Νέα

ψαχνω για δουλεια

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα coswotrh
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 177
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
C

coswotrh

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
και για μεταφορεσ εξωτερικου ψαχνομαι παιδια αλλα τιποτα,οσους γνωρισα πριν μπω μεσα και τους πηρα τωρα τηλ ολοι την ιδια απαντηση μου εδωσαν 'δυσκολα τα πραγματα'.τουσ τελευταιους 2 μηνεσ εχω στειλει συνολικα 150 βιογραφικα σε αθηνα και βολο και αλλα τοσα τηλ που εχω παρει.σκεφτηκα να νοικιασω ταξι ολοκληρο αλλα και αυτοι δεν ξερουν τι ζητανε,τπ πρωι που πηρα εναν μου ζητησε 1800 το μηνα ενοικιο και 2000 εγγυηση.γι αυτο σκεφτηκα να βαλω και εδω αγγελια μηπως γνωριζει καποιος κανεναν μου να εχει σχεση με τησ μεταφορες.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
και για μεταφορεσ εξωτερικου ψαχνομαι παιδια αλλα τιποτα,οσους γνωρισα πριν μπω μεσα και τους πηρα τωρα τηλ ολοι την ιδια απαντηση μου εδωσαν 'δυσκολα τα πραγματα'.τουσ τελευταιους 2 μηνεσ εχω στειλει συνολικα 150 βιογραφικα σε αθηνα και βολο και αλλα τοσα τηλ που εχω παρει.σκεφτηκα να νοικιασω ταξι ολοκληρο αλλα και αυτοι δεν ξερουν τι ζητανε,τπ πρωι που πηρα εναν μου ζητησε 1800 το μηνα ενοικιο και 2000 εγγυηση.γι αυτο σκεφτηκα να βαλω και εδω αγγελια μηπως γνωριζει καποιος κανεναν μου να εχει σχεση με τησ μεταφορες.
παρα πολλα για ενα επαγγελμα που θα ανοιξει .............
60 ευρω ημερησιως ειναι παρα πολλα, εκτος κι αν σου μιλαγε για ολοκληρο το ταξι και οχι την μια βαρδια
Η βαρδια παει περιπου 30 ευρω ημερησιως και απο οτι βλεπω πρεπει να βγαζουν καλα χρηματα
Υπολογιζω περιπου 100-120 ευρω καθαρα στο παντελονι η βαρδια (βαρδια 12 ωρες)

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις......  ;)
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.493
Like
30
Πόντοι
66
παρα πολλα για ενα επαγγελμα που θα ανοιξει .............
60 ευρω ημερησιως ειναι παρα πολλα, εκτος κι αν σου μιλαγε για ολοκληρο το ταξι και οχι την μια βαρδια
Η βαρδια παει περιπου 30 ευρω ημερησιως και απο οτι βλεπω πρεπει να βγαζουν καλα χρηματα
Υπολογιζω περιπου 100-120 ευρω καθαρα στο παντελονι η βαρδια (βαρδια 12 ωρες)

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις......  ;)

Επειδη το εχω κοιταξει,η βαρδια(12ωρο)παει γυρω στα 30 μεχρι 45 ευρω.αναλογα και το αμαξι.συν καποια εγγυηση απο 1000-1500 αναλογα.αν υπολογισεις και το πετρελαιο συν την ασφαλιση σου,τοτε ξεκιναμε με 70-80 ευρω με το που βαλεις το κλειδι.εσυ axaxouxa εισαι ταριφας η εχεις καποιον φιλο?
 
OP
OP
C

coswotrh

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
παρα πολλα για ενα επαγγελμα που θα ανοιξει .............
60 ευρω ημερησιως ειναι παρα πολλα, εκτος κι αν σου μιλαγε για ολοκληρο το ταξι και οχι την μια βαρδια
Η βαρδια παει περιπου 30 ευρω ημερησιως και απο οτι βλεπω πρεπει να βγαζουν καλα χρηματα
Υπολογιζω περιπου 100-120 ευρω καθαρα στο παντελονι η βαρδια (βαρδια 12 ωρες)

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις......  ;)
για ολοκληρο ελεγε αλλα και παλι πολλα ειναι,αν ηθελε ο καθε ιδιοκτητης να παιρνει 1800 και να καθεται ας γινονταν δημοσιος υπαλληλος στη δεη.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Επειδη το εχω κοιταξει,η βαρδια(12ωρο)παει γυρω στα 30 μεχρι 45 ευρω.αναλογα και το αμαξι.συν καποια εγγυηση απο 1000-1500 αναλογα.αν υπολογισεις και το πετρελαιο συν την ασφαλιση σου,τοτε ξεκιναμε με 70-80 ευρω με το που βαλεις το κλειδι.εσυ axaxouxa εισαι ταριφας η εχεις καποιον φιλο?
εχω φιλο....
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
για ολοκληρο ελεγε αλλα και παλι πολλα ειναι,αν ηθελε ο καθε ιδιοκτητης να παιρνει 1800 και να καθεται ας γινονταν δημοσιος υπαλληλος στη δεη.
Μην γενικευεις φιλαρακο γιατι ενα ταξι καποιος για να το αποκτησει εσκασε καλως η κακως 200.000 χωρις το αμαξι
αρα κατι θα πρεπει να βγαλει κι αυτος.......
Λογικη τιμη ειναι σημερα το 30αρι για την βαρδια, τουλαχιστον μεχρι να ανοιξει το επαγγελμα, αν ανοιξει κιολας.....



Να σε ρωτησω ...... σε φορτηγο τι πιστευεις οτι θα βγαζεις τον μηνα και τι προσδοκιες εχεις επι αυτου ?
 

40DDD

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.729
Like
17
Πόντοι
16
Η εγγύηση για ποιο λόγο χρειάζεται; :think:
 
OP
OP
C

coswotrh

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Μην γενικευεις φιλαρακο γιατι ενα ταξι καποιος για να το αποκτησει εσκασε καλως η κακως 200.000 χωρις το αμαξι
αρα κατι θα πρεπει να βγαλει κι αυτος.......
Λογικη τιμη ειναι σημερα το 30αρι για την βαρδια, τουλαχιστον μεχρι να ανοιξει το επαγγελμα, αν ανοιξει κιολας.....



Να σε ρωτησω ...... σε φορτηγο τι πιστευεις οτι θα βγαζεις τον μηνα και τι προσδοκιες εχεις επι αυτου ?
οσα εβγαζα και πριν παρουσιαστω 1000+.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
οσα εβγαζα και πριν παρουσιαστω 1000+.
Αρα λοιπον νομιζω οτι σε συμφερει το ταξι οπου θα εχεις και ελευθερια κινησεων με μονο μειον τις εναλλαγες στην βαρδια....

Δοκιμασε το ενα δυο μηνες και βλεπεις.....
Και αν ανοιξει το επαγγελμα ξεροντας και την δουλεια εχοντας μια εμπειρια μπορει να κανεις κινηση για δικο σου ταξι......
Φημολογειται οτι θα παει 5-6 χιλιαρικα η αδεια..... με ενα δανειο απο τραπεζα σε 3-5 χρονακια θα εχεις δικο σου ταξακι με αμαξι (καλο).....

Αν ηξερα να οδηγω θα το εκανα.....
 
OP
OP
C

coswotrh

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Αρα λοιπον νομιζω οτι σε συμφερει το ταξι οπου θα εχεις και ελευθερια κινησεων με μονο μειον τις εναλλαγες στην βαρδια....

Δοκιμασε το ενα δυο μηνες και βλεπεις.....
Και αν ανοιξει το επαγγελμα ξεροντας και την δουλεια εχοντας μια εμπειρια μπορει να κανεις κινηση για δικο σου ταξι......
Φημολογειται οτι θα παει 5-6 χιλιαρικα η αδεια..... με ενα δανειο απο τραπεζα σε 3-5 χρονακια θα εχεις δικο σου ταξακι με αμαξι (καλο).....

Αν ηξερα να οδηγω θα το εκανα.....
κοιτα επειδη το εψαξα και πηγα και στο υπουργειο και ρωτησα μου ειπαν πως αν δωσω τωρα 5 χιλιαρικα θα ειμαι στην αναμονη μεχρι το ιανουαριο για να μου βγαλουν αδεια.γιατι οπωσ και να εχει απο 11 θα ανοιξει το επαγγελμα.βαλε και ενα αυτοκινητο 2ετιας που χρειαζεται για εισαι μεσα στις προυποθεσεισ που βαζουν (euro),θελω αλλα 5.επισεις αυτο που βλεπω ειναι πως ειναι καλυτερα αυτη τη περιοδο να εισαι υπαλληλος παρα να ξεκινησεις κατι δικο σου.τουλαχιστον υπαλληλος δεν θα εχω το αγχος της τραπεζας.ετσι και αλλιως για προσωρινα το κοιταζω το ταξι,μεχρι να βρω δουλεια σε φορτηγο.
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.493
Like
30
Πόντοι
66
κοιτα επειδη το εψαξα και πηγα και στο υπουργειο και ρωτησα μου ειπαν πως αν δωσω τωρα 5 χιλιαρικα θα ειμαι στην αναμονη μεχρι το ιανουαριο για να μου βγαλουν αδεια.γιατι οπωσ και να εχει απο 11 θα ανοιξει το επαγγελμα.βαλε και ενα αυτοκινητο 2ετιας που χρειαζεται για εισαι μεσα στις προυποθεσεισ που βαζουν (euro),θελω αλλα 5.επισεις αυτο που βλεπω ειναι πως ειναι καλυτερα αυτη τη περιοδο να εισαι υπαλληλος παρα να ξεκινησεις κατι δικο σου.τουλαχιστον υπαλληλος δεν θα εχω το αγχος της τραπεζας.ετσι και αλλιως για προσωρινα το κοιταζω το ταξι,μεχρι να βρω δουλεια σε φορτηγο.

Φιλε εχεις βγαλει καρτα ταξι?δηλ ειναι σιγουρο οτι απο 1-1 θα ανοιξει?αν ναι ειναι ευχαριστω αυτο.απο οσο εχω ακουσει καθε φυσικο προσωπο δικαιουται 1 αδεια.ετσι ελεγε τουλαχιστον ο ραγκουσης,ο βοριδης λεει πληθυσμιακα κριτηρια.
 

CIM

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2005
Μηνύματα
8.493
Like
30
Πόντοι
66
Αρα λοιπον νομιζω οτι σε συμφερει το ταξι οπου θα εχεις και ελευθερια κινησεων με μονο μειον τις εναλλαγες στην βαρδια....

Εχω ρωτησει και μπορεις να εισαι συνεχεια πρωι η και βραδυ μονο.μαλιστα και για πενθημερο.
 
OP
OP
C

coswotrh

Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2010
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Φιλε εχεις βγαλει καρτα ταξι?δηλ ειναι σιγουρο οτι απο 1-1 θα ανοιξει?αν ναι ειναι ευχαριστω αυτο.απο οσο εχω ακουσει καθε φυσικο προσωπο δικαιουται 1 αδεια.ετσι ελεγε τουλαχιστον ο ραγκουσης,ο βοριδης λεει πληθυσμιακα κριτηρια.
τη καρτα την εχω βγαλει,τωρα προσφατα μαλιστα στην τελευταια αδεια που πηρα πηγα και την εβγαλα.στο υπουργειο ετσι μου ειπαν οτι θα γινει.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Εχω ρωτησει και μπορεις να εισαι συνεχεια πρωι η και βραδυ μονο.μαλιστα και για πενθημερο.
Aρχικα πιστευω οτι θα ειναι πολλοι αλλα απο ενα σημειο και μετα θα φυγουν αρκετοι απο το επαγγελμα ...
Ετσι οσοι αντεξουν και μεινουν θα πανε πολυ καλα.....

Δεν ειναι λιγο να εχεις δικη σου δουλεια, χωρις να εχεις χαβαλεδες στο κεφαλι σου
Ασε που αν ειναι και δικο σου ολο το οχημα θα εχεις και ελευθερο ωραριο εργασιας (το πιο σημμαντικο κατα την αποψη μου)
Μην φοβαστε το δανειο, οταν αυτο σου εξασφαλιζει εργασια !!!!!!
Τετοιου ειδους δανεια ειναι παραγωγικα και δεν βγαινεις ποτε χαμενος, οταν εισαι εργατικος  ;)

Καλη φωτιση και καλη τυχη να εχετε και οι δυο σας !!!!!!!
Δεν εχω αλλη συμβουλη να σας δωσω......
 

tesla82

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Ιουν 2007
Μηνύματα
588
Κριτικές
14
Like
25
Πόντοι
1.997
ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΜΗΝ βγάλεις άδεια να δουλέψεις ταξί!!! Τι μαλακίες είναι αυτές ότι βγαίνουν καλά χρήματα; Που ζείτε ρε; Φιλαράκο, μια περίοδο παλιότερα μέχρι να βρω δουλειά σε αυτό που σπούδασα, δούλεψα ταξί. Εγώ δε θα σου πω για κούραση στις τόσες ώρες οδήγησης γιατί αυτό είναι κ θέμα αντοχής στον καθένα. Θα σου πω απλά τα νούμερα και μια μεγάλη πραγματικότητα και από εκεί και πέρα σκέψου μόνος σου.

Λοιπόν, ενοίκιο βάρδιας 30-35. (δε σου βάζω την εγγυήση μπροστά). Πετρέλαιο στη βάρδια υπολόγισε τουλάχιστον ενα 30 ευρώ (με τις σημερινές τιμές και δεδομένου ότι θα κινείσαι κ θα δουλεύεις και δε θα μου είσαι αραχτός στην πιάτσα να περιμένεις μια κούρσα). Ασφάλεια αυτοκινήτου, έξοδα αυτοκινήτου, αναλώσιμα, ασφάλιση δικιά σου (ΤΕΒΕ ή ΙΚΑ), ΣΥΝΟΛΟ (με πολύ επιείκεια) περίπου 80-90 ευρώ με το που βγαίνεις για δουλειά. Τώρα υπολόγισε πως το ταξί ΑΝ έχεις δουλειά σου δίνει περίπου 10 ευρώ την ώρα μέσο όρο. Δηλαδή στην ΚΑΛΗ περίπτωση 120 ευρώ τη μέρα, μείον 90 τα έξοδα, ίσον 30 ευρώ και γαμιέσαι στην οδήγηση. Αυτά είναι η καλή περίπτωση φίλε μου. Εχει πολλα μειονεκτήματα η δουλειά. Δουλεύεις με κρατικά ελεγχόμενο τιμολόγιο (το κράτος ορίζει την τιμή στα έσοδά σου δηλαδή), αλλά με ελεύθερο κόστος στα έξοδα.Τι εννοώ; Οτι οι τιμές σε ΟΛΑ τα άλλα....λάδια,λάστιχα, ασφάλειες κλπ, δεν ειναι κρατικά ελεγχόμενες και ανάλογες. Δηλαδή το κράτος-νταβατζής σου ορίζει το πόσα θα παίρνεις από την κάθε διαδρομή, αλλά αφήνει ανεξέλεκτα τα έξοδα. Επίσης λάβε υπόψη σου , οτι ο κόσμος πλέον δεν παίρνει ταξι γιατί δεν έχει λεφτά για πέταμα, παρά μόνο αν είναι ανάγκη, και επίσης ότι με τις αυξήσεις σταδιακά τόσα χρόνια, κατάντησε ακριβό μέσο μεταφοράς. Επίσης με την απελευθέρωση , είναι που είναι πολλά τα ταξί στους δρόμους, θα βγουνε κ αλλα, κλάφτα χαράλαμπε πλέον.

Και εδώ θα σου πω ενα προσωπικό παράδειγμα, που αν θες το πιστεύεις. Ο πατέρας μου δουλεύει ακόμα ταξί. Γυρνάει εδώ και μήνες σπίτι με καθαρά έσοδα τα τσιγάρα του, και 5-10 ευρώ...αυτό αν θες το πιστεύεις. Τριγυρνάει σαν την άδικη κατάρα για ώρες να βρει ένα πελάτη. Τα λεφτά στο θέμα ταξί βρίσκονται στις λαμογιές. Αν είσαι διατεθιμένος να τις κάνεις τότε μπες στο χωρό. Αν θες να την στήνεις στα αεροδρόμια κ να κλέβεις τουρίστες, ή στα τελωνεία στα κρουαζιερόπλοια (που εκεί όμως είναι ένα συγκεκριμένο γκέτο λαμογιών που πρέπει να μπεις) τοτε κάντην. Μην ακούς όμως ότι από το ταξί θα πλουτίσεις. Με το ζόρι θα βγάζεις ένα μεροκάματο. Και τη μια μέρα μπορεί να σου τύχει να γυρίσεις σπίτι με λεφτά ας πούμε 50 ευρώ, αλλά θα υπάρχουν και μέρες που θα βγάζεις καθαρά 5-10 ευρώ κ τα έξοδα θα τρέχουν.
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Τα λεφτά στο θέμα ταξί βρίσκονται στις λαμογιές. Αν είσαι διατεθιμένος να τις κάνεις τότε μπες στο χωρό. Αν θες να την στήνεις στα αεροδρόμια κ να κλέβεις τουρίστες, ή στα τελωνεία στα κρουαζιερόπλοια (που εκεί όμως είναι ένα συγκεκριμένο γκέτο λαμογιών που πρέπει να μπεις) τοτε κάντην.

Άμα:
Κουβαλάς λαθρομετανάστερς από τα σύνορα,
Καμιά φούντα από την επαρχία στην πρωτεύουσα,
Τίποτα λαθραία τσιγάρα διανομή,
Θα πλουτίσεις.

Οπότε κάνε τα κουμάντα σου.
 

SPEED

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
12.357
Κριτικές
263
Like
141
Πόντοι
7.985
συναγωνιστες μολισ τελειωσα με το φανταρικο μου και ψαχνω για δουλεια.ειμαι 25 και πριν παρουσιαστω δουλευα οδηγος σε επικαθημενο φορτηγο.αν γνωριζει κατι καποιος για αθηνα η για βολο ας μου στειλει μηνυμα,ευχαριστω.

Τωρα θα επικαθεσαι στον καναπε σου τυπε!
Καλο ξυσιμο!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom