Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

yrret

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.666
Like
661
Πόντοι
96

«Ο/Η Hellas-Orthodoxy είπε...Μα καλα, δεν ντρεπεστε να γραφετε τετοια κατάπτυστα κειμενα; Ανεξαρτητως της στασης του Ιερωνυμου, προς τι το τσουβαλιασμα ολων των ιερεων και της Εκκλησιας; Λετε για το γευμα σε λαθρομεταναστες. Πολυ καλα εκανε, ανθρωπιστικα μιλωντας!»

Κανένας αγώνας δεν μπορεί να πετύχει, εάν δεν έχει ξεκάθαρο μέτωπο.

Πρέπει να προσδιορίσουμε με σαφήνεια ποιοι είναι οι εχθροί και ποιοι οι φίλοι μας.

Η ελληνική εκκλησία είτε θα είναι με το μέρος του ελληνικού λαού είτε με το μέρος της Νέας Τάξης και της Ανοιχτής Κοινωνίας.

Στην πολιτική δεν υπάρχει "ανθρωπιά". Μόνο στην επικοινωνία.

Ο Λιάπης δεν κάλεσε τα «λαθρομεταναστόπουλα», επειδή είναι ανθρωπιστής και «χριστιανός».

Τα κάλεσε, επειδή συμμετέχει στην προπαγανδίστική εκστρατεία της Ανοιχτής Κοινωνίας.

Τα κάλεσε σαν πολιτευτής του ΠΑΣΟΚ. Πολιτική κάνει. Γι' αυτό φώναξε και την τηλεόραση.

Ανάλογη πρόσκληση, είχε κάνει στους «Έλληνες δεύτερης γενιάς», και η Θάλεια.

Ο « τουρκαλβανός» δάσκαλος της Λεοντίου, Γιάννης Λιάπης, που τον εκπαίδευσαν στη Γερμανία, και σε Καθολικά σεμινάρια, βρίσκεται στο ίδιο χαράκωμα με τη Θάλεια.

Σπύρος Χατζάρας

ΥΓ1. Αυτοί που πρέπει να ντρέπονται και να "ξυριστούν", είναι όσοι θέλουν να κάνουν «άγιο» ,τον πράκτορα.
ΥΓ2. Ανοίξετε κανένα βιβλίο να μάθετε τι ήταν οι «Λιάπηδες».

Ο ΔΗΜΗΤΡΑΣ ,ΗΤΑΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΠΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ...
ΕΠΙΣΗΣ, ΟΙ ΙΕΧΟΒΑΔΕΣ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΣ ΘΗΒΩΝ ΚΑΙ ΛΕΒΑΔΕΙΑΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΣΤΡΑΤΗΓΕΙΟ ΤΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗΤΗ ΙΕΡΩΝΥΜΟ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ.
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΟΛΟΣΙΑΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ......
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
αν τα λεει ο χατζαρας......χα χα χα ο.......χατζαρας!!!!!οπως λεμε ο μητσαρας!!!!!
 

Επισκέπτης
παντως δεν γινεται να πιστευεις και στα δυο(δωδεκαθεο και γαλανολευκη),εγω ετσι το βλεπω.

Φίλε μου τάχεις μπερδέψει λίγο.
Η πίστη συνδέεται με μεσσιανικές-σωτηριακές θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός-Ιουδαισμός.
Η θρησκεία τών Ελλήνων είναι προιόν τού Λόγου.
Αυτό πού σίγουρα δεν γίνεται είναι να αυτοχαρακτηρίζεται κάποιος Χριστιανός και Ελληνας ταυτόχρονα.Ψυχιατρικά, αυτό νομίζω λέγεται σχιζοειδής προσωπικότητα.
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Και γιατί δε γίνεται, ρε παληκάρια, να αυτοχαρακτηρίζεται κάποιος Χριστιανός και Ελληνας ταυτόχρονα;
 

mounakiasgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2006
Μηνύματα
616
Like
4
Πόντοι
6
Φιλαράκι, εγώ μια ερώτηση σου έκανα σου έκανα σε ένα φόρουμ κι όχι σε ένα chat ώστε όταν μπεις να μου δώσεις μια απάντηση αλλά μάλλον επειδή είσαι μεγάλο γατόνι με χαρακτήρισες ήδη και ως γερό χριστιανό και πιθανότατα ως κορόιδο που τον έχουν πείσει και κάνεις και το χιούμορ σου με το "ερευνάτε τας γραφάς". Καλώς. Συνέχισε κι εσύ τις δικές σου "έρευνες" μιας και απ' ότι φαίνεται είσαι "ψαγμένος" κι όχι "κορόιδο" σαν τους άλλους.
 

Επισκέπτης
Φιλαράκι, εγώ μια ερώτηση σου έκανα σου έκανα σε ένα φόρουμ κι όχι σε ένα chat ώστε όταν μπεις να μου δώσεις μια απάντηση αλλά μάλλον επειδή είσαι μεγάλο γατόνι με χαρακτήρισες ήδη και ως γερό χριστιανό και πιθανότατα ως κορόιδο που τον έχουν πείσει και κάνεις και το χιούμορ σου με το "ερευνάτε τας γραφάς". Καλώς. Συνέχισε κι εσύ τις δικές σου "έρευνες" μιας και απ' ότι φαίνεται είσαι "ψαγμένος" κι όχι "κορόιδο" σαν τους άλλους.

(Δεν σε έχω χαρακτηρίσει χριστιανό, και με συγχωρείς άν ενοχλήθηκες από το χιούμορ μου.)
Ο Ελληνισμός αποτελεί την άρνηση τού Χριστιανισμού-Ιουδαισμού ή ισοδύναμα ο Χριστιανισμός-Ιουδαισμός αποτελεί τήν άρνηση τού Ελληνισμού.
Ο Χριστιανισμός αποτελεί κατασκευή τού Ιουδαικού Ιερατείου.Οι σχέση τών δύο εννοιών Ελληνας-Χριστιανός είναι σχέση απωστικού δίπολου.
Πολύ συνοπτικά καί σύντομα: λευκή χλαμύδα-μαύρο ράσο, σκέψη-πίστη, ελευθερία-ενοχικότητα,
συνείδηση-δόγμα, δημοκρατία-σκοταδισμός, λατρεία ομορφιάς-ου μοιχεύσεις,Αθηνά(σοφία)-μακάριοι οι πτωχοί τώ πνεύματι,ω ξείν  αγγέλειν Λακεδαιμονίοις....-αν σε ραπίσουν στήν αριστερά παρειά....
Η ερώτησή σου αγαπητέ μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα και η απάντηση άνετα γεμίζει ένα βιβλίο.

Ερρωσθε ορθοφρονούντες
 

DANAHTRANS

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.983
Like
6
Πόντοι
66
Ας μην εκαναν πανηγηρια οι Εκκλησιες και Γαμους και Βαφτισης και θα σου ελεγα εγω... ποιος θα πηγαινε... Αλλα εχουν μαζεψη ολο το χρημα και χεστηκαν αν θα πας εσυ η οχι πια.... το εχουν λυση το προβλημα τους αυτοι... μου αρεση που καθεστε και συζητατε το 2010 για Θρησκειες... εχουν κατακλεψη το κοσμο Θρησκεια και Πολιτικοι
Δεν ειναι τυχαιο που κανη ο ενας στον αλλο τα τυφλα ματια... Ο κορακας του Κορακα ματι δεν βγαζη...
 

Επισκέπτης






Παραδέξου το : Βλέπουμε τους Έλληνες ως μια ανώτερη φυλή ... ίσως και περιούσια ! Δέν είναι κακό . Ο Χίτλερ είχε το σθένος να το υποστηρίξει ... εσείς δεν το έχετε ? Μην κρύβεστε πίσω απ το δάκτυλό σας !
[/quote]

Ω γλυκύτατό μου έαρ, ο περιούσιος λαός είναι ένας, οι Ιουδαίοι φυσικά :2funny:
Απο Καινή Διαθήκη μιά χαρά τά πάς......αλλά ρίξε μιά ματιά και στην Παλαιά Διαθήκη,στο Λευιτικό, στο Τορά.Θα σε βοηθήσει όχι μόνο "κυρ' ελέησον" :idiot:
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
(Δεν σε έχω χαρακτηρίσει χριστιανό, και με συγχωρείς άν ενοχλήθηκες από το χιούμορ μου.)
Ο Ελληνισμός αποτελεί την άρνηση τού Χριστιανισμού-Ιουδαισμού ή ισοδύναμα ο Χριστιανισμός-Ιουδαισμός αποτελεί τήν άρνηση τού Ελληνισμού.
Ο Χριστιανισμός αποτελεί κατασκευή τού Ιουδαικού Ιερατείου.Οι σχέση τών δύο εννοιών Ελληνας-Χριστιανός είναι σχέση απωστικού δίπολου.
Πολύ συνοπτικά καί σύντομα: λευκή χλαμύδα-μαύρο ράσο, σκέψη-πίστη, ελευθερία-ενοχικότητα,
συνείδηση-δόγμα, δημοκρατία-σκοταδισμός, λατρεία ομορφιάς-ου μοιχεύσεις,Αθηνά(σοφία)-μακάριοι οι πτωχοί τώ πνεύματι,ω ξείν  αγγέλειν Λακεδαιμονίοις....-αν σε ραπίσουν στήν αριστερά παρειά....
Η ερώτησή σου αγαπητέ μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα και η απάντηση άνετα γεμίζει ένα βιβλίο.

Ερρωσθε ορθοφρονούντες

To λάθος που κάνεις εσύ και αρκετοί ομόδοξοί σου είναι ότι αντιλαμβανεστε χριστιανισμό και ελληνισμό στατικά...
Έχετε κολλήσει στον ελληνισμό του 500 πΧ και τον Χριστιανισμό του 400 μΧ.
Κανείς δεν αντιλέγει ότι ο χριστιανισμός από αντιδραστική ιουδαίκή σέχτα έγινε μέσω οβιδιακών μεταμορφώσεων και πολλαπλών επεξεργασιών κοσμοπολίτικο διεθνιστικό ιδεολόγημα κατάλληλο για χρήση ενός της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας με τις άπειρες θρησκείες και εθνικές ομάδες και φυσικά συγκρούστηκε με κάθε τι που θύμιζε το παρελθόν...
Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι οι πρώτοι χριστιανοί ήταν οι ταλιμπαν της εποχής τους....

Ωστόσο, όταν οι έλληνες εκχριστιανιστήκαμε, είμασταν ήδη 500 χρόνια υπό ρωμαϊκή κυριαρχία και όχι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, η δε αρχαία ελληνική θρησκεία είχε ήδη αλλοιωθεί σε εσχέση με το δωδεκάθεο των ομηρικών χρόνων και ο θρησκευτικός συγκρητισμός ήταν κάτι κοινό...

Ήδη από την εικονομαχία, όπου ουσιαστικά οδήγησε σε έναν εκπαγανισμένο χριστιανισμό, τα δυο αυτάμορφώματα (ελληνισμός και χριστιανισμός) είχαν αρχίζει να συγκλίνουν μέσω της διαρκούς ανταλλαγής στοιχείων και της αλληλεπίδρασης....

 

dimline

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2009
Μηνύματα
643
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
6
Φίλε μου τάχεις μπερδέψει λίγο.
Η πίστη συνδέεται με μεσσιανικές-σωτηριακές θρησκείες όπως ο Χριστιανισμός-Ιουδαισμός.
Η θρησκεία τών Ελλήνων είναι προιόν τού Λόγου.
Αυτό πού σίγουρα δεν γίνεται είναι να αυτοχαρακτηρίζεται κάποιος Χριστιανός και Ελληνας ταυτόχρονα.Ψυχιατρικά, αυτό νομίζω λέγεται σχιζοειδής προσωπικότητα.

Αυτό λέγεται ισορροπημένη προσωπικότητα....
 

Επισκέπτης
To λάθος που κάνεις εσύ και αρκετοί ομόδοξοί σου είναι ότι αντιλαμβανεστε χριστιανισμό και ελληνισμό στατικά...

Θα προτιμούσα να χρησιμοποιείς β ενικό.Βλέπεις οι "επάρατοι" Ελληνες είχαν την λέξη α-τομο. ;)Ό χριστιανισμός δεν είναι στατικός......εξελίσσεται! Να σού υπενθυμίσω ότι το 1982 χριστιανός ορθόδοξος καλόγερος με σφυρί κατέστρεψε άγαλμα τού Δία στον προθάλαμο τού Υπ. Παιδείας, σε αλλόφρονα κατάσταση θρησκευτικού παρογυσμού.Σού υπενθυμίζω επίσης ότι ακόμη και σήμερα πολλοί ορθόδοξοι παπάδες αρνούνται να βαφτίσουν παιδιά με ελληνικά ονόματα.
Περιττό να αναφέρω την επί 20 αιώνες συνεχιζόμενη λεηλασία ελληνικών μνημείων, όπου στοιχεία αρχαίων ναών ενσωματώνονται στην οικοδόμηση χριστιανικών εκκλησιών.

Έχετε κολλήσει στον ελληνισμό του 500 πΧ και τον Χριστιανισμό του 400 μΧ.

Κανείς δεν αντιλέγει ότι ο χριστιανισμός από αντιδραστική ιουδαίκή σέχτα έγινε μέσω οβιδιακών μεταμορφώσεων και πολλαπλών επεξεργασιών κοσμοπολίτικο διεθνιστικό ιδεολόγημα κατάλληλο για χρήση ενός της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας με τις άπειρες θρησκείες και εθνικές ομάδες και φυσικά συγκρούστηκε με κάθε τι που θύμιζε το παρελθόν...

Ακριβώς φίλε μου......"κοσμοπολίτικο διεθνιστικό ιδεολόγημα".....δεν μπορούσες να βρείς καταλληλότερη λέξη για την παγκοσμιοποίηση!Από παληά στο κουρμπέτι οι άνθρωποι!!!

Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι οι πρώτοι χριστιανοί ήταν οι ταλιμπαν της εποχής τους....

Ενώ πριν 10 χρόνια πού είπαν ότι θα αφορίζουν όποιον παντρεύεται με πολιτικό γάμο, έπαψαν να είναι μουτζαχεντίν!

Ωστόσο, όταν οι έλληνες εκχριστιανιστήκαμε, είμασταν ήδη 500 χρόνια υπό ρωμαϊκή κυριαρχία και όχι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, η δε αρχαία ελληνική θρησκεία είχε ήδη αλλοιωθεί σε εσχέση με το δωδεκάθεο των ομηρικών χρόνων και ο θρησκευτικός συγκρητισμός ήταν κάτι κοινό...

Ανιστόρητο.Για ψάξτο καλύτερα.

Ήδη από την εικονομαχία, όπου ουσιαστικά οδήγησε σε έναν εκπαγανισμένο χριστιανισμό, τα δυο αυτάμορφώματα (ελληνισμός και χριστιανισμός) είχαν αρχίζει να συγκλίνουν μέσω της διαρκούς ανταλλαγής στοιχείων και της αλληλεπίδρασης....

Από πότε ο Πυθαγόρας, ο Δημόκριτος,ο Ευκλείδης,οι Θερμοπύλες και ότι θέλεις βάλε υποβιβάστηκαν σε μόρφωμα, και από ποιόν;
 

KingEdward

Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2008
Μηνύματα
760
Κριτικές
3
Like
53
Πόντοι
6
Πιστεύω στον Λιακόπουλο...αμήν  :priest:


Υ.Γ πλάκα κάνω χριστιανός ορθόδοξος....
 

msiffredi

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2009
Μηνύματα
53
Like
0
Πόντοι
0
Δωδεκάθεο, βέβαια. Μάνα γη μητέρα φύση. Πιστεύω στο γήινο κόσμο. Οι αρχαίοι με του 12 Θεούς λάτρευαν τη φύση , τις εποχές, τον έρωτα, τα ίδια και εγώ, σήμερα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom