Νέα

Στέφανος Τσιτσιπάς fans

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Annapurna
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 97K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.868
Κριτικές
3
Like
4.431
Πόντοι
456
απο ατομο που ειναι στο προπονητικη ομαδα του Τσιτσιπα , αλλα δεν μπορω να πω το ονομα του χωρις την αδεια του ,εχω τη πληροφορια πως η Μπαντοσα δειχνει να ειναι τρελα ερωτευμενη ,και πολυ πολυ λιγοτερο αυτος.Εγω σαν παικτης το μακρινο 1980 που ξεκινησα στον ομιλο Αθηνων ,τοτε ολοι με ενα χερι τα 2 χερια ηταν για τις γυναικες ,και οχι ολες η για τις αδερφες ,ερε τι ασχετιλα υπηρχε τοτε.Ετσι ειχα παντα προβλημα στο να ειναι το αδυνατο σημειο μου ,ευτυχως που ειχα ισως το καλυτερο slice backhand και αυτο εσωζε καπως τη κατασταση.Ετσι σαν προπονητης, ας πουμε και λιγο πως ειχα καει στο χυλο ,και φυσαγα τα γιαουρτια.Θυμαμαι τη περιπτωση του Νεοφυτου Κομνηνου που ημουν ως personal couch λογω γνωριμιας και ενω εκανε με το 1 χερι ,δεν με αφηνε ο Τσιτσοπουλος τοτε να τολμησω να του το αλλαξω.Ηρθε ομως ενας σπουδαιος προπονητης το 1990 ο Μπορισοφ, και οταν μιλησαμε ,μου ειπε εγω θα του το αλλαξω σε 2 χερια ,μπραβο που το ηθελες τοσα χεονια πριν Ετσι οταν τα καταφερε ,αλλα ηταν μολις 14 ετων ,εγινε πρωταθλητης για 3-4 χρονια συνεχομενα ,μεγαλη διαφορα ,αφου το αδυναμο μπακχαντ μετατραπηκε ακομη και σε επιθετικο κτυπημα.Ηταν ομως τοσο δυσκολο .Δεν πιστευω πως σε τοσο υψηλο επιπεδο θα μπορουσε ο Τσιοτσιπας να παει σε 2 χερια.Εχει πλεον δημιουργηθει τοασο εντονα αυτο που λεμε κινητικη μνημη των μυων και σε τοσο υψηλο επιπεδο θα ηταν μαλλον κατι σαν το 8ο θαυμα.Ωστοσο οπως εκανε καποτε ο Φεντερερ για να βελτιωσει το μπακχαντ του αρχισε να παιζει ,να προπονειτε δηλαδη με το Σταν Βαρβινκα ,ο οποιος εχει μακραν το καλυτερο μπακχαντ με ενα χερι που ειδαμε ποτε στο τενις.Συζηταγαμε μια μερα με ενα παλιο μαθητη μου που ειναι γυμναστης στη Γλυφαδα και ειδικος ας το πουμε για τενιστες ειχε και εχει ακομη τη Δανιηλιδου ,πως εχει προβλημα στο πατημα του δεξιου ποδιου πριν το κτυπημα ,αν δειτε τη διαφορα στο πατημα του Βαβινκα και του Τσιτσιπα δεν χρειαζεται να ειστε ειδικοι ,φαινεται τοσο εντονα.Και εδω ερχεται η εξης απορια , αφου εβλεπαν πως δεν το εχει τοσο καλα με το μπακχαντ , οταν ηταν 16-17 χρονων θα επρεπε να το γυριζαν στα 2 χερια ,τοτε ισως θα το μπορουσε τωρα ειναι αργα πολυ αργα.
Χμ όντως δεν έχω ασχοληθεί με την τεχνική του Τσιτσιπά μου είναι εντελώς αδιάφορος ο τρόπος παιχνιδιού του αλλά τώρα που το αναφέρεις όταν έβλεπα κανα παιχνίδι του ασυναίσθητα δεν μου έκανε ποτέ εντύπωση το backhand του.Πάντα μου φαινόταν αδύναμο.Κοίτα δεν είμαι σχετικός αλλά το one hand backhand λόγω της χρήσης του ενός χεριού προφανώς δεν έχει τη δύναμη που έχει ένα two hand backhand αλλά δεν μπορείς να επιστρέψεις την μπαλιά εύκολα με την ίδια δύναμη ή και περισσότερη άρα πρέπει να στηριχτείς πολύ στην τεχνική το πως θα χτυπάς την μπάλα ("βούρτσισμα" στη μπάλα λαϊκά) και τις γωνίες που την επιστρέφεις.Φαίνεται ξεκάθαρα σε αγώνες του Sampras,Federer,Wawrinka.Οντως ο Wawrinka το είχε τελειοποιήσει.Τρομερές εναλλαγές και επιλογές.Και τρομερή κίνηση επί του συνόλου κινείται από κάτω μέχρι πάνω όλο το σώμα και το χέρι ιδίως όταν θέλει να δώσει overspin και δύναμη και να το πάει στη γραμμή.Δεν είναι κακό που αποφάσισαν το One hand backhand κακό είναι που δεν φαίνεται να βελτιώνεται.Γιατί θέλει κινησιολογία,αύξηση μυικής μάζας και δύναμης σε μέση,κορμό,χέρι και πολλά άλλα.Έχουν πάρει λάθος αποφάσεις πάνε να τα κάνουν όλα μαζί και στο τέλος δεν κάνουν τίποτα.Δεν υπάρχει πρόγραμμα,υπομονή και σταθερή δουλειά.Κάνουν κάτι δεν τους βγαίνει αμέσως τέλος.Κλασσική ελληνική νοοτροπία.Να αλλάξει τώρα ναι είναι αργά γιατί όπως είπες η κινητική μνήμη των μυών θα τον μπλοκάρουν τελείως και θα πιάσει πάτο.
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
914
Like
834
Πόντοι
86
Διαβάζοντας μερικά από τα παραπάνω σχόλια, σκέφτομαι την τετράωρη, χθεσινο-σημερινή (ξεκίνησε χθες και τελείωσε σήμερα γύρω στις 02:00 ώρα δική μας), ενδο-αμερικανική, επική μονομαχία Shelton-Tiafoe και με πιάνει κατάθλιψη η σύγκριση με το ΒΑΡΕΤΟ τένις, που τώρα παίζει ο Στέφανος, χωρίς το ΠΑΘΟΣ της τενιστικής του νιότης, που μας έλεγε ότι θα γινόταν το κάτι ΑΛΛΟ, που τελικά δεν έγινε. Και το χειρότερο: ούτε φαίνεται ότι ΘΑ γίνει πλέον...
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.868
Κριτικές
3
Like
4.431
Πόντοι
456

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.428
Κριτικές
31
Like
2.506
Πόντοι
6.495
Σε κάνα χρόνο θα επαγγέλλεται τικ τοκερ ή κάτι τέτοιο..
Ψωνισμενο μαλακισμενο κι εγώ σε κερδίζω πλεον
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.172
Κριτικές
18
Like
19.931
Πόντοι
4.546
Να δω όταν αρχίσει να κατρακυλάει στην Κατάταξη, σύντομα, τι μέλλον του επιφυλλάσσεται...
Τα χρήματα που βγάζει θα είνα συνεχώς μειούμενα.
Τον χαρακτήρα του πια τον ξέρουν όλοι και την ψυχοσύνθεσή του.
Να δω μετά πόσο αγαπητός θα είναι στις γκόμενες.
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.411
Κριτικές
171
Like
91.102
Πόντοι
46.423

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
2.339
Πόντοι
456
Να δω όταν αρχίσει να κατρακυλάει στην Κατάταξη, σύντομα, τι μέλλον του επιφυλλάσσεται...
Τα χρήματα που βγάζει θα είνα συνεχώς μειούμενα.
Τον χαρακτήρα του πια τον ξέρουν όλοι και την ψυχοσύνθεσή του.
Να δω μετά πόσο αγαπητός θα είναι στις γκόμενες.
ε ενταξει η μπαντοσα ειναι ωραια γυναικα ,εχει και ωραια μανα .. καλα τα παει στις γκομενες ,μας εκπροσωπει κααλ βρε παιδια ,μη του βαλουμε και αυτο στα αρνητικα του...
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.134
Like
34.370
Πόντοι
9.931
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.411
Κριτικές
171
Like
91.102
Πόντοι
46.423
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.411
Κριτικές
171
Like
91.102
Πόντοι
46.423

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.868
Κριτικές
3
Like
4.431
Πόντοι
456
Καλά ελπίζω να μην κάνει καμιά μαλακία και στραμπουλίξει κανέναν αστράγαλο και του φταίνε μετά οι κάλτσες που φοράει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom