Νέα

Βία ανηλίκων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 174
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.305
Κριτικές
2
Like
19.014
Πόντοι
3.656
οι στίχοι των μίσφιτς ήταν ξεκάθαρα πιο ποιοτικοί :coffee:

μπα δε περιμένω καμία επανάσταση τύπου ρεβολουσιόν....θα ήθελα να δω μια επανάσταση ως προς το νιονιό....αλλά δε το κόβω.
"εσείς κύριε ,η δική σας γενιά τι το έκανε το νιονιό ?"

μιά ερώτηση κόλαφος που θα μπορούσε να σου κάνει ο νέος...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
"εσείς κύριε ,η δική σας γενιά τι το έκανε το νιονιό ?"

μιά ερώτηση κόλαφος που θα μπορούσε να σου κάνει ο νέος...
''αφού ξέρεις τι το έκανε γιατί κάνεις τα ίδια'' είναι η απάντηση :confused:
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.305
Κριτικές
2
Like
19.014
Πόντοι
3.656
''αφού ξέρεις τι το έκανε γιατί κάνεις τα ίδια'' είναι η απάντηση :confused:
η καλυτερη απάντηση είναι " με τους αγώνες μου όλοι έχουμε έγχρωμη τηλεόραση ενώ παλιά δίχρωμη" :rockon:

:2funny:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.682
Like
14.057
Πόντοι
3.656
η καλυτερη απάντηση είναι " με τους αγώνες μου όλοι έχουμε έγχρωμη τηλεόραση ενώ παλιά δίχρωμη" :rockon:

:2funny:
αυτή είναι η απάντηση του ντολμά :confused::confused::confused:


η πραγματική απάντηση είναι ''με τους αγώνες μου όλοι έχουμε δικαίωμα στη ηλιθιότητα'' :rockon::rockon::rockon:
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.305
Κριτικές
2
Like
19.014
Πόντοι
3.656
αυτή είναι η απάντηση του ντολμά :confused::confused::confused:


η πραγματική απάντηση είναι ''με τους αγώνες μου όλοι έχουμε δικαίωμα στη ηλιθιότητα'' :rockon::rockon::rockon:
η φάση είναι πως οποιαδήποτε απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα,
εμπεριέχει ομολογία ενοχής
Επομένως ταιριάζει η ρήση "δάσκαλε που :undecided:δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις":dancing:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.598
Κριτικές
62
Like
45.319
Πόντοι
9.297
" Όταν τα περισσότερα μέσα ενημέρωσης μοιάζουν να αναπαράγουν συντονισμένα το ίδιο τροπάρι: ότι δήθεν αίφνης τα παιδιά αυτής της κοινωνίας έχουν γίνει τόσο βίαια και ανάλγητα που αποτελούν κίνδυνο για το σύνολο, ότι ζούμε μια τρομακτική αύξηση κρουσμάτων βίας με δράστες ανηλίκους (παρότι αυτό δεν προκύπτει καθόλου αν κανείς δει τα πραγματικά στοιχεία που είναι διαθέσιμα), ότι τάχα οι ποινές δεν είναι αρκετά αυστηρές (παρότι οι ποινές που προβλέπονται ήδη στην χώρα μας για σχετικά αδικήματα είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη) και ότι πρέπει να ληφθούν άμεσα κατασταλτικά μέτρα πειθάρχησης και επιτήρησής τους (παρότι έχουν αποδειχθεί διεθνώς ως αναποτελεσματικά)…..

….έχει άραγε νόημα να επιμένει κανείς στο να δούμε τα πραγματικά ποσοτικά δεδομένα και όχι σε στημένες και παραπλανητικές συγκρίσεις αποσπασματικών αριθμών, να καταλάβουμε τι βοηθάει και τι όχι τα παιδιά και τους εφήβους, να αντιληφθούμε τι από τα όσα εμείς, οι ενήλικες κάνουμε ή παραλείπουμε μπορεί να τα εξωθεί σε βίαιες συμπεριφορές, να παραδεχτούμε πως εν τέλει η λύση στο πρόβλημα είναι ένα δημοκρατικό, συμπεριληπτικό σχολείο σε μια πιο ευνομούμενη και δίκαιη κοινωνία (και όχι η αδιέξοδη επένδυση σε τεχνολογίες καταστολής και επιτήρησης);
Παρέμβασή μου για το ζήτημα της ανήλικης παραβατικότητας στις 28/09/2024 στην πρωινή εκπομπή των Σπύρου Χαριτάτου (Spiros Xaritatos) και Χρύσας Φώσκολου στο τηλεοπτικό κανάλι OPEN τους οποίους και ευχαριστώ θερμά για την πρόσκληση και την φιλοξενία."
Δικιά σου παρέμβαση;
 

berlouskoni(2)

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2020
Μηνύματα
135
Like
124
Πόντοι
1
Αύριο ίσως να είναι το δικό σου παιδί.

Και αν είσαι ανήλικος, πιθανόν να είσαι εσύ το επόμενο άτομο στο οποίο μπορεί να επιτεθούν.

Πολύ συχνά είναι τα φαινόμενα βίας ανηλίκων.

Δεν αντιλέγω ότι και παλιότερα υπήρχαν περιστατικά βίας, τα οποία θεωρώ ότι ήταν πιο περιορισμένα.

Πλέον οι ανήλικοι δρουν ανεξέλεγκτοι και με θράσος, με γονείς που κάποιοι τους υποστηρίζουν και τους καλύπτουν, γονείς που τα έχουν παραγκωνίσει.
Φταίνε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης που τους δίνουν τροφή να ενεργούν έτσι?
Φταίει το σχολείο που οι δάσκαλοι και οι καθηγητές είτε δεν θέλουν να πάρουν θέση φοβούμενοι μην μπλεχτουν με τους γονείς?

Οι νόμοι πρέπει να αλλάξουν και την ευθύνη πρέπει να την έχουν οι γονείς, Φταίει το ανήλικο? Ελα εδώ μπαμπά μαμά, πρόστιμο βαρύ και χωρίς να υπάρχει δυνατότητα υποστήριξης από δικηγόρο.

Η κατάσταση έχει ξεφύγει και πρέπει με κάποια λογική σειρά να παρθούν άμεσα αποφάσεις.

Πρέπει να μπει άμεσα ένα όριο.

Γονείς μην πετάτε χαρταετό. Χαρταετό μόνο τη καθαρή Δευτέρα. Νοιαστειτε.
παρακολοθθω το νιμα και συμφονω σχεδον σε ολα.το μπασταρδι αυτο μαζι με τις αλες 2 και ενας ενηλικας επρεπε να ειναι μεσα οπως και τα κολοπαιδα που καταγραφανε το συμβαν ενοειται και οι γονεις ασχετα με την οικονομικη κατασταση φτωχος η πλουσιος χρηματικη ποινη .πατανε στο νομο ανηλικου και ατιμωρισιας για αυτο και βλεπουμε ολα αυτα να συμβαινουν.εγω αν ημουν ο πατερας της 14 χρονης δεν θα το αφηνα να περαση ετσι .η ηρωνια ειναι μετα το συμβαν τι μηνυματα εστελναν μεταξυ τους δηλαδη ελεος ακομη και ο ποιο ηρεμος ανθρωπος στον κοσμο τωρα θα κυκλοφορουσε με καραμπινα
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.638
Κριτικές
57
Like
6.842
Πόντοι
5.406
Είσαι ο πατέρας της 14χρονης. Βαράνε την κόρη σου με αυτόν τον τρόπο. Όλοι τον παίζουνε, συνεχίζουν να απειλούν το παιδί σου , η δικαιοσύνη σφυρίζει αδιάφορα. Φταίς να τη στήσεις έξω από το σπίτι της πουτανιτσας που σε απειλεί και να την στείλεις για διακοπές ένα εξάμηνο στο νοσοκομείο; Φταίς να της αφήσεις ένα παράσημο να το θυμάται για όλη της τη ζωή; Κατά τη γνώμη μου όχι. Η βία είναι η τελευταία επιλογή και αποφεύγουμε τους τσαμπουκαδες ακόμα κι αν έχουμε δίκιο. Όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση αν δεν ασκήσεις εσύ βία, θα έχει πρόβλημα το παιδί σου συνέχεια. Όλα αυτά τα θρασύδειλα σκατα, όταν ξέρουν ότι θα έχουν συνέπειες φεύγουν τρέχοντας.
 

orgasmikos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2019
Μηνύματα
1.923
Like
1.708
Πόντοι
216
Στον "παράδεισο" της Γκράβας πηγές σχολείο;
Ρε τύπε κέντρο Αθήνας ήμουν απλά. Με το άνοιγμα των συνόρων από Ελμπασάν εσύ τι λες ότι μας ήρθε; Συμμαθητές είχαν κατάδικους γονείς.

Το ίδιο περίπου είπα κι εγώ πιο πριν.
Όμως το ξύλο στην μπάλα για το σκορ είναι αφορμή, το ξύλο στα κλαμπ για τα μάτια της γκόμενας αφορμη , το οπαδικό μεταξύ ομάδων σχολίου το ίδιο , εδώ δεν υπάρχει τίποτα .
Μόνο με την ιδέα ότι με στραβοκοίταξε , ή με την ιδέα ότι η μια είναι «ανώτερη» από την άλλη δέρνονται . Για ασήμαντη αφορμή.
Και ναι συμφωνώ για τα κανάλια , αλλά δυστυχώς έχουμε όχι ένα αλλά δύο τρία περιστατικά καθέ μέρα .
Έχεις περάσει δίπλα απο αγέλη 16χρομων να δεις πως σε κοιτάνε ?
Έχει ξεφύγει το πράμα
Επειδή ξαναλέω κυκλοφορώ σε όλο το κέντρο, σε ΜΜΜ κτλ τα βλέπω καθημερινά τα μικρά.

Επιβεβαιώνω με τα μάτια μου όλες αυτές τις μελέτες που λένε ότι οι νέοι έχουν χαμηλότερη τεστοστερόνη από εμάς. Ψηλοί και αδύνατοι είναι σωματικά.

Τώρα στο ότι είναι σκατοψυχα τα μικρά δεν θα διαφωνήσω.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.598
Κριτικές
62
Like
45.319
Πόντοι
9.297
Ρε τύπε κέντρο Αθήνας ήμουν απλά. Με το άνοιγμα των συνόρων από Ελμπασάν εσύ τι λες ότι μας ήρθε; Συμμαθητές είχαν κατάδικους γονείς.


Επειδή ξαναλέω κυκλοφορώ σε όλο το κέντρο, σε ΜΜΜ κτλ τα βλέπω καθημερινά τα μικρά.

Επιβεβαιώνω με τα μάτια μου όλες αυτές τις μελέτες που λένε ότι οι νέοι έχουν χαμηλότερη τεστοστερόνη από εμάς. Ψηλοί και αδύνατοι είναι σωματικά.

Τώρα στο ότι είναι σκατοψυχα τα μικρά δεν θα διαφωνήσω.
Τα πιτσιρίκια σήμερα ήταν στην ανάπτυξη στα ΜΝΗΜΟΝΙΑ...με εντάσεις που τα έφθειραν ψυχολογικά και φαγητό μείον σε ποσότητα και ποιότητα που εδώ υπήρξε φθορά και σωματικά και ψυχολογικα.
Χτυπημένα από παντού...
Με ο,τι αυτο συνεπάγεται...:zombie::zombie::zombie::uglykiss::uglykiss::uglykiss::uglykiss::uglystupid::uglystupid:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.598
Κριτικές
62
Like
45.319
Πόντοι
9.297
Ρε τύπε κέντρο Αθήνας ήμουν απλά. Με το άνοιγμα των συνόρων από Ελμπασάν εσύ τι λες ότι μας ήρθε; Συμμαθητές είχαν κατάδικους γονείς.


Επειδή ξαναλέω κυκλοφορώ σε όλο το κέντρο, σε ΜΜΜ κτλ τα βλέπω καθημερινά τα μικρά.

Επιβεβαιώνω με τα μάτια μου όλες αυτές τις μελέτες που λένε ότι οι νέοι έχουν χαμηλότερη τεστοστερόνη από εμάς. Ψηλοί και αδύνατοι είναι σωματικά.

Τώρα στο ότι είναι σκατοψυχα τα μικρά δεν θα διαφωνήσω.
Εγώ στα Βόρεια δεν είδα τέτοια σκηνικά που περίπου την ίδια εποχή πηγαίναμε σχολειο...τα μαθαίναμε από την τηλεόραση.
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.521
Κριτικές
11
Like
5.003
Πόντοι
746
Επειδή είμαστε και τσοντοφόρουμ - μπορούμε να μιλάμε και γαλλικά χωρίς να λογοκρινόμαστε.


Η Πατρίδα έπεσε εκ των έσω και όσο θα ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΓΑΜΗΤΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΟΦΙΛΟΙ να θαυμάζετε τις ξεβράκωτες από τη σκιπταρία που το παίζουν ντίβες (και δεν είναι μόνο η φουρέλα όπως έλεγε ο Τσουκαλάς - υπάρχουν τόσα και τόσα τσόκαρα σε Τικ Τοκ, σκουπιδορηάλιτι κλπ) τα περιστατικά αυτά θα πολλαπλασιάζονται.
ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΙ ΜΑΛΑΚΟΠΙΤΟΥΡΕΣ να τσακώνεστε για την κάθε γαμωμάδα λες και είμαστε στις δεκαετίες πριν το 1990...
Ακόμη δεν το έχετε πάρει Πρέφα ότι ένα σωρό αλμπάνς έχουν παρεισφρήσει σε συλλόγους των επιχειρήσεων αυτών;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom