Νέα

Θέλω να γλείφω πούτσους είναι κακό;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα erinal
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 134K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.974
Like
30.411
Πόντοι
5.006
πηρα
ρε μαλακα εχεις παθει ποτε ηλιαση;
δεν ξερω τι εχω παθει
με ποναει το κεφαλι
ζαλιζομαι,θελω να κοιμαι συνεχως
ηλιαση επαθα η τιποτα αλλο;
Σε μάτιασε καμιά γκόμενα.


Συμπτώματα Ηλίασης

Τα πιο συνηθισμένα είναι:

   Αίσθημα κόπωσης
   Ζαλάδα
   Ίλιγγος
   Ναυτία και τάση για εμετό
   Αφυδάτωση
   Ταχυκαρδία
   Επιτάχυνση αναπνευστικού ρυθμού
   Πυρετός
   Μυικές κράμπες
   Έντονη εφίδρωση
   Διάρροια
   Πονοκέφαλος
   Αδυναμία και εξάντληση
   Ερεθισμένο κόκκινο δέρμα, ξηρό και αφυδατωμένο, που καίει
   Πιθανή απώλεια αισθήσεων και λιποθυμία
   Παραισθήσεις
   Σύγχυση του λόγου
   Πνευματική σύγχυση

   Ανάρρωση από Ηλίαση

Με την εμφάνιση των πρώτων συμπτωμάτων ηλίασης, οι πρώτες κινήσεις θα πρέπει να είναι η μεταφορά του πάσχοντα σε ένα σκιερό μερος και η εναπόθεσή του σε καθιστή θέση με τα πόδια σε λίγο ψηλότερο σημείο από το υπόλοιπο σώμα, η αφαίρεση των ρούχων, η εναπόθεση κρύων κομπρεσών στο μέτωπό του και στον αυχένα του και η παροχή δροσερού νερού να πιει (στην περίπτωση που δεν κάνει εμετούς). Ενδείκνυται επίσης η κατανάλωση υγρών χωρίς την προσθήκη ζάχαρης, καθώς επίσης και ισοτονικών ποτών. Στις πιο βαριές περιπτώσεις χορηγούμε και καρδιοτονωτικά και ειδικά φαρμακευτικά προϊόντα για την τόνωση της αναπνοής και καλούμε τον γιατρό. Οι βαριές μορφές ηλίασης μπορούν να προκαλέσουν βλάβες στα ζωτικά όργανα ή να οδηγήσουν ακόμα και στον θάνατο.
Ομάδες Υψηλού Κινδύνου

Ομάδες υψηλού κινδύνου είναι οι ηλικιωμένοι, τα παιδιά και όσοι αντιμετωπίζουν πρόβλημα στην υγεία τους. Παρ’όλα αυτά από την ηλίαση μπορεί να προσβληθεί ο οποιοσδήποτε αν δεν προσέξει και εκτεθεί για μεγάλο χρονικό διάστημα στις επιβλαβείς ηλιακές ακτίνες και ειδικά τις ώρες που η ακτινοβολία είναι κάθετη προς τη γη.

Για να αποφύγουμε κρούσματα αφυδάτωσης, ηλίασης ή θερμοπληξίας, θα πρέπει να αποφεύγουμε την μακρά έκθεσή μας στον ήλιο και ιδιαίτερα τις μεσημεριανές ώρες που είναι και οι πιο επικίνδυνες, να καταναλώνουμε άφθονα υγρά, να αποφεύγουμε την κατανάλωση αλκοόλ, να χρησιμοποιούμε καπέλο, να κάνουμε ντους ή να βουτάμε στη θάλασσα συχνά, να φοράμε ανοιχτόχρωμα ρούχα που αντανακλούν τις ηλιακές ακτίνες, να φοράμε αντιηλιακή κρέμα με μεγάλο δείκτη προστασίας και γυαλιά ηλίου.

www.health-fitness.gr/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82/]http://www.health-fitness.gr/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%84%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82/[/url]
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.299
Like
1.356
Πόντοι
266
ρε μηπως επαθα κανα εγκεφαλικο φοβαμαι...
εχω να χεσω και 3 μερες...
κανας πουστης με ματιαξε στην χαλκιδικη
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.044
Like
2
Πόντοι
166
ρε μηπως επαθα κανα εγκεφαλικο φοβαμαι...
εχω να χεσω και 3 μερες...
κανας πουστης με ματιαξε στην χαλκιδικη
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
τι μαλακας εισαι ρε.....μην φοβασαι για εγκεφαλικο ρε συ αδειο ειναι δεν κινδυνευει  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

διομήδης

Τιμημένος
Εγγρ.
26 Δεκ 2008
Μηνύματα
44.974
Like
30.411
Πόντοι
5.006
ρε μηπως επαθα κανα εγκεφαλικο φοβαμαι...
εχω να χεσω και 3 μερες...
κανας πουστης με ματιαξε στην χαλκιδικη
[size=20pt]Αγγειακά εγκεφαλικά συμπτώματα [/size]

Ένα αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο είναι προφανές εάν το θύμα εμφανίζει τα ακόλουθα συμπτώματα: ζάλη, ναυτία, έμετος, σοβαρές κεφαλαλγίες, πίεση κεφάλι, μούδιασμα στο πλαίσιο των άκρων, προβλήματα στην ομιλία, απώλεια όρασης, απώλεια συντονισμού και τη δυνατότητα να περπατήσει. Αιμορραγικών εγκεφαλικών επεισοδίων μπορεί να απαιτήσει χειρουργική επέμβαση για να ανακουφίσει την πίεση εντός του εγκεφάλου. Μια άλλη θεραπεία, ενδοαγγειακή θεραπεία, απαιτεί την εισαγωγή ενός σωλήνα στο σημαντική αρτηρία.

Σύμφωνα με την Εθνική Stroke Association (1999), τα εγκεφαλικά επεισόδια πιο συχνά εμφανίζονται απότομα, με τα ακόλουθα συμπτώματα τα οποία συχνά αναπτύσσουν ξαφνικά:

    Δυσκολία ορθοστασία ή το περπάτημα, ζάλη, απώλεια ισορροπίας, απώλεια συντονισμού
    Μούδιασμα στην αδυναμία προσώπου, του βραχίονα ή του ποδιού, ιδιαίτερα στη μία πλευρά του σώματος
    Σύγχυση, δυσκολία στην ομιλία ή στην κατανόηση
    Δυσκολία όρασης στο ένα ή και τα δύο μάτια
    Σοβαρή πονοκεφάλους που δεν έχουν καμία γνωστή αιτία

Άλλες σημαντικές, αλλά λιγότερο συχνές συμπτώματα εγκεφαλικού επεισοδίου περιλαμβάνουν:

    Ναυτία, πυρετό και εμετούς που είναι διαφορετική από μια ιογενή ασθένεια στην ταχύτητα έναρξης της νόσου (αρχίζει σε λίγα λεπτά ή ώρες αντί για αρκετές ημέρες)
    Καρωτίδας αμφιβληστροειδή αποτελέσματα, εγκεφαλικό ημισφαίριο, ή και τα δύο.
    Αμφιβληστροειδούς Παροδικές διακοπές ρεύματος? Την έννοια του μια σκιά τράβηξε πάνω από τα μάτια.
    Εγκεφαλική ετερόπλευρο (απέναντι από όψης) παράλυση ενός μόνο μέρος του σώματος? Παράλυση της μιας πλευράς του σώματος? Εντοπισμένη μυρμήγκιασμα, μούδιασμα? Hemianopic απώλεια της όρασης? Αφασία (απώλεια της ομιλίας)? Σπάνια απώλεια της συνείδησης.
    Σπονδυλοβασικού Διμερείς οπτική διαταραχή, συμπεριλαμβανομένων αμυδρό, γκρι, ή θολή όραση ή προσωρινή ολική τύφλωση? Διπλωπία (διπλή όραση).
    Λαβύρινθος / Ίλιγγος μυελό? Αστάθεια? Ναυτία? Εμετό.
    Εγκεφαλικού στελέχους πληγεί το κύρος δυσαρθρία (αδυναμία της γλώσσας που προκαλούν διαταραχή της ομιλίας)? Δυσφαγία (δυσκολία στην κατάποση)? Μούδιασμα, αδυναμία? Και τα τέσσερα άκρα παραισθησία? Επιθέσεις πτώση από την ξαφνική απώλεια της ορθοστατικής τόνος είναι βασικής στην καταγωγή? Ένα σπονδυλοβασικού επεισόδιο απόφραξη αρτηρίας προκαλεί συμπτώματα που να επάγεται από απότομες μεταβολές θέση.

www.news-medical.net/health/Cerebrovascular-Disease-Symptoms-%28Greek%29.aspx]http://www.news-medical.net/health/Cerebrovascular-Disease-Symptoms-%28Greek%29.aspx[/url]

*Μακριά θα πάει η βαλίτσα κατα φαντασίαν ασθενή;
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.044
Like
2
Πόντοι
166
νερακι μπολικο πιες ρε και θα σε βοηθησει και στο χεσιμο μην πινεις της μαλακιες που σου δινουν στα γυμναστηρια γινε γαυρος και μεχρι του χρονου τον μαη θα εισαι περδικι  :2funny: :2funny:
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.680
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
Μια φορά στα 17-18 έπαθα ηλίαση κι είναι από τις χειρότερες εμπειρίες μου. :helpplea:
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.044
Like
2
Πόντοι
166
προσεχτε τον ηλιο ρε σεις γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα το λιγοτερο που μπορει να παθεις με τον ηλιο ειναι ηλιαση....
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.207
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
προσεχτε τον ηλιο ρε σεις γιατι οπως εχουν γινει τα πραγματα το λιγοτερο που μπορει να παθεις με τον ηλιο ειναι ηλιαση....
O ήλιος με το γλείψιμο πούτσων που κολλάει;;; :2funny:

*Άρε vevly πάλι σπαμάρεις το κατά τα άλλα on topic θρεντάκι. :s&m_3:
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.044
Like
2
Πόντοι
166
ο γαμαικανος ζαλιζετε ρε απο το γλειψιμο και νομιζει οτι ειναι απο τον ηλιο  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Γαμαικανος.

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2010
Μηνύματα
7.299
Like
1.356
Πόντοι
266
ο γαμαικανος ζαλιζετε ρε απο το γλειψιμο και νομιζει οτι ειναι απο τον ηλιο  :2funny: :2funny: :2funny:
ρε μαλακα εμενα τουλαχιστον με πηγαινοεφερνε στα μπιτσομπαρα το μπεμπε με καγιεν και ειχε και 4 κλιματιστικα μεσα
εσυ που πηγες για μπανιο;
στο πασαλιμανι; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kartakhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2008
Μηνύματα
13.044
Like
2
Πόντοι
166
ρε μαλακα εμενα τουλαχιστον με πηγαινοεφερνε στα μπιτσομπαρα το μπεμπε με καγιεν και ειχε και 4 κλιματιστικα μεσα
εσυ που πηγες για μπανιο;
στο πασαλιμανι; :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
οχι ρε παπαρα μονος μου χωρις καπελο στο μεγαλο το λιμανι,ειναι πιο καθαρα τα νερα εκει στο πασαλιμανι εχει πολυ κοσμο και ακριβες ξαπλωστρες  ;)
 

treflejack

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2007
Μηνύματα
1.230
Like
0
Πόντοι
16
168 (και βάλε...) σελίδες γιά ένα ερώτημα που απαντάται μ' ένα "ΝΑΙ" ή μ' ένα "ΟΧΙ". Και μετά θέλουμε και δημοψηφίσματα στη χώρα...
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.680
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
εγω κανω διαιτα τωρα κ επειδη δεν αντεξα την πεινα εφαγα πολυ κ χεζω διαρροια τωρα

Παιδί μου σταμάτα να είσαι τόσο αναλυτικός, τρώμε τέτοια ώρα. *P

τι συμπτωματα ειχες;

Δεν το είχα δει αυτό, και σου έστειλα.
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Παιδί μου σταμάτα να είσαι τόσο αναλυτικός, τρώμε τέτοια ώρα. *P

Δεν το είχα δει αυτό, και σου έστειλα.


ποναει το στομαχακι μου κ η κωλοτρυπιδα μου  :(

κ οχι δεν ειμαι ξεκωλιασμενη πουστρα απλα εχω νταιαρια  :'(
 

Velvy_2

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2010
Μηνύματα
17.680
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
166
ποναει το στομαχακι μου κ η κωλοτρυπιδα μου  :(

κ οχι δεν ειμαι ξεκωλιασμενη πουστρα απλα εχω νταιαρια  :'(

Έχεις πολύ συχνά διάρροια. Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις? :think:

Και βασικά απαντάω σοβαρά σε τρόλλινγκ. Α γαμήσου.
 
Εγγρ.
28 Αυγ 2011
Μηνύματα
6.883
Like
4
Πόντοι
66
Έχεις πολύ συχνά διάρροια. Μήπως πρέπει να το κοιτάξεις? :think:

Και βασικά απαντάω σοβαρά σε τρόλλινγκ. Α γαμήσου.


αφου δεν μου φτιαχνεις κανα λαπα με μπολικο λεμονακι να γινει ξυνουλι κ να στουμπωσει το κωλαντερο τι θες να κανω?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom