Νέα

Σχιζοφρένεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koproni65
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 32
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

boomb

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
16.466
Like
18
Πόντοι
166
Εεεεε βέβαια, θέλει δύναμη γαμώτο να δεις τα άσχημα στοιχεία σου... Πόσο μάλλον να τα αλλάξεις.
Το ξαναλέω, αυτοί οι άνθρωποι έχουν όλο το σεβασμό μου, από κάθε άποψη!





(και είμαι φίλη ε;  :grin: )
 

zouzounos1

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2007
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
αυτος που περιγραφεις ειναι ο ξερολας , ο βλακας και οχι ο ημιμαθης...
υπαρχουν ημιμαθεις που το ξερουν οτι ειναι ημιμαθεις..

δεν περιγράφω τον βλάκα και τον ξερόλα, η ημιμάθεια παράγει βλάκες και ξερόλες (όπως απλοϊκά το θέτεις), αυτή είναι η σημασία του ρητού (αν το έχεις ακούσει ποτέ σου)
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
δεν περιγράφω τον βλάκα και τον ξερόλα, η ημιμάθεια παράγει βλάκες και ξερόλες (όπως απλοϊκά το θέτεις), αυτή είναι η σημασία του ρητού (αν το έχεις ακούσει ποτέ σου)
ποιου ρητου?
 

Επισκέπτης
λοιπον,εχω διαβασει πολλες ανακριβειες εδω περα...και επειδη οι ψυχολογικες ασθενειες δεν ειναι...καμια απο αυτες της πλακας(διαβασα οτι και η καταθλιψη ειναι της πλακας...απο ενα μελος στη 1η σελιδα)...να πω το εξης...3 ειναι οι βασικες ψυχολογικες ασθενειες που ειναι και οι 3 δυσκολες και θελει,εκτος απο σωστη θεραπεια(που ειναι δυσκολο να εφαρμοστει σωστα εξαιτιας της καταστασης των ασθενων)και καταβολη πολλης μεγαλης ατομικης προσπαθειας ...και δυναμης....ΕΙΝΑΙ η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ που ειναι η δυσκολοτερη...η μανιοκαταθλιψη(bipolar disorder) και η μειζων καταθλιψη(major depression),,,,υπαρχει και η ψυχωσικη η ψυχωτικη καταθλιψη που ειναι η πιο βαρια μορφη αν μπορουσαμε να το πουμε της μειζωνος καταθλιψης...εχει πολλες στιγμες συμπτωματα αναλογα με του σχιζοφρενη οι υπολοιπες ψυχολογικες ασθενειες ειναι οιπερισσοτερες, παρακλαδια αυτων των τριων...ΣΥΝΕΠΩς...για οσους γραφουν για να γραφουν... η καταθλιψη δεν ειναι οπως η μιζερια του καθενος....ουτε  ανικανοτητα να κοψει το πολυ φαγητο...ενα - για τη θεραπεια της σχιζοφρενειας ειναι οτι δεν εχουν βγει φαρμακα που μπορουν να βοηθησουν τον ασθενη εντελως...σε πολλους δε πιανουν κιολας τα φαρμακα...σε αλλους παρολη τη σωστη θεραπεια,τους εμφανιζεται με τα συμπτωματα της επανειλημμενα...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Αντουαν εχεις παραλειψει την νευρικη ανορεξια και τις διατροφικες διαταραχες που θεωρουνται και απο τις πιο δυσκολες ψυχικες διαταραχες.......προσωπικα θεωρω εναν ανορεξικο πιο δυσκολο περιστατικο απο εναν σχιζοφρενη......

ενα μεγαλο σφαλμα που συμβαινει στις περιπτωσεις της σχιζοφρενειας ειναι οτι 1) το περιβαλλον αρνειται την παθηση και δεν κανει κατι για αυτην (το εχω δει και σε γνωστο μου) ή 2) ο ασθενης σταματαει τη φαρμακευτικη αγωγη και εξαφανιζεται απο τον γιατρο μολις νιωσει καλυτερα........αυτο το 2) ειναι και το πιο σοβαρο......

οι σχιζοφρενεις με την καταλληλη αγωγη και την ψυχολογικη υποστηριξη και αναλογα με το βαθμο της ψυχωσης τους μπορουν να ζησουν αρμονικα στην κοινωνια μας....αρκετες φορες ομως ξεκινωντας τα φαρμακα και μολις συνελθουν θεωρουν οτι εχει επελθει ιαση και τα σταματανε απο μονοι τους εξαφανιζομενοι και απο τον γιατρο τους......ενα βασικο πραγμα που προσπαθουν οι ανθρωποι της ψυχικης υγειας να μαθουν στους σχιζοφρενεις ειναι οτι χρειαζονται παρακολουθηση και χρειαζονται φαρμακα και να τους δειξουν τις δυνατοτητες τους.......ειναι μια πολυπλοκη παθηση η οποια δυστυχως αντιμετωπιζεται με προκαταληψη στην ελλαδα οπως πολλες αλλες παθησεις αλλωστε........

ολα αυτα προερχονται απο το σπιτι και το σχολειο φυσικα......ο καθε ανθρωπος ως ενηλικας ή ως παιδι καθρεφτιζει στη συμπεριφορα του τα βιωματα που ειχε ή εχει και αυτα μπορει να ειναι ειτε καθρεφτης της οικογενειας του ή αντιδραση στην οικογενεια......οποτε ο καθενας μας ειναι υπευθυνος και για τη συμπεριφορα του αλλα και για το τι ειδους παιδια αναθρεφει.....
 
OP
OP
K

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
λοιπον,εχω διαβασει πολλες ανακριβειες εδω περα...και επειδη οι ψυχολογικες ασθενειες δεν ειναι...καμια απο αυτες της πλακας(διαβασα οτι και η καταθλιψη ειναι της πλακας...απο ενα μελος στη 1η σελιδα)...να πω το εξης...3 ειναι οι βασικες ψυχολογικες ασθενειες που ειναι και οι 3 δυσκολες και θελει,εκτος απο σωστη θεραπεια(που ειναι δυσκολο να εφαρμοστει σωστα εξαιτιας της καταστασης των ασθενων)και καταβολη πολλης μεγαλης ατομικης προσπαθειας ...και δυναμης....ΕΙΝΑΙ η ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΕΙΑ που ειναι η δυσκολοτερη...η μανιοκαταθλιψη(bipolar disorder) και η μειζων καταθλιψη(major depression),,,,υπαρχει και η ψυχωσικη η ψυχωτικη καταθλιψη που ειναι η πιο βαρια μορφη αν μπορουσαμε να το πουμε της μειζωνος καταθλιψης...εχει πολλες στιγμες συμπτωματα αναλογα με του σχιζοφρενη οι υπολοιπες ψυχολογικες ασθενειες ειναι οιπερισσοτερες, παρακλαδια αυτων των τριων...ΣΥΝΕΠΩς...για οσους γραφουν για να γραφουν... η καταθλιψη δεν ειναι οπως η μιζερια του καθενος....ουτε  ανικανοτητα να κοψει το πολυ φαγητο...ενα - για τη θεραπεια της σχιζοφρενειας ειναι οτι δεν εχουν βγει φαρμακα που μπορουν να βοηθησουν τον ασθενη εντελως...σε πολλους δε πιανουν κιολας τα φαρμακα...σε αλλους παρολη τη σωστη θεραπεια,τους εμφανιζεται με τα συμπτωματα της επανειλημμενα...
δέν θά διαφωνήσω μέ αυτα πού λές αλλα θέλω νά προσθέσω ότι΄ΣΈ ΒΑΡΙΕΣ ΜΟΡΦΕΣ κατάθλιψης και σχιζοφρένειας η μανιοκατλαθλιψης εκτός από τά φάρμακα πού άλλες φορές βοηθούν περισσότερο άλλο λιγότερο πολύ μεγάλη σημασία είναι νά μήν νοιώσουν αυτοί οί άνθρωποι τό αίσθημα τής εγκατάλειψης.. η απομόνωσης από τήν κοινωνία,χρειάζοντε μέ λίγα λόγια υποστήριξη καί βοήθεια από τό κοντινό τους οικογενειακό περιβάλλον καί φυσικά από τήν πολιτεία..
πάντως καί η παχυσαρκία μερικές φορές οφείλετε σέ στρεσσ αλλά πρός θεού καμμιά σχέση μέ τίς σοβαρές ψυχικές ασθένειες
Η ΧΟΡΗΓΗΣΗ εκτεταμένα  ψυχοφαρμάκων μερικές φορές οδηγεί καί σέ παχυσαρκία.
μουνίτσα έχεις δικηο η οικογένεια δύσκολα δέχετε ότι τό παιδί τους έχει ψυχοπάθεια καί τίς περισσότερες φορές ντρέποντε νά τό παραδεχθούν η νά τό πούν,,
σέ ψυχιατρεία πού έχω πάει αυτοί πού υποτροπιάζουν συνήθως είναι αυτοί πού είναι εγκαταλελειμμένοι από τούς συγγενείς τους..διότι ντρέποντε νά πάνε καί νά ασχοληθούν μαζί τους.. καί δέν είναι λίγοι είναι 100.000 πού αντιστοιχει περίπου 1 στίς 10 οικογένειες στήν ελλάδα άμα βάλεις ξαδέλφια παππού γιγιά κλπ...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
το ξερω κοπρονι.........εχω την ατυχια να γνωριζω αρκετα τετοια περιστατικα εγκαταλλελειμενων ψυχωτικων ανθρωπων......
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
στην πουριτανικη - λογω της πολιτικα ασταθους συγχρονης ιστοριας της χωρας - ελληνικη κοινωνια ενα απλο προβλημα δυσλεξιας αρκει για να αποτελεσει ταμπου και να σημαδεψει ενα παιδι που βρισκεται σε μετανηπιακη ηλικια.
Δε θελω να επεκταθω περεταιρω, επομενως σας αφηνω να φανταστειτε το αντιστοιχο αντικτυπο που θα ειχε στη μεση οικογενεια ενας ψυχικα ασταθης γονος,
οπως αν δεν απατωμαι αποκαλουνται γενικα οι πασχωντες απο τις αναφερομενες νοσους. 
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Μαθησιακα..........μια κρυφη πληγη.........ασε........δεν εχω λογια να περιγραψω αυτα που εχω συναντησει
 
OP
OP
K

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.501
Κριτικές
22
Like
369
Πόντοι
5.795
στην πουριτανικη - λογω της πολιτικα ασταθους συγχρονης ιστοριας της χωρας - ελληνικη κοινωνια ενα απλο προβλημα δυσλεξιας αρκει για να αποτελεσει ταμπου και να σημαδεψει ενα παιδι που βρισκεται σε μετανηπιακη ηλικια.
Δε θελω να επεκταθω περεταιρω, επομενως σας αφηνω να φανταστειτε το αντιστοιχο αντικτυπο που θα ειχε στη μεση οικογενεια ενας ψυχικα ασταθης γονος,
οπως αν δεν απατωμαι αποκαλουνται γενικα οι πασχωντες απο τις αναφερομενες νοσους. 
εδώ βλέπεις τόσες φορές στούς δρόμους ανθρώπους πού λόγω κρίσης δείχνουν σάν  διανοητικά καθυστερημένοι λόγω της σχιζοφρενειας η διότι δέν έχουν πάρει τά φαρμακά τους καί τους κοροιδεύουν..
 

Επισκέπτης
καλα ....σε μενα θα τα πεις ρε κοπρονι...συμφωνω με αυτα που λες...αλλα δε μπορω να διαβαζω οτι η καταθλιψη ειναι το ιδιο με τη στενοχωρια της μιας ωρας και της μιας μερας...μουνιτσα... :-* :-* :-*...δε ξερω για διατροφικες διαταραχες και ανορεξιες...σιγουρα ειναι δυσκολες...δεν εχω παθει και δεν εχω διαβασει για να ξερω... :grin:...οταν το παθω και αυτο ...ισως ενδιαφερθω για να μαθω....μαλακιες σε τετοια θρεντ,,,μη γραφετε plz...σε πολλες χωρες(λετονια,λιθουανια,εσθονια,σκανδηναβια) υπαρχουν μεγαλα ποσοστα αυτοκτονιων εξαιτιας καταθλιψης...και εδω διαβαζω σιγα τη καταθλιψη... :2funny: :2funny: :2funny:///μας γινατε ολοι τρελογιατροι και ψυχολογοι να πουμε...ε...τοτε μια ψυχωσικη καταθλιψουλα την εχουμε ολοι αν η καταθλιψη ειναι της πλακας...γιατι ολοι εχουμε στιγμες που ενεργουμε αψυχολογητα...ΕΛΕΟς ...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
αντουαν ποιος εγραψε "σιγα την καταθλιψη"?

εγω δεν το ειδα αυτο....που ειναι?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom