Νέα

Τι να το κάνω το σκυλί στις διακοπές?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Marie-ann
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.097
Πόντοι
12.756
τωρα μαλιστα , εφτιαξε το θεμα  :rockon:
 

tallman

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2007
Μηνύματα
134
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
Εγω φευγω αυριο ξημερωματα για Κυκλαδονησι για 1 εβδομαδα και παιρνουμε μαζι μας το μαλτεζάκι που έχουμε, βρηκαμε απο booking appartment friendly to pets και στο sea jet θα ειναι μαζι μας στην τσαντα μεταφοράς, συνεπώς δεν ανησυχώ ούτε για φόλλες εκεί που θα πάω ( την εχουμε εκπαιδευσει να μην τρωει το παραμικρό από πουθενά όσο και να πεινάει ), και ούτε εδώ την αφήνουμε ώστε να έχουμε τύψεις ή έννοια. Πάντως τα ξενοδοχεία σκύλων ( απόσο έχω ακούσει ) είναι τρισάθλια, έχουν πεθάνει 2 σκυλιά φίλων μας από A/C που τα είχανε στο φουλ..
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
δλδ στη κοινωνία των ανθρώπων τα αδέσποτα και πόσο μάλλον τα επιθετικά αδέσποτα δεν είναι πρόβλημα
και δε μπορείς να θεωρέισαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, αν αγνοείς τα πλάσματα τριγύρω σου

Στα λόγια μου έρχεστε!!!

Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί αυτά τα ζώα χαρακτηρίζονται "αδέσποτα" και όχι ελεύθερα;
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Εγω φευγω αυριο ξημερωματα για Κυκλαδονησι για 1 εβδομαδα και παιρνουμε μαζι μας το μαλτεζάκι που έχουμε, βρηκαμε απο booking appartment friendly to pets και στο sea jet θα ειναι μαζι μας στην τσαντα μεταφοράς, συνεπώς δεν ανησυχώ ούτε για φόλλες εκεί που θα πάω ( την εχουμε εκπαιδευσει να μην τρωει το παραμικρό από πουθενά όσο και να πεινάει ), και ούτε εδώ την αφήνουμε ώστε να έχουμε τύψεις ή έννοια. Πάντως τα ξενοδοχεία σκύλων ( απόσο έχω ακούσει ) είναι τρισάθλια, έχουν πεθάνει 2 σκυλιά φίλων μας από A/C που τα είχανε στο φουλ..



:new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked: :new_shocked:
 

marios51

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2009
Μηνύματα
17.397
Κριτικές
16
Like
198
Πόντοι
676
Εν πρώτοις, όταν λέμε για κοινωνικά οφέλιμο, μιλάμε με βάση την κοινωνία των αθρώπων και όχι των ζώων.

Εν δευτέροις δεν της έγραψα να αφήσει το σκυλί και να πάρει παιδί. Της έγραψα να προσφέρει εθελοντική εργασία ως "μητέρα", όπως προσφέρει εθελοντική εργασία ως φιλόζωη.
Η χρηση του ορου κοινωνικα οφελιμο ηταν γενικη. Βαλε στην θεση της φιλοζωης οτι θες. Το θεμα ειναι οτι δεν θα οριζεις εσυ, η καθενας μας που πρεπει να ευαισθητοποιειται καποιος.
Αλλωστε υπαρχει καποιο παιχνιδι με ποντους, που να οριζει ποσο κοινωνικα "καλος" εισαι στην κοινωνια;
Αυτο ειναι για κυρατσες που το μετρανε με το μεγεθος της επιταγης που δινουν.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Στα λόγια μου έρχεστε!!!

Αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί αυτά τα ζώα χαρακτηρίζονται "αδέσποτα" και όχι ελεύθερα;

καλέ μου άνθρωπε
δε μπορούν να θεωρηθούν ελεύθερα σε μια πόλη που είναι εντελώς αφιλόξενη
που δεν έχει που να σταθούν, που τα πατάνε αυτοκίνητα και τα εγκαταλείπουν στο δρόμο, που δεν έχει να κυνηγήσουν να φάνε, ή καθαρό νερό να πιούνε
χρειάζονται μια οικογένεια να τα προστατέψει γι'αυτό πρέπει να είναι δεσποζόμενα

σε ένα χωριό μάλιστα, χαρακτήρισέ το ελεύθερο
αν και στο χωριό που θα πάω τώρα λένε βάζουν φόλες
αλλά αν ξεχάσουμε τις φόλες εκεί φυσικά είναι ελεύθερο το ζώο να ζήσει όπως πρέπει
στη πόλη όμως τα αδέσποτα έχουν μάξιμουμ 2 χρόνια ζωής
 

tallman

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2007
Μηνύματα
134
Κριτικές
2
Like
3
Πόντοι
1
Αν για οποιοδηποτε λόγο δεν μπορούσα να την πάρω μαζί θα την άφηνα σπίτι ή σε φιλικό σπίτι με τις κατάλληλες οδηγίες για 3 φορές την ημέρα επίσκεψη από δικούς μου ανθρώπους, το τηλέφωνο κτηνιάτρου σε πρώτη μόστρα  και σε κάθε δωμάτιο μπωλάκι με νερό όπως επίσης και ραδιόφωνο και TV ανοιχτά 24ωρο, αυτά!
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
Η χρηση του ορου κοινωνικα οφελιμο ηταν γενικη. Βαλε στην θεση της φιλοζωης οτι θες. Το θεμα ειναι οτι δεν θα οριζεις εσυ, η καθενας μας που πρεπει να ευαισθητοποιειται καποιος.
Αλλωστε υπαρχει καποιο παιχνιδι με ποντους, που να οριζει ποσο κοινωνικα "καλος" εισαι στην κοινωνια;
Αυτο ειναι για κυρατσες που το μετρανε με το μεγεθος της επιταγης που δινουν.

Δεν "όρισα". "Πρότεινα".  Και νομίζω ότι δεν υποχρέωσα κανέναν να αποδεχθεί αυτό που έργαψα, όπως και δεν  θα με υποχρεώσει κανένας να θεωρώ ορισμένες ευαισθητοποίησεις πιο οφέλιμες από κάποιες άλλες.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
καλέ μου άνθρωπε
δε μπορούν να θεωρηθούν ελεύθερα σε μια πόλη που είναι εντελώς αφιλόξενη
που δεν έχει που να σταθούν, που τα πατάνε αυτοκίνητα και τα εγκαταλείπουν στο δρόμο, που δεν έχει να κυνηγήσουν να φάνε, ή καθαρό νερό να πιούνε
χρειάζονται μια οικογένεια να τα προστατέψει γι'αυτό πρέπει να είναι δεσποζόμενα

σε ένα χωριό μάλιστα, χαρακτήρισέ το ελεύθερο
αν και στο χωριό που θα πάω τώρα λένε βάζουν φόλες
αλλά αν ξεχάσουμε τις φόλες εκεί φυσικά είναι ελεύθερο το ζώο να ζήσει όπως πρέπει
στη πόλη όμως τα αδέσποτα έχουν μάξιμουμ 2 χρόνια ζωής

Τι σημαίνει "αδέσποτο" μαντάμ;  Ξέρετε; Η όχι;
 

black11

Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2011
Μηνύματα
142
Like
2
Πόντοι
1
Δε μπορω μακρυαααααααααααααα της!!!

Είναι να παω διακοπές για μια βδομάδα και το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι!!!
Εδω αν την αφήσω υπάρχουν άνθρωποι να τη προσέχουν. Αλλά λίγο την αφήνω για 4-5 ώρες και φρικάρει το σκυλί, που να την αφήσω για μια βδομάδα
!  :'(

Αν τη πάρω μαζί, έχω ακούσει για φόλες. Και θα πρέπει να την έχω πολύ περιορισμένη , να είμαι συνέχεια απο πάνω της και πάλι 1 στις 100000000 αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του.... χτύπα ξύλο!!!!!?????
Τι να κάνω?????????????
:'( :'( :'(


Εχεις πμ
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.656
Like
5.945
Πόντοι
1.406
Στο χωριο οι δικοι μου εχουν μια μικρη σκυλιτσα κοπριτισα,καποιες φορες τυγχανει να λειψουν για 2-3 η και λιγο παραπανω μερες.Αφηνουν το σκυλι στην αυλη και μερικες κονσερβες στην βεραντα,περναει μια βολτα ενας θειος μου του ανοιγει απο μια την ημερα του βαζει και νερο και φευγει.Καθε φορα που γυρνανε οι δικοι μου το βρισκουν εκει να κουναει την ουρα του χαρουμενο και να πηδαει πανω τους,δοξα τω θεω μεχρι τωρα ουτε μουτρα τους εχει κανει,ουτε σε ψυχολογο ζητησε να παει ουτε το βρηκαν με κομμενες τις φλεβες και ενα σημειωμα αυτοκτονιας διπλα...γιατι ειναι ΖΩΟ γαμωτο την πουτανα μου ΖΩΟ ,οχι ανθρωπος.Ναι τα αγαπαμε τα φροντιζουμε αλλα δεν θα τρελαθουμε κιολας....
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Στην Άπω Ανατολή (ενίοτε και σε εστιατόρια του Λεκανοπεδίου) είναι και πρώτη ύλη γευμάτων.  :rolleyes:
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
αυτός που δε δεσπόζεται?
που δεν έχει αφεντικό?

Ακριβώς.

Εξ΄ ορισμού λοιπόν, η κατάσταση στην οποία διατελούν τα ζώα καθορίζεται με βάση τον άνθρωπο και την σχέση τους με αυτόν.
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
56.705
Κριτικές
90
Like
36.286
Πόντοι
25.467
Η χρηση του ορου κοινωνικα οφελιμο ηταν γενικη. Βαλε στην θεση της φιλοζωης οτι θες. Το θεμα ειναι οτι δεν θα οριζεις εσυ, η καθενας μας που πρεπει να ευαισθητοποιειται καποιος.
Αλλωστε υπαρχει καποιο παιχνιδι με ποντους, που να οριζει ποσο κοινωνικα "καλος" εισαι στην κοινωνια;
Αυτο ειναι για κυρατσες που το μετρανε με το μεγεθος της επιταγης που δινουν.

Σαφώς και υπάρχει "κοινωνικό παιχνίδι", που να ορίζει το πόσο κοινωνικά καλός είσαι. Αν δεν υπήρχε δεν θα κόπτονταν ούτε οι πολυεθνικές, αλλά και ούτε κάποιες διάσημες πολούσιες μούμιες να μας πείσουν για το κοινωνικό έργο που προσφέρουν και να λάβουν τιμητικά αξιώματα, τύπου "πρεσβευτές καλής θελήσεως" κλπ.

Ανεξαρτητα πάντως από το πόσο φαιδρό είναι το παραπάνω παίγνιο, και ανεξάρτητα από το αν παίζεται από αργόσχολες κυράτσες προκειμένου να εντυπωσιάσουν η μιά την άλλη, και όλες μαζί εμάς, όλο και κατι απόδίδει στην πράξη.

Τώρα βέβαια αν εσείς πιστεύετε ότι η ευαισθητοποίηση για σκυλιά, γατιά, παιδιά, δέντρα, λόγγους, ραχούλες κλπ, πρέπει να είναι ίδια... δικαίωμά σας.


 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166
Στο χωριο οι δικοι μου εχουν μια μικρη σκυλιτσα κοπριτισα,καποιες φορες τυγχανει να λειψουν για 2-3 η και λιγο παραπανω μερες.Αφηνουν το σκυλι στην αυλη και μερικες κονσερβες στην βεραντα,περναει μια βολτα ενας θειος μου του ανοιγει απο μια την ημερα του βαζει και νερο και φευγει.Καθε φορα που γυρνανε οι δικοι μου το βρισκουν εκει να κουναει την ουρα του χαρουμενο και να πηδαει πανω τους,δοξα τω θεω μεχρι τωρα ουτε μουτρα τους εχει κανει,ουτε σε ψυχολογο ζητησε να παει ουτε το βρηκαν με κομμενες τις φλεβες και ενα σημειωμα αυτοκτονιας διπλα...γιατι ειναι ΖΩΟ γαμωτο την πουτανα μου ΖΩΟ ,οχι ανθρωπος.Ναι τα αγαπαμε τα φροντιζουμε αλλα δεν θα τρελαθουμε κιολας....
Μερικά ζώα έχουν ψυχοσύνθεση,όχι όπως οι άνθρωποι αλλά έχουμε ένστικτα και δημιουργούν έναν δεσμό με το αφεντικό τους τα σκυλιά πολύ δυνατό που όταν νιώσουν ότι τα εγκαταλείπει είναι άσχημο για αυτά. Ακριβώς επειδή είναι ζώα δεν έχουν τον τρόπο να καταλάβουν ότι θα φύγεις για λίγες μέρες,ειδικά την πρώτη φορά που θα γίνει και αν τα έχεις συνηθίσει να είναι πάντα μαζίσου,όταν θα φύγεις πρώτη φορά αυτό νομίζει ότι το εγκατέλειψες..η μάλλον δεν νομίζει..απλά το νιώθει γιατί έτσι είναι προγραμματισμένο.
Τώρα αν το μάθεις έτσι με τον καιρό μαθαίνει και δεν το πέρνει βαριά αλλά το ότι είναι ζώο δεν σημαίνει ότι λειτουργεί όπως όλα τα ζώα.
 

kavliaris

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.287
Κριτικές
11
Like
283
Πόντοι
1.520
υπάρχει ένα θέμα που να μην εξελίσσεται έτσι?
ποιός ο λόγος σε αυτό το θέμα να γίνει καυγάς?
απλά και μόνο επειδή μερικοί είναι αυτιστικά και δε μπορούν να μιλήσουν σαν άνθρωποι?...  :jerking:
χώνονται σε ένα θέμα μόνο και μόνο για να κάνουν καυγά
νιώθετε άντρες έτσι? τρίβετε τη ψωλίτσα σας με το να κάνετε cyber τσαμπουκάδες για να νιώσετε μάγκες, ενώ στη πραγματικότητα είστε κοτούλες?
Πιο σωστα δεν θα μπορούσε να γραφτεί...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Δε μπορω μακρυαααααααααααααα της!!!

Είναι να παω διακοπές για μια βδομάδα και το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι!!!
Εδω αν την αφήσω υπάρχουν άνθρωποι να τη προσέχουν. Αλλά λίγο την αφήνω για 4-5 ώρες και φρικάρει το σκυλί, που να την αφήσω για μια βδομάδα
!  :'(

Αν τη πάρω μαζί, έχω ακούσει για φόλες. Και θα πρέπει να την έχω πολύ περιορισμένη , να είμαι συνέχεια απο πάνω της και πάλι 1 στις 100000000 αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του.... χτύπα ξύλο!!!!!?????
Τι να κάνω?????????????
:'( :'( :'(
Για κοίτα το .Δεν έχω εμπειρία,μου το ποσταρε στο FB ενα φιλοζωικός σύλλογος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom