Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 385
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
εμμεσα ναι μπορει αλλα εξαρτηση λεγεται και αυτο. τα κοριτσια που ανεφερες πριν, σου προσφερουν ελευθερια επιλογης, χρονου κτλ αν τα εχεις για χομπυ. η εννοια της εξαρτησης ομως ειναι διαφορετικη. εκτος αν το εννουσες σαν απλη συνηθεια που και παλι ανοιγει αλλη μεγαλη κουβεντα.
συνηθεια-εξάρτηση δεν εχουν μεγαλη διαφορα..το ενα μπορει να φερει το αλλο
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
το θεμα ειναι οι επιλογες που κανεις να σου αφηνουν χωρο να αναπνευσεις και να μη σε κρατάνε δεσμιο...τωρα φυσικα θα μου πεις δεν γίνεται αυτο στη ζωη αλλα μπορεις να ελαχιστοποιησεις και να κοντρολαρεις τα δεσμα.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376

jumbo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
234
Κριτικές
8
Like
409
Πόντοι
301
Μακριά από τον τζόγο. Είναι εθισμός.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
και οι πουτανες εξάρτηση ειναι,εισαι δεσμιος του πουλιου σου.Και οι γυναικες εξω εξαρτηση ειναι,εισαι δεσμιος των συναισθημάτων σου..ολα ειναι σχετικα το θεμα ειναι τι ταιριάζει στον καθενα και τι προκαλει την ελάχιστη καταστροφη. (δε βάζω μεσα τζογο,αυτο ειναι αλλο θεμα)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Μακριά από τον τζόγο. Είναι εθισμός.
μακρια απο τον εθισμο θα ελεγα εγω...
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
εθισμος-εξαρτηση-συνηθεια,φερνουν ολα τα υπολοιπα που κουβεντιαζουμε. (πουτάνες,γυναικες,τζογος και ενα σωρο αλλα)
 

jumbo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
234
Κριτικές
8
Like
409
Πόντοι
301
και οι πουτανες εξάρτηση ειναι,εισαι δεσμιος του πουλιου σου.Και οι γυναικες εξω εξαρτηση ειναι,εισαι δεσμιος των συναισθημάτων σου..ολα ειναι σχετικα το θεμα ειναι τι ταιριάζει στον καθενα και τι προκαλει την ελάχιστη καταστροφη. (δε βάζω μεσα τζογο,αυτο ειναι αλλο θεμα)
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


μακρια απο τον εθισμο θα ελεγα εγω...
Πες το κι έτσι. Το ένα εύκολα φέρνει το άλλο.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
ισως πρεπει να παρατηρησουμε γυρω μας τι εκαναν οι ευτυχισμενοι ανθρωποι, για να φτασουν εκει και να προσπαθησουμε να τους αντιγραψουμε.
μπορει να ειναι απλο να βρεις ενα νοημα στη ζωη σου, ενω εμεις το κανουμε πολυπλοκο.
η μια κακη συνηθεια οδηγει στην αλλη θεωρω.
ο ανθρωπος λεει, περιμενει διαφορετικο αποτελεσμα κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα.
οταν θες να ξεφυγεις απο κατι, το πρωτο που πρεπει να κανεις, ειναι να αλλαξεις περιβαλλον και συνηθειες που σε εσπρωχναν προς τα εκει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jumbo

jumbo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
234
Κριτικές
8
Like
409
Πόντοι
301
ισως πρεπει να παρατηρησουμε γυρω μας τι εκαναν οι ευτυχισμενοι ανθρωποι, για να φτασουν εκει και να προσπαθησουμε να τους αντιγραψουμε.
μπορει να ειναι απλο να βρεις ενα νοημα στη ζωη σου, ενω εμεις το κανουμε πολυπλοκο.
η μια κακη συνηθεια οδηγει στην αλλη θεωρω.
ο ανθρωπος λεει, περιμενει διαφορετικο αποτελεσμα κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα.
οταν θες να ξεφυγεις απο κατι, το πρωτο που πρεπει να κανεις, ειναι να αλλαξεις περιβαλλον και συνηθειες που σε εσπρωχναν προς τα εκει.
Η ευτυχία είναι στα απλά πράγματα. Χαλαρά.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.935
Like
7.665
Πόντοι
2.356
ισως πρεπει να παρατηρησουμε γυρω μας τι εκαναν οι ευτυχισμενοι ανθρωποι, για να φτασουν εκει και να προσπαθησουμε να τους αντιγραψουμε.
μπορει να ειναι απλο να βρεις ενα νοημα στη ζωη σου, ενω εμεις το κανουμε πολυπλοκο.
η μια κακη συνηθεια οδηγει στην αλλη θεωρω.
ο ανθρωπος λεει, περιμενει διαφορετικο αποτελεσμα κανοντας ακριβως τα ιδια πραγματα.
οταν θες να ξεφυγεις απο κατι, το πρωτο που πρεπει να κανεις, ειναι να αλλαξεις περιβαλλον και συνηθειες που σε εσπρωχναν προς τα εκει.
Η ευτυχία είναι σχετική για τον καθενα.Εκτος και αν εννοείς πχ ότι με κάποιον άνθρωπο έχετε κάτι κοινό που σας κάνει ευτυχισμένο. Αυτός το πετυχε ενώ εσυ όχι. Όποτε εκεί δεν είναι κακό να αντιγράψεις τον τρόπο που το πετυχε.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.926
Κριτικές
63
Like
45.831
Πόντοι
9.297
με την αφορμη αυτη, πιστευω κι εγω οτι ειναι αρκετα πιο πιθανο να βρεις παραδοσιακη γυναικα, στα βαλκανια και στο αν. μπλοκ.
αν δεν εχεις θεμα ρατσισμου και σε ενδιαφερει τετοιου ειδους γυναικα.
δεν λεω να παμε να ψαξουμε στο εξωτερικο αλλα κοπελες που εχουν μεγαλωσει εδω, εχουν καπως διαφορετικα προτυπα, κατι το οποιο, ειναι ενα απ τα βασικα μου ζητουμενα.
Δεν υπάρχει θέμα ρατσισμού με λευκές Χριστιανές ειδικά Ορθόδοξες....ακόμα καλύτερα από την στιγμή που έχουν τα μυαλά στο κεφάλι και όχι στον αέρα όπως η μέση ιντερνετοπληκτη ελλεεινιδα.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.926
Κριτικές
63
Like
45.831
Πόντοι
9.297
ο φεμινισμος πλεον, διδασκει να εισαι ανεξαρτητη και να μην εχεις αναγκη κανεναν, ειδικα αντρα.
φταιμε κι εμεις που τις καναμε ετσι, δλδ οι παλιοι.
καποιοι φερθηκαν η φερονται ακομα πολυ ασχημα στις γυναικες τους και εχουν δημιουργησει φοβιες.
και κυριως διδασκουν ισοτητα οπου τις βολευει. δεν δεχονται τους ορους αντρας-γυναικα.
υπαρχουν λιγες ντοπιες και πολυ περισσοτερες εισαγωμενες, που θελουν τον αντρα αντρα, με την καλη εννοια και νιωθουν τιμητικα να τις θεωρεις γυναικες.
χοντρα χοντρα, να νιωθουν ασφαλεια διπλα σου κι αυτες με την σειρα τους να σε φροντιζουν.
Το όνειρο κάθε άνδρα....οι πατεράδες μας το έζησαν...εμείς παίζεται.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Φίλε ένα μόνο θα σου πω. Προσωπική οικογενειακή εμπειρία. Διέλυσε την οικογένεια του, ξεπουλήθηκε περιουσία όσο όσο για να γλυτώσει φυλακή και ξύλο από ακάλυπτες επιταγές, έφτασε σε σημείο να μην έχει να πάρει τσιγάρα, και όποτε του δίναμε λίγα ευρώ για τσιγάρα και καφέ τα κατέθετε στον τζόγο. Τώρα η πόρτα είναι κλειστή οριστικά και ας κάνει κρύο εκεί έξω. Όπως έστρωσε θα κοιμάται, αφού ούτε στους ανώνυμους τσογαδόρους κάθησε πάνω από 3-4 συνεδρίες.
Ξέρω δυστυχώς αρκετά τέτοια παραδείγματα. Το χειρότερο μου είναι το ενός έτους αυτοκίνητο μου που έχασα σε ένα βράδυ
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Δεν υπάρχει θέμα ρατσισμού με λευκές Χριστιανές ειδικά Ορθόδοξες....ακόμα καλύτερα από την στιγμή που έχουν τα μυαλά στο κεφάλι και όχι στον αέρα όπως η μέση ιντερνετοπληκτη ελλεεινιδα.
Η δικιά μου είναι άθεη αλλά απ τη στιγμή που σέβεται τα δικά μου πιστεύω δεν έχω θέμα. Ευελπιστώ στην πορεία να δει την αλήθεια μου, χωρίς να την πιέζω βέβαια.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.926
Κριτικές
63
Like
45.831
Πόντοι
9.297
Η δικιά μου είναι άθεη αλλά απ τη στιγμή που σέβεται τα δικά μου πιστεύω δεν έχω θέμα. Ευελπιστώ στην πορεία να δει την αλήθεια μου, χωρίς να την πιέζω βέβαια.
Ελπίζω να πηγαίνεις στην εκκλησία μόνος και να μην περιμένεις να σε συνοδεύει η σύζυγος.
 
Εγγρ.
31 Μαΐ 2019
Μηνύματα
1.058
Κριτικές
2
Like
2.403
Πόντοι
456
Τα φαγα στις βίζιτες κ ένιωσα ναυάγιο..2πλος εθισμός εδω κ χρόνια έτσι αποφάσισα να φύγω σύντομα Ολλανδία για ένα καλύτερο αύριο μακρυά από τους καταραμένους εθισμους κ την εύκολη και στάσιμη ζωή
 

Συνημμένα

  • IMG_20220317_224535.jpg
    IMG_20220317_224535.jpg
    1,6 MB · Εμφανίσεις: 72

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.361
Κριτικές
3
Like
7.007
Πόντοι
1.486
Για τη γαριδομακαρονάδα εχω ενα κόλπο να σου πω..Πας με το κοριτσι,τρως,τελειώνετε,"της λες θα πληρωσω εγω μωρό μου,πηγαινε στο αμαξι κι ερχομαι",φευγει αυτή και μετα από λίγο σηκωνεσαι και φευγεις κι εσυ!
Μεχρι να αντιληφθεί το γκαρσονι τι εγινε,εσυ θα είσαι μπουχός!
Tips:- Μακρια το αμαξι από το μαγαζί,μη σε πιασουν τιποτα κάμερες
-Καλό ντυσιμο και συμπεριφορά μπρούκλη,να μη σε παρουν χαμπαρι....

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.705
Κριτικές
15
Like
361
Πόντοι
326
παμε λοιπον και καλη μου τυχη μην γραφω αδικα.
οπως τα ναρκωτικα και το αλκοολ ετσι λοιπον και ο τζογος σε σκοτωνει αργα και βασανιστικα αλλα το χειροτερο ειναι οτι καταστρεφει και αθωους στο περασμα σου.
σιγουρα υπαρχουν κι αλλοι εθισμοι αλλα νμζ αυτοι ειναι οι κυριοτεροι.

μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000,00 ευρω).
τι σημαινει αυτο? οτι εχασα στο τζογο και κυριως στο στοιχημα κατα προσεγγιση 100.000-150.000 ευρω αφου παιζω σχεδον καθημερινα πανω απο 20 χρονια.

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ιδανικα να μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο παραλληλα με τον εαυτο μου.

αν υπαρξει ενδιαφερον θα επανελθω για αποριες και αξιολολυπητα στοιχεια-εμπειριες.

να σημειωσω οτι μεσα στα χρονια αυτα ασχοληθηκα και με το ποκερ με σημαντικα κερδη κατα προσεγγιση 50.000-100.000 ευρω.
Εχοντας ασχοληθεί επαγγελματικά σαν παράγοντας σε ομάδα Α εθνικής, μόλις τελείωσα το διάστημα αυτό δεν είδα πάλι ποδόσφαιρο για πέντε χρόνια. Η αιτία ήταν ότι οι αγώνες όλοι ήταν στημένοι πρίν καν ξεκινήσουν.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Ελπίζω να πηγαίνεις στην εκκλησία μόνος και να μην περιμένεις να σε συνοδεύει η σύζυγος.
Δυστυχώς δεν πηγαίνω συχνά αλλά πιστεύω ότι λόγω αγάπης και σεβασμού θα με συνοδεύει τλχ στις μεγάλες γιορτές.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom