Νέα

Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Iblis
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 283
  • Εμφανίσεις 14K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
3.514
Πόντοι
1.446
Ενας βασικος παγκοσμιος νομος ειναι οτι η ενεργεια, το "κατι", δεν χανεται.
Αλλαζει μορφη, αλλά δεν χανεται.

Αρα, η ζωη, το "κατι" δηλαδη, πώς γινεται να μετατραπεί σε τιποτα μετα το θανατο?
Γινόμαστε χώμα ή στάχτη (ανάλογα αν θαβόμαστε στο χώμα ή καιγόμαστε)...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.940
Κριτικές
8
Like
2.948
Πόντοι
506
Ενας βασικος παγκοσμιος νομος ειναι οτι η ενεργεια, το "κατι", δεν χανεται.
Αλλαζει μορφη, αλλά δεν χανεται.

Αρα, η ζωη, το "κατι" δηλαδη, πώς γινεται να μετατραπεί σε τιποτα μετα το θανατο?
Αυτό το κάτι που αναφέρεσαι είναι τα μόρια που αποτελείσαι. Αυτά ναι δεν χάνονται. Μετατρέπονται σε κάτι άλλο. Σκόνη αέρα ή οτιδήποτε. Οπότε η ενέργεια ναι δεν χάνετε, αλλά δε σημαίνει ότι υπάρχει ζωή πριν και μετά
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο;
όχι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Αυτό το κάτι που αναφέρεσαι είναι τα μόρια που αποτελείσαι. Αυτά ναι δεν χάνονται. Μετατρέπονται σε κάτι άλλο. Σκόνη αέρα ή οτιδήποτε. Οπότε η ενέργεια ναι δεν χάνετε, αλλά δε σημαίνει ότι υπάρχει ζωή πριν και μετά
Δεν αναφερομαι στο σωμα
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.666
Κριτικές
183
Like
43.720
Πόντοι
21.896
Υπάρχει ζωή αρκεί να είναι με Κυριάκο Μητσοτάκη κ εκεί η νέα ζωή
 

DAMDIM100

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιαν 2020
Μηνύματα
3.162
Κριτικές
16
Like
3.514
Πόντοι
1.446
Δεν μιλω για το σωμα
Το κατάλαβα αυτό... Αυτή η ενέργεια είναι συμπαντική όμως... Δεν ξέρουμε ότι "συνεχίζουμε να υπάρχουμε"... Δεν υπάρχει "συνείδηση της προηγούμενης ύπαρξής μας"... Όπως θέλουν οι περισσότερες θρησκείες...
 

sonixxx11

Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2020
Μηνύματα
517
Like
771
Πόντοι
86
Υπάρχει ζωή αρκεί να είναι με Κυριάκο Μητσοτάκη κ εκεί η νέα ζωή
Χαχαχαχα

Το καλύτερο σχόλιο!!!!!!

Επίσης να προσθέσω ότι όποιος πιστεύει για ζωή μετά θανατον έχει το μυαλό νεροχελώνας!

Δεν υπάρχει τίποτα μετά.Ουτε η προϋπάρχουσα συνείδηση μας ούτε τίποτα.Το σαρκιο μας είτε γίνεται λίπασμα αν θαφτεί μέσω των σκουληκιών που μας κατατρώνε είτε σε περίπτωση αποτέφρωσης στάχτες.

Sorry παίδες αν απογοητεύω κάποιους αλλά αυτή είναι η αλήθεια.

Γι'αυτό γαμάτε γιατί χανόμαστε!!
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.256
Κριτικές
2
Like
2.034
Πόντοι
216
Ενας βασικος παγκοσμιος νομος ειναι οτι η ενεργεια, το "κατι", δεν χανεται.
Αλλαζει μορφη, αλλά δεν χανεται.

Αρα, η ζωη, το "κατι" δηλαδη, πώς γινεται να μετατραπεί σε τιποτα μετα το θανατο?
Αυτό δεν είναι απόλυτα ακριβές.
Αρχικά, άλλο πράγμα η ζωή, άλλο η ενέργεια, και άλλο αυτό που λέμε "εγώ" (ή πνεύμα, ή ψυχή, ή όπως το ονομάζει ο καθένας).
Αυτό που ονομάζουμε "ζωή" εξαρτάται απόλυτα απο την ύλη. Χρειάζεται συγκεκριμένες πρωτεΐνες για το σχηματισμό αλυσίδων DNA και RNA, χρειάζεται τα απαραίτητα συστατικά και συνθήκες για να ευδοκιμήσει, και χρειάζεται και άλλη ζωή για να αναπαραχθεί και να διατηρηθεί. Αλλά, αυτό δεν καθιστά ύπαρξη ψυχής. Η αμοιβάδα πληροί όλες τις προϋποθέσεις για να είναι "Ζωή" αλλά αμφιβάλλω αν η μέση αμοιβάδα έχει μιας κάποιας μορφής αντίληψη του "εγω", αν έχει ψυχή αν το θέλουμε.
Απο την άλλη, η ενέργεια, όντως δεν χάνεται. Τουλάχιστον όχι μέχρι το θερμικό τέλος του σύμπαντος, σύμφωνα με τους αστροφυσικούς. Όμως, είναι απόλυτα προβλέψιμη και υπολογίσιμη, στο σημείο που μπορούμε όχι μόνο να γνωρίζουμε το μέγεθος, και τη συμπεριφορά, αλλά ακόμα και τη μετατροπή της σε άλλη μορφή ενέργειας. Κάτι που ούτε η ζωή, με την πολυπλοκότητά της επιτρέπει, ούτε και το "εγώ" με την απρόβλεπτη φύση του.
Τέλος, το "εγω" ή η ψυχή αν θέλουμε, είναι το, ακόμα, μεγάλο μυστήριο. Και, υπάρχει και ένα πρόβλημα σχετικά. Αν υπάρχει τελικά ψυχή, αν το "εγω" επιβιώνει μετά τον υλικό θάνατο, ποιο ακριβώς "εγω" είναι; Αν μιλάμε για το δικό μου "εγω", αυτό εξαρτάται, σε απόλυτο βαθμό απο την φυσική μου υπόσταση. Τα πάντα, θετικά και αρνητικά, εξαρτώνται απο το υλικό μου σώμα.
 

Junax

Σπουδαίος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2017
Μηνύματα
1.590
Κριτικές
19
Like
13.820
Πόντοι
3.246
"Υπάρχει ζωή ΠΡΙΝ το θάνατο?"

Junax, 2/7/2024

:woldman:
 

Crucifix

Μέγας
Εγγρ.
15 Νοε 2014
Μηνύματα
4.036
Κριτικές
63
Like
7.783
Πόντοι
4.766

Συνημμένα

  • yparxei_zoi.jpg
    yparxei_zoi.jpg
    35,9 KB · Εμφανίσεις: 11

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.376
Κριτικές
61
Like
42.436
Πόντοι
22.785
:kiss-mark::smiling-face-with-heart-eyes::think::think:
Υπάρχουν μηδενικές αποδείξεις για αυτό !!
 

Wolf21

Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2018
Μηνύματα
124
Κριτικές
3
Like
309
Πόντοι
21
Διατροφη σε ενηλικα, υγιή παιδια δεν νοειται
Αντιθετως εσυ μπορεις να ζητησεις διατροφη απο τα ενηλικα παιδια σου αν εισαι ανημπορος.
Για την πρωην συζυγο δεν το συζηταμε, δεν δικαιουται τιποτα
Μερικές φορές φτάνει κάποιος στο τέλος,λόγω ασθενείας,ενώ έχει ανήλικα παιδιά.Το post μου το οποίο παρέθεσες δεν αφορά το αρχικό μήνυμα αλλά απάντηση για τα παιδιά που έγραψε κάποιος,κι έγραψα ότι κάποιοι δεν τα βλέπουν ποτέ και μόνο πληρώνουν για να κάνει Dolce vita η "κυρία"...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
Ενας βασικος παγκοσμιος νομος ειναι οτι η ενεργεια, το "κατι", δεν χανεται.
Αλλαζει μορφη, αλλά δεν χανεται.

Αρα, η ζωη, το "κατι" δηλαδη, πώς γινεται να μετατραπεί σε τιποτα μετα το θανατο?
Παγκόσμιος νόμος είναι ότι όλα / όλοι / όλες, είναι σίγουρο ότι θα αφανισθούν.

Μόρια σκόνης γίνονται τα πάντα, ας πούμε συμπαντική ύλη.

Σημασία έχει λοιπόν το αποτύπωμα που αφήνεις πίσω σου. Αυτά για τα οποία θα σε θυμούνται οι άνθρώποί σου. Οι πράξεις σου, οι συμπεριφορές σου κλπ.

Προσωπικά θα αφήσω πίσω μου χρήσιμα όργανα για να τα χρησιμοποιήσουν άλλοι άνθρωποι (αν τα πράγματα εξελιχθούν φυσιολογικά).

Δε θεωρώ ότι η ψυχή και όλο αυτό το παραμύθι των θρησκειών ότι θα ξαναβρεθούμε με τους συγγενείς μας παρέα με τον δημιουργό μας μέσα σε μια νιρβάνα ευτυχίας, έχει βάση.

Μακάρι να είχε, αλλά δεν το βλέπω. :confused:
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.141
Κριτικές
1
Like
2.372
Πόντοι
456
τι ζωη να υπαρχει?εδω μαι γατα πεθανε..και περναω μετα απο 3 μερες..και δεν ειχε μεινει ουτε κοκαλα..απλα ο κοσμος εφαγε τα παραμυθια του χριστιανισμου για ζωη μετα το θανατο..για να τον ελενχουνε ευκολα σε αυτην εδω τη ζωη..
και πολυ χαλια ο παραδεισος ..αγγελοι λεει θα παιζουν αρπες ,ολη μερα.. και αν ειναι παραφωνοι φαλτσοι βρε αδερφε,μπα οι μουσουλμανοι θα γαμανε ολη μερα παρθενες με γαλαζια η πρασινα ματια ,και θα τρωνε ρυζι με μελι ,βασικα και αυτοι θα εχουν προβλημα αφου που θα βρισκονται καθημερινα παρθενες ,και θα σφιξει ο κολος τους με πελαφι καθε μερα ρε σε τι μαλακιες πιστευει ο κοσμος
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.232
Κριτικές
10
Like
5.620
Πόντοι
2.816
Ούτε πριν το θάνατο υπάρχει ζωή

Έχει πλέον αρχίσει να αμφισβητείται η έννοια της ύλης όπως την ξέρουμε
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.777
Like
7.770
Πόντοι
2.306
Δεν βιάζομαι να το μάθω. Όποτε και αν.

Η ιδέα είναι, αν υποστηρίξω, ότι δεν θα πεθάνω ποτέ, χλωμό να μου αποδείξει κάποιος «ορίστε, λάθος έκανες, πέθανες». *λολ*

Το ίδιο ισχύει και για τη ζωή μετά θάνατον. Ναι, οκ, μπορεί να υπάρχει, αλλά όχι απαραίτητα για όλους. Άλλοι είναι ψυχάρες, άλλοι όχι. Θα δείξει αν, και για ποιους.

Και το ίδιο ισχύει και για τη ζωή προ θανάτου. Άλλοι κάνουν ζωάρα, και άλλοι δεν έχουν και καμιά σπουδαία ζωή. Στη βάση ότι το το «μεροδούλι-μεροφάι» δεν το λες δα και ζωή.

Πιστεύω να εξήγησα επαρκώς τη θέση μου, προς συλλογική έμπνευση, αποφεύγοντας συνάμα παντελώς τις όποιες αχρείαστες επιστημολογίες.

*lol*

:—)
 

Mantw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.055
Like
1.881
Πόντοι
216
Κι αν υπαρχει πως λεγεται?
Ποιες αραγε ειναι οι αποψεις μας σε αυτο το αρχεγονο ερωτημα?
Ποιος θα μας τα αναλυσει ολα αυτα τα υπαρξιακα?
Ένας βασικός νόμος της φυσικής, σύμφωνα με τον οποίο η ενέργεια δεν μπορεί να δημιουργηθεί ούτε να καταστραφεί, αλλά μόνο να μετατραπεί από μία μορφή σε άλλη που σημαίνει ότι η συνολική ποσότητα ενέργειας στο σύμπαν παραμένει σταθερή. Η ενέργεια που περιέχεται στο σώμα, όπως η χημική ενέργεια στα κύτταρα, απελευθερώνεται και μετατρέπεται σε άλλες μορφές, όπως θερμότητα ή ενέργεια που απορροφάται από άλλους οργανισμούς και το περιβάλλον.

Από θρησκευτική και φιλοσοφική άποψη, υπάρχουν διάφορες πεποιθήσεις για την ύπαρξη μιας μεταθανάτιας ζωής, όπως η ανάσταση, η μετενσάρκωση, ή η ύπαρξη μιας αθάνατης ψυχής. Αυτές οι απόψεις βασίζονται στην ιδέα ότι υπάρχει κάτι πέρα από την υλική ύπαρξη που συνεχίζει μετά τον θάνατο. Τελικά η απάντηση είναι προσωπική.
Κάθε άνθρωπος μπορεί να εξετάσει τις διάφορες απόψεις και να καταλήξει στα δικά του συμπεράσματα βάσει των πεποιθήσεών του και της προσωπικής του εμπειρίας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom