Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.927
Πόντοι
5.506
Ρε φίλε....και 10-15% να είναι αυτοί που αδικούνται παράφορα από το νομοσχέδιο, σε 600.000 ελ επαγγελματίες αυτό αντιστοιχεί σε 60-90 χιλιάδες άτομα. Όλοι αυτοί έχουν από πίσω ζωές και οικογένειες... Και δεν είναι απλά μια "αδικία"...Σε αυτά τα χαμηλά νούμερα η επιβάρυνση που προκύπτει είναι θέμα "μένω σε λειτουργία ή το κλείνω..".
Αλλά και 1.000 να ήταν δεν θα άλλαζε κάτι στο σκεπτικό.. Εσύ στους πόσους θα ήσουν ικανοποιημένος ???
Αντιλαμβάνεσαι ότι το 70κατι% των ΕΕ δηλαδή περίπου οι 500.000 από τους περίπου 700.000 στην Ελλάδα ΔΗΛΩΝΟΥΝ 5-10 χιλιάρικα ετήσια εισοδήματα;;; Το καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.927
Πόντοι
5.506
Παρακολουθώντας τη ζωή του Μπαρόκ από φώτο που ποστάρει κατά διαστήματα, συμπεραίνω πως παίζει πολύ με μαύρα εισοδήματα και πληρώνει χωρίς αποδείξεις! Θυμάμαι κάτι πάκους μετρητά, πισίνες και λαπτοπ σε σκάφος.
Αυτή η ζωή δεν παίζει με καθρέφτη δηλωμένα όλα στην εφορία.
Τι σου λέει όμως το γεγονός πως ΟΛΑ είναι νόμιμα και χειροπιαστά καθαρά και ότι ουδέποτε είχα το παραμικρό πρόβλημα με ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ, ΕΦΟΡΙΑ και ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ έως σήμερα; Kαι κανένα ανοιχτό λογαριασμό με τράπεζες, υποθήκες, πλειστηριασμούς και όλα όσα γκρινιάζουν τα αγαπητά μέλη του παρόντος; Nα σημειώσω ότι κόκκινο εκκαθαριστικό είχα ΜΟΝΟ μια χρονιά και αυτό γιατί την προηγούμενη ουσιαστικά είχα φάει πετσόκομμα τουλάχιστον για δυο χρήσεις.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.927
Πόντοι
5.506
Και αυτοί που τον πίνουν χωρίς να έχουν ψηφίσει ΝΔ? Το ίδιο?
Κατά πολύ περισσότερο αυτοί που την απεχθάνονται, γιατί να έχουν την ίδια μοίρα με τους ψηφοφόρους της αυτοκαταστροφής τους; :confused:

υγ. όσο και να μην θέλω να το πω , νομίζω πως πρέπει να ασχοληθείς με προσωπικές κατάρες στους ψηφοφόρους του υπευθύνου κόμματος και όχι με γενίκευση που πιάνει και ανθρώπους που δεν φταίνε.
Τι λες ρε παικτουρα; Αυτοί που έφαγαν cc στη μάπα, φορολόγηση μέχρι το μεδούλι για να παίρνει ο ζαν κλαν επιδόματα και να κάνει τον καντινιέρη και έτρεμε το φυλλοκάρδι για τις καταθέσεις τους με τα συμμοριτοσκυλα γιατί δε μιλάνε πέρα από το αυτονόητο, να ξεκουμπιστεί η συμμορία, που ευτυχώς εξαφανίστηκε ήδη;
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2017
Μηνύματα
4.445
Like
2.546
Πόντοι
456
Έπιασα μια σχετική συζήτηση στη λαική της γειτονιάς μου, καθώς πέρναγα 6.30 το πρωί, πριν μαζευτεί κόσμος. "Καλά κάνουν και μας φορολογούν, τους βλέπεις όλους αυτούς εδώ (μια σειρά πάγκοι): Κανένας δεν δηλώνει πάνω από 5.000".
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Έπιασα μια σχετική συζήτηση στη λαική της γειτονιάς μου, καθώς πέρναγα 6.30 το πρωί, πριν μαζευτεί κόσμος. "Καλά κάνουν και μας φορολογούν, τους βλέπεις όλους αυτούς εδώ (μια σειρά πάγκοι): Κανένας δεν δηλώνει πάνω από 5.000".
έπρεπε να υπάρχει και άλλη μια κουβέντα ανάλογη ''τους βλέπεις αυτούς εδώ (μια σειρά από καταναλωτές με καροτσάκια) κανένας δεν θέλει να πληρώσει +23% τα αγγούρια και τις ντομάτες......
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.387
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
Αντιλαμβάνεσαι ότι το 70κατι% των ΕΕ δηλαδή περίπου οι 500.000 από τους περίπου 700.000 στην Ελλάδα ΔΗΛΩΝΟΥΝ 5-10 χιλιάρικα ετήσια εισοδήματα;;; Το καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;;

Δεν μου λεει κατι αυτο το στατιστικο , ας το βαλουν σε σχεση με τα χρόνια στην εργασια ή μεσο εισοδημα 5ετιας .
Ξερω πολλες δουλειες που φυτοζωουν για μια 3ετια και την 4η χρονια οχι μονο καλυπτουν την ζημια της 3ετιας αλλα βγαζουν και κερδος 4ετιας .

Τωρα το κρατος θα φορολογει και τις κακες χρονιες;
Ο μισθωτος εχει την βεβαιοτητα του σταθερου μισθου ο εε τζογάρει και λίγο
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Αντιλαμβάνεσαι ότι το 70κατι% των ΕΕ δηλαδή περίπου οι 500.000 από τους περίπου 700.000 στην Ελλάδα ΔΗΛΩΝΟΥΝ 5-10 χιλιάρικα ετήσια εισοδήματα;;; Το καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;;
Εντάξει, αποκλείεται να συνεννοηθούμε…
Έχει πονέσει το χέρι μου να γράφω και να εξηγώ συνεχώς ότι επειδή κάποιοι (ακόμα και αν αυτοί είναι η πλειοψηφία) φοροδιαφεύγουν αυτό δεν δίνει στο κράτος το δικαίωμα/άλλοθι μέσω οριζόντιων μέτρων να καταστρέψει αυτούς που δεν το κάνουν, αλλά εσύ ή δεν θες ή απλά δεν έχεις την ικανότητα να το καταλάβεις και απλά έχεις βάλει την κασέτα και παίζει συνεχώς σε loop mod…
Παρασχολήθηκα μαζί σου. Καλή τύχη τύπε..
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
συζητούν άσχετοι για τη δικηγορία,
που όταν τέθηκε το ζήτημα δικαστικής προσφυγής κατά φορολογικής πράξης,
μόνο ο κωλόγερος (καλή του ώρα) είχε μία εμπειρία την δεκαετία του 80.
A μπραβο, πες τα. Αναλυουν τοση ωρα τα δικηγορικα, μη δικηγοροι. Ολα τα ξερουνε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για να καταθέσει ανακοπή θα στείλει συνάδελφο δικηγόρο? και ο ασκούμενος τι είναι??? και μόνος του με το παράβολο αν πάει ο πελάτης μπορεί να την καταθέσει....βασικά για αναβολή και χωρίς δικηγόρο να στείλει τη γυναίκα του και να επικαλεστεί προβλήματα υγείας θα την δώσουν νομίζω :confused:
Τι λες χριστιανε μου....

Μηπως να σταματησετε να μιλατε για πραγματα που δεν γνωριζετε?
Τι ανεση ειναι επιτελους αυτη?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
υγ. όσο και να μην θέλω να το πω , νομίζω πως πρέπει να ασχοληθείς με προσωπικές κατάρες στους ψηφοφόρους του υπευθύνου κόμματος και όχι με γενίκευση που πιάνει και ανθρώπους που δεν φταίνε.
Προσωπικές καταρες για καρκίνους να υποθεσω.
Ευτυχως που "δεν θελεις να το πεις".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Έτσι γίνεται στις δημοκρατίες... λουζονται όλοι την ανοησία της πλειοψηφίας δεν μπορείς να κάνεις κάτι .... ή μάλλον μπορείς να σηκωθείς και να φύγεις ειδικά άμα είσαι νέος ακόμα ......δεν θα βρεις τον παράδεισο στο εξωτερικό αλλά σιγουρα θα είναι καλύτερα από τον γιδοτοπο της Ελλάδας .....
50 χρονια μεταπολιτευση εχουμε, 50 χρονια την ιδια μαλακια ακουω, οτι "καποιοι λουζονται την ανοησια της πλειοψηφιας".
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
Για να καταθέσει ανακοπή θα στείλει συνάδελφο δικηγόρο? και ο ασκούμενος τι είναι??? και μόνος του με το παράβολο αν πάει ο πελάτης μπορεί να την καταθέσει....
Όχι, δεν μπορεί.

βασικά για αναβολή και χωρίς δικηγόρο να στείλει τη γυναίκα του και να επικαλεστεί προβλήματα υγείας θα την δώσουν νομίζω :confused:
Μόνο σε ποινική δίκη.

Ρε, αφού σου κόβει, γιατί πετάς τέτοια;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Όχι, δεν μπορεί.


Μόνο σε ποινική δίκη.

Ρε, αφού σου κόβει, γιατί πετάς τέτοια;
δεν μπορείς να εκπροσωπήσεις τον εαυτό σου για να καταθέσεις την ανακοπή που έχει συντάξει ο δικηγόρος????

ή για να πάρεις αναβολή???? αν έτυχε κάτι στον δικηγόρο σου και δεν ήρθε αλλά είναι η σειρά σου στο πινάκιο δικάζεσαι ερήμην ενώ είσαι εκεί????
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.927
Πόντοι
5.506
Μολόγα ρε, στον φίλο σου τον αδελφικό που σε φτιάχνει στις τιμές ψωνίζεις με απόδειξη? Ή από κοινού δείχνετε κωλοδάχτυλο στον κούλη :rockon::rockon::rockon:
Α και τελευταία φορά που πήγες οδοντίατρο πλήρωσες +24%?
Φυσικά και πλήρωσα ότι ακριβώς συμφωνούμε κάθε φορά, πληρώνει το παραστατικό η ιδιωτική ασφάλεια. :hi:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.299
Like
22.927
Πόντοι
5.506
Εντάξει, αποκλείεται να συνεννοηθούμε…
Έχει πονέσει το χέρι μου να γράφω και να εξηγώ συνεχώς ότι επειδή κάποιοι (ακόμα και αν αυτοί είναι η πλειοψηφία) φοροδιαφεύγουν αυτό δεν δίνει στο κράτος το δικαίωμα/άλλοθι μέσω οριζόντιων μέτρων να καταστρέψει αυτούς που δεν το κάνουν, αλλά εσύ ή δεν θες ή απλά δεν έχεις την ικανότητα να το καταλάβεις και απλά έχεις βάλει την κασέτα και παίζει συνεχώς σε loop mod…
Παρασχολήθηκα μαζί σου. Καλή τύχη τύπε..
Ε, αφού δε σε ενοχλεί ότι κάποιοι, ακόμα και η πλειοψηφία κλέβουν το κράτος, γιατί σε ενοχλεί ότι το κράτος κλέβει κάποιους άλλους;; Τζάμπα ασχολούμαστε.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
δεν μπορείς να εκπροσωπήσεις τον εαυτό σου για να καταθέσεις την ανακοπή που έχει συντάξει ο δικηγόρος????

ή για να πάρεις αναβολή???? αν έτυχε κάτι στον δικηγόρο σου και δεν ήρθε αλλά είναι η σειρά σου στο πινάκιο δικάζεσαι ερήμην ενώ είσαι εκεί????
Τώρα αλήθεια; Θες τη νομική μου άποψη;
Για την κατάθεση διαδικαστικής πράξης, υπήρχε μια διχογνωμία στο παλιό δίκαιο, λύθηκε με τον νέο Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας: δεν μπορείς.

Για την αναβολή, επιτρεπόταν με τον παλιό κώδικα, πλέον απαγορεύεται ρητώς η παράσταση χωρίς δικηγόρο από το 2016.

Αν έτυχε κάτι, ζητάς να κρατηθεί μέχρι να έρθει ο δικηγόρος σου, αλλιώς ναι, είσαι ερήμην.

Για διοικητικές δίκες δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Τώρα αλήθεια; Θες τη νομική μου άποψη;
Για την κατάθεση διαδικαστικής πράξης, υπήρχε μια διχογνωμία στο παλιό δίκαιο, λύθηκε με τον νέο Κώδικα Πολιτικής Δικονομίας: δεν μπορείς.

Για την αναβολή, επιτρεπόταν με τον παλιό κώδικα, πλέον απαγορεύεται ρητώς η παράσταση χωρίς δικηγόρο από το 2016.

Αν έτυχε κάτι, ζητάς να κρατηθεί μέχρι να έρθει ο δικηγόρος σου, αλλιώς ναι, είσαι ερήμην.

Για διοικητικές δίκες δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι.
Έχω πάει σε δίκη ως μάρτυρας....με εξουσιοδότηση αντί για αυτόν που δικαζόταν....βασικά έχω πάει σε διάφορες.....

στις μισές ο δικηγόρος ήρθε τελευταία στιγμή....και απλά αιτήθηκε την αναβολή...δηλαδή δε μίλησε και πολύ κατέθεσε ότι ήταν και φύγαμε....

σε 1-2 ήταν σε άλλη δίκη και μου είπε μπες και ζήτα να πάει πιο πίσω η σειρά μας...και εν τέλη δεν ήρθε πήρε αναβολή....

σε μια από αυτές που περίμενα ήταν ένας που δεν είχε δικηγόρο είπε ήρθα εγώ γνωρίζω την υπόθεση. Δεν θυμάμαι να τον δίκασαν ερήμην.

Αυτά ήταν και αστικά και ποινικά που σου λέω τώρα. Και για να καταλάβω.... ο ασκούμενος είναι πάντα φοιτητής? δεν μπορεί να έχει πτυχίο και να κάνει πρακτική εκεί?

Αυτά γύρω στο 2017-2018...δηλαδή μετά το 16 που λες.
 

Thanos73

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2023
Μηνύματα
43
Like
141
Πόντοι
0
Μια παρόμοια λέει το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Ετσι λοιπόν και με το κράτος - πολιτικούς οι οποίοι είναι η αρχή της φοροδιαφυγής και των οφ σορ από εκεί ξεκινάει το κακό και έχουμε καταλήξει εδώ που έχουμε φτάσει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν μπορείς να εκπροσωπήσεις τον εαυτό σου για να καταθέσεις την ανακοπή που έχει συντάξει ο δικηγόρος????

ή για να πάρεις αναβολή???? αν έτυχε κάτι στον δικηγόρο σου και δεν ήρθε αλλά είναι η σειρά σου στο πινάκιο δικάζεσαι ερήμην ενώ είσαι εκεί????
Τύπε, το σωστο ποσταρισμα ειναι "εχετε δικιο, ειπα κατι χωρις να γνωριζω. Για να το λετε, ετσι θα ειναι".
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αν με στήσεις στο δικαστήριο θα δικαστώ ερήμην?
Ναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom