καθάριζε τα γραφεία στην εταιρεία που εργάζομαι, ωραίο μουνάκι αλλά μου ζάλιζε τα αρχίδια να χωρίσω την γυναίκα μου και να την παντρευτώ χαχαχα, τελικά παντρεύτηκε ένα μπάτσο χοντρό και καράφλα, αυτά!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Sfedona

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2021
Μηνύματα
991
Κριτικές
34
Like
3.184
Πόντοι
2.596
Γαμούσα προ δεκαετίας μια αλβανίδα καθαρίστρια ο οποία καθάριζε τα γραφεία στην εταιρεία που εργάζομαι, ωραίο μουνάκι αλλά μου ζάλιζε τα αρχίδια να χωρίσω την γυναίκα μου και να την παντρευτώ χαχαχα, τελικά παντρεύτηκε ένα μπάτσο χοντρό και καράφλα, αυτά!
Κάθε εμποδιο και για καλό...Πάντως τα κάνουν αυτά στο θεμα να πιέσουν για να χωρισει κάποιος κλπ
 

George Alpha

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Φεβ 2018
Μηνύματα
2.046
Like
6.605
Πόντοι
1.056
Εγω παιδες η τελευταια γκομενα μου ηταν αλβανιδα..

Σας πληροφωρω οτι ηταν πολυ πιο ενταξει κοπελα απο τις περισσοτερες ελλεεινιδες που γαμαγα..

Οι δικες μας εχουν καταντησει η χειροτερη φαρα.. :zombie:
 

stinggr

Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2009
Μηνύματα
40
Like
39
Πόντοι
0
Παίδες μία μόνο γυναίκα απ' όσες τραβήχτηκα στη ζωή μου είπα πως θα την παντρευόμουν. Και αυτή ήταν Αλβανίδα.

Δε μπορώ να καταλάβω το κόλλημα που έχετε κάποιοι... Ίσα - ίσα που είναι και αρκετά όμορφες γυναίκες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: lesa.l

Esitopes

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2016
Μηνύματα
598
Like
451
Πόντοι
26
Παιδιά οι περισσότεροι έχουνε μεγάλα κεφάλια η είναι η ιδέα μου;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom