Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ο ασκούμενος είναι πάντα φοιτητής? δεν μπορεί να έχει πτυχίο και να κάνει πρακτική εκεί?
Ο ασκουμενος δεν ειναι φοιτητης ρε φιλε.
Αν δεν εχεις πτυχιο δεν ξεκινας ασκηση. Τι εχεις παθει σημερα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Ναι ε? και μετά σε ποιον θα κάνω μήνυση σε εσένα? Δεν θα μου δώσουν αναβολή επειδή δεν ήρθες?
Στα αστικα δικαστηρια αν δεν εχεις δικηγορο δεν ακουγεσαι καν απο το δικαστηριο. Αν σε εστησε ο δικηγορος σου, ειναι προβλημα σου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Ο ασκουμενος δεν ειναι φοιτητης ρε φιλε.
Αν δεν εχεις πτυχιο δεν ξεκινας ασκηση. Τι εχεις παθει σημερα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Στα αστικα δικαστηρια αν δεν εχεις δικηγορο δεν ακουγεσαι καν απο το δικαστηριο. Αν σε εστησε ο δικηγορος σου, ειναι προβλημα σου.
άρα γιατί δεν μπορεί να καταθέσει αυτός την αναβολή και πρέπει να στείλουν νεότερο συνάδελφο όπως έλεγε ο λάκης παραπάνω?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ενοειται δεν είπα κάτι τέτοιο.
Αλλά και εσύ πολύ μιγιάζεσαι. Οι διάλογοι είναι κόσμιοι σήμερα και συζητάμε ήρεμα και μπαίνεις με φόρα βραδιάτικα ψάχνωντας καβγά.
Ε όχι δεν θα τον έχεις. Δεν σου κάνω τη χάρη.
Εσυ μιλησες για προσωπικες καταρες, εγω ψαχνομαι για καυγα?
Σοβαρα?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

άρα γιατί δεν μπορεί να καταθέσει αυτός την αναβολή και πρέπει να στείλουν νεότερο συνάδελφο όπως έλεγε ο λάκης παραπάνω?
Δεν ξερω τι λεει ο Λακης, τον εχω σε αγνοηση.
Αλλά και μονο οτι ασχολεισαι με τις σαχλαμαρες του Λακη, ειναι χασιμο χρονου.
Τα περισσοτερα που λεει τα βγαζει απο το κεφαλι του.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Αρχισαν τις μαλακιες οι "φιλελευθεροι" . Γινετε ολοι ντελιβεραδες ειπε περιπου ο Τσακογλου


Κατα τα αλλα στην χωρα των επαγγελματικων ευκαιριων ανθουν αυτη την στιγμη 2 κυριως επαγγελματα . Του σερβιτορου και του ντελιβερα .

Περα οτι και τα 2 μπορουν να καταταχθουν στα "υπηρετικα" επαγγελματα αυτο που θα επρεπε να ανησυχει το κρατος ειναι οτι η μιση τουλαχιστον αμοιβη ειναι εκτος βιβλιων αφου στηριζονται στα φιλοδωρηματα . Δεν ενοχλειται η κυβερνηση απο τις μαυρες αμοιβες στην εξαρτημενη εργασια;

Δυστυχως αυτα συμβαινουν οταν ζεις σε μπανανια . Την ωρα που στις πολιτισμενες χωρες οι παραδοσεις γινονται με ντροουν και ρομποτ και η AI με τα chatgpt απειλει ΟΛΑ τα επαγγελματα εμεις θα λεμε στα παιδια μας να γινουν σερβιτοροι, ντελιβεραδες και μετα θα τους πουμε να παμε να μαζευουν ροδακινα και να γινουν βοσκοί.
Διάβασα πρόσφατα ένα άρθρο για τους κουριερ στη Γερμανία. Μέσος μεικτός μισθός 2.700€ και θεωρείται από τους κακοπληρωμενους τομείς της γερμανικής οικονομίας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
δεν είπα να ακουστείς με την έννοια να συζητηθεί η υπόθεση σου.


Είπα να πας στην έδρα να πεις δεν ήρθε ο δικηγόρος μου αιτούμαι αναβολή.
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
Έχω πάει σε δίκη ως μάρτυρας....με εξουσιοδότηση αντί για αυτόν που δικαζόταν....βασικά έχω πάει σε διάφορες.....
Ποινική δίκη. Ζήτησες αναβολή ως άγγελος.
στις μισές ο δικηγόρος ήρθε τελευταία στιγμή....και απλά αιτήθηκε την αναβολή...δηλαδή δε μίλησε και πολύ κατέθεσε ότι ήταν και φύγαμε....
Άρα παραστάθηκε.
σε 1-2 ήταν σε άλλη δίκη και μου είπε μπες και ζήτα να πάει πιο πίσω η σειρά μας...και εν τέλη δεν ήρθε πήρε αναβολή....
Το "να κρατηθεί" που είπα πριν. Πήρε αναβολή λόγω ωραρίου σε πολτική δίκη ή λόγω ωραρίου/άλλης περίπτωσης στην ποινική δίκη.
σε μια από αυτές που περίμενα ήταν ένας που δεν είχε δικηγόρο είπε ήρθα εγώ γνωρίζω την υπόθεση. Δεν θυμάμαι να τον δίκασαν ερήμην.
Είτε σε ποινική, είτε σε πολτική δίκη, ερήμην δικάστηκε. Στην ποινική δίκη δικάζεται κανονικά η υπόθεση και να λείπει ο κατηγορούμενος και εξετάζεται όποιος μάρτυρας προτείνει διάδικος ή ο εισαγγελέας. Σε πολιτική όχι.
Αυτά ήταν και αστικά και ποινικά που σου λέω τώρα. Και για να καταλάβω.... ο ασκούμενος είναι πάντα φοιτητής? δεν μπορεί να έχει πτυχίο και να κάνει πρακτική εκεί?
Ο ασκούμενος είναι απόφοιτος νομικής, δεν έχει δικαίωμα παράστασης σε δικαστήρια και είναι το ίδιο πράγμα με το να πάει στο δικαστήριο ένας πολίτης.
Αυτά γύρω στο 2017-2018...δηλαδή μετά το 16 που λες.
Μην μπερδεύεις τις πολτικές και τις ποινικές δίκες. Η ποινική δίκη, και να μην είσαι εκεί, γίνεται κανονικά. Η πολιτική ανάλογα αν είσαι ενάγων ή εναγόμενος και αν παραστάθηκε η άλλη πλευρά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: alex71

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν είπα να ακουστείς με την έννοια να συζητηθεί η υπόθεση σου.


Είπα να πας στην έδρα να πεις δεν ήρθε ο δικηγόρος μου αιτούμαι αναβολή.
Οχι, δεν ακουγεσαι καν. Οταν λεμε "δεν ακουγεσαι", εννοειται οτι δεν μπορεις να υποβαλεις κανενα αιτημα. Δεν υπαρχεις, πως το λενε?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Ποινική δίκη. Ζήτησες αναβολή ως άγγελος.

Άρα παραστάθηκε.

Το "να κρατηθεί" που είπα πριν. Πήρε αναβολή λόγω ωραρίου σε πολτική δίκη ή λόγω ωραρίου/άλλης περίπτωσης στην ποινική δίκη.

Είτε σε ποινική, είτε σε πολτική δίκη, ερήμην δικάστηκε. Στην ποινική δίκη δικάζεται κανονικά η υπόθεση και να λείπει ο κατηγορούμενος και εξετάζεται όποιος μάρτυρας προτείνει διάδικος ή ο εισαγγελέας. Σε πολιτική όχι.

Ο ασκούμενος είναι απόφοιτος νομικής, δεν έχει δικαίωμα παράστασης σε δικαστήρια και είναι το ίδιο πράγμα με το να πάει στο δικαστήριο ένας πολίτης.

Μην μπερδεύεις τις πολτικές και τις ποινικές δίκες. Η ποινική δίκη, και να μην είσαι εκεί, γίνεται κανονικά. Η πολιτική ανάλογα αν είσαι ενάγων ή εναγόμενος και αν παραστάθηκε η άλλη πλευρά.
Ναι στα λόγια μου έρχεσαι....δεν ήρθε ο δικηγόρος και πήρε αναβολή επειδή ζητήσαμε να μεταφερθεί η αριθμός μας και στο τέλος δεν ήρθε ποτέ. Δεν θυμάμαι τώρα το συγκεκριμένο αν ήταν ποινικό ή αστικό. Πάντως πήραμε αναβολή και αυτός δεν ήρθε ποτέ...προφανώς είχε χώσει την δική μας δίκη μαζί με άλλες 5 που είχε εκείνη την ημέρα
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
δεν είπα να ακουστείς με την έννοια να συζητηθεί η υπόθεση σου.


Είπα να πας στην έδρα να πεις δεν ήρθε ο δικηγόρος μου αιτούμαι αναβολή.
Συγκεκριμένα, σε πολτική δίκη, δεν ακούγεσαι καν χωρίς δικηγόρο. Άρα δεν υφίσταται καν αίτημα αναβολής.

Στην ποινική δίκη μπορείς να το ζητήσεις, ακούγεσαι και χωρίς δικηγόρο. Μάλιστα πλέον, σε δίκες που κινδυνεύεις με υψηλές ποινές, σου διορίζουν υποχρεωτικά αυτεπαγγέλτως δικηγόρο.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Οχι, δεν ακουγεσαι καν. Οταν λεμε "δεν ακουγεσαι", εννοειται οτι δεν μπορεις να υποβαλεις κανενα αιτημα. Δεν υπαρχεις, πως το λενε?
δεν μπορώ να κατανοήσω τι νόημα έχει αυτό. είναι ηλίθιο
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.509
Like
1.622
Πόντοι
216
Ναι στα λόγια μου έρχεσαι....δεν ήρθε ο δικηγόρος και πήρε αναβολή επειδή ζητήσαμε να μεταφερθεί η αριθμός μας και στο τέλος δεν ήρθε ποτέ. Δεν θυμάμαι τώρα το συγκεκριμένο αν ήταν ποινικό ή αστικό. Πάντως πήραμε αναβολή και αυτός δεν ήρθε ποτέ...προφανώς είχε χώσει την δική μας δίκη μαζί με άλλες 5 που είχε εκείνη την ημέρα
Όχι, δεν λέμε το ίδιο.
Αυτό που έγινε είναι αλλαγή του αριθμού πινακίου. Πήγε πιο πίσω και αναβλήθηκε λόγω ωραρίου.
Αν ήμουν από την άλλη πλευρά θα έκανα πάρτυ με τέτοια δικονομική αυθαιρεσία.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Συγκεκριμένα, σε πολτική δίκη, δεν ακούγεσαι καν χωρίς δικηγόρο. Άρα δεν υφίσταται καν αίτημα αναβολής.

Στην ποινική δίκη μπορείς να το ζητήσεις, ακούγεσαι και χωρίς δικηγόρο. Μάλιστα πλέον, σε δίκες που κινδυνεύεις με υψηλές ποινές, σου διορίζουν υποχρεωτικά αυτεπαγγέλτως δικηγόρο.
άλλο να σου διορίσουν άλλο να σε δικάσουν ερήμην όμως επειδή δεν ήρθε ο δικηγόρος σου.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Όχι, δεν λέμε το ίδιο.
Αυτό που έγινε είναι αλλαγή του αριθμού πινακίου. Πήγε πιο πίσω και αναβλήθηκε λόγω ωραρίου.
Αν ήμουν από την άλλη πλευρά θα έκανα πάρτυ με τέτοια δικονομική αυθαιρεσία.
καλά μη νομίζεις ότι ήταν και τίποτα τρελό......και ο άλλος αναβολή συμφώνησε να πάρουμε αν αθυμάμαι καλά :tooth:


απλά μου είχε κάνει εντύπωση που με είχε γράψει αυτός στα @@ του και δεν ήρθε ποτέ γιαυτό το θυμάμαι.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.362
Πόντοι
2.356
Τώρα εσείς ασχολείστε με τα τυπικά, τη στιγμή που διαβάζεις σε άρθρα ότι το 35% των δικηγορων εχει προβεί σε ρύθμιση στον ΕΦΚΑ και ένα ακόμα μέρος των δικηγόρων έχει ανεξοφλητες εισφορές.
Που προφανώς δείχνει σημαντικό πρόβλημα αν ισχύει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν μπορώ να κατανοήσω τι νόημα έχει αυτό. είναι ηλίθιο
Δεν αντιλαμβανομαι τι θελεις να κατανοησεις.
Το λεει ο νομος, αυτο ισχυει. Ηλίθιο δεν θα το ελεγα, μαλλον λογικο ειναι.
Αν εμενα μού τυχει κατι και δεν μπορω να ελθω στο δικαστηριο, θα στειλω καποιον συναδελφο να ζητησει αναβολη.
Αν εξαφανιστω, προφανως δεν με εχεις πληρωσει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Τώρα εσείς ασχολείστε με τα τυπικά, τη στιγμή που διαβάζεις σε άρθρα ότι το 35% των δικηγορων εχει προβεί σε ρύθμιση στον ΕΦΚΑ και ένα ακόμα μέρος των δικηγόρων έχει ανεξοφλητες εισφορές.
Που προφανώς δείχνει σημαντικό πρόβλημα αν ισχύει.
Και τι θελεις να κανουμε γι αυτο?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Δεν αντιλαμβανομαι τι θελεις να κατανοησεις.
Το λεει ο νομος, αυτο ισχυει. Ηλίθιο δεν θα το ελεγα, μαλλον λογικο ειναι.
Αν εμενα μού τυχει κατι και δεν μπορω να ελθω στο δικαστηριο, θα στειλω καποιον συναδελφο να ζητησει αναβολη.
Αν εξαφανιστω, προφανως δεν με εχεις πληρωσει.

Ηλίθιο είναι να παίζεις την τύχη του άλλου κορόνα γράμματα αν δεν εμφανιστεί ο δικηγόρος του.

Το ότι το λέει ο νόμος δεν το κάνει μη ηλίθιο.

Στον δικηγόρο μπορεί να συμβεί οτιδήποτε....τι να μην έχεις πληρώσει...αν δεν πληρώσεις δεν πάει σε δίκη δεν σε αφήνει να πας και να μην έρθει είσαι με τα καλά σου? ποιος σοβαρός άνθρωπος το κάνει αυτό??

αν δεν μπορείς να στείλεις τι θα γίνει δηλαδή? Δεν λέω να πάρει 10 αναβολές έτσι...αλλά έστω 1 φορά να μην δίνουν? ειδικά σε ποινικό? δεν είναι ηλίθιο???
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ηλίθιο είναι να παίζεις την τύχη του άλλου κορόνα γράμματα αν δεν εμφανιστεί ο δικηγόρος του.

Το ότι το λέει ο νόμος δεν το κάνει μη ηλίθιο.

Στον δικηγόρο μπορεί να συμβεί οτιδήποτε....τι να μην έχεις πληρώσει...αν δεν πληρώσεις δεν πάει σε δίκη δεν σε αφήνει να πας και να μην έρθει είσαι με τα καλά σου? ποιος σοβαρός άνθρωπος το κάνει αυτό??

αν δεν μπορείς να στείλεις τι θα γίνει δηλαδή? Δεν λέω να πάρει 10 αναβολές έτσι...αλλά έστω 1 φορά να μην δίνουν? ειδικά σε ποινικό? δεν είναι ηλίθιο???
Στο ποινικο ειπαμε μπορεις να ζητησεις αναβολη και μονος σου. Για τα αστικα δικαστηρια μιλαμε τωρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom