Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μην αγοράσεις - χωρίς να τις πίασεςις (διαδικτιακά δλδης) θα εισαι μεγάλος μακάκας

Καταρχας αγοράζουμε με πολύ μεγάλη προσοχή και κυρίος προσπαθούμε να τις κλερονομούμε.

Σηκωθήτε λοιπόν από κρεβάτια- καναπέδες - ανακληντρα και σκεφτίτε ποιόν  :think: θειό-κουμπάρο-συγγενή έχεται υποψήφιο για :priest: πάνω που πιθανός να εχει λιρίτσες

Αν και οι νεότερες γενίες (οι μετα[πολεμικές) τα τρόγανε σε λούσα και την πούτσα
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Σχετικά με το ασήμι έχετε παρακολουθήσει την πορεία του?

Πριν 5 χρόνια πχ ήταν στα τάρταρα και τώρα είναι πολύ ψηλά.

Σε περίπτωση απόκτηση ασημιού (με οποιοδήποτε τρόπο , πιθανώς τα πλακάκια βολεύουν) , ποια είναι η δυνατότητα ρευστοποίησης?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μου πρότεινε κουμπάρος μου (του αναλογου χώρου) να ασχολήθώ, πριν κανα χρόνο.
Πέρσι αν ενθυμούμε καλά  :think: ήταν κανα 300ευρα το κιλό. Εχει σκαμπανεβάσματα τον τελευταιο χρόνο μεταξύ 600-900. Θέλει πολύ κυνηγι και γνωση το ασημι
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Απλά δεν ξέρω πως μπορείς να το ρευστοποιήσεις.

Λογικά σε χρυσοχοεία και καταστήματα πολύτιμων μετάλων?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Απλά δεν ξέρω πως μπορείς να το ρευστοποιήσεις.

Λογικά σε χρυσοχοεία και καταστήματα πολύτιμων μετάλων?

Mπα δεν νομίζω ότι υπάρχει ρευστό στις αγορές που λες, τωρα πλέον. :coffee:

Οι αγοροπωλησίες πολύτιμων μετάλλων είναι δύσκολος χώρος (ιδιαίτερα για έναν 20χρονο) καλύτερα να τα κάνεις λίρες που είναι σαν τα γραμματόσημα
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
ρε μεν επι πεχζο νζμε οπιο πεζι ιχιμ  :2funny:
 

!blis

Σπουδαίος
Εγγρ.
27 Νοε 2009
Μηνύματα
9.703
Κριτικές
41
Like
3.000
Πόντοι
3.477
Αγαπητέ Τρίκαρδε μπορώ να πω πως είμαι μία μικρογραφία σου.

Είμαι δηλαδή ένας τρίκαρδος μόνο που αντί για 750 λίρες έχω 4.

Παρόλαυτά τις προσέχω και τις φροντίζω σαν να είναι η ουρήθρα μου.

Σήμερα 4 , σε μερικά χρόνια 1004.

Είμαι ο 20χρονος Τρίκαρδος.

Και δε ξεχνάμε...πουλάμε όταν όλοι αγοράζουν και αγοράζουμε όταν όλοι πουλάνε.

Πουλήστε μου λιρίτσες...Μμμμμμ
δαφνωνο πουρε περτα θισε
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Προς τι ή παράθεση του μανιφέστου μου προς τον πνευματικό πατέρα μου Τρίκαρδο?
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
:'( :'( :'( :'(

Δέχθηκα απόρριψη από ένα άτομο που αντικατοπτρίζεται το ιδεατό του είδωλο πάνω στις λιρίτσες μου..

Σε είχα για πατέρα μου Τρίκαρδε.Είσαι το άτομο που εξέφρασε το ιδεώδες των λιρίτσων μου και μου μετέδωσε το πάθος και τον έρωτα για αυτές.

Αλλά εφόσον....η σχέση αυτή δεν είναι αμφίδρομη....
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
:'( :'( :'( :'(

Δέχθηκα απόρριψη από ένα άτομο που αντικατοπτρίζεται το ιδεατό του είδωλο πάνω στις λιρίτσες μου..

Σε είχα για πατέρα μου Τρίκαρδε.Είσαι το άτομο που εξέφρασε το ιδεώδες των λιρίτσων μου και μου μετέδωσε το πάθος και τον έρωτα για αυτές.

Αλλά εφόσον....η σχέση αυτή δεν είναι αμφίδρομη....

Kαλό μου αγόρι (στιλ Ιωσηφ Μπλάσκου) "η ζωή ειναι ωραία, αλλά άλλος την  :knockinb:"

Σε εκτιμώ για την αγάπη που έχεις αναπτύξει για τις λίρες, θα πρέπει να ναπτύξεις όμως και όραμα, δλδης, να τις πολλαπλασίασεις με κληρονομίες.

υγ. Να  :knockinb:μεις που και που όμως, κάνει καλό το λέει και ο γιατρός :2funny:
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Και αν δεν υπάρχουν κληρονομιές από θανόντες συγγενείς τότε τί κάνουμε φίλε τρίκαρδε?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Tότε ή πας και σκαβεις σε χρυσορηχείο


ή

πας και σκάβεις τάφους :priest: :zombie:

Μάγκες οι τιμές τραβάνε σε πολύ μεγάλο υψος, άρα όποιος ψαχνει να αγοράσει σήμερα είναι χαμένος (έπρεπε να έχει αγοράσει κανα 2χρόνια πριν), κανονικά θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτωμαι  :think: να τις πουλήσω, έλα όμως που τις λατρευω και εχουν συναισθηματική αξία(ειμαι καψούρης δλδης).

όποιος εχει γνωσεις και άκρες καλες αγοράζει ρούβλια
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Εχω άπειρες θειάδες να ξεκληρίσω γεροντοκόρες που έκανα περιουσία και δεν έχουν άλλους συγγενείς.

Χεχεχε.

Θέλω να γίνω τρίκαρδος.Γιατί να τρώω απανωτές χυλόπιτες?

Η οικογενειακή θυριδούλα μας έχει εδώ και λίγες μέρες τις λιγοστές λιρίτσες μου και διάφορα άλλα περιουσιακά στοιχεία.Δροσίζονται οι γλυκές μου μέσα στις καψουλίτσες τους.

Και κάτι πλάκες με ασήμι είχαμε εκεί ξεχασμένες.Ευχαριστώ μανούλα που μου τα χαρίζετε !
 

jd

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
991
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
Δηλαδή φίλε τρίκαρδε θεωρείς ότι ο χρυσός θα ακολουθήσει καθοδική ή διορθωτική πορεία από εδω και πέρα?
Γιατί διαφορετικά αν είναι να συνεχιστεί η άνοδος γιατί όχι αγορά ακόμα και σήμερα?
Βέβαια για αυτά ποτέ κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά κάτι αλλά λέμε τώρα. Απλά σκέφτομαι ότι λογω της
κακής οικονομικής κατάστασης διεθνώς η άνοδος ίσως συνεχιστεί ακόμα.
 

samsung

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
2.080
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
16
Δηλαδή φίλε τρίκαρδε θεωρείς ότι ο χρυσός θα ακολουθήσει καθοδική ή διορθωτική πορεία από εδω και πέρα?
Γιατί διαφορετικά αν είναι να συνεχιστεί η άνοδος γιατί όχι αγορά ακόμα και σήμερα?
Βέβαια για αυτά ποτέ κανείς δε μπορεί να πει με σιγουριά κάτι αλλά λέμε τώρα. Απλά σκέφτομαι ότι λογω της κακής οικονομικής κατάστασης διεθνώς η άνοδος ίσως συνεχιστεί ακόμα.

Αγαπητέ φίλε είναι κουτό να ρωτάς ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ για το τι θα κάνει στο μέλλον η τιμή του χρυσού, όπως και ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ άλλου πράματος.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ τέτοιος άνθρωπος, ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ πράμα.
Για τον απλό λόγο ότι αν υπήρχε, ο άνθρωπος αυτός θα γινόταν πάμπλουτος, εκμεταλλευόμενος την ικανότητά του να προβλέψει την τιμή της επόμενης μέρας / εβδομάδας / μήνα / χρόνου / δεκαετίας.

Επομένως ούτε ο τρίκαρδος, ούτε κανένας άλλος μπορεί να σου πει την πληροφορία που ζητάς.

Η υπόλοιπη σκέψη σου είναι σωστή, "λογω της κακής οικονομικής κατάστασης" ίσως η άνοδος συνεχιστεί. Ίσως και όχι όμως, άσε που η διεθνής κατάσταση δεν είναι τόσο χάλια όσο η δική μας, και η τιμή του χρυσού ορίζεται ΔΙΕΘΝΩΣ, όχι για την Ελλάδα μόνο.
Επομένως είναι πολλοί οι παράγοντες που θα την επιρρεάσουν, και κανείς δε μπορεί να ξέρει ποιος από αυτούς θα βαρύνει περισσότερο.

Δες εδώ από κάτω ένα διάγραμμα που σου βάζω. Είναι η τιμή του χρυσού (ουγγιά troy), σε ευρώ, για την τελευταία δεκαετία.
Βλέπεις λοιπόν ότι από το 2001 μέχρι και το μέσον (περίπου) του 2005 η τιμή του ήταν περίπου σταθερή (με μικρές διακυμάνσεις πάντα), γύρω στα 350 ευρώ η ουγγιά.
Από το μέσον του 2005 μέχρι σήμερα η ζωή τραβάει την ανηφόρα (με διακυμάνσεις πάντα) και έχει φτάσει τα 1050 ευρώ η ουγγιά.

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
1) Ότι θα συνεχίσει να ανεβαίνει έτσι, και θα φτάσει τα 3.000 ευρώ η ουγγιά.
2) Ότι θα κάτσει εκεί για μια μακρά περίοδο (όπως το 2001-2005).
3) Ότι έχει ανέβει ήδη πολύ (αδικαιολόγητα), και κάποια στιγμή θα αρχίσει η κατηφόρα.

Η κατηφόρα μπορεί να μην είναι πάλι μέχρι τα 350, αλλά ας είναι και μέχρι τα 550. Αν εσύ έχεις αγοράσει στα 1.100, έχεις χάσει τα μισά λεφτά σου.

ΚΑΝΕΙΣ (το επαναλαμβάνω) δε μπορεί να σε συμβουλέψει τι να κάνεις. Εκτίμησε εσύ την δική σου οικονομική και ψυχολογική κατάσταση, και πάρε την κατάλληλη για σένα απόφαση.

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι:

Όλες οι "αξίες" (πλην χρυσού) είναι "χάρτινες". Εϊτε νομίσματα, είτε καταθέσεις, είτε μετοχές, είτε "επενδυτικά προϊόντα", είτε "αμοιβαία κεφάλαια", είτε ό,τι άλλο θέλεις, ΠΑΝΤΑ υπάρχει η περίπτωση η αξία τους να μηδενιστεί. Δηλαδή να μην αξίζουν ούτε το χαρτί πάνω στο οποίο είναι τυπωμένες. Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν, και ίσως μερικοί να θυμούνται διάφορα παλιά λεφτά ή "χαρτιά" που ξέμεναν στα μπαούλα των παππούδων μας όταν ήμασταν μικροί, και τα οποία ήταν "αξίες" της εποχής αλλά κάποια χρονική στιγμή έπαψαν να έχουν αξία. Αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί (κάποτε) πάλι στο μέλλον, με διάφορες "αξίες" και νομίσματα. Και για όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα εξετάζουμε την πιθανότητα, τόσο πιο μεγάλες είναι οι πιθανότητες να συμβεί. Εννοώ δηλαδή ότι αν μέχρι το τέλος του χρόνου οι πιθανότητες να συμβεί μια κατάρρευση είναι (π.χ.) 0,05%, μέχρι το τέλος της δεκαετίας οι πιθανότητες αυτές γίνονται (π.χ.) 15%, και μέχρι το τέλος του αιώνα γίνονται 85%. Και με την λέξη "κατάρρευση" εννοώ να πάψει να έχει οποιαδήποτε αξία είτε το νόμισμα, είτε οι μετοχές, είτε τα διάφορα "προϊόντα" πάνω στα οποία στηρίζει κανείς την οικονομική του ύπαρξη.

Έ, με τον χρυσό αυτό δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να συμβεί. Ότι και αν γίνει, μπορεί π.χ. η μετοχή της Εθνικής Τράπεζας (ή της General Motors) να φτάσει να έχει αξία 0, αλλά μια ουγγιά χρυσού ΠΟΤΕ δε θα φτάσει να έχει αξία 0. Μπορεί να μην έχει 1.100 ευρώ που έχει σήμερα, αλλά θα έχει ΚΑΠΟΙΑ αξία. Όχι μηδέν.

Και για μένα, αυτή είναι και η γοητεία του.

Να πάρετε και να διαβάσετε το βιβλίο:

"Ο ΧΡΥΣΟΣ - Το Κλειδί Της Ελευθερίας"
του Hans J. Bocker
Εκδόσεις ΗΡΑ, 2009
ISBN 978-960-89129-1-5
που είναι (αν και λίγο υπερβολικό σε μερικά σημεία) πολύ επεξηγηματικό της όλης κατάστασης γύρω από τον χρυσό.

 

Συνημμένα

  • EUR-XAU-10Y2.jpg
    EUR-XAU-10Y2.jpg
    35,7 KB · Εμφανίσεις: 10

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Φυσικά και δεν ειμαι προφήτης, δεν ξέρω ουτε τι θα μου ξημερώσει αύριο, άρα δεν έχω το κληρονομικό χάρισμα. Απλός κληρονόμησα καποιες λίρες τις οποίες τις προσέχω και δεν τις σκορπάω.

Απλός λέω εδώ και χρόνια αυτό που πολύ όμορφα έγραψε ο σύντροφος
Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι:

Όλες οι "αξίες" (πλην χρυσού) είναι "χάρτινες". Εϊτε νομίσματα, είτε καταθέσεις, είτε μετοχές, είτε "επενδυτικά προϊόντα", είτε "αμοιβαία κεφάλαια", είτε ό,τι άλλο θέλεις, ΠΑΝΤΑ υπάρχει η περίπτωση η αξία τους να μηδενιστεί. Δηλαδή να μην αξίζουν ούτε το χαρτί πάνω στο οποίο είναι τυπωμένες. Αυτό έχει συμβεί αρκετές φορές στο παρελθόν, και ίσως μερικοί να θυμούνται διάφορα παλιά λεφτά ή "χαρτιά" που ξέμεναν στα μπαούλα των παππούδων μας όταν ήμασταν μικροί, και τα οποία ήταν "αξίες" της εποχής αλλά κάποια χρονική στιγμή έπαψαν να έχουν αξία. Αυτό δεν αποκλείεται να συμβεί (κάποτε) πάλι στο μέλλον, με διάφορες "αξίες" και νομίσματα. Και για όσο πιο μεγάλο χρονικό διάστημα εξετάζουμε την πιθανότητα, τόσο πιο μεγάλες είναι οι πιθανότητες να συμβεί. Εννοώ δηλαδή ότι αν μέχρι το τέλος του χρόνου οι πιθανότητες να συμβεί μια κατάρρευση είναι (π.χ.) 0,05%, μέχρι το τέλος της δεκαετίας οι πιθανότητες αυτές γίνονται (π.χ.) 15%, και μέχρι το τέλος του αιώνα γίνονται 85%. Και με την λέξη "κατάρρευση" εννοώ να πάψει να έχει οποιαδήποτε αξία είτε το νόμισμα, είτε οι μετοχές, είτε τα διάφορα "προϊόντα" πάνω στα οποία στηρίζει κανείς την οικονομική του ύπαρξη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Για την ακρίβεια το κατώτατο που μπορεί να φτάσει η αξία του χρυσού είναι η αξία του κόστους παραγωγής του. Νομίζω αυτή τη στιγμή είναι γύρω στα 500 η ουγγιά. Κάτω από αυτό το σημείο θα γίνει ασύμφορη η όποια παραγωγή. Αλλά μετά καθώς θα έχει σταματήσει η παραγωγή, βουρ θα απογειωθεί αίφνης :cheesy: Ώσπου να ξαναπέσει και τούμπαλιν. Πάντως το μεγάλο πλεονέκτημα είναι αυτό. Ένα νόμισμα ή οποιοδήποτε άλλο αξιόγραφο, αντικατοπιτρίζει ανθρώπινη δραστηριότητα. Είναι " ετερόφωτο", έχιε αξία " έξωθεν" και η αξία του είναι ανθρώπινες δραστηριότητες . Θεωρητικά, αλλά και πρακτικά μακροπρόθεσμα όπως είπε πολύ σωστά ο samsung η αξία του τείνει προς το μηδέν.

Αντίθετα ο χρυσός έχει " εσωτερική" αξία. Είναι " αυτόφωτος" αν μπορούμε να το πούμε έτσι. Έχει αξία από μόνος του. Ανεξάρτητα τι θα γίνει, και η συντέλεια του κόσμου που λέει ο λόγος, εδώ και 5 000 χρόνια χονδρικά, είναι χρήμα και έχει αξία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom