Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
αν δεν πληρώσεις δεν πάει σε δίκη δεν σε αφήνει να πας και να μην έρθει είσαι με τα καλά σου? ποιος σοβαρός άνθρωπος το κάνει αυτό??
Αθώο μου παιδί.
Και εισαι και επιχειρηματιας υποτιθεται, ανθρωπος της πιατσας.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ξέρω γω. Να τους πάμε γαμώντας ίσως; Αφού φοροδιαφεύγουν τα καθίκια.
Οχι, σοβαρα ρωταω. Τι θελεις να κανουμε που πολλοι συναδελφοι εχουν οφειλες?
Να τις διαγραψουμε? Να διπλασιασουμε τις δικηγορικες αμοιβες? Να καταργησουμε τις εισφορες? Να διπλασιασουμε την δικηγορικη υλη?
Να κανουμε τι ακριβως?
Γιατι προφανως τις οφειλες τις εχουν ΗΔΗ, δεν τις προκαλεσε κανενα νεο φορολογικο νομοσχεδιο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Αθώο μου παιδί.
Και εισαι και επιχειρηματιας υποτιθεται, ανθρωπος της πιατσας.
καλά....έχω δει και δικηγόρους που ξέρουν ότι έχουν να κάνουν με μπαταχτσίδες...αλλά και πάλι παίρνουν έναντι και πάλι πάνε....γιατί είναι αέρας αυτά τα μικρά δικαστήρια για αυτούς.....δεν θα σε κρεμάσει έτσι γιατί θα σε χάσει από πελάτη....

και επειδή όλοι ξέρουμε πόσο πολλές αποδείξεις κόβουν οι δικηγόροι....καλή τύχη μετά να πάρεις και τα υπόλοιπα....και αν έχει ο πελάτης και αντίγραφο της αίτησης που θα καταθέτατε....δεν ξέρω αν θα το κάνεις αυτό.

αυτά που λες εσύ είναι καμένα χαρτιά...και ο δικηγόρος και ο πελάτης. Δεν έχω σχέσεις με μπαταχτσήδες τέτοιους
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
33.179
Like
13.250
Πόντοι
2.606
A μπραβο, πες τα. Αναλυουν τοση ωρα τα δικηγορικα, μη δικηγοροι. Ολα τα ξερουνε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Τι λες χριστιανε μου....

Μηπως να σταματησετε να μιλατε για πραγματα που δεν γνωριζετε?
Τι ανεση ειναι επιτελους αυτη?
Τυπε πόσα καθαρίζει ένας δικηγόρος νόμου Αττικής χωρίς πατρογονικη πελατεία μέχρι 40 ετών με δικό του γραφείο? Χοντρά χοντρά πες μου όπως πετάει ο τυρεμπορας την φέτα στη ζυγαριά
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Οχι, σοβαρα ρωταω. Τι θελεις να κανουμε που πολλοι συναδελφοι εχουν οφειλες?
Να τις διαγραψουμε? Να διπλασιασουμε τις δικηγορικες αμοιβες? Να καταργησουμε τις εισφορες? Να διπλασιασουμε την δικηγορικη υλη?
Να κανουμε τι ακριβως?
Γιατι προφανως τις οφειλες τις εχουν ΗΔΗ, δεν τις προκαλεσε κανενα νεο φορολογικο νομοσχεδιο.
Να φτιάξουμε ενα φορολογικό μηχανισμό που να ελέγχει ουσιαστικά και να επιβάλλει τα δέοντα οπου εντοπίζει ατασθαλίες. Γιατί προφανώς δεν είναι μόνο στους δικηγόρους το πρόβλημα. Και στους άλλους κλαδους το ίδιο φαινόμενο παρατηρειται. Ασχέτως που ο κάθε κομματικός παπαγάλος ζαλίζει αρχιδια με τους εε που βγάζουν λιγότερα από τους μισθωτους.
Και με αστειοτητες τύπου τεκμηρίων, που έχουν αποτύχει όποτε εφαρμοστηκαν, φορολογική πολιτική δε νοείται. Η κυβέρνηση θεωρεί ότι το μαύρο χρήμα είναι 45 δις και από τη φορολόγηση των εε προσδοκά 600 εκ.
Τα υπόλοιπα 44,4 δις θα τα ψάξει στην επόμενη τετραετία μαλλον. Τώρα δεν προκανει.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
Τώρα εσείς ασχολείστε με τα τυπικά, τη στιγμή που διαβάζεις σε άρθρα ότι το 35% των δικηγορων εχει προβεί σε ρύθμιση στον ΕΦΚΑ και ένα ακόμα μέρος των δικηγόρων έχει ανεξοφλητες εισφορές.
Που προφανώς δείχνει σημαντικό πρόβλημα αν ισχύει.
Όντως υπάρχει πρόβλημα. Και παλαιότερα υπήρχε, όχι τόσο έντονο. Έχει οξυνθεί την τελευταία 10ετία.

Να πω κι εγώ την αποψάρα μου: Ο μόνος δικηγόρος με γραφείο στην Ομόνοια (όπως ανέφερε κάποιος πριν), έχει πεθάνει. Και το ξέρει και ίδιος. Φάγαμε και κόλλυβα.

Η δικηγορική ύλη είναι μεγάλη. Ο αριθμός όμως των δικηγόρων είναι μεγαλύτερος.
Είναι πολύ δύσκολη δουλειά, με την έννοια ότι πρέπει να συνδυάσεις την επιστήμη με μεγάλες κοινωνικές αρετές. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο επάγγελμα που να έχει τόσο μεγάλη επιρροή το δεύτερο σκέλος.
Εκεί είναι και η παραδοξότητα κατ' εμέ: οι περισσότεροι δίνουν βάρος στο δεύτερο κομμάτι και αγνοούν το πρώτο. Οι κοινωνικές αρετές σου φέρνουν πελατεία, αλλά η επιστήμη κερδίζει τις δίκες. Βλέπεις την αντίφαση;

Το μεγαλύτερο κομμάτι συναδέλφων, έχουν παρατήσει την επιστημονική τους εξέλιξη. Άρα, αν είναι σε μικρή ηλικία γίνονται υπάλληλοι μεγάλων γραφείων με μισθό πείνας και αν είναι σε μεγάλη ηλικία, γίνονται άνεργοι με ανοικτά βιβλία στην εφορία.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Όντως υπάρχει πρόβλημα. Και παλαιότερα υπήρχε, όχι τόσο έντονο. Έχει οξυνθεί την τελευταία 10ετία.

Να πω κι εγώ την αποψάρα μου: Ο μόνος δικηγόρος με γραφείο στην Ομόνοια (όπως ανέφερε κάποιος πριν), έχει πεθάνει. Και το ξέρει και ίδιος. Φάγαμε και κόλλυβα.

Η δικηγορική ύλη είναι μεγάλη. Ο αριθμός όμως των δικηγόρων είναι μεγαλύτερος.
Είναι πολύ δύσκολη δουλειά, με την έννοια ότι πρέπει να συνδυάσεις την επιστήμη με μεγάλες κοινωνικές αρετές. Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο επάγγελμα που να έχει τόσο μεγάλη επιρροή το δεύτερο σκέλος.
Εκεί είναι και η παραδοξότητα κατ' εμέ: οι περισσότεροι δίνουν βάρος στο δεύτερο κομμάτι και αγνοούν το πρώτο. Οι κοινωνικές αρετές σου φέρνουν πελατεία, αλλά η επιστήμη κερδίζει τις δίκες. Βλέπεις την αντίφαση;

Το μεγαλύτερο κομμάτι συναδέλφων, έχουν παρατήσει την επιστημονική τους εξέλιξη. Άρα, αν είναι σε μικρή ηλικία γίνονται υπάλληλοι μεγάλων γραφείων με μισθό πείνας και αν είναι σε μεγάλη ηλικία, γίνονται άνεργοι με ανοικτά βιβλία στην εφορία.
Ειδικά σε αυτό με τις κοινωνικές αρετές δε μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και πάρα πολλοί δικηγόροι, με πολιτικές φιλοδοξίες, το εκμεταλλευονται ως βατήρα αυτό το δεύτερο μέρος.

Παντού πλέον υπάρχει υπερεπάρκεια πτυχιούχων. Οι αμοιβες πεινας είναι κοινός τόπος σε πολλά επιστημονικά πεδία. Κι έχεις κι έναν καραγκιόζη υφυπουργό Εργασίας να λέει τις γνωστές γελοιοτητες. Μέχρι κι ο μπουμπούκος σαλταρε και βγήκε να ζητήσει συγγνώμη για την απίστευτη αυτή πολιτική αλητεία.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
. Κι έχεις κι έναν καραγκιόζη υφυπουργό Εργασίας να λέει τις γνωστές γελοιοτητες. Μέχρι κι ο μπουμπούκος σαλταρε και βγήκε να ζητήσει συγγνώμη για την απίστευτη αυτή πολιτική αλητεία.
Πολύ με μπέρδεψε. Είπε επική παπαριά, πήγε επί τόπου να το ξεκαθαρίσει, οπότε σκέφτηκα "θα πει ότι το είπε επίτηδες καθ' υπερβολή για να αναδείξει αυτό που θέλει να πει στη συνέχεια". Και μετά πάει και λέει κάτι απολύτως ακατανόητο για 3000 ευρώ το μήνα και το γάμησε τελείως.

Δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω ή να γελάσω, ειλικρινά.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Σου ειπα η αγοραστικη δυναμη παίζει ρόλο για την αγορά.
Π.χ γιατί δεν πουλιούνται αμαξια καινούργια αλλα και μεταχειρισμένα?γιατι δεν υπαρχουν λεφτα,γιατί δεν πουλιούνται σπίτια?γιατί και λεφτα δεν υπάρχουν και οι τράπεζες δεν δίνουν δάνεια,βλεπεις οτι σημαντικοι φορεις δεν κανουν λεφτα λογω της μη αγοραστικης δύναμης.
Θα μπορούσε βεβαια με εντολη κυβέρνησης οι τράπεζες να δινουν ευκολα πιστωτικο χρήμα, αυτο θα εκανε καλό στην αγορά θα ανοιγε αλλα τους κακοπληρωτες πως θα τους αντιμετωπίζε πάλι.
Ζήτησα δάνειο μέσω αναπτυξιακής. Οι όροι εκτός του επιτοκίου που ήταν ευνοϊκό για να πάρω την έγκριση έπρεπε να βάλω εγγυητή (άσχετα εάν ήταν με την εγγύηση του δημοσίου) με ακίνητο, 50κ collateral και για την επένδυση να την ξεκινήσω με το δικό μου κεφάλαιο που είχα δηλώσει αποδεδειγμένα ότι είχα. Άρα για ποια δάνεια μιλάμε??
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
το ιδιο λεμε φιλε μου
Ελεγχο σε αυτα
Ποθεν εσχες
περιουσιολογιο
τραπεζικες καταθεσεις , εταιρικες και προσωπικες
κτηματολογια
χρεωσεις καρτων κτλ
Και μετά πως θα δικαιολογήσει το σπίτι του Βολταίρου ο Κούλης?
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Δεν ξέρω αν πρέπει να θυμώσω ή να γελάσω, ειλικρινά
Νομίζω το ότι τύποι σαν αυτον παίρνουν αποφάσεις που επηρεάζουν τις ζωές μας, μόνον θλίψη για την κατάντια μας προκαλεί.
Μια ελίτ τύποις "αρίστων" πλην ομως πραγματικα κρετινων και ηλίθιων, που δίνουν ώθηση στα άκρα με τις πολιτικές που εφαρμόζουν.
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.488
Κριτικές
2
Like
19.294
Πόντοι
3.656

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Ζήτησα δάνειο μέσω αναπτυξιακής. Οι όροι εκτός του επιτοκίου που ήταν ευνοϊκό για να πάρω την έγκριση έπρεπε να βάλω εγγυητή (άσχετα εάν ήταν με την εγγύηση του δημοσίου) με ακίνητο, 50κ collateral και για την επένδυση να την ξεκινήσω με το δικό μου κεφάλαιο που είχα δηλώσει αποδεδειγμένα ότι είχα. Άρα για ποια δάνεια μιλάμε??
Έκανε μια προδημοσιευση ο Παπαθανάσης τον Οκτώβριο. Νέες μικρομεσαίες επιχειρήσεις με σκοπό να βοηθήσει νέους κυρίως, επιστήμονες και μη, να στησουν δικές τους επιχειρήσεις. Όρος είτε δική σου συμμετοχή είτε το ποσό της συμμετοχής σου μεσω δανείου, για να δικαιουσαι να καταθέσεις φάκελο.
Τα δάνεια μέσω της αναπτυξιακής. Φαντάζομαι τι προεγκρίσεις δανείων θα δίνονται. Χωρίς εμπράγματες εγγυήσεις το απόλυτο μηδέν.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.865
Πόντοι
3.656
Παρασχολήθηκα μαζί σου. Καλή τύχη τύπε..
Τύπε, σας δίνω πολύτιμη έτοιμη γνώση δωρεάν .
ΤΑ ΣΚΑΤΑ ΤΗΣ IGNORE LIST. Όλα τα σκατά βρίσκονται εκεί .
Ρίξε μια ματιά και κάνε τους κι εσύ ignore.


Μην ασχολείσαι με σκατά.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.865
Πόντοι
3.656
Ηλίθιο είναι να παίζεις την τύχη του άλλου κορόνα γράμματα αν δεν εμφανιστεί ο δικηγόρος του.
Αν είσαι ΚΑΘΙΚΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ....

μακάρι αργότερα να πας φυλακή για .... τροχαία παράβαση .
 
Τελευταία τροποποίηση:
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.791
Like
746
Πόντοι
96
Αν είσαι ΚΑΘΙΚΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΟΥ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ....

μακάρι αργότερα να πας φυλακή για .... τροχαία παράβαση . Και να σε σκοτώσουν στη φυλακή και να έχεις κακό ψόφο .
Δεν λέω για σένα, ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ΠΟΥ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ .


Κακό ψόφο σε όλους.
Κάθε δυστυχία που υπάρχει σε αυτή τη ζωή να πέσει στο κεφάλι τους.

φαντασου να ελεγε ενας συριζαιος κατι τετοιο τι θα ακουγαμε για σταλινομαδουρους:2funny::2funny::2funny:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.865
Πόντοι
3.656
Όντως υπάρχει πρόβλημα. Και παλαιότερα υπήρχε, όχι τόσο έντονο. Έχει οξυνθεί την τελευταία 10ετία.

Να πω κι εγώ την αποψάρα μου: Ο μόνος δικηγόρος με γραφείο στην Ομόνοια (όπως ανέφερε κάποιος πριν), έχει πεθάνει. Και το ξέρει και ίδιος. Φάγαμε και κόλλυβα.
Καταλαβαίνεις τη διαφορά να ξεπεραστεί κάτι ... να μειωθεί η δουλειά ... οι αποδοχές .... η ποιότητας των εργασιών που αναλαμβάνει ....

ΚΑΙ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΕΝΑΣ ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΜΙΑΣ ΑΘΛΙΑΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΦΟΡΟ ΙΣΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΙΣΘΟ 3000€ χ 14 ;;;

Αν δεν την καταλαβαίνεις, ίσως δεν έπρεπε να σπουδάσεις νομικά. Θα έπρεπε να ήσουν λατζέρης.
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: ROB. C

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
829
Κριτικές
1
Like
1.095
Πόντοι
206
Ζήτησα δάνειο μέσω αναπτυξιακής. Οι όροι εκτός του επιτοκίου που ήταν ευνοϊκό για να πάρω την έγκριση έπρεπε να βάλω εγγυητή (άσχετα εάν ήταν με την εγγύηση του δημοσίου) με ακίνητο, 50κ collateral και για την επένδυση να την ξεκινήσω με το δικό μου κεφάλαιο που είχα δηλώσει αποδεδειγμένα ότι είχα. Άρα για ποια δάνεια μιλάμε??
Γιαυτό λεω σκατα καπιταλιστικη κυβερνηση είναι.
Έπρεπε το πρωτογενές πλεονασμα να το εδινε στις τραπεζες και να το αξιοποίουσε ως δανειο σε ιδιωτικα αναπτυξιακα πρόγραμματα,π.χ θα πήγαινε ενας θα έπαιρνε το κεφαλαιο για το χ αναπτυξιακο το οποιο θα του ειχε ορο να έχει προσωπικο μινιμουμ 2 ατομα και επενδυτές θα εγκριναν αν θα το πάρει η οχι το δάνειο αναλογα με τη μπιζνα που θα εκανε
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.791
Like
746
Πόντοι
96
μια χαρα καπιταλίστικη κυβερνηση ειναι αφου η καθαρη μορφη του καπιταλισμου ειναι αυτη ακριβως που ενισχυει τα μεγαλα τραστ και δημιουργει ολιγοπωλια και καρτελ

αυτο που ειχατε τις προηγουμενες δεκαετιες ηταν η νοθευμενη μορφη του με μια εσανς σοσιαλδημοκρατιας γιαυτο και εβγαινε μαζικα το πασοκ τις προηγουμενες δεκαετιες και εκανε τα στραβα ματια στους μικρομεσαιους

με την απουσια του υπαρκτου εδω και 30 χρονια η πορεια σταδιακα οδηγει σε νεου τυπου φεουδαλισμο

ας προσεχατε τι ψηφιζατε τις προηγουμενες δεκαετιες οταν λεγατε ναι στο ευρω και στην ΕΕ σε αντιθεση σε αλλες χωρες που αντισταθηκαν σθεναρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom