Νέα

Το "Όχι" των Ελλήνων που άλλαξε την ιστορία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα petroskonstantinou17
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 616
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.571
Κριτικές
475
Like
499
Πόντοι
4.906
ο χοντρος παλι μαλακιες ελεγε το πρωι...... :birdman: :birdman:
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
@fethry

Όπως φαίνεται, πέταξες το υπονοούμενό σου (υπογραμμισμένα στο ποστ σου που παρέθεσα + εάν είμαι έντιμος σε προηγούμενό του), έκανες το χαρακτηρισμό σου (δεκσό DNA) και δεν θα τα υποστηρίξεις εφ' όσον δεν το έκανες έως τώρα.

Το ότι είμαι ευγενής και δεν καταλήγω εύκολα σε συμπεράσματα, το ότι έχω στρογγυλεμένο λόγο και δεν είμαι φανατικός είναι ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ μου. Καλύτερα... ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ ΜΟΥ.

Μην εκλαμβάνεται ως αδυναμία ή φοβία να αναμετρηθώ με κάποιον και εν προκειμένω με τον Petros Constantinou. Θα μπορούσες να ζητάς τη γνώμη μου για κάτι άλλο.

@Φυλήσυχε Πολίτη

"Εξ' όσων πρόλαβα να δω", δεν διαπίστωσα ανεπανόρθωτη βλάβη στον ανδρισμό σου, μιλώντας στην κυριολεξία. Πλην όμως, και μιλώντας για τον τρόπο που συζητάς, διαπίστωσα πως είσαι ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στο αλεύρι (ή όπως αλλιώς το λένε, τέλος πάντων)
Δεν μου κάνεις λοιπόν για συνομιλητής.
Λυπάμαι.
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
εσείς τί έχετε να πείτε για το ότι ο πρόεδρός σας εψήφισε υπέρ του μνημονίου, κλάιγοντας τάχα πως δε θα είχαν να πληρωθούν οι συντάξεις και οι μισθοί, όταν τελικά ισχύει αυτο:

Κατάρριψη της προπαγάνδας: Τα λεφτά του μνημονίου δεν πήγαν σε μισθούς και συντάξεις αλλά σε αποπληρωμές των τοκογλύφων.

Μιλησα προχτες με φιλο που κατεβαινει με κικιλια σε κεντρικο τομεα αθηνων και μου ανεφερε οτι ο ΛΑ.Ο.Σ ειναι σταθερα πανω απο 10% του εκλογικου σωματος...ποσοστο που ειναι ιδιο με το περσινο ποσοστο οταν δεν ειχαμε "ψηφισει" το μνημονιο...οποτε η μνημονιακη ψηφο δεν μας επηρεασε..τουλαχιστον οχι σε μεγαλο βαθμο..οπως ονειρευονταν καποιοι αριστεροι..την διαλυση του ΛΑ.Ο.Σ ΚΑΙ ηρθε η διαλυση του ΣΥ.ΡΙΖ.Α

μου λες ( δεν ξερω εαν με ρωτας προβοκατορικα) γιατι ψηφισε ο Προεδρος υπερ του μνημονιου...και σου απανταω πως και το κκε (εφοσον απολυει εργατες_ και οι ΝΔ με δηλωσεις στελεχων της ηταν υπερ του μνημονιου και για λογους πολιτικου κοστους ειπαν "οχι"...Για περισσοτερες πληροφοριες σε παραπεμπω στο ποστ γνωμες για την νεοφιλευθερη ΝΔ ΤΟΥ σΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΓΩ
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τι να με πονέσει κουκλίτσα μου;
Έκανες μια χυδαία επίθεση και ως συνήθως πήρες τ' @@ σου...
Ουσιαστικά παραδέχθηκες ότι ψηφίζεις με βάση οικογενεικά κριτήρια και θεωρείς "άδειασμα" και προδοσία να μην συμφωνείς πολιτικά με κάποιο συγγενή σου...
Να χαρώ εγώ αντικομφορμιστή προοδευτικάριο!

Εσύ αποκήρυξες τον αντιστασιακό παππού σου, εγώ είμαι χυδαίος;

(Εκτός αν ήταν βέβαια κανένας Χίτης ή Ταγματασφαλίτης, οπότε θα τον είχες κορώνα στο κεφάλι σου, στην περίπτωση φυσικά που δεν θα βρίσκονταν τώρα σ' αυτό το χαριτωμένο "υπόγειο" μέρος του Νομού Μεσσηνίας. Ξέρεις ποιο λέω, και φτύνεις τον κόρφο σου κάθε φορά που ο ποντικός βάζει τη γνωστή φωτογραφία.)
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Για να τελειώνουμε μία και καλή.

Ο κλώνος του ερευνητάκου όσο - όσο (πάει η αλήθεια) έγραψε μιά ανακρίβεια περί ύπαρξης κατοίκων που μιλάνε το Ελληνκό ιδίωμα στην Σικελία.

Του υπέδειξα ότι δεν είναι στην Σικελία και ο ερευνητάκος ανακάλυψε ότι είναι στην Καλαβρία και στην Απουλία. Αντί όμως να παραδεχθεί το λάθος του και να τελειώνουμε εκεί άρχισε μία ατελείωτη πιρουέτα (με την γνωστή τακτική του ερευνητάκου να μεταθέτει συνεχώς ως αμοιβάδα το θέμα αλλού) όπου έλεγε ότι η είναι το ίδιο εφόσον η Σικελία συνορεύει με την Καλαβρία.
Εκεί επενέβη ο Φέθρυ για να του πει ότι η Σικελία δεν συνορεύει ακριβώς με την Καλαβρία και ο ερευνητάκος μετέφερε το θέμα στην Αγγλία και την Γαλλία και φυσικά η μπάλλα πήγε στις κερκίδες.

Κανένας δεν αμφισβήτησε την ύπαρξη ελληνόφωνων στην Κάτω Ιταλία, εγώ μάλιστα ποστάρισα τραγούδι της Φαραντούρη η οποία έκανε γνωστή την ύπαρξη αυτών των ανθρώπων στο ευρύ κοινό το 1977 (πέρα από τους γλωσσολόγους).

Από αυτό λοιπόν φθάσαμε στην ΑΛΗΤΕΙΑ του yrret:

Αν αυτό δεν είναι η απόλυτη τακτική του Γκαιμπελισμού τότε ποιά είναι;

Όποιος έχει και την στοιχειώδη λογική μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Το κακό είναι τώρα οτι περιμένεις και απάντηση.
Απο ποιους ρε γαμώτο;
 

Επισκέπτης
Μιλησα προχτες με φιλο που κατεβαινει με κικιλια σε κεντρικο τομεα αθηνων και μου ανεφερε οτι ο ΛΑ.Ο.Σ ειναι σταθερα πανω απο 10% του εκλογικου σωματος...ποσοστο που ειναι ιδιο με το περσινο ποσοστο οταν με ειχαμε "ψηφισει" το μνημονιο...οποτε η μνημονιακη ψηφο δεν μας επηρεασε..τουλαχιστον οχι σε μεγαλο βαθμο..οπως ονειρευονταν καποιοι αριστεροι..την διαλυση του ΛΑ.Ο.Σ ΚΑΙ ηρθε η διαλυση του ΣΥ.ΡΙΖ.Α

μου λες ( δεν ξερω εαν με ρωτας προβοκατορικα) γιατι ψηφισε ο Προεδρος υπερ του μνημονιου...και σου απανταω πως και το κκε (εφοσον απολυει εργατες_ και οι ΝΔ με δηλωσεις στελεχων της ηταν υπερ του μνημονιου και για λογους πολιτικου κοστους ειπαν "οχι"...Για περισσοτερες πληροφοριες σε παραπεμπω στο ποστ γνωμες για την νεοφιλευθερη ΝΔ ΤΟΥ σΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΓΩ
αγαπητέ μπερδεύεστε!

το ότι θίγω το ατόπημα του προέδρου σας δε με κάνει κομμουνιστη αυτόματα! τα ίδια σκατά διπρόσωποι είναι και εκείνοι!

μόνο το γεγονός ότι μετράτε με ψήφους το αποτέλεσμα των πολιτικών ελιγμών του προέδρου σας, με κάνει να απογοητεύομαι διπλα....


ξέρετε, ορισμένα πράγματα, όπως η υποδούλωση της χώρας ΔΕΝ μετριούνται με κουκιά! Είναι και εκείνος το ίδιο συνυπεύθυνος με τον Γ.Α.Παπανδρεου! και ας το παίζει "πατριώτης", την πισώπλατη μαχαιρία στη χώρα του, την έριξε όταν ακριβώς του ζητήθηκε!
 

Φυλήςυχος Πολίτης

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
11.773
Like
0
Πόντοι
166
@Φηλύσυχε Πολίτη

"Εξ' όσων πρόλαβα να δω", δεν διαπίστωσα ανεπανόρθωτη βλάβη στον ανδρισμό σου, μιλώντας στην κυριολεξία. Πλην όμως, και μιλώντας για τον τρόπο που συζητάς, διαπίστωσα πως είσαι ακριβός στα πίτουρα και φτηνός στο αλεύρι (ή όπως αλλιώς το λένε, τέλος πάντων)
Δεν μου κάνεις λοιπόν για συνομιλητής.
Λυπάμαι.

Βγάλε συμπεράσματα για ό,τι θέλεις. ΝΑ το γιατί σε πάει τόσο πολύ ο supermouse.

Όσο για τη συνομιλία μαζί μου, μπορείς απλά να αγνοείς τις παραθέσεις μου.

ΕΓΩ εάν δε ΔΩ γραμμένο ότι αμφισβητείς την ύπαρξη των ελληνοφώνων της Magna Grecia δεν πρόκειται να το υποστηρίξω ΠΟΤΕ. Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και θεώρησα δευτερευούσης σημασίας το ότι εσύ αμφισβητείς την ύπαρξή τους. Σε τελική αυτό είναι παράλογο. Δεν θα ψάξω ποστς σου να δω αυτό διότι το θεωρώ απίθανο να το έχεις υποστηρίξει.

Μου ζήτησες τη γνώμη, έγραψα ότι ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΤΗΝ ΎΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ. Επίσης έγραψα ότι ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΛΟΓΟ να το κάνεις και είμαι αρκετά σαφής.

Θα έμπαινα στο κόπο για άλλα αλλά όχι για αυτό.
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
προς οσοσο,

Παμε στην ουσια...

οταν ο κωστας ο θανος( διοικητης της εθνικης τραπεζας επι επταετιας) τασσεται υπερ του Δ.Ν.Τ...κανεις δεν μπορει να πει οτι προεδρος κανει σοσιαλιστικη οικονομικη πολιτικη...δεν το ποστ μου "υπουργος της χουντας υπερ ΔΝΤ" ΠΟΥ σε τηλεοπτικη συνεντευξη ο δεξιοτατος κωστα θανος..και δημιουργος του οικονομικου θαυματος της επταετιας ξεκαθαριζει τα πραγματα...

Απο εκει και περα ας πει καποιος ξεκαθαρα στις τεσσερις μαιου εαν υπηρχε (και εαν υπαρχει) προταση απο ξενη κυβερνηση ή τραπεζα για δανεισμο 120 δις (γιατι τοσα χρειαζεται η ελληνικη οικονομια και οχι λιγοτερα σε βαθος τριετιας) και με καλυτερο επιτοκιο απο το 5% (που και αυτο ειναι μεγαλο)?

Οταν η ελλαδα εχει χρεος 320 δις (+χρεωκοπημενο ΙΚΑ) ΚΑΙ σε καθε τρεχον προυπολογισμο βγαζουμε 65 δις και ξοδευουμε 85 δις...

Λογικο ειναι αυτο που λεει η ολυμπια οτι δηλαδη το δανειο απο το Μνημονιο (και οχι Δ.Ν.Τ) ΠΑΕΙ σε αποπληρωμη παλαιων δανειων...διοτι ακομα και εαν παιρναμε δανειο εξω απο το μνημονιο παλι αυτο σε αποπληρωμη παλαιων δανειων θα πηγαιναν τα λεφτα αυτα...
 

Επισκέπτης
Το κακό είναι τώρα οτι περιμένεις και απάντηση.
Απο ποιους ρε γαμώτο;

ξέρετε, κάνετε σαν γεροντοκόρη....

μήπως βρίσκεστε εδώ παρά τη θέλησή σας? σας εξανάγκασε κανείς να βρίσκεστε εδώ?

σεις δε καμαρώνατε θριαμβευτικά για την επιστροφή σας? τώρα γκρινιάζετε για ποιοιν λόγο ακριβώς?

μήπως η επιστροφή σας δεν ήτο και τοσο αυθόρμητη τελικά? ε? ;)
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
@fethry

Όπως φαίνεται, πέταξες το υπονοούμενό σου (υπογραμμισμένα στο ποστ σου που παρέθεσα + εάν είμαι έντιμος σε προηγούμενό του), έκανες το χαρακτηρισμό σου (δεκσό DNA) και δεν θα τα υποστηρίξεις εφ' όσον δεν το έκανες έως τώρα.

Το ότι είμαι ευγενής και δεν καταλήγω εύκολα σε συμπεράσματα, το ότι έχω στρογγυλεμένο λόγο και δεν είμαι φανατικός είναι ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ μου. Καλύτερα... ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΙΣΜΑ ΜΟΥ.

Μην εκλαμβάνεται ως αδυναμία ή φοβία να αναμετρηθώ με κάποιον και εν προκειμένω με τον Petros Constantinou. Θα μπορούσες να ζητάς τη γνώμη μου για κάτι άλλο.

λεει δεκσο για να βρισει, το καθικι!
 

Επισκέπτης
προς οσοσο,

Παμε στην ουσια...

οταν ο κωστας ο θανος( διοικητης της εθνικης τραπεζας επι επταετιας) τασσεται υπερ του Δ.Ν.Τ...κανεις δεν μπορει να πει οτι προεδρος κανει σοσιαλιστικη οικονομικη πολιτικη...δεν το ποστ μου "υπουργος της χουντας υπερ ΔΝΤ" ΠΟΥ σε τηλεοπτικη συνεντευξη ο δεξιοτατος κωστα θανος..και δημιουργος του οικονομικου θαυματος της επταετιας ξεκαθαριζει τα πραγματα...

Απο εκει και περα ας πει καποιος ξεκαθαρα στις τεσσερις μαιου εαν υπηρχε (και εαν υπαρχει) προταση απο ξενη κυβερνηση ή τραπεζα για δανεισμο 120 δις (γιατι τοσα χρειαζεται η ελληνικη οικονομια και οχι λιγοτερα σε βαθος τριετιας) και με καλυτερο επιτοκιο απο το 5% (που και αυτο ειναι μεγαλο)?

Οταν η ελλαδα εχει χρεος 320 δις (+χρεωκοπημενο ΙΚΑ) ΚΑΙ σε καθε τρεχον προυπολογισμο βγαζουμε 65 δις και ξοδευουμε 85 δις...

Λογικο ειναι αυτο που λεει η ολυμπια οτι δηλαδη το δανειο απο το Μνημονιο (και οχι Δ.Ν.Τ) ΠΑΕΙ σε αποπληρωμη παλαιων δανειων...διοτι ακομα και εαν παιρναμε δανειο εξω απο το μνημονιο παλι αυτο σε αποπληρωμη παλαιων δανειων θα πηγαιναν τα λεφτα αυτα...
κύριε μου,

η ουσια είναι απλή! δε με ενδιαφέρει τι λεει ο υπουργος της επταετίας! ο πρόεδρός σας ήξερε ή οχι τους όρους του μνημονιου?

ήξερε ή όχι οτι ειναι η μετατροπή του ομολογιακού χρεους σε τραπεζικό δανεισμό με εγγυήσεις μαλιστα?

ήξερε ή όχι ότι τα λεφτά δεν θα πάνε στους μισθους και τις συντάξεις?

ξέρετε, σε μια περίπτωση πτώχευσης προ του μνημονίου, όταν το κράτος θα ασκούσε το εθνικότου δικάιωμα να αρνηθεί την πληρωμή των τόκων και μερους των χρεών του, μια χαρά θα έφτανε το ΑΕπ για να πληρωθουν μισθοι και συντάξεις!

αρα το επιχειρημα (λαϊκιστικο κατ εμε) πως ταχα αμα δεν ψηφιζε υπερ δε θα πληρωνοντουσαν μισθοι δεν στεκει! προκειται για πολιτικη εξαπατηση!το καταλαβαινετε ή οχι?
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
Βγάλε συμπεράσματα για ό,τι θέλεις. ΝΑ το γιατί σε πάει τόσο πολύ ο supermouse.

Όσο για τη συνομιλία μαζί μου, μπορείς απλά να αγνοείς τις παραθέσεις μου.

ΕΓΩ εάν δε ΔΩ γραμμένο ότι αμφισβητείς την ύπαρξη των ελληνοφώνων της Magna Grecia δεν πρόκειται να το υποστηρίξω ΠΟΤΕ. Ο χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος και θεώρησα δευτερευούσης σημασίας το ότι εσύ αμφισβητείς την ύπαρξή τους. Σε τελική αυτό είναι παράλογο. Δεν θα ψάξω ποστς σου να δω αυτό διότι το θεωρώ απίθανο να το έχεις υποστηρίξει.

Μου ζήτησες τη γνώμη, έγραψα ότι ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΤΗΝ ΎΠΑΡΞΗ ΤΟΥΣ. Επίσης έγραψα ότι ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΑΡΑΛΟΓΟ να το κάνεις και είμαι αρκετά σαφής.

Θα έμπαινα στο κόπο για άλλα αλλά όχι για αυτό.

Ρε "πολιτη" ανοιγεις κουβεντα με τρελους? Ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο (και αυτονοητο) πως η περιοχη που στην αρχαιοτητα λεγοταν "ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΔΑ" περιελαμβανε και την καλαβρια και την σικελια...ΑΥΤΗ λενε οτι δεν υπαρχει ελληνισμος στην μεγαλη ελλαδα απο ανεπαρκεια γνωσεων...και μολις τα βλεπουν σκουρα ταυτιζουν τν μεγαλη ελλαδα με την σικελια
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
κύριε μου,

η ουσια είναι απλή! δε με ενδιαφέρει τι λεει ο υπουργος της επταετίας! ο πρόεδρός σας ήξερε ή οχι τους όρους του μνημονιου?

ήξερε ή όχι οτι ειναι η μετατροπή του ομολογιακού χρεους σε τραπεζικό δανεισμό με εγγυήσεις μαλιστα?

ήξερε ή όχι ότι τα λεφτά δεν θα πάνε στους μισθους και τις συντάξεις?

ξέρετε, σε μια περίπτωση πτώχευσης προ του μνημονίου, όταν το κράτος θα ασκούσε το εθνικότου δικάιωμα να αρνηθεί την πληρωμή των τόκων και μερους των χρεών του, μια χαρά θα έφτανε το ΑΕπ για να πληρωθουν μισθοι και συντάξεις!

αρα το επιχειρημα (λαϊκιστικο κατ εμε) πως ταχα αμα δεν ψηφιζε υπερ δε θα πληρωνοντουσαν μισθοι δεν στεκει! προκειται για πολιτικη εξαπατηση!το καταλαβαινετε ή οχι?

καταλαβάινεις τι θα πει ισοζύγιο ?  εχεις σχέση με απλή αριθμητική ?

οατν λοιπόν αυτο τα γαμημένο το ισοζύγιο ειναι βαθιά παθητικό - κατακόκκινο τι άλλες μαλακίες μπορεις να πεις και να θεωρήσεις ?

απλά και πρακτικά ζεις - ζουμε σε ενα βαθιά νυχτωμένο - χρεωκοπημένο κράτος που η μόνη έγνοια είναι πως να εξασφαλίσει νεά δάνεια ωστε να καλύψει τα ανοίγματα των προηγουμένων ...

δεν είναι θέμα πληρωμής μισθών και συντάξεων ..

τόσο απλά είναι τα πράγματα που αν δεν το καταλαβαίνεις ειναι γιατι δεν θες να το καταλάβεις .... και περισσότερα αν ζητάς ειναι απλά εκ του πονηρού ...
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Ρε "πολιτη" ανοιγεις κουβεντα με τρελους? Ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο (και αυτονοητο) πως η περιοχη που στην αρχαιοτητα λεγοταν "ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΑΔΑ" περιελαμβανε και την καλαβρια και την σικελια...ΑΥΤΗ λενε οτι δεν υπαρχει ελληνισμος στην μεγαλη ελλαδα απο ανεπαρκεια γνωσεων...και μολις τα βλεπουν σκουρα ταυτιζουν τν μεγαλη ελλαδα με την σικελια

βρε καταλαβαίνετε που ζουμε ? σε μια χώρα που λέγεται ευρώπη και κατοικείται απο 570 εκ πολιτες ...

ολα τα άλλα ειναι αμπελοφιλοσοφίες και κουραφέξαλα ./..
 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
κύριε μου,

η ουσια είναι απλή! δε με ενδιαφέρει τι λεει ο υπουργος της επταετίας! ο πρόεδρός σας ήξερε ή οχι τους όρους του μνημονιου? ήξερε ή όχι οτι ειναι η μετατροπή του ομολογιακού χρεους σε τραπεζικό δανεισμό με εγγυήσεις μαλιστα? ήξερε ή όχι ότι τα λεφτά δεν θα πάνε στους μισθους και τις συντάξεις?
ξέρετε, σε μια περίπτωση πτώχευσης προ του μνημονίου, όταν το κράτος θα ασκούσε το εθνικότου δικάιωμα να αρνηθεί την πληρωμή των τόκων και μερους των χρεών του, μια χαρά θα έφτανε το ΑΕπ για να πληρωθουν μισθοι και συντάξεις! αρα το επιχειρημα (λαϊκιστικο κατ εμε) πως ταχα αμα δεν ψηφιζε υπερ δε θα πληρωνοντουσαν μισθοι δεν στεκει! προκειται για πολιτικη εξαπατηση!το καταλαβαινετε ή οχι?

1. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ειχε ζητησει αναδιαθρωσΗ του χρεους και πριν και μετα την 4η ΜΑΙΟΥ....
2. Οι υποχρεωσεις της χωρας ειναι και η αποπληρωμη παλαιων δανειων που εαν δεν γινει δεν μπορει να καλυψεις τα 20 δις που εισαι μειον σε καθε τρεχον προυπολογισμο...γιατι πολυ απλα οι ξενοι δεν θα σε δανεισουν για να πληρωσεις μισθους και συνταξεις..
3. Χρεοκοπια της ελλαδος στις 4 μαιου σημαινε και χρεοκοπια των τραπεζων και χασιμο των καταθεσεων των ελληνων
4. Ο ΛΑ.Ο.Σ ψηφισε επι της αρχης το μνημονιο και οχι επι των αρθρων...και ειναι επισης λαικιστικο να ταυτιζεται ο ΛΑ.Ο.Σ με το ΠΑ.ΣΟ.Κ και οχι η ΝΔ

 
OP
OP
petroskonstantinou17
Εγγρ.
21 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.818
Like
5
Πόντοι
66
βρε καταλαβαίνετε που ζουμε ? σε μια χώρα που λέγεται ευρώπη και κατοικείται απο 570 εκ πολιτες ...

ολα τα άλλα ειναι αμπελοφιλοσοφίες και κουραφέξαλα ./..

ΕΠΙ ΤΗς ΟΥΣΙΑΣ εχει δικιο...αλλα βλεπει οτι οι αριστεροι στο σάιτ αντι να πολεμανε την αστικη ταξη για την οικονομικη πολιτικη της...ανοιγουν θεματα που αναθεωρουν την ιστορια οπως την ξερουμε..προωθωντας το πολυπολιτισμο και την ισοπεδωση της εννοια του εθνους..οποτε πρεπει να τους βαζουμε στην θεση τους..
 

Επισκέπτης
1. Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ειχε ζητησει αναδιαθρωσΗ του χρεους και πριν και μετα την 4η ΜΑΙΟΥ....
και λοιπόν? αφού δεν έγινε η αναδιαρθρωση συντάσσεται με τη γραμή που υποτίθεταθ οτι πολεμούσε πιο πριν?

2. Οι υποχρεωσεις της χωρας ειναι και η αποπληρωμη παλαιων δανειων που εαν δεν γινει δεν μπορει να καλυψεις τα 20 δις που εισαι μειον σε καθε τρεχον προυπολογισμο...γιατι πολυ απλα οι ξενοι δεν θα σε δανεισουν για να πληρωσεις μισθους και συνταξεις..
τα 20 αυτα δις που λετε, ειναι οι τοκοι και τα πανωτοκια των παλαιοτερων υποχρεωσεων! Σε περιπτωση αναδιαρθρωσης χρεους, ο δανειζομενος τα κοβει έτσι ώστε το ΑΕΠ του να φτάνει για να τα καλυπτει! Ξέρετε, περαν των δανεικών, παράγει και κάτι απο μόνη της αυτή η χώρα! Αυτό που παράγει λοιπόν φτάνει μια χαρά για να πληρώσει μισθούς και συντάξεις  και μέρος (οχι όλων των δανείων). Και στην χαζήερώτηση τι θακάνουμε αν δε μας δανείζουν οι ξένοι, σας απαντώ: καλύτερα φτωχός και ελευθερος, παρά παμφτωχος και υποδουλωμένος!Εκτις βεβαια εαν έχετε τηνεντύπωση οτι ύστερα απο το τέλος της διάρκειας του μνημονίου η χώρα με κάποιον μαγικό τρόπο θα φτάσει σε ανάπτυξη την Κινα!  Αρα το διλλημα οτι η ΔΝΤ ή δεν υπάρχειμέλλονμ ειναι λαθος! γιατι το μέλλον είτε με ή χωρις τη μεσολαβιση του ΔΝΤ το ιδιο ζωφερό θα ήταν!
3. Χρεοκοπια της ελλαδος στις 4 μαιου σημαινε και χρεοκοπια των τραπεζων και χασιμο των καταθεσεων των ελληνων
4. Ο ΛΑ.Ο.Σ ψηφισε επι της αρχης το μνημονιο και οχι επι των αρθρων...και ειναι επισης λαικιστικο να ταυτιζεται ο ΛΑ.Ο.Σ με το ΠΑ.ΣΟ.Κ και οχι η ΝΔ
3. έλεος πια με αυτη την πρεμουρα μη και χρεοκωπήσει κάποια τράπεζα! έλεος πραγματικά! ξέρετε, αν η κυβέρνηση είχε @@ θα μπορούσε να ειδοποιήσει τους καταθέτες νωρίτερα να σηκώσουν τις καταθέσεις τους και να μη τις χάσουν! Αλλα ουτως η άλλως , αυτοί που είχαν καταθέσεις, πρόλαβαν και τις μετέφεραν αλλού ότανανακοινώθη οτι θα φορολογηθούν οι τόκοι! οποτε ουτως η άλλως μικρή θα ήταν η ζημιά!

4. καλα, αυτό μονο σαν αστείο μπορώ να το εκλάβω! Δεν ειναι γιαννης, ειναι γιαννάκης...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
εσείς τί έχετε να πείτε για το ότι ο πρόεδρός σας εψήφισε υπέρ του μνημονίου, κλάιγοντας τάχα πως δε θα είχαν να πληρωθούν οι συντάξεις και οι μισθοί, όταν τελικά ισχύει αυτο:

Κατάρριψη της προπαγάνδας: Τα λεφτά του μνημονίου δεν πήγαν σε μισθούς και συντάξεις αλλά σε αποπληρωμές των τοκογλύφων.

ούτε εκείνος ήξερε? ρε παιδιά, μήπως τελικά παρα-είναι πολλοί αυτοί που "δε γνωρίσουν" ή τους πιάνουν "κώτσο"? τι τρέχει? σε αυτό το ερώτημα απαντα αυτο το αρθρο που έβαλα και πριν:

Η συμμορία ΠΙΣΩ από τον Παπανδρέου

το κείμενο αυτό δείχνει πραγματικά όλη τη συμμορία που έχει στηθεί τόσα χρόνια στην Ελλάδα με μονο σκοπό τον αφανισμό της! Είναι κείμενο που θάπρεπε να ξυπνά μυαλά και συνηδείσεις! το αν ειναι αληθες ή οχι το κείμενο, μπορεί κάποιος να το αντιληφθεί κοιτάζοντας γύρω του...

καμία αντίδραση! απο πουθενά! μία περίεργη ηρεμία λές και όλα πάνε κατ ευχήν! δε κουνιέται φύλλο! δεν έχει ανοίξει μύτη! και όλα αυτά στην ίδια χώρα που καίγεται όταν μία ομάδα πέσει από την Α΄εθνική στην Β΄! Στην χώρα που 300 μέρες το χρόνο ο σύνταγμα ήταν κλειστό από πορείες και διαδηλώσεις για ασήμαντα (σε συγκριση με αυτα που συμβαίνουν σήμερα) πράγματα! Σε μία χώρα που η αριστερά υποτίθεται ότι κυριαρχεί στον κόσμο της εργατιάς και που δε σηκώνει μύγα στο σπαθί της όταν θίγονται τα δικαιώματά της (της εργατιάς).

που είναι όλοι αυτοί? έστω για το γαμώτο ρε παιδί μου? έστω για να ρίξουν στάχτη στα μάτια ότι κάτι κάνουν? τόσο υποταγμενοι και αυτοί στους διεθνείς τοκογλύφους? τόσο υποδουλωμένοι? που είναι οι αναρχικοί και οι "αντιεξουσιαστές" που έσπαγαν τη μισή Αθήνα στο όνομα της απεξάρτησης από την παγκόσμια χούντα? πού έχουν χαθεί όλοι τη στιγμή που συντελείται το μεγαλύτερο έγκλημα της ιστορίας εναντίον της χώρας? Δεν υπάρχει πια ουτε ένας με φιλοτιμο? ούτε ένας από όλους αυτούς στις θέσεις κλειδια΄που να μην κοιμάται ήσυχος τα βράδυα?


το κείμενο αυτό,μήπως τελικά περιγράφει την κατάσταση επακριβώς?


Ένα κάρο ψέμματα και ανακρίβειες.

Πρόχειρα - πρόχειρα εδώ () βλέπουμε αυτό:
2. Ποιος τελικά σώζεται από τον μηχανισμό στήριξης που δημιουργήθηκε και την οικονομική πολιτική που ακολουθείται με βάση το μνημόνιο, όταν στα τέλη του 2013 το συνολικό χρέος της χώρας θα υπερβαίνει καθαρά το 150% του ΑΕΠ ή τα 360 δισεκ., εκ των οποίων θα είναι ληξιπρόθεσμα και απαιτητά την αμέσως επόμενη χρονιά ποσά που θα προσεγγίζουν τα 240 δισεκ. €? (τουλάχιστον η επάρατη και υπεύθυνη κατά το ΠΑΣΟΚ,  για τα χάλια της οικονομίας, κυβέρνηση της Ν.Δ., φρόντισε να κατανείμει τις υποχρεώσεις σε ομόλογα έκδοσης ελληνικού δημοσίου στα επίπεδα των 16-32 δισεκ. ετησίως)

Τι λένε εδώ οι ψεύτες του olympia.gr; Ότι το 2014 είναι ληξιπρόθεσμα και απαιτητά 240 δισ.

Ποιά είναι όμως η πραγματικότητα φαίνεται από το επίσημο δελτίο του Υπουργείου Οικονομικών ().

Όπως φαίνεται και ποιά είναι η πραγματική κατάσταση ως προς τα ποσά που απαιτούνται κάθε χρόνο.





 

Συνημμένα

  • Debt redemptions 062010 - 2054.JPG
    Debt redemptions 062010 - 2054.JPG
    98,1 KB · Εμφανίσεις: 16

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom