Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Πολυ ειρωνεια για το συνδικαλισμο βλεπω.
Νεοφιλελες και εσυ παικτη η sophisticated φασιστακι;
Για να ξερουμε και με ποιον μιλαμε δηλαδη.
Εχεις δικιο, η ειρωνία δεν είναι αρκετη για τον συνδικαλισμο.
Μπινελικι και φτυσιμο χρειαζεται.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Πολυ ειρωνεια για το συνδικαλισμο βλεπω.
Νεοφιλελες και εσυ παικτη η sophisticated φασιστακι;
Για να ξερουμε και με ποιον μιλαμε δηλαδη.

οχι πολυ. απεριοριστη ειρωνια για τον συνδικαλισμο. συνδικαλακι και συ? για να ξερουμε με ποιον μιλαμε δηλαδη
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
βαστα και συ ρε μαστορα ταμιας ειναι η κοπελα και συ τη θες σε δεξιοτητες διευθυντρια επικοινωνιας και μμε του ομιλου σε λιγο

δεν απαιτεί ιδιαίτερες δεξιότητες πέρα από μία απλή ευγένεια προς τον άλλον… δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω… αν δεν την έχει δεν κάνει για την δουλειά και αν δεν φροντίζει να την αποκτήσει πρέπει να πάρει πόδι…

για παράδειγμα…

μήπως έχετε να μου δώσετε 2.5 ευρώ να σας δώσω ρέστα δεκάρικο ?

είναι διαφορετικό από το

καλά δεν έχεις να μου δώσεις ψιλά ?

στην περίπτωση του τετραδίου

- το τετράδιο αυτό το πήρατε από εμάς ?

είναι τελείως διαφορετικό από το

- δως μου και το τετράδιο
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
απλά δείχνουν την σχέση αιτίου - αιτιατού ή ότι το κοντάρι έχει δύο άκρες ή ότι το πρόβλημα καταλήγει σε λούπ…

δεν ξέρω αν είναι δικά σου παραδείγματα ή είναι από αλλού (νομίζω πως ζεις στην αγγλία και όχι στην καλαμαριά) αλλά είναι υπερβολικά και δεν διακαιολογούν το επιχείρημα πως καλά κάνει και τους πληρώνει τόσα χρήματα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
οχι πολυ. απεριοριστη ειρωνια για τον συνδικαλισμο. συνδικαλακι και συ? για να ξερουμε με ποιον μιλαμε δηλαδη

αυτός δεν μπήκε στην παραγωγή ακόμη … (αν και δεν νομίζω ότι θα μπεί ποτέ γιατί από ότι λέει τα γερόντια είναι καβατζωμένα)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
δεν απαιτεί ιδιαίτερες δεξιότητες πέρα από μία απλή ευγένεια προς τον άλλον… δεν χρειάζεται τίποτε παραπάνω… αν δεν την έχει δεν κάνει για την δουλειά και αν δεν φροντίζει να την αποκτήσει πρέπει να πάρει πόδι…

για παράδειγμα…

μήπως έχετε να μου δώσετε 2.5 ευρώ να σας δώσω ρέστα δεκάρικο ?

είναι διαφορετικό από το

καλά δεν έχεις να μου δώσεις ψιλά ?

στην περίπτωση του τετραδίου

- το τετράδιο αυτό το πήρατε από εμάς ?

είναι τελείως διαφορετικό από το

- δως μου και το τετράδιο
Κατσε ρε παπαρα κι εσυ. Δηλαδη αν τα πουν όπως λες, θα παρουν αυξηση?
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
απλά δείχνουν την σχέση αιτίου - αιτιατού ή ότι το κοντάρι έχει δύο άκρες ή ότι το πρόβλημα καταλήγει σε λούπ…
Κοψε τις μαλακιες ολο το μπλογκ που παρεθεσες ειναι μια τεραστια τρολια και το ξερεις.
Εκτος αυτου κανενας υπαλληλος δεν μπορει να γνωριζει ολα μα ολα τα προιοντα ενος μαγαζιου,ειδικα του τζαμπο που ειναι αμετρητα.Μπορει να ηταν μια υπαλληλος απειρη,μπορει χιλια δυο.Ασε που σε καθε τμημα των τζαμπο υπαρχουν ταμπελες που σε καθοδηγουν για το καθε ειδος και δεν χρειαζεται καν να ρωτησει υπαλληλο.Προφανως αν συνεβει ετσι,ο κλασικος Ελληναρας βαριοταν να ψαξει και ηθελει να ρωτησει.Στο ταμειο,η υπαλληλος σωστοτατα τον ρωτησε,
αυτη ειναι η δουλεια της,να μην περναει τιποτα αχτυπητο.Ο Ελληναρας ομως αντι να κοψει τα φυλλα που χρειαζοταν,πηρε μαζι ολο το τετραδιο.Και αντι να κανει το αυτοννοητο,να δειξει στην υπαλληλο οτι εκανε μαλακια,
και εφερε δικο του τετραδιο σε μαγαζι που πουλαει τετραδιο,πουλησε και πνευμα και το εβαλε στο μπλογκ.
Αθανατοι ουγκ Ελληναρες.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
δεν ξέρω αν είναι δικά σου παραδείγματα ή είναι από αλλού (νομίζω πως ζεις στην αγγλία και όχι στην καλαμαριά) αλλά είναι υπερβολικά και δεν διακαιολογούν το επιχείρημα πως καλά κάνει και τους πληρώνει τόσα χρήματα...

εχει λινκ.. κάνε παράθεση να το δείς...

η λούπα είναι απλή…

δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνε οι υπάλληλοι… δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνε οι υπάλληλοι.. δεν πληρώνει ο τζάμπος.. κωλοβαράνε οι υπάλληλοι … δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνει οι υπάλληλοι…

από την άλλη όμως κανένας δεν διασφαλίζει τον τζάμπο ότι άμα πληρώσει παραπάνω δεν θα κωλοβαράνε έτσι ώστε να σταματήσει η λούπα έστω και βίαια (πχ με την επέμβαση του κράτους και την υποχρεωτική αύξηση των μισθών) …
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
εχει λινκ.. κάνε παράθεση να το δείς...

η λούπα είναι απλή…

δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνε οι υπάλληλοι… δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνε οι υπάλληλοι.. δεν πληρώνει ο τζάμπος.. κωλοβαράνε οι υπάλληλοι … δεν πληρώνει ο τζάμπος… κωλοβαράνει οι υπάλληλοι…

από την άλλη όμως κανένας δεν διασφαλίζει τον τζάμπο ότι άμα πληρώσει παραπάνω δεν θα κωλοβαράνε έτσι ώστε να σταματήσει η λούπα έστω και βίαια (πχ με την επέμβαση του κράτους και την υποχρεωτική αύξηση των μισθών) …

οκ με την παράθεση εμφανίζεται, χωρίς αυτή όχι...
εφόσον συνδέεις την αμοιβή με την απόδοση (και θα πρέπει να μου πεις πως θα την μετρήσεις με αντικειμενικό και δίκαιο τρόπο) ποιος εξασφαλίζει πως ο υπάλληλος που δουλεύει σωστά θα αμοιφθεί περισσότερο;
επίσης ποιά είναι η ευθύνη του τμήματος προσωπικού στην σωστή επιλογή υπαλλήλων και την εκπαίδευση τους;
λέω τώρα...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Δε θα μας πεις και τι σε εβλαψε ο συνδικαλισμος;
Αφεντικο η τσιρακι;

μπορείς εσύ να μας δώσεις ένα καλό,μόνο ένα δεν θέλουμε πολλά, που έκανε ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα ??
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Δε θα μας πεις και τι σε εβλαψε ο συνδικαλισμος;
Αφεντικο η τσιρακι;

να λυσουμε τις εννοιες των λεξεων πρωτα. τσιρακια εγω ξερω αυτους που τρωνε τσαμπα σε τραπεζια με τα αφεντικα και βαζουν λεφτα στην τσεπη χωρις να δουλευουν. συνδικαλα στυλ
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
οκ με την παράθεση εμφανίζεται, χωρίς αυτή όχι...
εφόσον συνδέεις την αμοιβή με την απόδοση (και θα πρέπει να μου πεις πως θα την μετρήσεις με αντικειμενικό και δίκαιο τρόπο) ποιος εξασφαλίζει πως ο υπάλληλος που δουλεύει σωστά θα αμοιφθεί περισσότερο;
επίσης ποιά είναι η ευθύνη του τμήματος προσωπικού στην σωστή επιλογή υπαλλήλων και την εκπαίδευση τους;
λέω τώρα...

διότι πολύ απλά δεν είμαι υπέρ της οριζόντιας αναδιανομής του πλούτου αλλά της στοχευμένης και εκεί που πρέπει …
 

master21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2010
Μηνύματα
35.258
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
366
διότι πολύ απλά δεν είμαι υπέρ της οριζόντιας αναδιανομής του πλούτου αλλά της στοχευμένης και εκεί που πρέπει …
Ε τοτε να τον παρουμε απο εσενα τον πλουτο να τον δωσουμε σε εναν πιο νεο και πιο ικανο.
Που δεν θα κοπροσκυλιαζει ολη μερα στο μπου αλλα θα εργαζεται.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
να λυσουμε τις εννοιες των λεξεων πρωτα. τσιρακια εγω ξερω αυτους που τρωνε τσαμπα σε τραπεζια με τα αφεντικα και βαζουν λεφτα στην τσεπη χωρις να δουλευουν. συνδικαλα στυλ

καλή ώρα σαν τον ΣΥΡΙΖΑΙο συνδικάλα της ΟΤΟΕ με το μύριο εφάπαξ… (μου διαφεύγει το όνομα του όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία μπορώ να τον αποκαλώ απλά ξεφτίλα)

ή τον Σκατούλη της ΟΜΕ-ΟΤΕ…
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom