Νέα

Βία ανηλίκων

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 165
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 16 άτομα (4 μέλη και 12 επισκέπτες)

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.295
Κριτικές
2
Like
18.990
Πόντοι
3.656
οι στίχοι των μίσφιτς ήταν ξεκάθαρα πιο ποιοτικοί :coffee:

μπα δε περιμένω καμία επανάσταση τύπου ρεβολουσιόν....θα ήθελα να δω μια επανάσταση ως προς το νιονιό....αλλά δε το κόβω.
"εσείς κύριε ,η δική σας γενιά τι το έκανε το νιονιό ?"

μιά ερώτηση κόλαφος που θα μπορούσε να σου κάνει ο νέος...
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.041
Πόντοι
3.656
"εσείς κύριε ,η δική σας γενιά τι το έκανε το νιονιό ?"

μιά ερώτηση κόλαφος που θα μπορούσε να σου κάνει ο νέος...
''αφού ξέρεις τι το έκανε γιατί κάνεις τα ίδια'' είναι η απάντηση :confused:
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.295
Κριτικές
2
Like
18.990
Πόντοι
3.656
''αφού ξέρεις τι το έκανε γιατί κάνεις τα ίδια'' είναι η απάντηση :confused:
η καλυτερη απάντηση είναι " με τους αγώνες μου όλοι έχουμε έγχρωμη τηλεόραση ενώ παλιά δίχρωμη" :rockon:

:2funny:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.668
Like
14.041
Πόντοι
3.656
η καλυτερη απάντηση είναι " με τους αγώνες μου όλοι έχουμε έγχρωμη τηλεόραση ενώ παλιά δίχρωμη" :rockon:

:2funny:
αυτή είναι η απάντηση του ντολμά :confused::confused::confused:


η πραγματική απάντηση είναι ''με τους αγώνες μου όλοι έχουμε δικαίωμα στη ηλιθιότητα'' :rockon::rockon::rockon:
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.295
Κριτικές
2
Like
18.990
Πόντοι
3.656
αυτή είναι η απάντηση του ντολμά :confused::confused::confused:


η πραγματική απάντηση είναι ''με τους αγώνες μου όλοι έχουμε δικαίωμα στη ηλιθιότητα'' :rockon::rockon::rockon:
η φάση είναι πως οποιαδήποτε απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα,
εμπεριέχει ομολογία ενοχής
Επομένως ταιριάζει η ρήση "δάσκαλε που :undecided:δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις":dancing:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.582
Κριτικές
62
Like
45.293
Πόντοι
9.297
" Όταν τα περισσότερα μέσα ενημέρωσης μοιάζουν να αναπαράγουν συντονισμένα το ίδιο τροπάρι: ότι δήθεν αίφνης τα παιδιά αυτής της κοινωνίας έχουν γίνει τόσο βίαια και ανάλγητα που αποτελούν κίνδυνο για το σύνολο, ότι ζούμε μια τρομακτική αύξηση κρουσμάτων βίας με δράστες ανηλίκους (παρότι αυτό δεν προκύπτει καθόλου αν κανείς δει τα πραγματικά στοιχεία που είναι διαθέσιμα), ότι τάχα οι ποινές δεν είναι αρκετά αυστηρές (παρότι οι ποινές που προβλέπονται ήδη στην χώρα μας για σχετικά αδικήματα είναι από τις υψηλότερες στην Ευρώπη) και ότι πρέπει να ληφθούν άμεσα κατασταλτικά μέτρα πειθάρχησης και επιτήρησής τους (παρότι έχουν αποδειχθεί διεθνώς ως αναποτελεσματικά)…..

….έχει άραγε νόημα να επιμένει κανείς στο να δούμε τα πραγματικά ποσοτικά δεδομένα και όχι σε στημένες και παραπλανητικές συγκρίσεις αποσπασματικών αριθμών, να καταλάβουμε τι βοηθάει και τι όχι τα παιδιά και τους εφήβους, να αντιληφθούμε τι από τα όσα εμείς, οι ενήλικες κάνουμε ή παραλείπουμε μπορεί να τα εξωθεί σε βίαιες συμπεριφορές, να παραδεχτούμε πως εν τέλει η λύση στο πρόβλημα είναι ένα δημοκρατικό, συμπεριληπτικό σχολείο σε μια πιο ευνομούμενη και δίκαιη κοινωνία (και όχι η αδιέξοδη επένδυση σε τεχνολογίες καταστολής και επιτήρησης);
Παρέμβασή μου για το ζήτημα της ανήλικης παραβατικότητας στις 28/09/2024 στην πρωινή εκπομπή των Σπύρου Χαριτάτου (Spiros Xaritatos) και Χρύσας Φώσκολου στο τηλεοπτικό κανάλι OPEN τους οποίους και ευχαριστώ θερμά για την πρόσκληση και την φιλοξενία."
Δικιά σου παρέμβαση;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom