Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
αυτό πως το εξηγείς;'εχει κόψει λόρδα τους δικηγόρους και οι γιατροί με τα 10ρικα συνταγές και τις 30 ευρώ επισκέψεις περνάνε ζάχαρη;


Όχι .
Υπάρχουν πράγματα που το εξηγούν μερικώς.

Για ιατροί , λόγω πολύ περισσότερων ετών σπουδών και επαγγελματικής απραγίας, εξορισμού ξεκινούσαν ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ
παιδιά από πιο εύπορες οικογένειες (σε σχέση με νομική) . Οπότε φάγαν λιγότερα ζόρια.
Έχει πιο πολλούς μισθωτούς ιατρούς και που παίρνουν λεφτά από ταμεία. Δουλειές πληρωμένες από δημόσιο χρήμα.

Έπειτα είναι πιο βλάκες και πιο εκτός πραγματικότητος. Οι άλλοι αναγκαστικά ξυπνάνε πιο πολύ στην πιάτσα.
Ουδείς μωρότερος εκ των ιατρών λένε αν δεν υπήρχαν οι dalma708 ....
όχι ... ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ....
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Μια χαρά είναι ο Τζήμερος αν εννοείς αυτόν (αλλά εσυ εννοεις τον Τέλλλυ μάλλον δυσμορφικο) απλά στην Ελλάδα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ οι ελευθευεροι επαγγελματίες που στηριζουν Μητσοτάκη. Καλά τους κάνει ο Κωστής Χατζηδάκης. Αυτά αξίζουν. Σοσιαλισμό

Τζημεραρα και τα μυαλα στα καγκελα :headbaning1::headbaning1::headbaning1:
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Όχι .
Υπάρχουν πράγματα που το εξηγούν μερικώς.

Για ιατροί , λόγω πολύ περισσότερων ετών σπουδών και επαγγελματικής απραγίας, εξορισμού ξεκινούσαν ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ
παιδιά από πιο εύπορες οικογένειες (σε σχέση με νομική) . Οπότε φάγαν λιγότερα ζόρια.
Έχει πιο πολλούς μισθωτούς ιατρούς και που παίρνουν λεφτά από ταμεία. Δουλειές πληρωμένες από δημόσιο χρήμα.

Έπειτα είναι πιο βλάκες και πιο εκτός πραγματικότητος. Οι άλλοι αναγκαστικά ξυπνάνε πιο πολύ στην πιάτσα.
Ουδείς μωρότερος εκ των ιατρών λένε αν δεν υπήρχαν οι dalma708 ....
όχι ... ΕΚ ΤΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ....
ίσως να φταίει που οι ανάγκες μιας γειτονιάς σε υγεία είναι περισσότερες από τις νομικές υπηρεσίες που έχει ανάγκη η κάθε περιοχή, πάντως έχω δει ιατρεία να κλείνουν επί κορονοιού κ μετέπειτα κ δεν ειναι λίγα.
 

pavl_1911

Μέλος
Εγγρ.
24 Νοε 2023
Μηνύματα
10
Like
7
Πόντοι
0
Tα φορολογικά μέτρα τιμωρούν περισσότερο μη φοροφυγάδες ή όσους φοριοδιαφεύγουν λιγότερο.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
από ελεύθερους επαγγελματίες φαρμακοποίοι κ συμβολαιογράφοι δεν χαμπαριάζουν μια,πιστεύω είναι 2 πολύ καλές επιλογές με μπόλικο χρήμα (αρκεί ν έχεις φαρμακείο έτοιμο απο γονεις)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
από ελεύθερους επαγγελματίες φαρμακοποίοι κ συμβολαιογράφοι δεν χαμπαριάζουν μια,πιστεύω είναι 2 πολύ καλές επιλογές με μπόλικο χρήμα (αρκεί ν έχεις φαρμακείο έτοιμο απο γονεις)

2 συνομηλικοι μου φτιαχτηκανε γρηγορα και χωρις να εχουν βρει απο γονεις (φαρμακοποιοι). Και οι 2 σε χωρια

Απ τα πιο δυνατα επαγγελματα
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
από ελεύθερους επαγγελματίες φαρμακοποίοι κ συμβολαιογράφοι δεν χαμπαριάζουν μια,πιστεύω είναι 2 πολύ καλές επιλογές με μπόλικο χρήμα (αρκεί ν έχεις φαρμακείο έτοιμο απο γονεις)
Ισχύει απόλυτα. Και για τις 2 κατηγορίες. Τρελό χρήμα. Ειδικά που τωρα όλοι το έχουν ρίξει στο "παραφάρμακο" (συμπληρώματα κλπ.) Τα φαρμακεία πάντα θα έχουν δουλειά!

Το ίδιο και οι συμβολαιογράφοι. Χρυσές δουλειές. Πλέον θα είναι απαραίτητοι. Όσους νεαρούς ξέρους που είναι ή έγιναν πρόσφατα συμβολαιογράφοι είναι από τους γονείς τους με έτοιμη τη δουλειά. Και ως επάγγελμα σε λίγο θα είναι απαραίτητο σε κάθε πτυχή της ζωης μας.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
ίσως να φταίει που οι ανάγκες μιας γειτονιάς σε υγεία είναι περισσότερες από τις νομικές υπηρεσίες που έχει ανάγκη η κάθε περιοχή, πάντως έχω δει ιατρεία να κλείνουν επί κορονοιού κ μετέπειτα κ δεν ειναι λίγα.


Παίζει κι αυτό . Το ποσοστό πληθυσμού που θα ζητήσει νομική βοήθεια είναι μικρότερο από αυτό που θα ζητήσει ιατρική.
Και τα δύο , είναι πολύ μικρότερα του πληθυσμού της χώρας.

Από 10.600.000 κατοίκους , δικηγόρο μπορεί να μη χρειαστεί ούτε το 1.000.000 πλέον .
Από ιδιώτες ιατρούς, η πιθανή πελατεία να είναι 3 μύρια .... βαριά 4 . ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Οι άλλοι είναι ζωντανοί νεκροί .

Στα οδοντιατρεία με δεδομένο ότι τα ταμεία δεν δίνουν τίποτε, δεν παίζει επίσκεψη για συνταγογράφηση .... και ελάχιστα ραντεβού είναι των 30€ ενώ δεν έχει 10€ ραντεβού, είναι κάπου ενδιάμεσα. Αν είναι ένα μύριο των δικηγόρων και 4 των ιατρών , να είναι 2-3 των οδοντιάτρων .

Στα φαρμακεία είναι 10.600.000 η πελατεία. Και τα περισσότερα τα πληρώνουν τα ταμεία.
Για αυτό πάνε τρένο .
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
2 συνομηλικοι μου φτιαχτηκανε γρηγορα και χωρις να εχουν βρει απο γονεις (φαρμακοποιοι). Και οι 2 σε χωρια

Απ τα πιο δυνατα επαγγελματα
Στα χωριά και ειδικά στα νησιά το επάγγελμα του φαρμακοποιού τραβάει φουλ. Ξέρω ένα φαρμακείο σε νησί που άνοιξε πριν 5 χρόνια και ήδη σήμερα έχει κοντα στους 10 υπαλλήλους
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
2 συνομηλικοι μου φτιαχτηκανε γρηγορα και χωρις να εχουν βρει απο γονεις (φαρμακοποιοι). Και οι 2 σε χωρια

Απ τα πιο δυνατα επαγγελματα


Ρε φίλε μη μας αναφέρεις όμως της σπανιότατες εξαιρέσεις.
Και ο Λίπτον φτιάχτηκε με εμπόριο τσαγιού.
Να πούμε ότι γαμάει το εμπόριο τσαγιού ; Έλεος.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
Παίζει κι αυτό . Το ποσοστό πληθυσμού που θα ζητήσει νομική βοήθεια είναι μικρότερο από αυτό που θα ζητήσει ιατρική.
Και τα δύο , είναι πολύ μικρότερα του πληθυσμού της χώρας.

Από 10.600.000 κατοίκους , δικηγόρο μπορεί να μη χρειαστεί ούτε το 1.000.000 πλέον .
Από ιδιώτες ιατρούς, η πιθανή πελατεία να είναι 3 μύρια .... βαριά 4 . ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Οι άλλοι είναι ζωντανοί νεκροί .

Στα οδοντιατρεία με δεδομένο ότι τα ταμεία δεν δίνουν τίποτε, δεν παίζει επίσκεψη για συνταγογράφηση .... και ελάχιστα ραντεβού είναι των 30€ ενώ δεν έχει 10€ ραντεβού, είναι κάπου ενδιάμεσα. Αν είναι ένα μύριο των δικηγόρων και 4 των ιατρών , να είναι 2-3 των οδοντιάτρων .

Στα φαρμακεία είναι 10.600.000 η πελατεία. Και τα περισσότερα τα πληρώνουν τα ταμεία.
Για αυτό πάνε τρένο .
Μάλλον Τελλάκο μου καλέ δεν έχεις πάει πρόσφατα 5 φορές σε ιδιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα να δεις τι γίνεται αδερφάκο μου.
Βέβαια καμία σχεση με την τσιγγανίλα των δημόσιων νοσοκομε'ιων αλλά τρελός χαμός και εκεί - απλά οργανωμένα πράγματα.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
τύποι μην αρχίσετε όσοι έχετε γιους να τους στέλνετε να προσπαθούν να μπουν νομική και φαρμακευτική τώρα..γιατί σε 10 χρόνια βλέπω και αυτα τα επαγγέλματα λόγω υπερκάλυψης της αγοράς να τρώνε πούτσα ασάλιωτη χαχα
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Ρε φίλε μη μας αναφέρεις όμως της σπανιότατες εξαιρέσεις.
Και ο Λίπτον φτιάχτηκε με εμπόριο τσαγιού.
Να πούμε ότι γαμάει το εμπόριο τσαγιού ; Έλεος.

Ναι αλλα αυτοι δεν ειναι εξαιρεση, ειναι 2 απο τους 3 γνωστους μου φαρμακοποιους (μη γονους φαρμακοποιων) και την τριτη τη συναντησα καποια στιγμη οταν κατεβηκε Αθηνα και ειχε αφησει στο μαγαζι την υπαλληλο.
Δεν ειναι να πεις πως ξερω 10-20-100 και αυτοι ειναι οι 2 εξαιρεσεις. Ειναι ΟΣΟΙ ξερω και τα πανε καλα

Αν εχεις παραδειγματα φαρμακοποιων που φυτοζωοουν, φυτοδουλευουν ευχαριστως να τα ακουσουμε
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Επισης φαρμακειο δεν εχω δει να κλεινει ΠΟΤΕ, ΚΑΝΕΝΑ

Ουτε εχω δει ποτε φαρμακοποιο να ψαχνει για αλλο επαγγελμα, ουτε να την ψαχνει για εξωτερικο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.388
Like
10.924
Πόντοι
3.556
Εχω δει εκκαθαριστικο φορου φαρμακοποιου 24.000 ευρω

Απο περιεργεια, μπορει καποιο τζιμανι να προσδιορισει ποσα του εμειναν στην τσεπη στη χρονια;
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Μάλλον Τελλάκο μου καλέ δεν έχεις πάει πρόσφατα 5 φορές σε ιδιωτικό νοσοκομείο στην Αθήνα να δεις τι γίνεται αδερφάκο μου.
Βέβαια καμία σχεση με την τσιγγανίλα των δημόσιων νοσοκομε'ιων αλλά τρελός χαμός και εκεί - απλά οργανωμένα πράγματα.
Είπα ότι δεν έχουν δουλεια ;

ΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΛΑΚΕΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ;;;;;;;

Ναι , μπορεί να δεις 30.000 άτομα την ημέρα σε ένα ιδιωτικό ... ή σε ΚΑΘΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ή και 80.000 άτομα !

Αυτό σημαίνει ;;;


Ότι τα 9.000.000 ελλήνων πολιτών ... νοσηλεύονται ... ή κάνουν επεμβάσεις σε ιδιωτικά ;;;;;;;;


Τι λέμε ρε πούστη .........
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Ναι αλλα αυτοι δεν ειναι εξαιρεση, ειναι 2 απο τους 3 γνωστους μου φαρμακοποιους (μη γονους φαρμακοποιων) και την τριτη τη συναντησα καποια στιγμη οταν κατεβηκε Αθηνα και ειχε αφησει στο μαγαζι την υπαλληλο.
Δεν ειναι να πεις πως ξερω 10-20-100 και αυτοι ειναι οι 2 εξαιρεσεις. Ειναι ΟΣΟΙ ξερω και τα πανε καλα

Αν εχεις παραδειγματα φαρμακοποιων που φυτοζωοουν, φυτοδουλευουν ευχαριστως να τα ακουσουμε


Φαρμακοποιός να φυτοζωεί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ . Ισχύει . Ούτε να βγάζει ελάχιστα. Επίσης .... έχουν μικρή απόκλιση από μήνα σε μένα.
Οπότε ο τελευταίος, όντως, μπορεί να είναι πάνω από 35Κ το χρόνο καθαρά μετά φόρων .
Αυτό δεν σημαίνει και ότι ΟΛΟΙ βγάζουν πχ 150 το χρόνο .


Αλήθεια .... ξέρει κανείς πόσο είναι το μέσο εισόδημα πχ των οδοντιάτρων ... στις ΗΠΑ ;;;
DDS1.jpg
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.858
Πόντοι
3.656
Αν εχεις παραδειγματα φαρμακοποιων που φυτοζωοουν, φυτοδουλευουν ευχαριστως να τα ακουσουμε
Φαρμακοποιοί με φαρμακείο , όχι . Βέβαια, να τα λέμε όλα ... για να ανοίξεις φαρμακείο ........ ΘΕΛΕΙ ΚΑΣΕΡΙ.
Όχι μόνο για το μαγαζί . Όχι για εξοπλισμό του μαγαζιού. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ.
Εκτός από αυτά ΘΕΛΕΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ , ΜΕΤΡΗΤΑ.

Πουλάς φάρμακα ... με συνταγές ... που ΘΑ πληρωθούν από τα ταμεία !
Για να πας καλά ... πρέπει να έχεις ΜΕΤΡΗΤΟ ... να καλύπτεις το τζίρου ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟ .
Τα ταμεία κάποια στιγμή ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΡΓΗΣΟΥΝ 6-10 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ.
Θα σε πληρώσουν σίγουρα, δεν θα στα φάνε ... αλλά οι προμηθευτές δεν περιμένουν .

Αν δεν έχεις μετρητό , πέφτεις στα νύχια του δανεισμού. Είτε τράπεζες .... είτε χειρότερα.
Πρέπει να έχεις κεφάλαιο , να καλύπτει εμπόρευμα μέχρι 6-10 μηνών .

Όσο πιο πολύ κίνηση το φαρμακείο ... τόσο μεγαλύτερο το κεφάλαιο.
Αν είσαι απόφοιτος φαρμακευτικής .... από φτωχή οικογένεια, το ξεχνάς το φαρμακείο .
ΘΕΛΕΙ ΧΟΝΤΡΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ.

Πολλοί απόφοιτοι φαρμακευτικής ... δουλεύουν υπάλληλοι για 1000€ ως βαριά 1300€ μισθό .
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.904
Κριτικές
16
Like
14.784
Πόντοι
6.515
Ο φαρμακοποιός είναι ο μόνος επαγγελματίες που πουλαει το προιον του χωρίς έκπτωση

Στα παραφαρμακευτικα αν κάνει μια έκπτωση είναι γιατί έχει τον ανταγωνισμό του διαδικτυου
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Ο φαρμακοποιός είναι ο μόνος επαγγελματίες που πουλαει το προιον του χωρίς έκπτωση
όχι απλά χωρίς έκπτωση αλλά με "κλειδωμένη" λιανική τιμή και "κλειδωμένο" κέρδος...
Πρακτικά είναι ίσως το μόνο επάγγελμα που πουλάει εμπόρευμα με κρατικά κλειδωμένη τιμή και κατά συνέπεια χωρίς απειλή τιμής από τον ανταγωνισμό
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom