Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.565
Κριτικές
2
Like
5.970
Πόντοι
2.356
Η αληθεια ειναι πως βλεπω πολλους γνωστους μου να ζοριζονται υπερβολικα, μολις τα παιδια φευγουν για σπουδες (τα περισσοτερα Θεσσαλονικη με ενοικιο μονα τους, δηλαδη οχι στην πολη με τους γονεις)

Αρκετοι τρωνε απο τα (οποια) ετοιμα, ενω καποιοι ρευστοποιουν και περιουσιακα στοιχεια για να τα βγαλουν περα
Πολλοί είναι που ρευστοποίησαν περιουσιακά στοιχεία, κυρίως ακίνητα ώστε να συνεχίσουν κάπως να ζουν άνετα. Κάποιοι άεργοι γείτονες μου πούλησαν ένα διαμέρισμα που είχαν κοντα στα 120τμ σε κάτι Κινέζους πχ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.923
Πόντοι
5.506
Όπως είδες και απο τον Αλεξούκο μας, υπάρχει μια ευαισθησία στο θέμα των θανάτων και ας το σεβαστούμε.
Πρέπει να βλέπουν πολλά τα μάτια τους τον τελευταίο 1,5 χρόνο στους κύκλους τους.
Εμείς του τα λέγαμε και έμπαινε κάτι βράδια χειμερινά μεταμεσονύχτια ώρα και έβγαζε πύρινους λόγους και υβριστικούς αποκαλώντας λογικούς και προβληματισμένους συμφορουμήτες του ως ...ψεκασμένους και λαθρεπιβάτες στη ζωή...
Ας του ευχηθούμε υγεία , καλή μετάνοια και να του έρθει επιφοίτηση κάποια στιγμή για να δει πως ο φαντασιακός κόσμος που έχει χτίσει στο μυαλό του έχει καταρρεύσει και οδευει προς την αποκτήνωση και την καταστροφή.
Τύπε μου, μετά τον όλεθρο και την καταστροφή που σπέρνετε να σημειώσω εδώ πως έχω αρκετούς καλούς φίλους που ασχολούνται με εμπόριο και λιανική. Ειδικά ένας αδελφικός φίλος μου λέει χαρακτηριστικά πως από τα 4 χρόνια κυβέρνησης Κυριάκου, τα 2 ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΤΡΕΝΟ, από ρεκόρ σε ρεκόρ.
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.902
Like
4.225
Πόντοι
506
Σημερα με πήρε η μανα μου ότι επεσέ κατω
Την πήγα στο κατ. Μου ειπε ο γιατρός η γύψο τζαμπα η ναρθηκα με πληρωμή. Του ειπα ναρθηκα μπας και τη βολέψει καλύτερα. Πήρε εναν δικό του ηρθε σε 10 λεπτά. Μου είπε 125, υπεθεσα 100+φπα. Αλλα ηθελε 125 μαυρα.
Η γυναίκα που τη πήγε με το καροτσακι στο αυτοκίνητο τρελάθηκε. Παίζει κανα 50-60αρι εξω εννοείται με φπα
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.501
Κριτικές
36
Like
38.209
Πόντοι
19.795
Τύπε μου, μετά τον όλεθρο και την καταστροφή που σπέρνετε να σημειώσω εδώ πως έχω αρκετούς καλούς φίλους που ασχολούνται με εμπόριο και λιανική. Ειδικά ένας αδελφικός φίλος μου λέει χαρακτηριστικά πως από τα 4 χρόνια κυβέρνησης Κυριάκου, τα 2 ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΤΡΕΝΟ, από ρεκόρ σε ρεκόρ.
Πήγανε απατοι όμως όσοι νέοι τόλμησαν να ανοίξουν μέσα στο 19. Καμμία πρόβλεψη γι αυτους λόγω κοβιντ. Χαθήκανε όνειρα και πολλές χιλιάδες ευρώ.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.857
Πόντοι
3.656
Πήγανε απατοι όμως όσοι νέοι τόλμησαν να ανοίξουν μέσα στο 19. Καμμία πρόβλεψη γι αυτους λόγω κοβιντ. Χαθήκανε όνειρα και πολλές χιλιάδες ευρώ.
Γέρο , το αυθόρμητο σχόλιό μου είναι ΚΡΙΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Αν όμως ψήφισαν ΝΔ, κάθε δυστυχία που υπάρχει στον κόσμο να τους πέσει στο κεφάλι και κακό ψόφο .

Σκέψου τους αλήτες οδοντιάτρους, που δεν έκοψαν ούτε μία απόδειξη ΜΑΡΤΙΟ ΚΑΙ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2020.
Τι φοροφυγάδες.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.857
Πόντοι
3.656

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Καμια κυβερνηση δε θελει να σε κλεισει.Δεν τη συμφερει.
Να σε αρμεγει θελει..
Δεν θέλουν να σε κλείσουν....αλλά αφενός θεωρούν πιο εύκολο στόχο τους ΕΕ για να μαζέψουν αυτά τα λεφτά...αφετέρου νομίζουν ότι κερδίζουν ψηφοφόρους από τους ΔΥ και τους μισθωτούς....στα πλαίσια της στροφής που προσπαθεί να κάνει η νδ από δεξιά να γίνει το νέο πασοκ από τα λίντλ...

και μην ξεχνάνε ότι δεν είναι και τίποτα επιστήμονες....ο χατζηδάκης και όποιος άλλος κατέβασε η γκλάβα του αυτή τη μαλακία....κάτι χαρτογιακάδες που δεν έχουν κερδίσει ποτέ το φαί τους είναι που προσπαθούν να κρατήσουν την θέση τους.

Μπορεί να μην θέλουν να σε κλείσουν αλλά αν τελικά γίνει δεν θα έχει καμία σημασία η πρόθεση τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
ναι ναι το ξέρω


άλλο ένα δείγμα της απόλυτης ηλιθιότητας τους....αλλά και της χρεοκοπίας του κράτους.....τόσο πολύ είχαν ανάγκη τα λεφτά που δεν κράτησαν ούτε τους τύπους.....

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΙΣΧΥ ΣΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ

ΠΑΡΤΑ ΣΤΟΝ ΚΩΛΟ ΓΑΛΑΖΙΕ ΨΗΦΟΦΟΡΕ ΒΑΛΕ ΒΑΖΕΛΙΝΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΩΝΕΨΗ



:zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck::zfuck:
 

stekas72

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
22.255
Κριτικές
3
Like
1.435
Πόντοι
566
Από 32.40 μιλάνε εκπρόσωποι όλων των επαγγελματιών .
ΟΛΟΙ ΘΙΓΟΝΤΑΙ .
Από όλες τις κατηγορίες ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΧΙΛΙΑΔΕΣ .


Είμαστε όλοι πολύ θυμωμένοι .

ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ.

Στα αρχίδια μας.... να ψηφίσεις Αχτσιογλου .....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
μπορεί το μαγαζί του φίλου να είναι σούπερ μάρκετ φραντζάιζ ή βενζινάδικο ή φαρμακείο :tooth:
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.902
Like
4.225
Πόντοι
506
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ο επαγγελματίας θα ζητήσει απόδειξη για να την περάσει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός δεν θα ζητήσουν και θα επιδιώξουν να μην κοπεί για να γλυτώσουν το φπα και ότι τους κόψουν. Αυτοί συντηρούν αν δεν υποκινούν την φοροδιαφυγή σε αυτούς τους κλάδους.
Σωπα
 

mixalis k.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2012
Μηνύματα
7.902
Like
4.225
Πόντοι
506
Τι να πω
Οταν φορολογησε με 70%+ συνολικά κανεις -40% εκπτωση επι τοπου και κάνει κωλοτούμπες κι ο εε σιγα που περιμένει επιστροφή φπα και μαλακιες τουμπανα
Εδώ είχαν φτασει να υποδηλωνουν τα επαγγελματικά ενοίκια το πρωταρχικό έξοδο δηλ
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.923
Πόντοι
5.506
Πήγανε απατοι όμως όσοι νέοι τόλμησαν να ανοίξουν μέσα στο 19. Καμμία πρόβλεψη γι αυτους λόγω κοβιντ. Χαθήκανε όνειρα και πολλές χιλιάδες ευρώ.
Συμβαίνουν και χωρίς κοβιντ αυτά, έτσι είναι το ελεύθερο επάγγελμα και το επιχειρείν.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Τι να πω
Οταν φορολογησε με 70%+ συνολικά κανεις -40% εκπτωση επι τοπου και κάνει κωλοτούμπες κι ο εε σιγα που περιμένει επιστροφή φπα και μαλακιες τουμπανα
Εδώ είχαν φτασει να υποδηλωνουν τα επαγγελματικά ενοίκια το πρωταρχικό έξοδο δηλ
Αυτά τα κάνεις αν δεν έχεις κέρδη και είσαι τσίμα τσίμα

άμα έχεις κέρδη θες και το καθαρό έξοδο και ΦΥΣΙΚΑ θες το φπα αφού μιλάμε για λεφτά που θα τα συμψηφίσεις άμεσα....μαλάκας είμαι για να γλιτώσω 50-100 ευρώ να χάσω το έξοδο και το φπα????

Επίσης η τιμολόγηση δεν γίνεται έτσι αυθαίρετα όπως νομίζουν μερικοί ότι επειδή υπάρχει φόρος πετάς ότι τιμή θες.

Υπάρχει αγορά....με τιμές...με έρευνα κτλπ...θα ψάξεις να βρεις μια λογική τιμή για την υπηρεσία που θες. Δεν μπορεί να έρθει ο άλλος να σου πει εγώ θέλω 250 ευρώ με απόδειξη και 100 χωρίς απόδειξη.

Τώρα το ότι με το μέτρο αυτό που περνάνε θα αυξηθούν αρκετά οι τιμές ναι γιατί θα είναι ένα μέτρο καθολικό...και καθολική θα είναι και η αύξηση των τιμών.

Αλλά όχι ότι δε θες και το έξοδο και κυρίως το φπα. Φυσικά αν μιλάμε για πάνω από 500 ευρώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα...σιγά μην κάτσει ο άλλος να σου δώσει τα μετρητά του για να του κόψεις 100 ευρώ και σιγά μη του κόψεις 100 ευρώ..... Θα σου πει δώσε άι μπαν να στα εμβάσω και στείλε μου το τιμολόγιο με μειλ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.923
Πόντοι
5.506
Δεν θέλουν να σε κλείσουν....αλλά αφενός θεωρούν πιο εύκολο στόχο τους ΕΕ για να μαζέψουν αυτά τα λεφτά...αφετέρου νομίζουν ότι κερδίζουν ψηφοφόρους από τους ΔΥ και τους μισθωτούς....στα πλαίσια της στροφής που προσπαθεί να κάνει η νδ από δεξιά να γίνει το νέο πασοκ από τα λίντλ...

και μην ξεχνάνε ότι δεν είναι και τίποτα επιστήμονες....ο χατζηδάκης και όποιος άλλος κατέβασε η γκλάβα του αυτή τη μαλακία....κάτι χαρτογιακάδες που δεν έχουν κερδίσει ποτέ το φαί τους είναι που προσπαθούν να κρατήσουν την θέση τους.

Μπορεί να μην θέλουν να σε κλείσουν αλλά αν τελικά γίνει δεν θα έχει καμία σημασία η πρόθεση τους.
Τα ίδια λέγατε και χειρότερα όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΟΥΚΕΤΙΑΣΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ. Γι αυτό και μόνο κέρδισε τη θέση του με το σπαθί του.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.781
Like
14.182
Πόντοι
3.656
Τα ίδια λέγατε και χειρότερα όταν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΟΥΚΕΤΙΑΣΕ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ. Γι αυτό και μόνο κέρδισε τη θέση του με το σπαθί του.

Ζήτα του λογαριασμό να του κάνεις κατάθεση να τον βοηθήσεις να κρατήσει τη θέση του

η καλύτερα φτιάξε του μια προτομή στο σαλόνι σου και βγάλε σέλφι και ανέβασε την στο ίσνταγραμ του

βάλε wallpaper τη μούρη του στο κινητό σου και φτιάξε funclub φίλων χατζηδάκη :confused:
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.296
Like
22.923
Πόντοι
5.506
Πάει και ψωνίζει δηλαδή ο Κυριάκος και η κυβέρνησή του από το μαγαζί του φίλου σου?
Πως ακριβώς τον βοήθησε η κυβερνησάρα σου?
Δεν ξέρω τύπε, δε νομίζω, το σίγουρο είναι πως κυκλοφορεί με ρολόγια 5ψήφιων τιμών και ψάχνεται για suv οβερ 50k και μπραβο του και μαγκια του γιατί τα εβγαλε με τον ιδρωτα του. Ουτε λουκετιασε σαν κατι αποτυχημενους με απολυτηριο 19,2 ουτε καθεται να ριχνει καταρες και ψόφους.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.714
Like
17.857
Πόντοι
3.656
Στα αρχίδια μας.... να ψηφίσεις Αχτσιογλου .....
Πωλητής με εταιρικό χιλιαράκι θα πεθάνεις.
Του χιλιάρικου.
16ωρα γαλέρα.
Έτσι θα ψοφήσεις.

Πες μας τώρα ότι έχεις ακίνητα 30 μύρια και παίρνεις νοίκια 200 χιλιάρικα το μήνα.
ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΜΕ ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΧΙΛΙΑΡΑΚΙ !!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom