Νέα

Τσίπρας-ΣΥ.ΡΙΖ.Α.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Pradadevil
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 65K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

''Καθαρή Έξοδος από τα μνημόνια τον Αύγουστο''

  • Καμία έξοδος τον Αύγουστο. Ο Τσίπρας πάλι μας δουλεύει!

    Ψήφοι: 150 63,8%
  • Θα είναι έξοδος αλλά θα βρωμάει! Δούλεμα δηλαδή αλλά εν μέρει!

    Ψήφοι: 42 17,9%
  • Θα είναι έξοδος και θα είναι και καθαρή! Λέει αλήθεια!

    Ψήφοι: 43 18,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    235

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Για να είναι συνδικαλιστης, πρεπει να είναι εργαζόμενος.
Για την ακριβεια είναι ανεργος, συμμετέχων σε απεργιες (?).

ημουν σε 1βαθμιο σωματειο στο ΔΣ (στο 11μελες)
δεν επανεκλεχθηκα το 2014
αλλα υπαγομε ακομα στο σωματειο καθ οτι ημουν ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΣ και βαση καταταστατικου μεχι να ξαναβρω εργασια η αλλαξω κλαδο υπαγομε στο σωματειο

επισης τη δευτερα ξεκιναω ας ουμε εργασια αλλα επειδη διατηρω τα δικαιωματα ανεργιας μου παρολο που θα ειμαι (ωφελουμενος προγραμματος) διατηρω το δικαιωμα να υπαγομε στο σωματειο ασχετο που η απασχοληση θα γινει σε ΔΕΚΟ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
[/i]Είχατε θέμα τις προάλλες για τους κακοπληρωμένους υπαλλήλους του JUMBO. Και σας απαντώ: πολύ καλά τους κάνουν. Τους δίνουν τα μισά από όσα δικαιούνται, διότι και οι ίδιοι μισή δουλειά κάνουν.

Πήγα σήμερα να πάρω με τα παιδιά μου σχολικά και φόρμες στο JUMBO Καλαμαριάς.

Περιστατικό 1ο:
Μια κυριά ζητάει λαδοπαστέλ. Η υπάλληλος δεν ήξερε καν τι σήμαινε αυτό (αν είναι δυνατόν πωλήτρια να μην γνωρίζει τα προιόντ που πουλάει το κατάστημα και την θέση στην οποία βρίσκεται το καθένα). Η μεγάλη μου κόρη κι εγώ ξέραμε, της εξηγήσαμε τι είναι και τη βοηθήσαμε να τα βρει, μια και ήμασταν κατά τύχη κοντά στα ράφια με τις κηρομπογιές και τις τέμπερες.

Περιστατικό2ο και σοβαρότερο.
Τη στιγμή που μου δίνει την απόδειξη η ταμίας, βλέπει στο καρότσι το τετράδιο που είχε η μικρή μου και είχε μέσα γραμμένη τη λίστα με τα σχολικά που χρειαζόταν.
Και ρωτάει με στόμφο: και το τετράδιο; (καλά η μαλάκω δεν είδε ότι είναι μεταχειρισμένο ?)
Μας ανάγκασε να της το δείξουμε ότι είναι χρησιμοποιημένο.
Μα, καλή μου, της λέω, ήρθαμε να αφήσουμε 129 ευρώ και θα κλέβαμε ένα τετράδιο του 1 ευρώ; Είναι πολύ προσβλητικό αυτό που κάνεις.
Μα, μήπως το ξεχάσατε.
Στη μέση του καροτσιού; Μήπως χρησιμοποιείς τον ίδιο ευφημισμό των κλεπτομανών, το ξέχασα, δεν το έκλεψα;
Ξέρετε, η δουλειά μου είναι;
Να προσβάλεις τους πελάτες;
Κοπέλα μου, η δουλειά σου από το ταμείο είναι ΚΑΙ δημόσιες σχέσεις. Και προσβάλοντας τους πελάτες δεν κάνεις καλό ούτε στη δουλειά σου, ούτε στο μαγαζί. (ψιλά γράμματα για εργαζομένους του τύπου χαπάκη)

Λυπάμαι για άλλη μια φορά για αυτά τα παιδιά, που τα ίδια με τη συμπεριφορά τους αποδεικνύουν ότι όσο κι αν φταίει ο εργοδότης, τα ίδια φταίνε ακόμη περισσότερο και είναι καταδικασμένα να παραμείνουν μια ζωή στο εργασιακό περιθώριο λόγω έλλειψης ικανοτήτων.

Και θα τους συνιστούσα: πρώτα να βελτιώσουν τα όποια προσόντα τους και μετά να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας. Γιατί αυτό που βλέπω συνήθως στα JUMBO μου θυμίζει το παλιό καλό ρωσικό ρητό των εργατών: το κόμμα προσποιείται ότι μας πληρώνει κι εμείς προσποιούμαστε ότι δουλεύουμε[/i]

Σιγα ρε τύπε. Ευκαιρια για γνωριμια με την ταμία. Ας μην ειμαστε τοσο μυγιάγγιχτοι.
Ένα τετραδιο ειδε στο καροτσι. Κακο ηταν που το ανεφερε?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σιγα ρε τύπε. Ευκαιρια για γνωριμια με την ταμία. Ας μην ειμαστε τοσο μυγιάγγιχτοι.
Ένα τετραδιο ειδε στο καροτσι. Κακο ηταν που το ανεφερε?

πιθανόν να το έκανε γιατί ήταν η κόρη μπροστά… αν δεν ήταν μπορεί να της έδινε μερικά μαθήματα προώθησης πωλήσεων :)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
ημουν σε 1βαθμιο σωματειο στο ΔΣ (στο 11μελες)
δεν επανεκλεχθηκα το 2014
αλλα υπαγομε ακομα στο σωματειο καθ οτι ημουν ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΣ και βαση καταταστατικου μεχι να ξαναβρω εργασια η αλλαξω κλαδο υπαγομε στο σωματειο

επισης τη δευτερα ξεκιναω ας ουμε εργασια αλλα επειδη διατηρω τα δικαιωματα ανεργιας μου παρολο που θα ειμαι (ωφελουμενος προγραμματος) διατηρω το δικαιωμα να υπαγομε στο σωματειο ασχετο που η απασχοληση θα γινει σε ΔΕΚΟ
Δεν γνωριζα ότι εισαι συνδικαλιστης κιολας. Επειδή όμως εισαι καλο και αγνο παιδι, κοιτα να μην γινεις σαν τους συνδικαλιστοπατερες του παρελθοντος.
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
[/i]Είχατε θέμα τις προάλλες για τους κακοπληρωμένους υπαλλήλους του JUMBO. Και σας απαντώ: πολύ καλά τους κάνουν. Τους δίνουν τα μισά από όσα δικαιούνται, διότι και οι ίδιοι μισή δουλειά κάνουν.

Πήγα σήμερα να πάρω με τα παιδιά μου σχολικά και φόρμες στο JUMBO Καλαμαριάς.

Περιστατικό 1ο:
Μια κυριά ζητάει λαδοπαστέλ. Η υπάλληλος δεν ήξερε καν τι σήμαινε αυτό (αν είναι δυνατόν πωλήτρια να μην γνωρίζει τα προιόντ που πουλάει το κατάστημα και την θέση στην οποία βρίσκεται το καθένα). Η μεγάλη μου κόρη κι εγώ ξέραμε, της εξηγήσαμε τι είναι και τη βοηθήσαμε να τα βρει, μια και ήμασταν κατά τύχη κοντά στα ράφια με τις κηρομπογιές και τις τέμπερες.

Περιστατικό2ο και σοβαρότερο.
Τη στιγμή που μου δίνει την απόδειξη η ταμίας, βλέπει στο καρότσι το τετράδιο που είχε η μικρή μου και είχε μέσα γραμμένη τη λίστα με τα σχολικά που χρειαζόταν.
Και ρωτάει με στόμφο: και το τετράδιο; (καλά η μαλάκω δεν είδε ότι είναι μεταχειρισμένο ?)
Μας ανάγκασε να της το δείξουμε ότι είναι χρησιμοποιημένο.
Μα, καλή μου, της λέω, ήρθαμε να αφήσουμε 129 ευρώ και θα κλέβαμε ένα τετράδιο του 1 ευρώ; Είναι πολύ προσβλητικό αυτό που κάνεις.
Μα, μήπως το ξεχάσατε.
Στη μέση του καροτσιού; Μήπως χρησιμοποιείς τον ίδιο ευφημισμό των κλεπτομανών, το ξέχασα, δεν το έκλεψα;
Ξέρετε, η δουλειά μου είναι;
Να προσβάλεις τους πελάτες;
Κοπέλα μου, η δουλειά σου από το ταμείο είναι ΚΑΙ δημόσιες σχέσεις. Και προσβάλοντας τους πελάτες δεν κάνεις καλό ούτε στη δουλειά σου, ούτε στο μαγαζί. (ψιλά γράμματα για εργαζομένους του τύπου χαπάκη)

Λυπάμαι για άλλη μια φορά για αυτά τα παιδιά, που τα ίδια με τη συμπεριφορά τους αποδεικνύουν ότι όσο κι αν φταίει ο εργοδότης, τα ίδια φταίνε ακόμη περισσότερο και είναι καταδικασμένα να παραμείνουν μια ζωή στο εργασιακό περιθώριο λόγω έλλειψης ικανοτήτων.

Και θα τους συνιστούσα: πρώτα να βελτιώσουν τα όποια προσόντα τους και μετά να διεκδικήσουν καλύτερες συνθήκες εργασίας. Γιατί αυτό που βλέπω συνήθως στα JUMBO μου θυμίζει το παλιό καλό ρωσικό ρητό των εργατών: το κόμμα προσποιείται ότι μας πληρώνει κι εμείς προσποιούμαστε ότι δουλεύουμε[/i]


για 4ωρη απασχοληση και μισθο καθαρα 247€ το μηνα θελεις να ξερουν και τα 2000 προιοντα τι λες ρε εξυπνε
οσο αφορα την ερωτηση του τετραδιου ποιος λες να τους τα εχει προιξει να κανουν αυτες τις ερωτησεις???? μηπως ειναι πολιτικη των JUMBO και επειδη δεν εχεις παει τελευταια σε τζαμπο ξερεις οτι οταν φευγεις σου ψαχνουν τη τσαντα με εντολη της διοικησης του καταστηματος
λες η ταμιας να την ενδιαφερει αν θα εκλεβαν το 1€ του τζαμπο
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Δεν γνωριζα ότι εισαι συνδικαλιστης κιολας. Επειδή όμως εισαι καλο και αγνο παιδι, κοιτα να μην γινεις σαν τους συνδικαλιστοπατερες του παρελθοντος.
δεν μου αρεσει η εκφραση συνδικαλιστης
απο το ποστο προσπαθουσα να υπερετησω στο επακρο τα δικαιωματα των εργαζομενων του σωματειου γι αυτο προτιμω την εκφραση αγωνιστης γιατι

ΤΕΡΜΑ ΠΙΑ ΣΤΙΑ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ Η ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ Η ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ

γι αυτο οργανωνα απο τον προσωπικο μου χρονο καταληψεις σε εργασιακους χωρους του ιδιωτικου τομεα την προασπιση των δικαιωματων των εργαζομενων και τις καταγγελιες προς ΣΕΠΕ και ΣΔΟΕ σε επιχειρησεις που δεν εφαρμοζαν τον νομο
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
Δεν γνωριζα ότι εισαι συνδικαλιστης κιολας. Επειδή όμως εισαι καλο και αγνο παιδι, κοιτα να μην γινεις σαν τους συνδικαλιστοπατερες του παρελθοντος.

αγνος και συνδικαλακι δε ταιριαζει. οξυμωρο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
αγνος και συνδικαλακι δε ταιριαζει. οξυμωρο.
Kαλός είναι μωρέ. Απλα του εχουν βαλει στο κεφαλι την κασέτα και λεει τα γνωστα αριστερούλικα.
Αυτά του λεω να ξεπερασει.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
γι αυτο οργανωνα απο τον προσωπικο μου χρονο

καλα ειναι γνωστο οτι οι συνδικαλες εχουν μονο προσωπικο χρονο. ή μονο επαγγελματικο χρονο, εξαρταται πως θες να το ερμηνευσεις  :tooth:
εργατικο χρονο σιγουρα δεν εχουν παντως
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
Τύπε χιποακι, υπαρχει καποια εξηγηση για το γεγονος ότι οι συνδικαλιστές είναι σε συντριπτικο ποσοστο αντρες?
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
τα παραδείγματα από τα jumbo τι ακριβώς δείχνουν; για τρολιά τα κόβω...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
για 4ωρη απασχοληση και μισθο καθαρα 247€ το μηνα θελεις να ξερουν και τα 2000 προιοντα τι λες ρε εξυπνε
οσο αφορα την ερωτηση του τετραδιου ποιος λες να τους τα εχει προιξει να κανουν αυτες τις ερωτησεις???? μηπως ειναι πολιτικη των JUMBO και επειδη δεν εχεις παει τελευταια σε τζαμπο ξερεις οτι οταν φευγεις σου ψαχνουν τη τσαντα με εντολη της διοικησης του καταστηματος
λες η ταμιας να την ενδιαφερει αν θα εκλεβαν το 1€ του τζαμπο

κανονικά θα έπρεπε να ενδιαφέρεται η ταμίας μην κλέψουν όχι 1 ευρώ αλλά ακόμη και 10 σέντ… αυτή είναι η δουλειά της και δεν πρέπει να προσποιείται ότι την κάνει …

από κεί και πέρα πρέπει να προσέχει πως την κάνει… κανένας δεν της είπε να μην την κάνει αλλά πρέπει να την κάνει με τον σωστό τρόπο…

και δηλαδή πόσα θέλεις εσύ για να μάθεις τα προιόντα ?? 2500 ευρώ ??

αυτά δίνει το τζάμπο και στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει ο εργαζόμενος είναι να μάθει ΟΛΑ τα προιόντα… αλλιώς σηκώνεται και φεύγει και πάει σπίτι του ή κάπου που θα τον πληρώνουν καλύτερα ή θα έχει να μάθει λιγώτερα προιόντα…

γιατί αν όλοι οι εργαζόμενοι σκεφτόνταν έτσι το τζάμπο θα έπαυε να υπάρχει και οι εργαζόμενοι θα ήταν στον δρόμο με φέσι την αποζημίωση…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
Τύπε χιποακι, υπαρχει καποια εξηγηση για το γεγονος ότι οι συνδικαλιστές είναι σε συντριπτικο ποσοστο αντρες?

ενοεις στο ΔΣ η γενικα σαν μελη στο δικο μου παντως απο το 11 μελες του ΔΣ  ειχαμε 4 γυναικες
και σε καποια σωματεια πλεον βαζουν και ποσοστοση για ισοτητα στο καταστατικο τους αναλογα τον κλαδο

επισης σημερα ειναι γιορτινη μερα σαν χαιρετω καθως πρεπει να παω για μπυρες
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
53
Πόντοι
366
κανονικά θα έπρεπε να ενδιαφέρεται η ταμίας μην κλέψουν όχι 1 ευρώ αλλά ακόμη και 10 σέντ… αυτή είναι η δουλειά της και δεν πρέπει να προσποιείται ότι την κάνει …

από κεί και πέρα πρέπει να προσέχει πως την κάνει… κανένας δεν της είπε να μην την κάνει αλλά πρέπει να την κάνει με τον σωστό τρόπο…

και δηλαδή πόσα θέλεις εσύ για να μάθεις τα προιόντα ?? 2500 ευρώ ??

αυτά δίνει το τζάμπο και στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει ο εργαζόμενος είναι να μάθει ΟΛΑ τα προιόντα… αλλιώς σηκώνεται και φεύγει και πάει σπίτι του ή κάπου που θα τον πληρώνουν καλύτερα ή θα έχει να μάθει λιγώτερα προιόντα…

γιατί αν όλοι οι εργαζόμενοι σκεφτόνταν έτσι το τζάμπο θα έπαυε να υπάρχει και οι εργαζόμενοι θα ήταν στον δρόμο με φέσι την αποζημίωση…

βαστα και συ ρε μαστορα ταμιας ειναι η κοπελα και συ τη θες σε δεξιοτητες διευθυντρια επικοινωνιας και μμε του ομιλου σε λιγο
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.281
Πόντοι
8.006
ενοεις στο ΔΣ η γενικα σαν μελη στο δικο μου παντως απο το 11 μελες του ΔΣ  ειχαμε 4 γυναικες
και σε καποια σωματεια πλεον βαζουν και ποσοστοση για ισοτητα στο καταστατικο τους αναλογα τον κλαδο

επισης σημερα ειναι γιορτινη μερα σαν χαιρετω καθως πρεπει να παω για μπυρες
Παλι μπύρες?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
τα παραδείγματα από τα jumbo τι ακριβώς δείχνουν; για τρολιά τα κόβω...

απλά δείχνουν την σχέση αιτίου - αιτιατού ή ότι το κοντάρι έχει δύο άκρες ή ότι το πρόβλημα καταλήγει σε λούπ…
 

hippoaki

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2009
Μηνύματα
2.810
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
16
κανονικά θα έπρεπε να ενδιαφέρεται η ταμίας μην κλέψουν όχι 1 ευρώ αλλά ακόμη και 10 σέντ… αυτή είναι η δουλειά της και δεν πρέπει να προσποιείται ότι την κάνει …

από κεί και πέρα πρέπει να προσέχει πως την κάνει… κανένας δεν της είπε να μην την κάνει αλλά πρέπει να την κάνει με τον σωστό τρόπο…

και δηλαδή πόσα θέλεις εσύ για να μάθεις τα προιόντα ?? 2500 ευρώ ??

αυτά δίνει το τζάμπο και στις υποχρεώσεις που αναλαμβάνει ο εργαζόμενος είναι να μάθει ΟΛΑ τα προιόντα… αλλιώς σηκώνεται και φεύγει και πάει σπίτι του ή κάπου που θα τον πληρώνουν καλύτερα ή θα έχει να μάθει λιγώτερα προιόντα…

γιατί αν όλοι οι εργαζόμενοι σκεφτόνταν έτσι το τζάμπο θα έπαυε να υπάρχει και οι εργαζόμενοι θα ήταν στον δρόμο με φέσι την αποζημίωση…

για 247€ μισθο τι περιμενεις να σου κανουν τσιμπουκια οι πωλητες εχουν προσωπικα προβληματα διαβιωσης να επιλυσουν για να κατσουν να μαθουν και τα 2000 προιοντα και ετσι κι αλλιως το ποιους θα εχει σαν πωλητες και το μισθο το οριζει η επιχειρηση αρα δεν θα πρεπει να στοχοποιεις τον υπαλληλο αλλα την επιχειρηση βλακα
α και οσο αφορα την ταμια ειπαμε με 247€ μην περιμενεις να σου κανουν και τον ηρακλη πουαρο
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
καλα ειναι γνωστο οτι οι συνδικαλες εχουν μονο προσωπικο χρονο. ή μονο επαγγελματικο χρονο, εξαρταται πως θες να το ερμηνευσεις  :tooth:
εργατικο χρονο σιγουρα δεν εχουν παντως

Πολυ ειρωνεια για το συνδικαλισμο βλεπω.
Νεοφιλελες και εσυ παικτη η sophisticated φασιστακι;
Για να ξερουμε και με ποιον μιλαμε δηλαδη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom