Νέα

Ρωσία sex & vodka

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (0 μέλη και 10 επισκέπτες)

lefteris38

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2005
Μηνύματα
3.677
Like
843
Πόντοι
96
Πρωτα πας Τζαβελα 5 στο Χαλάνδρι και κανεις την ασφαλεια για ενα μηνα. Τους λες ενα μηνα, για τουριστικη βιζα.  Μονο απο εκει μπορεις να κανεις ασφαλεια. (Russian Cultural Center)
Μετα πας και κάνεις την αίτηση. Λεω μετα γιατι η αιτηση κατι ζηταει σχετικα με την ασφαλεια, αν εχεις κανει και που την εχεις κανει.
Μετα πας στο πρακτορειο (δεν ειναι ακριβως πρακτορειο, αλλα κατι σαν Visa Center)
Καθημερινα απο 09:00-15:00. 116 Κηφισίας. Εισοδος από Δαβακη 1, πρωτος οροφος.
Για να μη χανεις χρονο, κανεις την αιτηση και μετα πας για ασφαλεια και καπακι στην Κηφισίας. Εκει δινεις την αιτηση και το ασφαληστηριο στις γκόμενες και σου την διορθωνουν εναντι 10 (νομιζω) ευρω. Καπου 4 με 5 εργασιμες θελει να βγει η βιζα....
 

kuzia

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιαν 2010
Μηνύματα
851
Like
399
Πόντοι
26
Αντι για ξενοδοχειο δεχονται δωματιο μεσω airnb?
 

FarNorth

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιουλ 2013
Μηνύματα
82
Like
20
Πόντοι
0
ευχαριστώ Λευτέρη..
εγω βέβαια από το εξωτερικό που μένω θα πρέπει να την βγάλω.

Μηπως ξέρεις τι είναι το παρακάτω που ζητάνε?

''Η βεβαίωση αποδοχής τουρίστα από πλευράς της ρωσικής επιχείρησης, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα τουριστικών υπηρεσιών και οργάνωσης ταξιδιών (touroperator), και τα στοιχεία της οποίας είναι εγγεγραμμένα στο Ενιαίο Ομοσπονδιακό μητρώο των Τουριστικών Πρακτόρων'';
 
D

dude901123

Επισκέπτης
ευχαριστώ Λευτέρη..
εγω βέβαια από το εξωτερικό που μένω θα πρέπει να την βγάλω.

Μηπως ξέρεις τι είναι το παρακάτω που ζητάνε?

''Η βεβαίωση αποδοχής τουρίστα από πλευράς της ρωσικής επιχείρησης, η οποία δραστηριοποιείται στον τομέα τουριστικών υπηρεσιών και οργάνωσης ταξιδιών (touroperator), και τα στοιχεία της οποίας είναι εγγεγραμμένα στο Ενιαίο Ομοσπονδιακό μητρώο των Τουριστικών Πρακτόρων'';

Κοίτα σου ζητάνε κατ' ουσία να κλείσεις πακέτο από τουριστικό γραφείο. Να στο πω απλά. Όλα αυτά μπορείς να τα 'αγοράσεις' αν έχεις κάποιο γνωστό εκεί και πάει και δώσει το λαδωματάκι του στο τουριστικό γραφείο ή και εδώ στο γραφείο που θα πας να αγοράσεις ταξιδιωτική ασφάλιση. Εγώ με έκληξη ανακάλυψα ότι στα χαρτιά που μου έστειλε η γκόμενα από Ρωσία έχει γράψει ξενοδοχεία σε Μόσχα και Αγ Πετρούπολη στα οποία φυσικά και δεν πρόκειται να πάμε αφού θα μείνουμε στο σπίτι της της Μόσχα. Απλά η γραφειοκρατία του συστήματος έκδοσης visas επιβάλλει τη συναλαγή με ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία και τουριστικό γραφείο, ακόμη και σε μορφή αγοράς ψεύτικου τουριστικού πακέτου, πρακτική κοινή και στην Ουκρανία όπου τα χαρτια τα οποία ζητάνε από Ουκρανές για visa περί τραπεζικού λογαριασμού κτλ. αγοράζονται από τα τουριστικά γραφεία.
Λοιπόν τα χαρτιά που χρειάζεσαι μια και σήμερα τα έδωσα είναι:
1. Ταξιδιωτική ασφάλιση ιδιωτική.
2. Μια έγχρωμη φωτογραφία διαβατηρίου 4,5*3,5
3. Voucher Το οποίο είναι αυτό που ρωτάς παραπάνω
4. 60 ευρώ
5. Το διαβατήριό σου

Και σε 5 εργάσιμες το παίρνεις το διαβατήριο πίσω μαζί με τη Visa.

Και σου βάζω και την εικόνα του Voucher που μου έστειλαν:
 

Συνημμένα

  • Voucher.png
    Voucher.png
    120,5 KB · Εμφανίσεις: 61

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
14.002
Πόντοι
2.606
Πας στο Μουζενίδη και στα κανονίζουν όλα αυτά.Εδώ Γερμανία πήγα σε ρωσικό ταξιδιωτικό γραφείο και μου έφτιαξαν τη βίζα σε 1 βδομάδα.Πλήρωσα κάπου 120 ευρώ για όλα βίζα,ιατρική ασφάλεια κτλ.
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.008
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Τύποι δεν είναι τόσο δύσκολη η βίζα για Ρωσία, προς Θεού... Γιατί να δώσετε κερατιάτικα στο Μουζενίδη; Ούτε λαδωματάκι ούτε τίποτα χρειάζεται. Ο dude901123 τα γράφει αναλυτικότατα:

Κοίτα σου ζητάνε κατ' ουσία να κλείσεις πακέτο από τουριστικό γραφείο. Να στο πω απλά. Όλα αυτά μπορείς να τα 'αγοράσεις' αν έχεις κάποιο γνωστό εκεί και πάει και δώσει το λαδωματάκι του στο τουριστικό γραφείο ή και εδώ στο γραφείο που θα πας να αγοράσεις ταξιδιωτική ασφάλιση. Εγώ με έκληξη ανακάλυψα ότι στα χαρτιά που μου έστειλε η γκόμενα από Ρωσία έχει γράψει ξενοδοχεία σε Μόσχα και Αγ Πετρούπολη στα οποία φυσικά και δεν πρόκειται να πάμε αφού θα μείνουμε στο σπίτι της της Μόσχα. Απλά η γραφειοκρατία του συστήματος έκδοσης visas επιβάλλει τη συναλαγή με ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία και τουριστικό γραφείο, ακόμη και σε μορφή αγοράς ψεύτικου τουριστικού πακέτου, πρακτική κοινή και στην Ουκρανία όπου τα χαρτια τα οποία ζητάνε από Ουκρανές για visa περί τραπεζικού λογαριασμού κτλ. αγοράζονται από τα τουριστικά γραφεία.
Λοιπόν τα χαρτιά που χρειάζεσαι μια και σήμερα τα έδωσα είναι:
1. Ταξιδιωτική ασφάλιση ιδιωτική.
2. Μια έγχρωμη φωτογραφία διαβατηρίου 4,5*3,5
3. Voucher Το οποίο είναι αυτό που ρωτάς παραπάνω
4. 60 ευρώ
5. Το διαβατήριό σου


Και σε 5 εργάσιμες το παίρνεις το διαβατήριο πίσω μαζί με τη Visa.

Και σου βάζω και την εικόνα του Voucher που μου έστειλαν:

Η ταξιδιωτική ασφάλιση βγαίνει πανεύκολα, ειδικά για τον φίλο που λέει πως είναι εξωτερικό φαντάζομαι θα μπορεί να την κάνει και online. Εγώ online την έκανα πάντα, και σε μισή ώρα είχα το pdf στο inbox μου. Πρόσφατα άκουσα πως η ιδωτική ασφάλιση δε χρειάζεται, αλλά λέει μπορείς να πάρεις χαρτί από τον ασφαλιστικό σου φορέα πως είσαι ασφαλισμένος και σε καλύπτει και στη Ρωσία. Τονίζω πως αυτό μου το είπαν, δεν το έχω τσεκάρει, αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιους που θέλουν να γλυτώσουν το 15άρι της ιδιωτικής ασφάλειας.

Το voucher τωρα στο δίνει πανεύκολα το ξενοδοχείο στο οποίο θα μείνεις. Βασικά δε χρειάζεται καν να μείνεις, απλά κλείνεις μέσω booking και στο καπάκι παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς το voucher. Μόλις πάρεις το voucher ακυρώνεις αν θες την κράτηση (σε περίπτωση που έχεις σκοπό να μείνεις σε σπίτι γκόμενας) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Προσοχή εδώ σε δυο πράγματα: α) δεν προσφέρουν όλα τα ξενοδοχεία την υπηρεσία voucher δωρεάν, και β) έχω ακούσει κάτι για εγγραφή / δήλωση της άφιξης σου στην αστυνομία ή δήμο (δε θυμάμαι) σε περίπτωση που έχεις σκοπό να μείνεις πολλές μέρες. Αυτό συνήθως το κάνει το ξενοδοχείο, αλλά αν δε μείνεις σε ξενοδοχείο ίσως υπάρχει θέμα.

Τα υπόλοιπα που γράφει ο dude901123 για λαδώματα και τραπεζικούς λογαριασμούς αφορούν την βίζα των Ουκρανων ή Ρωσίδων που θέλουν να επισκεπτούν την Ευρώπη, όχι εμάς που θέλουμε να πάμε στις χώρες αυτές.
 
D

dude901123

Επισκέπτης
Τύποι δεν είναι τόσο δύσκολη η βίζα για Ρωσία, προς Θεού... Γιατί να δώσετε κερατιάτικα στο Μουζενίδη; Ούτε λαδωματάκι ούτε τίποτα χρειάζεται. Ο dude901123 τα γράφει αναλυτικότατα:

Η ταξιδιωτική ασφάλιση βγαίνει πανεύκολα, ειδικά για τον φίλο που λέει πως είναι εξωτερικό φαντάζομαι θα μπορεί να την κάνει και online. Εγώ online την έκανα πάντα, και σε μισή ώρα είχα το pdf στο inbox μου. Πρόσφατα άκουσα πως η ιδωτική ασφάλιση δε χρειάζεται, αλλά λέει μπορείς να πάρεις χαρτί από τον ασφαλιστικό σου φορέα πως είσαι ασφαλισμένος και σε καλύπτει και στη Ρωσία. Τονίζω πως αυτό μου το είπαν, δεν το έχω τσεκάρει, αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιους που θέλουν να γλυτώσουν το 15άρι της ιδιωτικής ασφάλειας.

Το voucher τωρα στο δίνει πανεύκολα το ξενοδοχείο στο οποίο θα μείνεις. Βασικά δε χρειάζεται καν να μείνεις, απλά κλείνεις μέσω booking και στο καπάκι παίρνεις τηλέφωνο και ζητάς το voucher. Μόλις πάρεις το voucher ακυρώνεις αν θες την κράτηση (σε περίπτωση που έχεις σκοπό να μείνεις σε σπίτι γκόμενας) και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Προσοχή εδώ σε δυο πράγματα: α) δεν προσφέρουν όλα τα ξενοδοχεία την υπηρεσία voucher δωρεάν, και β) έχω ακούσει κάτι για εγγραφή / δήλωση της άφιξης σου στην αστυνομία ή δήμο (δε θυμάμαι) σε περίπτωση που έχεις σκοπό να μείνεις πολλές μέρες. Αυτό συνήθως το κάνει το ξενοδοχείο, αλλά αν δε μείνεις σε ξενοδοχείο ίσως υπάρχει θέμα.

Τα υπόλοιπα που γράφει ο dude901123 για λαδώματα και τραπεζικούς λογαριασμούς αφορούν την βίζα των Ουκρανων ή Ρωσίδων που θέλουν να επισκεπτούν την Ευρώπη, όχι εμάς που θέλουμε να πάμε στις χώρες αυτές.

Χρείαζεται στην ασφάλεια να γράφει καθαρά πως σε ασφαλίζει τουλάχιστον για το ποσό των 30.000 ευρώ. Αυτό που συμβαίνει είναι πως στα έγγραφα από τους δικούς μας ασφαλιστικούς φορείς δεν αναφέρεται αυτό το ποσό παρά μόνο πως καλύπτεσαι, οπότε δεν την κάνουν δεκτή στο Visa Center και υποχρεώνεσαι να κάνεις ιδιωτική. Για παράδειγμα στην ασφάλεια που μου στάλθηκε από τη φίλη μου στη Ρωσία ανέφερε πως με ασφαλίζει για 50.000 αλλά δεν αναφερόταν το νόμισμα αν είναι Ρούβλι ή Ευρώ και έτσι υποχρεώθηκα να βγάλω εκ νέου μόνος μου. Βέβαια το κόστος για 3 ημέρες ήταν ευτελές (5,5 ευρώ). Όσο για το Voucher παραδέχομαι πως δεν ήξερα καθόλου τη διαδικασία που μπορείς να το πάρεις μέσω της κράτησης και απ' ευθείας από το Hotel. Όπως έχω αναφέρει άλλωστε δεν ετοίμασα εγώ τα χαρτιά αλλά μου στάλθηκαν τα περισσότερα από Ρωσία.
 

mitroglou7

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
44
Like
0
Πόντοι
0
Ο διάλογος μου με τον Δημητράκη σχετικά με τα (καμάκια)
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    86,9 KB · Εμφανίσεις: 70
  • 2.jpg
    2.jpg
    79,1 KB · Εμφανίσεις: 52

mitroglou7

Μέλος
Εγγρ.
14 Φεβ 2016
Μηνύματα
44
Like
0
Πόντοι
0
και η συνέχεια με συμβουλές  :grin:
 

Συνημμένα

  • 3.jpg
    3.jpg
    76,7 KB · Εμφανίσεις: 90

nimo70

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουν 2016
Μηνύματα
114
Κριτικές
2
Like
69
Πόντοι
1
Υπαρχει κανα σιτε σαν το bou στη Ρωσια(cg,ct,κτλ) ???
 
D

dude901123

Επισκέπτης
Πόσο μπροστά είστε.. Μπορείς να το κάνεις και Reality και να το πουλήσεις σε κάνα σταθμό.
Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει  :2funny: :2funny: :2funny:

Υ.Γ. Ότι γράφει είναι έτσι ακριβώς, εγώ τον παραδέχομαι.
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
τι λεει το ρουβλι τωρα ειναι φτηνα?θα βρω χοτελ 50 την ημερα ? :rolleyes:

σκεφτομαι για πριν τα χρι/ννα..

υγ ο μουζενιδης εχει ιδιες τιμες με το ιντερνετ..? :rolleyes:
 
D

dude901123

Επισκέπτης
τι λεει το ρουβλι τωρα ειναι φτηνα?θα βρω χοτελ 50 την ημερα ? :rolleyes:

σκεφτομαι για πριν τα χρι/ννα..

υγ ο μουζενιδης εχει ιδιες τιμες με το ιντερνετ..? :rolleyes:

68 ρούβλια περίπου το ευρώ.  Για Hotel δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι έμενα στο σπίτι της γκόμενας, αλλά φίλος και γνωστό μέλλον του site μου είπε για 40-50 ευρώ το δωμάτιο μετά το νέο έτος στη Μόσχα. Πάντως οι τιμές γενικά στη Μόσχα, στο κέντρο αλλά και γενικά στα καλά μέρη είναι ακριβά. Και εγώ ήμουν με ρωσίδα Μοσχοβίτισσα που θεωρώ ήξερε πως να κινηθεί στην πόλη της.. χωρίς να μας δαγκώσουν. Αν είσαι τουρίστας και δεν ξέρεις.. τι να πω? Όσο για Μουζενίδη.. νομίζω ίδιες είναι. Αλλά δες το..
 
Εγγρ.
15 Νοε 2016
Μηνύματα
692
Like
0
Πόντοι
6
μια καλη γευση στο βιντεο που ακολουθει απο ενα ρωσικο πιπινακι που πηγε στο ραντεβου του σεφερλη για να βρει γαμπρο


 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.907
Like
1.430
Πόντοι
216
μια καλη γευση στο βιντεο που ακολουθει απο ενα ρωσικο πιπινακι που πηγε στο ραντεβου του σεφερλη για να βρει γαμπρο



Τρομερη...
Καλα, εχει αναγκη μια τετοια δροσερη κουκλα, να παει σε τηλεπαιχνιδι;
Ειδικα στην ελλαδα με τα λιγουρια, δεν θα προλαβαινει να ριχνει χυλοπιτες.
 

MrRobot

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2015
Μηνύματα
198
Like
0
Πόντοι
1
μια καλη γευση στο βιντεο που ακολουθει απο ενα ρωσικο πιπινακι που πηγε στο ραντεβου του σεφερλη για να βρει γαμπρο


το πιο στημενο τηλεπαιχνιδι,ηθοποιοι μοντελα κ πυρφοροι σε ρολακια που τους δινει ο τρομπαριμπας μαρκος....αν ειναι αυτη ρωσιδα..γιατι μπορει να ειναι ρουμανα, μολδαβη ή πιθανοτερα  αλβανιδα...αν ξερει μια λεξη ρωσικα χαχα ελληνικα μιλα πολυ καλα,με +15 χρονια ελλαδα και γκομενο χορηγο... σιγουρα εχει γινει ελλεηνιδα και δεν εχει αναγκη το παιχνιδι χαχα:jerking: :jerking: :jerking:
ο πεινασμενος την μαλαματινα θα την βαφτισει ντομ περινιον!!
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.907
Like
1.430
Πόντοι
216
Πλεον το 'ρωσιδα' ειναι κατι σαν....τίτλος τιμης!
Αν ηταν ελλεινιδα ποιος θα δινε σημασια;
Ενω λεει η αλλη 'ρωσιδα', και αμεσως ανεβαινουν οι μετοχες!!!!

Ρε πως αλλαζουν τα πραγματα.
Και πριν 20 χρονια ελεγαν (κακως-κακιστα) ρωσιδα και εννοουσαν αλλα...
 

MrRobot

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2015
Μηνύματα
198
Like
0
Πόντοι
1
Πλεον το 'ρωσιδα' ειναι κατι σαν....τίτλος τιμης!
Αν ηταν ελλεινιδα ποιος θα δινε σημασια;
Ενω λεει η αλλη 'ρωσιδα', και αμεσως ανεβαινουν οι μετοχες!!!!

Ρε πως αλλαζουν τα πραγματα.
Και πριν 20 χρονια ελεγαν (κακως-κακιστα) ρωσιδα και εννοουσαν αλλα...

Ετσι ακριβως! :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom