Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Είπαμε, η "ελαστική" συνείδηση του δεξιού.
Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις.....

Ποιος ακριβώς ήταν ο κόκκορας που λάλησε;
Και ποια είναι η ελαστική συνείδηση;
Από τότε που απέκτησα γνώμη και άποψη δικιά μου και όχι των γονιών μου, δεν είμαι υπερήφανος για τη δράση του παππού μου...
Αν και δεν εκπλήσσομαι που παίρνεις φράση από την καινή διαθήκη και τα ευαγγέλια για να στηλτεύσεις την αποκήρυξη του κομμουνσιμού...
Θρησκειολογικό παραλήρημα είναι τελικά και η άρνησή του βλασθήμια.

Μαλλον στρ8, πρεπει να φευγεις πρωι πρωι για εργασια και δεν την εχεις "πετυχει"...καλη δημοσιογραφο που "γραφει" στη οθονη αλλα φεθρικη

Ε, μα, πρέπει να δουλεύω να βγάζω λεφτά να πληρώνω φόρους να μπορούμε να πληρώνουμε την περίθαλψη των πάκηδων και τους μισθούς των τεμπέληδων του δημόσιου τομέα....
Τηλεόραση βλέπω μόνο το βράδυ.
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
Δε συμφωνώ ούτε με τον κ.Κύρκο, αλλα ούτε με τον κύριο κωλοτούμπα, καιροσκόπο Καρατζαφέρη αγαπητέ!

+1000

(και αυτό είναι απόδειξη ότι οι δεξιοί έχουν μάτια και βλέπουν, αυτιά και ακούνε: αν κάποιος είναι λάθος, θα φάει μαύρο, ανεξαρτήτως αν κάποτε τους εξέφραζε.
Τι είναι τα πολτιτκά κόμματα δηλαδή, ποδοσφαιρικές ομάδες??? :uglystupid: )
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δε συμφωνώ ούτε με τον κ.Κύρκο, αλλα ούτε με τον κύριο κωλοτούμπα, καιροσκόπο Καρατζαφέρη αγαπητέ!

+1...
Ο κ/φ δείχνει να τα έχει χαμένα τον τελευταίο καιρό...
Αλήθεια ρε πέτρο που είσαι και του κόμματος, με το μάκη τί γίνεται;
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
+1000

(και αυτό είναι απόδειξη ότι οι δεξιοί έχουν μάτια και βλέπουν, αυτιά και ακούνε: αν κάποιος είναι λάθος, θα φάει μαύρο, ανεξαρτήτως αν κάποτε τους εξέφραζε.
Τι είναι τα πολτιτκά κόμματα δηλαδή, ποδοσφαιρικές ομάδες??? :uglystupid: )

κοσνικ, τον ρωτησα εαν συμφωνει με τακη λαζαριδη διοτι εβαλε λινκ απο το εαμ β....
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ποιος ακριβώς ήταν ο κόκκορας που λάλησε;
Και ποια είναι η ελαστική συνείδηση;
Από τότε που απέκτησα γνώμη και άποψη δικιά μου και όχι των γονιών μου, δεν είμαι υπερήφανος για τη δράση του παππού μου...

Ποιον θα "αδειάσεις" τώρα;
Τους γονείς σου μήπως;
(Ειδικά αν κάνανε το "λάθος" να είναι με την Αριστερά)
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
+1...
Ο κ/φ δείχνει να τα έχει χαμένα τον τελευταίο καιρό...
Αλήθεια ρε πέτρο που είσαι και του κόμματος, με το μάκη τί γίνεται;

δεν εειμαι γραμμενος και εαν ημουν δεν θα το ελεγα...νομιζω οτι το "τα εχει (πολιτικα) χαμενα" δεν ευσταθει...ιδιαιτερα με την γκαφα του Νικου Μιχαλολιακου να παραδεχτει σε συνεντευξη πως ειναι υπερ τις ανεγερσης Τζαμιου....και ιδιαιτερα μετα την γκαφα μιχαλολιακου της ΝΔ να "κατεβασει" αλβανο σε πειραια ως υποψηφιο δημοτικο συμβουλο....Ο ΜΑΚΗΣ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ...αλλωστε για φυγη Μακη ακουγονται επι 3 χρονια σεναρια και δεν εχουν επαληθευτει....ας μιλησω για τον υποψηφιο συμβουλο της ΝΔ (το Ψινακη) και το βαλλιανατο της ΝΔ ΚΑΙ επικοινωνιολογο του κικιλια...
 

Επισκέπτης
κοσνικ, τον ρωτησα εαν συμφωνει με τακη λαζαριδη διοτι εβαλε λινκ απο το εαμ β....

εσείς τί έχετε να πείτε για το ότι ο πρόεδρός σας εψήφισε υπέρ του μνημονίου, κλάιγοντας τάχα πως δε θα είχαν να πληρωθούν οι συντάξεις και οι μισθοί, όταν τελικά ισχύει αυτο:

Κατάρριψη της προπαγάνδας: Τα λεφτά του μνημονίου δεν πήγαν σε μισθούς και συντάξεις αλλά σε αποπληρωμές των τοκογλύφων.

ούτε εκείνος ήξερε? ρε παιδιά, μήπως τελικά παρα-είναι πολλοί αυτοί που "δε γνωρίσουν" ή τους πιάνουν "κώτσο"? τι τρέχει? σε αυτό το ερώτημα απαντα αυτο το αρθρο που έβαλα και πριν:

Η συμμορία ΠΙΣΩ από τον Παπανδρέου

το κείμενο αυτό δείχνει πραγματικά όλη τη συμμορία που έχει στηθεί τόσα χρόνια στην Ελλάδα με μονο σκοπό τον αφανισμό της! Είναι κείμενο που θάπρεπε να ξυπνά μυαλά και συνηδείσεις! το αν ειναι αληθες ή οχι το κείμενο, μπορεί κάποιος να το αντιληφθεί κοιτάζοντας γύρω του...

καμία αντίδραση! απο πουθενά! μία περίεργη ηρεμία λές και όλα πάνε κατ ευχήν! δε κουνιέται φύλλο! δεν έχει ανοίξει μύτη! και όλα αυτά στην ίδια χώρα που καίγεται όταν μία ομάδα πέσει από την Α΄εθνική στην Β΄! Στην χώρα που 300 μέρες το χρόνο ο σύνταγμα ήταν κλειστό από πορείες και διαδηλώσεις για ασήμαντα (σε συγκριση με αυτα που συμβαίνουν σήμερα) πράγματα! Σε μία χώρα που η αριστερά υποτίθεται ότι κυριαρχεί στον κόσμο της εργατιάς και που δε σηκώνει μύγα στο σπαθί της όταν θίγονται τα δικαιώματά της (της εργατιάς).

που είναι όλοι αυτοί? έστω για το γαμώτο ρε παιδί μου? έστω για να ρίξουν στάχτη στα μάτια ότι κάτι κάνουν? τόσο υποταγμενοι και αυτοί στους διεθνείς τοκογλύφους? τόσο υποδουλωμένοι? που είναι οι αναρχικοί και οι "αντιεξουσιαστές" που έσπαγαν τη μισή Αθήνα στο όνομα της απεξάρτησης από την παγκόσμια χούντα? πού έχουν χαθεί όλοι τη στιγμή που συντελείται το μεγαλύτερο έγκλημα της ιστορίας εναντίον της χώρας? Δεν υπάρχει πια ουτε ένας με φιλοτιμο? ούτε ένας από όλους αυτούς στις θέσεις κλειδια΄που να μην κοιμάται ήσυχος τα βράδυα?


το κείμενο αυτό,μήπως τελικά περιγράφει την κατάσταση επακριβώς?

 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Ποιον θα "αδειάσεις" τώρα;
Τους γονείς σου μήπως;
(Ειδικά αν κάνανε το "λάθος" να είναι με την Αριστερά)

Δηλαδη εαν κανουν λαθος οι γονεις του να "κλεινει" τα ματια του? Ενω προφανως δεν σε πειραζει ο αριστερος περσοναςνογκρατα με τον δεξιο πατερα του?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Εάν εννοείς ότι ισχυρίζεται πως εσείς οι δύο είστε της άποψης ότι δεν υπάρχουν ελληνόφωνοι - ελληνικής καταγωγής (μην πω κι εθνικής συνειδήσεως) Ιταλοί πολίτες τότε όχι, δεν νομίζω ότι αυτό προκύπτει από κάποιο ποστ σας ΕΞ ΌΣΩΝ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΔΩ.

Κι εσείς πιστεύετε ότι οι άνθρωποι αυτοί υπάρχουν. Δεν θα μπορούσε να γίνει κι αλλιώς άλλωστε. Ίσως να πρόκειται για παρεξήγηση. Μην παλεύουμε για τα αυτονόητα ρε παιδιά.

Για να τελειώνουμε μία και καλή.

Ο κλώνος του ερευνητάκου όσο - όσο (πάει η αλήθεια) έγραψε μιά ανακρίβεια περί ύπαρξης κατοίκων που μιλάνε το Ελληνκό ιδίωμα στην Σικελία.

Του υπέδειξα ότι δεν είναι στην Σικελία και ο ερευνητάκος ανακάλυψε ότι είναι στην Καλαβρία και στην Απουλία. Αντί όμως να παραδεχθεί το λάθος του και να τελειώνουμε εκεί άρχισε μία ατελείωτη πιρουέτα (με την γνωστή τακτική του ερευνητάκου να μεταθέτει συνεχώς ως αμοιβάδα το θέμα αλλού) όπου έλεγε ότι η είναι το ίδιο εφόσον η Σικελία συνορεύει με την Καλαβρία.
Εκεί επενέβη ο Φέθρυ για να του πει ότι η Σικελία δεν συνορεύει ακριβώς με την Καλαβρία και ο ερευνητάκος μετέφερε το θέμα στην Αγγλία και την Γαλλία και φυσικά η μπάλλα πήγε στις κερκίδες.

Κανένας δεν αμφισβήτησε την ύπαρξη ελληνόφωνων στην Κάτω Ιταλία, εγώ μάλιστα ποστάρισα τραγούδι της Φαραντούρη η οποία έκανε γνωστή την ύπαρξη αυτών των ανθρώπων στο ευρύ κοινό το 1977 (πέρα από τους γλωσσολόγους).

Από αυτό λοιπόν φθάσαμε στην ΑΛΗΤΕΙΑ του yrret:

Προς ΦΕΘΡΥ, Βολταιρο και λοιπους ηλιθιους που ισχυριζονται οτι δεν υπαρχουν ελληνες σε Κατω Ιταλια ( Μεγαλη Ελλαδα)....

Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη τακτική του Γκαιμπελισμού τότε ποιά είναι;

Όποιος έχει και την στοιχειώδη λογική μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ποιον θα "αδειάσεις" τώρα;
Τους γονείς σου μήπως;
(Ειδικά αν κάνανε το "λάθος" να είναι με την Αριστερά)

Τι θα πει άδειασμα σε πολιτικά ζητήματα;
Είναι υποχρεωτικό να συμφωνείς με γονείς, παππούδες, αδελφοξάδελφα και μπατζανάκηδες στα πολιτικά;
Η πολιτική τοποθέτηση είναι η ευχή και κατάρα που σου δίνει κάποιος συγγενής στο νεκροκρέβατο;
Κάτι σαν κληρονομικό δικαίωμα;
Στην 4μελή οικογένεια έχει τύχει να ψηφίσουμε 4 διαφορετικά κόμματα και νομίζω ότι συνήθως ψηφίζουμε 3 διαφορετικά και είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι για αυτό και δεν νιώθουμε ότι αδειάζουμε κανέναν...

Εσείς πάλι, μονοκούκι το ρίχνετε και πάτε όλοι μαζί στο εκλογικό τμήμα μην και υπάρξουν αποκλίσεις από την γραμμή;
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.260
Like
20
Πόντοι
366
ο παππούς μου ήταν βάζελος, έκανε τον μπαμπά μου βάζελο και αυτός με την σειρά του έκανε και μένα βάζελο. δεκτόν, η ζωή μου δεν θ' αλλάξει στο ελάχιστο.

ο παππούς μου ήταν δεξιός, έκανε τον μπαμπά μου δεξιό και αυτός με την σειρά του έκανε και μένα δεξιό. απαράδεκτο, πρόκειται για απόφαση που θα επηρεάσει την δική μου και την ζωή των γύρω μου.

(τα παραδείγματα τυχαία, αφορούν κάθε ομάδα και (ΚΥΡΙΩΣ) κάθε πολιτική ιδεολογία)

απλά δοσμένο, για εκείνους που κάνουν τους χαζούς...
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
ο παππούς μου ήταν βάζελος, έκανε τον μπαμπά μου βάζελο και αυτός με την σειρά του έκανε και μένα βάζελο. δεκτόν, η ζωή μου δεν θ' αλλάξει στο ελάχιστο.

ο παππούς μου ήταν δεξιός, έκανε τον μπαμπά μου δεξιό και αυτός με την σειρά του έκανε και μένα δεξιό. απαράδεκτο, πρόκειται για απόφαση που θα επηρεάσει την δική μου και την ζωή των γύρω μου.

(τα παραδείγματα τυχαία, αφορούν κάθε ομάδα και (ΚΥΡΙΩΣ) κάθε πολιτική ιδεολογία)

απλά δοσμένο, για εκείνους που κάνουν τους χαζούς...
παραδεξου το....εισαι γαβρος και το παιζεις βαζελος για ξεκαρφωμα στο σαιτ.... :birdman: :birdman: :birdman:
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
@fethry

Όπως φαίνεται, πέταξες το υπονοούμενό σου (υπογραμμισμένα στο ποστ σου που παρέθεσα + εάν είμαι έντιμος σε προηγούμενό του), έκανες το χαρακτηρισμό σου (δεκσό DNA) και δεν θα τα υποστηρίξεις εφ' όσον δεν το έκανες έως τώρα.

Το ότι είμαι ευγενής και δεν καταλήγω εύκολα σε συμπεράσματα, το ότι έχω στρογγυλεμένο λόγο και δεν είμαι φανατικός είναι ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ μου. Καλύτερα... ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ ΜΟΥ.

Μην εκλαμβάνεται ως αδυναμία ή φοβία να αναμετρηθώ με κάποιον και εν προκειμένω με τον Petros Constantinou. Θα μπορούσες να ζητάς τη γνώμη μου για κάτι άλλο.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
ελληνες εχει επισης και στην μασσαλια για να μην ξεχνιομαστε.....δεν το ξερουν βεβαια αλλα το ξερουμε εμεις....επισης και στην τακλαμαμπαντ.... :birdman: :birdman:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τι θα πει άδειασμα σε πολιτικά ζητήματα;
Είναι υποχρεωτικό να συμφωνείς με γονείς, παππούδες, αδελφοξάδελφα και μπατζανάκηδες στα πολιτικά;
Η πολιτική τοποθέτηση είναι η ευχή και κατάρα που σου δίνει κάποιος συγγενής στο νεκροκρέβατο;
Κάτι σαν κληρονομικό δικαίωμα;
Στην 4μελή οικογένεια έχει τύχει να ψηφίσουμε 4 διαφορετικά κόμματα και νομίζω ότι συνήθως ψηφίζουμε 3 διαφορετικά και είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι για αυτό και δεν νιώθουμε ότι αδειάζουμε κανέναν...

Εσείς πάλι, μονοκούκι το ρίχνετε και πάτε όλοι μαζί στο εκλογικό τμήμα μην και υπάρξουν αποκλίσεις από την γραμμή;

Άστα αυτά τα δικηγορίστικα.
Πέστα σε κανένα παιδάκι της υπόγας, όχι σε μένα.
Σε πονάει και σε παραπονάει που σου χτύπησα αυτό που σου χτύπησα.
Αν δεν σε πόναγε, δεν θα άρχιζες τις σιχαμένες δικαιολογίες εδώ και τόση ώρα.
Αλλά είπαμε, το DNA του δεξιού είναι ...λεβέντικο.
 

Επισκέπτης
Για να τελειώνουμε μία και καλή.

Ο κλώνος του ερευνητάκου όσο - όσο (πάει η αλήθεια) έγραψε μιά ανακρίβεια περί ύπαρξης κατοίκων που μιλάνε το Ελληνκό ιδίωμα στην Σικελία.

Του υπέδειξα ότι δεν είναι στην Σικελία και ο ερευνητάκος ανακάλυψε ότι είναι στην Καλαβρία και στην Απουλία. Αντί όμως να παραδεχθεί το λάθος του και να τελειώνουμε εκεί άρχισε μία ατελείωτη πιρουέτα (με την γνωστή τακτική του ερευνητάκου να μεταθέτει συνεχώς ως αμοιβάδα το θέμα αλλού) όπου έλεγε ότι η είναι το ίδιο εφόσον η Σικελία συνορεύει με την Καλαβρία.
Εκεί επενέβη ο Φέθρυ για να του πει ότι η Σικελία δεν συνορεύει ακριβώς με την Καλαβρία και ο ερευνητάκος μετέφερε το θέμα στην Αγγλία και την Γαλλία και φυσικά η μπάλλα πήγε στις κερκίδες.

Κανένας δεν αμφισβήτησε την ύπαρξη ελληνόφωνων στην Κάτω Ιταλία, εγώ μάλιστα ποστάρισα τραγούδι της Φαραντούρη η οποία έκανε γνωστή την ύπαρξη αυτών των ανθρώπων στο ευρύ κοινό το 1977 (πέρα από τους γλωσσολόγους).

Από αυτό λοιπόν φθάσαμε στην ΑΛΗΤΕΙΑ του yrret:

Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη τακτική του Γκαιμπελισμού τότε ποιά είναι;

Όποιος έχει και την στοιχειώδη λογική μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.
jξεκινώντας με μια γκαιμπελική τακτική 9οτι ταχα είμαι κλώνος), καταλήγετε στην κατακεραύνωση του γκεμπαιλισμού!

μόνο ένας ΠΑΣΟΚος μπορέι να το κάνει αυτό....

Υ.Γ. σας αφιέρωσα χθες ενα αρθρο για την συμμορία πίσω από τον πρόεδρό σας,το διαβάσατε μήπως? αμφιβάλλω...

Υ.Γ.2 εκείνος ο "χοντρος" που τυγχανει να ειναι και αντιπροεδρος της Κυβερνησης και μαλιστα μεαυξημένες δικαιοδοσίες, κάτι είπε σήμερα για την αναδιαρθρωση του χρεους.... πάλι λάθος έκανε? του ξέφυγε?
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Άστα αυτά τα δικηγορίστικα.
Πέστα σε κανένα παιδάκι της υπόγας, όχι σε μένα.
Σε πονάει και σε παραπονάει που σου χτύπησα αυτό που σου χτύπησα.
Αν δεν σε πόναγε, δεν θα άρχιζες τις σιχαμένες δικαιολογίες εδώ και τόση ώρα.
Αλλά είπαμε, το DNA του δεξιού είναι ...λεβέντικο.

Τι να με πονέσει κουκλίτσα μου;
Έκανες μια χυδαία επίθεση και ως συνήθως πήρες τ' @@ σου...
Ουσιαστικά παραδέχθηκες ότι ψηφίζεις με βάση οικογενεικά κριτήρια και θεωρείς "άδειασμα" και προδοσία να μην συμφωνείς πολιτικά με κάποιο συγγενή σου...
Να χαρώ εγώ αντικομφορμιστή προοδευτικάριο!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom