Νέα

Ρε μόνο η χανούμα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 117K
  • Εμφανίσεις 3M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 18 άτομα (2 μέλη και 16 επισκέπτες)

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
και ποιος ου ειπε ρε ρηγορη οτι αν θα εμπαινε θεμα συζητησης ΤΟΤΕ για κατασπαταληση δημοσιου χρηματος εγω δεν θα ελεγα τα ιδια;;απο που το συμπεραινεις αυτο;;;
μετα γινανε οι ρυθμισεις πληρωθηκε το κεφαλαιο και τωρα στο 2013 τι να λεμε;;το κρατος μεσα δεν μπηκε....το κεφαλαιο το πηρε....τοκους δεν πηρε...χαμενο δεν ειναι...
εσυ μπηκες μεν σε ενα νομο που οντως υπηρχε αλλα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ....
αι υστερα ενω μπηκες χαριστικα στο νομο και σου βηστηκαν τα περισσοτερα χρεη δεν ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΚΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΜΕΙΝΑΙΝ πρα κοιταγες να παρεις ριβαλντους και σκοκους για να κουνιεσαι στον γαυρο....
εισαι λοιπον ενα κακοδιαχειρισμενο μπουρδελο ναι η οχι;;
γιατι οι προεδροι υπαλληλοι διαχειριστες σου δεν πληρψναν τις υποχρεωσεις τους στο κρατος παρα κοιταγαν να φερουν φερερ με 1,5 μυρια και μπλανκους και σκοκους;;
Σόρρυ αλλά είσαι λάθος. Οι δόσεις του 44 πληρώνονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Υπάρχει μια καθυστέρηση μεν (απαράδεκτη κατ εμέ) αλλά πληρόνονται. ΑΝ δε πληρονόντουσαν τότε το δημόσιο μπορεί και όπως είχε πει το καλοκαίρι ο κ Καββασίας προϊστάμενος της ΦΑΕ Αθηνών τότε το δημόσιο θα προχωρούσε σε διάρρηξη της απόφασης και τότε τα χρέη της ομάδας θα πήγαιναν στα 200 περίπου εκ ευρώ.
Όσο για του Ριβάλντους κτλπ. Η διοίκηση τότε πίστευε ότι με Ριβάλντο η ομάδα θα έπαιρνε πρωτάθλημα άρα θα πήγαινε σε 10+ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ έσοδα (με πιθανότητα να φτάσουν και κοντά τ 20) και άρα η ομάδα θα έμπαινε σε άλλο δρόμο. Μετά χριστόν αποδείκτηκε ότι ήταν ΛΑΘΟΣ (από τη στιγμή που δε το πήρε). Αλλά τότε φαινόταν ένα πολύ αξιόλογο ρίσκο
 

Επισκέπτης
Σαν πολύ μεγάλο θέμα έγινε ένα οπαδικό μπινελίκι.
Ψάχνω τόση ώρα το ποστ του ινδιάνου και δε βρίσκω κάτι.
Τεσπα, να'χαμε να λέγαμε..
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
και να σε ρωτησω κατι απλο ρε γρηγορη για να δουμε κατα ποσο εβλαψε ο γαυρος το κρατος...
αν σου χρωσταγε εσενα τα φραγκα ο γαυρος και υπηρχαν 2 επιλογες
α)β εθνικη ο γαυρος και σβησιμο χρεων αλλα εσυ δεν θα παρεις μια απο τα χρψστουμενα και...
β)ρυθμιση χρεων οπου θα παρεις ΟΛΑ τα χρψστουμενα αλλα δεν θα απρεις τους τοκους....
εσυ ποιον δρομο θα διαλεγες;;
αρα πως συμπεραινεις οτι το κρατος ευνοησε τον γαυρο;;;
τον εαυτο του κοιταξε και καλα εκανε και ουτε γατα ουτε ζημια....
αλλα ο γαυρος πληρωνε τους διακανονισμους....οχι σαν εσενα που τα ειχες γραψει στο χιονι και ελεγες ''ελα μωρε αεκ ειμαι''....
αυτες εναι αληθειες γρηγορη και συγωμη κιολας...
Καλά αποκλείεται να μιλάς σοβαρά όταν λες "πως ευνόησε τον γαύρο"
Θα σου παραθέσω πρώτα το νόμο και μετά θα κάνω επισημάνσεις

"ΘΡΥΛΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΧΡΕΩΝ ΑΠΟ ΜΑΝΟ

ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ 3 ΔΙΣ ΠΑΓΩΝΟΥΝ 5,5 ΡΥΘΜΙΖΟΝΤΑΙ 2 - ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ"

ΕΓΙΝΕ ΤΟΥ ...."ΘΡΥΛΟΥ"

"Ρύθμιση των χρεών, σύμφωνα με το γράμμα του... «Θρύλου», αποφάσισε χθες η κυβέρνηση, καταθέτοντας για ψήφιση στη Βουλή νόμο με τον οποίο δίνεται τέλος στο οικονομικό αδιέξοδο που αντιμετωπίζει τα τελευταία χρόνια η ομάδα του Πειραιά.

Ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας Στέφανος Μάνος έδωσε λίγο μετά το μεσημέρι στη δημοσιότητα την τροπολογία που κατέθεσε στη Βουλή και σύμφωνα με την οποία: Απαλλάσσεται η ΠΑΕ Ολυμπιακός από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο θα καταβάλει το Δημόσιο, που ως γνωστόν, έχει εγγυηθεί σχετικά.

Διαγράφονται οι οφειλές της εταιρείας προς το Δημόσιο από φόρους δωρεάς ποδοσφαιριστών (υπόθεση Ντέταρι), ενώ ο Ολυμπιακός και άλλες ΠΑΕ που βρίσκονται στην ίδια μοίρα, καλούνται να καταβάλουν σε 120 μηνιαίες δόσεις τα μέχρι στιγμής βεβαιωμένα χρέη, τα οποία για τους «κόκκινους» ανέρχονται πλεόν στο ποσόν του 1.600.000.000 δρχ.

Ικανοποίηση

«Αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την απόλυτη ικανοποίησή μου για την τροπολογία που κατέθεσε στη Βουλή ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας Στέφανος Μάνος» τόνισε χθες το βράδυ σε έγγραφη δήλωσή του ο πρόεδρος του Ολυμπιακού» σημείωσε το αφεντικό των «ερυθρολεύκων».

«Δίνει πίστη και δύναμη σε όλους για να χαράξουμε η νέα πορεία ου Ολυμπιακού. Εκ μέρους όλων των φίλων και οπαδών του ιστορικού συλλόγου μας, κατέληξε ο κ. Κόκκαλης, επιθυμώ να ευχαριστήσω την κυβέρνηση και όλα τα πολιτικά κόμματα για τη θετική αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων που είχαν συσσωρευτεί στην τελευταία πενταετία στο μεγαλύτερο αθλητικό σύλλογο της χώρας».

Από την πλευρά του ο κ . Μάνος υπογράμμισε ότι «με την τροπολογία αυτή αντιμετωπίζεται αποτελεσματικά ένα σημαντικό πρόβλημα που ταλαιπώρησε αρκετές ΠΑΕ».

Με την εν λόγω ρύθμιση χαρίζονται στην ομάδα του Πειραιά, εκτός του ποσού των 2,6 δις. κι άλλα περίπου 500.000.000 δρχ, τα οποία αποτελούν ένα μέρος του φόρου δωρεάς για τη μεταγραφή του Λάγιος Ντέταρι.

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός είναι συνεπώς υποχρεωμένη να πληρώσει (σε 120 δόσεις) περίπου 1,6 δις. από τα χρέη 11 περίπου δισεκατομμυρίων δρχ. που έχουν βεβαιωθεί συνολικά μέχρι στιγμής. (Ήδη έχουν δοθεί, με βάση την προηγούμενη ρύθμιση, κάπου 400.000.000 δρχ., ενώ στο εξής η μηνιαία δόση θα φτάνει το ποσόν των οκτώ εκατομμυρίων). Παγώνουν τα υπόλοιπα 5,5 δις".

Σημ είναι από την Ελευθεροτυπία
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
ναι τυπε ινδιανε...φυσικα χυνω οταν γαμανε την αεκ (οπως αντιστοιχα εσυ με τον γαυρο)
και δεν φοβαμαι να το παραδεχτω....με περηφανια σου λεω πως αν πεσεις β εθνικη θα κερναω την παρεα μια βδομαδα απο την εξαργυρωση σε τραπεζα σπερματος του υλικου μου...
ειμαι ειλικριης και τ παραδχμαι...
το παρον νημα ειναι κομματι ενος ελευθερου δημοσιου φορουμ και δεν θα υπαγορεψεις εσυ ποιος θα γραφει και που ...αν καιθα τ ηθελες...
απο εκει και περα ποτε δεν το επαιξα παρθενα και οσια με γνωριζουν ολοι τζαμπα ο κοπος που χαραμισες να ψαχνεις τα μηνυματα μου αν ειχες προσεξει καλυτερα τα τελευταια μου ποστ και ο ιδιος παραδεχομαι οτι οταν προκαλουμαι αντιδραω στο ιδιο η και σε χειροτερο στυλ...αρα;;τζαμπα ο κοπος σου αλλα ηταν καλη η προσπαθεια  :grin:
δεν υπαρχει κανενας λογος να φας μπαν πιστευω και κανεις δεν το θελει αυτ...
ηταν λαθος σου και για μενα θα ηαν πιο μαγκια σο να βριες την μανα μο και του καθε γαυρου ΣΤΑ ΙΣΑ και οχι μεσω συνθηματων η μεσω γκραφιτυ σε τοιχους  ;)
ανελαβε την θυνη σου ...ζητα ενα απλο συγνωμη στα υπολοιπα (οχι σε μενα) μελη που προσβαλες ποσταροντας κατι υβριστικο για τις μανες τους και ολα καλα...
αν αισθανεσαι ορι καπου ησουνα λαθος...
εγω εγραψα μια αποψη και εσυ αρχισες να βριζεις μανες μεσω και καλα συνθηματων...
αν δεν εχεις να πεις κατι γιαυτο καλη σου συνεχεια...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Πρόσεξε τώρα. Ο νόμος λέγεται ""Ταμείο διαχείρισης πιστώσεων για εκτέλεση αρχαιολογικών έργων". Ήταν ο ΟΣΦΠ ή είναι ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΟ;;; Φυσικά και όχι. Μπήκε στη ΖΟΥΛΑ. 1η εύνοια.
Πάμε παρακάτω. Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας (και μη μου μασουλίσεις τη καραμέλα της οπαδικής δημοσιογραφίας σε παρακαλώ γιατί μετά δε θα έχει νόημα η κουβέντα.)
"Απαλλάσσεται η ΠΑΕ Ολυμπιακός από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο θα καταβάλει το Δημόσιο, που ως γνωστόν, έχει εγγυηθεί σχετικά.." Δηλαδή το ΚΡΑΤΟΣ Π-Λ-Η-Ρ-Ω-Σ-Ε αυτά που χρωστούσες ΕΣΥ στη τράπεζα και φυσικά ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ούτε δραχμή γι αυτά τα 2.6 Δις δραχμές στο κράτος. Όχι φόρους και τόκους ΟΥΤΕ ΚΑΝ το κεφάλαιο.ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ. 2η εύνοια.
Διάβασε και τι λέει ο τότε υπουργός Μάνος.
Σύμφωνα το λοιπόν με τη ρύθμιση είχες 11δις χρέος. ΣΟΥ ΧΑΡΗΣΤΗΚΑΝ περίπου 3δις (2.6 στην τράπεζα συν μισό δις από την υπόθεση Ντέταρι) και ΠΑΓΩΣΑΝ άλλα 5.5 ΔΙΣ δραχμές τ ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ και τελικά πλήρωσες σε 120 δόσεις (10 χρόνια) 1.6 ΔΙΣ δραχμές. Δηλαδή το 15%. Θέλεις τώρα να μου πεις ότι από τα 11δις δραχμές που χρωστούσες το ΚΕΦΑΛΑΙΟ ήταν ΜΟΝΟ το 15%;;; Σόρρυ αλλά αδυνατό να το πιστέψω.
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Σόρρυ αλλά είσαι λάθος. Οι δόσεις του 44 πληρώνονται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Υπάρχει μια καθυστέρηση μεν (απαράδεκτη κατ εμέ) αλλά πληρόνονται. ΑΝ δε πληρονόντουσαν τότε το δημόσιο μπορεί και όπως είχε πει το καλοκαίρι ο κ Καββασίας προϊστάμενος της ΦΑΕ Αθηνών τότε το δημόσιο θα προχωρούσε σε διάρρηξη της απόφασης και τότε τα χρέη της ομάδας θα πήγαιναν στα 200 περίπου εκ ευρώ.
Όσο για του Ριβάλντους κτλπ. Η διοίκηση τότε πίστευε ότι με Ριβάλντο η ομάδα θα έπαιρνε πρωτάθλημα άρα θα πήγαινε σε 10+ ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ έσοδα (με πιθανότητα να φτάσουν και κοντά τ 20) και άρα η ομάδα θα έμπαινε σε άλλο δρόμο. Μετά χριστόν αποδείκτηκε ότι ήταν ΛΑΘΟΣ (από τη στιγμή που δε το πήρε). Αλλά τότε φαινόταν ένα πολύ αξιόλογο ρίσκο
. Το 1992 μετά τη λαίλαπα Κοσκωτά και Σαλιαρέλη που πέρασε από τον Ολυμπιακό, ψηφίστηκε από τη Βουλή, πλην του ΚΚΕ,  ο νόμος 2021 που κατέθεσε ο Στέφανος Μάνος. Ο νόμος είχε τίτλο "Ταμείο διαχείρισης πιστώσεων για εκτέλεση αρχαιολογικών έργων και άλλες διατάξεις" και με τα άρθρα 13, 14 και 15 ρυθμίζονταν τα χρέη της ΠΑΕ Ολυμπιακός και ένα μεγάλο ποσοστό χαριζόταν. Συγκεκριμένα, η ΠΑΕ απαλλάχθηκε από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο κατέβαλε το δημόσιο. Ταυτόχρονα διαγράφηκαν οι οφειλές προς το δημόσιο για φόρους μεταγραφών, με αποτέλεσμα το ποσό που χαρίστηκε να ξεπερνά τα 3 δισεκατομμύρια δραχμές, ενώ 5,5 δισ. δραχμές "πάγωσαν" καθώς υπήρχαν εκκρεμείς δίκες. Ο τελικός λογαριασμός για τον Ολυμπιακό έφτασε να είναι 2 δισεκατομμύρια σε 120 δόσεις. Αμέσως μετά, ο νέος πρόεδρος, Σωκράτης Κόκκαλης δήλωσε πως "αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την απόλυτη ικανοποίησή μου για την τροπολογία που κατέθεσε στη Βουλή ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας, Στέφανος Μάνος. Εκ μέρους όλων των φίλων και οπαδών του ιστορικού συλλόγου μας, επιθυμώ να ευχαριστήσω την κυβέρνηση και όλα τα πολιτικά κόμματα για τη θετική αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων που είχαν συσσωρευτεί στην τελευταία πενταετία στο μεγαλύτερο αθλητικό σύλλογο της χώρας".

www.makthes.gr/news/sports/7821/]http://www.makthes.gr/news/sports/7821/[/url]

γρηγορη τα 3 μυρια ειναι φοροι οπως σου ειπα που αυτα στη ρυθμιση χαριστηκαν...τα 5.5 εκρεμοδικουσαν και πως θα μπορουσαννα εισπαχτουναφου δεν υπηρχε αποφαση τελεσιιη δικαστηριου;;
δεν εινα λογικο να γινει μια διαπραγματευση με αμοιβαιες υποχωρησεις γαι το καλο και των δυο;;ο ενας ηθελε να μην πεσει και ο αλλος να παρει οτι μπορει ...
αυτο σου λεω...διαπραγματευση και διακανονισμος αυτο θα πει....
μου χρωστας εκατο ...η σε χανω και τα χανω η δεν σε χανω και μου δινεις λιγοτερα που ομως ειναι περισσοτερα απο το τιποτα...
δεν ξερω αν ιναι σωστο η λαθος ξερω ομως οτι ο μανος το εκανε για να παρει το κρατος 120 επι 8 μυρια ....παρα τιποτε...
και τα πηρε...σε αντθεση με σενα που και δεν τα παιρνει και εσυ παιρνεις πλανκους και ριβαλντους ;)
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Πρόσεξε τώρα. Ο νόμος λέγεται ""Ταμείο διαχείρισης πιστώσεων για εκτέλεση αρχαιολογικών έργων". Ήταν ο ΟΣΦΠ ή είναι ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΟ;;; Φυσικά και όχι. Μπήκε στη ΖΟΥΛΑ. 1η εύνοια.
Πάμε παρακάτω. Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας (και μη μου μασουλίσεις τη καραμέλα της οπαδικής δημοσιογραφίας σε παρακαλώ γιατί μετά δε θα έχει νόημα η κουβέντα.)
"Απαλλάσσεται η ΠΑΕ Ολυμπιακός από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο θα καταβάλει το Δημόσιο, που ως γνωστόν, έχει εγγυηθεί σχετικά.." Δηλαδή το ΚΡΑΤΟΣ Π-Λ-Η-Ρ-Ω-Σ-Ε αυτά που χρωστούσες ΕΣΥ στη τράπεζα και φυσικά ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ούτε δραχμή γι αυτά τα 2.6 Δις δραχμές στο κράτος. Όχι φόρους και τόκους ΟΥΤΕ ΚΑΝ το κεφάλαιο.ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ. 2η εύνοια.
Διάβασε και τι λέει ο τότε υπουργός Μάνος.
Σύμφωνα το λοιπόν με τη ρύθμιση είχες 11δις χρέος. ΣΟΥ ΧΑΡΗΣΤΗΚΑΝ περίπου 3δις (2.6 στην τράπεζα συν μισό δις από την υπόθεση Ντέταρι) και ΠΑΓΩΣΑΝ άλλα 5.5 ΔΙΣ δραχμές τ ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ και τελικά πλήρωσες σε 120 δόσεις (10 χρόνια) 1.6 ΔΙΣ δραχμές. Δηλαδή το 15%. Θέλεις τώρα να μου πεις ότι από τα 11δις δραχμές που χρωστούσες το ΚΕΦΑΛΑΙΟ ήταν ΜΟΝΟ το 15%;;; Σόρρυ αλλά αδυνατό να το πιστέψω.
δεν θελω να σε τρελλανω...σιγουρα ειναι ευνοικη για τον γαυρο η ρυθμιση...αλλα αυτα που χρψσταγε (τελικα) μετα την ρυθμισητα πληρωσε...αυτο με τα 2.6 ομως ειναι οντως ευνοικη μεταχειρηση...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Όταν σου ζητάω να διαβάσεις τι είπε ο Μάνος τότε,απλά σου ζητάω να δεις ότι μίλησε για ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΑΕ ενώ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΥΝΟΗΘΗΚΕ ήταν ο ΟΣΦΠ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ. Η ΑΕΚ όμως ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ που χρησιμοποίησε το 44.
Και η ΠΑΕ ΑΕΚ είναι Ποδοσφαιρική Ανώνυμη Εταιρεία που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ένα νόμο για τις ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ. Η ΠΑΕ ΟΣΦΠ τι ήταν; Ποδοσφαιρική Αρχαιοελληνικη Εταιρεία για να μπει στον νόμο που σου είπα;

Και για να το πάρουμε και αλλιώς. Τι ήταν προτιμότερο για το κράτος. Να πέσει στη Δ εθνική και να διαγραφούν όλα του τα χρέη και να μη πάρει ευρώ το κράτος (που το 2004 αύτο θεωρούσα ότι έπρεπε να είχε γίνει) ή να πάρει ένα μέρος απ αυτά που του χρωστά η ομάδα (νομίζω τα διακανονισμένα ήταν περίπου 45 εκ ή κάτι τέτοιο)
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
. Το 1992 μετά τη λαίλαπα Κοσκωτά και Σαλιαρέλη που πέρασε από τον Ολυμπιακό, ψηφίστηκε από τη Βουλή, πλην του ΚΚΕ,  ο νόμος 2021 που κατέθεσε ο Στέφανος Μάνος. Ο νόμος είχε τίτλο "Ταμείο διαχείρισης πιστώσεων για εκτέλεση αρχαιολογικών έργων και άλλες διατάξεις" και με τα άρθρα 13, 14 και 15 ρυθμίζονταν τα χρέη της ΠΑΕ Ολυμπιακός και ένα μεγάλο ποσοστό χαριζόταν. Συγκεκριμένα, η ΠΑΕ απαλλάχθηκε από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο κατέβαλε το δημόσιο. Ταυτόχρονα διαγράφηκαν οι οφειλές προς το δημόσιο για φόρους μεταγραφών, με αποτέλεσμα το ποσό που χαρίστηκε να ξεπερνά τα 3 δισεκατομμύρια δραχμές, ενώ 5,5 δισ. δραχμές "πάγωσαν" καθώς υπήρχαν εκκρεμείς δίκες. Ο τελικός λογαριασμός για τον Ολυμπιακό έφτασε να είναι 2 δισεκατομμύρια σε 120 δόσεις. Αμέσως μετά, ο νέος πρόεδρος, Σωκράτης Κόκκαλης δήλωσε πως "αισθάνομαι την ανάγκη να εκφράσω την απόλυτη ικανοποίησή μου για την τροπολογία που κατέθεσε στη Βουλή ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας, Στέφανος Μάνος. Εκ μέρους όλων των φίλων και οπαδών του ιστορικού συλλόγου μας, επιθυμώ να ευχαριστήσω την κυβέρνηση και όλα τα πολιτικά κόμματα για τη θετική αντιμετώπιση των μεγάλων προβλημάτων που είχαν συσσωρευτεί στην τελευταία πενταετία στο μεγαλύτερο αθλητικό σύλλογο της χώρας".

www.makthes.gr/news/sports/7821/]http://www.makthes.gr/news/sports/7821/[/url]

γρηγορη τα 3 μυρια ειναι φοροι οπως σου ειπα που αυτα στη ρυθμιση χαριστηκαν...τα 5.5 εκρεμοδικουσαν και πως θα μπορουσαννα εισπαχτουναφου δεν υπηρχε αποφαση τελεσιιη δικαστηριου;;
δεν εινα λογικο να γινει μια διαπραγματευση με αμοιβαιες υποχωρησεις γαι το καλο και των δυο;;ο ενας ηθελε να μην πεσει και ο αλλος να παρει οτι μπορει ...
αυτο σου λεω...διαπραγματευση και διακανονισμος αυτο θα πει....
μου χρωστας εκατο ...η σε χανω και τα χανω η δεν σε χανω και μου δινεις λιγοτερα που ομως ειναι περισσοτερα απο το τιποτα...
δεν ξερω αν ιναι σωστο η λαθος ξερω ομως οτι ο μανος το εκανε για να παρει το κρατος 120 επι 8 μυρια ....παρα τιποτε...
και τα πηρε...σε αντθεση με σενα που και δεν τα παιρνει και εσυ παιρνεις πλανκους και ριβαλντους ;)
Ναι αλλά αυτά τα γαμημένα 5.5 δις που πάγωσαν γιατί εκρεμούσαν δίκες ΔΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΟΤΕ. ΜΑ ΠΟΤΕ. Και σου ξαναλέω. Τα χρέη της ομάδας που έχουν διακανονιστεί από το 44 ΠΛΗΡΟΝΟΝΤΑΙ. Υπάρχει μία καθυστέρηση δεν αντιλέγω (εξάλλου το έχει πει και ο προϊστάμενος της ΦΑΕ Αθηνών) ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ. ΔΕ πάνε σε Ριβαλντομπλάνκους κτλπ.
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
θες σκανδαλο;;νατο...


. Η ΑΕΚ ήταν στη δυσχερέστερη θέση απ' όλους. Χρωστούσε στο δημόσιο 90,5 εκατ. ευρώ, στη Netmed 48,8 εκατ., στην ENIC 13,5 εκατ., σε παίκτες 10 εκατ. και 8 εκατομμύρια ευρώ σε τρίτους. [size=20pt]Χωρίς το δημόσιο, στο οποίο οφειλόταν το 50% του χρέους να εμφανιστεί ποτέ στο εφετείο, οι οφειλές της ΑΕΚ μειώθηκαν από 170,8 εκατομμύρια σε 23,3 εκατ. ευρώ[/size]. Το περασμένο καλοκαίρι η ΑΕΚ έκλεισε τη σεζόν με κέρδη 2,6 εκατομμύρια.

www.makthes.gr/news/sports/7821/]http://www.makthes.gr/news/sports/7821/[/url]


που ειναι το δημοσιο;;οεο;;
τουλαχιστον σε μενα ηταν εκει διεκδικησε και διαπραγματευτηκε  :grin: :grin:
σε σενα ....χαθηκε στον δρομο  :2funny: :2funny:
200 μυρια γκρεγκορυ ειναι60 δις...
και μετα απο 8 χρονια χρωστας παλι δεν ξερω και γω ποσα...
ενω εγω καθαρος σαν κρυσταλλο...
ειναι η δεν ειναι μπουρδελο λοιπον η αεκ;;
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Δεν λέω ότι δε κάνανε μαλακίες οι διοικήσεις. Πρόσεχε ΔΕ λέω αυτό. ΦΥΣΙΚΑ και κάνανε. Αλλά γαμώ τη πουτάνα μου δεν είναι ΜΟΝΟ η ΑΕΚ που ευνοήθηκε για να μείνει Α Εθνική. Εσύ το 1992, ο νόμος με τον ΝΕΟ Πανιώνιο, νόμος Βενιζέλου για τον ΠΑΟΚ. Δηλαδή ΕΛΕΟΣ! Δεν είναι η ΑΕΚ το μαύρο πρόβατο του Ελληνικού ποδοσφαίρου και οι υπόλοιπες ομάδες λευκές περιστερές. Δε γίνεται να λες ότι ένας από τους λόγους που θα πρέπει να πέσει η ΑΕΚ (μιλόντας για εξωαγωνιστικούς παράγωντες) είναι γιατί ΕΝΩ πήρε ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ τη ρύθμιση του 44 αυτή αντί να πληρώσει τη δόση της κουνιέται στον γαύρο!!!! Για στάκα μαν ρε πούστη μου. Και εσείς όταν μπήκατε στο νόμο του 1992 μετά από 4 χρόνια κουνιόσασταν. Έσκασε φράγκα ο πρόεδρος (γιατί ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ βγήκαν τα λεφτά) και πήρατε Ντούσαν και όλους του παίκτες και πήρατε πρωτάθλημα και Τσ Λ και να τ έσοδα. Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πήγε να κάνει και η ΑΕΚ το 2008 με Ριβαλντομπλάνκους απλά δε της βγήκε. Δε γίνεται από τη μία να λες ότι ΜΠΡΑΒΟ που το έκανε ο ΟΣΦΠ (γιατί υποθέτω έτσι λες  :grin: ) και από την άλλη να καταδικάζεις την ΑΕΚ επειδή ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!! Διάλεξε και πάρε. Ή το ένα ή τ άλλο. Όχι και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Δε λέει! Νομίζω;
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Ναι αλλά αυτά τα γαμημένα 5.5 δις που πάγωσαν γιατί εκρεμούσαν δίκες ΔΕ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΟΤΕ. ΜΑ ΠΟΤΕ. Και σου ξαναλέω. Τα χρέη της ομάδας που έχουν διακανονιστεί από το 44 ΠΛΗΡΟΝΟΝΤΑΙ. Υπάρχει μία καθυστέρηση δεν αντιλέγω (εξάλλου το έχει πει και ο προϊστάμενος της ΦΑΕ Αθηνών) ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ. ΔΕ πάνε σε Ριβαλντομπλάνκους κτλπ.
www.sport-fm.gr/article/564387]http://www.sport-fm.gr/article/564387[/url]
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Δεν λέω ότι δε κάνανε μαλακίες οι διοικήσεις. Πρόσεχε ΔΕ λέω αυτό. ΦΥΣΙΚΑ και κάνανε. Αλλά γαμώ τη πουτάνα μου δεν είναι ΜΟΝΟ η ΑΕΚ που ευνοήθηκε για να μείνει Α Εθνική. Εσύ το 1992, ο νόμος με τον ΝΕΟ Πανιώνιο, νόμος Βενιζέλου για τον ΠΑΟΚ. Δηλαδή ΕΛΕΟΣ! Δεν είναι η ΑΕΚ το μαύρο πρόβατο του Ελληνικού ποδοσφαίρου και οι υπόλοιπες ομάδες λευκές περιστερές. Δε γίνεται να λες ότι ένας από τους λόγους που θα πρέπει να πέσει η ΑΕΚ (μιλόντας για εξωαγωνιστικούς παράγωντες) είναι γιατί ΕΝΩ πήρε ΧΑΡΙΣΤΙΚΑ τη ρύθμιση του 44 αυτή αντί να πληρώσει τη δόση της κουνιέται στον γαύρο!!!! Για στάκα μαν ρε πούστη μου. Και εσείς όταν μπήκατε στο νόμο του 1992 μετά από 4 χρόνια κουνιόσασταν. Έσκασε φράγκα ο πρόεδρος (γιατί ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ ΤΟΥ βγήκαν τα λεφτά) και πήρατε Ντούσαν και όλους του παίκτες και πήρατε πρωτάθλημα και Τσ Λ και να τ έσοδα. Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ πήγε να κάνει και η ΑΕΚ το 2008 με Ριβαλντομπλάνκους απλά δε της βγήκε. Δε γίνεται από τη μία να λες ότι ΜΠΡΑΒΟ που το έκανε ο ΟΣΦΠ (γιατί υποθέτω έτσι λες  :grin: ) και από την άλλη να καταδικάζεις την ΑΕΚ επειδή ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!! Διάλεξε και πάρε. Ή το ένα ή τ άλλο. Όχι και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Δε λέει! Νομίζω;
ρε γρηγορη ηρεμησε...προσπαθω να σου εξηγησω οτι ναι ανα εποχες ολοι εχουμε ευνοηθει με μεα πρωτο αλλα η αεκ μετα απο αλεπαλληλες ρυθμισεις χαρισματα κλπ κλπ ακομα ειναι υποχρεη...ε ελεος πια...καποια στιγμη πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες της...
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
θες σκανδαλο;;νατο...


. Η ΑΕΚ ήταν στη δυσχερέστερη θέση απ' όλους. Χρωστούσε στο δημόσιο 90,5 εκατ. ευρώ, στη Netmed 48,8 εκατ., στην ENIC 13,5 εκατ., σε παίκτες 10 εκατ. και 8 εκατομμύρια ευρώ σε τρίτους. [size=20pt]Χωρίς το δημόσιο, στο οποίο οφειλόταν το 50% του χρέους να εμφανιστεί ποτέ στο εφετείο, οι οφειλές της ΑΕΚ μειώθηκαν από 170,8 εκατομμύρια σε 23,3 εκατ. ευρώ[/size]. Το περασμένο καλοκαίρι η ΑΕΚ έκλεισε τη σεζόν με κέρδη 2,6 εκατομμύρια.

www.makthes.gr/news/sports/7821/]http://www.makthes.gr/news/sports/7821/[/url]


που ειναι το δημοσιο;;οεο;;
τουλαχιστον σε μενα ηταν εκει διεκδικησε και διαπραγματευτηκε  :grin: :grin:
σε σενα ....χαθηκε στον δρομο  :2funny: :2funny:
200 μυρια γκρεγκορυ ειναι60 δις...
και μετα απο 8 χρονια χρωστας παλι δεν ξερω και γω ποσα...
ενω εγω καθαρος σαν κρυσταλλο...
ειναι η δεν ειναι μπουρδελο λοιπον η αεκ;;

Μα αυτό σου είπα και εγώ. Ότι πληρώνονται ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Πρόσεξε τώρα. Ο νόμος λέγεται ""Ταμείο διαχείρισης πιστώσεων για εκτέλεση αρχαιολογικών έργων". Ήταν ο ΟΣΦΠ ή είναι ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΟ;;; Φυσικά και όχι. Μπήκε στη ΖΟΥΛΑ. 1η εύνοια.
Πάμε παρακάτω. Σύμφωνα με το δημοσίευμα της εφημερίδας (και μη μου μασουλίσεις τη καραμέλα της οπαδικής δημοσιογραφίας σε παρακαλώ γιατί μετά δε θα έχει νόημα η κουβέντα.)
"Απαλλάσσεται η ΠΑΕ Ολυμπιακός από τις απαιτήσεις της Τράπεζας Κρήτης μέχρι του ποσού των 2,6 δισεκατομμυρίων δρχ., το οποίο θα καταβάλει το Δημόσιο, που ως γνωστόν, έχει εγγυηθεί σχετικά.." Δηλαδή το ΚΡΑΤΟΣ Π-Λ-Η-Ρ-Ω-Σ-Ε αυτά που χρωστούσες ΕΣΥ στη τράπεζα και φυσικά ΔΕ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ούτε δραχμή γι αυτά τα 2.6 Δις δραχμές στο κράτος. Όχι φόρους και τόκους ΟΥΤΕ ΚΑΝ το κεφάλαιο.ΣΟΥ ΤΑ ΧΑΡΙΣΕ. 2η εύνοια.
σου λεει κατι αυτο;;ηρεμησε σου λεω μην συγχιζεσαι δεν ειναι ολα οπως τα νομιζεις  :grin:




Η Τράπεζα Κρήτης ζητάει από τον Ολυμπιακό και τον Βαγγέλη Μαρινάκη 40 εκατομμύρια ευρώ ως χρέη από την εποχή Κοσκωτά. Τον Δεκέμβρη θα τελεσιδικήσει η υπόθεση.

Ο ΚΟΡΙΟΣ
Οι ωραίοι (δαφνοστεφανωμένος) έχουν... χρέη!

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Live Sport», ο Ολυμπιακός έχει ένα ιδιαίτερο οικονομικό αγκάθι όσον αφορά τον προϋπολογισμό του και αυτό αφορά στην Τράπεζα Κρήτης. Σύμφωνα με την πρωτόδικη απόφαση, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να πληρώσουν 40 εκατομμύρια ευρώ στην Τράπεζα ως χρέη από την εποχή Κοσκωτά.

[size=20pt]Συγκεκριμένα, τον Δεκέμβριο του 1990 ο Υπουργός Οικονομικών Γιάννης Παλαιοκρασσάς αποφάσισε το Δημόσιο να παρέχει εγγυήσεις μέχρι του ποσού των 2,6 δις δραχμών (περίπου 7,6 εκατομμύρια ευρώ) για τα χρέη της ΠΑΕ Ολυμπιακός προς την Τράπεζα Κρήτης.
[/size]
Τα χρέη δημιουργήθηκαν επειδή ο πρόεδρος των Πειραιωτών, Γιώργος Κοσκωτάς είχε πάρει χρήματα από τα ταμεία της τράπεζας για την ενίσχυση του Ολυμπιακού. Τα χρέη εξοφλήθηκαν, αλλά και αυτά της ΠΑΕ προς την Εφορία (700 εκατομμύρια δραχμές) τα οποία αποπληρώθηκαν σε 120 δόσεις από τη διοίκηση Κόκκαλη.

Το καλοκαίρι του 1995, οι Υπουργοί Οικονομίας Παπαντωνίου, Οικονομικών Αλ. Παπαδόπουλος, Βιομηχανίας Σημίτης και Δικαιοσύνης Πεπονής υπέγραψαν τον νόμο 2330/95 που ψήφισε η Βουλή με τίτλο: «Ρυθμίσεις για την εξυγίανση της Τράπεζας Κρήτης Α.Ε.»

Ο νόμος τέθηκε σε ισχύ το 1996 διαχωρίζοντας το «υγιές» κομμάτι, με τις «αμαρτίες» του παρελθόντος και το ενεργητικό της Τράπεζας πέρασε στη Νέα Τράπεζα Κρήτης, όπου αγοράστηκε το 1998 από τον όμιλο Λάτση έναντι 93 δις δραχμών.

Ετσι, όπως αναφέρει το δημοσίευμα η υπό εκκαθάριση εταιρία «Τράπεζα Κρήτης» κυνηγά διάφορες οφειλές με αγωγές. Ανάμεσα σε Ολυμπιακό και τράπεζα εκκρεμούν δύο δικαστικές υποθέσεις.

Η πρωτόδικη απόφαση επικυρώθηκε τον Δεκέμβριο και ο Ολυμπιακός έπρεπε να καταβάλει[size=20pt] 4,04 εκατ. ευρώ συν 15,5 εκατ. ευρώ σε τόκους.[/size] Αν υπολογίσουμε και την δεύτερη υπόθεση τότε το ποσό αγγίζει τα 38, 5 εκατομμύρια ευρώ.

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός άσκησε αίτηση αναιρέσεως στον Αρειο Πάγο για να μπλοκάρει την απόφαση μέχρι την διεξαγωγή της κυρίας δίκης που είναι για τον φετινό Δεκέμβρ


 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
ρε γρηγορη ηρεμησε...προσπαθω να σου εξηγησω οτι ναι ανα εποχες ολοι εχουμε ευνοηθει με μεα πρωτο αλλα η αεκ μετα απο αλεπαλληλες ρυθμισεις χαρισματα κλπ κλπ ακομα ειναι υποχρεη...ε ελεος πια...καποια στιγμη πρεπει να αναλαβει τις ευθυνες της...
ΕΛΕΟΣ! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!! Έχουμε ακόμα 2 ΧΡΟΝΙΑ για να τ αποπληρώσουμε. Είναι 10 ΕΤΗΣΙΕΣ ισόποσες δόσεις του 1.3 εκ περίπου. Εσείς κάνατε 10 χρόνια για ν τ αποπληρώσετε εμείς θα έπρεπε να το είχαμε αποπληρώσει ΗΔΗ;;; Μη με τρελλένεις γαμώ...

Ορίστε και η συνέντευξη του Δημητρέλου που τα λέει

 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
και σε ρωταω τωρα εγω...αφου ειχε εγγυηθει το δημοσιο γιατι τα ζητανε τωρα απο μενα;; :grin:
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
ΕΛΕΟΣ! Ε-Λ-Ε-Ο-Σ!! Έχουμε ακόμα 2 ΧΡΟΝΙΑ για να τ αποπληρώσουμε. Είναι 10 ΕΤΗΣΙΕΣ ισόποσες δόσεις του 1.3 εκ περίπου. Εσείς κάνατε 10 χρόνια για ν τ αποπληρώσετε εμείς θα έπρεπε να το είχαμε αποπληρώσει ΗΔΗ;;; Μη με τρελλένεις γαμώ...

Ορίστε και η συνέντευξη του Δημητρέλου που τα λέει

ελεος...ρε γρηγορη τι ακριβως δεν καταλαβαινεις;;
δεν χρωστας μονο στο 44...
χρωστας σε παιχτες σε προπονητες σε ικα σε δημοσιο παντου...εχεις φαει 200 προσφυγες...μεχρι και στον γαλατα χρωστας και δεν προκειται ποτε να δωσεις τιποτα...
και ολα αυτα δεν εγιναν σημερα...
γινοντουσαν κατα τη διαρκεια που εσυ επαιρνες ριβαλντους σκοκους μπλανκους και τον δασκαλο φερερ με 1,5 μυρια μπατζετ για το ''team'' του...
αυτο σου λεω....δημιουργουσες χρεη και συνεχιζες να ενισχυεσαι με αερα καπαμα...
ενω εγω ειμαι καθαρος...
δεν νοιωθεις την διαφορα;;
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
σου λεει κατι αυτο;;ηρεμησε σου λεω μην συγχιζεσαι δεν ειναι ολα οπως τα νομιζεις  :grin:




Η Τράπεζα Κρήτης ζητάει από τον Ολυμπιακό και τον Βαγγέλη Μαρινάκη 40 εκατομμύρια ευρώ ως χρέη από την εποχή Κοσκωτά. Τον Δεκέμβρη θα τελεσιδικήσει η υπόθεση.

Ο ΚΟΡΙΟΣ
Οι ωραίοι (δαφνοστεφανωμένος) έχουν... χρέη!

Σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας «Live Sport», ο Ολυμπιακός έχει ένα ιδιαίτερο οικονομικό αγκάθι όσον αφορά τον προϋπολογισμό του και αυτό αφορά στην Τράπεζα Κρήτης. Σύμφωνα με την πρωτόδικη απόφαση, οι «ερυθρόλευκοι» θα πρέπει να πληρώσουν 40 εκατομμύρια ευρώ στην Τράπεζα ως χρέη από την εποχή Κοσκωτά.

[size=20pt]Συγκεκριμένα, τον Δεκέμβριο του 1990 ο Υπουργός Οικονομικών Γιάννης Παλαιοκρασσάς αποφάσισε το Δημόσιο να παρέχει εγγυήσεις μέχρι του ποσού των 2,6 δις δραχμών (περίπου 7,6 εκατομμύρια ευρώ) για τα χρέη της ΠΑΕ Ολυμπιακός προς την Τράπεζα Κρήτης.
[/size]
Τα χρέη δημιουργήθηκαν επειδή ο πρόεδρος των Πειραιωτών, Γιώργος Κοσκωτάς είχε πάρει χρήματα από τα ταμεία της τράπεζας για την ενίσχυση του Ολυμπιακού. Τα χρέη εξοφλήθηκαν, αλλά και αυτά της ΠΑΕ προς την Εφορία (700 εκατομμύρια δραχμές) τα οποία αποπληρώθηκαν σε 120 δόσεις από τη διοίκηση Κόκκαλη.

Το καλοκαίρι του 1995, οι Υπουργοί Οικονομίας Παπαντωνίου, Οικονομικών Αλ. Παπαδόπουλος, Βιομηχανίας Σημίτης και Δικαιοσύνης Πεπονής υπέγραψαν τον νόμο 2330/95 που ψήφισε η Βουλή με τίτλο: «Ρυθμίσεις για την εξυγίανση της Τράπεζας Κρήτης Α.Ε.»

Ο νόμος τέθηκε σε ισχύ το 1996 διαχωρίζοντας το «υγιές» κομμάτι, με τις «αμαρτίες» του παρελθόντος και το ενεργητικό της Τράπεζας πέρασε στη Νέα Τράπεζα Κρήτης, όπου αγοράστηκε το 1998 από τον όμιλο Λάτση έναντι 93 δις δραχμών.

Ετσι, όπως αναφέρει το δημοσίευμα η υπό εκκαθάριση εταιρία «Τράπεζα Κρήτης» κυνηγά διάφορες οφειλές με αγωγές. Ανάμεσα σε Ολυμπιακό και τράπεζα εκκρεμούν δύο δικαστικές υποθέσεις.

Η πρωτόδικη απόφαση επικυρώθηκε τον Δεκέμβριο και ο Ολυμπιακός έπρεπε να καταβάλει[size=20pt] 4,04 εκατ. ευρώ συν 15,5 εκατ. ευρώ σε τόκους.[/size] Αν υπολογίσουμε και την δεύτερη υπόθεση τότε το ποσό αγγίζει τα 38, 5 εκατομμύρια ευρώ.

Η ΠΑΕ Ολυμπιακός άσκησε αίτηση αναιρέσεως στον Αρειο Πάγο για να μπλοκάρει την απόφαση μέχρι την διεξαγωγή της κυρίας δίκης που είναι για τον φετινό Δεκέμβριο
Πρόσεξε τώρα. Άρθρο του ΜΑΙΟΥ του [size=16pt]2012[/size]. Δε ξέρουμε τι έγινε τελικά, μιας και ο Δεκέμβρης έχει περάσει, εκτός και αν είναι το Κινέζικο ημερολόγιο που έχουν 4 Δεκεμβρίου  :grin: :grin: :P. ΚΑΜΙΑ ενημέρωση για το τι έχει γίνει με τη δίκη (πήρε αναβολή, έγινε τι απόφαση βγήκε κτλπ). Από εκεί και πέρα γιατί σου τα ζητάει ο Λάτσης τι να σου πω; Λες να τα χρησιμοποιήσει για ν αγοράσει την ΑΕΚ;;  :P :P :P (κάποια στιγμή ΑΝ θυμάμαι καλά είχε ακουστεί τ όνομά του).
 

Hristidis 7

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2009
Μηνύματα
13.053
Κριτικές
9
Like
469
Πόντοι
446
Πρόσεξε τώρα. Άρθρο του ΜΑΙΟΥ του [size=16pt]2012[/size]. Δε ξέρουμε τι έγινε τελικά, μιας και ο Δεκέμβρης έχει περάσει, εκτός και αν είναι το Κινέζικο ημερολόγιο που έχουν 4 Δεκεμβρίου  :grin: :grin: :P. ΚΑΜΙΑ ενημέρωση για το τι έχει γίνει με τη δίκη (πήρε αναβολή, έγινε τι απόφαση βγήκε κτλπ). Από εκεί και πέρα γιατί σου τα ζητάει ο Λάτσης τι να σου πω; Λες να τα χρησιμοποιήσει για ν αγοράσει την ΑΕΚ;;  :P :P :P (κάποια στιγμή ΑΝ θυμάμαι καλά είχε ακουστεί τ όνομά του).
αλλου ειναι το θεμα και μην κανεις τον χαζο...
εχω φαει την λεζα οτι με ευνοησε το δημοσιο με το να εγγυηθει τα 2,6;;
αφου την εχω φαει τωρα γιατι ζηταει απο μενα τα λεφτα ο λατσης;;και κερατας και δαρμενος;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom