Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.765
Κριτικές
1
Like
7.029
Πόντοι
1.056
Τον άλλο μήνα έχω ραντεβού να την αλλάξω. Και αυτό γιατί πρέπει να ταξιδέψω εξωτερικό και η δικιά μου είναι από το 2001. Δεν την έχω αλλάξει από συναισθηματικούς λόγους κ δεν χρειάστηκε ποτέ.

Θα συμφωνήσω γενικά για τα εμβόλια. Για το συγκεκριμένο θα διαφωνήσω σε όλα. Ίσως σε 5 χρόνια από την στιγμή που βγήκε να το έκανα. Με τον τσαμπουκα και τον εκβιασμό δεν το κάνω. Όσοι δικοί μου άνθρωποι μεγάλης ηλικίας το έκαναν από την τρίτη δόση κ μετά έχουν προβλήματα. Ποιους γιατρούς δλδ εμπιστεύεσαι? Την Παγώνη? Τον Βασιλακόπουλο? Η τον τύπο που εξαφανίστηκε?
Βγαλε την πλαστικοποιηση,κανε την αντιγραφο εγχρωμο,πλαστικοποιησε την και ετοιμος.

Να την εχεις να την θυμασαι
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.387
Κριτικές
1
Like
892
Πόντοι
96
ετοιμάζουν αλλαγές στο φορολογικό νομοσχέδιο μετά την κατακραυγή,κάτι τέτοιο λένε στις πρωινές ειδήσεις.για να δούμε

μαλακιες . Αλλη μια απογοητευση η ΝΔ . Αποφασισαν και αυτοι να ψαρεψουν ψηφους στην τεραστια δεξαμενη των ΔΥ .

Για μια ακομη φορα ενας τυπος που τα ξυνει στα ΚΕΠ ολη μερα θεωρειται πιο χρησιμος απο εναν ταξιτζη και εναν δικηγόρο .

Στις ευρωεκλογες δεν θα δουν την ψηφο μου , ας τους ψηφισουν οι ΔΥ που τους ξεπαγωσαν τις 3ετιες και συντομα θα τους δωσει και 14ο μισθό.
 

thanos530

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
99
Like
61
Πόντοι
0
το εχουν βαλει σκοπο να εξαφανισουν την μεσαια ταξη φαινεται και το ελευθερο επαγγελμα.θελουν να αφησουν μονο μεγαλοκαρχαριες ή μεγαλες επιχειρησεις λογικα
Ακριβώς αυτό, Θέλουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες να γίνουν μισθωτοί, στις μεγάλες επιχειρήσεις

Το φορολογικό νομοσχέδιο είναι τον μέσον προς επίτευξη του στόχου. Όπως πάντα οι κυβέρνηση δημιουργεί κοινωνικό αυτοματισμό της μιας κοινωνικής ομάδας εναντίον της άλλης, παίζει πολύ καλά αυτό το παιχνίδι
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
ετοιμάζουν αλλαγές στο φορολογικό νομοσχέδιο μετά την κατακραυγή,κάτι τέτοιο λένε στις πρωινές ειδήσεις.για να δούμε
Η αλλαγή που πρότειναν είναι αν δεν σου αρέσει ή δεν συμφωνείς με τον τεκμαρτό φόρο να ζητήσεις έλεγχο.
Γιατί τώρα αυτό μου θυμίζει το άλλο αναχρονιστικό μέτρο, την περαίωση, ακόμα δεν το έχω καταλάβει.......
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.363
Πόντοι
2.356
Έπεσε ενα κράξιμο και από Σαμαρά και σημερα ο Βορίδης μας ενημερωσε ότι θα υπάρξουν αλλαγές, αφού άδειασε και τον Τσακλόγλου.
Το γέλιο το καλό το αναμένουμε με την επίσκεψη Ερντογάν στην Αθήνα.

Όμως, ακούστε: Είμαι βουλευτής από το 1977. Επί δεκαετίες όλες οι κυβερνήσεις προσπάθησαν να πολεμήσουν τη φοροδιαφυγή μέσα από τεκμαρτά εισοδήματα και τεκμαρτές δαπάνες…
Ας είμαστε ειλικρινείς: αυτό δεν απέδωσε.
Νομίζω ότι το φορολογικό σύστημα πρέπει να αποκαλύπτει και να φορολογεί πραγματικά εισοδήματα - όχι τα "τεκμαρτά" (δηλαδή τα «εικαζόμενα»), επειδή δεν μπορεί να αποκαλύψει τα πραγματικά.
Με χαμηλότερους συντελεστές και με αναγνώριση όλων των εξόδων των επαγγελματιών.
Και σήμερα υπάρχει η τεχνολογία – ηλεκτρονικά δίκτυα, ηλεκτρονικές πληρωμές κλπ. – για να γίνει εφικτό, ό,τι στο παρελθόν ήταν ανέφικτο.
Επομενως, σε γενικές γραμμές η πρωτοβουλία για φορολογική μεταρρύθμιση είναι στη σωστή κατεύθυνση αλλά εκτιμώ πως πρέπει να υπάρξουν διορθωτικές παρεμβάσεις

 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
ετοιμάζουν αλλαγές στο φορολογικό νομοσχέδιο μετά την κατακραυγή,κάτι τέτοιο λένε στις πρωινές ειδήσεις.για να δούμε
Για τα μάτια του κόσμου...
Θα κάνουν το τεκμήριο μαχητό υπό την προϋπόθεση πλήρους ελέγχου σε βάθος 10ετίας...
Και θα μειώσουν λίγο την προσαύξηση του κριτηρίου όσο αφορά τον δηλωμένο τζίρο (εξ αρχής ηλίθιο αφού τιμωρούσε αυτούς που δεν έκλεβαν και παρουσίαζαν τζίρο μεγαλύτερο του μέσου όρου...)
Και τα 2 δηλαδή για γέλια...
Είμαι 100% βέβαιος ότι αυτά έτσι κι αλλιώς είχαν από την αρχή αποφασίσει ότι θα ισχύσουν απλά παρουσίασαν αρχικά την χειρότερη εκδοχή για να έχουν το περιθώριο να "υποχωρήσουν" και να παίξουν θέατρο ότι "να εμείς μέσω της διαβούλευσης ακούσαμε τα παράπονα του κόσμου και τους φορείς και το προσαρμόσαμε"...
Η γνωστή τακτική του "ανακοινώνω σημεία και τέρατα, τρομάζεις, και μετά κάνω μισό βηματάκι πίσω και μένεις και ευχαριστημένος που δεν στον έβαλα όλον μέσα..."
 
Τελευταία τροποποίηση:

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
943
Like
850
Πόντοι
86
Για το κόμμα που (μας) κυβερνά:
Πώς γίνεται να έχει ετήσια έσοδα 12.983.504 € και έξοδα 57.575.265 €, οπότε ζημίες 44.591.660 € το 2022, από ζημίες 34.120.865 € το 2021 και να μη χρεοκοπεί;
Ποια επιχείρηση θα μπορούσε έτσι να επιβιώσει;
– Γιατί ισχυρίζεται πως έχει ρυθμίσει τα χρέη του, όταν από τόκους 42.427.948 € το 2021 χρεώθηκε με 47.170.525 € τόκους το 2022;
– Με ποιες εγγυήσεις συνεχίζουν να το χρηματοδοτούν οι τράπεζες;
– Δεν είναι οξύμωρο να θέλει να αυξήσει τους φόρους των ελευθέρων επαγγελματιών, με το νέο κεφαλικό τεκμήριο κερδοφορίας, ισχυριζόμενο πως εάν δεν κερδίζουν, τότε θα πρέπει να κλείσουν, αφού διαφορετικά πώς ζουν;
– Πώς ζει αλήθεια η ΝΔ, με την ίδια λογική;

– Πώς είναι δυνατόν να πιέσει τις τράπεζες, όταν τους χρωστάει πάνω από 400 εκ. € που αυξάνονται κάθε χρόνο;
– Δεν είναι λογικό οι τράπεζες να κάνουν ότι θέλουν, χρεώνοντας με ληστρικές προμήθειες και τόκους τους Έλληνες; Να κυβερνούν δηλαδή;
“Γιατί επιβραβεύουν με την ψήφο τους οι πολίτες κόμματα με μία τέτοια απίστευτη κακοδιαχείριση και συμπεριφορά;”

Ερωτήματα κ. Βασίλη Βιλιάρδου (βουλευτή Ελληνικής Λύσης και Αντιπρόεδρου της Βουλής), τα οποία μπορεί (ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ) να θέτει κάθε στοιχειωδώς λογικός άνθρωπος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ κομματικής συμπάθειας στα πλαίσια λειτουργίας του συγκεκριμένου συστήματος.
Φυσικά, τα ίδια ερωτήματα μπορεί (ΠΡΕΠΕΙ) να θέτει ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ, τηρουμένων των αναλογιών, για ΚΑΘΕ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ ΚΟΜΜΑ.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Έπεσε ενα κράξιμο και από Σαμαρά και σημερα ο Βορίδης μας ενημερωσε ότι θα υπάρξουν αλλαγές, αφού άδειασε και τον Τσακλόγλου.
Αν άκουσες το Βορίδη
ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ
αλλά ισχυρίστηκε ψευδώς ότι δεν αποδίδει φορολογικά έσοδα !

Το ακριβές είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΑ
αλλά ξεσκίζει αυτούς που δεν θέλουν ΤΟΥΣ ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ.

Τι γίνεται με το σύστημα αυτό ;;
Και ο υπάλληλος που βγάζει 25.000€ χαλάει τα 24500€ οπότε θα έδινε 45€ φόρο ....


και ο μεγάλος επαγγελματίας στέλεχος που βγάζει 200.000€ χαλάει τα 195.000€
οπότε θα έδινε 450€ φόρο ....

Και ο κορβανάς τον πούλο ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

Ο ολιγάρχης όμως των σούπερ μάρκετ
που βγάζει καθαρά 1 δις €
δεν μπορεί να χαλάει πάνω από 50 μύρια ατομικά οικογενειακά έξοδα !!!!

Το ίδιο και ο πετρελαιάς.

Οπότε θα έπρεπε να δίνουν 300 μύρια φόρο ο καθένας.


ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ...
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
943
Like
850
Πόντοι
86
Και ως συμπλήρωμα του προηγούμενου:
1701086076315.png
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Θα κάνουν το τεκμήριο μαχητό υπό την προϋπόθεση πλήρους ελέγχου σε βάθος 10ετίας...
Χειρότερη από την αυτοκτονία.
Οι περισσότεροι που έμπλεξαν σε τέτοια φάση .... πέθαναν .... άσχημα ....
ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ....

Ψόφο στους υποστηρικτές του επερχόμενου φορολογικού.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΥΣΤΥΧΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΟΥΝ .
Καταραμένοι να είναι .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Νίο

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Χειρότερη από την αυτοκτονία.
Οι περισσότεροι που έμπλεξαν σε τέτοια φάση .... πέθαναν .... άσχημα ....
ΔΕΝ ΜΠΛΕΚΕΙΣ ....
Εξαρτάται τι έλεγχος είναι…

Αν είναι έλεγχος ουσίας, αυτός που δεν έχει λερωμένη την φωλιά του δεν έχει να φοβάται πολλά…

Αν είναι έλεγχος τιμωρητικός (που σημαίνει ότι είναι προαποφασισμένο να πληρώσεις το 2πλάσιο του καταλογισμού για να μάθεις και για να μην ξανατολμήσει κανένας) και τυπολατρικός (του στυλ ότι έρχομαι κουβαλώντας 5 τόμους ηλίθιας φορολογικής νομοθεσίας και ξεψαχνίζω την κάθε εγγραφή 20εύρου για την οποία πρέπει να αποδείξεις 10χρόνια μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας) όπως είναι οι έλεγχοι που ξέρω, τότε είναι πράγματι "αυτοκτονικοί" και "να είχαμε να λέγαμε…"
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.573
Κριτικές
2
Like
5.996
Πόντοι
2.356
Τον άλλο μήνα έχω ραντεβού να την αλλάξω. Και αυτό γιατί πρέπει να ταξιδέψω εξωτερικό και η δικιά μου είναι από το 2001. Δεν την έχω αλλάξει από συναισθηματικούς λόγους κ δεν χρειάστηκε ποτέ.

Θα συμφωνήσω γενικά για τα εμβόλια. Για το συγκεκριμένο θα διαφωνήσω σε όλα. Ίσως σε 5 χρόνια από την στιγμή που βγήκε να το έκανα. Με τον τσαμπουκα και τον εκβιασμό δεν το κάνω. Όσοι δικοί μου άνθρωποι μεγάλης ηλικίας το έκαναν από την τρίτη δόση κ μετά έχουν προβλήματα. Ποιους γιατρούς δλδ εμπιστεύεσαι? Την Παγώνη? Τον Βασιλακόπουλο? Η τον τύπο που εξαφανίστηκε?
Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους τηλεοπτικούς. Ναι, το εμβόλιο αυτό ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με έχει προστατέψει - και τους γονείς μου. Για αυτό έκανα την 5η δόση πριν λίγες μέρες. Δεν είμαι πιο έξυπνος ούτε πιο μάγκας από τους ιατρούς που με συμβουλευουν να το κάνω. Αυτά.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Εξαρτάται τι έλεγχος είναι…

Αν είναι έλεγχος ουσίας, αυτός που δεν έχει λερωμένη την φωλιά του δεν έχει να φοβάται πολλά…

Αν είναι έλεγχος τιμωρητικός (που σημαίνει ότι είναι προαποφασισμένο να πληρώσεις το 2πλάσιο του καταλογισμού για να μάθεις και για να μην ξανατολμήσει κανένας) και τυπολατρικός (του στυλ ότι έρχομαι κουβαλώντας 5 τόμους ηλίθιας φορολογικής νομοθεσίας και ξεψαχνίζω την κάθε εγγραφή 20εύρου για την οποία πρέπει να αποδείξεις 10χρόνια μετά ότι δεν είσαι ελέφαντας) όπως είναι οι έλεγχοι που ξέρω, τότε είναι πράγματι "αυτοκτονικοί" και "να είχαμε να λέγαμε…"
Μόνο της 2ης κατηγορίας δεν παίζουν ;
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους τηλεοπτικούς. Ναι, το εμβόλιο αυτό ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με έχει προστατέψει - και τους γονείς μου. Για αυτό έκανα την 5η δόση πριν λίγες μέρες. Δεν είμαι πιο έξυπνος ούτε πιο μάγκας από τους ιατρούς που με συμβουλευουν να το κάνω. Αυτά.


Κι εγώ έκανα 5η δόση εδώ και πολλές μέρες. Κανένα πρόβλημα.
Συνεχίζω να μπορώ να ρίχνω 8 την ημέρα στο χαλαρό.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.674
Like
6.363
Πόντοι
2.356
Αν άκουσες το Βορίδη
ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ
αλλά ισχυρίστηκε ψευδώς ότι δεν αποδίδει φορολογικά έσοδα !

Το ακριβές είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΑ
αλλά ξεσκίζει αυτούς που δεν θέλουν ΤΟΥΣ ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ.

Τι γίνεται με το σύστημα αυτό ;;
Και ο υπάλληλος που βγάζει 25.000€ χαλάει τα 24500€ οπότε θα έδινε 45€ φόρο ....


και ο μεγάλος επαγγελματίας στέλεχος που βγάζει 200.000€ χαλάει τα 195.000€
οπότε θα έδινε 450€ φόρο ....

Και ο κορβανάς τον πούλο ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.

Ο ολιγάρχης όμως των σούπερ μάρκετ
που βγάζει καθαρά 1 δις €
δεν μπορεί να χαλάει πάνω από 50 μύρια ατομικά οικογενειακά έξοδα !!!!

Το ίδιο και ο πετρελαιάς.

Οπότε θα έπρεπε να δίνουν 300 μύρια φόρο ο καθένας.


ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑΝΤΗΔΕΣ ...
Στο Capital όπου αρθρογραφούν κάργα κυβερνητικοί, μέχρι και ο Στούπας έχει φριξει και ρίχνει αναθεματα.
Η γραμμή των περισσότερων άρθρων είναι ενας ενιαίος flat tax, επιπέδου 15%, και ενας ΦΠΑ κοντά στο 10%. Με αυστηρές συνέπειες για όσους πιαστούν να φοροδιαφευγουν. Στα όρια της οικονομικής εξόντωσης.
Και τις κυβερνητικές ηλιθιότητες περί τεκμηρίων τις περνούν γενιές 14.
Αλλά τα κυβερνητικά χαζοπούλια επιμένουν σε κάτι, που όποτε εφαρμόστηκε απέτυχε. Γιατί απλά είναι ανίκανα να πατάξουν τη φοροδιαφυγή.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Στο Capital όπου αρθρογραφούν κάργα κυβερνητικοί, μέχρι και ο Στούπας έχει φριξει και ρίχνει αναθεματα.
Η γραμμή των περισσότερων άρθρων είναι ενας ενιαίος flat tax, επιπέδου 15%, και ενας ΦΠΑ κοντά στο 10%. Με αυστηρές συνέπειες για όσους πιαστούν να φοροδιαφευγουν. Στα όρια της οικονομικής εξόντωσης.
Και τις κυβερνητικές ηλιθιότητες περί τεκμηρίων τις περνούν γενιές 14.
Αλλά τα κυβερνητικά χαζοπούλια επιμένουν σε κάτι, που όποτε εφαρμόστηκε απέτυχε. Γιατί απλά είναι ανίκανα να πατάξουν τη φοροδιαφυγή.


Δεν ενδιαφέρονται για φοροδιαφυγή. Ούτε για έσοδα.
Λουκέτα θέλουν .
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.634
Κριτικές
3
Like
11.241
Πόντοι
3.936
Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτούς τους τηλεοπτικούς. Ναι, το εμβόλιο αυτό ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ με έχει προστατέψει - και τους γονείς μου. Για αυτό έκανα την 5η δόση πριν λίγες μέρες. Δεν είμαι πιο έξυπνος ούτε πιο μάγκας από τους ιατρούς που με συμβουλευουν να το κάνω. Αυτά.
Βγήκε και 5η δόση?????

Καλά έκανες τυπε αφού έτσι ένιωθες. Όπως καλά έκαναν όσοι δεν το έκαναν γιατί έτσι ένιωθαν
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.866
Πόντοι
3.656
Βγήκε και 5η δόση?????

Καλά έκανες τυπε αφού έτσι ένιωθες. Όπως καλά έκαναν όσοι δεν το έκαναν γιατί έτσι ένιωθαν


Καλά ... το ότι υποχρέωσε ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥΣ .... να κάνουν υποχρεωτικά το εμβόλιο .... μέχρι 31/8/2021 ........

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΙΣΧΟΣ.
Κακό ψόφο στους υποστηρικτές εκείνης της απόφασης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom