Νέα

Ρωσία sex & vodka

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

βετερανος

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
28
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
συντροφοι , μια ερωτηση που εχει σχεση με προηγουμενο post που ειχα δημοσιευσει στην σελιδα 22 του thread.
Ειναι δυνατον , μια μετακινηση 480 περιπου χλμ στην Ουκρανια απο μια πολη της Κριμαιας μεχρι Οδησσο που περιλαμβανει ταξι και τραινο , να κοστιζει περιπου 250 δολλαρια;
αν ξερει κανεις ας απαντησει , και θα εξηγησω το γιατι
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Σύντροφε, έκανα τον Αύγουστο αυτή τη διαδρομή και σου απαντώ.
Λοιπόν Οδησσός - Γιάλτα είναι 559 χιλιόμετρα.
Πήγαμε (2 άτομα) με ΙΧ (Crysler Voyager 7θέσιο παρακαλώ - γαμώ τα αμάξια- ναυλωμένο αποκλειστικά για πάρτη μας) αντί 95$ κατευθείαν μέχρι εκεί (περίπου 7,5 ώρες).
Γυρίσαμε από Γιάλτα μέχρι Σεβαστόπολη με λεωφορείο (δεν έχω σημειώσει ποσό, άρα ασήμαντο, πες 5$) και από Σεβαστούπολη με τραίνο (λουξ καμπίνα 2 ατόμων)για 580 γρούζνια (ήτοι74,53 € σήμερα ή 117,65$).
Αρα το συνολικό κόστος για ένα άτομο ανήρχετο σε 47,5 + 59 + 5 περίπου για το λεωφορείο = 112 δολλάρια, δηλ. 72 Ευρώ περίπου).
Πάντως έχε υπόψη σου ότι τα ταξί ζητάνε ότι θέλουν, ειδικά αν δεν μιλάς ρώσσικα.
Και έχε υπόψη σου ότι τα παραπάνω μπορούν να μειωθούν δραματικά (πάνω από το μισό) αν χρησιμοποιήσεις λαϊκά μέσα ΜΜ (λεωφορείο ή β θέση τραίνου και τρόλλευ Σεβαστόπολη - Γιάλτα 110 χιλιόμετρα -σοβαρολογώ-) , αλλά δεν συνίσταται.
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Δεν είναι ακριβώς γιαούρτι. Είναι sour creme.
Ουσιαστκά είναι κρέμα γάλακτος στην οποία έχουν αναπτύθνει μικροοργανισμοί και δίνουν μία οξύτητα παρόμοια με του γιαουρτιού μας, αλλά πιο γλυκιά.

Υπάρχει σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι παρόμοιο πρέπει να αναμίξεις καλής ποιότητας κρέμα γάλακτος με στραγκιστό γιαούρτι.

Αυτό αλοίφουν πάνω στα Bligny και από πάνω βάζουν χαβιάρι ή μπρικ.
σμετάνα θα βρεις και εδώ στην Αθήνα άφθονη αλλά και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας όπου υπάρχουν καταστήματα που εισάγουν προϊόντα από την Ρωσία και την Ουκρανία αλλά και άλλες πρώην ανατολικές χώρες..... 
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
σμετάνα θα βρεις και εδώ στην Αθήνα άφθονη αλλά και σε άλλες πόλεις της Ελλάδας όπου υπάρχουν καταστήματα που εισάγουν προϊόντα από την Ρωσία και την Ουκρανία αλλά και άλλες πρώην ανατολικές χώρες..... 

Κάποτε είχα βρει και στο Βασιλόπουλο.
Μετά όμως σταμάτησε να φέρνει διότι είναι προϊόν φρέσκο και με σύντομη ημερομηνία λήξης και φαίνεται ότι ο κόσμος δεν το αγόραζε και έμενε στα ράφια.

Στην Ρωσία λέγεται σμετάνα. Σε όλο το κόσμο λεγεται sour creme.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Δεν είναι ακριβώς γιαούρτι. Είναι sour creme.
Ουσιαστκά είναι κρέμα γάλακτος στην οποία έχουν αναπτύθνει μικροοργανισμοί και δίνουν μία οξύτητα παρόμοια με του γιαουρτιού μας, αλλά πιο γλυκιά.

Υπάρχει σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες αλλά όχι στην Ελλάδα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι παρόμοιο πρέπει να αναμίξεις καλής ποιότητας κρέμα γάλακτος με στραγκιστό γιαούρτι.

Αυτό αλοίφουν πάνω στα Bligny και από πάνω βάζουν χαβιάρι ή μπρικ.
ακριβως ετσι ειναι.βεβαια γινονται και πολλες νοθειες.δυσκολο να βρεις 100% καθαρο πρω'ι'ον.οντως αν το προσεξεις ειναι πιο γλυκεια απο το γιαουρτι.στην Ελλαδα δεν συμφερει να την φερνουνε απο τη Ρωσσια γιατι ειχει ημερομηνια ληξης περιπου 20 μερες.παντος αν ψαξεις μπορεις να βρεις σε ειδηκα καταστηματα.
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Κάποτε είχα βρει και στο Βασιλόπουλο.
Μετά όμως σταμάτησε να φέρνει διότι είναι προϊόν φρέσκο και με σύντομη ημερομηνία λήξης και φαίνεται ότι ο κόσμος δεν το αγόραζε και έμενε στα ράφια.

Στην Ρωσία λέγεται σμετάνα. Σε όλο το κόσμο λεγεται sour creme.
οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν άλλους δρόμους διακίνησης του προιόντος και λόγο και ότι θέλουν μεγάλες ποσότητες είναι χρονοβόρα η εισαγωγή ενώ αυτοί που έχουν εδώ τα Ρώσικα μαγαζιά κατέχουν καλύτερα την εκεί αγορά και τα φέρνουν εδώ με ιδία μέσα.........

επίσης και κάποια είδη που δεν είναι δυνατόν να φέρουν από εκεί όπως κάτι περίεργα ψωμιά λειτουργούν πλέον βιοτεχνίες εδώ που κατασκευάζουν αυτά τα προϊόντα όπως είναι εκεί.
είμαι φαν πολλών Ρώσικων προϊόντων και βρίσκω της εδώ πηγές διάθεσης και τα προμηθεύομαι όπως διάφορα αναψυκτικά τύπου γκαζόζα από μήλο η αχλάδι το ξεδιψαστικό το κβακ και πολύ καλά φυσικά νερά συν χαβιάρι και διάφορα καπνιστά κρέατα...
και φυσικά σπιτική βότκα..
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
οι μεγάλες επιχειρήσεις έχουν άλλους δρόμους διακίνησης του προιόντος και λόγο και ότι θέλουν μεγάλες ποσότητες είναι χρονοβόρα η εισαγωγή ενώ αυτοί που έχουν εδώ τα Ρώσικα μαγαζιά κατέχουν καλύτερα την εκεί αγορά και τα φέρνουν εδώ με ιδία μέσα.........

επίσης και κάποια είδη που δεν είναι δυνατόν να φέρουν από εκεί όπως κάτι περίεργα ψωμιά λειτουργούν πλέον βιοτεχνίες εδώ που κατασκευάζουν αυτά τα προϊόντα όπως είναι εκεί.
είμαι φαν πολλών Ρώσικων προϊόντων και βρίσκω της εδώ πηγές διάθεσης και τα προμηθεύομαι όπως διάφορα αναψυκτικά τύπου γκαζόζα από μήλο η αχλάδι το ξεδιψαστικό το κβακ και πολύ καλά φυσικά νερά συν χαβιάρι και διάφορα καπνιστά κρέατα...
και φυσικά σπιτική βότκα..

Τη φυσική σπιτική βότκα να την αποφεύγεις όπως και το χύμα κρασί στις ταβέρνες.

Είναι σχεδόν πάντα πολύ κακής ποιότητας προϊόντα στα οποία δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και είναι επικύνδινα για την υγεία.
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Τη φυσική σπιτική βότκα να την αποφεύγεις όπως και το χύμα κρασί στις ταβέρνες.

Είναι σχεδόν πάντα πολύ κακής ποιότητας προϊόντα στα οποία δεν υπάρχει κανένας έλεγχος και είναι επικύνδινα για την υγεία.
όχι φυσική αλλά φυσικά διάβασε πως το διατυπώνω...

αλλά τέλος πάντων για την βότκα αν έχεις άκρες σε μερικά μαγαζιά βρίσκεις βότκα που είναι από μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις εκεί που η ποιότητα της είναι σαν την σπιτική ας πούμε και υπάρχει πολύ καλή βότκα........

κάτι ανάλογο ας πούμε γίνετε εδώ με το ούζο εγώ κατάγομαι από το Πλωμάρι και εδώ στην Αθήνα το ομώνυμο ούζο θεωρείται το καλύτερο εμείς όμως που καταγόμαστε από εκεί το θεωρούμε απλά σαν το καλύτερο από τα χειρότερα γιατί έχουμε βιοτεχνίες που παράγουν πολύ καλό ούζο που είναι πραγματικό απόσταγμα....
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
όχι φυσική αλλά φυσικά διάβασε πως το διατυπώνω...

αλλά τέλος πάντων για την βότκα αν έχεις άκρες σε μερικά μαγαζιά βρίσκεις βότκα που είναι από μικρές οικογενειακές επιχειρήσεις εκεί που η ποιότητα της είναι σαν την σπιτική ας πούμε και υπάρχει πολύ καλή βότκα........

κάτι ανάλογο ας πούμε γίνετε εδώ με το ούζο εγώ κατάγομαι από το Πλωμάρι και εδώ στην Αθήνα το ομώνυμο ούζο θεωρείται το καλύτερο εμείς όμως που καταγόμαστε από εκεί το θεωρούμε απλά σαν το καλύτερο από τα χειρότερα γιατί έχουμε βιοτεχνίες που παράγουν πολύ καλό ούζο που είναι πραγματικό απόσταγμα....

Χαιρετίσματα στην όμορφη Μυτιλήνη. Έχω έρθει και έχω δοκιμάσει τα ωραία ούζα σας.

Διαφωνώ όμως κάθετα. Ότι είναι χύμα είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας και στη Ρωσία και στην Ελλάδα.

Αυτό έχει αποδειχτεί από εργαστήρια. Οι καημένοι οι Ρώσοι στην αχανή επαρχία πίνουν πολύ κακής ποιότητας σπιτική βότκα.

Ακόμα, τα χύμα κρασιά και τσίπουρα στην Ελλάδα είναι πολύ κακής ποιότητας και επικίνδυνα.

Ακόμη και τα περισσότερα χύμα ελαιόλαδα που όλοι έχουμε από τα χωρία μας (και εγώ) είναι πολύ κακής ποιότητας.

Αυτός ο μύθος του σπιτικού καλού προϊόντος πρέπει επιτέλους να κατατριφθεί.

Το χύμα είναι δηλητήριο στις περισσότερες περιπτώσεις !
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Χαιρετίσματα στην όμορφη Μυτιλήνη. Έχω έρθει και έχω δοκιμάσει τα ωραία ούζα σας.

Διαφωνώ όμως κάθετα. Ότι είναι χύμα είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας και στη Ρωσία και στην Ελλάδα.

Αυτό έχει αποδειχτεί από εργαστήρια. Οι καημένοι οι Ρώσοι στην αχανή επαρχία πίνουν πολύ κακής ποιότητας σπιτική βότκα.

Ακόμα, τα χύμα κρασιά και τσίπουρα στην Ελλάδα είναι πολύ κακής ποιότητας και επικίνδυνα.

Ακόμη και τα περισσότερα χύμα ελαιόλαδα που όλοι έχουμε από τα χωρία μας (και εγώ) είναι πολύ κακής ποιότητας.

Αυτός ο μύθος του σπιτικού καλού προϊόντος πρέπει επιτέλους να κατατριφθεί.

Το χύμα είναι δηλητήριο στις περισσότερες περιπτώσεις !
δεν είναι χύμα φίλε μου εμφιαλωμένο είναι απλά στης 25 με 30 φίρμες που φέρνουν υπάρχουν 4 με 5 φίρμες που η βότκα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από της εδώ επώνυμες....
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Χαιρετίσματα στην όμορφη Μυτιλήνη. Έχω έρθει και έχω δοκιμάσει τα ωραία ούζα σας.

Διαφωνώ όμως κάθετα. Ότι είναι χύμα είναι εξαιρετικά κακής ποιότητας και στη Ρωσία και στην Ελλάδα.

Αυτό έχει αποδειχτεί από εργαστήρια. Οι καημένοι οι Ρώσοι στην αχανή επαρχία πίνουν πολύ κακής ποιότητας σπιτική βότκα.

Ακόμα, τα χύμα κρασιά και τσίπουρα στην Ελλάδα είναι πολύ κακής ποιότητας και επικίνδυνα.

Ακόμη και τα περισσότερα χύμα ελαιόλαδα που όλοι έχουμε από τα χωρία μας (και εγώ) είναι πολύ κακής ποιότητας.

Αυτός ο μύθος του σπιτικού καλού προϊόντος πρέπει επιτέλους να κατατριφθεί.

Το χύμα είναι δηλητήριο στις περισσότερες περιπτώσεις !
από που είσαι φίλε αν επιτρέπετε?

γιατί από λάδι μπροστά από το Μυτιληνιό βάζω το λάδι από ένα συγκεκριμένο μέρος της Λακωνίας που είναι κορυφή...
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
δεν είναι χύμα φίλε μου εμφιαλωμένο είναι απλά στης 25 με 30 φίρμες που φέρνουν υπάρχουν 4 με 5 φίρμες που η βότκα είναι πολύ καλύτερης ποιότητας από της εδώ επώνυμες....

Κοίτα, δεν έχω καμία διάθεση αντιπαράθεσης, αλλά επειδή στη Βότκα η ποιότητα έχει να κάνει με τη καθαρότητα, και επειδή η καθαρότητα πλησιάζεται με:

- καθαρά νερά με ελάχιστα μέταλλα (από λιωμένους πάγους αν είναι δυνατό),
- πολλαπλές αποστάξεις, οι κλασικές Ρωσικές Βότκες έχουν περάσει 3 αποστάξεις ενώ η Absolute και οι υπόλοιπες δυτικές βότκες από 5 αποστάξεις (σε αντίθεση με το ούζο, το τσίπουρο και όλα τα υπόλοιπα που έχουν περάσει μόνο μία απόσταξη)
- Πολύ καλό φιλτράρισμα, η Smirnoff  η μαύρη χρησιμοποιεί άνθρακα για το φιλτράρισμα γι’αυτό είναι πιο ακριβή από τη κόκκινη αλλά και πιο «μαλακή»

Γι’ αυτούς λοιπόν τους λόγους πιστεύω ότι η καλή Βότκα παράγεται σε μεγάλα εργοστάσια και όχι σε μικρές μονάδες.

Δικιά μου συμβουλή λοιπόν, να αποφεύγεται αυτές τις no-name ή χύμα βότκες.
 

Nearxos

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
3.000
Κριτικές
1
Like
45
Πόντοι
16
από που είσαι φίλε αν επιτρέπετε?

γιατί από λάδι μπροστά από το Μυτιληνιό βάζω το λάδι από ένα συγκεκριμένο μέρος της Λακωνίας που είναι κορυφή...

Ξανά θα διαφωνήσουμε ρε γαμώτο.

Το λάδι της Λακωνίας είναι όξινο και δεν είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα.

Άλλες περιοχές στη Πελοπόννησο παράγουν πολύ καλύτερο λάδι.
 

alitis1970

Μέλος
Εγγρ.
26 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.413
Like
0
Πόντοι
16
Ξανά θα διαφωνήσουμε ρε γαμώτο.

Το λάδι της Λακωνίας είναι όξινο και δεν είναι από τα καλύτερα στην Ελλάδα.

Άλλες περιοχές στη Πελοπόννησο παράγουν πολύ καλύτερο λάδι.
λάδι από την Πετρίνα έχεις δοκιμάσει?  μίγμα καλαματιανής και Κωρονέικης ελιάς....

είπα απο συγκεκριμένη περιοχή....
 

βετερανος

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
28
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
Σύντροφε, έκανα τον Αύγουστο αυτή τη διαδρομή και σου απαντώ.
Λοιπόν Οδησσός - Γιάλτα είναι 559 χιλιόμετρα.
Πήγαμε (2 άτομα) με ΙΧ (Crysler Voyager 7θέσιο παρακαλώ - γαμώ τα αμάξια- ναυλωμένο αποκλειστικά για πάρτη μας) αντί 95$ κατευθείαν μέχρι εκεί (περίπου 7,5 ώρες).
Γυρίσαμε από Γιάλτα μέχρι Σεβαστόπολη με λεωφορείο (δεν έχω σημειώσει ποσό, άρα ασήμαντο, πες 5$) και από Σεβαστούπολη με τραίνο (λουξ καμπίνα 2 ατόμων)για 580 γρούζνια (ήτοι74,53 € σήμερα ή 117,65$).
Αρα το συνολικό κόστος για ένα άτομο ανήρχετο σε 47,5 + 59 + 5 περίπου για το λεωφορείο = 112 δολλάρια, δηλ. 72 Ευρώ περίπου).
Πάντως έχε υπόψη σου ότι τα ταξί ζητάνε ότι θέλουν, ειδικά αν δεν μιλάς ρώσσικα.
Και έχε υπόψη σου ότι τα παραπάνω μπορούν να μειωθούν δραματικά (πάνω από το μισό) αν χρησιμοποιήσεις λαϊκά μέσα ΜΜ (λεωφορείο ή β θέση τραίνου και τρόλλευ Σεβαστόπολη - Γιάλτα 110 χιλιόμετρα -σοβαρολογώ-) , αλλά δεν συνίσταται.

συντροφε vonmakoulis , σε ευχαριστω για μια ακομα φορα για τις πληροφοριες. Αρα εχουμε και λεμε λοιπον για μια διαδρομη με τρενο απο Σεβαστοπολη εως Οδησσο για ενα ατομο , και διορθωσε με αν κανω λαθος...
60 δολλαρια περιπου + 60 δολλαρια περιπου = 120 δολλαρια μετ επιστροφης.
τωρα θα πρεπει να προσθεσουμε και την αποσταση απο μια πολη της Κριμαιας μεχρι Σεβαστοπολη που ειναι περιπου 65 χλμ με ταξι (αλε ρε τουρ) αλλα 40 ευρω;...συνολο 160 ευρω που αν μετακινηθει κανεις με ΜΜ μειωνεται ακομα περισσοτερο οπως λες
συμπερασμα ....μια τυπισσα με δουλευει..και η πλακα ειναι πως μου ζηταει τα λεφτα προκαταβολικα μεσω WESTERN UNION (υπαρχει συντροφος που σε παλιοτερο post εγραψε πως τον απατησαν μεσω αυτης της εταιριας) ..ευχαριστω vonmakoulis και ολο το φορουμ
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Ναι σύντροφε, έτσι έχουν τα πράγματα και λάβε υπόψη σου ότι κινήθηκα με τον πιο χλιδάτο τρόπο. Φυσικά θα υπάρχει μια ελαφρα διαφοροποίηση των τιμών λόγω της πτώσεως του Δολλαρίου, αλλά οπωσδήποτε δεν θα είναι ιδιαίτερα σημαντική.
Σε άλλο μου ποστ στο θρεντ της Κριμαίας έχω ποστάρει για τις εξωφρενικές τιμές που χρεώνουν τα όποια πρακτορεία (,,,και καλά) ειδικεύονται στις εκδρομές αυτές.
Τέλος θα παρακαλούθσα τους μοντ και εσένα φυσικά να μεταφερθούν τα σχετικά ποστ μας στο θρεντ της Κριμαίας, για να μην επιβαρύνουμε το παρόν, διαγράφοντας την τελευταία παράγραφο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom