Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.718
Like
17.859
Πόντοι
3.656
Ο φαρμακοποιός είναι ο μόνος επαγγελματίες που πουλαει το προιον του χωρίς έκπτωση

Στα παραφαρμακευτικα αν κάνει μια έκπτωση είναι γιατί έχει τον ανταγωνισμό του διαδικτυου
Από τα παραφαρμακευτικά , πέφτουν οι πωλήσεις και τα κέρδη . Με προοπτική να μηδενιστούν . Οι γεννημένοι μετά το 1970
σύντομα δεν θα αγοράζουν τέτοια πράγματα από φαρμακεία.

Τα φάρμακα όμως ανέβηκαν ως πωλήσεις. Γιατί δυσκόλεψε και η πρόσβαση σε ιατρό .
Στα φάρμακα πρέπει να αναφέρουμε ότι έχουμε από τις καλύτερες καλύψεις στον κόσμο.
Αναγνωρίζει ίσως η πολιτεία ότι τα νοσοκομεία και πρωτοβάθμια περίθαλψη είναι για κλάμματα.

Οι φαρμακοποιοί είναι προνομιούχοι , γιατί είναι οι μόνοι επαγγελματίες, που τις πωλήσεις τις πληρώνει το δημόσιο .
 
Τελευταία τροποποίηση:

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Μέσα σε όλα αυτά, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο μισθωτός αμοίβεται με 14 μισθούς ενώ ο εε με 12.
τι λες ρε φιλε?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

τύποι μην αρχίσετε όσοι έχετε γιους να τους στέλνετε να προσπαθούν να μπουν νομική και φαρμακευτική τώρα..γιατί σε 10 χρόνια βλέπω και αυτα τα επαγγέλματα λόγω υπερκάλυψης της αγοράς να τρώνε πούτσα ασάλιωτη χαχα
Στα ελευθερα επαγγελματα δεν νοειται "υπερκαλυψη". Αν εισαι καλος, υπερτερείς.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.718
Like
17.859
Πόντοι
3.656
Στα ελευθερα επαγγελματα δεν νοειται "υπερκαλυψη". Αν εισαι καλος, υπερτερείς.
Οι 7000 δικηγόροι μόνο αθηνών που ήταν στο δρόμο στην πορεία την τετάρτη δεν ξέρουν .... ξέρει ο άλεξ ....
 

ROB. C

Μέγας
Εγγρ.
15 Ιουν 2021
Μηνύματα
10.487
Κριτικές
2
Like
19.292
Πόντοι
3.656
Αυτοι που τους ψηφισαν δεν θα παραδεχθουν ποτέ τιποτα Λακη
και στην ψαθα να μεινουν θα λενε ζητω η ΝΔ
Αυτο ειναι το προβλημα , οτι ειναι οπαδικό πια το αθλημα της πολιτικης στην Ελλαδα ,
λογικό κιολας με τοσα ζωα και ηλιθιους χωρις καμία παιδεία δεν μπορεις να περιμένεις και πολλα.
σωστό αλλά μεταβλητό όταν θίγονται σε μορφή σοκ τα οικονομικά
Δηλαδή τον Οκτώβριο του 2009 το πασοκ πήρε στις εκλογές 44% τρία+ εκατομμύρια ψήφους , έδειχνε και ήταν παντοδύναμο
Μετά από 2,5 χρόνια τον Μάη αν θυμάμαι καλά του 2012 κύλησε στο 13% , όλα στάχτη !!!!!
Το ότι σήμερα δεν υπάρχει κόμμα να καρπωθεί την εκτεταμένη δυσαρέσκεια που προκαλεί ο Κούλης είναι αδιάφορο ίσως και καλό...
ο κόσμος είναι σαν το νερό που βράζει στη ερμητικά σφραγισμένη χύτρα ταχύτητας ,
μαθηματικά θα εκραγεί και όποιον πάρει ο χάρος προς όλες τις κατευθύνσεις :rockon::2funny:
Εννοείται ότι παίζει περίπτωση ο κόσμος να υπομείνει το βράσιμο σαν τους ζωντανούς αστακούς
αλλά αυτό είναι θέμα εξ ίσου αδιάφορο , ας φροντίσουν οι αντιπολιτευόμενοι πολιτικοί να μην προκαλούν λαική απέχθεια ...
Δηλαδή όσο αγράμματος ,ηλίθιος όπως σωστά περιγράφεις είναι κάποιος, στα μπαλωμένα του υποδήματα γράφει αυτόν που δεν τον πείθει
ή δοκιμάστηκε και ήταν για τα πανηγύρια...κάπως έτσι ερμηνεύεται αντικειμενικά η αποχή :eyebrows:
 

dieuthintis

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2023
Μηνύματα
79
Like
322
Πόντοι
20
Γίνεται στα pos να βάλουμε μονίμως ότι εισπράτουμε να το κάνουμε φιλοδώρημα ή θα βρούμε κανάν μπελά;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.405
Κριτικές
1
Like
2.790
Πόντοι
456
Στα χωριά και ειδικά στα νησιά το επάγγελμα του φαρμακοποιού τραβάει φουλ. Ξέρω ένα φαρμακείο σε νησί που άνοιξε πριν 5 χρόνια και ήδη σήμερα έχει κοντα στους 10 υπαλλήλους
ναι γιατι θα ειναι το μονο...αντε και αλλο ενα.Οπως και στη χαλκιδα μια γνωστη μου εχει μονο 2 και ειναι δικα της εχει βγαλει του κοσμου τα φραγκα..ειδικα στο κορονοιο
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Εγώ τύπε έκρινα από τη φώτο στο προφίλ σου που παραπέμπει σε έναν καψαλιασμένο από τον ήλιο και μονίμως ιδρωμένο :confused:

Τελικά δεν άντεξα και πήγα για ψώνια. Στο ταμείο στο μικρό κατάστημα που πήγα ήταν ένας νεαρός που αφού του πλήρωσα μετρητά και πήγα να φύγω μου λέει »να σου κόψω απόδειξη» και του λέω «Δεν χρειάζεται καθόλου» και μου είπε ένα γεμάτο χαρά «Ευχαριστώ»
Του εύχομαι να χαρεί αυτά που δεν του έκλεψε το κράτος σε πουτάνες, τζόγο και μπουζούκια!
Α και να κάνει και έναν καθαρισμό στα δόντια του :rockon::rockon::rockon:
Ο καθένας κρίνει ανάλογα τις εμπειρίες του..
Θα σου στείλω μια κάρτα μου να δώσεις στο παιδί του ψιλικατζη
Τον άλλο μήνα αναλαμβάνω το οδοντιατρείο του πατέρα μου.. χειμώνα μόνο.. τα καλοκαίρια μεγάλη ζωή στα γιοτ.
Δώσε την κάρτα μου και η πρώτη επίσκεψη δωρεάν
 

ivispet

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2014
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
970
Πόντοι
81
Αναφέρομαι στον αντιπαθητικό κλάδο των δικηγόρων και απευθύνομαι στον μάλλον συμπαθή - αν και δεν τον ξέρω - δικηγόρο Άλεξ. Άλεξ όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ ήμουν από αυτούς που είχα εναποθέσει την πίστη μου σ' ένα φιλελεύθερο κόμμα δυτικού τύπου που θα έκανε κάποια στοιχειώδη απ' όσα περιλαμβάνονταν στο πρόγραμμα του: Νοικοκύρεμα του δημοσίου, τουτέστιν μείωση του αριθμού των ΔΥ, αξιόλογηση, κατάργηση των άνευ αντικειμένου οργανισμών, κατάργηση των κλειστών επαγγελμάτων, μείωση των φόρων, ανάπτυξη, σταθερό και δίκαιο φορολογικό σύστημα, κλπ κλπ. Λίγο πολύ αυτό ήταν το πρόγραμμα της Ν.Δ. και γιαυτό τον λόγο την ψήφισα, όπως την ψήφισες κι εσύ. Αν πάλι ήθελα παλαιοκομμουνισμό θα ψήφιζα ΚΚΕ, ή αν ήθελα νεοκομουνισμό είχα και εκεί 5-6 επιλογές, αν και όλα τα παραπάνω συγκλίνουν σε μία κοινή συνισταμένη, στην εξαφάνιση της μεσαίας τάξης. Βγήκε λοιπόν και με τη δική μου ψήφο ένα υποτίθεται φιλελεύθερο κόμμα , το ίδιο που τώρα έρχεται να επιβάλει ένα φορολογικό νομοσχέδιο βγαλμένο απο τα πιο τρελά όνειρα ενός νοσηρού κομουνιστή παλαιάς κοπής. Ο απόλυτος Αρμαγεδών της μεσαίας τάξης Ρε φίλε, έχω διαβάσει του κατά καιρούς αναρτήσεις σου και στα πιο πολλά που γράφεις συμφωνώ μαζί σου, αλλά έχεις πλέον φτάσει σε τέτοιο σημείο κουλολατρείας, που οι θέσεις σου - ενώ δεν μπορείς να επικαλεστείες άγνοια - προσβάλλουν όλους τους συναδέλφους σου και εξηγούμαι:

- Αλήθεια Άλεξ οι δικηγόροι δεν μπορούν να έχουν ζημιές; Οι εταιρείες όμως γιατί κάλλιστα κα με τον νόμο μπορούν ενώ οι δικηγόροι όχι; Δηλαδή μετά απο μία δεκαετία κρίσεων, μνημονίων, κορώνας πόσοι δικηγόροι έχουν τόσους πελάτες ώστε να μπορούν να συντηρήσουν λειτουργικά γραφείου, ασφαλιστικές εισφορές, φορολογία, και να έχουν ένα μίνιμουμ εισόδημα που θα τους εξασφαλίζει αξιοπρεπή διαβίωση;
- Αλήθεια Άλεξ απο τους παραπάνω πελάτες πόσοι αλήθεια είναι "ποιοτικοί" πελάτες και όχι τζαμπατζήδες ή συγγενείς ή φίλοι που δεν πληρώνουν ούτε καν το γραμμάτιο προείσπραξης για την παράσταση στο δικαστήριο? Και πόσοι απ' αυτούς ξέρουν ότι απο το τετρακοσάρι που θα τους πάρεις, ένα 65% έχει ήδη φύγει σε φόρους και κρατήσεις τους συλόγου και ότι στην ουσία αυτό που θα σου μείνει (που δεν σου μένει) είναι ένα χαρτζηλίκι;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι και πόσοι ξέρουν ότι γιαυτό το τετρακοσάρι πρέπει να συντάξεις το δικόγραφο, να περιμένεις στην ουρά να το καταθέσεις, να φτιάξεις ένορκες, να φτιάξεις προτάσεις, να φτιάξεις αντίκρουση, να περιμένεις όλη μέρα για να το συζητήσεις - ειδική διαδικασία - , και όλα αυτά για να γεμίσεις τα ταμεία του Κούλη;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πλέον οι περισσότεροι δικηγόροι δουλεύουν απ' τα σπίτια τους, όχι απο βίτσιο, αλλά επειδή δεν είναι σε θέση να συντηρούν γραφείο;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πλείστοι δικηγόροι είναι καταχρεωμένοι στον ΕΦΚΑ, χρέη που συνεχώς διογκώνονται, και πόσοι ξέρουν ότι οι ασφαλιστικές εισφορές αυξάνονται ήδη απο το νέο έτος;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πολλοί δικηγόροι δουλεύουν με 5-6 δικαστήρια τον χρόνο είτε γιατί δεν έχουν πελάτες, είτε γιατί είναι πριν την σύνταξη, είτε γιατί έχουν άλλα εισοδήματα, είτε γιατί απλά γουστάρουν έτσι; Δεν ήξερα ότι ζούμε υπο καθεστώς Στάλιν να πρέπει να λογοδοτούμε για τις νόμιμες επιλογές μας. Και μην μου πεις το λαϊκό επιχείρημα 'όσοι δεν μπορούν ας αλλάξουν επάγγελμα" γιατί πρώτον μπορεί να μην γουστάρουν και δεύτερον ο δικηγόρος εκ των πραγμάτων δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Τέσσερα χρόνια σπουδών, συν ένα μεταπτυχιακό, συν δύο χρόνια άσκηση, μετά απο επτά χρόνια είναι τουλάχιστον χυδαίο να λες στον άλλον να κάνει κάτι άλλο.
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι με το που γυρνάς το κλειδί του γραφείου σου εκτός απο τα έξοδα που τρέχουν, αρχίζει να τρέχουν και οι φόροι απο 0 (ζερό) ευρώ, και το τέλος επιτηδεύματος και η προκαταβολή φόρου, και μύγες να βαράς στο γραφείο;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν το άρθρο 4 του Σ ότι οι Έλληνες συνεισφέρουν στα δημόσια βάρη ανάλογα με τις δυνάμεις τους, δηλάδη ανάλογα με το εισόδημα τους; Και όταν εσύ για το μηδενικό σου εισόδημα καταβάλεις 1600 ευρώ φόρο και ο ΔΥ 0 (ζερό) αυτό δεν είναι παραβίαση της παραπάνω συνταγματικής αρχής;
- Αλήθεια Άλεξ όταν αύριο το παραπάνω δικηγοράκι των 400 ευρώ νομοτελειακά θα κλείσει το γραφείο του, και ο ΔΥ ή ΙΥ που θα αναγκαστεί άυριο να πάει στα 50 εναπομείναντα μεγάλα γραφεία και του ζητήσουν δύο χιλιάρικα για "μελέτη φακέλου" και άλλα τρία για να συντάξουν τα δικόγραφο (για την ακρίβεια το ίδιο δικηγοράκι που θα έχει γίνει υπαλλήλος), τότε ίσως καταλάβει, αλλά θα είναι αργά.

Αγαπητέ Άλεξ, όλοι οι άλλοι μπορεί να μην τα γνωρίζουν αυτά, αλλά εσύ ως δικηγόρος τα γνωρίζεις καλά ή οφείλεις να τα γνωρίζεις. Μπορεί εσύ να έχεις λύσει το πρόβλημα σου και να κάνεις 100 δικαστήρια το χρόνο, αλλά άλλοι συνάδελφοι σου δεν βρίσκονται στην ίδια θέση και θα αναγκαστούν να βάλουν λουκέτα, μαζί με χιλιάδες άλλους αυτοαπασχολουμένους. Και το ανεπάγγελτο καραφλό αγόρι που ήρθε ως μαθητευόμενος μάγος να αναμορφώσει το φορολογικό μας σύστημα, και μας κουνάει τώρα το δάχτυλο, εδώ είσαι κι εδώ είμαι, νύχτα θα φύγει.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Τι κάθεστε και σχετίζετε το φορολογικό νομοσχέδιο με το αν ένας κλάδος είναι κορεσμένος...αν ο κάθε τσομπάνης επειδή κληρονόμησε 100 χιλιάρικα θέλει να γίνει επιχειρηματίας και να δίνει εντολές και να κάθεται (έτσι νομίζει)....αν ο κάθε φαντασμένος θέλει να ανοίξει ιατρείο στην αχαρνών και να γίνει ο cristian troy από τα λιντλ


ο φορολογικός νόμος δεν πρέπει να είναι τιμωρητικός...πρέπει να είναι δίκαιος και να μην θίγει εσκεμένα μια μερίδα επαγγελματιών.

κοινός....πρέπει ο νόμος να εξασφαλίζει ότι και το ταγάρι και ο επιχειρηματίας με πλάνο θα φορολογούνται δίκαια και δεν θα πνίγει κανέναν.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι στην αγορά..όταν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και γεμίζει ο κλάδος από μικρούς επαγγελματίες θα χτυπηθούν μεταξύ τους και οι περισσότεροι θα φυτοζωούν. Αν δεν θες να είσαι οδοντίατρος ή δικηγόρος και να κυνηγάς τους πελάτες και να κάνεις φτηνές δουλειές άσε τα κουστούμια στην άκρη. Όχι όμως να σε πνίγει το κράτος με την φορολογία ενώ δεν βγάζεις κέρδος να σε αναγκάζει να πληρώνεις.


Οι μεγάλοι κάθε κλάδου...με κεφάλαια....με άκρες...με πελατολόγιο...με κάθετη ''παραγωγή'' με πρωτοπορίες....με με με....πάντα θα κερδίζουν παραπάνω ακόμα και στις κρίσεις....δεν μπορούν να γίνουν όλοι Λυκουρέζοι....κάποιοι θα είναι και κοράκια έξω από την ευελπίδων μήπως βρουν κανέναν απελπισμένο που περνάει αυτόφωρο...

Αν πιάσουμε την συζήτηση γιατί δε βγάζουν λεφτά κάποιοι επαγγελματίες δεν τελειώνει ποτέ.....
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.523
Like
72.896
Πόντοι
12.756
Τι κάθεστε και σχετίζετε το φορολογικό νομοσχέδιο με το αν ένας κλάδος είναι κορεσμένος...αν ο κάθε τσομπάνης επειδή κληρονόμησε 100 χιλιάρικα θέλει να γίνει επιχειρηματίας και να δίνει εντολές και να κάθεται (έτσι νομίζει)....αν ο κάθε φαντασμένος θέλει να ανοίξει ιατρείο στην αχαρνών και να γίνει ο cristian troy από τα λιντλ


ο φορολογικός νόμος δεν πρέπει να είναι τιμωρητικός...πρέπει να είναι δίκαιος και να μην θίγει εσκεμένα μια μερίδα επαγγελματιών.

κοινός....πρέπει ο νόμος να εξασφαλίζει ότι και το ταγάρι και ο επιχειρηματίας με πλάνο θα φορολογούνται δίκαια και δεν θα πνίγει κανέναν.

Η πικρή αλήθεια είναι ότι στην αγορά..όταν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός και γεμίζει ο κλάδος από μικρούς επαγγελματίες θα χτυπηθούν μεταξύ τους και οι περισσότεροι θα φυτοζωούν. Αν δεν θες να είσαι οδοντίατρος ή δικηγόρος και να κυνηγάς τους πελάτες και να κάνεις φτηνές δουλειές άσε τα κουστούμια στην άκρη. Όχι όμως να σε πνίγει το κράτος με την φορολογία ενώ δεν βγάζεις κέρδος να σε αναγκάζει να πληρώνεις.


Οι μεγάλοι κάθε κλάδου...με κεφάλαια....με άκρες...με πελατολόγιο...με κάθετη ''παραγωγή'' με πρωτοπορίες....με με με....πάντα θα κερδίζουν παραπάνω ακόμα και στις κρίσεις....δεν μπορούν να γίνουν όλοι Λυκουρέζοι....κάποιοι θα είναι και κοράκια έξω από την ευελπίδων μήπως βρουν κανέναν απελπισμένο που περνάει αυτόφωρο...

Αν πιάσουμε την συζήτηση γιατί δε βγάζουν λεφτά κάποιοι επαγγελματίες δεν τελειώνει ποτέ.....

Να σε παρακαλέσω αγαπημενε μου φίλε, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΓΑΜΗΣΩ, να μην διακόπτεις και να μην αποπαίρνεις καταθέσεις ψυχής δεξιών ψηφοφόρων που απο τα πανηγύρια της νικης και του 41% τωρα κλαινε με μαυρο
δακρυ που τους γαμάει ασάλιωτα το ειδωλο τους , και καλα θα ηταν να τους γαμούσε προσωπικά ο Κούλης, θα ειχε και καποιο κύρος το γαμησι, αλλα εχει βάλει
τον ασχετο καραφλα, που οταν μιλαει σε κάμερα ειναι λες και πισω απο την πλατη του η μαμα του με τον ζωστηρα ..
Εναν πανηλιθιο με 0 μέρες εργασίας και ίσως τον πιο μαλάκα του υπουργικού συμβουλίου :rockon::rockon::rockon:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
Τι να σου πω... μεγάλο κατόρθωμα και τρομερές ικανότητες…
Άσε μας ρε φίλε – λες και γεννηθήκαμε χθες και δεν ξέρουμε τι γίνεται…

Σβήστηκαν όλα τα χρέη της, έβγαλε σε σύνταξη τους περισσότερους υπαλλήλους με παχυλότατες συντάξεις από τα 45-50 τους και με εξαψήφιο εφ’ άπαξ, και τους υπόλοιπους τους έχωσε με αργομισθία και επίσης παχυλούς μισθούς στην ΥΠΑ όπου πάνε εκ περιτροπής στην "δουλειά" αφού δεν έχουν ούτε καρέκλα να κάτσουν…
Και φυσικά όλα αυτά πληρωμένα από τα κορόιδα… έτσι την έκλεινα κι εγώ…
Εσύ προτιμούσες να συνεχίζουμε να πληρώνουμε όλους αυτούς τους κηφήνες, να προσλαμβάνονται κι αλλά κομματικά ρουσφέτια εσαεί και τα χρέη να συνεχίζουν να διογκώνονται. Κανένας άλλος πάντως δεν το τόλμησε, αυτός μόνο και μάλιστα επί εποχής βούδα. Και ξεμπλέξαμε από το μπουρδελο με το λιγότερο δυνατό κόστος.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Και ο αδελφικός φίλος του μπαρόκ δείχνει πως την παλεύει καλά :smiling-face-with-heart-eyes:
Αμφιβάλλεις;
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.791
Like
746
Πόντοι
96

φανταστειτε να ειχε πει κατι τετοιο καποιος συριζαιος τι θα ακουγαμε για μαδουραιους και κομμουνιστες που μισουν τους αστους:2funny::2funny::2funny:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
Σίγουρος δεν είμαι για τιποτε σε αυτό το μπουρδέλο , εκτός από 3 πράγματα που τα θεωρώ πιο σίγουρα από το νόμο της βαρύτητας και το ότι 1+1 κάνουν 2

1)Κάθε πέρσι και καλύτερα θα είναι . ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΔΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.
2)Οι ηλίθιοι στους έλληνες είναι τεράστιο ποσοστό . Πάνω από 55% . Μελέτησε και τσίπολα ΒΑΣΙΚΟΙ ΝΟΜΟΙ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΟΣ.
3)Τα πάντα θυσιάζονται για τους δημοσίους υπαλλήλους. ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ.

Προσωπικά .... λόγω ανήλικων παιδιών δεν σκέφτομαι μετανάστευση μόνος μου . Και οικογενειακώς δεν μου αρέσει .


Σκέφτομαι πολλά άλλα όμως.

-Να πουλήσω όλα τα ακίνητα
-Μετά το παραπάνω να το παίζω άεργος
-Να πάω έξω να τρώω έτοιμα
-Να βγάλω τα λεφτά έξω .... και να το παίζω επιδοματάκιας παράσιτο εδώ, αφού είναι πολιτικά ορθή καρριέρα ........
Ω ρε πούστη, τελικά επιβεβαιώνει τα στατιστικά, ΑΥΤΟΣ Ο ΗΛΙΘΙΟΣ έχει δικαίωμα ψήφου και μεγαλώνει παιδιά. Και μετά αναρωτιόμαστε για τη νέα γενιά.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.631
Κριτικές
3
Like
11.236
Πόντοι
3.936
Στα χωριά και ειδικά στα νησιά το επάγγελμα του φαρμακοποιού τραβάει φουλ. Ξέρω ένα φαρμακείο σε νησί που άνοιξε πριν 5 χρόνια και ήδη σήμερα έχει κοντα στους 10 υπαλλήλους
Ωχ και εσύ έχεις γνωστό σε νησί?? Το ίδιο κ ο Άλεξ έχει γνωστό καφετζή στο νησί που πήρε 600 ευρώ επιστροφή ΔΕΗ
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
11.631
Κριτικές
3
Like
11.236
Πόντοι
3.936
Αναφέρομαι στον αντιπαθητικό κλάδο των δικηγόρων και απευθύνομαι στον μάλλον συμπαθή - αν και δεν τον ξέρω - δικηγόρο Άλεξ. Άλεξ όπως κι εσύ, έτσι κι εγώ ήμουν από αυτούς που είχα εναποθέσει την πίστη μου σ' ένα φιλελεύθερο κόμμα δυτικού τύπου που θα έκανε κάποια στοιχειώδη απ' όσα περιλαμβάνονταν στο πρόγραμμα του: Νοικοκύρεμα του δημοσίου, τουτέστιν μείωση του αριθμού των ΔΥ, αξιόλογηση, κατάργηση των άνευ αντικειμένου οργανισμών, κατάργηση των κλειστών επαγγελμάτων, μείωση των φόρων, ανάπτυξη, σταθερό και δίκαιο φορολογικό σύστημα, κλπ κλπ. Λίγο πολύ αυτό ήταν το πρόγραμμα της Ν.Δ. και γιαυτό τον λόγο την ψήφισα, όπως την ψήφισες κι εσύ. Αν πάλι ήθελα παλαιοκομμουνισμό θα ψήφιζα ΚΚΕ, ή αν ήθελα νεοκομουνισμό είχα και εκεί 5-6 επιλογές, αν και όλα τα παραπάνω συγκλίνουν σε μία κοινή συνισταμένη, στην εξαφάνιση της μεσαίας τάξης. Βγήκε λοιπόν και με τη δική μου ψήφο ένα υποτίθεται φιλελεύθερο κόμμα , το ίδιο που τώρα έρχεται να επιβάλει ένα φορολογικό νομοσχέδιο βγαλμένο απο τα πιο τρελά όνειρα ενός νοσηρού κομουνιστή παλαιάς κοπής. Ο απόλυτος Αρμαγεδών της μεσαίας τάξης Ρε φίλε, έχω διαβάσει του κατά καιρούς αναρτήσεις σου και στα πιο πολλά που γράφεις συμφωνώ μαζί σου, αλλά έχεις πλέον φτάσει σε τέτοιο σημείο κουλολατρείας, που οι θέσεις σου - ενώ δεν μπορείς να επικαλεστείες άγνοια - προσβάλλουν όλους τους συναδέλφους σου και εξηγούμαι:

- Αλήθεια Άλεξ οι δικηγόροι δεν μπορούν να έχουν ζημιές; Οι εταιρείες όμως γιατί κάλλιστα κα με τον νόμο μπορούν ενώ οι δικηγόροι όχι; Δηλαδή μετά απο μία δεκαετία κρίσεων, μνημονίων, κορώνας πόσοι δικηγόροι έχουν τόσους πελάτες ώστε να μπορούν να συντηρήσουν λειτουργικά γραφείου, ασφαλιστικές εισφορές, φορολογία, και να έχουν ένα μίνιμουμ εισόδημα που θα τους εξασφαλίζει αξιοπρεπή διαβίωση;
- Αλήθεια Άλεξ απο τους παραπάνω πελάτες πόσοι αλήθεια είναι "ποιοτικοί" πελάτες και όχι τζαμπατζήδες ή συγγενείς ή φίλοι που δεν πληρώνουν ούτε καν το γραμμάτιο προείσπραξης για την παράσταση στο δικαστήριο? Και πόσοι απ' αυτούς ξέρουν ότι απο το τετρακοσάρι που θα τους πάρεις, ένα 65% έχει ήδη φύγει σε φόρους και κρατήσεις τους συλόγου και ότι στην ουσία αυτό που θα σου μείνει (που δεν σου μένει) είναι ένα χαρτζηλίκι;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι και πόσοι ξέρουν ότι γιαυτό το τετρακοσάρι πρέπει να συντάξεις το δικόγραφο, να περιμένεις στην ουρά να το καταθέσεις, να φτιάξεις ένορκες, να φτιάξεις προτάσεις, να φτιάξεις αντίκρουση, να περιμένεις όλη μέρα για να το συζητήσεις - ειδική διαδικασία - , και όλα αυτά για να γεμίσεις τα ταμεία του Κούλη;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πλέον οι περισσότεροι δικηγόροι δουλεύουν απ' τα σπίτια τους, όχι απο βίτσιο, αλλά επειδή δεν είναι σε θέση να συντηρούν γραφείο;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πλείστοι δικηγόροι είναι καταχρεωμένοι στον ΕΦΚΑ, χρέη που συνεχώς διογκώνονται, και πόσοι ξέρουν ότι οι ασφαλιστικές εισφορές αυξάνονται ήδη απο το νέο έτος;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι πολλοί δικηγόροι δουλεύουν με 5-6 δικαστήρια τον χρόνο είτε γιατί δεν έχουν πελάτες, είτε γιατί είναι πριν την σύνταξη, είτε γιατί έχουν άλλα εισοδήματα, είτε γιατί απλά γουστάρουν έτσι; Δεν ήξερα ότι ζούμε υπο καθεστώς Στάλιν να πρέπει να λογοδοτούμε για τις νόμιμες επιλογές μας. Και μην μου πεις το λαϊκό επιχείρημα 'όσοι δεν μπορούν ας αλλάξουν επάγγελμα" γιατί πρώτον μπορεί να μην γουστάρουν και δεύτερον ο δικηγόρος εκ των πραγμάτων δεν ξέρει τίποτα άλλο να κάνει. Τέσσερα χρόνια σπουδών, συν ένα μεταπτυχιακό, συν δύο χρόνια άσκηση, μετά απο επτά χρόνια είναι τουλάχιστον χυδαίο να λες στον άλλον να κάνει κάτι άλλο.
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν ότι με το που γυρνάς το κλειδί του γραφείου σου εκτός απο τα έξοδα που τρέχουν, αρχίζει να τρέχουν και οι φόροι απο 0 (ζερό) ευρώ, και το τέλος επιτηδεύματος και η προκαταβολή φόρου, και μύγες να βαράς στο γραφείο;
- Αλήθεια Άλεξ πόσοι ξέρουν το άρθρο 4 του Σ ότι οι Έλληνες συνεισφέρουν στα δημόσια βάρη ανάλογα με τις δυνάμεις τους, δηλάδη ανάλογα με το εισόδημα τους; Και όταν εσύ για το μηδενικό σου εισόδημα καταβάλεις 1600 ευρώ φόρο και ο ΔΥ 0 (ζερό) αυτό δεν είναι παραβίαση της παραπάνω συνταγματικής αρχής;
- Αλήθεια Άλεξ όταν αύριο το παραπάνω δικηγοράκι των 400 ευρώ νομοτελειακά θα κλείσει το γραφείο του, και ο ΔΥ ή ΙΥ που θα αναγκαστεί άυριο να πάει στα 50 εναπομείναντα μεγάλα γραφεία και του ζητήσουν δύο χιλιάρικα για "μελέτη φακέλου" και άλλα τρία για να συντάξουν τα δικόγραφο (για την ακρίβεια το ίδιο δικηγοράκι που θα έχει γίνει υπαλλήλος), τότε ίσως καταλάβει, αλλά θα είναι αργά.

Αγαπητέ Άλεξ, όλοι οι άλλοι μπορεί να μην τα γνωρίζουν αυτά, αλλά εσύ ως δικηγόρος τα γνωρίζεις καλά ή οφείλεις να τα γνωρίζεις. Μπορεί εσύ να έχεις λύσει το πρόβλημα σου και να κάνεις 100 δικαστήρια το χρόνο, αλλά άλλοι συνάδελφοι σου δεν βρίσκονται στην ίδια θέση και θα αναγκαστούν να βάλουν λουκέτα, μαζί με χιλιάδες άλλους αυτοαπασχολουμένους. Και το ανεπάγγελτο καραφλό αγόρι που ήρθε ως μαθητευόμενος μάγος να αναμορφώσει το φορολογικό μας σύστημα, και μας κουνάει τώρα το δάχτυλο, εδώ είσαι κι εδώ είμαι, νύχτα θα φύγει.
Ελπίζω να ήταν copy paste και να μην έκανες τον κόπο να το γράψεις. Απάντηση δεν θα πάρεις...είναι αφοσιωμένος στο Skype
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
  • Like
Αντιδράσεις: barock

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Εσύ προτιμούσες να συνεχίζουμε να πληρώνουμε όλους αυτούς τους κηφήνες, να προσλαμβάνονται κι αλλά κομματικά ρουσφέτια εσαεί και τα χρέη να συνεχίζουν να διογκώνονται. Κανένας άλλος πάντως δεν το τόλμησε, αυτός μόνο και μάλιστα επί εποχής βούδα. Και ξεμπλέξαμε από το μπουρδελο με το λιγότερο δυνατό κόστος.
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο…

Όταν κλείνεις μια εταιρία αλλά ταυτόχρονα το υπεράριθμο προσωπικό της είτε το βγάζεις στην σύνταξη 15-20 χρόνια πριν το όριο ηλικίας (και δεν μιλάμε απλά για σύνταξη - μιλάμε για συντάξεις των +2500 τον μήνα τότε…), είτε τους μετατάσσεις σε αργομισθία διατηρώντας τις εξωφρενικές αμοιβές/δικαιώματα που είχαν, δεν "γλυτώνεις" από τα χρέη. Απλά αλλάζουν οι κωδικοί των λογαριασμών από τους οποίους συνεχίζεις να πληρώνεις. Και ικανοποιείς τα χάπατα σαν και του λόγου σου που περήφανα διαλαλούν ότι την "κλείσαμε και γλυτώσαμε με το λιγότερο δυνατόν κόστος..."
Παλιό και πολλάκις δοκιμασμένο κόλπο …
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο…

Όταν κλείνεις μια εταιρία αλλά ταυτόχρονα το υπεράριθμο προσωπικό της είτε το βγάζεις στην σύνταξη 15-20 χρόνια πριν το όριο ηλικίας (και δεν μιλάμε απλά για σύνταξη - μιλάμε για συντάξεις των +2500 τον μήνα τότε…), είτε τους μετατάσσεις σε αργομισθία διατηρώντας τις εξωφρενικές αμοιβές/δικαιώματα που είχαν, δεν "γλυτώνεις" από τα χρέη. Απλά αλλάζουν οι κωδικοί των λογαριασμών από τους οποίους συνεχίζεις να πληρώνεις. Και ικανοποιείς τα χάπατα σαν και του λόγου σου που περήφανα διαλαλούν ότι την "κλείσαμε και γλυτώσαμε με το λιγότερο δυνατόν κόστος..."
Παλιό και πολλάκις δοκιμασμένο κόλπο …
Οκ, όπως νομίζεις.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.673
Like
6.362
Πόντοι
2.356

φανταστειτε να ειχε πει κατι τετοιο καποιος συριζαιος τι θα ακουγαμε για μαδουραιους και κομμουνιστες που μισουν τους αστους:2funny::2funny::2funny:
O Μπουμπουκος έχει φτιάξει σχολή από ηλίθιους στην κυβέρνηση, που αμολανε τη μία ηλιθιότητα μετά την άλλη και μετά το κράξιμο τρέχουν να τη μαζέψουν. Αυτοί στο τέλος θα μας κάνουν να ξεχάσουμε και τον Κατρουγκαλο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom