Νέα

Τέλος το σχολείο, επιτέλους μια νέα αρχή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Jimmy Gang
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 383
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.494
Πόντοι
1.706
Εντάξει μου έχει δώσει και αυτός συμβουλές
Μικρέ προγραμματιστή Jimmy Gang,

Η συμβουλή μου είναι να φύγεις από το φόρουμ, γιατί είσαι μικρός και διαπλάθεσαι ακόμα σαν χαρακτήρας, οπότε θα επηρεαστείς. Με τον καιρό τείνουμε να γίνουμε ο μέσος όρος αυτών που συναναστρεφόμαστε. Θα διαβάζεις εδώ πράγματα που θα σου φαίνονται λογικά, επειδή δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία να δεις για τι μαλακίες πρόκειται και ότι είναι θεωρίες κάποιων για να καλύψουν την αποτυχία τους.

Θα σου λένε πχ «μην βάζεις στόχους, γιατί εγκλωβίζεσαι στο μέλλον και χάνεις το παρόν» και θα λες ακούγεται λογικό. Λες και απαγορεύεται να κρατάς μία ισορροπία και για τα δύο. Δεν θα σου περάσει από το μυαλό ότι ο παπάρας που το είπε, πολύ απλά εξωραίζει την ανικανότητά του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει. Υπάρχει και η δημοφιλής μαλακία «ζήσε το παρόν σαν να μην υπάρχει αύριο». Αν ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο, πολύ απλά δεν θα έχεις αύριο.

Στην κοινωνία το 95% ψευτοζεί και επινοεί θεωρίες ψυχολογικής επιβίωσης. Οι πιο πολλές θεωρίες που ακούς από λαικούς τύπους είναι απλά για να δικαιολογήσουν την κατάστασή τους.

Σε μία κοινότητα για να επιβιώσεις πρέπει να συμβαδίζεις με τις νόρμες της κοινότητας, αλλιώς αν σε βλέπουν ανώτερο θα σε χλευάζουν είτε εσκεμμένα για να ευθυγραμμιστείς με αυτούς είτε λόγω των περιορισμένων τους αντιλήψεων. Είπα εχτές σε ένα άλλο νήμα ότι για να ζεις στη γαλλική ριβιέρα στο συγκεκριμμένο μέρος που ζω εγώ θες 5000 € το μήνα και με χλευάζανε που βγάζω τόσα λεφτά, γιατί τους φαινόταν αστρονομικό ή γιατί ήθελαν να μου τη σπάσουνε. Εκεί διαπιστώνεις ξαφνικά ότι πίσω από όλα αυτά που διαβάζεις καθημερινά και σου φαίνονται νορμάλ κρύβονται φουκαράδες. Άτομα που δεν πιστέψαν στις δυνάμεις τους γιατί κάναν παρέα με άλλους φουκαράδες και θεωρούν πια ότι η κατάστασή τους είναι η νορμάλ πραγματικότητα.

Για τόλμα τώρα εσύ να πεις ότι φιλοδοξείς να κάνεις το αυριανό Facebook να δεις τι χλευασμός θα πέσει. Κατά κάποιον περίεργο τρόπο ο Ζούγκερμπεργκ είχε δικαίωμα να τα καταφέρει, αλλά εσύ όχι. Δεν είναι αυτός όμως ο λόγος. Ο λόγος είναι ότι άμα εσύ έχεις μεγάλες φιλοδοξίες, οι άλλοι αισθάνονται μαλάκες και θέλουν να σε ρίξουν.

Πώς τον κόβεις τον μέσο όρο των μελών αυτής της κοινότητας; Για σκέψου λίγο. Αν μπορούσαν να βγάζουν εύκολα γκόμενες, θα είχαν λόγο να ασχολούνται με πουτάνες;
Κι έχει κι ένα σωρό άλλους με αποτυχημένο γάμο ή γάμο που κατάντησε ρουτίνα και ψάχνουν παράλληλες λύσεις. Αυτές είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες.

Με τέτοιον περίγυρο πιστεύεις ότι θα προκόψεις όταν είσαι 18 χρονών παιδί κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου; Σε λίγο καιρό θα γίνεις ο μέσος όρος χωρίς καν να το καταλάβεις και θα ρωτάς για πουτάνες.

Βγες έξω να βρεις δυναμικά άτομα που να ξυπνάνε με όρεξη το πρωί και να κάνουν σχέδια πώς θα γίνουν οι πρώτοι στον τομέα τους και πώς θα κατακτήσουν τη ζωή κι όχι ανθρωπάκια που μαζεύονται στα μπουρδέλα και το όνειρό τους είναι πώς να μπουν στο Δημόσιο για να σαπίζουν εκεί μια ολόκληρη ζωή.

Εύχομαι το καλύτερο για τη ζωή σου.
 
Τελευταία τροποποίηση:
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
645
Κριτικές
2
Like
1.581
Πόντοι
206
Όχι ρε φίλε είπαμε, δε σημαίνει ότι άμα μείνω εδώ είμαι κατεστραμμένος υπερβολές, αν έχεις μισθό εξωτερικού σε Ελλάδα μια χαρά ζεις
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Με μισθό εξωτερικού δεν υπάρχει κανένας Κούλης
Εσένα περιμένουν από τώρα οι μεγάλες εταιρείες που δίνουν μισθούς εξωτερικού στην Ελλάδα... Δεν έχουν ήδη στη waiting list παιδιά παραγόντων, πολιτικών και λοιπών κατηγοριών να βολεψουν στα πλαίσια της αμοιβαίας τους συνεργασίας.
 

asos 15

Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2021
Μηνύματα
68
Like
121
Πόντοι
0
εχοντας τελειωσει προσφατα τη σχολη φροντισε να χτισεις οσες περισσοτερες εμπειριες μπορεις και να εισαι σιγουρος θα τις θυμασαι για παντα
 
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
645
Κριτικές
2
Like
1.581
Πόντοι
206
Μικρέ προγραμματιστή Jimmy Gang,

Η συμβουλή μου είναι να φύγεις από το φόρουμ, γιατί είσαι μικρός και διαπλάθεσαι ακόμα σαν χαρακτήρας, οπότε θα επηρεαστείς. Με τον καιρό τείνουμε να γίνουμε ο μέσος όρος αυτών που συναναστρεφόμαστε. Θα διαβάζεις εδώ πράγματα που θα σου φαίνονται λογικά, επειδή δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία να δεις για τι μαλακίες πρόκειται και ότι είναι θεωρίες κάποιων για να καλύψουν την αποτυχία τους.

Θα σου λένε πχ «μην βάζεις στόχους, γιατί εγκλωβίζεσαι στο μέλλον και χάνεις το παρόν» και θα λες ακούγεται λογικό. Λες και απαγορεύεται να κρατάς μία ισορροπία και για τα δύο. Δεν θα σου περάσει από το μυαλό ότι ο παπάρας που το είπε, πολύ απλά εξωραίζει την ανικανότητά του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει. Υπάρχει και η δημοφιλής μαλακία «ζήσε το παρόν σαν να μην υπάρχει αύριο». Αν ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο, πολύ απλά δεν θα έχεις αύριο.

Στην κοινωνία το 95% ψευτοζεί και επινοεί θεωρίες ψυχολογικής επιβίωσης. Οι πιο πολλές θεωρίες που ακούς από λαικούς τύπους είναι απλά για να δικαιολογήσουν την κατάστασή τους.

Σε μία κοινότητα για να επιβιώσεις πρέπει να συμβαδίζεις με τις νόρμες της κοινότητας, αλλιώς αν σε βλέπουν ανώτερο θα σε χλευάζουν είτε εσκεμμένα για να ευθυγραμμιστείς με αυτούς είτε λόγω των περιορισμένων τους αντιλήψεων. Είπα εχτές σε ένα άλλο νήμα ότι για να ζεις στη γαλλική ριβιέρα στο συγκεκριμμένο μέρος που ζω εγώ θες 5000 € το μήνα και με χλευάζανε που βγάζω τόσα λεφτά, γιατί τους φαινόταν αστρονομικό ή γιατί ήθελαν να μου τη σπάσουνε. Εκεί διαπιστώνεις ξαφνικά ότι πίσω από όλα αυτά που διαβάζεις καθημερινά και σου φαίνονται νορμάλ κρύβονται φουκαράδες. Άτομα που δεν πιστέψαν στις δυνάμεις τους γιατί κάναν παρέα με άλλους φουκαράδες και θεωρούν πια ότι η κατάστασή τους είναι η νορμάλ πραγματικότητα.

Για τόλμα τώρα εσύ να πεις ότι φιλοδοξείς να κάνεις το αυριανό Facebook να δεις τι χλευασμός θα πέσει. Κατά κάποιον περίεργο τρόπο ο Ζούγκερμπεργκ είχε δικαίωμα να τα καταφέρει, αλλά εσύ όχι. Δεν είναι αυτός όμως ο λόγος. Ο λόγος είναι ότι άμα εσύ έχεις μεγάλες φιλοδοξίες, οι άλλοι αισθάνονται μαλάκες και θέλουν να σε ρίξουν.

Πώς τον κόβεις τον μέσο όρο των μελών αυτής της κοινότητας; Για σκέψου λίγο. Αν μπορούσαν να βγάζουν εύκολα γκόμενες, θα είχαν λόγο να ασχολούνται με πουτάνες;
Κι έχει κι ένα σωρό άλλους με αποτυχημένο γάμο ή γάμο που κατάντησε ρουτίνα και ψάχνουν παράλληλες λύσεις. Αυτές είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες.

Με τέτοιον περίγυρο πιστεύεις ότι θα προκόψεις όταν είσαι 18 χρονών παιδί κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου; Σε λίγο καιρό θα γίνεις ο μέσος όρος χωρίς καν να το καταλάβεις και θα ρωτάς για πουτάνες.

Βγες έξω να βρεις δυναμικά άτομα που να ξυπνάνε με όρεξη το πρωί και να κάνουν σχέδια πώς θα γίνουν οι πρώτοι στον τομέα τους και πώς θα κατακτήσουν τη ζωή κι όχι ανθρωπάκια που μαζεύονται στα μπουρδέλα και το όνειρό τους είναι πώς να μπουν στο Δημόσιο για να σαπίζουν εκεί μια ολόκληρη ζωή.

Εύχομαι το καλύτερο για τη ζωή σου.
Ωραία τα λες και συμφωνώ! Αλλά νομίζω περιορίζεις το εύρος των κατηγοριών των μελών του μπου.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
5.067
Κριτικές
10
Like
13.066
Πόντοι
3.846
Jimmy είσαι σε ένα μεταβατικό στάδιο της ζωή σου.

Όσο περνάνε τα χρόνια θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα, θα αλλάξουν οι προτεραιότητες και τα όνειρά σου.

Είσαι 18. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να βλέπεις τον κόσμο πιο ιδανικά, να κάνεις τρελά όνειρα, να έχεις πιο ακραίες απόψεις. Αν το έκανα εγώ που τέλειωσα το Λύκειο με δραχμές και Σημίτη αρχηγό ΠΑΣΟΚ, θα με πουν ανώριμο και θα έχουν δίκιο.

Σε όποια σχολή ή δουλειά μπεις φρόντισε να γνωρίσεις πολύ κόσμο και να αποκτήσεις φίλους που θα ταιριάζετε. Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις πραγματικούς φίλους που θα σε στηρίζουν.
Σωματικά είσαι στην απόλυτη ακμή σου είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. Κάνε πολύ σεξ, ερωτεύσου, βγες, ξενύχτησε, μέθυσε, είσαι στην κατάλληλη ηλικία για να τα χαρείς όλα αυτά. Μακριά από μαλακίες όπως εξαρτήσεις, οδήγημα μεθυσμένος, ξυλίκια, bullying.

Μην αφήνεις τους άλλους να σου κόβουν τον ενθουσιασμό. Τις δικές τους αποτυχίες θυμούνται και για αυτό δε θέλουν να δουν κάποιον άλλο να τα καταφέρνει. Θα φας άκυρα, θα αποτύχεις, θα απογοητευτείς αλλά έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ξανασηκωθείς και να το παλέψεις.

Σου εύχομαι η ζωή σου από εδώ και πέρα να έχει πολύ περισσότερες χαρές από λύπες.
 

maradona7

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
15 Ιουν 2022
Μηνύματα
463
Κριτικές
150
Like
11.989
Πόντοι
30.733
Αφού αυτοί κάνουν όλο επεισόδια, σε παράταξη θα γραφομουν μόνο για να παίρνω σημειώσεις, δεν ασχολούμαι με πολιτικά, μόνο με αθλητικά, θα γραφτώ σε σύνδεσμο μάλλον, ίσως όχι φέτος γιατί οι σύνδεσμοι του ΠΑΟΚ είναι κλειστοί, του χρόνου.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Μπα...
Βρε ασε τα πολιτικα να ασχολουνται τα κομματοσκυλα, μη διανοηθεις να γραφτεις πουθενα σε αυτες τις μαλακιες, κοιτα να χαρεις πιτσιρικα τα νιατα σου ,να γαμησεις μουνακια, να βγεις, πηγαινε και στον αγοραιο ερωτα να ερθεις σε επαφη με το γυναικειο σωμα οσο δεν εχεις καμια κοπελιτσα να χαλβαδιαζεις, να κανεις τις μαλακιες με τα φιλαρακια σου να χορτασεις γτ μικρος εισαι να μην εχεις απωθημενα και βαζε στοχους, παντα να βαζεις ΣΤΟΧΟΥΣ. Μονο ετσι πετυχαινεις πραγματα . Μπορει να μπεις πιο χαλαρα στην αρχη με τη σχολη και να τα φορτωσεις λιγο στο κοκορα οπως πολλοι αλλα μη χασεις επαφη και μεινεις πισω . Αν δυσκολευονται οι γονεις σου βρες καμια δουλεια part time να σαι αυτονομος
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Εσένα περιμένουν από τώρα οι μεγάλες εταιρείες που δίνουν μισθούς εξωτερικού στην Ελλάδα... Δεν έχουν ήδη στη waiting list παιδιά παραγόντων, πολιτικών και λοιπών κατηγοριών να βολεψουν στα πλαίσια της αμοιβαίας τους συνεργασίας.
Κοίτα εξωτερικό δεν είναι μόνο οι ΗΠΑ και οι big 4, και δεν έχουν όλες οι εταιρείες τόσο μεγάλα waiting lists, γενικά η πληροφορική είναι κάτι που συνδέεται με τα πάντα πλέον, από προγραμματισμό μέχρι μουσική, οπότε υπάρχουν άπειρα πράγματα που ένας προγραμματιστής μπορεί να συνεισφέρει
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.225
Like
3.494
Πόντοι
1.706
Ωραία τα λες και συμφωνώ! Αλλά νομίζω περιορίζεις το εύρος των κατηγοριών των μελών του μπου.
Σίγουρα υπάρχουν κι άλλες. Ανέφερα τις δύο μεγαλύτερες, κατά την άποψή μου.

Γενικώς δεν υπάρχει μία ισοροπία εδώ μέσα. Σαν να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί που αφού έχουν πιεί όλοι κάμποσα ποτήρια πιάνουν φιλοσοφική συζήτηση. Προφανώς θα μιλάει το κρασί. Εκεί τους καταλαβαίνεις όμως από τις φάτσες ότι τα έχουν κοπανήσει.

Εδώ δεν βλέπεις φάτσες και αντί για κρασί βάλε σεξ (λόγω του αντικειμένου του site). ΟΜΩΣ στο μυαλό των περισσοτέρων εδώ, το σεξ κάνει τρελό χορό σε τέτοιο βαθμό που φαίνεται σαν να έχει παραλύσει όλες τις άλλες λειτουργίες. Ο κοινός παρονομαστής των πάντων είναι το σεξ. Οι περισσότεροι αδυνατούν να σκεφτούν και λειτουργούν με στερεότυπα, παρορμήσεις και κυρίως προσωπικά αφηγήματα για να καλύψουν αποτυχίες σχετικές με το σεξ. Κι όλα σχεδόν τα νήματα σπαμάρονται, γιατί δεν είναι εύκολο να κρατήσεις σωστές αρχές διεξαγωγής συζήτησης, όταν έχεις χάσει τη μπάλα.

Τώρα άμα είσαι 18 χρονών είναι κακός τρόπος για να αρχίσεις τη ζωή σου από εδώ μέσα.
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Μικρέ προγραμματιστή Jimmy Gang,

Η συμβουλή μου είναι να φύγεις από το φόρουμ, γιατί είσαι μικρός και διαπλάθεσαι ακόμα σαν χαρακτήρας, οπότε θα επηρεαστείς. Με τον καιρό τείνουμε να γίνουμε ο μέσος όρος αυτών που συναναστρεφόμαστε. Θα διαβάζεις εδώ πράγματα που θα σου φαίνονται λογικά, επειδή δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία να δεις για τι μαλακίες πρόκειται και ότι είναι θεωρίες κάποιων για να καλύψουν την αποτυχία τους.

Θα σου λένε πχ «μην βάζεις στόχους, γιατί εγκλωβίζεσαι στο μέλλον και χάνεις το παρόν» και θα λες ακούγεται λογικό. Λες και απαγορεύεται να κρατάς μία ισορροπία και για τα δύο. Δεν θα σου περάσει από το μυαλό ότι ο παπάρας που το είπε, πολύ απλά εξωραίζει την ανικανότητά του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει. Υπάρχει και η δημοφιλής μαλακία «ζήσε το παρόν σαν να μην υπάρχει αύριο». Αν ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο, πολύ απλά δεν θα έχεις αύριο.

Στην κοινωνία το 95% ψευτοζεί και επινοεί θεωρίες ψυχολογικής επιβίωσης. Οι πιο πολλές θεωρίες που ακούς από λαικούς τύπους είναι απλά για να δικαιολογήσουν την κατάστασή τους.

Σε μία κοινότητα για να επιβιώσεις πρέπει να συμβαδίζεις με τις νόρμες της κοινότητας, αλλιώς αν σε βλέπουν ανώτερο θα σε χλευάζουν είτε εσκεμμένα για να ευθυγραμμιστείς με αυτούς είτε λόγω των περιορισμένων τους αντιλήψεων. Είπα εχτές σε ένα άλλο νήμα ότι για να ζεις στη γαλλική ριβιέρα στο συγκεκριμμένο μέρος που ζω εγώ θες 5000 € το μήνα και με χλευάζανε που βγάζω τόσα λεφτά, γιατί τους φαινόταν αστρονομικό ή γιατί ήθελαν να μου τη σπάσουνε. Εκεί διαπιστώνεις ξαφνικά ότι πίσω από όλα αυτά που διαβάζεις καθημερινά και σου φαίνονται νορμάλ κρύβονται φουκαράδες. Άτομα που δεν πιστέψαν στις δυνάμεις τους γιατί κάναν παρέα με άλλους φουκαράδες και θεωρούν πια ότι η κατάστασή τους είναι η νορμάλ πραγματικότητα.

Για τόλμα τώρα εσύ να πεις ότι φιλοδοξείς να κάνεις το αυριανό Facebook να δεις τι χλευασμός θα πέσει. Κατά κάποιον περίεργο τρόπο ο Ζούγκερμπεργκ είχε δικαίωμα να τα καταφέρει, αλλά εσύ όχι. Δεν είναι αυτός όμως ο λόγος. Ο λόγος είναι ότι άμα εσύ έχεις μεγάλες φιλοδοξίες, οι άλλοι αισθάνονται μαλάκες και θέλουν να σε ρίξουν.

Πώς τον κόβεις τον μέσο όρο των μελών αυτής της κοινότητας; Για σκέψου λίγο. Αν μπορούσαν να βγάζουν εύκολα γκόμενες, θα είχαν λόγο να ασχολούνται με πουτάνες;
Κι έχει κι ένα σωρό άλλους με αποτυχημένο γάμο ή γάμο που κατάντησε ρουτίνα και ψάχνουν παράλληλες λύσεις. Αυτές είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες.

Με τέτοιον περίγυρο πιστεύεις ότι θα προκόψεις όταν είσαι 18 χρονών παιδί κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου; Σε λίγο καιρό θα γίνεις ο μέσος όρος χωρίς καν να το καταλάβεις και θα ρωτάς για πουτάνες.

Βγες έξω να βρεις δυναμικά άτομα που να ξυπνάνε με όρεξη το πρωί και να κάνουν σχέδια πώς θα γίνουν οι πρώτοι στον τομέα τους και πώς θα κατακτήσουν τη ζωή κι όχι ανθρωπάκια που μαζεύονται στα μπουρδέλα και το όνειρό τους είναι πώς να μπουν στο Δημόσιο για να σαπίζουν εκεί μια ολόκληρη ζωή.

Εύχομαι το καλύτερο για τη ζωή σου.
Να'σαι καλά ευχαριστώ, εντάξει ο καθένας κάνει αυτό που νιώθει και θεωρεί καλύτερο για τον ίδιο. Ούτε κι εμένα μου αρέσουν τα μπουρδέλα, και μακαρι να μη πάω και ποτέ, σίγουρα δεν περιμένω το δημόσιο να με σώσει, αυτό που θέλω να σχεδόν ίδιο μ'αυτο που περιγράφεις, δηλαδή παρακολούθηση ενός αντικειμένου που μου αρέσει και έχει μέλλον, γνωριμίες με άτομα από όλη την Αθήνα και γενικώς πολλές δραστηριότητες και πράγματα για μια γεμάτη ζωή
 
OP
OP
J

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Jimmy είσαι σε ένα μεταβατικό στάδιο της ζωή σου.

Όσο περνάνε τα χρόνια θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα, θα αλλάξουν οι προτεραιότητες και τα όνειρά σου.

Είσαι 18. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να βλέπεις τον κόσμο πιο ιδανικά, να κάνεις τρελά όνειρα, να έχεις πιο ακραίες απόψεις. Αν το έκανα εγώ που τέλειωσα το Λύκειο με δραχμές και Σημίτη αρχηγό ΠΑΣΟΚ, θα με πουν ανώριμο και θα έχουν δίκιο.

Σε όποια σχολή ή δουλειά μπεις φρόντισε να γνωρίσεις πολύ κόσμο και να αποκτήσεις φίλους που θα ταιριάζετε. Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις πραγματικούς φίλους που θα σε στηρίζουν.
Σωματικά είσαι στην απόλυτη ακμή σου είτε γυμνάζεσαι είτε όχι. Κάνε πολύ σεξ, ερωτεύσου, βγες, ξενύχτησε, μέθυσε, είσαι στην κατάλληλη ηλικία για να τα χαρείς όλα αυτά. Μακριά από μαλακίες όπως εξαρτήσεις, οδήγημα μεθυσμένος, ξυλίκια, bullying.

Μην αφήνεις τους άλλους να σου κόβουν τον ενθουσιασμό. Τις δικές τους αποτυχίες θυμούνται και για αυτό δε θέλουν να δουν κάποιον άλλο να τα καταφέρνει. Θα φας άκυρα, θα αποτύχεις, θα απογοητευτείς αλλά έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να ξανασηκωθείς και να το παλέψεις.

Σου εύχομαι η ζωή σου από εδώ και πέρα να έχει πολύ περισσότερες χαρές από λύπες.
Ευχαριστώ ευχαριστώ να'σαι καλά, εντάξει και κάποια άκυρα να φάμε δε τρέχει και τίποτα, ούτως η άλλως δεν γίνεται να αρέσουμε όλοι σε όλους, θα έχω και επιτυχίες και αποτυχίες
 

Mpratan

Μέγας
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.844
Κριτικές
21
Like
10.976
Πόντοι
4.546
Μικρέ προγραμματιστή Jimmy Gang,

Η συμβουλή μου είναι να φύγεις από το φόρουμ, γιατί είσαι μικρός και διαπλάθεσαι ακόμα σαν χαρακτήρας, οπότε θα επηρεαστείς. Με τον καιρό τείνουμε να γίνουμε ο μέσος όρος αυτών που συναναστρεφόμαστε. Θα διαβάζεις εδώ πράγματα που θα σου φαίνονται λογικά, επειδή δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία να δεις για τι μαλακίες πρόκειται και ότι είναι θεωρίες κάποιων για να καλύψουν την αποτυχία τους.

Θα σου λένε πχ «μην βάζεις στόχους, γιατί εγκλωβίζεσαι στο μέλλον και χάνεις το παρόν» και θα λες ακούγεται λογικό. Λες και απαγορεύεται να κρατάς μία ισορροπία και για τα δύο. Δεν θα σου περάσει από το μυαλό ότι ο παπάρας που το είπε, πολύ απλά εξωραίζει την ανικανότητά του να βάζει στόχους και να τους πετυχαίνει. Υπάρχει και η δημοφιλής μαλακία «ζήσε το παρόν σαν να μην υπάρχει αύριο». Αν ζεις σαν να μην υπάρχει αύριο, πολύ απλά δεν θα έχεις αύριο.

Στην κοινωνία το 95% ψευτοζεί και επινοεί θεωρίες ψυχολογικής επιβίωσης. Οι πιο πολλές θεωρίες που ακούς από λαικούς τύπους είναι απλά για να δικαιολογήσουν την κατάστασή τους.

Σε μία κοινότητα για να επιβιώσεις πρέπει να συμβαδίζεις με τις νόρμες της κοινότητας, αλλιώς αν σε βλέπουν ανώτερο θα σε χλευάζουν είτε εσκεμμένα για να ευθυγραμμιστείς με αυτούς είτε λόγω των περιορισμένων τους αντιλήψεων. Είπα εχτές σε ένα άλλο νήμα ότι για να ζεις στη γαλλική ριβιέρα στο συγκεκριμμένο μέρος που ζω εγώ θες 5000 € το μήνα και με χλευάζανε που βγάζω τόσα λεφτά, γιατί τους φαινόταν αστρονομικό ή γιατί ήθελαν να μου τη σπάσουνε. Εκεί διαπιστώνεις ξαφνικά ότι πίσω από όλα αυτά που διαβάζεις καθημερινά και σου φαίνονται νορμάλ κρύβονται φουκαράδες. Άτομα που δεν πιστέψαν στις δυνάμεις τους γιατί κάναν παρέα με άλλους φουκαράδες και θεωρούν πια ότι η κατάστασή τους είναι η νορμάλ πραγματικότητα.

Για τόλμα τώρα εσύ να πεις ότι φιλοδοξείς να κάνεις το αυριανό Facebook να δεις τι χλευασμός θα πέσει. Κατά κάποιον περίεργο τρόπο ο Ζούγκερμπεργκ είχε δικαίωμα να τα καταφέρει, αλλά εσύ όχι. Δεν είναι αυτός όμως ο λόγος. Ο λόγος είναι ότι άμα εσύ έχεις μεγάλες φιλοδοξίες, οι άλλοι αισθάνονται μαλάκες και θέλουν να σε ρίξουν.

Πώς τον κόβεις τον μέσο όρο των μελών αυτής της κοινότητας; Για σκέψου λίγο. Αν μπορούσαν να βγάζουν εύκολα γκόμενες, θα είχαν λόγο να ασχολούνται με πουτάνες;
Κι έχει κι ένα σωρό άλλους με αποτυχημένο γάμο ή γάμο που κατάντησε ρουτίνα και ψάχνουν παράλληλες λύσεις. Αυτές είναι οι δύο μεγάλες κατηγορίες.

Με τέτοιον περίγυρο πιστεύεις ότι θα προκόψεις όταν είσαι 18 χρονών παιδί κι έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου; Σε λίγο καιρό θα γίνεις ο μέσος όρος χωρίς καν να το καταλάβεις και θα ρωτάς για πουτάνες.

Βγες έξω να βρεις δυναμικά άτομα που να ξυπνάνε με όρεξη το πρωί και να κάνουν σχέδια πώς θα γίνουν οι πρώτοι στον τομέα τους και πώς θα κατακτήσουν τη ζωή κι όχι ανθρωπάκια που μαζεύονται στα μπουρδέλα και το όνειρό τους είναι πώς να μπουν στο Δημόσιο για να σαπίζουν εκεί μια ολόκληρη ζωή.

Εύχομαι το καλύτερο για τη ζωή σου.
Τα σέβη μου. Αν και σε κάποιες λεπτομέρειες διαφωνώ, αυτό το ποστ αποτελεί το αποτύπωμα της σημερινής κοινωνίας (μέσα και έξω από εδώ).
 
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
645
Κριτικές
2
Like
1.581
Πόντοι
206
Κοίτα εξωτερικό δεν είναι μόνο οι ΗΠΑ και οι big 4, και δεν έχουν όλες οι εταιρείες τόσο μεγάλα waiting lists, γενικά η πληροφορική είναι κάτι που συνδέεται με τα πάντα πλέον, από προγραμματισμό μέχρι μουσική, οπότε υπάρχουν άπειρα πράγματα που ένας προγραμματιστής μπορεί να συνεισφέρει
Αφού τα ξέρεις όλα ρε συ Τζίμυ τότε γιατί μπαίνεις σε μπουρδελοσάι να ρωτήσεις;

Για μένα εδώ είναι το τέλος της δυνατής επικοινωνίας μας Τζίμυ φίλε μου. Τιμή μου να γνωρίσω τον 1 στους 500.000 που από μέσος πολίτης θα βρεθεί να παίρνει μισθό Ευρώπης στην Ελλάδα.

Η επιτυχία σου είναι βέβαιη για 2 λόγους.
1ος, παίρνεις τις καλύτερες δυνατές συμβουλές από την καλύτερη δυνατή πηγή την ώρα που οι ανταγωνιστές σου διαβάζουν.
2ος, ο ανταγωνισμός είναι ελάχιστος στον τομέα σου
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Έτσι , το να ψηφίσεις ένα απο τα κόμματα που δεν τα αναφέρουν καν στα κανάλια (στις δημοσκοπήσεις τους) είναι το καλύτερο πιστεύω , αυτό λέω να κάνω και εγώ.
Στηριζω.
Ψηφιστε μικρα κομματα, ωστε να αυξηθει το ποσοστο των κομματων που μενουν εκτος βουλης, και να απαιτειται μικροτερο ποσοστο για την αυτοδυναμια της ΝΔ
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Μη γελας τύπε, σαν το ΚΚΕ εχει καταντησει αυτος. Αν ποτέ ο λαος δωσει πλειοψηφια στο ΚΚΕ για να κανει κυβερνηση, τότε οι κομμουνιστες θα καταγγειλουν το Κεφαλαιο οτι συνωμοτησε για να πληξει το ΚΚΕ δινοντας του την κυβερνηση προκειμενου να το εκθεσει
 
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
10.000
Κριτικές
30
Like
20.553
Πόντοι
8.846
Μη γελας τύπε, σαν το ΚΚΕ εχει καταντησει αυτος. Αν ποτέ ο λαος δωσει πλειοψηφια στο ΚΚΕ για να κανει κυβερνηση, τότε οι κομμουνιστες θα καταγγειλουν το Κεφαλαιο οτι συνωμοτησε για να πληξει το ΚΚΕ δινοντας του την κυβερνηση προκειμενου να το εκθεσει
αυτό ακριβώς !!
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
6.180
Κριτικές
26
Like
11.121
Πόντοι
4.746
Μικρε στην ηλικια σου ηθελα να παω Λεγεωνα των ξενων .Πηγα απο εξω απο την Γαλλικη πρεσβεια και το μετανιωσα .Μεχρι σημερα αυτο που ειχα μικροσ στο μυαλο σαν ονειρο τρελα επιθυμια οπωσ θελεισ παρτο με κυνηγαει ακομη και σημερα.Κανε αυτο που γουσταρεισ και μην κοιταξεισ πισω προχωρα ολα για ολα και ας μετα το μετανιωσεις αλλα καντο Αυτα,
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.375
Κριτικές
62
Like
45.039
Πόντοι
9.297
Κοίτα εγώ θα ψαχτω από ηλικίες 15-18 φέτος, οπότε δύσκολο να βρω για σένα
Και με τά 15 θα έχεις θέμα...μακρυά τα ανήλικα...με συμμαθήτριες σου και συμφοιτήτριες σου αν τα καταφέρεις για να έχεις το πάνω κεφάλι ήσυχο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.375
Κριτικές
62
Like
45.039
Πόντοι
9.297
Μικρε στην ηλικια σου ηθελα να παω Λεγεωνα των ξενων .Πηγα απο εξω απο την Γαλλικη πρεσβεια και το μετανιωσα .Μεχρι σημερα αυτο που ειχα μικροσ στο μυαλο σαν ονειρο τρελα επιθυμια οπωσ θελεισ παρτο με κυνηγαει ακομη και σημερα.Κανε αυτο που γουσταρεισ και μην κοιταξεισ πισω προχωρα ολα για ολα και ας μετα το μετανιωσεις αλλα καντο Αυτα,
Θα ήσουν Γάλλος υπήκοος και θα ψήφιζες τώρα μέσα στον γαμημενο καύσωνα....άσε που για αυτούς καύσωνας είναι πάνω από 30 βαθμούς...και εγώ γαλλοφιλος είμαι αλλά προτιμώ να χύσω το αίμα μου για την Ελλάδα και όχι σε μια ζούγκλα η έρημο για να γίνω Γάλλος υπήκοος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom