Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Και γιατί δεν έκαναν;;;

Γιατί δεν ενίσχυσαν στρατιωτικά τον Χίτλερ;;;

Η Ιαπωνία δεν ήτανε ιδιαίτερα δραστήρια γενικά στο κεντρικό μέτωπο του πολέμου...

Είπαμε! Γιατί είχαν τους Αμερικάνους! Αααα κοροιδευόμαστε μου φαίνεται νυχτιάτικα...
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Πως είχαν πολύ πρωτόγονο εξοπλισμό σε σχέση με τους τεχνολογικά ανώτερους Γερμανούς. Είναι καθαρή βλακεία του Χίτλερ που δε κερδίσανε αυτό τον πόλεμο και μάλιστα περίπατο. Ο οποίος Χίτλερ στην αρχή είχε δόσει την εντολή της μη υποχώρησης και αυτό όντως σε μια αντεπίθεση έπιασε γιατί οι Γερμανοί κρατήσαν τις θέσεις τους στην πρώτη σοβιετική αντεπίθεση. Ωστόσο στη συνέχεια παρέμεινε άκαμπτος σε βαθμό ηλιθιότητας ( στρατιωτικά ο Χίτλερ ήταν άσχετος μια και δεν ήταν επαγγελματίας στρατιωτικός! Οι στρατηγοί του είχαν αγανακτήσει! )
Ένα τόσο ανοιχτό μέτωπο μακριά από κάθε πηγή ανεφοδιασμού, και με εφεδρείες να έρχονται από την Άπω Ανατολή, λογικό ήταν να κατέρρεε.
Και οι σταλινικες επεμβασεις στον στρατο το '30 που τον στερησαν απο ικανη ηγεσια
 

Επισκέπτης
Είπαμε! Γιατί είχαν τους Αμερικάνους! Αααα κοροιδευόμαστε μου φαίνεται νυχτιάτικα...
Οπότε έχουμε ουσιαστικά 2 κύρια μέτωπα:

α)Γερμανία vs Σοβιετικής Ένωσης

β)Iαπωνία vs Η.Π.Α.

Σε ενδεχόμενη δε επικράτηση της Γερμανίας ο πόλεμος θα είχε διαφορετική έκβαση...

 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Οπότε έχουμε ουσιαστικά 2 κύρια μέτωπα:

α)Γερμανία vs Σοβιετικής Ένωσης

β)Iαπωνία vs Η.Π.Α.

Σε ενδεχόμενη δε επικράτηση της Γερμανίας ο πόλεμος θα είχε διαφορετική έκβαση...
α) Γερμανια vs ΕΣΣΔ, Αγγλιας, ΗΠΑ, Φιλανδιας
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
τελικα το οχι το ειπαν οι ελληνες ή ο μεταξας;αυτο το αλυτο ιστορικο ερωτημα το απαντησε η ιστορια; :think: :think: :think:
 

Επισκέπτης
Εγώ ξέρω ότι αν δεν έλεγε ο «Μεταξάς» ή «ο λαός» (κατά τους κουμουνιστές  :2funny: ) το «ΟΧΙ» ...σήμερα θα βλέπαμε Campionato και θα γαμούσαμε Ιταλίδες ...  :dancing:  Εσείς που τώρα είστε εθνικά περήφανοι να πάτε να γαμήσετε τις Ελεεινιδες και να δείτε σουπερλιγδα.  :zfuck:  :2funny:
 

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Τιμη και δοξα στον απ' ολους ξεχασμενο (υπο)Στρατηγο Χαραλαμπο Κατσημητρο. Χωρις τον Κατσημητρο δεν θα υπηρχε σημερα επετειος 28ης Οκτωβρίου. Εχει κανεις αντίρρηση; Οι οποιες μ@λακιες εκανε μετα, δεν αναιρουν την πραγματικοτητα. ΕΠΟΣ ΤΟΥ 40 = ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΗΜΗΤΡΟΣ.
Οσοι πηγαινεται απο Ιωαννινα για Κονιτσα, μολις περασετε το μουσειο στα 300 μετρα δεξια ειναι η θρυλικη σπηλια/στρατηγειο του Κατσιμητρου. Σταματησετε και αποτισετε φορος τιμης.
Απεναντι απο το μουσειο δεσποζουν τα αγαλματα του Γεωργιου Β' του Μεταξα και του Παπαγου. Μεσα στο Μουσειο (στον περιβολο) ειναι το αγαλμα του Ελληνο-εβραιου Μαρδοχαίου Φραντζη. Ο Κατσιμητρος δεν ειχε θεση εκει? Και που ειναι το αγαλμα του Δαβακη? Που ειναι το αγαλμα του Διακου?
Ητανε λεει ο Μαρδοχαιος Φραντζης ο πρωτος ανωτερος Ελληνας αξιωματικος που σκοτωθηκε. Και γιατι να μη βαλουν και το αγαλμα του πρωτου αξιωματικου που σκοτωθηκε? (Διακος) Γιατι να μη βαλουν και το αγαλμα του πρωτου φανταρου που σκοτωθηκε; (Β.Τσαβαλιάρης)
Σε λιγο 8α μας πουν οτι τον πολεμο το εκαναν Εβραιοι και οχι Ελληνες.
Με κατι τετοιες παπαριες (1 βιβλιο και 2 ταινίες) εκαναν τον κοσμο να πιστευει οτι εγινε το "ολοκαυτωμα των Εβραιων" Ουστ να μου χαθητε παλιοσκουληκια..
 

Συνημμένα

  • katsimitros.jpg
    katsimitros.jpg
    31,7 KB · Εμφανίσεις: 17

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Eίναι σαφές πως έχει άγνοια των κλιματολογικών συνθηκών της βορειοδυτικής Ευρώπης και του μετριασμού τους από το Golf Stream και το συγκρίνει με το τραχύ ψύχος της στέππας που έρχεται φρέσκο φρέσκο κατευθείαν από τη Σιβηρία... Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά η σημερινοί νέοι... οποία κατάντια....
σεβαλιε δεν ξερω αν εισαι γερμανοφιλος αλλα η αγγλοαμερικανικη αυτοκρατορια ουτε νικιοταν ουτε νικιεται ποτε.....τελεια....

βαλε και τους εβραιους μαζι....

η γερμανια ηταν ενας γιγαντας με πηλινα ποδαρια και εξαρτημενη απο πρωτες υλες και καυσιμα...αρα τον πουλο χωρις αποικιες......
και αφου σου αρεσουν οι αφορισμοι να σου πω και το αλλο....ας ενισχυαν λιγο οι συμμαχοι το δικο μας μετωπο με την σερβια και ουτε εμεις θα πεφταμε ποτε....η κρητη το εδειξε καθαρα τοτε.....
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Εγώ ξέρω ότι αν δεν έλεγε ο «Μεταξάς» ή «ο λαός» (κατά τους κουμουνιστές  :2funny: ) το «ΟΧΙ» ...σήμερα θα βλέπαμε Campionato και θα γαμούσαμε Ιταλίδες ...  :dancing:  Εσείς που τώρα είστε εθνικά περήφανοι να πάτε να γαμήσετε τις Ελεεινιδες και να δείτε σουπερλιγδα.  :zfuck:  :2funny:
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


εξαλλου ρωμαιοι ρωμιοι δεν ειμαστε κι εμεις; :2funny: :2funny:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Τιμη και δοξα στον απ' ολους ξεχασμενο (υπο)Στρατηγο Χαραλαμπο Κατσημητρο. Χωρις τον Κατσημητρο δεν θα υπηρχε σημερα επετειος 28ης Οκτωβρίου. Εχει κανεις αντίρρηση; Οι οποιες μ@λακιες εκανε μετα, δεν αναιρουν την πραγματικοτητα. ΕΠΟΣ ΤΟΥ 40 = ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΤΣΗΜΗΤΡΟΣ.
Οσοι πηγαινεται απο Ιωαννινα για Κονιτσα, μολις περασετε το μουσειο στα 300 μετρα δεξια ειναι η θρυλικη σπηλια/στρατηγειο του Κατσιμητρου. Σταματησετε και αποτισετε φορος τιμης.
Απεναντι απο το μουσειο δεσποζουν τα αγαλματα του Γεωργιου Β' του Μεταξα και του Παπαγου. Μεσα στο Μουσειο (στον περιβολο) ειναι το αγαλμα του Ελληνο-εβραιου Μαρδοχαίου Φραντζη. Ο Κατσιμητρος δεν ειχε θεση εκει? Και που ειναι το αγαλμα του Δαβακη? Που ειναι το αγαλμα του Διακου?
Ητανε λεει ο Μαρδοχαιος Φραντζης ο πρωτος ανωτερος Ελληνας αξιβματικος που σκωτοθηκε. Και γιατι να μη βαλουν και το αγαλμα του πρωτου αξιωματικου που σκοτωθηκε? (Διακος) Γιατι να μη βαλουν και το αγαλμα του πρωτου φανταρου που σκοτωθηκε; (Β.Τσαβαλιάρης)
Σε λιγο 8α μας πουν οτι τον πολεμο το εκαναν Εβραιοι και οχι Ελληνες.
Με κατι τετοιες παπαριες (1 βιβλιο και 2 ταινίες) εκαναν τον κοσμο να πιστευει οτι εγινε το "ολοκαυτωμα των Εβραιων" Ουστ να μου χαθητε παλιοσκουληκια..
ο Τσαβαλιαρης τιμαται καθε χρονο στην ιδιατερη πατριδα του με αγωνες και με αγαλμα που στηθηκε.....
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Η Φιλανδία αν δεν κάνω λάθος έπεσε πριν την Ε.Σ.Σ.Δ.

Οπότε σε ενδεχόμενη ήττα κ των σοβιετικών δεν έχεις έδαφος για το πεζικό σου στην ευρώπη.
Στην υποχωρηση των Γερμανων ξανασυμμαχησε με τους σοβιετικους και διεθεσε τον στρατο της στη σοβ επελαση
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Οπότε έχουμε ουσιαστικά 2 κύρια μέτωπα:

α)Γερμανία vs Σοβιετικής Ένωσης

β)Iαπωνία vs Η.Π.Α.

Σε ενδεχόμενη δε επικράτηση της Γερμανίας ο πόλεμος θα είχε διαφορετική έκβαση...

Της Ασίας- Ειρηνικού και της Ευρώπης.

Στην Ευρώπη ήταν το ανατολικό, το δυτικό ( επίθεση Γερμανίας, κατάρρευση της Γαλλίας, μάχη της Αγγλίας)
αλλά στη συνέχεια άνοιξαν και άλλα με τις αποβάσεις στη Βόρεια Αφρική ( Μοντγκόμερι εναντίον Ρόμελ) και στη συνέχεια στην Ιταλία ( Πάτον)  αλλά και στη Νορμανδία ( Αιζενχάουερ )
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
σεβαλιε δεν ξερω αν εισαι γερμανοφιλος αλλα η αγγλοαμερικανικη αυτοκρατορια ουτε νικιοταν ουτε νικιεται ποτε.....τελεια....

βαλε και τους εβραιους μαζι....

η γερμανια ηταν ενας γιγαντας με πηλινα ποδαρια και εξαρτημενη απο πρωτες υλες και καυσιμα...αρα τον πουλο χωρις αποικιες......
και αφου σου αρεσουν οι αφορισμοι να σου πω και το αλλο....ας ενισχυαν λιγο οι συμμαχοι το δικο μας μετωπο με την σερβια και ουτε εμεις θα πεφταμε ποτε....η κρητη το εδειξε καθαρα τοτε.....

Τι σχέση έχει αυτό με την παράθεσή μου? Κατά τα άλλα δε μπορώ να διαφωνήσω στα όσα έγραψες :cheesy:
 

Επισκέπτης
η γερμανια ηταν ενας γιγαντας με πηλινα ποδαρια και εξαρτημενη απο πρωτες υλες και καυσιμα...αρα τον πουλο χωρις αποικιες......
Αν έπεφτε η Σοβιετική ένωση τεράστιες πηγές εξασφάλιζε σε ύλες κ καύσιμα η ναζιστική Γερμανία,οπότε...

Στην υποχωρηση των Γερμανων ξανασυμμαχησε με τους σοβιετικους και διεθεσε τον στρατο της στη σοβ επελαση
Κινούνταν λίγο συμφεροντολογικά-πονηρά η Φιλανδία ή μου φαίνεται;;; :cheesy:

Αρχικά με τον άξονα δεν ήτανε;;; :think:
 

george234

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2008
Μηνύματα
3.102
Like
1
Πόντοι
16
Αν έπεφτε η Σοβιετική ένωση τεράστιες πηγές εξασφάλιζε σε ύλες κ καύσιμα,οπότε...
Κινούνταν λίγο συμφεροντολογικά-πονηρά η Φιλανδία ή μου φαίνεται;;; :cheesy:

Αρχικά με τον άξονα δεν ήτανε;;; :think:
Οχι αντισταθηκε στους Γερμανους, και εγραψε την δικη της ιστορια στις μαχες...Μετα την καταληψη συνεργαστηκε στο εσωτερικο της χωρας
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
Αν έπεφτε η Σοβιετική ένωση τεράστιες πηγές εξασφάλιζε σε ύλες κ καύσιμα,οπότε...
Κινούνταν λίγο συμφεροντολογικά-πονηρά η Φιλανδία ή μου φαίνεται;;; :cheesy:

Αρχικά με τον άξονα δεν ήτανε;;; :think:
δεν πεφτουν χωρες με τεραστια ενδοχωρα.....μεγιστο λαθος του χιτλερ που ασχοληθηκε καν....και χαλασε μια συμμαχια που τον αφηνε ησυχο ανατολικα....

μεγιστο λαθος που δεν περιοριστηκε στην continental europe και δεν σταματησε εγκαιρα τον πολεμο διαπραγματευομενος σε νεα βαση ενα νεο στατους κβο αφηνοντας ησυχους τους εγγλεζοαμερικανους στον δικο τους κοσμο.....

αλλα ειπαμε ο ανθρωπος ηθελε πετρελαια απεγνωσμενα και ηθελε και αφρικη και μεσογειο...εμ δεν γινεται φιλε....με την θαλασσοκρατειρα πας να τα βαλεις;παιζεις με την μπαρτσα στο γηπεδο της και θες και επιθετικο παιχνιδι;δεν γινεται.....
 

Επισκέπτης
Οχι αντισταθηκε στους Γερμανους, και εγραψε την δικη της ιστορια στις μαχες...Μετα την καταληψη συνεργαστηκε στο εσωτερικο της χωρας
Για τον ρόλο της Φιλανδία δεν έχω ιδέα...

Tην καλύτερη δουλειά πάντως έκαναν οι ουδέτερες δυνάμεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom