Νέα

Οδηγος ταξι - Αξιζει ?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα bak14
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 92
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
για να καταλαβω αυτο που λες ειναι απολυτο? δλδ η επιλογη να νοικιαζω κ να δουλευω ενα ταξι για 12ωρες την ημερα 5-6 φορες την εβδομαδα δεν υπαρχει? φυσικα κ μιλαμε για δουλεια κ οχι να μαλακιζομαι αλλα θες να πεις οτι ολοι δουλευουν 17 ωρες για 40-50ευρω ?
Ακριβώς φίλε έτσι είναι.
Αν δουλέψει ς 8 ώρες δεν θα βγάλεις ούτε τα έξοδα ,αν το έχεις ολόκληρο.
Αν το έχεις μισό , μπορεί να σου κάνουν 10 12 ευρω
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
φιλε οτι δεν θα μενει τπτ τι εννοεις? για αποταμιευση ή για καθαρο κερδος στο τελος της ημερας? γιατι αν ειναι ετσι τοτε πως δουλευουν τοσα πολλα ατομα ως οδηγοι σε αλλους?
Πολλές φορές θα είσαι κ μείον.Τπτ δεν είναι σταθερό σε αυτό το επάγγελμα.Όταν λέω δε θα σ μένει τπτ,εννοώ οτι δεν αξίζει με τπτ να δουλεύεις 12 ώρες(μια βάρδια) για ένα 20ευρο..
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
για να καταλαβω αυτο που λες ειναι απολυτο? δλδ η επιλογη να νοικιαζω κ να δουλευω ενα ταξι για 12ωρες την ημερα 5-6 φορες την εβδομαδα δεν υπαρχει? φυσικα κ μιλαμε για δουλεια κ οχι να μαλακιζομαι αλλα θες να πεις οτι ολοι δουλευουν 17 ωρες για 40-50ευρω ?
Αν το νοικιάζεις μισό,θα έχεις ένα σκ εσύ κ ένα ο συναίτερος.Αν το νοικιάζεις ολόκληρο θα έχεις μία μέρα ρεπό.
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
504
Πόντοι
316
έτσι όπως τα λέτε καλύτερα πακετας σε κανένα γυράδικο-πιτσαρία με 4ε την ώρα και κάποια ένσημα. Μόνο έξοδο το παπί και η βενζίνη. σε κυριλέ περιοχές παίζουν ακόμα μπουρμπούρια.
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
Σκέψου όμως πως αν γίνεις οδηγός ταξί, θα αποκτήσεις αυτόματα την απόλυτη γνώση για οποιοδήποτε θέμα (και θα το λες με το κλασσικό "άσε φιλαράκι να σου πω εγώ πως έχουν τα πράματα") και επιπλέον θα λες ιστορίες στο κόσμο για τις γκόμενες που πηδάς μέσα στο ταξί!  
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
έτσι όπως τα λέτε καλύτερα πακετας σε κανένα γυράδικο-πιτσαρία με 4ε την ώρα και κάποια ένσημα. Μόνο έξοδο το παπί και η βενζίνη. σε κυριλέ περιοχές παίζουν ακόμα μπουρμπούρια.
Εννοείται ρε.Θα είναι κ αφορολόγητα..
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Άκου όμως και κάτι ευχάριστο.
Μπορεί μια μέρα να σου κάτσει μια καλή δουλειά(200,00)ευρώ ας πούμε.
Να πας ένα ταξίδι!!
Τότε ισοφάριζις την χασουρα.
Το επάγγελμα είναι θέμα τύχης τις περισσότερες φορές.
Μπορεί σε 5 ώρες να πάρεις 200,00 300,00 και άλλες μέρες να παλεύεις 15 ώρες και να μην έχεις βγάλει ούτε τα έξοδα.γαματα κολοδουλια είναι και αν δεν έχεις υπομονή ψυχραιμία,άριστα αντανακλαστικά κλπ άντε να κάνεις κάτι άλλο!!!
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Εαν νοικιάζεις ταξι για 9 ωρες κ δουλεύεις σερί κ δεν ψωλοβαρας σε πιάτσες το πολυ να βγΑλεις 30 ευρω καθαρά την ήμερα συν οτι μαλθακόποίησε, γίνεσαι τεμπέλης κ κοπροσκυλος ή ταβλαδόρος
Ταβλαδόροι λέγονται οι ταρίφες του αεροδρομίου

Εαν δεν ειναι δικό σου το ταξι , Ξεχασετο

 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
Πολλές φορές θα είσαι κ μείον.Τπτ δεν είναι σταθερό σε αυτό το επάγγελμα.Όταν λέω δε θα σ μένει τπτ,εννοώ οτι δεν αξίζει με τπτ να δουλεύεις 12 ώρες(μια βάρδια) για ένα 20ευρο..

φιλε το 12ωρο / 20ευρω νομιζω μου φαινεται απιθανο να ειναι κατι το συνηθισμενο και να δουλευει τοσος κοσμος με οικογενεια κλπ... εσυ εισαι του επαγγελματος αν επιτρεπεται?
 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
Ακριβώς φίλε έτσι είναι.
Αν δουλέψει ς 8 ώρες δεν θα βγάλεις ούτε τα έξοδα ,αν το έχεις ολόκληρο.
Αν το έχεις μισό , μπορεί να σου κάνουν 10 12 ευρω
μισο λεπτο... τι εννοεις αν δουλεψεις 8ωρες δεν θα βγαλεις τα εξοδα αν το εχεις ολοκληρο? οταν νοικιαζεις μισο ταξι δεν σημαινει οτι το νοικιαζεις για 12ωρες την ημερα? εγω πχ που ειμαι διατεθειμενος να δουλεψω 12ωρες την ημερα δεν θα εχω ενα 30άρι τουλαχιστον κερδος στο τελος της βαρδιας?
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Όπως έλεγε ο Ρέηγκαν, η καλύτερη κοινωνική παροχή είναι να έχεις δουλειά.
Ελάχιστα πράγματα κάνει καλύτερα και φτηνότερα από τον ιδιώτη το κράτος. Και πάλι πολλοί έχουν αμφιβολίες.
Με τη νοοτροπία του δήθεν "κοινωνικού κράτους" έχουμε καταντήσει ένα κράτος τεμπέληδων που οι μισοί ζουν αραχτοί εις βάρος των άλλων μισών που ζουν σαν σκλάβοι. Το κακό είναι ότι οι τεμπέληδες ψηφίζουν σε μπλοκ και οι σκλάβοι ψηφίζουν ό,τι να'ναι.
Τους σκλάβους τους έχουν πείσει μάλιστα πως υπάρχει μεγάλη φοροδιαφυγή και γι'αυτό πληρώνουν απίστευτους σουρεαλιστικούς φόρους..

Συμπέρασμα, oταν αγωνιστείς και έχεις μια δουλεια τότε γίνεσαι πραγματικά ανεξαρτητος και σωστός, κριτικός πολίτης...!!! Αυτό τρέμουν μια ζωή τα κόμματα εξουσίας και κυρίως η αριστερά....!!
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες..δλδ,τι?Όλοι οι ταρίφες είναι ανίκανοι??
Δεν υπάρχουν ανίκανοι!!!!δεν είπα αυτό.
Απλά παθαίνεις διάφορα,από προστάτη , παχυσαρκία, καρδιά, μέχρι εγκεφαλικό!!!!!!
 

mars_ch

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Απρ 2012
Μηνύματα
1.303
Κριτικές
7
Like
504
Πόντοι
316
Εννοείται ρε.Θα είναι κ αφορολόγητα..

συνήθως παίζει επίσημος μισθός και ένσημα 12ωρης απασχόλησης την εβδομάδα με πρόσληψη. τα υπόλοιπα τα παίρνεις μαυρα και αν σου κάθονται και μπουρμπουαρ είσαι άρχοντας
 

fax

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιαν 2009
Μηνύματα
228
Like
1
Πόντοι
1
μισο λεπτο... τι εννοεις αν δουλεψεις 8ωρες δεν θα βγαλεις τα εξοδα αν το εχεις ολοκληρο? οταν νοικιαζεις μισο ταξι δεν σημαινει οτι το νοικιαζεις για 12ωρες την ημερα? εγω πχ που ειμαι διατεθειμενος να δουλεψω 12ωρες την ημερα δεν θα εχω ενα 30άρι τουλαχιστον κερδος στο τελος της βαρδιας?
Μην κάνεις όνειρα και ιδικά σαν νέος οδηγός που δεν ξέρεις τα κόλπα.
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
φιλε το 12ωρο / 20ευρω νομιζω μου φαινεται απιθανο να ειναι κατι το συνηθισμενο και να δουλευει τοσος κοσμος με οικογενεια κλπ... 
Τόσος κόσμος που δουλεύει,μπορεί να μην έχει κάτι καλύτερο να κάνει.Μπορεί να είναι άνεργοι,μπορεί να έχουν βρει το ταξί απο γονείς κτλ..Το θέμα είναι οτι αν το νοικιάζεις βγάζεις ένα χαρτζιλίκι.Αμ είναι δικό σου βγάζεις ένα μέσο προς ικανοποιητικό μεροκάματο..
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
Αααα...κ παρακάλα να μην τρακάρεις ποτέ με δική σου ευθύνη..Απλά καταστράφηκες..
 
OP
OP
bak14

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
Τόσος κόσμος που δουλεύει,μπορεί να μην έχει κάτι καλύτερο να κάνει.Μπορεί να είναι άνεργοι,μπορεί να έχουν βρει το ταξί απο γονείς κτλ..Το θέμα είναι οτι αν το νοικιάζεις βγάζεις ένα χαρτζιλίκι.Αμ είναι δικό σου βγάζεις ένα μέσο προς ικανοποιητικό μεροκάματο..
φιλε μου κ εγω δεν εχω κατι καλυτερο να κανω. ταξι απο δικους μου δεν εχω. Ουτε ξερω τα "κολπα" οπως λεει ο φαξ... σκοπος μου ειναι να το νοικιαζω κ να βγαζω ενα χαρτζηλικι οπως λες. παιδια σκυλια δεν εχω. ουτε πλουσιος περιμενω να γινω απο ταξι. Απλα θελω να μαθω αν ειναι εφικτο εστω κ το χαρτζηλικι σε μια 12ωρη βαρδια
 

manaconda13

Σπουδαίος
Εγγρ.
30 Νοε 2010
Μηνύματα
1.679
Κριτικές
24
Like
2.397
Πόντοι
2.420
φιλε μου κ εγω δεν εχω κατι καλυτερο να κανω. ταξι απο δικους μου δεν εχω. Ουτε ξερω τα "κολπα" οπως λεει ο φαξ... σκοπος μου ειναι να το νοικιαζω κ να βγαζω ενα χαρτζηλικι οπως λες. παιδια σκυλια δεν εχω. ουτε πλουσιος περιμενω να γινω απο ταξι. Απλα θελω να μαθω αν ειναι εφικτο εστω κ το χαρτζηλικι σε μια 12ωρη βαρδια
Μπορείς να ξεκινήσεις τότε δοκιμαστικά κ βλέπεις.Η καλύτερη εποχή του ταξί είναι τις ημέρες των Χριστουγέννων κ οι χειρότερες ειναι μετά το τέλος των γιορτών (Χριστούγεννα,Πάσχα) κ τώρα το καλοκαίρι που λείπουν όλοι.. Τον υπόλοιπο χρόνο ο μέσος όρος είναι αυτός που σ είπα πιο πάνω..
Κ μη νομίζεις οτι θα δουλεύεις 12ωρα.Μετα απο λίγο καιρό θα βαρεθείς απο την αναδουλειά κ θα αρχίσεις να κωλοβαράς..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom