Νέα

82,7

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα stavros51
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 75
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Με καταμετρημένο το 29,1% των ψήφων, το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Να τους χαιρόμαστε. και να τους χαίρεστε όσοι τους ψηφίσατε.

Πάντως, είναι καλύτερο απο το 86% των δυο προηγούμενων εκλογών (2000 και 2004). Κάτι είναι κι αυτό...
 

Συνημμένα

  • 82.7.jpg
    82.7.jpg
    17,4 KB · Εμφανίσεις: 35

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν

 

gatto

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2007
Μηνύματα
22.160
Like
32
Πόντοι
366
Θα  πέσει  λίγο  το  82,7  αλλά  και  πάλι  είναι  πολύ!!!
Δεν κόβεται  ρε  παιδιά  η  :jerking: !!!!
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Για μούτζες είναι. Άντε από αύριο στις δουλίτσες και έχει ο θεός και ο γιαραμπής :jerking:
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
87,7 Εν Λευκω. Πολυ ωραιος σταθμος.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
ελα ρε σταυρο.....μηπως υπερβαλλεις?εσυ δηλ.ποιος πιστευεις οτι θα αλλαξει προς το καλυτερο τα πραγματα?ποιος θα αντιπαραθεσει την πυγμη του απεναντι στις ορεξεις των "μεγαλων δυναμεων" στα εθνικα ζητηματα?ποιος θα διωξει τους μισους δημοσιους υπαλληλους ή ποιος θα τους ανακατανεμει σε μια πιο σωστη διαρθρωση?ποιος θα τα βαλει με τους εχθρους της ελληνικης παιδειας και ποιος θα θελησει να διορθωσει και να αξιολογησει τα πραγματα ως προς την ποιοτικη βελτιωση της εκπαιδευσης υλικα και πνευματικα?ποιος θα σταματησει την σαπιλα στη δημοσια υγεια?Το μονο ισως πραγμα που μπορει καποιος να πετυχει κατι καλο σε αυτον τον τοπο ειναι η αξιοποιηση του τουριστικου πλουτου αυτης της χωρας και το ανοιγμα σκυλαδικων σε ολη την επικρατεια!Αραγε μηπως ειναι μια ψευδαισθηση και αυτο?οτι ειμαστε δηλ. μαλακες που ψηφισαμε το 82,7% τα 2 μεγαλα κομματα?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Κάλο είναι το ποσοστό αλλά πάνω από όλα μην ξεχνάτε τις έδρες.
Οι υπόλοιποι τρείς για την ώρα κερδίζουν καμιά σαρανταριά έδρες.
Δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά είναι τουλάχιστον μια αρχή.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Με καταμετρημένο το 29,1% των ψήφων, το αποτέλεσμα είναι αυτό.

Να τους χαιρόμαστε. και να τους χαίρεστε όσοι τους ψηφίσατε.

Πάντως, είναι καλύτερο απο το 86% των δυο προηγούμενων εκλογών (2000 και 2004). Κάτι είναι κι αυτό...

Νομίζω ότι τελικά θα διαμορφωθεί γύρω στο 80% - 81%.
Πάλι δεν είναι ικανοποιητικό (προσωπικά θα ήμουν ευτυχής με ένα αθροιστικό ποσοστό 75% των 2 μεγαλύτερων κομμάτων), ΑΛΛΑ είναι μία καλή αρχή.
Ας μην ξεχνάμε ότι ένα μεγάλο μέρος του κόσμου κουβαλάει βιώματα ισχυρότατα και πολύ δύσκολα αλλάζει το κόμμα που ψηφίζει.

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν περιθώρια αισιοδοξίας, ας ελπίσουμε ότι οι σκεπτόμενοι ψηφοφόροι δεν θα επιστρέψουν στα κομματικά μαντριά στο μέλλον.
 

xistis

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.243
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
1.240
Δυστηχως.....Αυτοι ειμαστε......
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
για το ποσοστό μπορείς να βρεις 1002 δικαιολογίες! αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το 2007 να βλέπω νέα παιδιά να πανηγυρίζουν στη ριγήλης και κάποια άλλα σκυθρωπά στην τρικούπη! τι στο διάολο εγώ είμαι γεροπαράξενος και τα βλέπω έτσι?  :think:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
για το ποσοστό μπορείς να βρεις 1002 δικαιολογίες! αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω είναι το 2007 να βλέπω νέα παιδιά να πανηγυρίζουν στη ριγήλης και κάποια άλλα σκυθρωπά στην τρικούπη! τι στο διάολο εγώ είμαι γεροπαράξενος και τα βλέπω έτσι?  :think:
Μπα, δεν πέρασε η εθνική στον τελικό χθές.
Μην πάνε χαμένα και τόσα καπνογόνα και κόρνες....
 

neo24

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2006
Μηνύματα
64
Like
0
Πόντοι
0
τιποτα....ειμαστε για το πεος..κολλημενα μυαλα...λυπαμαι πολυ  :jerking: :jerking: :jerking:
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Αλλού είναι τα τραγικά:

Στην Ζαχάρω και τα δύο κόμματα πέφτουν μόνον από 1,5% το καθένα.

Τι να πει κανένας;

Μα και καήκανε μα και ευχαριστημένοι με τα 2 κόμματα είναι;
 
OP
OP
S

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
δεν μπορώ να χωνέψω να βλέπω νέα παιδιά να πανηγυρίζουν στη ριγήλης και κάποια άλλα σκυθρωπά στην τρικούπη!

Και γιατί μπορείς να το χωνέψεις όταν τα βλέπεις να κάνουν τα ίδια έξω απο τα γήπεδα?
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
Και γιατί μπορείς να το χωνέψεις όταν τα βλέπεις να κάνουν τα ίδια έξω απο τα γήπεδα?
αν δεν ήμουν και εγώ κάποια ομάδα όπως εσύ πιθανόν να σκεφτόμουν το ίδιο!
τι σχέση έχει η χαρά που θα προσφέρει μια ομάδα με την χαρά που προσφέρει ενα κόμμα
 
OP
OP
S

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
τι σχέση έχει η χαρά που θα προσφέρει μια ομάδα με την χαρά που προσφέρει ενα κόμμα

Επειδή δε "είμαι" ούτε ομάδα ούτε κόμμα, μάλλον δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου απαντήσω.
Για τον ίδιο λόγο όμως ίσως είμαι αντικειμενικός.

Βλέπω λοιπόν έντονες ομοιότητες στις δυο συμπεριφορές.

Νομίζω ότι υπάρχει και επιστήμη που ασχολείται με αυτές και λέγεται "ψυχολογία των μαζών".
Αυτή την επιστήμη σίγουρα την κατέχουν οι "ειδήμονες" των κομμάτων. Οι επικοινωνιολόγοι, αυτοί όλοι. Όχι κατ ανάγκη τα στελέχη των κομμάτων.

Δε ξέρω αν την κατέχουν (και την εφαρμόζουν) και τα στελέχη των ομάδων....
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
πιθανόν! αυτό με την ψυχολογία μάζας λένε οτι έκανε και ο χίτλερ! δεν το έχω ψάξει απλά κάπου το άκουσα
συμπεριφορα ίδια είναι μη σου πω οτι στην μπάλα μετα απο λίγο φεύγουν για το σπίτι τους, οχι όπως τώρα που 2 το πρωι και ακόμα κορνάρουν
σαν οπαδός δεν μπορώ να πω οτι είμαι αντικειμενικός. πόσο μάλλον όταν δεν έχω κόλλημα με κανένα κόμμα, οπότε το πάω βάση λογικής.
ένας αγώνας σε κρατά σε αγωνία, τρως νύχια, ανάβεις τσιγάρα, συμμετέχεις με τον έναν ή άλλο τρόπο και με το τέλος ξεσπάς! άλλοι πιο εκδηλωτικοί άλλοι όχι τόσο! (καλύτερο παράδειγμα το χτεσινό thread με τον τομάσο) στην τελική κάποτε όλοι κλωτσήσαμε μια μπάλα, είμαστε πιο κοντά σε αυτό παρά στην πολιτική.
σε ενα εκλογικό αποτέλεσμα δεν βλέπω καμιά αγωνία κανένα θέαμα, τίποτα που να σε κάνει να πας με την ντουντούκα, αυτό με κάνει να μην το χωνεύω
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Το αποτελεσμα σχετικα με το πιο κομμα θα εκοβε πρωτο το νημα ηταν λιγο-πολυ γνωστο.
Η δυναμικη της ΝΔ και το 45% του 2004 δεν ανατρεπεται σε 3,5 χρονια και ισως ουτε στις επομενες εκλογες.

Οι απωλειες 4-5% που ειχαν συνολικα τα δυο “μεγαλα” κομματα ειναι εν μερη μια επιτυχια.
Το μεν ΠΑΣΟΚ δεχτηκε ενα ισχυρο ραπισμα, και αναμενεται ξεσκαρταρισμα αν θελει να επανακαμψει, η δε ΝΔ μειωσε το ποσοστο και τις εδρες. Αν επερνε 1-2 λιγοτερες εδρες τα πραγματα θα ηταν δυσκολα και για αυτους. 

Συγχαρητηρια σε οσους τολμησαν και ψηφισαν ΚΚΕ, ΣΥΝ, ΛΑΟΣ, Οικ Πρασινους και τα αλλα μικρα κομματα.

 

skalks

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2007
Μηνύματα
375
Κριτικές
2
Like
0
Πόντοι
1
Ψηφιστε μικρα κομματα αν νομιζετε οτι πετυχαινεται κατι....
Το μεγαλο κομμα θα σας κυβερναει ομωσ μια ζωη επομενως...
Γιαυτο βγαλατε παλι την δεξια που σας ..... 3,5 χρονια εισαστε αξιοι της μοιρας μαγκες, βγειτε να φωναξετε οταν αρχισει τα ιδια η νδ.
 

alexandros1976

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.446
Like
0
Πόντοι
16
Βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν πηραν 82,7%.....
αλλα 80% ...
41,90 ΝΔ
38,10 ΠΑΣΟΚ
= 80%
οποτε ο τιτλος του Θρεντ πρεπει να αλλαξει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom