Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Δε χρειαζεται, εξαιτιας της εκκλησιας, να ισοπεδωνουμε τα παντα... Τι ειναι οι "υπερφυσικες μαλακιες"? Ειναι οτι δεν εχει "αποδειξει" η επιστημη? Ποια "επιστημη"? Αυτη που εχεις διαβασει εσυ στα 10-100-1000 βιβλια που εχεις διαβασει στη ζωη σου? Και τα υπολοιπα εκατομυρια βιβλια που δεν εχεις διαβασει δεν ειναι "επιστημη"? Τα βιβλια που εχουν χαθει?

Η επιστημη είναι καθε τι που για να γίνει αποδεκτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ.

Πιστεψα στα αεροπλανα για αποδειχτηκε ότι μπορουν να πεταξουν.

Να πιστεψω  στον καλο γερακο ψηλα στον ουρανο χωρις να έχω την παραμικρή αποδειξη γιατι?
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
πολλα τα "θαυματα" της πιστης στο  Θεο.ενα μοναχα το θαυμα της απιστιας:η επιστημη  ;)
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
198
Like
468
Πόντοι
2.950
Η επιστημη είναι καθε τι που για να γίνει αποδεκτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ.

Πιστεψα στα αεροπλανα για αποδειχτηκε ότι μπορουν να πεταξουν.

Να πιστεψω  στον καλο γερακο ψηλα στον ουρανο χωρις να έχω την παραμικρή αποδειξη γιατι?
Το θέμα είναι ότι ο καθένας πιστεύει αυτά που θέλει να πιστέψει. Εγώ προωπικά πιστεύω ότι κάτι υπάρχει εκεί πάνω. Δεν νομίζω ότι είναι όλα τυχαία Αλλά είναι πέρα από τις ανθρώπινες αισθήσεις και δυνατότητες να το αντιληφθείς. Και είναι και λογικό αυτό αν το καλοσκεφτείς...
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.195
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
Η επιστημη είναι καθε τι που για να γίνει αποδεκτο ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ.

Πιστεψα στα αεροπλανα για αποδειχτηκε ότι μπορουν να πεταξουν.

Να πιστεψω  στον καλο γερακο ψηλα στον ουρανο χωρις να έχω την παραμικρή αποδειξη γιατι?
Ποτε δε μιλησα υπερ της "θρησκειας"... Οι δυτικες θρησκειες, κατα τη γνωμη μου, στηριγμενες πανω σε πραγματικα ή οχι γεγονοτα, εφευρεθηκαν για τον ελεγχο του κοσμου... Οι ανατολικες (ανατολικοτερα του μωαμεθανισμου) ειναι αλλο καπελο και συναρπαστικες :grin:
Απλα λεω οτι ο χαρακτηρισμος οποιουδηποτε πραγματος δεν εχεις διαβασει ή δεν εχει αποδειξει η επιστημη ως "μπουρδες" ειναι τουλαχιστον ηλιθιος... Ή ακομα πιο απλα, αν οτιδηποτε ελεγε η "επιστημη" οτι ειναι μπουρδες δε το εψαχνε κανενας δε θα ειχε "αποδειχθει" ποτε οτι κατι βαρυτερο απο τον αερα μπορει να πεταξει...

Και τελικα ξαναρωταω τι ειναι η "επιστημη"? Δε νομιζω οτι εχεις διαβασει, ακουσει ή εστω φανταστει ΟΛΑ τα πραγματα που παραδεχεται και εχει αποδειξει η σημερινη κοινα αποδεκτη επιστημη... Ακομα χειροτερα, σιγουρα η μεγαλυτερη γνωση μεσα στο χρονο εχει χαθει. Π.χ. η γνωση του πως, ποτε, απο ποιους και γιατι φτιαχτηκαν οι πυραμιδες, δεδομενου οτι οι αποψεις των "επιστημονων" (αραγε τι "χαρτι" ή ποια αναγνωριση πρεπει να εχεις για να χαρακτηριστεις "επιστημονας"?) σε μερικες απο τις παραπανω ερωτησεις διιστανται... Ειναι αποδεδειγμενο βεβαια οτι καποιος, καποτε, καπως και για καποιο λογο τις εφτιαξε...

Αν ερθει αυριο και σου πει καποιος "ξερεις χθες με απηγαγαν οι εξωγηινοι" αμεσως εσυ θα πεις οτι λεει μπουρδες... Γιατι ομως? Επειδη δεν σου εχει συμβει? Για καποιο λογο (περαν της εξαπατησης) θα το λεει αυτο... Ή αν θες για καποιο λογο θα το φανταστηκε. Απλα μου φαινεται εντελως σκοταδιστικος ο χαρακτηρισμος "μπουρδες"...

Μπουρδες ηταν και τα χομπιτ μεχρι που ανακαλυφθηκαν οι σκελετοι του Homo floresiensis... Οι ιθαγενεις που ζουν εκει ακομα λενε οτι τα νησια τους τα μοιραζονται με μικρους καλικατζαρους τους "Ebu Gogo". Μεχρι πριν 6-7 χρονια ηταν μπουρδες αυτα που λενε. Μετα την ανακαλυψη ειναι λιγο λιγοτερο μπουρδες... Οι αρχαιες αναφορες βριθουν απο "υπερφυσικες" αναφορες που εμεις απλα τις περναμε ετσι, "επειδη τοτε ηταν πρωτογονοι και δεν ξερανε"...

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οπως πριν 110 χρονια ηταν "αντιεπιστημονικο" και "ουτοπικο" να πετας, αλλα καποιοι τα καταφεραν, ετσι και σημερα κατι που δεν εχει "αποδειχθει", δε σημαινει οτι δε συμβαινει ή οτι δεν υπαρχει ή οτι δε γινεται...
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
198
Like
468
Πόντοι
2.950
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε ως μπούρδες τα πιστεύω του άλλου . Να λέμε , "εγώ δεν τα δέχομαι" . Εϊναι πιο σωστό πιστεύω
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
Για τη θρησκεια ο Δημοκριτος ελεγε πως ειναι δημιουργημα του φοβου και της δεισιδαιμονιας,και πως οι ανθρωποι,μη μπορωντας να εξηγησουντα φυσικα φαινομενα,επλασαν με την φαντασια τους τους θεους και σ'αυτο φταιει η αμαθεια που ο ανθρωπος δεν μπορει να δει την αντικειμενικη πραγματικοτητα στην αληθινη της υποσταση κα πεφτει σε πολλα λαθη.


ερωτηση:μηπως η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα που εχει μαθημα Θρησκευτικων(και μαλιστα υποχρεωτικο) στα σχολεια της?
οποτε πανε περιπατο τα περι η ελευθερης βουλησης και τα περι ανεξιθρησκειας :grin:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.290
Πόντοι
8.645
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε ως μπούρδες τα πιστεύω του άλλου . Να λέμε , "εγώ δεν τα δέχομαι" . Εϊναι πιο σωστό πιστεύω
Εξοργισμένοι μουσουλμάνοι σκότωσαν έξι χριστιανούς και τραυμάτισαν άλλους 12 με την κατηγορία ότι βεβήλωσαν το Κοράνι, ενώ πυρπόλησαν 40 σπίτια και μια εκκλησία σε ένα χωριό στο δυτικό Πακιστάν.
"Έξι χριστιανοί, μεταξύ των οποίων και ένα παιδί, σκοτώθηκαν και περισσότεροι από 12 τραυματίστηκαν σε αυτό το λυπηρό περιστατικό", δήλωσε ο υπουργός Μειονοτήτων, Σαχμπάζ Μπατί.
Ο υπουργός είπε ότι τα θύματα δέχτηκαν επίθεση "από μια ομάδα ατόμων" στο χωριό Γκότζρα, περίπου 160 χλμ. δυτικά της Λαχόρης. Δεν διευκρινίστηκε πάντως για τι είδους "βεβήλωση" κατηγορήθηκαν.

"Οι νεκροί είναι όλοι τους χριστιανοί. Μου είπαν ότι κάηκαν ζωντανοί", πρόσθεσε.

Σύμφωνα με την αστυνομία, στις αρχές Ιουλίου σημειώθηκε στο χωριό μια αντιπαράθεση μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων με αφορμή το Κοράνι, όμως το πρόβλημα αργότερα λύθηκε. Τα πνεύματα οξύνθηκαν όμως και πάλι το Σάββατο, με την επίθεση εναντίον της χριστιανικής κοινότητας και το κάψιμο των κτηρίων.
"Σύμφωνα με τις πληροφορίες μας, πρόκειται για την ίδια διαφορά", είπε ο επικεφαλής της τοπικής αστυνομίας, Ινκισάρ Χαν.
Η πακιστανική αστυνομία έδειξε αστυνομικούς να χρησιμοποιούν δακρυγόνα για να διαλύσουν το οργισμένο πλήθος.
Η βεβήλωση του Κορανίου στο Πακιστάν τιμωρείται με θάνατο. Οι χριστιανοί (μόλις το 3% του πληθυσμού) υποστηρίζουν ότι οι νόμοι περί βλασφημίας χρησιμοποιούνται για να εφαρμόζονται αντίποινα στις κοινότητές τους.


Πηγή ΠΡΕΖΑΤV



Sorry Πουτανγαμών, κι εγώ πιστεύω αλλά όταν διαβάζω ότι σκοτώνονται για τις θρησκείες η πρώτη φράση που μου 'ρχεται στο μυαλό είναι ότι σκοτώνονται για μπούρδες...με όλο το σεβασμό.


 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.195
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
ερωτηση:μηπως η Ελλαδα ειναι η μοναδικη χωρα που εχει μαθημα Θρησκευτικων(και μαλιστα υποχρεωτικο) στα σχολεια της?
οποτε πανε περιπατο τα περι η ελευθερης βουλησης και τα περι ανεξιθρησκειας :grin:
Ηλιθιο, δογματικο μαθημα που διδασκεται απο ηλιθιους, αλλα νομιζω οτι ακομα και οι χριστιανοι μαθητες μπορουν με χαρτι απο το γονεα να το αποφυγουν... Κανω λαθος?
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
sto lykeio(δεν εχει πολλα χρονια που το τελειωσα)
ειχαμε 2 ατομα που ηταν μαρτυρες του ιεχωβα και δεν θελανε να παρακολουθησουν το μαθημα των θρησκευτικων...

το τι σκηνες εκανε ο λυκειαρχης και πως τους συμπεριφεροτανε δεν λεγεται... :-
 

Πουτανγαμών

Τιμημένος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.848
Κριτικές
198
Like
468
Πόντοι
2.950
Για τη θρησκεια ο Δημοκριτος ελεγε πως ειναι δημιουργημα του φοβου και της δεισιδαιμονιας,και πως οι ανθρωποι,μη μπορωντας να εξηγησουντα φυσικα φαινομενα,επλασαν με την φαντασια τους τους θεους και σ'αυτο φταιει η αμαθεια που ο ανθρωπος δεν μπορει να δει την αντικειμενικη πραγματικοτητα στην αληθινη της υποσταση κα πεφτει σε πολλα λαθη.
Μεγάλη μορφή ο Δημόκριτος . Με το ίδιο σκεπτικό όμως ο Πλάτωνας και ο Σωκράτης νομίζω διαφωνούσαν οπότε δε βγάζεις άκρη. Και στις δύο απόψεις  θα βρεις τεράστιες προσωπικότητες να τις υποστηρίζουν . Όπως και τεράστια βιβλιογραφία. Άρα είναι φαύλος κύκλος.  Ή τα δέχεσαι ή δεν τα δέχεσαι. Εϊναι μια κόντρα που όπως βλέπετε διαρκεί αιώνια , και θα διαρκεί. Ποιός ξέρει... Όπως είπε και ο γάλλος άθεος διαννοητής Ζαν Πολ Σαρτρ , "ας υπάρχει Θεός, και ας πάω και στην κόλαση" :grin:
 

aris63

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Σεπ 2008
Μηνύματα
1.585
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
616
Ηλιθιο, δογματικο μαθημα που διδασκεται απο ηλιθιους, αλλα νομιζω οτι ακομα και οι χριστιανοι μαθητες μπορουν με χαρτι απο το γονεα να το αποφυγουν... Κανω λαθος?
ισχυει μονο στην θεωρια αυτο...
 

Tsambo

Μέλος
Εγγρ.
26 Απρ 2008
Μηνύματα
5.195
Κριτικές
1
Like
5
Πόντοι
66
sto lykeio(δεν εχει πολλα χρονια που το τελειωσα)
ειχαμε 2 ατομα που ηταν μαρτυρες του ιεχωβα και δεν θελανε να παρακολουθησουν το μαθημα των θρησκευτικων...

το τι σκηνες εκανε ο λυκειαρχης και πως τους συμπεριφεροτανε δεν λεγεται... :-
Καθημερινα εγκληματα που τα εχουμε συνηθισει... Απο που βγαινει το "συνηθιζω"? Εχει σχεση με το "ηθος"? Αν εχει, τοτε μηπως σημαινει οτι πηραμε κατι "ανηθικο" και το καναμε "ηθικο"? :grin:
 

Επισκέπτης
Ηλιθιο, δογματικο μαθημα που διδασκεται απο ηλιθιους, αλλα νομιζω οτι ακομα και οι χριστιανοι μαθητες μπορουν με χαρτι απο το γονεα να το αποφυγουν... Κανω λαθος?

Ελπιζω να εχεις την ιδια αποψη και για τους τρελους Μουσουλμανους που παιρνουν το χατζαρι να σφαξουν για ενα γαμημενο κωλοχαρτο που το λενε κορανι
 

Επισκέπτης
Ελπιζω να εχεις την ιδια αποψη και για τους τρελους Μουσουλμανους που παιρνουν το χατζαρι να σφαξουν για ενα γαμημενο κωλοχαρτο που το λενε κορανι

Ακριβως την ιδια!!!!!!!!!!!!!!!!

για όλες της θρησκειες...
 
Εγγρ.
14 Μαΐ 2009
Μηνύματα
6.872
Κριτικές
7
Like
2
Πόντοι
66
sto lykeio(δεν εχει πολλα χρονια που το τελειωσα)
ειχαμε 2 ατομα που ηταν μαρτυρες του ιεχωβα και δεν θελανε να παρακολουθησουν το μαθημα των θρησκευτικων...

το τι σκηνες εκανε ο λυκειαρχης και πως τους συμπεριφεροτανε δεν λεγεται... :-
για πε....
ειναι απαραδεκτες τετοιες συμπεριφορες
αλλα με μια απλη καταγγελεια θα τελειωνε το ζητημα :- :-
 

silva!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
16.051
Κριτικές
3
Like
14
Πόντοι
166
τι να πω,παντως εγω βαφτιστηκα χριστιανη και νιωθω χριστιανη.
οχι στην εκκλησια δν παω συχνα
οχι δεν εχω φιλησει το χερι παπα και ουτε προκειται να το κανω
οταν ομως ζητησα "βοηθεια" για ενα πολυ δικο μου προσωπο την ελαβα,κι εχω κι ενα ταμα.

δεν επιβαλλω σε κανεναν να ειναι κατι αλλος δοξαζει τον δια,αλλος τον μανιτου,αλλος τη γκανεσα,αλλος τον αλλαχ
αλλος παλι δοξαζει τον εαυτο του...

ο καθενας οπως επιθυμει...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom