Νέα

Οδηγος ταξι - Αξιζει ?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bak14
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 92
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Αν το νοικιάζεις μισό,θα έχεις ένα σκ εσύ κ ένα ο συναίτερος.Αν το νοικιάζεις ολόκληρο θα έχεις μία μέρα ρεπό.
Ρεπό πληρωμένο ενοεις.
Γιατί ο ιδιοκτήτης θελη 1500,00 το μήνα + 312,15 ΙΚΑ.
Θες ρεπό ;;; Πάρε όσα θες ....εγώ θέλω 1812,15 το μήνα!!!!
Δεν σου αρέσει;;;; Ο επόμενος αλβανοπακιστανος να περάσει παρακαλώ!!!!
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.!!
 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
Ρεπό πληρωμένο ενοεις.
Γιατί ο ιδιοκτήτης θελη 1500,00 το μήνα + 312,15 ΙΚΑ.
Θες ρεπό ;;; Πάρε όσα θες ....εγώ θέλω 1812,15 το μήνα!!!!
Δεν σου αρέσει;;;; Ο επόμενος αλβανοπακιστανος να περάσει παρακαλώ!!!!
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.!!
αυτο ειναι στανταρ που λες? δλδ ολοι οι ιδιοκτητες νοικιαζουν με τον μηνα? αν θελω πχ εγω να νοικιαζω 5 μερες τη βδομαδα για 12ωρες δεν μπορω ?
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
Ρεπό πληρωμένο ενοεις.
Γιατί ο ιδιοκτήτης θελη 1500,00 το μήνα + 312,15 ΙΚΑ.
Θες ρεπό ;;; Πάρε όσα θες ....εγώ θέλω 1812,15 το μήνα!!!!
Δεν σου αρέσει;;;; Ο επόμενος αλβανοπακιστανος να περάσει παρακαλώ!!!!
Αυτή είναι η πικρή αλήθεια.!!
Υπάρχει αυτό που λες,αλλά υπάρχει κ η πληρωμή με την ημέρα.Αυτό το κανονίζεις,δεν είναι στανταρ.Μπορει να συμφωνήσεις να δίνεις 25 κ μία μέρα ρεπό (στην νπεριπτωση του μισού)
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
αυτο ειναι στανταρ που λες? δλδ ολοι οι ιδιοκτητες νοικιαζουν με τον μηνα? αν θελω πχ εγω να νοικιαζω 5 μερες τη βδομαδα για 12ωρες δεν μπορω ?
Για 5 μέρες δεν πρόκειται να σ το δώσει ποτέ κανένας..
 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36
φιλε οτι δεν θα μενει τπτ τι εννοεις? για αποταμιευση ή για καθαρο κερδος στο τελος της ημερας? γιατι αν ειναι ετσι τοτε πως δουλευουν τοσα πολλα ατομα ως οδηγοι σε αλλους?

τύπε, είναι ευρέως γνωστό, το λένε και οι ίδιοι μάλιστα, ότι θα ανέβουνε κατακόρυφα οι επιτυχίες σου με το φύλο το ασθενές, οπότε αξίζει λίγη εργασία για  πενταροδεκάρες


το ερώτημα σου, πώς και κάθονται τόσοι και συνεχίζουν αν δεν είναι επικερδές, είναι λίγο αφελές, δεν μιλάμε για μεγαλοστελέχη σε φαρμακευτική που χρεωκόπησε και περιμένουν άλλες 5 φαρμακευτικές, μιλάμε για άτομα που βγάζουν μεροκάματο οδηγώντας σαν μαλάκες

για όποιον το θεωρήσει αυτό κακία ή ύβρη:
το να μου τους συγκρίνεις με άεργους ή απατεώνες ή δεν ξέρω τι δεν μου λέει κάτι, η αλήθεια είναι ότι οι 99 στους 100 είχανε πάντα το μυαλό τους στην λαμογιά (και μπράβο στον εκατοστό γιατί η διαφοροποίηση του σε ένα επάγγελμα που είναι τόσο βουτηγμένο στην σαπίλα είναι διπλή μαγκιά για αυτόν) και αν οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κρατούσαν σε τράπεζα τα λεφτά που είχαν φάει σε τζόγο κλπ, τώρα θα ήταν πολύ πιο ήσυχοι (ταξιτζήδες μου τα έχουνε πει αυτά)

συνοψίζοντας, προφανώς κάντο αν τα ζυγίσεις και το αποφασίσεις, προφανώς τα "πολλα ατομα που βλεπεις να συνεχιζουν να το κανουν" δεν ειναι εγγυηση αξιοπρεπούς κερδοφορίας και προφανώς υπάρχουν ακόμα οι κλίκες των καλών πιατσών που λειτουργούν σαν τραμπούκοι, εξακολουθούν να βγάζουν τα κέρατα τους και να δυσφημούν σε κάθε συναλλαγή με πελάτη τον κλάδο τους. ΜΗΝ γίνεις σαν και αυτούς.
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Έχω φίλο ντελιβερα που καθαρίζουν μικτα 1000 το μήνα με 7 ώρες δουλειάς και ζη οικογένεια με ένα παιδί και προίκα σπίτι.
Έχω κολλητό ταρίφα που είναι λιγα μέτρα απ τον Κορυδαλλό λόγο χρεων.
Διάλεξε και πάρε φίλε μου !!!!χαχα
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
τύπε, είναι ευρέως γνωστό, το λένε και οι ίδιοι μάλιστα, ότι θα ανέβουνε κατακόρυφα οι επιτυχίες σου με το φύλο το ασθενές, οπότε αξίζει λίγη εργασία για  πενταροδεκάρες


το ερώτημα σου, πώς και κάθονται τόσοι και συνεχίζουν αν δεν είναι επικερδές, είναι λίγο αφελές, δεν μιλάμε για μεγαλοστελέχη σε φαρμακευτική που χρεωκόπησε και περιμένουν άλλες 5 φαρμακευτικές, μιλάμε για άτομα που βγάζουν μεροκάματο οδηγώντας σαν μαλάκες

για όποιον το θεωρήσει αυτό κακία ή ύβρη:
το να μου τους συγκρίνεις με άεργους ή απατεώνες ή δεν ξέρω τι δεν μου λέει κάτι, η αλήθεια είναι ότι οι 99 στους 100 είχανε πάντα το μυαλό τους στην λαμογιά (και μπράβο στον εκατοστό γιατί η διαφοροποίηση του σε ένα επάγγελμα που είναι τόσο βουτηγμένο στην σαπίλα είναι διπλή μαγκιά για αυτόν) και αν οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κρατούσαν σε τράπεζα τα λεφτά που είχαν φάει σε τζόγο κλπ, τώρα θα ήταν πολύ πιο ήσυχοι (ταξιτζήδες μου τα έχουνε πει αυτά)

συνοψίζοντας, προφανώς κάντο αν τα ζυγίσεις και το αποφασίσεις, προφανώς τα "πολλα ατομα που βλεπεις να συνεχιζουν να το κανουν" δεν ειναι εγγυηση αξιοπρεπούς κερδοφορίας και προφανώς υπάρχουν ακόμα οι κλίκες των καλών πιατσών που λειτουργούν σαν τραμπούκοι, εξακολουθούν να βγάζουν τα κέρατα τους και να δυσφημούν σε κάθε συναλλαγή με πελάτη τον κλάδο τους. ΜΗΝ γίνεις σαν και αυτούς.
Μην ακούς τη λένε όλοι αυτοί που κατακρίνουν το ταξί.
Οι ίδιοι κάποια στιγμή θα το χρειαστούν,για τη γιαγιά τους το παπού τη μάνα ένα επείγον περιστατικό ένα τραυματία,μια έγκυο κλπ
Και τότε φίλε μου ως εκ θαύματος,ο αλήτης,λεχρίτις,κλέφτης ταρίφας θα γίνει ο Θεός τους.
Τα καλά και συμφέροντα ,που λέει και ο σοφός λαός.!!!
 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
τύπε, είναι ευρέως γνωστό, το λένε και οι ίδιοι μάλιστα, ότι θα ανέβουνε κατακόρυφα οι επιτυχίες σου με το φύλο το ασθενές, οπότε αξίζει λίγη εργασία για  πενταροδεκάρες


το ερώτημα σου, πώς και κάθονται τόσοι και συνεχίζουν αν δεν είναι επικερδές, είναι λίγο αφελές, δεν μιλάμε για μεγαλοστελέχη σε φαρμακευτική που χρεωκόπησε και περιμένουν άλλες 5 φαρμακευτικές, μιλάμε για άτομα που βγάζουν μεροκάματο οδηγώντας σαν μαλάκες

για όποιον το θεωρήσει αυτό κακία ή ύβρη:
το να μου τους συγκρίνεις με άεργους ή απατεώνες ή δεν ξέρω τι δεν μου λέει κάτι, η αλήθεια είναι ότι οι 99 στους 100 είχανε πάντα το μυαλό τους στην λαμογιά (και μπράβο στον εκατοστό γιατί η διαφοροποίηση του σε ένα επάγγελμα που είναι τόσο βουτηγμένο στην σαπίλα είναι διπλή μαγκιά για αυτόν) και αν οι περισσότεροι ιδιοκτήτες κρατούσαν σε τράπεζα τα λεφτά που είχαν φάει σε τζόγο κλπ, τώρα θα ήταν πολύ πιο ήσυχοι (ταξιτζήδες μου τα έχουνε πει αυτά)

συνοψίζοντας, προφανώς κάντο αν τα ζυγίσεις και το αποφασίσεις, προφανώς τα "πολλα ατομα που βλεπεις να συνεχιζουν να το κανουν" δεν ειναι εγγυηση αξιοπρεπούς κερδοφορίας και προφανώς υπάρχουν ακόμα οι κλίκες των καλών πιατσών που λειτουργούν σαν τραμπούκοι, εξακολουθούν να βγάζουν τα κέρατα τους και να δυσφημούν σε κάθε συναλλαγή με πελάτη τον κλάδο τους. ΜΗΝ γίνεις σαν και αυτούς.
σ ευχαριστω για την μακροσκελη απαντηση. δεν εχω σκοπο ουτε να το παιζω γαμιας, ουτε χαρος των δρομων, ουτε ξερολας.
Να εργαστω θελω. Εστω κ με ενα 30αρι καθαρο την μερα

Έχω φίλο ντελιβερα που καθαρίζουν μικτα 1000 το μήνα με 7 ώρες δουλειάς και ζη οικογένεια με ένα παιδί και προίκα σπίτι.
Έχω κολλητό ταρίφα που είναι λιγα μέτρα απ τον Κορυδαλλό λόγο χρεων.
Διάλεξε και πάρε φίλε μου !!!!χαχα

φιλε αυτο δεν λεει κατι. μπορει ο κολλητος σου να παιζει τζογο κ να πηγαινε σε πουτανες. αυτο ειναι θεμα διαχειρισης
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Εστω κ με ενα 30αρι καθαρο την μερα
Αν δεν είναι δικό σου ξεχάσετε!!!
Νέος,άπειρος με νικιαρικο αμάξι και μισο !!!!ούτε στον ύπνο σου.
Τόσα δεν βγάζουν οι ιδιοκτήτες.
Κάνα 10,00/12,00 και να λες και ευχαριστώ που δεν βάζεις και απ τη τσέπη σου.
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Βέβαια υπάρχει και η τύχη του πρωτάρη!!!!!αλλά συνήθως δεν κρατάει πολύ.
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Αυτά από μένα ..σε αφήνω γιατί ήρθε η σειρά μου να φορτωσω απ το Βενιζέλος.(μετά από 5 ώρες αναμονή)
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
μαλακες λυπηθειτε μας ρε !!!

οχι αλλα ταξι !!

κατεβαινεις συνταγμα και ειναι περισσοτερα τα ταξι απο τα κανονικα αυτοκινητα

δεν μπορωωωωωωωωωω αλλο κιτριναδιιιιι ρεεε μας εχετε πεθανειιι

 
Εγγρ.
29 Δεκ 2016
Μηνύματα
1.363
Like
279
Πόντοι
36
Αυτά από μένα ..σε αφήνω γιατί ήρθε η σειρά μου να φορτωσω απ το Βενιζέλος.(μετά από 5 ώρες αναμονή)


hellow tourist tourist?
oh yes, from here to syntagma?
ekato europoula, for you onlyyy, volume up to dirty fm and i open windows to smoke a malboro, have fun!
 

kostasasximos86

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2016
Μηνύματα
4.926
Κριτικές
8
Like
614
Πόντοι
326
hellow tourist tourist?
oh yes, from here to syntagma?
ekato europoula, for you onlyyy, volume up to dirty fm and i open windows to smoke a malboro, have fun!

φιλε τους τουριστες τους πηδανε παντου

τραβα μια κανενα μεξικο η αργεντινη να δεις τι σκατοταριφες αρχιδια εχει

δεκα φορες χειροτερους απο ελλαδα

μεξικο νομιζω ειναι με διαφορα τα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ εβερ

μετα ερχονται ολοι οι υπολοιποι
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
8
Like
3.199
Πόντοι
456
καλησπερα τυπαρες

Πιστευετε οτι αξιζει στην ελλαδα της κρισης να ασχοληθει καποιος με το επαγγελμα του ταξι?
μιλαω για οδηγος αποκλειστικα, οχι ιδιοκτητης ή αγορα ολοκληρου ταξι κλπ.
οδηγος-υπαλληλος σε καποιον ιδιοκτητη ταξι

τι χρειαζεται να εχεις περα απο το διπλωμα ταξι που βγαζεις σε καποια σχολη οδηγων με 120€ ?
τι πληρωνεις για μια βαρδια ?
τι αλλες υποχρεωσεις εχεις γενικα ?

αξιζει να το δοκιμασει κανεις?
ξερω οτι ολοι κλαιγονται οτι δεν εχει δουλεια, οτι εχει ουρες κ περιμενουν ωρες κλπ, αλλα παραμενουν εκει κ εχουν να ταϊσουν οικογενειες παιδια κλπ.. αρα κατι κινηται ακομη..
οποιος μπορει ας δωσει καμια πληροφορια  γενικα οτιδηποτε
Προσωπικα ενδιαφερομαι για Θεσσαλονικη, δεν ξερω αν εχει διαφορές σχετικα με την Αθηνα...

Ευχαριστω προκαταβολικα


Ταξακι και οδηγος σε γραφειο αγορι αξιζει με 1000.Δοκιμασμενο απο πολυ κοσμο και αποδιδει καλυτερα.4-5 δρομολογια και πας σπιτι με ενα 60αρακι.
 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
Ταξακι και οδηγος σε γραφειο αγορι αξιζει με 1000.Δοκιμασμενο απο πολυ κοσμο και αποδιδει καλυτερα.4-5 δρομολογια και πας σπιτι με ενα 60αρακι.

τι ακριβως εννοεις? δωσε πληροφοριες αν θες. ευχαριστω
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
φιλε μου κ εγω δεν εχω κατι καλυτερο να κανω. ταξι απο δικους μου δεν εχω. Ουτε ξερω τα "κολπα" οπως λεει ο φαξ... σκοπος μου ειναι να το νοικιαζω κ να βγαζω ενα χαρτζηλικι οπως λες. παιδια σκυλια δεν εχω. ουτε πλουσιος περιμενω να γινω απο ταξι. Απλα θελω να μαθω αν ειναι εφικτο εστω κ το χαρτζηλικι σε μια 12ωρη βαρδια

Όχι ρε πούστη μου...δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει σε αυτή τη γαμημένη χώρα. Άκου "Απλα θελω να μαθω αν ειναι εφικτο εστω κ το χαρτζηλικι σε μια 12ωρη βαρδια" !!!
Τι λες παλικάρι μου? Δουλειά και αμοιβή πρέπει να σκέφτεσαι. Το χαρτζιλίκι το έπαιρνες από τη γιαγιά και τους γονείς όταν ήσουν μικρός.
 

sotirakis69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
146
Κριτικές
23
Like
517
Πόντοι
291
Βάρδια για ολόκληρο 50,00 έως 55,00
ΙΚΑ 10,40
Καύσιμο περίπου 20,00εως 25,00
Ζητα ρολογιού περίπου 15,00...25,00
Σύνολο κάθε μέρα περίπου 100,00
Όταν δουλεύεις 15 17 ώρες την ημέρα και κανεις τζιρο 140,00. 150.00 ευρώ σου μένουν 40,00 50,00 μικτό μεροκάματο.
Αλλά όταν λέμε δουλειά ,δουλειά.οχι καφενείο,πουτανες κλπ.
Ααα!!και 30 31 μερες το μήνα χωρίς ρεπό.οποιος έχει αρχιδ@ρές ας γινη ταρίφας.

τόσο ακριβό είναι το Ζήτα ?

Όχι πουτάνες; Μια χαρά βλέπω ταρίφες αραγμένους σε πιάτσες να καυλαντίζουν με πουτάνες ή ταξί με αλάρμ αναμμένα και ο οδηγός άφαντος και αραγμένα έξω από οίκους ανοχής, πάντως έτσι όπως τα περιγράφεις θα φθαρείς σαν άνθρωπος, η πολλή δουλειά και χωρίς κάποιο σοβαρό αντίτιμο σε φθείρει ψυχολογικά και θα σε κάνει ζόμπι, σε οδηγεί αργά και σταθερά στην παρακμή, έτσι και ο ταρίφας. Για μένα ανούσιο επάγγελμα πλέον στις μέρες μας, εκτός αν συνεργάζεσαι με κανένα γραφείο ή με τίποτα μπουρδέλα και παίρνεις κούρσες τις κοπέλες, αλλιώς ποιος παίρνει στις μέρες μας ταξί αν δεν είναι πολύ ανάγκη;
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
8
Like
3.199
Πόντοι
456
τι ακριβως εννοεις? δωσε πληροφοριες αν θες. ευχαριστω

Καποιος τις πηγαινοφερνει λογικα ετσι δεν ειναι?Δεν πανε μονες..Ε αυτος ο καποιος μπορει να εισαι και εσυ ας πουμε.Δεν το εχω δοκιμασει αλλα πολλοι το δουλευουν ετσι.Απο το να περιμενεις να <δαγκωσεις> κανενα τουριστα στο αεροδρομιο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom