Νέα

Προσοχή στον ιό των 100 ευρώ!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα redmanftw
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 127
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

killing time

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουλ 2013
Μηνύματα
167
Like
46
Πόντοι
1
Έχει κανά χρόνο που την πάτησε συγγενής μου και ανέβηκε να μου χτυπήσει με την πιστωτική στο χέρι.  :) :)
Η επαναφορά όντως λύνει το πρόβλημα.
Το θέμα είναι πως με τον τρόπο που είναι σχεδιασμένα τα windows και εξαιτίας του πλήθους που τα χρησιμοποιεί δεν αρκεί να έχεις ένα antivirus.
Χρειάζεται και ένα έξτρα antispyware-antimalware που να το τρέχεις κάθε 15 μέρες για να σου πιάνει όσα ξεφεύγουν από το antivirus (ακόμη κι αν έχει φίλτρα antispyware πάνω)

Μια καλή πρόταση είναι αυτά τα 2
www.superantispyware.com/]http://www.superantispyware.com/[/url]

Και
www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/]http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/[/url]

(το πρώτο το έχει φτιάξει Έλληνας)

Η καλύτερη λύση (ειδικά αν έχεις desktop) είναι φυσικά αυτή που είπε φίλος παραπάνω.
Βάζεις linux και ησυχάζει το κεφάλι σου
Και από ιούς και όσον αφορά την απόδοση του μηχανήματος σου  :)

 
Εγγρ.
31 Αυγ 2012
Μηνύματα
36
Like
0
Πόντοι
0
Καλα ετοιμασου να τον ξανακολησεις...!Ειναι σαν ωρολογιακη βομβα σκαει ανα πασα στιγμη...!Ο καλυτερος τροπος ειναι η φορματ...η με καποιο προγραμμα να το λυσει..!
αμά ήταν να κάνουμε format για ψύλου πήδημα τότε ζήτω που καήκαμε. το system restore το κάνει για να μπορέσεις να ανοίξεις το μηχάνημα. αν ξέρεις μετά που να ψάξεις να τον βρεις τον ιό τότε είναι πολύ απλό να τον σβήσεις. εγώ επειδή λόγω δουλειάς την έχω κάνει αυτή την ιστορια καμιά 100αρια φορές έχω και άλλο τρόπο που δεν απαιτεί system restore....
 
Εγγρ.
31 Αυγ 2012
Μηνύματα
36
Like
0
Πόντοι
0
Έχει κανά χρόνο που την πάτησε συγγενής μου και ανέβηκε να μου χτυπήσει με την πιστωτική στο χέρι.  :) :)
Η επαναφορά όντως λύνει το πρόβλημα.
Το θέμα είναι πως με τον τρόπο που είναι σχεδιασμένα τα windows και εξαιτίας του πλήθους που τα χρησιμοποιεί δεν αρκεί να έχεις ένα antivirus.
Χρειάζεται και ένα έξτρα antispyware-antimalware που να το τρέχεις κάθε 15 μέρες για να σου πιάνει όσα ξεφεύγουν από το antivirus (ακόμη κι αν έχει φίλτρα antispyware πάνω)

Μια καλή πρόταση είναι αυτά τα 2
www.superantispyware.com/]http://www.superantispyware.com/[/url]

Και
www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/]http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free/[/url]

(το πρώτο το έχει φτιάξει Έλληνας)

Η καλύτερη λύση (ειδικά αν έχεις desktop) είναι φυσικά αυτή που είπε φίλος παραπάνω.
Βάζεις linux και ησυχάζει το κεφάλι σου
Και από ιούς και όσον αφορά την απόδοση του μηχανήματος σου  :)
πάρα πολύ καλά και τα δύο, ειδικά το δευτερο, είναι πολύ καλό για κάτι μαλακισμένα key logers, και είναι και πιο ασφαλές στη χρήση από το super antispyware το οποίο με έχει οδηγήσει μερικές φορές σε επανεγκατάσταση windows ή σε system restore. Και τα δύο πάντως πρέπει να συνυπάρχουν με ένα καλό antivirus. Η δική μου πρόταση είναι Panda Cloud που έχει και free edition
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
αμά ήταν να κάνουμε format για ψύλου πήδημα τότε ζήτω που καήκαμε. το system restore το κάνει για να μπορέσεις να ανοίξεις το μηχάνημα. αν ξέρεις μετά που να ψάξεις να τον βρεις τον ιό τότε είναι πολύ απλό να τον σβήσεις. εγώ επειδή λόγω δουλειάς την έχω κάνει αυτή την ιστορια καμιά 100αρια φορές έχω και άλλο τρόπο που δεν απαιτεί system restore....
Για πες  κ τον αλλον τροπο...!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Λοιπον επειδη η ανευθυνοτητα μερικων χωρις να ξερουν η νομιζουν πως ξερουν επειδη διαβαζουν μια λυση στο νετ κ μιας κ λες μεγαλε οτι εχεις 100αδες τετοια προβληματα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ για τον απλουστατο λογο οτι ο χρηστης χανει τα αρχεια του....κ 2ον δεν ξερεις ποτε κολησε ο ιος..!Η ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ αφου κατεβασουμε ενα anti-malware τοτε μπαινουμε σε safe mode με F8. Κανουμε εγκατασταση το προγραμμα κ το τρεχουμε..!ΕΑΝ ζηταει update τοτε μπαινουμε σε safemode with network. Ετσι ανοιγει κανονικα το pc το καθαριζουμε ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.....KAI EXOYME TO KEΦΑΛΙ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟ κ για τα αρχεια μας κ για το οτι καθαρισαμε τον ΙΟ..!ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ χαλατε την πιατσα...!
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Θα έχω τον νου μου...πάντως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος είναι απ' τα λίγα τμήματα της αστυνομίας που κάνει καλή δουλειά...ίσως επειδή αποτελείται από νέους ανθρώπους....
 
OP
OP
redmanftw

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
εγώ περιμένω την σωστη λύση που θα δώσει ο μπολντης
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Θα έχω τον νου μου...πάντως η δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος είναι απ' τα λίγα τμήματα της αστυνομίας που κάνει καλή δουλειά...ίσως επειδή αποτελείται από νέους ανθρώπους....
Εαν ηξερες με τι συνθηκες δουλευουν θα τρελαινοσουν..!Ειναι ενα τμημα που δεν υποστιριζεται σωστα απο το κρατος...ΕΑΝ ειχαν πιο σωστη υποδομη τοτε θα εκαναν θαυματα...!!!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εγώ περιμένω την σωστη λύση που θα δώσει ο μπολντης
Ποιο πανω ανεφερα ποια ειναι η σωστη κ η ποιο γρηγορη λυση κ σαφως η ποιο ασφαλεις..!Μην πειραξετε registry κ αλλες τετοιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ που λενε θα τα κανετε χειροτερα...!Ενα anti-malware σε safemode και εισται ΕΤΟΙΜΗ!!!!!!!! απλα κ ευκολα τα πραγματα...!
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Εαν ηξερες με τι συνθηκες δουλευουν θα τρελαινοσουν..!Ειναι ενα τμημα που δεν υποστιριζεται σωστα απο το κρατος...ΕΑΝ ειχαν πιο σωστη υποδομη τοτε θα εκαναν θαυματα...!!!

Το ξέρω!Γι' αυτά που έχουν, κάνουν καταπληκτική δουλειά!Σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις για εκεί όταν τελειώσω!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το ξέρω!Γι' αυτά που έχουν, κάνουν καταπληκτική δουλειά!Σκέφτομαι να δώσω εξετάσεις για εκεί όταν τελειώσω!
Δυσκολαααα αλλα δοκιμασε...!Εχω δει πως δουλεουν οταν δουλευα σε ενα project του υπουργειου....!Πραγματικα ειναι αξιοι...αλλα λιγο αρχαιες τακτικες...κ δινουν λεφτα πολλες φορες σε ασχετα προγραμματα...!
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
δεν θα στον πω, όταν φτάσεις να κάνεις αυτή τη δουλειά όσα χρόνια την κάνω κι εγώ τότε θα τον μάθεις...
Οκ μας επεισες για τα χρονια σου..μονο κ μονο απο την λυση που ειπες...χααχχαχαχα !Καλες λυσεις κ καλες δουλειες...!
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Δυσκολαααα αλλα δοκιμασε...!Εχω δει πως δουλεουν οταν δουλευα σε ενα project του υπουργειου....!Πραγματικα ειναι αξιοι...αλλα λιγο αρχαιες τακτικες...κ δινουν λεφτα πολλες φορες σε ασχετα προγραμματα...!

Θα δοκιμάσω αν βγει προκύρηξη γιατί είναι και το μόνο τμήμα της αστυνομίας που έχει μια γοητεία!Αν είχαν σύγχρονο εξοπλισμό θα έκανα θαύματα!

Έτσι και μπω θα εξαφανιστεί η ηλεκτρονική εγκληματικότητα...αυτά που ξέρατε κύριοι τελειώσαν!!!!  :2funny:
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Θα δοκιμάσω αν βγει προκύρηξη γιατί είναι και το μόνο τμήμα της αστυνομίας που έχει μια γοητεία!Αν είχαν σύγχρονο εξοπλισμό θα έκανα θαύματα!

Έτσι και μπω θα εξαφανιστεί η ηλεκτρονική εγκληματικότητα...αυτά που ξέρατε κύριοι τελειώσαν!!!!  :2funny:
αχχαχαχ θα στο ξαναπω ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΣΟ Κ ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΠ...!
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
αχχαχαχ θα στο ξαναπω ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΣΟ Κ ΤΟ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΠ...!

Το ξέρω αλλά μου αρέσει!Είναι ένας απ' τους στόχους μου!Και καλύτερα να έχεις άπιαστους στόχους παρά καθόλου στόχους! (κεντάω ο πούστης.... :2funny: :2funny: :2funny:)

Όσο για την ΕΥΠ, βίσμα θέλει....
 
Εγγρ.
31 Αυγ 2012
Μηνύματα
36
Like
0
Πόντοι
0
Λοιπον επειδη η ανευθυνοτητα μερικων χωρις να ξερουν η νομιζουν πως ξερουν επειδη διαβαζουν μια λυση στο νετ κ μιας κ λες μεγαλε οτι εχεις 100αδες τετοια προβληματα ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ για τον απλουστατο λογο οτι ο χρηστης χανει τα αρχεια του....κ 2ον δεν ξερεις ποτε κολησε ο ιος..!Η ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΩ αφου κατεβασουμε ενα anti-malware τοτε μπαινουμε σε safe mode με F8. Κανουμε εγκατασταση το προγραμμα κ το τρεχουμε..!ΕΑΝ ζηταει update τοτε μπαινουμε σε safemode with network. Ετσι ανοιγει κανονικα το pc το καθαριζουμε ΧΩΡΙΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.....KAI EXOYME TO KEΦΑΛΙ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟ κ για τα αρχεια μας κ για το οτι καθαρισαμε τον ΙΟ..!ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ χαλατε την πιατσα...!
έχεις κάνει ποτέ system restore? ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΑΡΧΕΙΑ, ΜΟΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΙΑΣ, να επαναφέρεις το συστημά σου ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΣΟΥ. 2ον, φυσικά και ξέρεις πότε κόλησες τοιν συγκεκριμένο ιό. θες να στο εξηγήσω γιατί? γιατί μόλις τον κολάς σου πετάγεται η μαλακία και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. η λύση που δίνεις εσύ είναι πολύ σωστή αλλά, αν τον έχεις κολήσει σε ένα pc που τιμολογεί και οι πελάτες περιμένουν ουρά να πάρουν τα τιμολόγιά τους, πες μου εσύν αν υπάρχει λόγος να γαμήσεις τον πελάτη σου για 2 ώρες ενώ μπορείς να του λύσεις το πρόβλημα σε 5 λεπτά και να είσαι ο θεός του. και τέλος θα συμφωνήσω μαζί σου, ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΤΕΧΝΙΚΟΎΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΟ GOOGLE.....
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Το ξέρω αλλά μου αρέσει!Είναι ένας απ' τους στόχους μου!Και καλύτερα να έχεις άπιαστους στόχους παρά καθόλου στόχους! (κεντάω ο πούστης.... :2funny: :2funny: :2funny:)

Όσο για την ΕΥΠ, βίσμα θέλει....
To βρηκες.....!!!!!!!!!!!!!Για να μπεις στην διωξη πρεπει να μπεις πρωτα στην Αστυνομια κ μετα απο εκει να κανεις τα χαρτια σου για εκει....!ΕΚΤΟΣ εαν ζητησουν πολιτικο προσωπικο....πραγμα ΔΥΣΚΟΛΟ. Οπως κ να εχει φιλε καλη επιτυχια σε οτι κ εαν κανεις...!Και μια συμβουλη εαν ειναι να ασχοληθεις με αυτο το επαγγελμα κοιτατο για εξω....ειναι καλυτερα..!ΕΑΝ τελειωνα σημερα την σχολη θα ειχα φυγει ηδη για εξω...!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom