Νέα

Προσωπική άποψη για ξένες σειρές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tesla82
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 5K
  • Εμφανίσεις 282K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Manimal

Ανώτατος
Εγγρ.
9 Φεβ 2020
Μηνύματα
21.267
Κριτικές
7
Like
38.111
Πόντοι
10.411
Έχουν βγει στο Disney plus εδώ και καιρό τα τελευταία.
Το Netflix έχει μείνει πίσω.
Πάντως δεν δείχνει και πολύ από αυτούς.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Κορυφή το τελευταίο, αλλά η μικρή με τέτοια φάτσα δε βλέπεται λέμε.
Αυτή που έπαιξε την μάνα της,είναι αυτή που κάνει την Ellie στο παιχνίδι
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
το liason ειναι καλο; βλεπω εχει καλους ηθοποιους.
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Εμένα δεν μου αρέσουν τόσο οι σημερινες σειρές .Την μοναδική που θα πρότεινα είναι το μανταλοριαν ως φαν των σταρ γορς (έχω δει τις δυο σεζόν και ήταν τρομερές οχι την καινούργια ).Πιστεύω ότι σειρές όπως μαγκαιβερ ,ταιμ τούνελ ,ομάδα δράσης 21,το μυστήριο της Παρασκευής(το έδειχνε ο αντενννα ) ,το μυστήριο του χρυσού πιθηκου (το έδειχνε η ΕΡΤ μεταγλωττισμένο ),το γυμνάσιο ντεγκρασι (και αυτό το έδειχνε η ΕΡΤ με τα παιδάκια που αντιμετωπιζαν διαφορά προβλήματα όπως ναρκωτικά ),saved by the bell (πριν χτυπήσει το κουδούνι το έδειχνε το μεγκα με τον ζακ Μορίς ),δοκτορ χου (το οποίο συνεχιζεται μέχρι και σήμερα αλλα με τον τρομερό τομ Μπέικερ ) και πολλές άλλες της δεκαετίας 70,80 ,90 δεν ξαναβγαίνουν .(τις ξαναβλέπεις μέχρι και σήμερα ).
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Εμένα δεν μου αρέσουν τόσο οι σημερινες σειρές .Την μοναδική που θα πρότεινα είναι το μανταλοριαν ως φαν των σταρ γορς (έχω δει τις δυο σεζόν και ήταν τρομερές οχι την καινούργια ).Πιστεύω ότι σειρές όπως μαγκαιβερ ,ταιμ τούνελ ,ομάδα δράσης 21,το μυστήριο της Παρασκευής(το έδειχνε ο αντενννα ) ,το μυστήριο του χρυσού πιθηκου (το έδειχνε η ΕΡΤ μεταγλωττισμένο ),το γυμνάσιο ντεγκρασι (και αυτό το έδειχνε η ΕΡΤ με τα παιδάκια που αντιμετωπιζαν διαφορά προβλήματα όπως ναρκωτικά ),saved by the bell (πριν χτυπήσει το κουδούνι το έδειχνε το μεγκα με τον ζακ Μορίς ),δοκτορ χου (το οποίο συνεχιζεται μέχρι και σήμερα αλλα με τον τρομερό τομ Μπέικερ ) και πολλές άλλες της δεκαετίας 70,80 ,90 δεν ξαναβγαίνουν .(τις ξαναβλέπεις μέχρι και σήμερα ).
Μετριο το μανταλοριαν..αφου εισαι φαν δες το αντορ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Αυτό το αντορ φίλε γιακουζα το έχει καποιο από τις δυο συνδρομητικές πλατφόρμες το νετφλιξ και το ντισνευ πλας ;Να είσαι καλά .
 

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Αυτό το αντορ φίλε γιακουζα το έχει καποιο από τις δυο συνδρομητικές πλατφόρμες το νετφλιξ και το ντισνευ πλας ;Να είσαι καλά .
Δεν ξερω φιλε, εγω δεν προλαβαινω και οταν εχω χρονο τα βλεπω σε πειρατικα σαιτ. Αν θελεις σου λεω σε ποια
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Αυτό το αντορ φίλε γιακουζα το έχει καποιο από τις δυο συνδρομητικές πλατφόρμες το νετφλιξ και το ντισνευ πλας ;Να είσαι καλά .
Το Andor είναι της Disney αφού είναι Star wars.
Οπότε ξέρεις πού θα το βρεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Εμένα δεν μου αρέσουν τόσο οι σημερινες σειρές .Την μοναδική που θα πρότεινα είναι το μανταλοριαν ως φαν των σταρ γορς (έχω δει τις δυο σεζόν και ήταν τρομερές οχι την καινούργια ).Πιστεύω ότι σειρές όπως μαγκαιβερ ,ταιμ τούνελ ,ομάδα δράσης 21,το μυστήριο της Παρασκευής(το έδειχνε ο αντενννα ) ,το μυστήριο του χρυσού πιθηκου (το έδειχνε η ΕΡΤ μεταγλωττισμένο ),το γυμνάσιο ντεγκρασι (και αυτό το έδειχνε η ΕΡΤ με τα παιδάκια που αντιμετωπιζαν διαφορά προβλήματα όπως ναρκωτικά ),saved by the bell (πριν χτυπήσει το κουδούνι το έδειχνε το μεγκα με τον ζακ Μορίς ),δοκτορ χου (το οποίο συνεχιζεται μέχρι και σήμερα αλλα με τον τρομερό τομ Μπέικερ ) και πολλές άλλες της δεκαετίας 70,80 ,90 δεν ξαναβγαίνουν .(τις ξαναβλέπεις μέχρι και σήμερα ).
Το Obi Wan το έχεις δει;
Το Bobba Fet το έχεις δει;
Όλα Star Wars φάση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

yakuza old boy

Σπουδαίος
Εγγρ.
16 Νοε 2019
Μηνύματα
6.016
Κριτικές
23
Like
7.620
Πόντοι
3.346
Το ομπι να το αποφυγεις, αν και εχει καλο προταγωνιστη..ψιλο πατατα ειναι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Έχω το νετφλιξ φίλε ξενιτεμένε να είσαι καλά για την πληροφορία .Θα το δω από διαδυκτιο .Όχι δεν τα έχω δει θα προσπαθήσω να τα δω και αυτά που έβαλες πρέπει να είναι καλά .Πάντως ο παΣκαλ που παίζει στο μανταλοριαν είναι τρομερός είναι ότι ο τομ Μπέικερ για το δοκτορ χου .
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.882
Πόντοι
3.846
Έχω το νετφλιξ φίλε ξενιτεμένε να είσαι καλά για την πληροφορία .Θα το δω από διαδυκτιο .Όχι δεν τα έχω δει θα προσπαθήσω να τα δω και αυτά που έβαλες πρέπει να είναι καλά .Πάντως ο παΣκαλ που παίζει στο μανταλοριαν είναι τρομερός είναι ότι ο τομ Μπέικερ για το δοκτορ χου .
Εφόσον σου αρέσει το Star Wars δες τα.
Για μένα που τα είδα όλα τα παραπάνω, η καλύτερη είναι το Mandalorian.
 

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Εκατσα και ειδα αυτο

MV5BYmI3N2EzOWQtZjFiMi00MjgwLTgzN2UtZGI0ZGY1ZDQyOTRiXkEyXkFqcGdeQXVyMTUzMTg2ODkz._V1_.jpg



Δεν το λές και κακό, πολυ ευχάριστα βλέπεται .. ωραιο και το τελος της πρωτης σεζόν για να σε κολλήσει για την 2η
Το μόνο που με χάλασε ήταν το ότι ενώ ο 1ος κύκλος ήταν προγραμματισμένος για 10 επεισόδια,στο 9ο τον σταμάτησαν, με την σύλληψη του Σταλλόνε.
Περιμένω τον 2ο κύκλο, αν και σε σύγκριση με αντίστοιχες σειρές (πχ The Sopranos), υστερεί, τόσο σε σενάριο, όσο και σε καστ
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.043
Like
72.100
Πόντοι
12.756
Το μόνο που με χάλασε ήταν το ότι ενώ ο 1ος κύκλος ήταν προγραμματισμένος για 10 επεισόδια,στο 9ο τον σταμάτησαν, με την σύλληψη του Σταλλόνε.
Περιμένω τον 2ο κύκλο, αν και σε σύγκριση με αντίστοιχες σειρές (πχ The Sopranos), υστερεί, τόσο σε σενάριο, όσο και σε καστ
σιγουρα Σοπρανος κτλ δεν προκειται να φτασει καποια σειρα , αυτες βγαινουν μια φορά και τελος ..

Οντως σενάριο ειναι μετριο , εχει λιγο μπερδεμα και επιρροες απο ολα αυτα που υπαρχουν στην αγορα, λιγο Σοπρανος , λιγο Μπρεικινγκ μπαντ, λιγο the wire .. μια απ όλα ειναι ..
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
Το μόνο που με χάλασε ήταν το ότι ενώ ο 1ος κύκλος ήταν προγραμματισμένος για 10 επεισόδια,στο 9ο τον σταμάτησαν, με την σύλληψη του Σταλλόνε.
Περιμένω τον 2ο κύκλο, αν και σε σύγκριση με αντίστοιχες σειρές (πχ The Sopranos), υστερεί, τόσο σε σενάριο, όσο και σε καστ
Ένταξει ρε παίδες μην μπαίνετε σε συγκρίσεις. Ειδικά με Σοπράνος που είναι δραματουργικά από τις καλύτερες όλων των εποχών. Αυτή εδώ με τον Σλάι είναι σαφώς πιο εύπεπτη και διασκεδαστική, αλλά δεν είναι και κάνα αριστούργημα. Βλέπεται όμως ευχάριστα και είναι πολύ προσεγμένη παραγωγή.
 

passionfruit

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2022
Μηνύματα
409
Κριτικές
5
Like
1.343
Πόντοι
481
Εμένα δεν μου αρέσουν τόσο οι σημερινες σειρές .Την μοναδική που θα πρότεινα είναι το μανταλοριαν ως φαν των σταρ γορς (έχω δει τις δυο σεζόν και ήταν τρομερές οχι την καινούργια ).Πιστεύω ότι σειρές όπως μαγκαιβερ ,ταιμ τούνελ ,ομάδα δράσης 21,το μυστήριο της Παρασκευής(το έδειχνε ο αντενννα ) ,το μυστήριο του χρυσού πιθηκου (το έδειχνε η ΕΡΤ μεταγλωττισμένο ),το γυμνάσιο ντεγκρασι (και αυτό το έδειχνε η ΕΡΤ με τα παιδάκια που αντιμετωπιζαν διαφορά προβλήματα όπως ναρκωτικά ),saved by the bell (πριν χτυπήσει το κουδούνι το έδειχνε το μεγκα με τον ζακ Μορίς ),δοκτορ χου (το οποίο συνεχιζεται μέχρι και σήμερα αλλα με τον τρομερό τομ Μπέικερ ) και πολλές άλλες της δεκαετίας 70,80 ,90 δεν ξαναβγαίνουν .(τις ξαναβλέπεις μέχρι και σήμερα ).
Καλή η αναδρομή σου. Μιας και είμαι κι εγώ εκείνης της γενιάς όμως, θα έλεγα ότι αν το δούμε ρεαλιστικά, εκείνες οι σειρές, πέρα από το συναισθηματικό δέσιμο που έχουμε γιατί ήμασταν στην εφηβεία ή παιδιά όταν τις βλέπαμε και ενδεχομένως θα μπορούσαμε για νοσταλγικούς λόγους να παρακολουθήσουμε κομμάτια τους και σήμερα που είμαστε μεσήλικες, είναι πολύ χαμηλότερου επιπέδου σε όλους τους τομείς.
Πριν λίγο καιρό είχα βρει στο youtube και έκατσα και είδα κάνα-δύο επεισόδια από το "Highway to Heaven" με το Μάικλ Λάντον που έκανε τον άγγελο που κατέβηκε στη γη. Ήταν το σίριαλ που έκανε μετά το "Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι". Το παρακολούθησα με αρκετή συγκίνηση γιατί μου θύμιζε εκείνη την εποχή, εκείνα τα χρόνια, αλλά αν θέλω να είμαι αντικειμενικός πρέπει να παραδεχτώ ότι δε βλεπόταν πια, είναι αρκετά παρωχημένη. Και μάλιστα η συγκεκριμένη είναι από τις καλύτερες σαν επίπεδο παραγωγής.
Υπάρχουν βέβαια και σημερινές σειρές που σεναριακά είναι πολύ λίγες σε σχέση με παλαιότερες, γιατί πλέον δίνεται έμφαση στον εντυπωσιασμό του θεατή και όχι τόσο στο ρεαλισμό ή τη σωστή δραματουργική δομή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: FARAW

Drunk Sinatra

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Ιαν 2023
Μηνύματα
594
Κριτικές
2
Like
2.889
Πόντοι
726
Ένταξει ρε παίδες μην μπαίνετε σε συγκρίσεις. Ειδικά με Σοπράνος που είναι δραματουργικά από τις καλύτερες όλων των εποχών. Αυτή εδώ με τον Σλάι είναι σαφώς πιο εύπεπτη και διασκεδαστική, αλλά δεν είναι και κάνα αριστούργημα. Βλέπεται όμως ευχάριστα και είναι πολύ προσεγμένη παραγωγή.
Το The Sopranos στηρίχθηκε περισσότερο στο σενάριο, πιστεύω. Άλλωστε οι ηθοποιοί που έπαιζαν (Γκαντολφίνι, Ιμπεριόλι, Μπράκο) ήταν όλοι τους μέχρι τότε δευτεροτρίτα ονόματα, χωρίς καμιά ιδιαίτερη φιλμογραφία (ο Γκαντολφίνι είχε παίξει έναν 2ο ρόλο στον Μεξικάνο με Μπραντ Πιτ και Τζούλια Ρόμπερτς, και η Λορέιν Μπράκο έναν 2ο ρόλο στα Καλά Παιδιά), με εξαίρεση ίσως τον Στιβ Μπουσέμι που ήταν μόνο στον 5ο κύκλο αν θυμάμαι καλά.
Ο Σταλλόνε είναι bigger than life που λένε και οι Αμερικάνοι, οπότε θα περίμενα κάτι περισσότερο, όχι από υποκριτικής άποψης αλλά από άποψη επιλογής σεναρίου, σκηνοθέτη και συμπρωταγωνιστών.
 

FARAW

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2018
Μηνύματα
1.833
Κριτικές
2
Like
6.362
Πόντοι
1.336
Συμφωνω σε αυτά που λες φίλε πασιον φρουιτ και μα είσαι καλά όπως και τους χρήστες ξενιτεμένος και γιακουζα .Να ξέρεις ότι κΆι τώρα βλέπω την σειρά κάθε Σάββατο κυριακο το έχει το μικρό σπίτι στο Λειβάδι στνν ΕΡΤ και μου αρέσει .Επίσης θα σου πω δυο σειρές το μαγκαιβερ που έχω ξεκινήσει να βλέπω τα επεισόδια της δεκαετίας του 80 με τον τρομερό ντιν Άντερσον και τον ντανα ελκαρ φυσικά είναι κάπως ξεπερασμένα για την δίκη μας εποχή αλλά Βλεπωντας επεισοδια από το μαγκαιβερ που έδειχνε το οπεν πιστεύω ότι είναι καλύτερα .Επίσης δες τα επεισόδια του δοκτορ χου με την μορφή του τομ μπεικερ μιλάμε για δεκατια 70 και 80 και δες τα σημερινά (έμένα δεν μου αρεσουν ενώ έχουν καλύτερα εφέ δεν έχουν καλό σενάριο ).Να είσαι καλά .
 

perfectnick

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουν 2021
Μηνύματα
31
Like
118
Πόντοι
0
Reacher, The old man ... αρκετή δράση αυτά και τώρα ξεκίνησα το FROM, πολύ καλή μου φαίνεται. Αυτά για τώρα τελευταία
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom