Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Πρόεδρε μου τα σέβη μου και τις καλημέρες μου

Καλά είναι οι χρυσές μου, τις προσέχω, αλλά δεν τις βγάζω καθόλου βόλτα Π/Σ/Κ, γιατί ειναι επικίνδυνες οι μέρες που ζούμε. Ξέρεις πόσοι νηστικοί βουλευτές κυκλοφορούνε στους δρόμους;

Άσε που οι φίλοι μας οι εργολάβοι έχουνε γίνει "είδος προς εξεφάνηση". Μαθένω ότι έχουν κλειστεί μέσα στα απούλητα διαμερίσματα τους και δεν κάνουν ουτε βήμα για να μην χαλάνε θερμίδες
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Νομιζω οτι περισσοτερο κινδυνευεις απο τους ''βουλευτες μας''
σε συνδιασμο παντα με ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΡΟΙΚΑ !!!!!!

Κι εγω τις εχω στην θυριδα με κλιματισμο και δεν τις πειραζω ....
Και αυγατιζουν και αυγατιζουν ..... και γινονται ολοενα και πιο κιτρινες !!!!!
Λαμπουν οι χρυσουλες μου.... $$$$$$$$$

Τις επισκεπτομαι μονο καθε Δευτερα να δω τι κανουν
και αυτες μου ανταποδιδουν την χαρα με την λαμψη τους......
Αχ οι λατρεμενες μου, υποφερουν μακρια απο μενα αλλα ετσι ειναι το σωστο !
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Νομιζω οτι περισσοτερο κινδυνευεις απο τους ''βουλευτες μας''
σε συνδιασμο παντα με ΔΝΤ ΚΑΙ ΤΡΟΙΚΑ !!!!!!

Κι εγω τις εχω στην θυριδα με κλιματισμο και δεν τις πειραζω ....
Και αυγατιζουν και αυγατιζουν ..... και γινονται ολοενα και πιο κιτρινες !!!!!
Λαμπουν οι χρυσουλες μου.... $$$$$$$$$

Τις επισκεπτομαι μονο καθε Δευτερα να δω τι κανουν
και αυτες μου ανταποδιδουν την χαρα με την λαμψη τους......
Αχ οι λατρεμενες μου, υποφερουν μακρια απο μενα αλλα ετσι ειναι το σωστο !
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Νοιώθω τον πόνο σου, που τις έχεις φυλακισμένες αλλά τι να κάνουμε; ;)"Για το καλό τους" όμως!

Εδώ στην γειτωνία μου προχθές μύριζε πολύ άσχημα, πήραμε τον δήμο και ήρθαν οι υγεινομικοί.

Κάναν έρευνα και μας είπαν ότι τα κλεισμένα απούλητα διαμερίσματα έχουν  αρχίσει και βρομάνε πλέον. Πέντε χρόνια απούλητα άρχισαν να μυρίζουνε.

 

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Νοιώθω τον πόνο σου, που τις έχεις φυλακισμένες αλλά τι να κάνουμε; ;)"Για το καλό τους" όμως!

Εδώ στην γειτωνία μου προχθές μύριζε πολύ άσχημα, πήραμε τον δήμο και ήρθαν οι υγεινομικοί.

Κάναν έρευνα και μας είπαν ότι τα κλεισμένα απούλητα διαμερίσματα έχουν  αρχίσει και βρομάνε πλέον. Πέντε χρόνια απούλητα άρχισαν να μυρίζουνε.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
ΜΟΥΧΛΙΑΣΑΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ.....
Αστα τρικαρδε .... Ελληνικη τραγωδια λεμε !!!
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166

Δημητρηςς

Σπουδαίος
Εγγρ.
3 Φεβ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
10
Like
1.492
Πόντοι
2.357
Ελληνική τραγωδία σε πολλές πράξεις.....

κηδεμονία για 50!!!!!!!!!!!!!! ΧΡΟΝΙΑ
Το χειροτερο ολων ...... ΔΥΣΤΥΧΩΣ
Εθεσαν εναν ολοκληρο λαο υπο κηδεμονια (αιχμαλωσια) λιγα καθαρματα
Πασοκ - Νεα Δημοκρατια και πληθος διαπλεκομενων.....
ΔΙΑΠΡΑΤΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ......
Σπερνωντας διχονια για πενταροδεκαρες και στερωντας το
δικαιωμα της ελπιδας για μια καλυτερη ζωη στους περισσοτερους
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085

Συνημμένα

  • gold-coins-images.jpg
    gold-coins-images.jpg
    48,8 KB · Εμφανίσεις: 27

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Ο ΧΡΥΣΟΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΗΦΟΡΑ :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

[move]264ης η λίρα σήμερις!!!!!!!!!![/move]

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ηρεμήστε μάγκες.
Δεν ανεβαίνει ο χρυσός.

Πέφτει το δολλάριο.
Και σε σχέση με το ευρώ, και σε σχέση με όλα τα άλλα "σκληρά" νομίσματα. Οπότε πέφτει και σε σχέση με το χρυσό.

Προσέξτε εδώ ισοτιμίες (ΤΩΡΑ):

1.00 XAU = 1,317.61 USD
1.00 XAU = 956.417 EUR
1.00 EUR = 1.37760 USD
1.00 CHF = 1.02487 USD
(σχεδόν ένα προς ένα δολλάριο και ελβετικό!)
1.00 USD = 83.3793 JPY

Και δείτε και το διάγραμμα πενταετίας Γιέν - δολλάριο:  Από το 120 Yen στο δολλάριο έχει φτάσει τα 80 yen στο δολλάριο.

Εμ έτσι, πως να μην ανέβει η τιμή του χρυσού σε δολλάρια?

Σε ευρώ όμως δεν έχει ανέβει.  (ΑΚΟΜΑ)
 

Συνημμένα

  • JPYUSD5.gif
    JPYUSD5.gif
    85,4 KB · Εμφανίσεις: 27

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.025
Πόντοι
17.085

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.118
Κριτικές
491
Like
37.370
Πόντοι
41.447
Ουρές επενδυτών στα θησαυροφυλάκια χρυσού

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΓΕΙΑ θησαυροφυλάκια που είχαν μείνει κλειστά για ολόκληρες δεκαετίες ανοίγουν ξανά οι τράπεζες για να φυλάξουν- με το αζημίωτο φυσικά- τις τεράστιες ποσότητες χρυσού που αγοράζουν οι πελάτες τους λόγω της οικονομικής κρίσης. Τεράστιες θωρακισμένες πόρτες τέτοιων θησαυροφυλακίων, που είχαν μείνει κλειστές για περισσότερα από είκοσι χρόνια, ανοίγουν ξανά από τράπεζες όπως η Deutsche Βank, η Βarclays και η JΡ Μorgan για να υποδεχθούν χιλιάδες τόνους χρυσού σε μεγάλες πρωτεύουσες σε κάθε γωνιά του πλανήτη - από το Λονδίνο μέχρι τη Σιγκαπούρη. Οι περισσότερες εμπορικές τράπεζες εγκατέλειψαν τα τεράστια θησαυροφυλάκια που είχαν σε διάφορες τοποθεσίες κατά τη διάρκεια των δεκαετιών του ΄80 και του ΄90. Μέχρι πρόσφατα άλλωστε όλοι τοποθετούσαν τα χρήματά τους σε άυλες επενδύσεις, όπως οι μετοχές, τα ομόλογα και τα παράγωγα, ενώ ακόμη και όσοι ήθελαν να ποντάρουν σε πολύτιμα μέταλλα το έκαναν αγοράζοντας συμβόλαια και όχι πραγματικές ράβδους χρυσού.

Ολα αυτά όμως άλλαξαν με την κρίση που άρχισε το 2007 και κορυφώθηκε πρόσφατα. Οι μαζικές αγορές χρυσού οδήγησαν στην ανάγκη επαναλειτουργίας των θησαυροφυλακίων, αφού οι επενδυτές χτυπούν την πόρτα των τραπεζών και τους ζητούν ασφαλή καταφύγια για να φυλάξουν τις ράβδους τους. Οι τραπεζίτες από την πλευρά τους τρίβουν τα χέρια τους καθώς ο πυρετός του χρυσού δίνει την ευκαιρία στα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα να κερδίσουν από τις προμήθειες για τη φύλαξή του.

Ο πυρετός αγορών οδηγεί σε ρεκόρ τις τιμές

Η βουτιά των χρηματιστηρίων και των ομολόγων, αλλά κυρίως η μεγάλη ανασφάλεια μεγάλων και μικρών επενδυτών, είτε είναι επιχειρήσεις είτε ιδιώτες, οδήγησε σε στροφή προς την αγορά πολύτιμων μετάλλων- κυρίως χρυσού. Δεν είναι τυχαίο ότι η τιμή του έχει πλέον εκτοξευτεί στα υψηλότερα επίπεδα όλων των εποχών.

Η ζήτηση στην αγορά για χρυσό είναι τόσο μεγάλη, που σύμφωνα με στοιχεία των «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς» οι ιδιώτες επενδυτές έχουν φτάσει στο σημείο να κρατούν στα χέρια τους περισσότερο χρυσό από όσο έχουν στα υπόγεια θησαυροφυλάκιά τους οι κεντρικές τράπεζες! Οι ιδιώτες σήμερα υπολογίζεται ότι έχουν στα χέρια τους περισσότερους από 30.000

τόνους (!) του πολύτιμου αυτού μετάλλου.

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο που η JΡ Μorgan, σύμφωνα με τους «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς», άνοιξε ξανά πριν από λίγο διάστημα «ξεχασμένο» θησαυροφυλάκιο που έχει στο Μανχάταν για να υποδεχθεί όλους αυτούς που αναζητούν ασφαλές καταφύγιο για τον χρυσό που έχουν στην κατοχή τους. Στην ίδια περιοχή λειτουργούν πλέον αντίστοιχα θησαυροφυλάκια άλλων μεγάλων τραπεζών όπως η ΗSΒC, αλλά και η Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ στη Νέα Υόρκη όπου φυλάσσονται τα αποθέματα σε χρυσό 36 χωρών.


 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Ουρές επενδυτών στα θησαυροφυλάκια χρυσού

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΥΠΟΓΕΙΑ θησαυροφυλάκια που είχαν μείνει κλειστά για ολόκληρες δεκαετίες ανοίγουν ξανά οι τράπεζες για να φυλάξουν- με το αζημίωτο φυσικά- τις τεράστιες ποσότητες χρυσού που αγοράζουν οι πελάτες τους λόγω της οικονομικής κρίσης. Τεράστιες θωρακισμένες πόρτες τέτοιων θησαυροφυλακίων, που είχαν μείνει κλειστές για περισσότερα από είκοσι χρόνια, ανοίγουν ξανά από τράπεζες όπως η Deutsche Βank, η Βarclays και η JΡ Μorgan για να υποδεχθούν χιλιάδες τόνους χρυσού σε μεγάλες πρωτεύουσες σε κάθε γωνιά του πλανήτη - από το Λονδίνο μέχρι τη Σιγκαπούρη. Οι περισσότερες εμπορικές τράπεζες εγκατέλειψαν τα τεράστια θησαυροφυλάκια που είχαν σε διάφορες τοποθεσίες κατά τη διάρκεια των δεκαετιών του ΄80 και του ΄90. Μέχρι πρόσφατα άλλωστε όλοι τοποθετούσαν τα χρήματά τους σε άυλες επενδύσεις, όπως οι μετοχές, τα ομόλογα και τα παράγωγα, ενώ ακόμη και όσοι ήθελαν να ποντάρουν σε πολύτιμα μέταλλα το έκαναν αγοράζοντας συμβόλαια και όχι πραγματικές ράβδους χρυσού.

Ολα αυτά όμως άλλαξαν με την κρίση που άρχισε το 2007 και κορυφώθηκε πρόσφατα. Οι μαζικές αγορές χρυσού οδήγησαν στην ανάγκη επαναλειτουργίας των θησαυροφυλακίων, αφού οι επενδυτές χτυπούν την πόρτα των τραπεζών και τους ζητούν ασφαλή καταφύγια για να φυλάξουν τις ράβδους τους. Οι τραπεζίτες από την πλευρά τους τρίβουν τα χέρια τους καθώς ο πυρετός του χρυσού δίνει την ευκαιρία στα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα να κερδίσουν από τις προμήθειες για τη φύλαξή του.

Ο πυρετός αγορών οδηγεί σε ρεκόρ τις τιμές

Η βουτιά των χρηματιστηρίων και των ομολόγων, αλλά κυρίως η μεγάλη ανασφάλεια μεγάλων και μικρών επενδυτών, είτε είναι επιχειρήσεις είτε ιδιώτες, οδήγησε σε στροφή προς την αγορά πολύτιμων μετάλλων- κυρίως χρυσού. Δεν είναι τυχαίο ότι η τιμή του έχει πλέον εκτοξευτεί στα υψηλότερα επίπεδα όλων των εποχών.

Η ζήτηση στην αγορά για χρυσό είναι τόσο μεγάλη, που σύμφωνα με στοιχεία των «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς» οι ιδιώτες επενδυτές έχουν φτάσει στο σημείο να κρατούν στα χέρια τους περισσότερο χρυσό από όσο έχουν στα υπόγεια θησαυροφυλάκιά τους οι κεντρικές τράπεζες! Οι ιδιώτες σήμερα υπολογίζεται ότι έχουν στα χέρια τους περισσότερους από 30.000

τόνους (!) του πολύτιμου αυτού μετάλλου.

Δεν είναι λοιπόν τυχαίο που η JΡ Μorgan, σύμφωνα με τους «Φαϊνάνσιαλ Τάιμς», άνοιξε ξανά πριν από λίγο διάστημα «ξεχασμένο» θησαυροφυλάκιο που έχει στο Μανχάταν για να υποδεχθεί όλους αυτούς που αναζητούν ασφαλές καταφύγιο για τον χρυσό που έχουν στην κατοχή τους. Στην ίδια περιοχή λειτουργούν πλέον αντίστοιχα θησαυροφυλάκια άλλων μεγάλων τραπεζών όπως η ΗSΒC, αλλά και η Ομοσπονδιακή Τράπεζα των ΗΠΑ στη Νέα Υόρκη όπου φυλάσσονται τα αποθέματα σε χρυσό 36 χωρών.



bubble
MW-AE623_gold_a_MD_20100513125713.jpg


 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
για μαυρη αγορα για χρυσες λιρες ξερει κανεις κατι?χωρις προμηθειες και νταβατζιλικια?
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
για να αγορασω..........

τρικαρδε αγορι μου γιατι δεν μου απαντησες?
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
ρε μαγκες πουλαει κανεις λιριτσες να αγορασω..........??
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
αγοραζω οσο πουλαει και αγοραζει η Εθνικη τραπεζα δια 2.Και εννοειται αν μιλαμε για πολλα τεμαχια κατεβαινει η τιμη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom