Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.301
Like
3.558
Πόντοι
1.706
Ο καθένας κρίνει ανάλογα τις εμπειρίες του..
Θα σου στείλω μια κάρτα μου να δώσεις στο παιδί του ψιλικατζη
Τον άλλο μήνα αναλαμβάνω το οδοντιατρείο του πατέρα μου.. χειμώνα μόνο.. τα καλοκαίρια μεγάλη ζωή στα γιοτ.
Δώσε την κάρτα μου και η πρώτη επίσκεψη δωρεάν
Ρε συ, δεν πιστεύω να είσαι ο κανακάρης του Λάκη εεεεε???
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?????????
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
ναι γιατι θα ειναι το μονο...αντε και αλλο ενα.Οπως και στη χαλκιδα μια γνωστη μου εχει μονο 2 και ειναι δικα της εχει βγαλει του κοσμου τα φραγκα..ειδικα στο κορονοιο
Γενικά στην Ελλάδα ΤΡΑΒΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ.
Από τη μία συμφωνώ με την έκθεση ΠΙΣΣΑΡΙΔΗ που λέει εμμέσως να ανοίξουν τα επαγγέλματα ώστε να μην υπάρχουν "κλειστά" επαγγέλματα - από την άλλη όμως όταν ανοίγουν ΟΡΜΑΝΕ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΓΑΜΙΕΤΑΙ Η ΦΑΣΗ. Δες τι γίνεται με τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Στο ίδιο σημείο που ήταν μια καφετέρια επί 10 έτη κάθε χρόνο ανοίγει άλλη με άλλο όνομα και άλλη ιδιοκτησία. Και ο λόγος είναι απλός. Στην Ελλάδα ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ. Δεν παει να χρεοκωπήσει η καφετέρια... αυτοί εκεί... επιμένουν... αντί να πάνε μισθωτοί προσφεύγουν στην επιχειρηματικότητα ανάγκης - καθώς οι περισσότερες θέσεις εργασίας που προσφέρονται δεν αντιστοιχούν στα υπάρχοντα προσόντα ή όταν αντιστοιχούν πληρώνουν όχι όσο θα έπρεπε για να ζήσει κάποιος σαν άνθρωπος.

Και αναρωτιέμαι εγώ: Μήπως τελικά επιτέλους θα πρέπει να σταματήσει η επιχειρηματικότητα ανάγκης στην οποία βρίσκονται εκατοντάδες χιλιάδες φτωχοδιάβολοι one man show ελεύθεροι επαγγελματίες και να έχουμε μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις; Προφανώς για εκεί το πάει η Κυβέρνηση και η ΕΕ αλλά με λάθος τρόπος μάλλον.

Υ.Γ. Πχ οι συμβολαιογράφοι και τα φαρμακεία που είναι κλειστή κάστα πάντα έχουν χρήμα - το ίδιο και τα ταξί.
 
Τελευταία τροποποίηση:

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
Ωχ και εσύ έχεις γνωστό σε νησί?? Το ίδιο κ ο Άλεξ έχει γνωστό καφετζή στο νησί που πήρε 600 ευρώ επιστροφή ΔΕΗ
Ναι έχω και όχι έναν - και όλοι οι ελευθεροι επαγγελματίες στο νησί αυτό πάνε ΤΡΕΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ - και φυσικά όλοι κλαίγονται καθότι είναι εθνικό σπορ αυτο.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
τι λες ρε φιλε?
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Στα ελευθερα επαγγελματα δεν νοειται "υπερκαλυψη". Αν εισαι καλος, υπερτερείς.
χωράμε δηλαδή 1 εκατομμύριο καλούς γιατρούς και 500 χιλιάδες καλούς δικηγόρους;
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
χωράμε δηλαδή 1 εκατομμύριο καλούς γιατρούς και 500 χιλιάδες καλούς δικηγόρους;

Μου δίνεις πολύ ωραία πάσα να γράψω κάτι να το διαβάσουν τα μέλη και οι επισκέπτες.
Η λογική της ελεύθερης αγοράς είναι αμείλικτη πάντως: Ας πάει όποιος θέλει. Και ο καλός θα μείνει. Οι άλλοι θα χρεωκοπήσουν.

Η δικιά μου λογική είναι επιτέλους στην Ελλάδα να μάθουμε να έχουμε οικονομική συνείδηση. Μιλάμε για τα πολύ βασικά όπως είναι η Οικιακή Οικονομία...ναι όσο αστείο και αν σας φαίνεται. Όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να αντέξεις 3 χρόνια χωρίς καθόλου έσοδα και μόνο με έξοδα ΤΟΤΕ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΣΟΥ.

Άσχετο αλλά σχετικό με οικονομική συνείδηση. Τις προάλλες έβλεπα εντελώς τυχαία στα reels έναν πιτσιρικά να αναλυει πόσο λάθος είναι κάποιος να έχει αμάξι χωρίς να το χρειάζεται και απλά να στέκεται για τις βόλτες του - και από κάτω εκατοντάδες άνθρωποι να τον βρίζουν κλπ. Είναι οι ίδιοι που κλαινε κάθε φορά που τους βγαίνει βλάβη 200 ευρώ ή η βενζίνη ή τα τέλη...Συμπέρασμα: ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Ξέρω εκατοντάδες ανθρώπους που αγόρασαν αμάξι χωρίς να τους χρειάζεται.

Άσχετο Νο2: ΠΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΚΤΣΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ BUSINESS PLAN? Θα σας πω εγώ: ΚΑΝΕΝΑΣ.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Μου δίνεις πολύ ωραία πάσα να γράψω κάτι να το διαβάσουν τα μέλη και οι επισκέπτες.
Η λογική της ελεύθερης αγοράς είναι αμείλικτη πάντως: Ας πάει όποιος θέλει. Και ο καλός θα μείνει. Οι άλλοι θα χρεωκοπήσουν.

Η δικιά μου λογική είναι επιτέλους στην Ελλάδα να μάθουμε να έχουμε οικονομική συνείδηση. Μιλάμε για τα πολύ βασικά όπως είναι η Οικιακή Οικονομία...ναι όσο αστείο και αν σας φαίνεται. Όταν δεν έχεις τη δυνατότητα να αντέξεις 3 χρόνια χωρίς καθόλου έσοδα και μόνο με έξοδα ΤΟΤΕ ΚΑΘΕΣΑΙ ΣΤΑ ΑΥΓΑ ΣΟΥ.

Άσχετο αλλά σχετικό με οικονομική συνείδηση. Τις προάλλες έβλεπα εντελώς τυχαία στα reels έναν πιτσιρικά να αναλυει πόσο λάθος είναι κάποιος να έχει αμάξι χωρίς να το χρειάζεται και απλά να στέκεται για τις βόλτες του - και από κάτω εκατοντάδες άνθρωποι να τον βρίζουν κλπ. Είναι οι ίδιοι που κλαινε κάθε φορά που τους βγαίνει βλάβη 200 ευρώ ή η βενζίνη ή τα τέλη...

Άσχετο Νο2: ΠΟΣΟΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΚΤΣΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ BUSINESS PLAN? Θα σας πω εγώ: ΚΑΝΕΝΑΣ.
ισχύει οτι το αυτοκίνητο αν δεν το χρειάζεσαι για να πηγαινεις την εργασία σου ειναι περιττό.στο κάτω κάτω αν το θες για βόλτες και ταξίδια νοικιάζεις,πόσα ταξίδια τον χρόνο θα κάνεις;1 2 το πολύ,το αμάξι ομως καιει σα τρελό κ εχει εξοδα για 12 μηνες και οχι μονο 1-2 μερες.
σίγουρα όσοι κράζανε το παιδί στο βίντεο ειναι καλομαθημένες γκόμενες οι οποίες αν δεν έχεις αμάξι σε βλέπουν σαν λεπρό.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
ισχύει οτι το αυτοκίνητο αν δεν το χρειάζεσαι για να πηγαινεις την εργασία σου ειναι περιττό.στο κάτω κάτω αν το θες για βόλτες και ταξίδια νοικιάζεις,πόσα ταξίδια τον χρόνο θα κάνεις;1 2 το πολύ,το αμάξι ομως καιει σα τρελό κ εχει εξοδα για 12 μηνες και οχι μονο 1-2 μερες.
σίγουρα όσοι κράζανε το παιδί στο βίντεο ειναι καλομαθημένες γκόμενες οι οποίες αν δεν έχεις αμάξι σε βλέπουν σαν λεπρό.
Μα εκεί θέλω να καταλήξω και να σου αποδείξω - που το γνωρίζεις εννοείται - καθώς φαίνεται αυτό από τον τρόπο που γράφεις και την γνώμη σου ότι γνωρίζεις ΒΑΣΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, και κάθε άλλο από άσχετος είσαι - ότι πάνε και ανοίγουν επιχειρήσεις συμπολίτες μας με λογική "επιχειρηματικότητα ανάγκης - αρπαχτής" και όχι με τη λογική "επιχειρηματικότητας ευκαιρίας".

Σε Αυτο βασίζω και το παράδειγμα με το αυτοκίνητο. Σήμερα, στην Αθήνα όπου μένω, πλέον, η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη με τα αυτοκίνητα, έχει τρελή κίνηση παντού - το κόστος ιδιοκτησίας έχει ανέβει τρελά, πουθενα δεν βρίσκεις να παρκαρεις - και πλέον πρέπει να εισαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ για να είσαι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου χωρίς λόγο (οικογένεια με παιδιά, να πας στη δουλεια σου με αυτο κλπ).

Ναι, σαφώς, πχ εγώ, που δεν έχω αμάξι, αν πω σε μια γκόμενα ότι δεν έχω αμάξι θα με κοιτάει σαν λεπρό (και για αυτό έχω πάψει να ψάχνω γκόμενες) - εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ε απο εκεί καταλαβαίνεις γιατί πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες χρεωκοπούν.

Οι εποχές άλλαξαν και εμείς ακόμα ζούμε σε λογικές του 2000 ή ακόμα πιο πίσω...
Τίποτα δεν έχουμε μάθει.

Και να σας πω όπως το λένε οι αριστεροι (που δε ξέρουν τι τους γίνεται αλλά η φραση είναι σωστή): ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΑΞΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Και η ελληνική κοινωνία είναι βαθιά ταξική - άσχετα αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Να σε παρακαλέσω αγαπημενε μου φίλε, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΓΑΜΗΣΩ, να μην διακόπτεις και να μην αποπαίρνεις καταθέσεις ψυχής δεξιών ψηφοφόρων που απο τα πανηγύρια της νικης και του 41% τωρα κλαινε με μαυρο
δακρυ που τους γαμάει ασάλιωτα το ειδωλο τους , και καλα θα ηταν να τους γαμούσε προσωπικά ο Κούλης, θα ειχε και καποιο κύρος το γαμησι, αλλα εχει βάλει
τον ασχετο καραφλα, που οταν μιλαει σε κάμερα ειναι λες και πισω απο την πλατη του η μαμα του με τον ζωστηρα ..
Εναν πανηλιθιο με 0 μέρες εργασίας και ίσως τον πιο μαλάκα του υπουργικού συμβουλίου :rockon::rockon::rockon:
όποιος γαλάζιος επιχειρηματίας βρίσκεται σε οικονομικές στενότητες μπορεί να απευθυνθεί θα του βρούμε την άκρη γαλαζιοδάνεια μόνο για νεοδημοκράτες

γιατί να στα τρώει ο κούλης....πάρε σήμερα μια ένεση ρευστότητας να σώσεις την επιχείρηση σου χώσε μαύρο μαρούλι και άσε τον χατζηδάκη να κουρεύεται με τζίρο 25 χιλιάδες 5 χρόνια δραστηριότητας...να φωνάζει ''μα πως είναι δυνατόν'' σα να του έπεσε κάτω το αυγό και έσπασε :rockon::rockon::rockon::rockon::rockon::rockon::rockon:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
Μα εκεί θέλω να καταλήξω και να σου αποδείξω - που το γνωρίζεις εννοείται - καθώς φαίνεται αυτό από τον τρόπο που γράφεις και την γνώμη σου ότι γνωρίζεις ΒΑΣΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, και κάθε άλλο από άσχετος είσαι - ότι πάνε και ανοίγουν επιχειρήσεις συμπολίτες μας με λογική "επιχειρηματικότητα ανάγκης - αρπαχτής" και όχι με τη λογική "επιχειρηματικότητας ευκαιρίας".

Σε Αυτο βασίζω και το παράδειγμα με το αυτοκίνητο. Σήμερα, στην Αθήνα όπου μένω, πλέον, η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη με τα αυτοκίνητα, έχει τρελή κίνηση παντού - το κόστος ιδιοκτησίας έχει ανέβει τρελά, πουθενα δεν βρίσκεις να παρκαρεις - και πλέον πρέπει να εισαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ για να είσαι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου χωρίς λόγο (οικογένεια με παιδιά, να πας στη δουλεια σου με αυτο κλπ).

Ναι, σαφώς, πχ εγώ, που δεν έχω αμάξι, αν πω σε μια γκόμενα ότι δεν έχω αμάξι θα με κοιτάει σαν λεπρό (και για αυτό έχω πάψει να ψάχνω γκόμενες) - εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. Ε απο εκεί καταλαβαίνεις γιατί πολλοί ελεύθεροι επαγγελματίες χρεωκοπούν.

Οι εποχές άλλαξαν και εμείς ακόμα ζούμε σε λογικές του 2000 ή ακόμα πιο πίσω...
Τίποτα δεν έχουμε μάθει.

Και να σας πω όπως το λένε οι αριστεροι (που δε ξέρουν τι τους γίνεται αλλά η φραση είναι σωστή): ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΑΞΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Και η ελληνική κοινωνία είναι βαθιά ταξική - άσχετα αν δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε.
Σε σχέση με το επιχειρείν.

Στην Ελλάδα λειτουργεί το μοντέλο "δουλεύει κάτι καλά; Το αντιγράφω". Σε ποσοστό 90% η "επιχειρηματικότητα βασίζεται σε αυτό. Καμία εξέλιξη, καμία νέα ιδέα, τίποτε καινοτόμο και προοδευτικό. Έτσι γεμίσαμε καφετέριες, ψιλικατζίδικα, μίνι μάρκετ, ταβέρνες, φαστφουντάδικα, ρουχαδικα χωρίς πλάνο, χωρίς έρευνα, χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο και στρατηγική. Αρπαχτή και οποίος αντέξει. Έλα όμως που η αγορά όσο σφίγγουν τα πράγματα είναι αμείλικτη.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
Σε σχέση με το επιχειρείν.

Στην Ελλάδα λειτουργεί το μοντέλο "δουλεύει κάτι καλά; Το αντιγράφω". Σε ποσοστό 90% η "επιχειρηματικότητα βασίζεται σε αυτό. Καμία εξέλιξη, καμία νέα ιδέα, τίποτε καινοτόμο και προοδευτικό. Έτσι γεμίσαμε καφετέριες, ψιλικατζίδικα, μίνι μάρκετ, ταβέρνες, φαστφουντάδικα, ρουχαδικα χωρίς πλάνο, χωρίς έρευνα, χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο και σχεδιασμό. Αρπαχτή και οποίος αντέξει. Έλα όμως που η αγορά όσο σφίγγουν τα πράγματα είναι αμείλικτη.
Ακριβώς αυτό. Λέξη προς λέξη. Ακριβώς όμως αυτό που έγραψες.
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
για τους ψυχολόγους τι γνώμη έχετε;περνάνε δύσκολα σαν ελεύθεροι επαγγελματίες,θα στενέψει και για αυτούς το κωλαράκι;γιατί βλέπω πολλούς ψυχολόγους με δικά τους γραφεία αλλά οι γυναίκες με τα ψυχολογικά τους θέματα και τις επισκέψεις τους κρατάνε πολλούς ζωντανούς
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
για τους ψυχολόγους τι γνώμη έχετε;περνάνε δύσκολα σαν ελεύθεροι επαγγελματίες,θα στενέψει και για αυτούς το κωλαράκι;γιατί βλέπω πολλούς ψυχολόγους με δικά τους γραφεία αλλά οι γυναίκες με τα ψυχολογικά τους θέματα και τις επισκέψεις τους κρατάνε πολλούς ζωντανούς
Χαχα. Ελάχιστοι ψυχολόγοι - ψυχίατροι είναι πραγματικά καλοί. Πρέπει κάποιος να ξεπαραδιαστεί για να βγάλει άκρη με αυτούς - αυτές. Προφανώς και αυτοί δύσκολα τα βγάζουν. Απλά και αυτοί θα φορολογούνται ότι βγάζουν 15 χιλιάρικα άσχετα αν κάποιοι πράγματι μπορεί ανα μην τα βγάζουν
 
Εγγρ.
24 Νοε 2021
Μηνύματα
2.385
Like
3.709
Πόντοι
456
Χαχα. Ελάχιστοι ψυχολόγοι - ψυχίατροι είναι πραγματικά καλοί. Πρέπει κάποιος να ξεπαραδιαστεί για να βγάλει άκρη με αυτούς - αυτές. Προφανώς και αυτοί δύσκολα τα βγάζουν. Απλά και αυτοί θα φορολογούνται ότι βγάζουν 15 χιλιάρικα άσχετα αν κάποιοι πράγματι μπορεί ανα μην τα βγάζουν
οι ψυχίατροι έχουν γραφεία και αυτοί σαν ιδιώτες αλλά απο ψυχολόγους γίνεται της μουρλής τελευταια χρονια.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
οι ψυχίατροι έχουν γραφεία και αυτοί σαν ιδιώτες αλλά απο ψυχολόγους γίνεται της μουρλής τελευταια χρονια.
Ναι, πολλοί παπατζήδες παίζουν σε αυτό το χώρο - όπως επίσης και στους διατροφολόγους και τους γυμναστες.
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.049
Like
11.280
Πόντοι
2.606
Σε σχέση με το επιχειρείν.

Στην Ελλάδα λειτουργεί το μοντέλο "δουλεύει κάτι καλά; Το αντιγράφω". Σε ποσοστό 90% η "επιχειρηματικότητα βασίζεται σε αυτό. Καμία εξέλιξη, καμία νέα ιδέα, τίποτε καινοτόμο και προοδευτικό. Έτσι γεμίσαμε καφετέριες, ψιλικατζίδικα, μίνι μάρκετ, ταβέρνες, φαστφουντάδικα, ρουχαδικα χωρίς πλάνο, χωρίς έρευνα, χωρίς μακροπρόθεσμο σχέδιο και στρατηγική. Αρπαχτή και οποίος αντέξει. Έλα όμως που η αγορά όσο σφίγγουν τα πράγματα είναι αμείλικτη.
ποσο λακαμας εισαι ρε συ...καθε φορα και χειροτερος....Θελεις και νεες καινοτομες προοδευτικες επιχειρησεις,σε χωρα με ισχνο πρωτογενη τομεα ,κρατος νταβα αρπακτικο και ιθαγενεις ταλιμπαν....θελεις και μακροπροθεσμο σχεδιο με στρατηγικη,οταν τα "μυαλα" φευγουν εξω για μισθους της προκοπης αντιστοιχους των προσοντων τους και με κρατος παμε και οπου βγει....
ΕΙΣΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΖΟΥΡΝΑ ΡΕ ΒΛΑΚΑΚΟ ...ΚΡΥΨΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ,ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ 4ΤΙΑ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ.......που εχεις και αποψη μαλακα πρωτοκωλαρχη!
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.052
Like
1.726
Πόντοι
216
Και αναρωτιέμαι εγώ: Μήπως τελικά επιτέλους θα πρέπει να σταματήσει η επιχειρηματικότητα ανάγκης στην οποία βρίσκονται εκατοντάδες χιλιάδες φτωχοδιάβολοι one man show ελεύθεροι επαγγελματίες και να έχουμε μεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις; Προφανώς για εκεί το πάει η Κυβέρνηση και η ΕΕ αλλά με λάθος τρόπος μάλλον.
Αδελφέ, αυτό που ονομάζεται "επιχειρηματικότητα ανάγκης" ονομάζεται έτσι καθόλου τυχαία... Από το 2010 και μετά λόγω της κρίσης και των μνημονίων δεκάδες/εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που δούλευαν σχεδόν ικανοποιητικά στον ιδ. τομέα (οι δημόσιοι ως γνωστόν στην Ελλάδα είναι παιδιά ανώτερου Θεού), και με κάποιο τρόπο είχαν ψιλοπρογραμματίσει την ζωή τους, ξαφνικά απολύθηκαν και είδαν το χαλί να τραβιέται κάτω από τα πόδια τους. Όσοι δε από αυτούς ήταν πάνω από 45-50 ανακάλυψαν με τρόμο ότι πλέον η αγορά εργασίας τους είχε αποβάλλει ή στην καλύτερη τους εξωθούσε σε χαμηλού επιπέδου επαγγέλματα με αποδοχές κλάφτα Χαράλαμπε...

Τι άλλη επιλογή είχαν από το να εκμεταλλευτούν την όποια εμπειρία τους, τις όποιες γνώσεις τους και με την βοήθεια ενός μικρού κομποδέματος ή από συγγενείς να προσπαθήσουν μόνοι τους ελπίζοντας για κάτι καλύτερο...?

Σε αρκετούς δεν τους βγήκε και τους πήρε ο διάολος, αλλά αρκετοί κατάφεραν με νύχια και με δόντια και με ατελείωτες ώρες και δυσκολίες να σταθούν στα πόδια τους και να έχουν τώρα ένα απλά αξιοπρεπές εισόδημα (μην φανταστείς - το πολύ όσο θα έβγαζαν σαν μισθωτοί αν δεν είχαν χάσει την δουλειά τους ή και ακόμα λιγότερα) και ταυτόχρονα να συμπληρώνουν τα ένσημά τους.
Οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι πλέον βρίσκονται λίγα χρόνια από την σύνταξη και τώρα έρχεται ο Μητσοτάκης (που το κόμμα του είναι συνυπεύθυνο για την χρεοκοπία και την ανεργία τους) και τους καταστρέφει ξανά... Πολλοί από αυτούς που έχουν ήδη μια 12ετία στην πλάτη τους το νέο νομοσχέδιο θεωρεί ότι βγάζουν +20κ τον χρόνο και τους απαιτεί το 1/3... Φαντάζομαι το 99% αυτών θα δεχόντουσαν ευχαρίστως να το κλείσουν και να τους προσλάβει στο δημόσιο με πολύ λιγότερα από αυτά που αυθαίρετα θεωρεί ότι βγάζουν...
 

CLOSER822

Σπουδαίος
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
25.049
Like
11.280
Πόντοι
2.606
στην χωρα αυτη τη στιγμη το τεμπο το δινουν 3-4 μεγαλοι παικτες...αυτοι εισπραττουν χοντρα ,αυξανουν τα παντα χωρις να δωσουν λογο και η κυβερνηση σιωπα γιατι εχει εσοδα αυξημενα απο τον αυξημενο φπα...εμμεση φορολογηση και υπερκερδη στις τσεπες των λιγων....win to win.....και σεις μαλακες κλαψτε με λυγμους πανω απο τον ντενεκε της φετας....γκαζοντενεκεδες....θελει ο λακαμας αποπανω και καινοτομες επιχειρησεις......ε βεβαια αν δεν ειναι τα κεφαλαια δικα σου ,στην καινοτομια εισαι πρωτος!
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.971
Πόντοι
2.356
Αδελφέ, αυτό που ονομάζεται "επιχειρηματικότητα ανάγκης" ονομάζεται έτσι καθόλου τυχαία... Από το 2010 και μετά λόγω της κρίσης και των μνημονίων δεκάδες/εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι που δούλευαν σχεδόν ικανοποιητικά στον ιδ. τομέα (οι δημόσιοι ως γνωστόν στην Ελλάδα είναι παιδιά ανώτερου Θεού), και με κάποιο τρόπο είχαν ψιλοπρογραμματίσει την ζωή τους, ξαφνικά απολύθηκαν και είδαν το χαλί να τραβιέται κάτω από τα πόδια τους. Όσοι δε από αυτούς ήταν πάνω από 45-50 ανακάλυψαν με τρόμο ότι πλέον η αγορά εργασίας τους είχε αποβάλλει ή στην καλύτερη τους εξωθούσε σε χαμηλού επιπέδου επαγγέλματα με αποδοχές κλάφτα Χαράλαμπε...

Τι άλλη επιλογή είχαν από το να εκμεταλλευτούν την όποια εμπειρία τους, τις όποιες γνώσεις τους και με την βοήθεια ενός μικρού κομποδέματος ή από συγγενείς να προσπαθήσουν μόνοι τους ελπίζοντας για κάτι καλύτερο...?

Σε αρκετούς δεν τους βγήκε και τους πήρε ο διάολος, αλλά αρκετοί κατάφεραν με νύχια και με δόντια και με ατελείωτες ώρες και δυσκολίες να σταθούν στα πόδια τους και να έχουν τώρα ένα απλά αξιοπρεπές εισόδημα (μην φανταστείς - το πολύ όσο θα έβγαζαν σαν μισθωτοί αν δεν είχαν χάσει την δουλειά τους ή και ακόμα λιγότερα) και ταυτόχρονα να συμπληρώνουν τα ένσημά τους.
Οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι πλέον βρίσκονται λίγα χρόνια από την σύνταξη και τώρα έρχεται ο Μητσοτάκης (που το κόμμα του είναι συνυπεύθυνο για την χρεοκοπία και την ανεργία τους) και τους καταστρέφει ξανά... Πολλοί από αυτούς που έχουν ήδη μια 12ετία στην πλάτη τους το νέο νομοσχέδιο θεωρεί ότι βγάζουν +20κ τον χρόνο και τους απαιτεί το 1/3... Φαντάζομαι το 99% αυτών θα δεχόντουσαν ευχαρίστως να το κλείσουν και να τους προσλάβει στο δημόσιο με πολύ λιγότερα από αυτά που αυθαίρετα θεωρεί ότι βγάζουν...
Ναι, καταλαβαίνω απολύτως τι λες και με ποιο πνεύμα λες τα όσα λες. Δεν αμφισβητώ αυτό. Το θέμα είναι όμως ότι πλέον το μοντέλο αυτό ΔΕΝ δουλεύει. Δεν γίνεται να συνεχίσουμε να έχουμε επιχειρηματικότητα ανάγκης, Δεν περπατάει και μόνο ζημιά κάνει έμμεσα σε όλους μας.

Πράγματι, στην Ελλάδα έχουμε πάρα πολλούς ανθρώπους οι οποίοι βρίσκονται λίγο πριν τη σύνταξη και για αυτό το λόγο βλέπεις πάνε πχ στα ταξί ή ακόμα και στο σεκιουριτι ως λύση. Λύση όμως δεν είναι η επιχειρηματικότητα ανάγκης,
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.924
Πόντοι
5.506
ποσο λακαμας εισαι ρε συ...καθε φορα και χειροτερος....Θελεις και νεες καινοτομες προοδευτικες επιχειρησεις,σε χωρα με ισχνο πρωτογενη τομεα ,κρατος νταβα αρπακτικο και ιθαγενεις ταλιμπαν....θελεις και μακροπροθεσμο σχεδιο με στρατηγικη,οταν τα "μυαλα" φευγουν εξω για μισθους της προκοπης αντιστοιχους των προσοντων τους και με κρατος παμε και οπου βγει....
ΕΙΣΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΣΤΟ ΖΟΥΡΝΑ ΡΕ ΒΛΑΚΑΚΟ ...ΚΡΥΨΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ,ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΣΟΥ ΚΑΘΕ 4ΤΙΑ ΜΑΛΑΚΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΕΙΣ ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ.......που εχεις και αποψη μαλακα πρωτοκωλαρχη!
Γι αυτό ρε μαλακα θα είσαι πάντα με τα ζαναξ αγκαλιά, γιατί περιμένεις να δεις προκοπή με το καφενεδάκι. Και είσαι και κομμουνιστής τρομάρα σου. Την ίδια ώρα μερικές επιχειρήσεις τρέχουν σαν ΑΤΙΑ και δεν ασχολούνται με ισχνους πρωτογενείς τομείς, νταβάδες και ταλιμπαν όλη μέρα στο μπου.κομ γιατί απλά ΕΣΤΙΑΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ και όχι στα "Μητσοτάκη γαμιεσαι".


ΨΥΧΑΣΘΕΝΗ ΜΠΟΥΦΟ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom