Νέα

Τι να το κάνω το σκυλί στις διακοπές?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Marie-ann
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 313
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
γιατι δε το εχεις μαθει να μη τρωει φολες βρε κοριτσαρα ξερω εγω απο αυτα ειμαι και εκπαιδευτης μπορει να το μαθεις να μη τρωει τιποτα απο κατω ή οτι του δωσει αλλο χερι εκτος απο το δικο σου αμα το κανεις αυτο θα βρεις την υγια σου


έχεις δίκιο σ'αυτό δεν την έχω εκπεδεύσει
όποτε βγαίνουμε βόλτα τη μαλώνω αν φάει κάτι απ'το δρόμο αλλά σοβαρή εκπαίδευση όχι
:- :- :- :-
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
Με κάθε σεβασμό προς τον τύπο αλλά δεν ισχύει αυτό που έγραψε.
ναι ρε ...για πες ομως πως γινετε?
εχω φιλο που ο σκυλος του τρωει ΜΟΝΟ απο αυτον και αν λειπει2 μερες το σκυλι δεν τρωει τιποτα...(μου τον αφηνει κιολας και τραβαω ζορι)
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
Δε μπορω μακρυαααααααααααααα της!!!

Είναι να παω διακοπές για μια βδομάδα και το σκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι!!!
Εδω αν την αφήσω υπάρχουν άνθρωποι να τη προσέχουν. Αλλά λίγο την αφήνω για 4-5 ώρες και φρικάρει το σκυλί, που να την αφήσω για μια βδομάδα
!  :'(

Αν τη πάρω μαζί, έχω ακούσει για φόλες. Και θα πρέπει να την έχω πολύ περιορισμένη , να είμαι συνέχεια απο πάνω της και πάλι 1 στις 100000000 αν σπάσει ο διάλος το ποδάρι του.... χτύπα ξύλο!!!!!?????
Τι να κάνω?????????????
:'( :'( :'(


Αναμέσα στον περιορισμό, το δέσιμο και φόλες ή τη παραμονή του εδώ, είναι προτιμότερο - λέω εγώ -να το αφήσεις εδώ, αυτό εγώ κάνω με το δικό μου. Υποθέτω πως θα το αφήσεις σε γνωστό του περιβάλλον και ανθρώπους. Είναι κάτι που θα πρέπει να το μάθετε και οι δυό , ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να φύγεις εσπευμένα και να μη μπορείς να τη πάρεις, ας έχετε μια εμπειρία.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
1) Κακώς έχει το λεγόμενο άγχος του αποχωρισμού. Φταις.
2) Κακώς δεν του έχεις μάθει την άρνηση τροφής. Φταις.
3) Αν την αφήσεις σε άτομα που γνωρίζει ή έχει δει, δεν θα περάσει ονειρικά (θα νομίζει ότι την παράτησες) αλλά θα έχει ανθρώπους που τους ξέρει και την ξέρουν. Αν το κάνεις, προσοχή μην τους φύγει (γιατί θα σε ψάχνει).
4) Καλύτερα να την πάρεις μαζί σου και να την περιορίζεις, θα της κακοφανεί λιγότερο απ' το (3). Αν συμβεί κάτι, καλύτερα να έχεις έτοιμες 2 ενέσεις που χρειάζονται. Μίλα με τον γιατρό που την ξέρει (κατάσταση, ηλικία, βάρος, ιστορικών εμβολίων κτλ) και αγόρασέ τα απ' το φαρμακείο. Και τα 2 γίνονται κάτω απ' το δέρμα (στον σβέρκο ΄το ένα, στον κώλο το άλλο) αλλά κατά 99,99% δεν θα χρειαστούν.
5) ΟΥΤΕ να σκεφτείς ξενοδοχείο!

1. τι να κάνω αφου είναι η αδυναμία μου???
2. έχεις δίκιο
3. ναι θα μείνει με άτομα που γνωρίζει αλλά μ'εμένα έχει τη πιο δυνατή σχέση. σου λέω και για μια βόλτα να φύγω μελαγχολεί
4. σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες
5. το ξενοδοχείο έτσι κι αλλιώς το είχα αποκλείσει
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
:rockon: :rockon: :rockon:
αψογος
πως ομως μαθαινεις να μην εχει αγχος αποχωρισμου?

Όσο είναι ακόμα κουτάβι (από 2 μηνών που επιτρέπεται η υιοθεσία μέχρι να γίνει 6 μηνών), το μαθαίνεις ότι πρέπει να λείπεις και λίγο. Στη αρχή το αφήνεις σ' ένα δωμάτιο μόνο του για 5 λεπτά. Όσο και να γκρινιάξει, δεν ανοίγεις απλά όταν του ανοίξεις δρας φυσιολογικά. Την επόμενη μέρα το ίδιο και πάλι το ίδιο. Την επόμενη εβδομάδα, τον αφήνεις 10 λεπτά (πχ για να κατεβάσεις τα σκουπίδια). Το συνεχίζεις έτσι και μαθαίνει ότι δεν το εγκατέλειψες (αυτό το άγχος έχουν) αλλά ξέρει εκ πείρας (καθημερινής) ότι θα γυρίσεις.

Επίσης, όταν φεύγεις του δίνεις όλα του τα παιχνίδια (για να έχει ν' ασχολείται) και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κάνεις δραματική την έξοδο, δεν τον χαιρετάς, κάνεις σαν να μην τρέχει τίποτα. Ομοίως κι όταν γυρίσεις, δεν το πλακώνεις στα χάδια, φέρεσαι κανονικά και μαθαίνει ότι είναι όλα κανονικά.
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Είσαι εκπαιδευτής και θα μάθεις σε ενήλικο σκυλί (35 κιλά είπε ότι είναι) την άρνηση τροφής που το μαθαίνει ζόρικα και το πολύ μέχρι 6 μηνών. Πως ρε εκπαιδευτή;  :S :think:



ε είπαμε δική μου μαλακία που δε της το έμαθα νωρίτερα
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Αναμέσα στον περιορισμό, το δέσιμο και φόλες ή τη παραμονή του εδώ, είναι προτιμότερο - λέω εγώ -να το αφήσεις εδώ, αυτό εγώ κάνω με το δικό μου. Υποθέτω πως θα το αφήσεις σε γνωστό του περιβάλλον και ανθρώπους. Είναι κάτι που θα πρέπει να το μάθετε και οι δυό , ίσως κάποια στιγμή χρειαστεί να φύγεις εσπευμένα και να μη μπορείς να τη πάρεις, ας έχετε μια εμπειρία.


επειδή γενικά δε πολυ-φεύγω και δε ταξιδεύω, και στο μόνο μέρος που παω είναι το νησί μου, όπου εκεί μπορώ να τη πάρω μαζί, δε τέθηκε ποτέ αυτό το θέμα
ναι εδώ θα μείνει στο σπίτι μας με τον αδερφό μου, ο οποίος βέβαια τη χαιρετάει μόνο όταν μπαίνει σπίτι και γενικά την έχει γραμμένη αλλά ένα πιάτο φαί θα της το βάζει.
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
ναι ρε ...για πες ομως πως γινετε?
εχω φιλο που ο σκυλος του τρωει ΜΟΝΟ απο αυτον και αν λειπει2 μερες το σκυλι δεν τρωει τιποτα...(μου τον αφηνει κιολας και τραβαω ζορι)

Απλά και όμορφα.

Το μαθαίνεις ότι θα τρώει ΜΟΝΟ αυτό που του βάζεις εσύ (ή κάποιος άλλος), ΜΟΝΟ συγκεκριμένες ώρες και ΠΑΝΤΑ με λέξη-κωδικό. Αν φάει από κάτω ή από άλλον ή χωρίς την λέξη-κωδικό, τον τιμωρείς (όχι ξύλο.)

Αυτά όμως μαθαίνονται σε κουτάβι, ΟΧΙ σε σκυλί πάνω από 4 άντε 5 μηνών.

 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Όσο είναι ακόμα κουτάβι (από 2 μηνών που επιτρέπεται η υιοθεσία μέχρι να γίνει 6 μηνών), το μαθαίνεις ότι πρέπει να λείπεις και λίγο. Στη αρχή το αφήνεις σ' ένα δωμάτιο μόνο του για 5 λεπτά. Όσο και να γκρινιάξει, δεν ανοίγεις απλά όταν του ανοίξεις δρας φυσιολογικά. Την επόμενη μέρα το ίδιο και πάλι το ίδιο. Την επόμενη εβδομάδα, τον αφήνεις 10 λεπτά (πχ για να κατεβάσεις τα σκουπίδια). Το συνεχίζεις έτσι και μαθαίνει ότι δεν το εγκατέλειψες (αυτό το άγχος έχουν) αλλά ξέρει εκ πείρας (καθημερινής) ότι θα γυρίσεις.

Επίσης, όταν φεύγεις του δίνεις όλα του τα παιχνίδια (για να έχει ν' ασχολείται) και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κάνεις δραματική την έξοδο, δεν τον χαιρετάς, κάνεις σαν να μην τρέχει τίποτα. Ομοίως κι όταν γυρίσεις, δεν το πλακώνεις στα χάδια, φέρεσαι κανονικά και μαθαίνει ότι είναι όλα κανονικά.


χμμμ
αρκετά απ'αυτά τα κάνω ενστικτοδώς
όταν ήταν μωρό δε της έκανα ιδιαίτερη εκπαίδευση αλλά περιέργως φαίρεται σαν εκπαιδευμένο σκυλί, δεν ανεβαίνει σε κρεβάτι αν δεν της πείς, δεν ορμάει σε ξένους, δε τα κάνει όπου να 'ναι κλπ
είναι 4 και με παιχνίδια δε παίζει πλέον αλλά λατρεύει τα dentastix οπότε μερικές φορές όταν φεύγω της δίνω ένα τέτοιο
κι όταν γυρνάω δε το κάνω επίτηδες, αλλά δε πέφτω πάνω της να τη χαιδεψω αλλά απο κούραση δεν ασχολούμαι μέχρι να κάνω ένα ντους , να βάλω πιτζάμες κλπ και μετά...
πιο πολύ αγχώνεται όταν είναι σε ξένο περιβάλλον
καθόμασταν σε μια ταβέρνα στη διαφρομή για το χωρίο
σηκώθηκα λίγο να παω τουαλέτα και πετάχτηκε, έκανε σαν τρελό, πολύ ανήσυχη, μέχρι να γυρίσω, ενώ όταν η μάνα μου πήγε τουαλέτα στα @@ της....
οπότε ίσως είναι καλύτερα να την αφήσω εδώ στο περιβάλλον της?  :think:
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Απλά και όμορφα.

Το μαθαίνεις ότι θα τρώει ΜΟΝΟ αυτό που του βάζεις εσύ (ή κάποιος άλλος), ΜΟΝΟ συγκεκριμένες ώρες και ΠΑΝΤΑ με λέξη-κωδικό. Αν φάει από κάτω ή από άλλον ή χωρίς την λέξη-κωδικό, τον τιμωρείς (όχι ξύλο.)

Αυτά όμως μαθαίνονται σε κουτάβι, ΟΧΙ σε σκυλί πάνω από 4 άντε 5 μηνών.


α δεν έχεις δει τον Ceasar Milan
όλα τους τα μαθαίνει σε όλες τις ηλικίες  :rockon:
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.048
Like
2
Πόντοι
166
χμμμ
αρκετά απ'αυτά τα κάνω ενστικτοδώς
όταν ήταν μωρό δε της έκανα ιδιαίτερη εκπαίδευση αλλά περιέργως φαίρεται σαν εκπαιδευμένο σκυλί, δεν ανεβαίνει σε κρεβάτι αν δεν της πείς, δεν ορμάει σε ξένους, δε τα κάνει όπου να 'ναι κλπ
είναι 4 και με παιχνίδια δε παίζει πλέον αλλά λατρεύει τα dentastix οπότε μερικές φορές όταν φεύγω της δίνω ένα τέτοιο
κι όταν γυρνάω δε το κάνω επίτηδες, αλλά δε πέφτω πάνω της να τη χαιδεψω αλλά απο κούραση δεν ασχολούμαι μέχρι να κάνω ένα ντους , να βάλω πιτζάμες κλπ και μετά...
πιο πολύ αγχώνεται όταν είναι σε ξένο περιβάλλον
καθόμασταν σε μια ταβέρνα στη διαφρομή για το χωρίο
σηκώθηκα λίγο να παω τουαλέτα και πετάχτηκε, έκανε σαν τρελό, πολύ ανήσυχη, μέχρι να γυρίσω, ενώ όταν η μάνα μου πήγε τουαλέτα στα @@ της....
οπότε ίσως είναι καλύτερα να την αφήσω εδώ στο περιβάλλον της?  :think:
τι ρατσα ειναι μαριαννα?
 

osie.0909

Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
5.360
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
66
επειδή γενικά δε πολυ-φεύγω και δε ταξιδεύω, και στο μόνο μέρος που παω είναι το νησί μου, όπου εκεί μπορώ να τη πάρω μαζί, δε τέθηκε ποτέ αυτό το θέμα
ναι εδώ θα μείνει στο σπίτι μας με τον αδερφό μου, ο οποίος βέβαια τη χαιρετάει μόνο όταν μπαίνει σπίτι και γενικά την έχει γραμμένη αλλά ένα πιάτο φαί θα της το βάζει.

Άρα περιβάλλον δεν αλλάζει, μόνο ένας σύντομος χωρισμός θα υπάρξει. :'( :'( :'( Μικρό το κακό και θα μάθετε να  ζείτε και έτσι. Ήδη το σκυλί έχει μια εμπειρία πχ έχει νιώσει τον χωρισμό όταν βγαίνεις έξω, δεν μπορεί να υπολόγισει το πόσο έλλειψες, κάπως έτσι θα (ξανά)νιώσει.
Θαρρώ πως το μεγάλο πρόβλημα χωρισμού το έχει η αφεντικίνα του και όχι ο σκύλος. ;) :cheesy: :cheesy: :cheesy: Στο μυαλό σου είναι, θα το ξεπεράσεις.
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
χμμμ
αρκετά απ'αυτά τα κάνω ενστικτοδώς
όταν ήταν μωρό δε της έκανα ιδιαίτερη εκπαίδευση αλλά περιέργως φαίρεται σαν εκπαιδευμένο σκυλί, δεν ανεβαίνει σε κρεβάτι αν δεν της πείς, δεν ορμάει σε ξένους, δε τα κάνει όπου να 'ναι κλπ
είναι 4 και με παιχνίδια δε παίζει πλέον αλλά λατρεύει τα dentastix οπότε μερικές φορές όταν φεύγω της δίνω ένα τέτοιο
κι όταν γυρνάω δε το κάνω επίτηδες, αλλά δε πέφτω πάνω της να τη χαιδεψω αλλά απο κούραση δεν ασχολούμαι μέχρι να κάνω ένα ντους , να βάλω πιτζάμες κλπ και μετά...
πιο πολύ αγχώνεται όταν είναι σε ξένο περιβάλλον
καθόμασταν σε μια ταβέρνα στη διαφρομή για το χωρίο
σηκώθηκα λίγο να παω τουαλέτα και πετάχτηκε, έκανε σαν τρελό, πολύ ανήσυχη, μέχρι να γυρίσω, ενώ όταν η μάνα μου πήγε τουαλέτα στα @@ της....
οπότε ίσως είναι καλύτερα να την αφήσω εδώ στο περιβάλλον της?  :think:

Η πρώτη προτεραιότητα για ένα σκυλί είναι το αφεντικό του (ο αρχηγός της αγέλης). Γνώμη μου, σου λέω τι θα έκανα: Μίλα με τον γιατρό για να είσαι προετοιμασμένη (που δεν θα χρειαστεί) και παρ' την μαζί σου. Κι εκείνη θα περάσει καλά κι εσύ θα περάσεις καλύτερα χωρίς άγχος για το σκυλί.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
μεγαλο προβλημα αντιμετωπιζεις ρε κοπελια

ουστ ρε με τα βρωμοσκυλα
 
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16

Συνημμένα

  • CAM00494.jpg
    CAM00494.jpg
    51,5 KB · Εμφανίσεις: 7
  • CAM00436.jpg
    CAM00436.jpg
    46,3 KB · Εμφανίσεις: 13
OP
OP
Marie-ann

Marie-ann

Μέλος
Εγγρ.
7 Απρ 2012
Μηνύματα
3.255
Like
3
Πόντοι
16
Άρα περιβάλλον δεν αλλάζει, μόνο ένας σύντομος χωρισμός θα υπάρξει. :'( :'( :'( Μικρό το κακό και θα μάθετε να  ζείτε και έτσι. Ήδη το σκυλί έχει μια εμπειρία πχ έχει νιώσει τον χωρισμό όταν βγαίνεις έξω, δεν μπορεί να υπολόγισει το πόσο έλλειψες, κάπως έτσι θα (ξανά)νιώσει.
Θαρρώ πως το μεγάλο πρόβλημα χωρισμού το έχει η αφεντικίνα του και όχι ο σκύλος. ;) :cheesy: :cheesy: :cheesy: Στο μυαλό σου είναι, θα το ξεπεράσεις.


:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
μαρια δωσε το σκυλι στον αλεξ71...ειναι εκπαιδευτης...ετσι ισχυριζεται   :tooth:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom