Νέα

Που αλλού τρώμε τα λεφτά μας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα SpermBob
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 90
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Έτσι για να λέμε καμιά κουβέντα και να περνάει η ώρα, σκέφτηκα να κάνω αυτό το post για να δούμε που αλλού τρωμε τα λεφτά μας (εκτός φυσικά από το προφανές σπορ  :rolleyes:).

Ξεκινώντας από εμένα μπορώ να πω ότι αρκετά χρήματα από τον παρά που μπαίνει στην τσέπη μου ξοδεύω για:

1) PDAs, MP3 Players, Ο,τι έχει να κάνει με PlayStation και διάφορα άλλα ηλεκτρονικά gadgets που μπορεί να μου γυαλίσουν στο μάτι. Τελευταίο μου κόλλημα (με τις ζέστες) είναι οι μετεωρολογικοί σταθμοί.
2) Ρολόγια. Συνήθως επειδή κοστίζουν αρκετά χιλιάρικα ευρώ, πουλάω το προηγούμενο μου και με την διαφορά αγοράζω το καινούργιο που μου γυάλισε.
3) Φαγητό σε καλά εστιατόρια. Πρόκειται για μια πολυτέλεια που δικαιολογώ τουλάχιστον μου μια φορά την εβδομάδα.
4) Αυθεντικά προγράμματα για το PC/PDA μου. Με εξαίρεση τα προγράμματα της Microsoft (αδυνατώ να καταλάβω γιατί μετά από 10-15 χρόνια στα οποία έχει αποσβεστεί 1000 φορές το κόστος παραγωγής, ο Bill Gates εξακολουθεί και μου ζητάει 400 € για να αγοράσω το MS Office). Όλα τα άλλα προγράμματα τα αγοράζω γιατί σέβομαι τον κόπο των προγραμματιστών και θέλω να έχω την ικανοποίηση ότι συμβάλλω στην ανάπτυξη και την βελτίωση τους και χαίρομαι όταν οι κατασκευαστές το σέβονται έμπρακτα (π.χ. MLS Destinator)


Αντίθετα δεν ξοδεύω παραπανίσια ούτε cent (παρά μόνο αν υπάρξει ανάγκη) για:

1) Κινητά τηλέφωνα. Συνήθως αγοράζω ένα καλό μοντέλο και το κρατάω τουλάχιστον 3 χρόνια.
2) Ρούχα. Ψωνίζω μόνο όταν χαλάσουν τα παλιά μου.
3) Μπουζούκια. Όποτε έχω πάει (πάντα με το ζόρι ή προτροπή άλλων) κλαιω τα λεφτά μου. Όχι γιατί δεν πέρασα καλά, αλλά γιατί μπαίνω στο τρυπάκι και χαλάω 300-400 € με τα οποία σκέφτομαι αργότερα ότι θα μπορούσα κάλλιστα να αγοράσω μια δεκάδα παιχνίδια για το Play Station…
4) Αυθεντικά CD με μουσική. Όσο κι αν φωνάζουν περί πειρατείας κτλ. θεωρώ μέγιστη κλοπή τα 20-25€ που μου ζητάνε για να αγοράσω τον αγαπημένο μου δίσκο. Εξαιρούνται τα CD κλασσικής μουσικής που είναι σαφώς φτηνότερα και τα έχεις και για μία ζωή.
 
OP
OP
S

SpermBob

Τιμημένος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.009
Κριτικές
4
Like
28
Πόντοι
16
Ξέχασα να πώ οτι αυτά συνέβαιναν μέχρι σήμερα, γιατί σε μερικούς μήνες όλα μου τα λεφτά θα μου τα τρώνε τα δίδυμα μου  :grin:
 

Επισκέπτης
Τώρα στην φάση που είμαι χαλάω περισσότερα λεφτά για το σπίτι γενικά και για τον γιο μου!!! Επίσης, χαλάω κάποια φράγκα για το PC μου (κάναν δίσκο, κάνα φλασάκι, καμιά μνήμη, αναβάθμιση, κτλ).

Για ρούχα σπάνια, εκτός από κάνα κουστούμι για την δουλειά. Στην δουλειά είμαι κυριλέ, στην ζωή μου όμως λετσαρία του κερατά (τζην, t-shirts Metallica, Dream Theater και τέτοια!!!). Προχθες έτυχε και πήγα στην Sprider, πήρα ένα τζην και 3 πουκάμια κοντομάνικα στην ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ τιμή των 32 ευρώ όλα μαζί (ελέω εκπτώσεων!!!).

Επίσης, εκεί που δίνω φράγκα είναι και για το ΝΟVA!!! 63 ευρώπουλα τον μήνα (γιατί έχω το PVR και πληρώνω και της αδερφής μου) αλλά χαλάλι όμως γιατί αρχιμαλακίες των ελληνικών καναλιών δεν βλέπω. Είναι 756 ευρωπουλάκια τον χρόνο αλλά δεν στεναχωριέμαι ΚΑΘΟΛΟΥ που τα δίνω εκεί.

Στα κινητά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν είμαι και πολύ fan, απλά το αλλάζω κάθε χρόνο με την επιδότηση και δεν παίρνω και το super-duper της αγοράς. Κατά τα άλλα λογαριασμούς δεν έχω γιατί είναι εταιρικό και προσωπικό κινητό δεν έχω εκτός από μία Cosmocarta για τις "πορνηρές" δουλειές!!!

Λεφτά χώνω και στα εστιατόρια. Τι καλύτερο από μια καλή μάσα!!! Αλλά αν το φαγητό ή το service δεν ανταποκρίνεται στα λεφτά που δίνω, πολύ απλά δεν ξαναπατάω που να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα! Έχω αποκλείσει ήδη πολλά "καλά" εστιατόρια επειδή μου την έδωσε η ποιότητα του φαγητού ή το service από τον/την μαλακισμένο/μαλακισμένη, πιτσιρικά/πιτσιρίκα, σερβιτόρο/σερβιτόρα.

Τέλος, χαλάω φράγκα και για ταξίδια (αλλά κυρίως για ταξίδια εξωτερικού).

Για μπουζούκια δεν το συζητώ καν, δεν έχω πάει ποτέ στην ζωή μου και ούτε νομίζω να πάω και ποτέ. Για clubs ελάχιστα, πηγαίνω επίσης σπάνια (τώρα που το σκέφτομαι έχω να πάω και 1-2 χρόνια).

Αυτά...!

Α!!! Και φυσικά, χαλάω κάποια φράγκα στον πληρωμένο έρωτα... εννοείται!!!!
 

silver_bullet

Μέλος
Εγγρ.
3 Μαρ 2007
Μηνύματα
485
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
1
90% of my money I spent on women and cars.The rest I wasted.

George Best
 

papias

Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2006
Μηνύματα
243
Κριτικές
1
Like
3
Πόντοι
1
κινητο παιδια φαι και θα λεγα ειναι αρκετα πολλα
 

Heelover

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
9.250
Κριτικές
27
Like
15
Πόντοι
3.057
Βενζίνη 40 ευρώ την εβδομάδα
Κινητό 40 το μήνα
Ιντερνετ 20 το μήνα
Μπύρες
Βρώμικα
Cd 15 ευρώ το ένα, αλλά αρκετά σε ένα μήνα
δεν θυμάμαι άλλα....
 

Ryu

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Νοε 2006
Μηνύματα
2.017
Κριτικές
9
Like
13
Πόντοι
2.007
Κατ’ αρχας ξοδευω μονο δικα μου χρηματα. Δεν εχω πιστωτικες καρτες και δεν χρωσταω ουτε ενα Ευρω σε δανεια/δοσεις/γραμματια κτλ κτλ.

Θεωρω οτι ξοδευω χρηματα (καθαρα προσωπικα και φυσικα εκτος απο πουτανες)  πανω απο τον ανδρικο μεσο ορο σε:
1) Ακριβα παπουτσια. (Ντρεπομαι λιγο για αυτο, αλλα εχω μια σχετικη λοξα. Ισως να ειμαι  λιγο κομπλεξικος κ ματαιοδοξος σε αυτο το θεμα). :-
2) Βιβλια και χαρτες. Γενναιες καταθεσεις σε βιβλιοπωλεια/εκθεσεις/παλαιοπωλεια.   
3) Ειδη αλιειας.  Προσπαθω να καταρριψω την φραση «Δεν γαμας που δεν γαμας, δεν πας και για ψαρεμα?». Μπορεις ανετα και να ψαρευεις και να γαμας. Το θεμα ειναι να μην σου γαμαει αλλος τη γυναικα, οταν ψαρευεις...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.147
Κριτικές
491
Like
37.534
Πόντοι
41.447
 
3) Ειδη αλιειας.  Προσπαθω να καταρριψω την φραση «Δεν γαμας που δεν γαμας, δεν πας και για ψαρεμα?». Μπορεις ανετα και να ψαρευεις και να γαμας. Το θεμα ειναι να μην σου γαμαει αλλος τη γυναικα, οταν ψαρευεις...

πολύ καλό!
δύσκολο ρε φίλε όμως , να έχεις το νου σου!
βεβαια ειμαι της άποψης πως αν θέλει να σου γαμηθεί και σε μπουκάλι να τη βάλεις που λέει και ο λάος θα βρεί τον τρόπο να το κάνει...

 

Επισκέπτης
Προσωπικά χαλάω λεφτά σε:

1. Βιβλία
2. Ρούχα & Παπούτσια (λόγω  δουλείες και λόγω προσωπικού στυλ)
3. Ρολόγια (είναι το φετίχ μου)
4. Καλά Εστιατόρια
Και φυσικά πουτάνες :rockon: :rockon: :rockon:
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
1. Παλιές φωτογραφικές μηχανές
2. Εξοπλισμός και λειτουργία παραδοσιακού φωτογραφικού ερασιτενικού στούντιο (εμφάνιση , εκτύπωση ασπρόμαυρου)
3. Βιβλία
 

erasitexnis

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Ιουλ 2007
Μηνύματα
381
Κριτικές
10
Like
0
Πόντοι
1.225
ρουχα...πολλα ρουχα...εχω κολλημα!και οχι δεν ειμαι gay!
cd's
τα υπολοιπα καθημερινα μικροεξοδα δε μου αφηνουν περιθωρια για σπαταλες...!
φοιτητης ειμαι ο ανθρωπος.τι να κανω!?
 

billk

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
839
Κριτικές
4
Like
22
Πόντοι
6
Βενζινη,Βιβλια,Καφεδες...και φυσικα ΠΟΥΤΑΝΕΣ!!!
 

billk

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
839
Κριτικές
4
Like
22
Πόντοι
6
...Α και μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα...πως γινεται το μελος "Παθος για τη Γυναικα" ενω εχει μονο 98 μηνυματα να ειναι "Τιμημενος" ενω εγω με 540 να εχω ενα αστερακι λιγοτερο...?
 

erasitexnis

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Ιουλ 2007
Μηνύματα
381
Κριτικές
10
Like
0
Πόντοι
1.225
...Α και μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα...πως γινεται το μελος "Παθος για τη Γυναικα" ενω εχει μονο 98 μηνυματα να ειναι "Τιμημενος" ενω εγω με 540 να εχω ενα αστερακι λιγοτερο...?
σωστος ο φιλος!!που το προσεξες ρε θηριο??
ο λαος απαιτει απαντηση!!
 

AssFiller

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
6.084
Κριτικές
4
Like
26
Πόντοι
66
Συνήθιζα να δίνω τα χρήματα μου  σε :

1) Καλό ντύσιμο & αντρικά αξεσουάρ (γραβάτες, ρολόγια και άλλα κουραφέξαλα..)
2) Γυναίκες  ,κάποιες λίγες φόρες (ευτυχώς..κωλόφαρδος) είχε την μορφή πολύ ακριβού σπορ..
3) Και φυσικά το παιχνιδάκι των περισσοτέρων ανδρών…αυτοκινητάκια..

Τα τελευταία χρόνια όμως μου έχουν επιβάλει μοιραία μια πολύ κακή συνήθεια …Να δίνω με το ζόρι τα χρήματα μου στις τράπεζες…  :headbang: Γιατί άραγε???  :dancing:

Ευτυχώς που έχω επίγνωση της μαλακιάς μου… :jerking:
 

kokolongos

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Νοε 2005
Μηνύματα
2.421
Κριτικές
28
Like
19
Πόντοι
6.775
...Α και μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα...πως γινεται το μελος "Παθος για τη Γυναικα" ενω εχει μονο 98 μηνυματα να ειναι "Τιμημενος" ενω εγω με 540 να εχω ενα αστερακι λιγοτερο...?
παλι με αστερακια ασχολησε φιλε biilk?  Ξεκολα .εχει σημασια?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
...Α και μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα...πως γινεται το μελος "Παθος για τη Γυναικα" ενω εχει μονο 98 μηνυματα να ειναι "Τιμημενος" ενω εγω με 540 να εχω ενα αστερακι λιγοτερο...?

Υπήρχε σαιτ πριν γίνεις μέλος αγαπητέ

Προσοχή στην ποιότητα των ποστ - αυτή σε χαρακτηρίζει σα χρήστη. Οχι η ποσότητα.
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
...Α και μια ερωτηση λιγο ασχετη με το θεμα...πως γινεται το μελος "Παθος για τη Γυναικα" ενω εχει μονο 98 μηνυματα να ειναι "Τιμημενος" ενω εγω με 540 να εχω ενα αστερακι λιγοτερο...?

Φίλε billk....θα σου απαντήσω με μια απάντηση που ξέρω πως θα σου έδιναν και οι υπέυθυνοι του σάιτ....

Είναι λίγο πιο αναλυτικά αυτό που σου είπε πιο πανω ο Εnforcer:
Υπάρχουν χρήστες που δεν ξέρεις το παρελθόν τους στο σάιτ.
Χρήστες που είχαν π.χ. εκατοντάδες ή χιλιάδες πόστ....αλλά με κάποιες αλλαγές που έγιναν στο σάιτ, τα πόστ τους μηδενίστηκαν.
Επίσης: Υπάρχουν χρήστες που έχουν προσφέρει κάποιες υπηρεσιες στο σάιτ, π.χ. φωτό που εντάχθηκαν σε καταλόγους, ή άλλης φύσεως.
Ίσως να υπάρχουν και κάποιοι που όντως να μην έχουν πάρα πολλά πόστ, αλλά υπάρχουν εδώ απο την ίδρυση του σάιτ, ή είχαν κάποιο ρόλο στη δημιουργία του....όλα τα παραπάνω αναγνωρίζονται συμβολικά , με ένα αξίωμα....είναι αρκετά απλό.
Δεν έιναι κακό που ρωτάς, απλά κατά την γνώμη μου δεν έχει θέση στη δημόσια συζήτηση.
Θα μπορούσες να στείλεις ένα Pm στους αρμόδιους.
Είμαι σίγουρος πως θα σου απαντούσαν με χαρά.
 

kokolongos

Τιμημένος
Εγγρ.
7 Νοε 2005
Μηνύματα
2.421
Κριτικές
28
Like
19
Πόντοι
6.775


ας μην γαμαμε αλλο το θρεντ με ασχετα.

Εγω οτι εβγαλα στα ξενα τα τρωω στο μουνι και την ταβερνα.





αντε και στην μηχανη μου
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
ας μην γαμαμε αλλο το θρεντ με ασχετα.

Εγω οτι εβγαλα στα ξενα τα τρωω στο μουνι και την ταβερνα.

αντε και στην μηχανη μου

Koko....δίκιο έχεις.
Είπα ακριβώς αυτό....αυτή η ερώτηση ήταν άσχετη με το θέμα....μπορούσε να γίνει με ένα πμ , κι όχι στο φόρουμ...ας είναι.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom