Νέα

Αγοραίος έρωτας: επικίνδυνη εξάρτηση;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα girlfriend
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 414
  • Εμφανίσεις 27K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Επισκέπτης

Δεν μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο σακο.Αλλοι θελουν να κανουν εργενικη ζωη και να γαμανε οσο πιο πολλες μπορουν χωρις να δεσμευονται και σε αλλους αρεσει ο μουνοδουλισμος..Εγω παντως στην τελευταια κατηγορια δεν ανηκω και ουτε θα καταληξω εκει ποτε.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Δεν μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο σακο.Αλλοι θελουν να κανουν εργενικη ζωη και να γαμανε οσο πιο πολλες μπορουν χωρις να δεσμευονται και σε αλλους αρεσει ο μουνοδουλισμος..Εγω παντως στην τελευταια κατηγορια δεν ανηκω και ουτε θα καταληξω εκει ποτε.

οκ,ενταξει ειπαμε.
 

Επισκέπτης
να γινω πιο συγκεκριμενος...κατ'αρχας να πω οτι η σεξουαλικη εξαρτηση ειναι η πιο δυνατη απο ολες τις υπολοιπες που υπαρχουν(ναρκωτικα,αλκοολ κλπ..).Εν συνεχεια θα ηθελα ειλικρινα να μου απαντησεις(αφου εισαι γυναικα) στην εξης ερωτηση:ποιος πιστευεις οτι ειναι ο λογος που πολλοι νεοι ανδρες σημερα ειναι εξαρτωμενοι στην πορνεια?

Καταρχάς αν αναφερθούμε σε εξάρτηση με την μορφή ψυχικού εθισμού θα πρέπει να μιλήσουμε για τον επιστημονικό όρο της  "ψυχαναγκαστικής σεξουαλικής συμπεροφοράς". Αυτό σημαίνει ότικάποιος δεν μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του και έχει ως συνέπεια την οριοθέτηση της ζωής του μόνο μέσα απο αυτό το πλαίσιο και τον κατ΄επέκταση επηρεασμό της. (σε πολλαπλά επίπεδα)
Αιτίες
1) ψυχοδυναμικοι παράγοντες (τρόπος που μεγαλώνει ένα παιδί)
2) τραύμα
3) οικογενειακό ιστορικό
4)Νευροχημικοί παράγοντες
5) κοινωνιολογικοί παράγοντες (ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ)
6) σεξουαλικά προβλήματα

Κάποια από τα παραπάνω σε συνδιασμό.

Υπάρχει επίσης ένα ποσοστό που δεν είναι εθισμένοι με την ως άνω μορφή έννοια. Απλά επιλέγουν σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους και για συγκεκριμένους λόγους να στραφούν στην μορφή αυτή του έρωτα, διαθέτουν τα χρήματα τον χρόνο δεν έχουν αλλη επιλογη κτλ.  Αυτό διαφοροποιείται όπως και εσυ καταλαβαίνεις. Μπορεί όμως πάντα να καταλήξει σε εθισμό.
Οι συνέπειες του εθισμού πολλές και νομίζω ο καθένας έχει την αντίληψη να καταλαβει.

Η ουσία: Πίσω απο κάθε μορφή αυτοκατανάλωσης καθώς και τροπής τςη σεξουαλικής ζωής σε είδος εμπορικής συνδιαλλαγής παραμονεύει η αλήθεια της μοναξίας...
Πόσο εύκολο είναι όμως να το ομολογήσουμε στον ίδιο μας τον εαυτό; Αδύνατον.. διότι επερχεται η αυτοαναίρεση
 

Επισκέπτης
Δεν μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο σακο.Αλλοι θελουν να κανουν εργενικη ζωη και να γαμανε οσο πιο πολλες μπορουν χωρις να δεσμευονται και σε αλλους αρεσει ο μουνοδουλισμος..Εγω παντως στην τελευταια κατηγορια δεν ανηκω και ουτε θα καταληξω εκει ποτε.

Καποτε όταν θα έχουμε περάσει καλά και θα έχουμε κάνει πολλά από αυτά που θέλουμε στο κρεβάτι, θα πρέπει να καταλήξουμε σε ένα μουνί, χωρίς όμως να αποκλείουμε και κανενα πούτσο κάπου-καπου με πουτάνα.
 

YuraManiakos

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
16
Δεν μπορεις να τους βαζεις ολους στο ιδιο σακο.Αλλοι θελουν να κανουν εργενικη ζωη και να γαμανε οσο πιο πολλες μπορουν χωρις να δεσμευονται και σε αλλους αρεσει ο μουνοδουλισμος..Εγω παντως στην τελευταια κατηγορια δεν ανηκω και ουτε θα καταληξω εκει ποτε.

Τοπαν και άλλοι στα νιάτα τους, σε λίγα χρόνια θα δεί τι θα λές! Πάντως το νουνι στη ζωή πρέπει να το απολαμβάνεις είτε είσαι μονος... ή πολαπλός
τρόποι υπάρχουν....
ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ! :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Τοπαν και άλλοι στα νιάτα τους, σε λίγα χρόνια θα δεί τι θα λές! Πάντως το νουνι στη ζωή πρέπει να το απολαμβάνεις είτε είσαι μονος... ή πολαπλός
τρόποι υπάρχουν....
ΕΝΑΣ ΠΑΠΠΟΥΣ! :2funny: :2funny: :2funny:

Φιλε YuaraManiakos τουλαχιστον εσυ ξερεις ακομα και να καταληξω σε ενα μουνι ξερεις τι προευλεσης θα ειναι ετσιι?:cheesy:
 

YuraManiakos

Μέλος
Εγγρ.
14 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.152
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
16
Φιλε YuaraManiakos τουλαχιστον εσυ ξερεις ακομα και να καταληξω σε ενα μουνι ξερεις τι προευλεσης θα ειναι ετσιι?:cheesy:

Σίγουρα όχι ΕΛΛΗΝΙΚΟ!  :think: Τα υπόλοιπα τα ξέρω... ασε 10 χρόνια έκλεισα στην ξενιτια της ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ευρώπης και ακόμη πιο πέρα...
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Καταρχάς ας αναφερθούμε σε εξάρτηση με την μορφή ψυχικού εθισμού θα πρέπει να μιλήσουμε για τον επιστημονικό όρο της  "ψυχαναγκαστικής σεξουαλικής συμπεροφοράς". Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του και έχει ως συνέπεια την οριοθέτηση της ζωής του μόνο μέσα απο αυτό το πλαίσιο και τον κατ΄επέκταση επηρεασμό της. (σε πολλαπλά επίπεδα)
Αιτίες
1) ψυχοδυναμικοι παράγοντες (τρόπος που μεγαλώνει ένα παιδί)
2) τραύμα
3) οικογενειακό ιστορικό
4)Νευροχημικοί παράγοντες
5) κοινωνιολογικοί παράγοντες (ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ)
6) σεξουαλικά προβλήματα

Κάποια από τα παραπάνω σε συνδιασμό.

Υπάρχει επίσης ένα ποσοστό που δεν είναι εθισμένοι με την ως άνω μορφή έννοια. Απλά επιλέγουν σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους και για συγκεκριμένους λόγους να στραφούν στην μορφή αυτή του έρωτα, διαθέτουν τα χρήματα τον χρόνο δεν έχουν αλλη επιλογη κτλ.  Αυτό διαφοροποιείται όπως και εσυ καταλαβαίνεις. Μπορεί όμως πάντα να καταλήξει σε εθισμό.
Οι συνέπειες του εθισμού πολλές και νομίζω ο καθένας έχει την αντίληψη να καταλαβει.

Η ουσία: Πίσω απο κάθε μορφή αυτοκατανάλωσης καθώς και τροπής τςη σεξουαλικής ζωής σε είδος εμπορικής συνδιαλλαγής παραμονεύει η αλήθεια της μοναξίας...
Πόσο εύκολο είναι όμως να το ομολογήσουμε στον ίδιο μας τον εαυτό; Αδύνατον.. διότι επερχεται η αυτοαναίρεση

ορθοτατο το ποστ περι της ψυχαναγκαστικης σεξουαλικης συμπεριφορας...αυτο ειναι μια επιστημονικη προσεγγιση της προβληματικης αυτης καταστασης,αλλα πες μου σε παρακαλω..αν ολα αυτα δεν υπηρχαν(εννοω οι λογοι αυτοι,αν ειχαμε μεγαλωσει με τελειες συνθηκες)εσυ πιστευεις οτι ως αντρες θα λειτουργουσαμε ως σωστα κοινωνικα οντα με τον τροπο που οι γυναικες συναισθανονται το σημερινο "ζειν"?ή θα ειχαμε(σε μικροτερο βαθμο βεβαια) μια απο τα ιδια?και κατι ακομη...σε οτι αφορα τον λογο του οικογενειακου περιβαλλοντος που μεγαλωνει ενα παιδι...ξερεις ποιος ειναι κατ'εμε πραγματικα η αιτια που ενα ζευγαρι χωριζει τις πιο πολλες φορες βλεποντας απο τον κυκλο μου?οχι η απιστια......ουτε η απληστια....αλλα η ευνουχισμενη ελληνικη νοοτροπια που οι μαναδες μας κυριως μεταλαμπαδευσανε και μεταλαμπαδευουνε στις κορες τους με συνεπεια να "τεμαχιζουν" το μυαλο τους με τετοιο τροπο που να τους δημιουργει τεραστιες ανασφαλειες και να ψαχνουν να βρουν "πού την κεφαλη κλιναι" χωρις να συνειδητοποιουν το μεγεθος και τη σημασια του ορου "γαμος" και οτι απορρεει απο αυτο..
 

Επισκέπτης
Καταρχάς αν αναφερθούμε σε εξάρτηση με την μορφή ψυχικού εθισμού θα πρέπει να μιλήσουμε για τον επιστημονικό όρο της  "ψυχαναγκαστικής σεξουαλικής συμπεροφοράς". Αυτό σημαίνει ότικάποιος δεν μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του και έχει ως συνέπεια την οριοθέτηση της ζωής του μόνο μέσα απο αυτό το πλαίσιο και τον κατ΄επέκταση επηρεασμό της. (σε πολλαπλά επίπεδα)
Αιτίες
1) ψυχοδυναμικοι παράγοντες (τρόπος που μεγαλώνει ένα παιδί)
2) τραύμα
3) οικογενειακό ιστορικό
4)Νευροχημικοί παράγοντες
5) κοινωνιολογικοί παράγοντες (ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ)
6) σεξουαλικά προβλήματα

Κάποια από τα παραπάνω σε συνδιασμό.

Υπάρχει επίσης ένα ποσοστό που δεν είναι εθισμένοι με την ως άνω μορφή έννοια. Απλά επιλέγουν σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους και για συγκεκριμένους λόγους να στραφούν στην μορφή αυτή του έρωτα, διαθέτουν τα χρήματα τον χρόνο δεν έχουν αλλη επιλογη κτλ.  Αυτό διαφοροποιείται όπως και εσυ καταλαβαίνεις. Μπορεί όμως πάντα να καταλήξει σε εθισμό.
Οι συνέπειες του εθισμού πολλές και νομίζω ο καθένας έχει την αντίληψη να καταλαβει.

Η ουσία: Πίσω απο κάθε μορφή αυτοκατανάλωσης καθώς και τροπής τςη σεξουαλικής ζωής σε είδος εμπορικής συνδιαλλαγής παραμονεύει η αλήθεια της μοναξίας...
Πόσο εύκολο είναι όμως να το ομολογήσουμε στον ίδιο μας τον εαυτό; Αδύνατον.. διότι επερχεται η αυτοαναίρεση


5) κοινωνιολογικοί παράγοντες (ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ)


ουαουυυ πασχω απο ολα τα παραπανω! τι να κανω γιατρε?
 

Επισκέπτης
Η ελληνική κοινωνία αν θες την άποψή μου έδω και χρόνια νοσει σαν σύνολο κοινωνίας (άντρες γυναίκες)
Είναι ενας φαύλος κύκλος ιστορικοκοινωνικών συμπεριφορών της χώρας σε συνδιασμό με εξωγενείς παράγοντες που επέδρασαν σε μια  ανέτοιμη κοινωνία σαν την ελληνική και δημιούργησαν ανισσοροπία. Η μάμάδες και οι πατεράδες μεγάλωσαν γυιους και κόρες αντίστοιχα μεταλαμπαδεύοντας όποια νοσηρότητα αφορά τα πρότυπα. Διότι ένα παιδί παρατηρεί και τους δυο γονείς μεγαλώνοντας και πίστεψέ με επηρεάζεται και απο τους δύο. Αναμφισβήτητα η γυναίκα παροτρύνεται "θανάσιμα" απο το πρότυπο του πατέρα της και τις συμπεριφορές του (η ζημία είναι εξίσου σημαντική και καθοριστική στα θέματα γάμου και σεξουαλικής ταυτότητας)
Μην κάνει λοιπόν το λάθος και θεωρείς οτι το μυαλο τεμαχίζεται μονόπλευρα.
Οι μανάδες μαζί με τους πατεράδες θέλουν να δουν την κόρη τους αποκατάστημενη και δήθεν ηθική. Δεν είναι τυχαία η λέξη της "αποκατάστασης".
Ο άντρας αντίθετα απο τον φόβο των γονιών να γίνει αρσενικό ωθείται κοινωνικά σε συμπεριφορές που επικροτούν την πολυγαμία η οποία στην ελληνική κοινωνία αντιστοιχεί με τον αντρισμό.  
Η έννοια της συμβίωσης και του γάμου είναι ένα πολύπλοκο θέμα διότι θεωρείται μια σύμβαση (νομικά) αλλά δεν έχει όρους... όπως οι άλλες σύμβάσεις αλλά στηρίζεται στην ηθική..
Είναι συνεπώς εκ φύσεως προβληματική μορφή συμβίωσης. Χρειάζεται εσωτερική διεργασία ισσοροπία και ευθύνη - όσα λείπουν απο την εποχή μας. Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
 

Επισκέπτης
.
Ο άντρας αντίθετα απο τον φόβο των γονιών να γίνει αρσενικό ωθείται κοινωνικά σε συμπεριφορές που επικροτούν την πολυγαμία η οποία στην ελληνική κοινωνία αντιστοιχεί με τον αντρισμό. 

Εμενα οι γονεις μου παντως μικρο δεν με αφηναν να κυνηγαω κοριτσακια για να διαβαζω τα μαθηματα μου
 

Επισκέπτης
ego pistevo oti yparxei sex addiction.
den ekopsa na pigaino se poutanes oute otan zousa ton trelo mou erota , oute otan zousa (zo) to trelo mou krevati. mporei to proigoumeno vradi na gamousa sa fidi kai to epomeno proi na min mporousa na antistatho stis seirines tis fylis...

καντα ελληνικα αλλιως σε 30 λεπτα θα φαει delete το ποστ σου απο τους mods.
By the way και εγω πασχω απο αυτο...
 

nick025

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
12
Like
5
Πόντοι
5.175
η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, πραγματικά..θα ήθελα να πω κι εγώ
δυο πραγματάκια.. κατ'αρχάς πιστεύω πως οι βασικές πτυχές της πραγματικότητας
που μας περιβάλλει έχουν περιγραφεί με διάφορους τρόπους από πολλούς-ες
από εσάς. άλλωστε η πραγματικότητα είναι σύνθετη και καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά -ανάλογα με τα βιώματα και το περιβάλλον του (κυρίως). οι ιδέες και οι θεωρίες λοιπόν είναι καλές και άγιες κ' όλοι είμαστε καλοί σε αυτές, αλλα όταν
έρχεται η ώρα να πράξουμε κάνουμε τα ίδια περίπου.. δυστυχώς πέρα από τις διαπιστώσεις
που κάνουμε, όλοι τελικά πορευόμαστε με βάση κοινωνικά και άλλα στερεότυπα..
πολύ περισσότερο οι γυναίκες που για κοινωνικούς κ' βιολογικούς λόγους είναι πιο ευάλωτες σε αυτό. το κλειδί για την ισορροπία μιας κοινωνίας το κρατούν οι γυναικες.
όσο δεν το αντιλαμβάνονται ή δε γουστάρουν να ανταποκριθούν, τα σπίτια
θα εξακολουθούν να υπάρχουν και να φέρνουν στα ίσα του το ερωτικό ισοζύγιο των ανδρών και της κοινωνίας.  :think:
 

Επισκέπτης
η συζήτηση είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, πραγματικά! θα ήθελα να πω κι εγώ
δυο πραγματάκια.. κατ'αρχάς πιστεύω πως οι βασικές πτυχές της πραγματικότητας
που μας περιβάλλει έχουν περιγραφεί με διάφορους τρόπους από πολλούς-ες
από εσάς. άλλωστε η πραγματικότητα είναι σύνθετη και καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικά -ανάλογα με τα βιώματα και το περιβάλλον του (κυρίως). οι ιδέες και οι θεωρίες λοιπόν είναι καλές και άγιες κ' όλοι είμαστε καλοί σε αυτές, αλλα όταν
έρχεται η ώρα να πράξουμε κάνουμε τα ίδια περίπου.. δυστυχώς πέρα από τις διαπιστώσεις
που κάνουμε, όλοι τελικά πορευόμαστε με βάση κοινωνικά και άλλα στερεότυπα..
πολύ περισσότερο οι γυναίκες που για κοινωνικούς κ' βιολογικούς λόγους είναι πιο ευάλωτες σε αυτό. το κλειδί για την ισορροπία μιας κοινωνίας το κρατούν οι γυναικες.
όσο δεν το αντιλαμβάνονται ή δε γουστάρουν να ανταποκριθούν, τα σπίτια
θα εξακολουθούν να υπάρχουν και να φέρνουν στα ίσα του το ερωτικό ισοζύγιο των ανδρών και της κοινωνίας.  :think:

Ακριβως φιλε...Αν και η μαμα μου με πιεζει να παντρευτω τωρα αλλα εγω δεν την ακουω και συνεχιζω να πηγαινω στα αγαπημενα μου σπιτακια!!ΓΚΕΓΚΕΕΕ?:PP
 

virusam

Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
45
Like
0
Πόντοι
0
ο όρος της λέξης ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ είναι η αιτία που, από τη στιγμή που θα μπει η κουλούρα ο στόχος επετέυχθει, και εμπφανίζονται όλα τα "ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ". και τότε διαπιστώνεις οτι έκανες το λάθος. η μάλλον το ζεις να έρχεται και λες, περναω καλά και στη τσάρκα δε παω μια.
 

lalakas2

Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2006
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Ολα καλα είναι ρε μάγκες, και τα πορνίδια που κυκλοφορούν στη φυλής και αυτά εκτώς φυλής αρκει πάνω απ'ολα και τις δυο κατηγορίες να μη τις πέρνουμε στα σοβαρα για να είμαστε εμείς καλύτερα.
 

Επισκέπτης
Ολα καλα είναι ρε μάγκες, και τα πορνίδια που κυκλοφορούν στη φυλής και αυτά εκτώς φυλής αρκει πάνω απ'ολα και τις δυο κατηγορίες να μη τις πέρνουμε στα σοβαρα για να είμαστε εμείς καλύτερα.

Αυτο λεω και εγω...ζητω οι πορνες καθε κατηγοριας!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Καταρχάς αν αναφερθούμε σε εξάρτηση με την μορφή ψυχικού εθισμού θα πρέπει να μιλήσουμε για τον επιστημονικό όρο της  "ψυχαναγκαστικής σεξουαλικής συμπεροφοράς". Αυτό σημαίνει ότικάποιος δεν μπορεί να ελέγξει τον εαυτό του και έχει ως συνέπεια την οριοθέτηση της ζωής του μόνο μέσα απο αυτό το πλαίσιο και τον κατ΄επέκταση επηρεασμό της. (σε πολλαπλά επίπεδα)
Αιτίες
1) ψυχοδυναμικοι παράγοντες (τρόπος που μεγαλώνει ένα παιδί)
2) τραύμα
3) οικογενειακό ιστορικό
4)Νευροχημικοί παράγοντες
5) κοινωνιολογικοί παράγοντες (ευθυνοφοβία, έλλειψη κοινωνικότητας, φοβίες, δυσκολία έκφρασης, αυτοεκτίμησης κτλ)
6) σεξουαλικά προβλήματα

Κάποια από τα παραπάνω σε συνδιασμό.

Υπάρχει επίσης ένα ποσοστό που δεν είναι εθισμένοι με την ως άνω μορφή έννοια. Απλά επιλέγουν σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους της ζωής τους και για συγκεκριμένους λόγους να στραφούν στην μορφή αυτή του έρωτα, διαθέτουν τα χρήματα τον χρόνο δεν έχουν αλλη επιλογη κτλ.  Αυτό διαφοροποιείται όπως και εσυ καταλαβαίνεις. Μπορεί όμως πάντα να καταλήξει σε εθισμό.
Οι συνέπειες του εθισμού πολλές και νομίζω ο καθένας έχει την αντίληψη να καταλαβει.

Η ουσία: Πίσω απο κάθε μορφή αυτοκατανάλωσης καθώς και τροπής τςη σεξουαλικής ζωής σε είδος εμπορικής συνδιαλλαγής παραμονεύει η αλήθεια της μοναξίας...
Πόσο εύκολο είναι όμως να το ομολογήσουμε στον ίδιο μας τον εαυτό; Αδύνατον.. διότι επερχεται η αυτοαναίρεση

Δεν κατάφερες να μειώσεις την εξάρτησή σου από το χόντο και άρχισες να @@λογείς εδώ;
 

Επισκέπτης
Δεν κατάφερες να μειώσεις την εξάρτησή σου από το χόντο και άρχισες να @@λογείς εδώ;

Ε βεβαια εμεις που πηγαινουμε στα μπουρδελα ειμαστε εθισμενοι και ψυχοπαθεις..Αυτες που χαλανε μια περιουσια σε ηλιθια ψωνια και το εχουν τροπο ζωης ειναι "μια χαρα".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom