Νέα

Αγορά χρυσού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα evaki eisai kavla
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 41K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
τα περισσοτερα ποστ που εχεις εδω μεσα στο σαιτ ειναι ωδη στη μαλακια. δεν ειναι ευκολο και αυτο παντως

καλα τραβα εσυ μια μαλακια καλει τωρα να ηρεμησεις και ξαναμιλαμε....το site ειναι ελευθερο να μπορει να λεει ο καθενας αυτο που θελει.
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
Το 2003 φέρεται να έχουν εκδοθεί 650.700 πεντάλεπτα. Είναι λίγο πιο πάνω από 30.000 ευρώ (ή με 30.000 ευρώ + κάποιο μπαχτσίσι παίρνεις 600.000 πεντάλεπτα του 2003, τα υπόλοιπα τα αφήνεις για τα blister). 600.000 πεντάλεπτα είναι 12.000 μασούρια. Τα πουλάς στη χονδρική 50 ευρώ το μασούρι (λιανική είχαν φτάσει 150 ευρώ). Με 700 μασούρια έχεις βγάλει τα λεφτά σου. Τα υπόλοιπα 11.300 τα πουλάς όσο θέλεις.

Ή κρατάς 300 μασούρια και τα υπόλοιπα 11.000 τα ρευστοποιείς. Εισπράτεις συνολικά 700*50=35.000 + 11.000*2,50=27.500 = 62.500 και σου έχουν μείνει και 300 μασούρια.

Από το χρυσό μπορείς να βγάλεις τα διπλά σε ένα χρόνο; Προφανώς όχι.

για να γινει αυτο προφανως πρεπει να εχεις κονε και παρακαλω πολυ να μου δωσουν μια τεκμηριωμενη απαντηση ο Κυριος Τρικαρδος και υπολοιποι ιδιοκτητες χρυσου.
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Τύποι μου αυτή η εποχή τώρα συμφέρει για αγορά χρυσού?

Και αν ναι ή όχι γιατί?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Τύποι μου αυτή η εποχή τώρα συμφέρει για αγορά χρυσού?

Και αν ναι ή όχι γιατί?

Τώρα είναι αργά πλέον.

Όποιος ακολούθησε τον ΧΡΥΣΟ ΚΑΝΟΝΑ της οικονομίας (πουλάς όταν οι άλλοι αγοράζουνε και αγοράζεις όταν οι άλλοι πουλάνε) βγαίνεις πάντα κερδισμένος

Τώρα όλοι τρέχουν να αγοράσουν, όταν πριν 3 χρόνια :think: τα έλεγα κάποιοι γέλαγαν

 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
I see your points dear Trikardus.

Τι προτείνετε μπουρδελιάρηδες τύποι μου για αυτή την εποχή?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
I see your points dear Trikardus.

Τι προτείνετε μπουρδελιάρηδες τύποι μου για αυτή την εποχή?

Τίποτα.

Αν έχεις τα κάνεις μασούρια και τα βάζεις στην θυρίδα (για λίρες μιλάμε)

Παίζει η αγορά σε ρούβλια, αλλά θέλει πολυ διάβασμα και γερές άκρες
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Xμ... Από το να έχεις (άχρηστο) μετρητό  , δε θα συνέφερε ακόμα και με αυτές τις τιμές η αγορά λιρών?

Για καβάτζωμα μιλώντας πάντα , όχι για να τα κάνεις τώρα.
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Βαριεμαι να την ξαναργαψω αυτη την διδακτική ιστορία, γιαυτό την κανω κοπι απο σχετικο θερντ
Παιδιά, θα σας πω ένα παραμύθι, (αληθινή ιστορία είναι, αλλά ας την πούμε παραμύθι).
Μια φορά και ένα καιρό, ήταν ένας μεγαλέμπορας που τον έλεγαν Λαμπρόπουλο ( όχι αυτόν της διαφήμισης, αυτός με τα πολυκαταστήματα). Όταν ήρθαν οι κακοί Γερμανοί στην Αθήνα μας, 1941, μπουκάρησαν στα μαγαζιά του και κατέβασαν τα ράφια. Χαρά ο Λαμπρόπουλος (γέλαγε όπως αυτός της διαφήμισης, που δανείζεται από την τράπεζα συνεχώς, αλλά νομίζει ότι είναι όλα δικά του, μεγάλη επιτυχία) έτριβε τα χέρια του και στέφτονταν τα κέρδη. Σάκοι τα μάρκα. Πήγε λοιπόν στη Γερμανιά, αφού ξεπούλησε, να αγοράσει νέο εμπόρευμα. Όμως όταν έφτασε στο ταμειο για να πληρώσει, του είπαν ότι αυτά τα μάρκα δεν περνουν στη Γερμανία. Μα γιατί?  Hmmm....ρωτά ο κύριος Λαμπρόπουλος, τι έχουν?  Banging Head Against a WallΔεν είναι δικά μας, τα τύπωσε ο γερμανικός στρατός κατοχής. Ετσι λοιπόν, πονηρά είχαν στεφτεί οι Κακοί Γερμανοί, είχαν μαζί με κάθε στρατό κατάληψης, μια μηχανή και τύπωνε χρήμα με την ουρά, χώρις κανένα αντίκρισμα. Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα.
Σας άρεσε  το παραμύθι παιδάκια. Uglystupid
Υ.Γ. Κάποιοι έξυπνοι είχαν χρυσό στην γκαβάτσα, άλλοι εξυπνότεροι είχαν λίρες και άλλοι (αυτοί πήραν μόνιμα όλη την Αθήνα για πάντα) πολύ έξυπνοι είχαν είδη διατροφής, οι κακοί μαυραγορίτες.

Συγκεκριμένα του είπαν: "Τι μάρκα είανι αυτά τα μάρκα"
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Αναφέρομαι κυρίως στον Τρίκαρδο που είναι γνώστης αλλά εννοείται ότι κάθε πληροφορία είναι δεκτή με ευχαρίστηση.

Βρέθηκαν στα χέρια μου από τον παππού μου 4 λίρες,τις έχει από πολύ παλιά, από τις παρακάτω:

Scanned
[URL unfurl="true"]http://i.imgur.com/sxnim.png[/url]
[URL unfurl="true"]http://i.imgur.com/hJ7lG.png[/url]
Οι 2 είναι του 1893 και γράφουν victoria dei gra britt regina fid def ind imp
Η άλλη του 1890 γράφει victoria d: g: britt  reg  f: d:
H άλλη του 1891 γράφει victoria d: g: britt  reg  f: d:


Φαίνονται κάλπικες?

Θα ήθελα να ρωτήσω πως λέγονται και αν στο συγκεκριμένο σάιτ αναφέρονται σε αυτές :

www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=336]http://www.bankofgreece.gr/Pages/el/Markets/LIRA/DispItem.aspx?FltFld=ID&FltVal=336[/URL]

Λογικά είναι οι Β. ΛΙΡΑ ΑΓΓΛΙΑΣ ΤΙΤΛΟΥ 0,9166 (ΓΡΑΜ. 7,940 - 7.988)
01 ΠΑΛΑΙΑΣ ΚΟΠΗΣ ή κάνω λάθος?

Που αλλού μπορώ να βρω πληροφορίες και να ενημερωνομαι για την τιμη τους?
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Παλιές και νεας κοπης ιδια τιμή έχουν.

Οι παλιες λίρες όμως επιδης είναι ηλικιομένες θέλουν περισσότερη στοργή.

Μάγκες μην πουλάτε τις λίρες σας και ανοίχτε κανα βιβλίο ιστορίας για να μάθετε την πραγματική τους αξιά (όχι την νομισματική μόνο) :s&m_1:

υγ.Οι λίρες δεν πιστοποιούνται για την γνησιοτητά τους με φωτο, αρα μην ξαναποστάρεις φωτολιρες
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Παλιές και νεας κοπης ιδια τιμή έχουν.

Οι παλιες λίρες όμως επιδης είναι ηλικιομένες θέλουν περισσότερη στοργή.

Μάγκες μην πουλάτε τις λίρες σας και ανοίχτε κανα βιβλίο ιστορίας για να μάθετε την πραγματική τους αξιά (όχι την νομισματική μόνο) :s&m_1:

υγ.Οι λίρες δεν πιστοποιούνται για την γνησιοτητά τους με φωτο, αρα μην ξαναποστάρεις φωτολιρες

Τι θα μπορούσα να κάνω για να έχουν την απαραίτητη στοργή αγαπητέ?
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Πιο ακριβά από ότι πουλάει η ΕΤΕ τύπε μου?
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Αγαπητέ Τρίκαρδε μπορώ να πω πως είμαι μία μικρογραφία σου.

Είμαι δηλαδή ένας τρίκαρδος μόνο που αντί για 750 λίρες έχω 4.

Παρόλαυτά τις προσέχω και τις φροντίζω σαν να είναι η ουρήθρα μου.

Σήμερα 4 , σε μερικά χρόνια 1004.

Είμαι ο 20χρονος Τρίκαρδος.

Και δε ξεχνάμε...πουλάμε όταν όλοι αγοράζουν και αγοράζουμε όταν όλοι πουλάνε.

Πουλήστε μου λιρίτσες...Μμμμμμ
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μάγκα μου για να γίνεις Τρίκαρδος, πρέπει να έχεις 3 καρδιές (κάτι που κληρονομήται και δεν μεταβιβάζεται) εμεις φέρουμε αυτό το χαρακτηριστικό πολλές γενιες.

Φυσικά ευγε σου και μπράβω σου που από μικρή ηλικία ξεκίνησες να εκτιμας τις σταθερες αξίες (τις λίρες φυσικά)

Τι θα μπορούσα να κάνω για να έχουν την απαραίτητη στοργή αγαπητέ?
Καταρχας ποτε δεν λες ποσες λίρες έχεις, άστες να μην ξέρουν ποσες είναι
Τακτική καταμέτρησή τους οστε να μην σε ξεχνάνε και φυσικά ασφαλές και κλιματιζόμενη φύλαξη

Γεια σου Τρίκαρδε Στρέγκλο

Δεν σας εννοώ


 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Εγω φτιάξει γράφημα στο excel ξεκινώντας το μήνα Ιούνη με τις τιμές της λίρας ανά δελτίο της ΕΤΕ και συλλέγω πολύτιμα στοιχεία...
To ξέρω ότι υπάρχουν και στο νετ αλλά έτσι εχω πιο προσωπική ματιά.
Θα αποταμιεύω λεφτουδάκια και όταν βλέπω μεγάλες πτώσεις ανά μήνα θα χτυπάω μμμμμ....
Νιώθω απόλυτα το φίλο τρίκαρδο.
Μερικα στουντιοκόριτσα θα με χάσουν αλλά θα αποκτήσουν παρεούλα οι χρυσές μου....

Τρίκαρδε είμαι το πνευματικό σου παιδί στο φόρουμ? Σε παρακαλώ  :happy: :happy: :happy:

ΠΟΥΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΠΟΥΛΑΝΕ !
rXkSc.png
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Tρικαρδος γεννιέσαι - δεν γίνεσαι

:s&m_2: :s&m_2: :s&m_2: :s&m_2: :s&m_2: :s&m_2:

εγώ δεν αγοράζω κληρονομώ αγαπητοτό μου παιδί (στιλ Μπλάσκου επίκλυξη)

υγ. κανα θείο έχεις να βάλεις στο μάτι για να κληρωνομήσεις καμια λιρίτσα;;;
 

Xeiroglykanos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
559
Κριτικές
13
Like
0
Πόντοι
16
Εχω αρκετούς γεροντοκόρους -ες θείους -ες και ελπίζω να έχουν κάνει κομπόδεμα τα ραμολιμέντα.

Μακάρι να κληρονομήσω λιρίτσες να νιώσω το 1% της ηδονής που νιώθεις όταν τις χαριεντίζεις.

Μου αρέσουν οι λιρίτσες μου.Θέλω να αγοράσω κιάλλες όταν θα πετύχω καλή τιμούλα.

Θα είναι πολλές και μετά θα κάνουν παρτουζίτσα κρυφά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom