Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 394K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.182
Πόντοι
2.356
Γιατί δεν ήταν ασφαλή; Πόσα ατυχήματα είχαν γίνει πιο πριν; Εγώ δε θυμάμαι κάποιο άλλο θανατηφόρο. Στο μπάζωμα πάλι μπορούν να σου πουν 1002 πράγματα. Φίλε μου έχουν το μαχαίρι όπως και το πεπόνι.

Σου το έγραψα και πριν. Αυτοί ΔΕΝ γίνεται να τιμωρηθούν γιατί πολύ απλά είναι ψηλά. Πάμε να τους χτυπήσουμε με τη σφεντόνα. Δε θα γίνει ποτέ. Το πολύ πολύ να έχουμε έναν νέο Άκη Τζοχατζόπουλο. Που είναι ο Λαλιώτης; Ο Σημίτης; Όλοι αυτοί τιμωρήθηκαν; Όχι τρώνε χαβιάρι και εμείς τα σκατά 15 χρόνων μνημονίων.

Το ίδιο θα γίνει και τώρα. Να μου το θυμηθείς. Αν τότε άρχιζαν και γαμούσαν τον κάθε μικρό εργολάβο που έτρωγε σιγά σιγά θα ανεβαίναμε σε Δημάρχους, Νομάρχες και Βουλευτές.
Είχε φύγει intercity από τη γραμμή στο Άδενδρο, με τρεις νεκρούς. Προάγγελος του ατυχήματος των Τεμπών ήταν αυτό. Οι αιτίες οι ίδιες. Απαρχαιωμενο υλικό, απουσία συστημάτων ασφαλείας, κίνηση συρμων με πατεντες. Το χρέωμα έπεσε στο μηχανοδηγό. Οι άλλοι την έβγαλαν καθαρή.
Ο Γενηδουνιας φώναζε από τότε.
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Το έγκλημα των τεμπων έχει υπόβαθρο δεκαετιών

Έχει να κάνει με την εσκεμμένη από τις κυβερνήσεις υποβάθμιση του σιδηροδρόμου προς όφελος των κατασκευαστων - διαχειριστων των αυτοκινητοδρομων
Ποιος διαχειρίζεται τα διόδια της εθνικής, ξέρουμε;
:tooth:
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.855
Like
2.251
Πόντοι
456
Ρε τύπε, ένας αγράμματος ΔΥ ήταν. Απλά για κάτι βύσματα σαν κι αυτόν, προχωράνε πανεύκολα οι μετατάξεις.

Μετά λοιπόν από κάποια εκπαίδευση της πλάκας, βρέθηκε νύχτα να τρέχει μόνος του τα τρένα στη Λάρισα.
Συνήθως οι καμματικοί κολλαούζοι διορίζονταν Διοικητές Νοσοκομείων. Τώρα μαθαίνουμε και σταθμάρχες...
Άντε από του χρόνου και ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας τους εύχομαι.
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.147
Πόντοι
2.356
Το έγκλημα των τεμπων έχει υπόβαθρο δεκαετιών

Έχει να κάνει με την εσκεμμένη από τις κυβερνήσεις υποβάθμιση του σιδηροδρόμου προς όφελος των κατασκευαστων - διαχειριστων των αυτοκινητοδρομων
Τύπε δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος, πάντως ο ΟΣΕ ήταν ένα διαρκές σκάνδαλο δεκαετιών.

Μια μαύρη τρύπα που ρίχνανε εκατομμύρια για έργα που δεν τελειώνανε ποτέ και επιπρόσθετα, διορίζανε το κάθε αγράμματο κομματόσκυλο της περιφέρειας.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.537
Like
27.756
Πόντοι
5.506
αυτος εδωσε εντολη για το μπαζωμα...
GHb-hfTWcAA7Af9.jpg
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.468
Κριτικές
1
Like
6.147
Πόντοι
2.356

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.175
Κριτικές
53
Like
6.649
Πόντοι
7.636
Τύπε δεν ξέρω αν αυτός ήταν ο λόγος, πάντως ο ΟΣΕ ήταν ένα διαρκές σκάνδαλο δεκαετιών.

Μια μαύρη τρύπα που ρίχνανε εκατομμύρια για έργα που δεν τελειώνανε ποτέ και επιπρόσθετα, διορίζανε το κάθε αγράμματο κομματόσκυλο της περιφέρειας.
Πονεμένη ιστορία...Ενα μπαχαλο μια ζωή
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.875
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Nα πουμε μπραβο στον Κυριακο και το επιτελειο του για τον χειρισμο της υποθεσης.Αντι να ξεβρακωθει ολο το "αριστο" οικοδομημα,προσπαθουν και εν μερει καταφεραν(εξαιρουνται πιστα κομματοσκυλα που παντα βρισκουν μια δικαιολογια να πιστουν μονοι τους) οτι φταιει ο "ΣΤΑΘΜΑΡΧΗΣ".Ενας τυπος που δηλωσε συμμετοχη σε ενα διαγωνισμο που ηξεραν 2-3 ατομα(οσες και οι αιτησεις) σε μια θεση με 3500 χιλιαρικα μισθο ενω αλλοι με μεταπτυχιακο παλευουν για το χιλιαρικο και αν,που στα 59(λιγο πριν την παραταση και τα πεναλτι) πηρε την θεση πληρωντας δηθεν τα κριτηρια.Οτι κανεις απο τους συναδελφους δεν του ειχε εμπιστοσυνη,δεν τον αφηναν μονο γιατι δεν ηξερε ουτε να χαραξει πορεια(που μας ειπε ο Σπυρος-Αδωνης οτι ειναι απλουστατο) περασε απαρατηρητο.Οτι απο νεροκουβαλητης εγινε εν μια νυκτι σταθμαρχης,δεν χρειαζεται να το εξετασουμε,την επιτροπη που εκρινε την καταλληλοτητα του,τον κακομοιρο και βασανισμενο απο τα χτυπηματα της μοιρας υπουργο που επρεπε να τον ενημρωσει καποιος οτι ειχαν καταργηθει ολα τα συστηματα ασφαλειας και ηταν θεμα χρονου να γινει η μαλακια να μην το εξετασουμε.Να πουμε πως την μοιραια νυχτα,αφησαν τον βλαχο μονο του,ετυχε να ειναι κλειστη η μια γραμμη και εγινε η μαλακια που ηταν θεμα χρονου να γινει.Ας ριξουμε το βαρος στον κουτοπονηρο που τσιμπησε την θεση και ας πουμε ολοι ζητω η διαφανεια και η αξιοκρατια στην χωρα.Ειπαμε ζουμε απο τυχη,αλλα οχι κι ετσι ρε μαλακες,χωστε το βυσμα σε μια υπηρεσια να βγει συνταξη,να μην τον ξερει κανεις και τελος,δεν χρειαζεται να σκοτωθει κοσμος.:confused::confused::confused:
Φίλε μου δεν έχεις πάει στα κεντρικά του ΟΣΕ στην Καρόλου στο Μεταξουργείο.Όταν πήγα πρώτη φορά κάπου το 2010 λεω ρε μαλάκα που βρέθηκα.Μιλάμε για υπαλλήλους με τουλάχιστον 75% αναπηρία.Κουτσοί,παχύσαρκοι που δεν μπορούσαν να περπατήσουν 10 βήματα.Κάμενοι εγκέφαλοι τελείως.Τι γίνεται εδω μέσα ειπα;
 

Julyman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2023
Μηνύματα
121
Κριτικές
3
Like
434
Πόντοι
301
Είχε φύγει intercity από τη γραμμή στο Άδενδρο, με τρεις νεκρούς. Προάγγελος του ατυχήματος των Τεμπών ήταν αυτό. Οι αιτίες οι ίδιες. Απαρχαιωμενο υλικό, απουσία συστημάτων ασφαλείας, κίνηση συρμων με πατεντες. Το χρέωμα έπεσε στο μηχανοδηγό. Οι άλλοι την έβγαλαν καθαρή.
Ο Γενηδουνιας φώναζε από τότε.
Και το 2018 στη Λάρισα, χωρίς νεκρούς ευτυχώς μόνο τραυματίες, είχε εκτροχιαστεί τρένο λίγο έξω από το σταθμό.
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.182
Πόντοι
2.356
Politico για Τέμπη: Η ελληνική κυβέρνηση είπε "όχι" στην Ευρωπαϊκή Εισαγγελία για παραπομπή Καραμανλή - Σπίρτζη


Με ένα "όχι" απάντησε η Ελλάδα στην έκκληση της Ευρωπαϊκής Εισαγγελίας (EPPO) να αναλάβει δράση σχετικά με την πιθανή ποινική ευθύνη των δύο πρώην υπουργών Μεταφορών, Χρήστου Σπίρτζη και Κώστα Αχ. Καραμανλή, μετά από τη θανατηφόρα σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη, όπως αναφέρει το Politico.
Σε επιστολή που απέστειλε η εισαγγελέας της EPPO Πόπη Παπανδρέου στις 2 Ιουνίου στις ελληνικές αρχές, και την οποία είδε το Politico, σημείωσε ότι κατά τη διάρκεια της έρευνας για το δυστύχημα "έχουν προκύψει υποψίες για πιθανά ποινικά αδικήματα που διέπραξαν πρώην μέλη της ελληνικής κυβέρνησης".
"Αυτά τα φερόμενα ποινικά αδικήματα αφορούν παράβαση καθήκοντος που διέπραξε ο πρώην Υπουργός Χρήστος Σπίρτζης και υπεξαίρεση που διέπραξε ο πρώην Υπουργός Κωνσταντίνος Καραμανλής", έγραψε στο έγγραφο η κα Παπανδρέου. "Σας ζητάμε να κάνετε τις δικές σας ενέργειες", συνέχισε.
Η EPPO θεωρεί ότι η ελληνική συνταγματική ιδιορρυθμία —ότι μόνο το κοινοβούλιο μπορεί να αναλάβει δράση κατά των υπουργών— παραβιάζει το δίκαιο της ΕΕ και έχει θέσει το θέμα στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206
Είχε φύγει intercity από τη γραμμή στο Άδενδρο, με τρεις νεκρούς. Προάγγελος του ατυχήματος των Τεμπών ήταν αυτό. Οι αιτίες οι ίδιες. Απαρχαιωμενο υλικό, απουσία συστημάτων ασφαλείας, κίνηση συρμων με πατεντες. Το χρέωμα έπεσε στο μηχανοδηγό. Οι άλλοι την έβγαλαν καθαρή.

Νομίζω καμιά 5ετια πριν.

Και; Άνοιξε τότε ρουθούνι; Φυσικά όχι. Γιατί; Μακριά από τον κώλο μας και ας είναι 5 μέτρα. Το ίδιο και τώρα αγαπητέ μου. Απλά σήμερα έγινε λίγο μεγαλύτερος σάλος λόγω των θυμάτων.

Γαμήστε τη συγκάλυψη. Ναι έγινε. Πάει τελείωσε. Πήγαν αυτοί που φωνάζουν στον Ελβετικό ΟΣΕ να έρθει να φτιάξει τα συστήματα; Να πουλήσουν σπίτια και να αγοραστούν τα ηλεκτρονικά; Όχι. Ο μάγειρας την περασμένη εβδομάδα μια χαρά τα μάζευε και τα έπαιζε φρουτάκια. Εδώ οι επαναστάτες του κώλου γιατί δεν κάνουν κάτι τέτοιο; Με υπογραφές ξέρω και εγώ. Πράξεις θέλουμε. 1000000 υπογραφές με 10€ η κάθε μια και έβγαλες μια χαρά χρήμα


Εδώ λέει ότι το κόστος το 2023 ήταν περίπου 63000000. Ορίστε. 60€ το άτομο. 2 σαββατιάτικες εξόδους ο κάθε ένας και βγήκε η σήμανση.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
67.537
Like
27.756
Πόντοι
5.506
Συνήθως οι καμματικοί κολλαούζοι διορίζονταν Διοικητές Νοσοκομείων. Τώρα μαθαίνουμε και σταθμάρχες...
Άντε από του χρόνου και ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας τους εύχομαι.
GHb3Y-GXwAAGIDy.jpg

φταιει σε μεγαλο ποσοστο.....ποιος ομως φταει πιο πολυ? ο γονος που για μια ψηφο πηρε 57 ψυχες? μπα
 

resp

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.555
Like
6.182
Πόντοι
2.356
Νομίζω καμιά 5ετια πριν.

Και; Άνοιξε τότε ρουθούνι; Φυσικά όχι. Γιατί; Μακριά από τον κώλο μας και ας είναι 5 μέτρα. Το ίδιο και τώρα αγαπητέ μου. Απλά σήμερα έγινε λίγο μεγαλύτερος σάλος λόγω των θυμάτων.

Γαμήστε τη συγκάλυψη. Ναι έγινε. Πάει τελείωσε. Πήγαν αυτοί που φωνάζουν στον Ελβετικό ΟΣΕ να έρθει να φτιάξει τα συστήματα; Να πουλήσουν σπίτια και να αγοραστούν τα ηλεκτρονικά; Όχι. Ο μάγειρας την περασμένη εβδομάδα μια χαρά τα μάζευε και τα έπαιζε φρουτάκια. Εδώ οι επαναστάτες του κώλου γιατί δεν κάνουν κάτι τέτοιο; Με υπογραφές ξέρω και εγώ. Πράξεις θέλουμε. 1000000 υπογραφές με 10€ η κάθε μια και έβγαλες μια χαρά χρήμα


Εδώ λέει ότι το κόστος το 2023 ήταν περίπου 63000000. Ορίστε. 60€ το άτομο. 2 σαββατιάτικες εξόδους ο κάθε ένας και βγήκε η σήμανση.
Δε χρειάζεται να δώσει κανείς εστω κι ενα ευρώ. Εχουν πληρωθεί τα πάντα. Το έργο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Γι αυτό και μας ετοιμάζουν για παραπομπή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
923
Like
1.475
Πόντοι
206
Δε χρειάζεται να δώσει κανείς εστω κι ενα ευρώ. Εχουν πληρωθεί τα πάντα. Το έργο δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Γι αυτό και μας ετοιμάζουν για παραπομπή στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο.

Και θα πάρουμε τα @@ μας. Πίεσαν εδώ και ένα χρόνο; Άκουσες κάπου κάτι; Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα. Πόσα συνεργεία είδες στις γραμμές; ΚΑΝΕΝΑ.
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.156
Κριτικές
14
Like
4.393
Πόντοι
3.715
1,027 εκ υπογραφές τώρα κι ανεβαίνει.
τι κάνει αυτό το γεγονός σημαντικό;
Ο θόρυβος των υπογραφών και της συναίνεσης για την μεταβολή του άρθρου 86 έχει πιάσει αυτό το κρίσιμο 10% .
Πάντα οι εταιρίες προπαγάνδας πασχίζουν για το 10% επειδή αυτό μπορεί μαγνητικά να τραβήξει πολύ μεγαλύτερο μέρος του συνόλου μαζί του. Από το 10% εκτινάσσεται με ταχύτητα πολύ πιο ψηλά. Έχει άλλη δυναμική.
Τι σημαίνει αυτό; Έκδηλη δυσαρέσκεια του κόσμου, εκφρασμέμη αυξητικά κι ανησυχία ως εκ τούτου στο δικτατορικό καθεστώς.
Κάποιοι περιμένουμε ότι θα δούμε προσπάθεια χονδροειδή για μετατόπιση του κέντρου ενδιαφέροντος σε κάποιο γεγονός, ας πούμε...το χρήσιμο παρακράτος ή το διεθνές να λειτουργήσει με οτιδήποτε είναι ικανό να κάνει ώστε να εκτροχιαστεί η κατάσταση μακριά από το φλέγον θέμα των Τεμπών.
Μην ξεχνάμε, μια ξεβράκωτη φρεγάτα πλέει προς τα στενά εκεί κοντά στην Υεμένη...ελπίζουμε να μην είναι άλλη μια θυσία.
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.687
Κριτικές
183
Like
43.770
Πόντοι
21.896
  • Χαχα
Αντιδράσεις: geoMan

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
7.910
Κριτικές
20
Like
26.873
Πόντοι
8.346
Μουνοπανα ΑΡΔ , δεν ήταν θυσία ήταν δολοφονία.
Μακάρι αργό κ βασανιστικό θάνατο σε όλα τα μουνοπανα που προσπαθούν να συγκαλύψουν αυτό το έγκλημα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom