Νέα

Βουλευτικές εκλογές 4/10/2009 - Με δεδομένα πια τα αποτελέσματα...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 7K
  • Εμφανίσεις 158K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ψηφίστε εδώ ...!!!!!

  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ - ΛΕΒΕΝΤΗΣ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ - ΠΡΑΣΙΝΟΙ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΑΚΥΡΟ - ΛΕΥΚΟ

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    0

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.476
Κριτικές
61
Like
42.709
Πόντοι
22.785

Συνημμένα

  • botswana.jpg
    botswana.jpg
    17,6 KB · Εμφανίσεις: 14

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
... :headbang:
 

Συνημμένα

  • DIXONIA.jpg
    DIXONIA.jpg
    36,6 KB · Εμφανίσεις: 11

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.476
Κριτικές
61
Like
42.709
Πόντοι
22.785
Πας στην σχολή η στο σχολείο και είναι μπουρδέλο , πας στο νοσοκομείο και είναι μπουρδέλο , πας στην εφορία και είναι μπουρδέλο . :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
Πας στο μπουρδέλο και δουλεύει ρολόι .
Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο . :headbang: :headbang: :headbang:
Μήπως πρέπει να αναλάβει κάποιος νταβατζής την χώρα να ηρεμήσουμε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΘΑ μου πεις τόσα χρόνια ποιοι διοικούν ;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν τα βλέπουν όλα αυτά αυτοί που ψηφίζουν ;;;;;;;;;;;;
Μήπως φταίμε εμείς για τα χάλια μας ;;;;;;;;;;;;;;;
Πάνε ψήφισε πάλι τον λιγότερο κλέφτη .
Θα μου πεις "εκλογες ειναι , στα παπαρια σου......................
[size=19pt]Ειχα και αλλα να πω μα τα ξεχασα .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size] :think: :think: :think: :think: :think:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Πας στην σχολή η στο σχολείο και είναι μπουρδέλο , πας στο νοσοκομείο και είναι μπουρδέλο , πας στην εφορία και είναι μπουρδέλο . :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
Πας στο μπουρδέλο και δουλεύει ρολόι .
Είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο . :headbang: :headbang: :headbang:
Μήπως πρέπει να αναλάβει κάποιος νταβατζής την χώρα να ηρεμήσουμε ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΘΑ μου πεις τόσα χρόνια ποιοι διοικούν ;;;;;;;;;;;;;;;;;
Δεν τα βλέπουν όλα αυτά αυτοί που ψηφίζουν ;;;;;;;;;;;;
Μήπως φταίμε εμείς για τα χάλια μας ;;;;;;;;;;;;;;;
Πάνε ψήφισε πάλι τον λιγότερο κλέφτη .
Θα μου πεις "εκλογες ειναι , στα παπαρια σου......................
[size=19pt]Ειχα και αλλα να πω μα τα ξεχασα .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/size] :think: :think: :think: :think: :think:
Τουλαχιστον εσυ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ αλλοι δεν λενε ΤΙΠΟΤΑ
 

sbl

Μέλος
Εγγρ.
8 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.204
Like
2
Πόντοι
16

Φτώχεια και ανεργία σαρώνουν την Ελλάδα

Αυτά είναι τα πραγματικά στοιχεία της ελληνικής οικονομίας, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ.

Πραγματική ανεργία κοντά στο 15,5%, κάπου 2,2 εκατομμύρια πολίτες κάτω από τα όρια της φτώχειας, και συγκέντρωση του πλούτου στους λίγους.

Αυτό, με απλά λόγια, σημαίνει «έκρηξη» της πραγματικής κοινωνικής ανισότητας, καθώς το 20% του πληθυσμού έχει 6 φορές μεγαλύτερο εισόδημα από το 20% των πιο φτωχών.



Φτώχεια-ανεργία-εθνικισμός, έτσι γεννιέται ο Φασισμός
Ευχαριστούμε τους πολιτικούς για τα δυο πρώτα  :rockon:
το τρίτο θα το βάλουμε μόνοι μας  :grin:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055

Φτώχεια και ανεργία σαρώνουν την Ελλάδα

Αυτά είναι τα πραγματικά στοιχεία της ελληνικής οικονομίας, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του Ινστιτούτου Εργασίας της ΓΣΕΕ.

Πραγματική ανεργία κοντά στο 15,5%, κάπου 2,2 εκατομμύρια πολίτες κάτω από τα όρια της φτώχειας, και συγκέντρωση του πλούτου στους λίγους.

Αυτό, με απλά λόγια, σημαίνει «έκρηξη» της πραγματικής κοινωνικής ανισότητας, καθώς το 20% του πληθυσμού έχει 6 φορές μεγαλύτερο εισόδημα από το 20% των πιο φτωχών.



Φτώχεια-ανεργία-εθνικισμός, έτσι γεννιέται ο Φασισμός
Ευχαριστούμε τους πολιτικούς για τα δυο πρώτα  :rockon:
το τρίτο θα το βάλουμε μόνοι μας  :grin:
Φτώχεια και ανεργία σαρώνουν την Ελλάδα?ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.476
Κριτικές
61
Like
42.709
Πόντοι
22.785
Τουλαχιστον εσυ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ αλλοι δεν λενε ΤΙΠΟΤΑ
Βγήκα κάποιες μέρες πριν για καμιά μπυριτσα έτσι όπως γίνεται πάντα με φιλαράκια , παρεουλα και τέτοια φάση .
Μας έρχεται λοιπόν η ιδέα να πάμε προς ψειρή(η οπως διαολο γραφεται) μεριά  σε ένα μαγαζάκι που γουστάρουμε , να δούμε και κάνα καινούριο Μουνί!!!!!!! viva...
Έτσι λοιπόν ξεκινάμε και πάμε σε ένα μαγαζί που δεν θυμάμαι δυστυχώς το όνομα του (θα το αναφέρω όταν ξαναπεράσω)  την αραζουμε και τσακώνουμε 1 μπυρονι ο καθένας .
Δεν λέω καλό μαγαζάκι , με καλό πέρασμα μα δεν είναι τσιγκουνιά αυτό που θα πω. :tickedoff: :tickedoff:
Πληρώσαμε 9 ευρώ την 1 μπύρα ..........................
9 ευρώ. Ξαναπατάς;;;;;;;;;;;;;;;;;
Όχι. Και έρχομαι εγώ και λέω .
Είναι τρελοί;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Προφανώς. :headbang: :headbang: :tickedoff: :tickedoff:
Είμαστε εμείς μαλάκες;;;;;;;;;;;;;Προφανώς ..................
Λες και οι άνθρωποι είναι εκτός τοπου και χρόνου :helpplea: :helpplea:
Και έτσι μου ήρθε μια ιδέα . :think: :think:
Να μποϊκοτάρω τα μαγαζιά που έχουν την μπύρα (γιατί αυτό πίνω και ξέρω ) πάνω από 5 ευρώ .
Δεν ξέρω ρε παιδιά , έχω άδικο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Η ιδέα να μην πας πουθενά είναι απορριπτέα εξ αρχής ......
Το θέτω αυτό το θέμα προς συζήτηση για να δω περίπου πως σκεφτόμαστε εμείς , αλλά να ακούσω και την άλλη πλευρά................ :think:
Προφανώς με αυτό που γράφω φέρνω ένα παράδειγμα κερδοσκοπίας , παντού γίνεται αυτό στο ελλαδισταν αφού δεν υπόκειται κανείς σε έλεγχο........................... :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Βγήκα κάποιες μέρες πριν για καμιά μπυριτσα έτσι όπως γίνεται πάντα με φιλαράκια , παρεουλα και τέτοια φάση .
Μας έρχεται λοιπόν η ιδέα να πάμε προς ψειρή(η οπως διαολο γραφεται) μεριά  σε ένα μαγαζάκι που γουστάρουμε , να δούμε και κάνα καινούριο Μουνί!!!!!!! viva...
Έτσι λοιπόν ξεκινάμε και πάμε σε ένα μαγαζί που δεν θυμάμαι δυστυχώς το όνομα του (θα το αναφέρω όταν ξαναπεράσω)  την αραζουμε και τσακώνουμε 1 μπυρονι ο καθένας .
Δεν λέω καλό μαγαζάκι , με καλό πέρασμα μα δεν είναι τσιγκουνιά αυτό που θα πω. :tickedoff: :tickedoff:
Πληρώσαμε 9 ευρώ την 1 μπύρα ..........................
9 ευρώ. Ξαναπατάς;;;;;;;;;;;;;;;;;
Όχι. Και έρχομαι εγώ και λέω .
Είναι τρελοί;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Προφανώς. :headbang: :headbang: :tickedoff: :tickedoff:
Είμαστε εμείς μαλάκες;;;;;;;;;;;;;Προφανώς ..................
Λες και οι άνθρωποι είναι εκτός τοπου και χρόνου :helpplea: :helpplea:
Και έτσι μου ήρθε μια ιδέα . :think: :think:
Να μποϊκοτάρω τα μαγαζιά που έχουν την μπύρα (γιατί αυτό πίνω και ξέρω ) πάνω από 5 ευρώ .
Δεν ξέρω ρε παιδιά , έχω άδικο ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Η ιδέα να μην πας πουθενά είναι απορριπτέα εξ αρχής ......
Το θέτω αυτό το θέμα προς συζήτηση για να δω περίπου πως σκεφτόμαστε εμείς , αλλά να ακούσω και την άλλη πλευρά................ :think:
Προφανώς με αυτό που γράφω φέρνω ένα παράδειγμα κερδοσκοπίας , παντού γίνεται αυτό στο ελλαδισταν αφού δεν υπόκειται κανείς σε έλεγχο........................... :lheel: :lheel: :lheel: :lheel: :lheel:
Σε ελεγχο συναγωνηστη ειμαστε ολοι εμεις,στην ΕΛΛΑΔΑ ΠΛΕΩΝ το ο ΣΟΣΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΘΕΙΤΟ ειναι η καθημερινοτητα,εγω εχασα των ανθρωπο μου απο το ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΘΑΛΨΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΝΤΡΟ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑΣ
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.476
Κριτικές
61
Like
42.709
Πόντοι
22.785
Σε ελεγχο συναγωνηστη ειμαστε ολοι εμεις,στην ΕΛΛΑΔΑ ΠΛΕΩΝ το ο ΣΟΣΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΘΕΙΤΟ ειναι η καθημερινοτητα,εγω εχασα των ανθρωπο μου απο το ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΡΙΘΑΛΨΕΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΩΣ ΑΝΤΡΟ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑΣ

Αγαπημένε φίλε δέν ξαναποσταρω γιά σημερα μπηκανε τά λιγμένα πρεζόνια.......
Ενα τελευταίο............
Ή  “γεροντοκρατία” των Αθηνών γνωστή και ως διαπλεκόμενα, μαφία, Εργκένεκον δίνει το τελευταίο παιχνίδι της προτού εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο και συντελέσει στη μεγαλύτερη μεταφορά πλούτου στην Ελληνική ιστορίά στους νέους κληρονόμους!!!!!!!!!!!!!
Και εκεί να δής  τι πολιτικό σκηνικό θα δημιουργηθεί.
Απλούστατα δεν θα μπορούν να ελέγξουν τη κατάστση που θα δημιουργηθεί.................
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Πιστευεις οτι αν ανεβει το κομα αυτο στην εξουσια,δεν θα βαραει προσοχη στα ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ,δεν ακουει με ευλαβεια της εντολες της ΕΕ?Δεν βουτηχτει μες την διαφθορα?Και οτι στο τελος δεν θο αντιληφθεις οτι και αυτοι πουλαγαν φουμαρα με ιδεολογιες για να παρουν την εξουσια στα χερια τους να ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΕΥΘΗΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ και να τα κανουν ολα ρημαδι οπως οι προηγουμενοι,αν θελεις μου απαντας.
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Αγαπημένε φίλε δέν ξαναποσταρω γιά σημερα μπηκανε τά λιγμένα πρεζόνια.......
Ενα τελευταίο............
Ή  “γεροντοκρατία” των Αθηνών γνωστή και ως διαπλεκόμενα, μαφία, Εργκένεκον δίνει το τελευταίο παιχνίδι της προτού εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο και συντελέσει στη μεγαλύτερη μεταφορά πλούτου στην Ελληνική ιστορίά στους νέους κληρονόμους!!!!!!!!!!!!!
Και εκεί να δής  τι πολιτικό σκηνικό θα δημιουργηθεί.
Απλούστατα δεν θα μπορούν να ελέγξουν τη κατάστση που θα δημιουργηθεί.................
Α ρε amjik ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ καλη συνεχεια
 

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96

Υπάρχουν και δεξιοί ψηφοφόροι

Tου Κωστα Ιορδανιδη

Eπιχειρεί ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής να επικεντρώσει τον προεκλογικό αγώνα στο θέμα της οικονομίας και στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που οξύνθηκαν συνεπεία και της διεθνούς κρίσεως. Επιχειρηματολογεί, κατά συνέπεια, στη βάση ότι είναι πλέον αξιόπιστος από τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, Γιώργο Παπανδρέου, για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα. Από την άποψη αυτή είναι φυσικό να προκαλεί τον βασικό αντίπαλό του να ανακοινώσει με πάσα λεπτομέρεια το οικονομικό του πρόγραμμα.

Ο κ. Παπανδρέου, χθες, στη ομιλία του στη ΔΕΘ προσδιόρισε το πλαίσιο της οικονομικής πολιτικής του – δι’ όση σημασία έχουν οι προεκλογικές τοποθετήσεις των κομμάτων πάνω σε θέματα οικονομικά. Αλλά η εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ θα είναι πρωτίστως «πολιτική» –ό, τι και εάν σημαίνει η λέξη– και καταγγελτική ως προς το ύφος της. Δύο κόμματα εναλλάσσονται στις κυβερνήσεις, εδώ και δεκαετίες, αλλά οι Ελληνες πολίτες εξακολουθούν να ανήκουν στην ίδια ιδιότυπη φυλή· αυτό σημαίνει ότι η «οικονομοτεχνική» προσέγγιση του μέλλοντος δεν θαχαρακτηρίσει και αυτόν τον προεκλογικό αγώνα.

Το αποτέλεσμα των ευρωεκλογών τον περασμένο Ιούνιο και τα ευρήματα των δημοσκοπήσεων, που δίδουν σημαντικό προβάδισμα στο ΠΑΣΟΚ, δεν είναι συνέπεια της οικονομικής κρίσεως, που ούτως ή άλλως άρχισε αργότερα. Η άνοδος του ΠΑΣΟΚ και η πτώση της Ν. Δ. είναι αποτέλεσμα της συρρικνώσεως του ΣΥΡΙΖΑ μετά τα έκτροπα του Δεκεμβρίου στην Αθήνα και της αυξήσεως της ισχύος του ΛΑΟΣ του κ. Γιώργου Καρατζαφέρη. Λόγοι πολιτικοί –πολύ ευρύτεροι από την οικονομική συγκυρία– δημιούργησαν ένα συσχετισμό δυνάμεων των δύο κομμάτων εξουσίαςυπέρ του ΠΑΣΟΚ και εις βάρος της συντηρητικής παρατάξεως.

Ενα από τα κλασικά σφάλματα στην πολιτική είναι η υποτίμηση του αντιπάλου. Συνέβη στη μεταπολιτευτική περίοδο το 1977, όταν υποτιμήθηκε ο κίνδυνος που αντιμετώπιζε η Ν. Δ. από την Εθνική Παράταξη, που υπό τον Στέφανο Στεφανόπουλο εξασφάλισε την εποχή εκείνη ποσοστό 6,82%. Αντίστοιχα, οι Νεοφιλελεύθεροι του κ. Κώστα Μητσοτάκη μόλις έφτασαν στο 1,08%.

Στην παρούσα συγκυρία, η πολιτική της ιδεολογικής ασάφειας και του «μεσαίου χώρου» ώθησε και ωθεί σημαντικό αριθμό ψηφοφόρων της συντηρητικής παρατάξεως στο ΛΑΟΣ του κ. Καρατζαφέρη. Ο επαναπατρισμός αυτών των ψηφοφόρων στη Ν. Δ. δεν είναι ίσως δυνατόν να γίνει με «οικονομοτεχνικά» επιχειρήματα, ούτε προβάλλοντας απλώς το φόβητρο ανόδου του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

Σημαντικό ποσοστό παραδοσιακών οπαδών της Ν. Δ. διακατέχεται –δικαιολογημένα ή όχι, αδιάφορο– από απογοήτευση και οργή. Η ελπίδα του κ. Καραμανλή είναι ότι σταδιακώς θα επανακάμψουν. Απέκλεισε ο πρωθυπουργός συνεργασία με τον ΛΑΟΣ, διότι θεωρεί ότι είναι «ακραίο κόμμα». Δικαίωμά του. Αλλά, ανεξαρτήτως ποια η άποψή του για τον κ. Καρατζαφέρη και το κόμμα του, θα πρέπει πολιτικά να απευθυνθεί προς τον συντηρητικό ψηφοφόρο που είναι έτοιμος να μεταπηδήσει στον ΛΑΟΣ. Υπάρχει ο μεσαίος χώρος αλλά υπάρχουν και δεξιοί ψηφοφόροι στην Ελλάδα. Τεράστιο ασφαλώς και σοβαρότατο πρόβλημα η οικονομία, αλλά ο πολιτικός αγώνας είναι διαδικασία σαφώς περιεκτικότερη και ίσως πιο πρωτόγονη.

 

talladmirer

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.777
Like
19
Πόντοι
16
:headbang: :uglystupid: :knockinb:
μπα…σκέφτομαι να ψηφίσω τους Κομουνιστικούς Αγωνιστικούς Πυρήνες Οπλισμένους με Τόξα κι Ακόντια… Κ.Α.Π.Ο.Τ.Α. που δεν τη δέχτηκαν ως ονομασία στις φοιτητικές εκλογές το 1988 :tickedoff: :tickedoff:
 

Συνημμένα

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    69,7 KB · Εμφανίσεις: 11
  • 3393613213_69ca21e1b5.jpg
    3393613213_69ca21e1b5.jpg
    35,4 KB · Εμφανίσεις: 9
  • 3393644527_d774136ddc_o.jpg
    3393644527_d774136ddc_o.jpg
    24,8 KB · Εμφανίσεις: 9
  • arkas-1.jpg
    arkas-1.jpg
    94 KB · Εμφανίσεις: 12

Επισκέπτης
Πληρώσαμε 9 ευρώ την 1 μπύρα ..........................
9 ευρώ. Ξαναπατάς;;;;;;;;;;;;;;;;;
Όχι. Και έρχομαι εγώ και λέω .
Είναι τρελοί;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Προφανώς. :headbang: :headbang: :tickedoff: :tickedoff:
Είμαστε εμείς μαλάκες;;;;;;;;;;;;;Προφανώς ..................
Λες και οι άνθρωποι είναι εκτός τοπου και χρόνου :helpplea: :helpplea:
Και έτσι μου ήρθε μια ιδέα . :think: :think:
Να μποϊκοτάρω τα μαγαζιά που έχουν την μπύρα (γιατί αυτό πίνω και ξέρω ) πάνω από 5 ευρώ.

Το ιδιο περιπου επαθα και γω ρε δικε μου στην Αθηνα. 15 ευρω 2 bud σε καφετερια στα Β.Π. Οταν πληρωνω 1,70 την μεγαλη πρασινη στο καφενειο του χωριο μου και περναω και καλυτερα. Στ΄αρχιδια μου αν αλλαζουν το τασακι καθε 5 λεπτα. Τα 15 ευρω με ρωτησαν πως τα βγαζω ?


edit_Duracell: Διόρθωση παράθεσης.
 

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Μα απευθύνονται στο κωλόπαιδο που θα του πάρει ο μπαμπάς του Bugatti μόλις πατήσει 18 - στα παπάρια τους οι υπόλοιποι. :jerking:
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
[size=15pt]Το παρακρατος ,ανεβαζει στην εξουσια τον ηλιθιο[/size]

Η παρουσία του Γιώργου Παπανδρέου στη Θεσσαλονίκη, ήταν αποκαλυπτική ενός απαρχαιωμένου πολιτικού λόγου, συσκευασμένου σε επικοινωνιακό «περιτύλιγμα».

Όλα αυτά για το «σχέδιο των πρώτων 100 ημερών» και για τα «πέντε νομοσχέδιο που θα σπεύσει να περάσει στη Βουλή» (περί πάντων και άλλων τινών), όλα είναι επικοινωνιακά τεχνάσματα που προσπαθούν να πείσουν ότι υπάρχει «σχέδιο» (που δεν υπάρχει), «συνολική πρόταση» (που απουσιάζει) και «πολιτική βούληση» (μάλλον για ...; υπαναχωρήσεις σε όλα τα μέτωπα).

Ας δούμε, όμως, πίσω από τα επικοινωνιακά τεχνάσματα:

Πρώτον, δεν κατάλαβε (ακόμα!) το χαρακτήρα της διεθνούς κρίσης. Είναι σαν να μην υπάρχει. Δεν κατάλαβε ότι η διεθνής κρίση είναι κυρίως χρηματοπιστωτική, πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα ρευστότητας που δυσκολεύει το δανεισμό. Συνεπώς, υπερδανεισμένες χώρες είναι δύσκολο να δανειστούν κι άλλο. Κι όμως, τελικά όλα αυτά που προτείνει, θα καλυφθούν άμεσα με νέο υπερδανεισμό. (Ή δεν θα γίνουν  καθόλου ...;)

Δεύτερον, δεν κατάλαβε (ακόμα!) ότι η κρίση στην Ελλάδα προκάλεσε ιδιαίτερο πρόβλημα ρευστότητας κι εδώ. Κι όμως ο κ. Παπανδρέου επέμεινε εμφατικά, όταν τον ρώταγαν «που θα βρει τα λεφτά»:  Λεφτά υπάρχουν! Μα αν υπήρχαν, τότε δεν θα υπήρχε κρίση ...;

Τρίτον, όταν πιέστηκε να επεξηγήσει που θα βρει χρήματα ανέφερε τα «31 δισεκατομμύρια ανείσπρακτες οφειλές προς το δημόσιο»! Και γι' αυτό μόνο θα 'πρεπε να «κοπεί» (ως υποψήφιος Πρωθυπουργός)!

Θα εισπράξει από τους ...;ανύπαρκτους

Το μέγεθος αυτό είναι λογιστικό και μόνο, προέκυψε όταν η σημερινή Κυβέρνηση πύκνωσε τους ελέγχους και αφορά τα εξής:

Πρώτον εικονικά τιμολόγια, συνήθως εικονικών εταιριών, τα πρόστιμα και τις προσαυξήσεις τους. Αυτά είναι αδύνατο να εισπραχθούν από «ανύπαρκτους».

Δεύτερον, οφειλές από εταιρίες που έχουν πτωχεύσει. Αυτά ξεχάστε τα.

Τρίτον, οφειλές δημοσίων οργανισμών, ΟΤΑ και ΔΕΚΟ. Αυτά αποτελούν οφειλές του κράτους στον εαυτό του. Το «ταμειακό» τους αποτέλεσμα είναι μηδενικό, αφού από τη ίδια τσέπη μπαίνουν και βγαίνουν. Σαν λογιστικό μέγεθος ξεχάστε το κι αυτό.

Τέταρτον, πραγματικές οφειλές πρόσφατες και παλαιότερες, από πραγματικές εταιρίες και προσαυξήσεις λόγω προστίμων. Το μεγαλύτερο μέρος αυτών αφορά αδυναμία είσπραξης, κυρίως λόγω κρίσης (ιδού ξανά το πρόβλημα της ρευστότητας)!

Το σύνολο των πραγματικών ανείσπρακτων οφειλών προς το Δημόσιο, από πραγματικές εταιρίες υπολογίζεται γύρω στα 8 δισεκατομμύρια (κι όχι 31). Αυτές αντιπροσωπεύουν πολύ μεγάλο μέρος του τζίρου των εταιριών κι είναι αδύνατο να εισπραχθούν «με τη μία». Το καλύτερο που μπορεί να συμβεί είναι να προχωρήσουν σε διακανονισμό εξόφλησης με δόσεις. Αν πέσουν οι προσαυξήσεις (όπως συνήθως συμβαίνει σε περιπτώσεις «διακανονισμού») αυτό αφορά μια συνολική οφειλή γύρω στα έξη δισ. για εξόφληση σε τέσσερα με έξη χρόνια.

Κι αυτό ήδη γίνεται! Έτσι η κυβέρνηση ανέβασε το φετινό προς είσπραξη ποσό σε 1,8 δισ, (από 1,1 δισ. ), έναντι των συνολικών οφειλών 6-8 δισ.

Δηλαδή το συνολικό ποσό που μπορεί να προστεθεί στα έσοδα του προϋπολογισμού είναι μισό δισ. κι αυτό έχει ήδη μπει.

Αλίμονο αν μέσα στην κρίση η μελλοντική κυβέρνηση αφαιρούσε από την αγορά πέντε-έξη δισεκατομμύρια (από ανείσπρακτες οφειλές)!

Θα τη βούλιαζε τελείως ...;

Η πρόσθετη φορολογία θα διώξει κεφάλαια από την Ελλάδα

Ας δούμε όμως και το νέο φορολογικό σύστημα με το οποίο μας ...; απειλεί ο κ. Παπανδρέου. Η φορολόγηση κερδών βρίσκεται σήμερα γύρω στο μέσον όρο της ευρωζώνης (25%). Αν πρόκειται να προσελκύσουμε επενδύσεις, πρέπει να πέσει χαμηλότερα (όπως υπόσχεται η ΝΔ), όχι να μείνει στάσιμη ή να αυξηθεί (όπως προεξοφλεί το ΠΑΣΟΚ). Αυξημένη φορολογία σε χώρες χαμηλής παραγωγικότητας και χαμηλότερης ανταγωνιστικότητας, οδηγούν σε χρόνια στασιμότητα και συρρίκνωση.

Η φορολόγηση μερισμάτων αφορά πρόσθετη φορολόγηση διανεμομένων κερδών. Αν αυξηθεί, θα ανεβάσει τη συνολική φορολόγηση κερδών. Και θα διώξει κεφάλαια από τη χώρα. Πώς θα επιτύχει το ΠΑΣΟΚ «παραγωγική ανασυγκρότηση» και «νέο μοντέλο ανάπτυξης» με μαζική από-επένδυση, δηλαδή φυγή κεφαλαίων;

Αν όλα τα εισοδήματα φορολογηθούν με τους ίδιους συντελεστές ανεξαρτήτως ρίσκου και η εξίσωση γίνει προς τα πάνω, τότε θα έχουμε πλήρη από-επένδυση στην Ελλάδα. Δηλαδή θα οδηγηθούμε όχι απλώς σε στασιμότητα (εκεί είμαστε τώρα) αλλά σε κατάρρευση.

Αυτό είναι «φάρμακο» χειρότερο από την αρρώστια ...; 

Τέλος, το καλύτερο μέρος των απαντήσεων Παπανδρέου ήταν αυτό που αφορά τις Τράπεζες. Εκεί κάτι πήγε να πει, αλλά μάλλον δεν το πολύ-καταλάβαινε ο ίδιος. Πράγματι, οι τράπεζες φέρονται ως καρτέλ. Αλλά αυτό δεν έχει μεγάλη σχέση με τα bonus των στελεχών ιδιωτικών τραπεζών. Αλλού είναι το πρόβλημα ...;

Και μια τελευταία ερώτηση: Με ποιόν ακριβώς θα χτυπήσει το τραπεζικό καρτέλ στην Ελλάδα; Με τον κ. Λουκά Παπαδήμο, που είναι ο πιο σκληρός υπερασπιστής του τραπεζικού καρτέλ στην Ευρώπη;

Αλήθεια με ποιόν θα κάνει όλες αυτές τις παροχές ο κ. Παπανδρέου; Με τον κ. Παπαδήμο;          Α καλάααα ...;

Αν υπήρχε στοιχειωδώς ανεξάρτητη δημοσιογραφία στην Ελλάδα, ο κ. Παπανδρέου σήμερα θα είχε πλήρως αποδομηθεί.

Πλην δεν υπάρχει ...;

Θ.Κ
 

Επισκέπτης
Βρε χαζομπεμπέ, γιατί δεν είσαι για παραπάνω, εσύ δεν είπες ότι ο ύψος του δανεισμού είναι ανατροφοδοτούμενο από τα χρέη; Ο προυπολογισμός δανεισμού για φέτος ήταν 40δις και κατέληξε 60δις, ζούδι. Στα τέσσερα μετράνε τους τόκους που θα πληρώσουνε κάθε χρονιά; Ζωντανά :zfuck:

δεν αναφέρθηκα στον προυπολογισμό δανεισμού ρε καραγκιόζη, αλλά στο ύψος του προυπολογισμού ΕΣΟΔΑ-ΔΑΠΑΝΕΣ!!! ότι και να λες το νούμερο που έδωσα είναι ακριβές... πληρώνουμε 12 δισ.€ για τόκους ετησίως για τα δάνεια που ως επί το πλείστον σύναψε το ΠΑΣΟΚ!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom