Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ο Κορυζής δεν είπε το Όχι;;; :headbang:
Ο Κορύζης,ο Μεταξάς ή κάποιος τρίτος καμία σημασία δεν έχει.

Ο λαός αντιστάθηκε,αν δεν ήθελε κωλοτούμπες ανάποδες να έκανε ο έχων την εξουσία τίποτα δεν θα γινότανε...

Το "Όχι" των Ελλήνων!!!
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
4
Like
2.355
Πόντοι
506
Το ΟΧΙ το είπαν οι Ελληνες στους φασίστες και αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς τα φασισταριά γιορτάζεται αυτή την ημέρα;
Από τηην μία ``ζήτω η 28η`` και από την άλλη θαυμαστές του χιτλερ και του μπενίτο, η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306


αυτο τραγουδουσαμε στο δημοτικο εμεις :grin:

ΑΘΑΝΑΤΑ...

όπως και τα αντίστοιχα του Βαμβακάρη που πόσταρε ο παντοπώλης

και όμως και αυτά έχουν πέσει θύματα της υστερίας.. μία μικρή ιστορία θα σας πω προς γνωσιν..

το 1998 η κόρη μου ήταν στην τρίτη δημοτικού (σε δημόσιο σχολείο βεβαίως διότι αν και υπέρμαχος της ιδιωτικής οικονομίας στο θέμα παιδεία και ειδικά στο θέμα πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκαπίδευσης είμαι και θ είμαι απόλυτος υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης)... σαν καλός μαλάκας που ήμουν ήμουν και γραμματέας του συλλόγου γονέων..
παραμονες της 28 Οκτωβρίου που λέτε ήρθε η κόρη μου σπίτι φέρνοντας μαζί της μια φωτοτυπία με τα τραγούδια που θα τραγουδούσαν στην σχολική γιορτή. .ενα από αυτά ήταν της ΒΕΜΠΟ αυτό που έλεγε σε ένα στίχο "και σύ και η Ιταλία η πατρίδα σου η γελοία".. διαβάζοντας λοιπόν του στίχους βλέπω ότι γράφει τον συγκεκριμένο στίχο ώς "και σύ και πατρίδα σου η φασιστική Ιταλία".. μπα λέω λάθος θα έγινε και λέω στο παιδί μου το σωστό..
την άλλη μέρα πήγα την κόρη μου (και τον γιό μου) στο σχολείο και βρήκα τον δάσκαλο (κατα τύχη) και του είπα "ρε σύ λάθος έγραψες τους στίχους" και μου απάντησε
"οχι κύριε ΑΑ έτσι μας τους έχουν δώσει από την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.. λένε ότι δεν πρέπει πλέον να αναφερόμαστε με τετοιους χαρκατηρισμούς"
"βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου"
"αυτές τις εντολές και οδηγίες έχω"
τα παίρνω στο κρανίο και βουρ στο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της Νομαρχίας .. ζητώ τον διευθυντή (Γιαννακός το όνομα) μου λένε ότι θα πρέπει να κλείσω ραντεβού, της λέω αντε γαμίσου και φώανξε μου τον μαλάκα μην του γαμίσω ότι έχει και δεν έχει.. βγαίνει ο τύπος έξω συστήνομαι (1.65 ο τύπος, 1.95 εγώ και 11 χρόνια νεωτερος ήτοι 42 ετών) και του λέω
"τι σκατά μαθαίνετε ρε σείς στα παιδιά?"
"ακου να σου πω μου λέει πάψε να είσαι εθνικιστής γιατί αυτά τα εθνικιστικά που ξέρατε να τα ξεχάσετε.. έχουμε φίλους και συμμάχους"

το γαμωσταυρίδι μου ακούστηκε μέχρι το ισόγειο (4ος όροφος).. αν ανοίξετε την καθημερινή της εποχής θα δείτε σχετικές επιστολές μου...

το κέρατο μου γαμώτο αναρχοάπλυτοι.. την ΙΣΤΟΡΙΑ δεν θα την αλλάξετε ρε γαμώ το κέρατο σας...
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Το ΟΧΙ το είπαν οι Ελληνες στους φασίστες και αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς τα φασισταριά γιορτάζεται αυτή την ημέρα;
Από τηην μία ``ζήτω η 28η`` και από την άλλη θαυμαστές του χιτλερ και του μπενίτο, η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο...

μια απροσδιοριστη μαζα που την λεμε λαος οργανωσε το στρατο το 40 ή ενας ηγετης? Εαν ο λαος λεει τα οχι τοτε δεν χρειαζομαστε το αξιωμα του πρωθυπουργου....
 

Επισκέπτης
Το ΟΧΙ το είπαν οι Ελληνες στους φασίστες και αυτό που δεν καταλαβαίνω γιατί εσείς τα φασισταριά γιορτάζεται αυτή την ημέρα;
Από τηην μία ``ζήτω η 28η`` και από την άλλη θαυμαστές του χιτλερ και του μπενίτο, η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο...

Ἐν τοιάυτῃ περιπτώσει οἱ κομμουνισταὶ δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ ἑορτάζωσι τὰ Χριστούγεννα καὶ τὸ Πᾶσχα.

Ἐνθυμοῦμαι τὴν ἐντύπωσιν τὴν ὁποίαν ἐδημιούργησεν εἰς ἐμὲ πρὸ ἐτῶν ἡ δήλωσις τῆς σκληρᾶς μαρξίστριας - λενινίστριας ἠθοποιοῦ κας Κοταμανίδου περὶ "ἀπουσίας πνευματικότητος" εἰς τὴν ἐκτέλεσιν τῶν ὕμνων τῆς Μ. Παρασκευῆς.

Τοιαύτη ἡ δήλωσις ἐκ θιασώτιδος καθεστῶτος ἐξολοθρεύσαντος Χριστιανοὺς κατὰ ἑκατοντάδας χιλιάδας...
 

Επισκέπτης
το 1998 η κόρη μου ήταν στην τρίτη δημοτικού (σε δημόσιο σχολείο βεβαίως διότι αν και υπέρμαχος της ιδιωτικής οικονομίας στο θέμα παιδεία και ειδικά στο θέμα πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκαπίδευσης είμαι και θ είμαι απόλυτος υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης)... σαν καλός μαλάκας που ήμουν ήμουν και γραμματέας του συλλόγου γονέων..
παραμονες της 28 Οκτωβρίου που λέτε ήρθε η κόρη μου σπίτι φέρνοντας μαζί της μια φωτοτυπία με τα τραγούδια που θα τραγουδούσαν στην σχολική γιορτή. .ενα από αυτά ήταν της ΒΕΜΠΟ αυτό που έλεγε σε ένα στίχο "και σύ και η Ιταλία η πατρίδα σου η γελοία".. διαβάζοντας λοιπόν του στίχους βλέπω ότι γράφει τον συγκεκριμένο στίχο ώς "και σύ και πατρίδα σου η φασιστική Ιταλία".. μπα λέω λάθος θα έγινε και λέω στο παιδί μου το σωστό..
την άλλη μέρα πήγα την κόρη μου (και τον γιό μου) στο σχολείο και βρήκα τον δάσκαλο (κατα τύχη) και του είπα "ρε σύ λάθος έγραψες τους στίχους" και μου απάντησε
"οχι κύριε ΑΑ έτσι μας τους έχουν δώσει από την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.. λένε ότι δεν πρέπει πλέον να αναφερόμαστε με τετοιους χαρκατηρισμούς"
"βρε καλέ μου βρε χρυσέ μου"
"αυτές τις εντολές και οδηγίες έχω"
τα παίρνω στο κρανίο και βουρ στο γραφείο πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της Νομαρχίας .. ζητώ τον διευθυντή (Γιαννακός το όνομα) μου λένε ότι θα πρέπει να κλείσω ραντεβού, της λέω αντε γαμίσου και φώανξε μου τον μαλάκα μην του γαμίσω ότι έχει και δεν έχει.. βγαίνει ο τύπος έξω συστήνομαι (1.65 ο τύπος, 1.95 εγώ και 11 χρόνια νεωτερος ήτοι 42 ετών) και του λέω
"τι σκατά μαθαίνετε ρε σείς στα παιδιά?"
"ακου να σου πω μου λέει πάψε να είσαι εθνικιστής γιατί αυτά τα εθνικιστικά που ξέρατε να τα ξεχάσετε.. έχουμε φίλους και συμμάχους"

το γαμωσταυρίδι μου ακούστηκε μέχρι το ισόγειο (4ος όροφος).. αν ανοίξετε την καθημερινή της εποχής θα δείτε σχετικές επιστολές μου...

το κέρατο μου γαμώτο αναρχοάπλυτοι.. την ΙΣΤΟΡΙΑ δεν θα την αλλάξετε ρε γαμώ το κέρατο σας...
Δίκιο είχε,δίκιο,τι απαράδεκτοι εθνικισμοί είναι αυτοί!!! :birdman:

Koμμένα αυτά έχουμε συμμάχους κ φιλίες πλέον!!! :boobies: :booty:

Τελικά η κόρη σου έλεγε αλλιώς τα λόγια από τα άλλα παιδάκια φαντάζομαι!!! :2funny:
 

Επισκέπτης
Τραμουντάνα θα μου γνωρίσεις την κόρη σου; :think:
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
4
Like
2.355
Πόντοι
506
Ἐν τοιάυτῃ περιπτώσει οἱ κομμουνισταὶ δὲν θὰ ἔπρεπε νὰ ἑορτάζωσι τὰ Χριστούγεννα καὶ τὸ Πᾶσχα.
οι πραγματικοί κομουνιστές - γιατί οι περισσότεροι είναι γιαλαντζί- δεν γιορτάζουν, είναι άθεοι...
 

Επισκέπτης
οι πραγματικοί κομουνιστές - γιατί οι περισσότεροι είναι γιαλαντζί- δεν γιορτάζουν, είναι άθεοι...
Εἶναι ἀνιμισταί. Λατρεύουσι τὸ λείψανον τοῦ παρανοϊκοῦ ἀνθρωπίσκου τὸ ὁποῖον εὑρίσκεται τεταριχευμένον εἰς τὴν ἐρυθρὰν πλατείαν, τὴν καρδίαν τοῦ Ἀσιατικοῦ δεσποτισμοῦ.
 

GIORGOSK

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
6.558
Κριτικές
4
Like
2.355
Πόντοι
506
Εἶναι ἀνιμισταί. Λατρεύουσι τὸ λείψανον τοῦ παρανοϊκοῦ ἀνθρωπίσκου τὸ ὁποῖον εὑρίσκεται τεταριχευμένον εἰς τὴν ἐρυθρὰν πλατείαν, τὴν καρδίαν τοῦ Ἀσιατικοῦ δεσποτισμοῦ.
άλλο αυτό...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
τωρα ειτε μας αρεσει ειτε οχι ενας φασιστας ειπε οχι σε εναν αλλον φασιστα....ας οψεται η αγγλοφιλη βασιλεια μας....μπερδευτηκατε; :2funny: :2funny:
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
τωρα ειτε μας αρεσει ειτε οχι ενας φασιστας ειπε οχι σε εναν αλλον φασιστα....ας οψεται η αγγλοφιλη βασιλεια μας....μπερδευτηκατε; :2funny: :2funny:

όπως και να 'χει όμως, αν μη τι άλλο χρειάζεται να έχεις και περί τα 15 κιλά αρχίδια για να βάλεις την χώρα σου σε έναν πόλεμο όπου ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι δεν γίνεται να βγεις νικητής (μεσοβραχυπρόθεσμα τουλάχιστον, γιατί μακροπρόθεσμα μπορεί ο "φασίστας" μας να είχε προβλέψει την ήττα των Γερμανών στον Πόλεμο...)

α, και που 'σαι:  :birdman:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom