Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.100
Κριτικές
52
Like
17.598
Πόντοι
10.686
Συμπληρώνω, όμως, ότι, πρωτίστως, αριστερός διανοούμενος είναι ένας οραματιστής ενός δικαιότερου, αξιοκρατικότερου και ειρηνικότερου κόσμου, που θα τον επιβάλει βασιζόμενος στην παιδεία, στη διαλεκτική και όχι στον δογματισμό, στην αλήθεια και όχι στο ψέμα, στην επιβράβευση της αριστείας στα πανεπιστήμια και όχι στη διάλυσή τους.
Το'χω ξαναγράψει,ότι η πραγματική Αριστερά ταυτίζεται με την εργασία,την πρόοδο,και την κατά το δυνατό δίκαιη διανομή του παραγόμενου πλούτου.Μια παρανόηση που γίνεται είναι ότι ο σοσιαλισμός ευαγγελίζεται την ίση διανομή του πλούτου,ενώ στην πραγματικότητα διακηρύσσει την αμοιβή του καθενός σύμφωνα με την εργασία του.Σε ένα ύστατο,(και ουτοπικό...) στάδιο παραγωγής πλούτου,ο κομμουνισμός δεσμεύεται για την διανομή του πλούτου σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός.Μέχρι τότε,με τους Αριστερούς που μας δυναστεύουν σήμερα,ας γίνουμε κρέας στα δόντια της Δεξιάς...
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
 

Συνημμένα

  • parelasi1.jpg
    parelasi1.jpg
    155,9 KB · Εμφανίσεις: 23
  • parelasi 2.jpg
    parelasi 2.jpg
    157,7 KB · Εμφανίσεις: 17

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
 

Συνημμένα

  • parelasi 3.jpg
    parelasi 3.jpg
    167,1 KB · Εμφανίσεις: 30
  • parelasi 4.jpg
    parelasi 4.jpg
    168 KB · Εμφανίσεις: 26

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
γιατι εχουμε και δημοκρατια
 

Συνημμένα

  • parelasi 5.jpg
    parelasi 5.jpg
    174,7 KB · Εμφανίσεις: 15

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το'χω ξαναγράψει,ότι η πραγματική Αριστερά ταυτίζεται με την εργασία,την πρόοδο,και την κατά το δυνατό δίκαιη διανομή του παραγόμενου πλούτου.Μια παρανόηση που γίνεται είναι ότι ο σοσιαλισμός ευαγγελίζεται την ίση διανομή του πλούτου,ενώ στην πραγματικότητα διακηρύσσει την αμοιβή του καθενός σύμφωνα με την εργασία του.Σε ένα ύστατο,(και ουτοπικό...) στάδιο παραγωγής πλούτου,ο κομμουνισμός δεσμεύεται για την διανομή του πλούτου σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός.Μέχρι τότε,με τους Αριστερούς που μας δυναστεύουν σήμερα,ας γίνουμε κρέας στα δόντια της Δεξιάς...


δυστυχώς δεν είναι παρανόηση… είναι κλασσικά το συμφέρον αυτών που το ευαγγελίζονται…

και όσο για την ουτοπία αμοιβή σύμφωνα με τις ανάγκες δεν συζητώ… διότι πρώτα πρώτα δεν δέχομαι κανέναν κερατά να μου προσδιορίζει ΠΟΙΕΣ είναι οι ανάγκες μου…
 

Judge Dred89

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2014
Μηνύματα
4.910
Like
5
Πόντοι
16
γιατι εχουμε και δημοκρατια
η ελλαδα ειναι τοπ κολωχανειο,,,,απο την μια οι νεο-λερες της ΕΕ ,απο την αλλη οι "καμενοι" "ΑΡΙΣΤΕΡΙΖΟΝΤΕς"..πριτιμοτεροι οι δευτεροι,για τον τσαπου ομως ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ  :helpplea:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
Το'χω ξαναγράψει,ότι η πραγματική Αριστερά ταυτίζεται με την εργασία,την πρόοδο,και την κατά το δυνατό δίκαιη διανομή του παραγόμενου πλούτου.Μια παρανόηση που γίνεται είναι ότι ο σοσιαλισμός ευαγγελίζεται την ίση διανομή του πλούτου,ενώ στην πραγματικότητα διακηρύσσει την αμοιβή του καθενός σύμφωνα με την εργασία του.Σε ένα ύστατο,(και ουτοπικό...) στάδιο παραγωγής πλούτου,ο κομμουνισμός δεσμεύεται για την διανομή του πλούτου σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός.Μέχρι τότε,με τους Αριστερούς που μας δυναστεύουν σήμερα,ας γίνουμε κρέας στα δόντια της Δεξιάς...

Ολοσωστος απ την αρχη μεχρι το τελος.
Η προπαγανδα εχει πεισει καποια ζωα οτι οι κομμουνιστες τεμπεληδες.  :jerking:
Το αντιθετο. Για μας η εργασια του προλεταριατου που παραγει τον πλουτο στο χωραφι και στο εργοστασιο ειναι καθαγιασμενη.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ολοσωστος απ την αρχη μεχρι το τελος.
Η προπαγανδα εχει πεισει καποια ζωα οτι οι κομμουνιστες τεμπεληδες.  :jerking:
Το αντιθετο. Για μας η εργασια του προλεταριατου που παραγει τον πλουτο στο χωραφι και στο εργοστασιο ειναι καθαγιασμενη.

λάθος… οι κομμουνιστές έχουν κάθε λόγο να προκρίνουν την τεμπελιά διότι σύμφωνα με την κοσμοθεωρία του κομμουνισμού ο καθένας αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητες του (ποιός κρίνει τις δυνατότητες) και αμείβεται σύμφωνα με τις ανάγκες του (ποιός κρίνει ποιές είναι οι ανάγκες αυτές)

η έννοια της ατομικής αμοιβής είναι ξεκομμένη από την έννοια της ατομικής παραγωγής, εφόσον η ατομική αυτή αμοιβή εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από τις ανάγκες που έχει δημιουργήσει αυτός … 

άρα ένας πχ πατέρας τεσσάρων παιδιών έχει κάθε λόγο να λουφάρει εφόσον ξέρει ότι η αμοιβή του ανεξάρτητα από το αν παράγει η όχι,θα φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες του,όπως αυτές τις καθορίζει φυσικά μια αόρατη αρχή ή ο καλός πατερούλης

επίσης ένας μπάκουρος θα έχει κάθε λόγο να λουφάρει επειδή ξέρει ότι ακόμη και παραπάνω να παράγει η αμοιβή του δεν θα είναι παραπάνω από τις ανάγκες του ,όπως αυτές θα τις καθορίσει μια αόρατη αρχή ή ένας πατερούλης…

κοσμοθεωρία συνυφασμένη με την τεμπελιά…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Ολοσωστος απ την αρχη μεχρι το τελος.
Η προπαγανδα εχει πεισει καποια ζωα οτι οι κομμουνιστες τεμπεληδες.  :jerking:
Το αντιθετο. Για μας η εργασια του προλεταριατου που παραγει τον πλουτο στο χωραφι και στο εργοστασιο ειναι καθαγιασμενη.

και παραγει τον πλουτο και αμοιβονται με τα λιγοτερα χρηματα
και οι κεφαλαιουχοι ζουνε σε βαρος του προλεταριατου χωρις ουσιαστικα να παραγουν τιποτε
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
να μην τα κάνανε μπάχαλο στην Θεσσαλονίκη και να μην απειλούν με μπάχαλα κάθε χρόνο να μην υπήρχαν ΜΑΤ και κιγκλιδώματα…

απολυτα δημοκρατικο να γινονται πριβε οι παρελασεις
οι αρελασεις γινοντε για το λαο οχι για τον παπουλια
αν ειναι ετσι να πανε στο οακα να την κανουν κεκλεισμενων των θυρων
αλλα
το στρατο ποιος τον πληρωνει???? τα αρματα ποιος τα εφοδιαζει με πετρελαιο με πιανου τα εξοδα γινεται η παρελαση με αυτου που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
απολυτα δημοκρατικο να γινονται πριβε οι παρελασεις
οι αρελασεις γινοντε για το λαο οχι για τον παπουλια
αν ειναι ετσι να πανε στο οακα να την κανουν κεκλεισμενων των θυρων
αλλα
το στρατο ποιος τον πληρωνει???? τα αρματα ποιος τα εφοδιαζει με πετρελαιο με πιανου τα εξοδα γινεται η παρελαση με αυτου που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ
Τα παραπονα σου στους μπαχαλακηδες.
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.100
Κριτικές
52
Like
17.598
Πόντοι
10.686
λάθος… οι κομμουνιστές έχουν κάθε λόγο να προκρίνουν την τεμπελιά διότι σύμφωνα με την κοσμοθεωρία του κομμουνισμού ο καθένας αποδίδει σύμφωνα με τις δυνατότητες του (ποιός κρίνει τις δυνατότητες) και αμείβεται σύμφωνα με τις ανάγκες του (ποιός κρίνει ποιές είναι οι ανάγκες αυτές)

η έννοια της ατομικής αμοιβής είναι ξεκομμένη από την έννοια της ατομικής παραγωγής, εφόσον η ατομική αυτή αμοιβή εξαρτάται αποκλειστικά και μόνον από τις ανάγκες που έχει δημιουργήσει αυτός … 

άρα ένας πχ πατέρας τεσσάρων παιδιών έχει κάθε λόγο να λουφάρει εφόσον ξέρει ότι η αμοιβή του ανεξάρτητα από το αν παράγει η όχι,θα φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες του,όπως αυτές τις καθορίζει φυσικά μια αόρατη αρχή ή ο καλός πατερούλης

επίσης ένας μπάκουρος θα έχει κάθε λόγο να λουφάρει επειδή ξέρει ότι ακόμη και παραπάνω να παράγει η αμοιβή του δεν θα είναι παραπάνω από τις ανάγκες του ,όπως αυτές θα τις καθορίσει μια αόρατη αρχή ή ένας πατερούλης…

κοσμοθεωρία συνυφασμένη με την τεμπελιά…
Η λέξη-κλειδί είναι ''ουτοπική κοινωνία'',δηλαδή πλήρης αυτογνωσία και ιδανικός καθορισμός των πραγματικών ατομικών και κοινωνικών αναγκών.Σε μερικές δεκάδες γενιές μπροστά... Μέχρι τότε,και στον περιορισμένο ορίζοντα ζωής του καθενός μας,θα κοιτάζουμε να τη βγάλουμε όσο το δυνατό καθαρή,και για να εναρμονιστούμε με το πνεύμα του παρόντος site,να απολαύσουμε κανά καλό γαμήσι,μια βαθιά και ρουφηχτή πίπα,και βλέπουμε...
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
απολυτα δημοκρατικο να γινονται πριβε οι παρελασεις
οι αρελασεις γινοντε για το λαο οχι για τον παπουλια
αν ειναι ετσι να πανε στο οακα να την κανουν κεκλεισμενων των θυρων
αλλα
το στρατο ποιος τον πληρωνει???? τα αρματα ποιος τα εφοδιαζει με πετρελαιο με πιανου τα εξοδα γινεται η παρελαση με αυτου που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ

τους συνδικαλες ποιος τους πληρωνει για το θεαρεστο εργο?  :tooth: καπου πηρε το ματι μου οτι εισαι συνδικαλακι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
τους συνδικαλες ποιος τους πληρωνει για το θεαρεστο εργο?  :tooth: καπου πηρε το ματι μου οτι εισαι συνδικαλακι
Για να είναι συνδικαλιστης, πρεπει να είναι εργαζόμενος.
Για την ακριβεια είναι ανεργος, συμμετέχων σε απεργιες (?).
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Η λέξη-κλειδί είναι ''ουτοπική κοινωνία'',δηλαδή πλήρης αυτογνωσία και ιδανικός καθορισμός των πραγματικών ατομικών και κοινωνικών αναγκών.Σε μερικές δεκάδες γενιές μπροστά... Μέχρι τότε,και στον περιορισμένο ορίζοντα ζωής του καθενός μας,θα κοιτάζουμε να τη βγάλουμε όσο το δυνατό καθαρή,και για να εναρμονιστούμε με το πνεύμα του παρόντος site,να απολαύσουμε κανά καλό γαμήσι,μια βαθιά και ρουφηχτή πίπα,και βλέπουμε...

βέβαια ο χαπάκης είναι της αρχής… .”εγώ προσποιούμαι ότι δουλεύω και αυτός προσποιείται ότι με πληρώνει.. εγώ όμως έχω το δικαίωμα να προσποιούμαι ότι δουλεύω αλλά αυτός πρέπει να με πληρώνει καλά για να προσποιούμαι"
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Το κακό με αυτά που λεει ο τραμουντάνας τύποι, είναι ότι αποτελουν την ξεροκεφαλη αληθεια.
Η οποια παντα επικρατει...
Και κατά βαθος το ξερετε και γι αυτό λυσσάτε...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
[/i]Είχατε θέμα τις προάλλες για τους κακοπληρωμένους υπαλλήλους του JUMBO. Και σας απαντώ: πολύ καλά τους κάνουν. Τους δίνουν τα μισά από όσα δικαιούνται, διότι και οι ίδιοι μισή δουλειά κάνουν.

Πήγα σήμερα να πάρω με τα παιδιά μου σχολικά και φόρμες στο JUMBO Καλαμαριάς.

Περιστατικό 1ο:
Μια κυριά ζητάει λαδοπαστέλ. Η υπάλληλος δεν ήξερε καν τι σήμαινε αυτό (αν είναι δυνατόν πωλήτρια να μην γνωρίζει τα προιόντ που πουλάει το κατάστημα και την θέση στην οποία βρίσκεται το καθένα). Η μεγάλη μου κόρη κι εγώ ξέραμε, της εξηγήσαμε τι είναι και τη βοηθήσαμε να τα βρει, μια και ήμασταν κατά τύχη κοντά στα ράφια με τις κηρομπογιές και τις τέμπερες.

Περιστατικό2ο και σοβαρότερο.
Τη στιγμή που μου δίνει την απόδειξη η ταμίας, βλέπει στο καρότσι το τετράδιο που είχε η μικρή μου και είχε μέσα γραμμένη τη λίστα με τα σχολικά που χρειαζόταν.
Και ρωτάει με στόμφο: και το τετράδιο; (καλά η μαλάκω δεν είδε ότι είναι μεταχειρισμένο ?)
Μας ανάγκασε να της το δείξουμε ότι είναι χρησιμοποιημένο.
Μα, καλή μου, της λέω, ήρθαμε να αφήσουμε 129 ευρώ και θα κλέβαμε ένα τετράδιο του 1 ευρώ; Είναι πολύ προσβλητικό αυτό που κάνεις.
Μα, μήπως το ξεχάσατε.
Στη μέση του καροτσιού; Μήπως χρησιμοποιείς τον ίδιο ευφημισμό των κλεπτομανών, το ξέχασα, δεν το έκλεψα;
Ξέρετε, η δουλειά μου είναι;
Να προσβάλεις τους πελάτες;
Κοπέλα μου, η δουλειά σου από το ταμείο είναι ΚΑΙ δημόσιες σχέσεις. Και προσβάλοντας τους πελάτες δεν κάνεις καλό ούτε στη δουλειά σου, ούτε στο μαγαζί. (ψιλά γράμματα για εργαζομένους του τύπου χαπάκη)

Λυπάμαι για άλλη μια φορά για αυτά τα παιδιά, που τα ίδια με τη συμπεριφορά τους αποδεικνύουν ότι όσο κι αν φταίει ο εργοδότης, τα ίδια φταίνε ακόμη περισσότερο και είναι καταδικασμένα να παραμείνουν μια ζωή στο εργασιακό περιθώριο λόγω έλλειψης ικανοτήτων.

Και θα τους συνιστούσα: πρώτα να βελτιώσουν τα όποια προσόντα τους και μετά να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας. Γιατί αυτό που βλέπω συνήθως στα JUMBO μου θυμίζει το παλιό καλό ρωσικό ρητό των εργατών το κόμμα προσποιείται ότι μας πληρώνει κι εμείς προσποιούμαστε ότι δουλεύουμε[/i]

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom