Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Neuronico

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2006
Μηνύματα
151
Like
4
Πόντοι
1
Σαββάτο 8 Σεπτεμβρίου 2007.
Αρχαιολογικός χώρος Πλαταιών 6 μ.μ
Ελευθέρια 2007

Όποιος θέλει πληροφορίες να στείλει πμ.
Θα τηρηθεί ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ :)

Καμμια παρτουζιτσα γινεται σε αυτα τα συμποσια?
Ρε λες να υπαρχει η θρησκεια μου και να μην το ξερω?
 

Επισκέπτης
Σαββάτο 8 Σεπτεμβρίου 2007.
Αρχαιολογικός χώρος Πλαταιών 6 μ.μ
Ελευθέρια 2007

Όποιος θέλει πληροφορίες να στείλει πμ.
Θα τηρηθεί ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ :)
να ερθω και εγω??αλλα θα σκασω μυτη με μουσικη υποκρουση dio ή ac/dc  :rockon: :rockon: :rockon:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Έλα μπαρμπα War
Μόνο που υπάρχουν 2 προβλήματα.
Θα σταματήσεις την μουσική κατά την διάρκεια της τελετής
και μην κάνεις κανα λάθος και ανοίξεις τα λινκ με τα κείμενα
sos "φασισμός"
 

Επισκέπτης
Έλα μπαρμπα War
Μόνο που υπάρχουν 2 προβλήματα.
Θα σταματήσεις την μουσική κατά την διάρκεια της τελετής
και μην κάνεις κανα λάθος και ανοίξεις τα λινκ με τα κείμενα
sos φασισμός
μπαρμπουτσαλα  :huh: :huh:!!οχι και μπαρμπας ο θειος γουορ  :grin: :grin:!!ποια λινκ??αααα δεν μου τα λες καλα  :headbang: :headbang: :headbang:
 

Neuronico

Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2006
Μηνύματα
151
Like
4
Πόντοι
1
να ερθω και εγω??αλλα θα σκασω μυτη με μουσικη υποκρουση dio ή ac/dc  :rockon: :rockon: :rockon:
Πιστευω ενα καλο μιξαρισμα ορφικων υμνων και ac/dc θα δωσει ενα αλλο υφος, μη σου πω και ηθος, στις εκδηλωσεις.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Στην αρχή της σελίδας εννοώ. Ειδικά ένα που λέει για το άσυλο.
Θα με αφορίσεις διαπαντώς :'(
 

Επισκέπτης
Στην αρχή της σελίδας εννοώ. Ειδικά ένα που λέει για το άσυλο.
Θα με αφορίσεις διαπαντώς :'(
ααααα δεν θελω τετοια  :huh: :huh: :huh:!!!δεν ερχομαι ρε  :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:!!!θα πινω μπυρες ,θα καπνιζω και θα γαμαω γκομενες με τατουαζ !!μουσικη υποκρουση ροκιες  :rockon: :rockon: :rockon:
 

billk

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
839
Κριτικές
4
Like
22
Πόντοι
6
θρησκεια μου το μουνι και η προσευχη μου το γαμησι στη φυση μεχρι να δυσει
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για τους άλλους δώδεκα,
και για τα υπόλοιπα παιδιά που επικοινώνησαν μαζί μου σχετικά με τα Προμήθεια στον Όλυμπο.

 

Επισκέπτης
Τολμά ο κύριος Παρασκευαίδης, ο δούλος του γιού(Τζεσουά) του θεού (Ιεχωβά) των Ιουδαίων να αποδεχτεί τον διαχωρισμό του κράτους από την εκκλησία;; Τότε να δούμε πόσοι εθελόδουλοι θα μείνουν στο μαντρί...

Σε αυτο ελπιζω κι εγω!!!
Μονο τοτε η Εκκλησια θα γινει ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ !!!
Οπως ειναι και στην Κυπρο και απο μια λεξη του Χρυσοστομου εξαρταται το 50% της οικονομιας του νησιου.(Αφου το κρατος δε μπορει να βαλει χερι στα περιουσιακα της)
Επιτελους, να μπορει να λεει οτι θελει και οποτε θελει , μη εξαρτομενη απο τον εργοδοτη ΚΡΑΤΟΣ!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σε αυτο ελπιζω κι εγω!!!
Μονο τοτε η Εκκλησια θα γινει ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ !!!
Οπως ειναι και στην Κυπρο και απο μια λεξη του Χρυσοστομου εξαρταται το 50% της οικονομιας του νησιου.(Αφου το κρατος δε μπορει να βαλει χερι στα περιουσιακα της)
Επιτελους, να μπορει να λεει οτι θελει και οποτε θελει , μη εξαρτομενη απο τον εργοδοτη ΚΡΑΤΟΣ!
Αυτό είναι το ονειρό σας; Να συκυβερνάτε; Η να κυβερνάτε; Αποφασιστε επιτέλους. Γιατί ήδη μου φαίνετε οτι συγκυβερνάτε. Και ποια ακριβώς περιουσιακά. Τα χαρισμένα απο τους αυτοκράτορες του Βυζαντίου ή απο τα Οθωμανικά φιρμάνια; Και απο που και ως που η Εκκλησία δεν λέει ότι θέλει όποτε θέλει; Περιοδικά, εφημερίδες, κανάλια ποιος την εμπόδισε δηλαδή; Και αν θέλετε να επιστρέφετε τους μισθούς σας να νοιώσετε λευτεροι.
Δημήτριε ψυχραιμία φίλε
 

Επισκέπτης
Αυτό είναι το ονειρό σας; Να συκυβερνάτε; Η να κυβερνάτε; Αποφασιστε επιτέλους. Γιατί ήδη μου φαίνετε οτι συγκυβερνάτε. Και ποια ακριβώς περιουσιακά. Τα χαρισμένα απο τους αυτοκράτορες του Βυζαντίου ή απο τα Οθωμανικά φιρμάνια; Και απο που και ως που η Εκκλησία δεν λέει ότι θέλει όποτε θέλει; Περιοδικά, εφημερίδες, κανάλια ποιος την εμπόδισε δηλαδή; Και αν θέλετε να επιστρέφετε τους μισθούς σας να νοιώσετε λευτεροι.
Δημήτριε ψυχραιμία φίλε

tomito

Στοχασου. Η εκκλησια εχει αναγκη  την περιουσια του κρατος ή το κρατος την περιουσια της εκκλησιας (Αφου ειναι ΝΠΔΔ)???
Απο το μηδεν να ξεκινησει ( οπως στη Ρωσια μετα τον Κομουνισμο ) , παλι ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ θα γινει για 2 λογους: Διοτι στηριζεται 1)απο το Θεο και
                              2)απο το λαο
και ποτε απο κυβερνησεις. Οι τελευταιες μοναδικο σκοπο εχουν να καρπωθουν οσα ο λαος εδωσε σε Αυτην και οχι σε αυτους( βλεπε νομο Τριτση )

Δεν νομιζω να θελει η Εκκλησια να κυβερνησει. Αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα μου ηταν σχημα λογου.

Πιστευω ομως πως αρκειται  στο να κυβερνουν αλλοι επ΄ονοματι της( κι ας μην ειναι σωστο ).
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
tomito

Στοχασου. Η εκκλησια εχει αναγκη  την περιουσια του κρατος ή το κρατος την περιουσια της εκκλησιας (Αφου ειναι ΝΠΔΔ)???
Απο το μηδεν να ξεκινησει ( οπως στη Ρωσια μετα τον Κομουνισμο ) , παλι ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΚΡΑΤΕΙ θα γινει για 2 λογους: Διοτι στηριζεται 1)απο το Θεο και
                               2)απο το λαο
και ποτε απο κυβερνησεις. Οι τελευταιες μοναδικο σκοπο εχουν να καρπωθουν οσα ο λαος εδωσε σε Αυτην και οχι σε αυτους( βλεπε νομο Τριτση )

Δεν νομιζω να θελει η Εκκλησια να κυβερνησει. Αυτο που ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα μου ηταν σχημα λογου.

Πιστευω ομως πως αρκειται  στο να κυβερνουν αλλοι επ΄ονοματι της( κι ας μην ειναι σωστο ).

Δημήτριος,

Πάλι συναντιόμαστε!

Η Εκκλησία είναι μια ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Το ότι "στηρίζεται απ το θεό" άσ το, να μη το συζητήσουμε τώρα, υπάρχει και άλλη άποψη πάντως.

Η ομάδα αυτή ΜΠΟΡΕΙ να έχει περιουσία, και βέβαια κανείς δε μπορεί να της την πάρει.
Εγείρονται κάποια θέματα όμως, όπως θα εγειρόντουσαν για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κατέχει περιουσία, δηλαδή πλούτο.
Τα λέω συνοπτικά, και θα τα αναλύσω παρακάτω:
1) Μήπως η περιουσία αυτή έχει αποκτηθεί με εγκληματική δραστηριότητα?
2) Ο κάτοχος της περιουσίας, δεν πρέπει να επιβαρύνεται με τον φόρο που όλοι οι κάτοχοι επιβαρύνονται?

Στο (1):  Όταν κάποιος εκμεταλεύεται την ευπιστία, την αδυναμία, το φόβο και την ανωριμότητα κάποιου άλλου με στόχο να του αποσπάσει την περιουσία του (έστω και μετά θάνατο), αυτό δεν είναι ούτε δείγμα χρηστού ήθους, ούτε ηθικής, ούτε σύννομο. Υπάρχουν ποινικές διώξεις προς άτομα που κάνουν αυτή τη δουλειά (θυμήσου την "εταιρεία δολοφόνων", έβαζε τους γέρους να γράψουν τα περιουσιακά τους στοιχεία σε μέλη της, και μετά τους βοηθούσε να... απομακρυνθούν γρηγορότερα απο το μάταιο τούτο κόσμο. Ένα θύμα της ο εφοπλιστής Τυπάλδος (ένας εκ των 2 αδερφών), θύτης κάποιος "Παπαδόπουλος" αν θυμάμαι καλά, διατελέσας και Δήμαρχος Νέας Φιαλδέλφειας. Αποκαλύφθηκε η δουλειά, και τους χώσανε (ευτυχώς) για καμιά 10ρια αδικήματα).
ʼλλη περίπτωση η "Αγία Αθανασία του Αιγάλεω". Το ίδιο έκανε και αυτή, με άλλη μέθοδο όμως. Έφτασε στο εδώλιο, αλλά (πάλι αν θυμάμαι καλά) τελικά δε χώθηκε μέσα.
Πολλές άλλες περιπτώσεις φτάνουν στα αστικά δικαστήρια, απο συγγενείς που προσβάλουν διαχείρηση περιουσίας απο γέρους, αν ο γέρος έχει πέσει θύμα εξαπάτησης όπως την περιέγραψα πιό πάνω.
Όσο πιο "κοντά στο θείον" είοναι οι δράστες, τόσο μεγαλύτερη είναι η ατιμωρησία τους.
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ κάνει και η εκκλησία. Είτε υπό τη μορφή του ναού της γειτονιάς, είτε της μητρόπολης, είτε του μοναστηριού. ΕΤΣΙ έχει αποκτήσει η εκκλήσία την περιουσία της, και γι αυτό η περιουσία της είναι διάσπαρτη σε όλη τη χώρα, και έξω, και με ποσοστά συνιδιοκτησίας με άλλους ανθρώπους. (Ο ένας αδερφός (ο ψωνισμένος) >"τα αφήνει στη μητρόπολη", ό άλλος τα αφήνει στα παιδιά του, και βρίσκονται τα παιδιά εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες με τη μητρόπολη).
Δε λέω ότι κάνουν παράνομα αυτή τη δουλειά. Αυτό που λέω είναι ότι αν κάποιος καταγγείλει στη Δικαιοσύνη ένα μέντιουμ ότι έπεισε τον αφελή να... απαλλαγεί απο κάτι δικό του το μέντιουμ θα πάει μέσα, ενώ αν αυτή τη δουλειά (ακριβώς την ίδια) την κάνει ο παπάς ή ο μητροπολίτης, η ο ηγούμενος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να διωχθεί.
Αυτό εγώ το θεωρώ ΜΗ ΣΩΣΤΟ, και θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει.
Απο κει και πέρα ο καθένας μπορεί να "πιστεύει" ότι θέλει, και να χαρίζει την περιουσία του όπου θέλει.

Στο (2): Περιουσία δεν έχει μόνο η εκκλησία και τα μοναστήρια. Περιουσία έχω και εγώ, και εσύ, και εταιρείες, και λέσχες, και σύλλογοι, και ξένοι, όλοι όσοι κατάφεραν να την αποκτήσουν.
Σχετικά με τη σχέση των διαφόρων αυτών κατόχων και του κράτους, υπάρχουν συγκεκριμένοι ΝΟΜΟΙ που εφαρμόζονται, και που προστατεύουν ή επιβαρύνουν τους κατόχους. Ή κυριότερη επιβάρυνση είναι η φορολογία της περιουσίας. Η περιουσία φορολογείται:
Α) Όταν αλλάζει χέρια (μεταβίβαση, δωρεά, κληρονομιά, γονική παροχή, κλπ).
Β) Όταν αποδίδει εισόδημα (ενοικίαση, παραχώρηση, κλπ).
Γ) Απλώς και μόνο επειδή υπάρχει (Φόρος Ακίνητης Περιουσίας - ΦΑΠ).
Δ) Απλώς και μόνο επειδή αποκτήθηκε (τεκμήριο - πόθεν έσχες).
Εδώ λοιπόν έχουμε το φαινόμενο Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ κάτοχος περιουσίας στη χώρα, ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ κανενός είδους φόρο για αυτήν.
Αυτό, λέω ότι πρέπει να αλλάξει. Ο καθένας μπορεί να έχει περιουσία, και κανείς δε μπορεί να του την "πάρει". Αλλά η μεταχείριση απέναντι σε ΟΛΟΥΣ τους κατόχους περιουσίας πρέπει να είναι η ίδια απο το κράτος, διαφορετικά αυτοί που πληρώνουν (εγώ και σύ δηλαδή) ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ σε σχέση με αυτούς που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.

Στοχάσου λοιπόν εσύ το εξής:
Όταν τα συμφέροντα είναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ (γιατί η περιουσία του παπαδαριού είναι τόσο μεγάλη), λες το παπαδαριό μα ΜΗΝ ΕΧΕΙ ενδιαφέρον ποιός θα κυβερνήσει? Έχει. Δεν είναι κόμμα, αλλά στο παρασκήνιο η εκκλησία (το παπαδαριό) ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ, και τον έχει!

Όλα για τα φράγκα γίνονται φίλε, και όταν εγώ βλέπω αυτό, τα υπόλοιπα (η σωτηρία της ψυχής, η μετα θάνατον ζωή, η δεύτερη κρίση/παρουσία, κλπ) τα βλέπω ως απλά μπαρμπούτσαλα, που χρησιμοποιούνται για να αποπροσανατολίζουν την κουβέντα απο το ζουμί, που είναι τα φράγκα. Και ό λόγος που πρέπει να γίνεται αυτό (ο αποπροσανατολισμός) είναι ότι ΚΑΜΙΑ κουβέντα περί των φράγκων δε θα άντεχε στην απλούστερη κριτική, αν τα μπαρμπούτσαλα έβγαιναν έξω απ την κουβέντα.

Αν δε θες να το δεις έτσι, καλύτερα να μη το ψάχνεις καθόλου...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ΘEΡΜΟΠΥΛΕΙΑ 2007
Τιμή και μνήμη Λεωνίδα, Λακεδαιμονίων και Θεσπιέων πεσόντων στη μάχη. Σάββατο, 7/7/2007, ώρα 7.00 μ.μ., στο μνημείο των Θερμοπυλών. Συμμετέχουν πολλοί φορείς και ομάδες απ? όλη την Ελλάδα. Η τελετή περιλαμβάνει συναυλιακό, χορικό και θεατρικό μέρος.

Ρεπορτάζ Εσπρέσσο από τα Προμήθεια

 

Επισκέπτης
Δημήτριος,

Πάλι συναντιόμαστε!

Η Εκκλησία είναι μια ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. Το ότι "στηρίζεται απ το θεό" άσ το, να μη το συζητήσουμε τώρα, υπάρχει και άλλη άποψη πάντως.

Η ομάδα αυτή ΜΠΟΡΕΙ να έχει περιουσία, και βέβαια κανείς δε μπορεί να της την πάρει.
Εγείρονται κάποια θέματα όμως, όπως θα εγειρόντουσαν για ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κατέχει περιουσία, δηλαδή πλούτο.
Τα λέω συνοπτικά, και θα τα αναλύσω παρακάτω:
1) Μήπως η περιουσία αυτή έχει αποκτηθεί με εγκληματική δραστηριότητα?
2) Ο κάτοχος της περιουσίας, δεν πρέπει να επιβαρύνεται με τον φόρο που όλοι οι κάτοχοι επιβαρύνονται?

Στο (1):  Όταν κάποιος εκμεταλεύεται την ευπιστία, την αδυναμία, το φόβο και την ανωριμότητα κάποιου άλλου με στόχο να του αποσπάσει την περιουσία του (έστω και μετά θάνατο), αυτό δεν είναι ούτε δείγμα χρηστού ήθους, ούτε ηθικής, ούτε σύννομο. Υπάρχουν ποινικές διώξεις προς άτομα που κάνουν αυτή τη δουλειά (θυμήσου την "εταιρεία δολοφόνων", έβαζε τους γέρους να γράψουν τα περιουσιακά τους στοιχεία σε μέλη της, και μετά τους βοηθούσε να... απομακρυνθούν γρηγορότερα απο το μάταιο τούτο κόσμο. Ένα θύμα της ο εφοπλιστής Τυπάλδος (ένας εκ των 2 αδερφών), θύτης κάποιος "Παπαδόπουλος" αν θυμάμαι καλά, διατελέσας και Δήμαρχος Νέας Φιαλδέλφειας. Αποκαλύφθηκε η δουλειά, και τους χώσανε (ευτυχώς) για καμιά 10ρια αδικήματα).
ʼλλη περίπτωση η "Αγία Αθανασία του Αιγάλεω". Το ίδιο έκανε και αυτή, με άλλη μέθοδο όμως. Έφτασε στο εδώλιο, αλλά (πάλι αν θυμάμαι καλά) τελικά δε χώθηκε μέσα.
Πολλές άλλες περιπτώσεις φτάνουν στα αστικά δικαστήρια, απο συγγενείς που προσβάλουν διαχείρηση περιουσίας απο γέρους, αν ο γέρος έχει πέσει θύμα εξαπάτησης όπως την περιέγραψα πιό πάνω.
Όσο πιο "κοντά στο θείον" είοναι οι δράστες, τόσο μεγαλύτερη είναι η ατιμωρησία τους.
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΟΥΛΕΙΑ κάνει και η εκκλησία. Είτε υπό τη μορφή του ναού της γειτονιάς, είτε της μητρόπολης, είτε του μοναστηριού. ΕΤΣΙ έχει αποκτήσει η εκκλήσία την περιουσία της, και γι αυτό η περιουσία της είναι διάσπαρτη σε όλη τη χώρα, και έξω, και με ποσοστά συνιδιοκτησίας με άλλους ανθρώπους. (Ο ένας αδερφός (ο ψωνισμένος) >"τα αφήνει στη μητρόπολη", ό άλλος τα αφήνει στα παιδιά του, και βρίσκονται τα παιδιά εξ αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες με τη μητρόπολη).
Δε λέω ότι κάνουν παράνομα αυτή τη δουλειά. Αυτό που λέω είναι ότι αν κάποιος καταγγείλει στη Δικαιοσύνη ένα μέντιουμ ότι έπεισε τον αφελή να... απαλλαγεί απο κάτι δικό του το μέντιουμ θα πάει μέσα, ενώ αν αυτή τη δουλειά (ακριβώς την ίδια) την κάνει ο παπάς ή ο μητροπολίτης, η ο ηγούμενος, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να διωχθεί.
Αυτό εγώ το θεωρώ ΜΗ ΣΩΣΤΟ, και θεωρώ ότι είναι κάτι που πρέπει να αλλάξει.
Απο κει και πέρα ο καθένας μπορεί να "πιστεύει" ότι θέλει, και να χαρίζει την περιουσία του όπου θέλει.

Στο (2): Περιουσία δεν έχει μόνο η εκκλησία και τα μοναστήρια. Περιουσία έχω και εγώ, και εσύ, και εταιρείες, και λέσχες, και σύλλογοι, και ξένοι, όλοι όσοι κατάφεραν να την αποκτήσουν.
Σχετικά με τη σχέση των διαφόρων αυτών κατόχων και του κράτους, υπάρχουν συγκεκριμένοι ΝΟΜΟΙ που εφαρμόζονται, και που προστατεύουν ή επιβαρύνουν τους κατόχους. Ή κυριότερη επιβάρυνση είναι η φορολογία της περιουσίας. Η περιουσία φορολογείται:
Α) Όταν αλλάζει χέρια (μεταβίβαση, δωρεά, κληρονομιά, γονική παροχή, κλπ).
Β) Όταν αποδίδει εισόδημα (ενοικίαση, παραχώρηση, κλπ).
Γ) Απλώς και μόνο επειδή υπάρχει (Φόρος Ακίνητης Περιουσίας - ΦΑΠ).
Δ) Απλώς και μόνο επειδή αποκτήθηκε (τεκμήριο - πόθεν έσχες).
Εδώ λοιπόν έχουμε το φαινόμενο Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ κάτοχος περιουσίας στη χώρα, ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ κανενός είδους φόρο για αυτήν.
Αυτό, λέω ότι πρέπει να αλλάξει. Ο καθένας μπορεί να έχει περιουσία, και κανείς δε μπορεί να του την "πάρει". Αλλά η μεταχείριση απέναντι σε ΟΛΟΥΣ τους κατόχους περιουσίας πρέπει να είναι η ίδια απο το κράτος, διαφορετικά αυτοί που πληρώνουν (εγώ και σύ δηλαδή) ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ σε σχέση με αυτούς που ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ.

Στοχάσου λοιπόν εσύ το εξής:
Όταν τα συμφέροντα είναι ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΑ (γιατί η περιουσία του παπαδαριού είναι τόσο μεγάλη), λες το παπαδαριό μα ΜΗΝ ΕΧΕΙ ενδιαφέρον ποιός θα κυβερνήσει? Έχει. Δεν είναι κόμμα, αλλά στο παρασκήνιο η εκκλησία (το παπαδαριό) ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΟΓΟ, και τον έχει!

Όλα για τα φράγκα γίνονται φίλε, και όταν εγώ βλέπω αυτό, τα υπόλοιπα (η σωτηρία της ψυχής, η μετα θάνατον ζωή, η δεύτερη κρίση/παρουσία, κλπ) τα βλέπω ως απλά μπαρμπούτσαλα, που χρησιμοποιούνται για να αποπροσανατολίζουν την κουβέντα απο το ζουμί, που είναι τα φράγκα. Και ό λόγος που πρέπει να γίνεται αυτό (ο αποπροσανατολισμός) είναι ότι ΚΑΜΙΑ κουβέντα περί των φράγκων δε θα άντεχε στην απλούστερη κριτική, αν τα μπαρμπούτσαλα έβγαιναν έξω απ την κουβέντα.

Αν δε θες να το δεις έτσι, καλύτερα να μη το ψάχνεις καθόλου...

Αγαπητέ Σταύρο,

Χαίρομαι πολύ που ξανασυναντιόμαστε, έστω και λίγο καθυστερημένα ομολογώ απο μέρους μου.
Θα ήθελα λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου να σου εκθέσω τις αποψεις μου,όπως πολύ σωστά κι εσύ έκανες:

1)Εξισώνεις την Εκκλησία, είτε με διάφορες εγκληματικές οργανώσεις όπως η εταιρια δολοφόνων,είτε με διάφορους απατεώνες όπως τα μέντιουμ και αναρωτιέμαι το λόγο.Ποιές ομοιότητες μεταξύ τους βρίσκεις?Αν αυτή είναι η άποψή σου,απόλυτα σεβαστή!Θα μου επιτρέψεις όμως να διαφωνίσω κάθετα καθώς ούτε εύπιστο, ούτε αδύναμο,ούτε φοβισμένο, αλλά ούτε και ανώριμο(όπως αναφέρεις)θεωρώ τον εαυτό μου.

2)Ως πρός την "Αγία" Αθανασία του Αιγάλεω,η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος,ευθύς εξ'αρχής με έγγραφό Της, καταδίκασε ρητά τη δράση της.Δέν κατανοώ για ποιό λόγο τη συσχετιζεις μαζι Της.

3)Ως πρός τα κληροδοτήματα που αφήνονται κατα καιρούς στην Εκκλησία,δεν κατανοώ το λόγο για τον οποίο ενοχλείσαι.Δικαίωμα του καθενός είναι το πώς θα διαθέσει την περιουσία του.Είναι ΑΔΙΚΟ να αφήνει καποιος την περιουσία του ή μέρος της στην Εκκλησία, που του στάθηκε έστω και στα τελευταία χρόνια της ζωής του και είναι ΔΙΚΑΙΟ να την αφήνει στα παιδιά του που τον παραπέταξαν στο γηροκομείο..........!!!

4)Ως προς την φοροαπαλλαγή της Εκκλησίας ,θεωρώ πως είναι το ελάχιστο που το κράτος μπορεί να κανει γι'αυτήν λαμβάνοντας υπ'όψιν το κοινωνικό έργο που αυτή παρέχει στις ευπαθεις κοινωνικες
ομάδες σε σύγκριση παντα με το κοινωνικό έργο που παρέχει το ίδιο(σημειωτέον ότι μέχρι το 1993 δέν υπήρχε ούτε μια κρατική στέγη κατακοιτων γερόντων όταν η Εκκλησία αριθμούσε 300 περίπου τέτοια ιδρύματα)Η Εκκλησία δηλαδή με λίγα λόγια αναπληρώνει την έλλειψη κρατικών κοινωνικών παροχών παρα το οτι πρωταρχικά το εργο της εναι πνευματικό και δευτερευόντως φιλανθρωπικό.Αυτό είναι αποτέλεσμα της εφαρμογής της αρχής του "Κοινωνικού Κράτους Δικαίου"που ευαγγελίζεται και το Σύνταγμά μας(Αφου και η Εκκλησία εντάσσεται ιδιοτυπα στον ευρύτερο κρατικό μηχανισμό ώς ΝΠΔΔ).
Εδώ θα πρέπει να σημειώσω πως η προηγούμενη κυβέρνηση εθέσπισε τη φορολογία στην Εκκλησία ώς αντίποινα για την αντιπαράθεση μαζί της στο θέμα των ταυτοτήτων.Απ'ότι γνωρίζω η νύν κυβέρνηση επανέφερε σε ισχύ το προηγούμενο status quo.

5)Βέβαια θα πρέπει να παραδεχθώ πως η διαχείρηση της Εκκλησιαστικής περιουσίας δεν είναι πάντοτε η επιθυμητή.Σεβασμιωτατοι "Αγιοι"Μητροπιλίται κατεχράσθησαν κατα καιρούς μέρος της,προς ίδιον ώφελος(βλέπε κάπου στην Αττική...)Δέν θα πρέπει όμως απο μεμονωμένα περιστατικά να σπιλώνεται το σύνολο της Εκκλησίας.Αλλωστε όλα τα δάχτυλα δέν είναι ίδια...!

Τέλος,η Εκκλησία,είχε,έχει και θα έχει θέση και λόγο επί παντός επισθητού είτε αυτό είναι αρεστό σ'εμάς είτε όχι.Ας την ανεχθούμε απλά όπως ανεχόμαστε και τόσους άλλους.

Πολύ φιλικά

Δημήτρης.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δημήτριε με λύπη βλέπω πως συνεχίζεις.
Δεν έχει νοήμα η αντιπαράθεση, αλλά θίγεις κάποια ζητήματα που δεν πρέπει να μείνουν αναπάντητα.
α: Γράφεις ότι "και από το μηδεν να ξεκινήσει πάλι θα γίνει κράτος εν κράτει". Συμφωνώ. Αντι για την Ρωσσία όμως ως παράδειγμα, θα πήγαινα λίγο πιο παλιά, στην Ρώμη και στο Βυζάντιο. Γίνατε κράτος εν κράτει και εκεί. Και μετά απο λίγο έπαψαν να υπάρχουν...
Είστε σαν το μικρόβιο που εισβάλλει και σιγά-σιγά σκοτώνει τον φορέα του. Τα σοβαρά κράτη σας έχουν πάντα στο περιθώριο. ʼλλωστε εσείς οι ίδιοι δεν έχετε και σε μεγάλη εκτίμηση την έννοια Έθνος.
β: Γράφεις πάλι "ούτε εύπιστο, ούτε αδύναμο,ούτε φοβισμένο, αλλά ούτε και ανώριμο(όπως αναφέρεις)θεωρώ τον εαυτό μου"
Δηλαδή ειλικρινά ταυτίζεις την προσωπική σου περίπτωση με την μεγάλη πλειονότητα των πιστών;
Αυτή που δλδ δεν μπορεί πχ να καταλάβει την διαφορά μεταξύ "Ανάστασης Νεκρών" και "Αθανασίας της Ψυχής";
γ: Αφού η εκκλησία έχει τόοοοσο μεγάλο φιλανθρωπικό έργο, τότε θα έπρεπε σταδιακά η περιουσία της να μειώνεται. Τι συμβαίνει; Είναι ακόμη τόσα πολλά τα κληροδοτήματα των γερόντων; Είναι τόσο μεγάλη η περιουσία των βυζαντινών και οθωμανικών παραχωρήσεων; Δίνει λεφτά το κράτος; Πως το εξηγεις; Κανετε καλή διαχείρηση; Λειτουργικά έξοδα δεν έχετε; Ιεραποστολικό έργο; Μήπως τελείται κάποιο θαυμα;
δ: Γράφεις ότι είχε, έχει και θα έχει λόγο για τα πάντα. Αλήθεια; Απο πότε; Πότε άρχισαν να ψηφίζουν οι κληρικοί; Γιατί δεν ψήφιζαν εως τότε; Εγώ νομίζω ότι η αποστολή σας είναι καθαρά πνευματική. Τι δουλειά έχετε να μπλέκετε με την εξωτερική πολιτική; Και άντε να σας ανεχθούμε. Αυτό κάνουμε ούτως ή αλλως δλδ, εσείς γιατί δεν ανέχεστε; Εσείς η θρησκεία της αγάπης, του να γυρνάς το μάγουλο; Γιατι αν ανεχόσασταν δεν θα κανατε τις λαοσυνάξεις για ένα διοικητικό έγγραφο.
ε: Μου έγραψες να στοχαστώ, στοχάστηκα και σου απάντησα.
Τώρα στοχάσου εσύ.
Πόσα (δισεκατομμύρια ίσως;) ελληνόπουλα ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ εξ'αίτιας του θεσμού που λέγεται μοναχισμός αυτά τα -1500 χρόνια της εκχριστιάνισης του ελλαδικού χώρου;
Φιλικότατα
 

Επισκέπτης
Tomito,

Ισως να εχεις δικιο.Δεν επρεπε να συνεχισω αυτη τη συζητηση.Ειληκρινα αυτο θα ειναι και το τελευταιο μηνυμα μου στο  forum μονο και μονο για να μη φανει πως εχω αδυναμια απαντησης σε οσα αναφερονται.

1)Αρχικα θα πρεπει να επισημανω πως ο ορος "κρατος εν κρατει" χρησιμοποιειται για το κρατος του Βατικανου που αποτελει κρατικη αυτοδιοικητη οντοτητα εντος του κρατους της Ιταλιας. Ενιοτε δε, χρησιμοποιειται και για την Αθωνικη πολιτεια, παρα το οτι εχει κρατικο διοικητη.Ο τροπος με τον οποιο χρησιμοποιησα την εκφραση δεν ηταν για να καταδειξω την εννοια αυτη ως σκοπο της Εκκλησιας,που σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτος.Η χρηση του ορου ητο εντελως συμβολικη και αποσκοπουσε στο να δειξει τη "δυναμη" που ανα τους αιωνες κατεχει η Εκκλησια και επαναλαμβανω πως μετα το Θεο δυναμη της ειναι ο λαος.Σε καθε ακμη ομως υπαρχει και μια παρακμη.Αναφερεις απο την ιστορια το Βυζαντιο ως παρακμη και την Εκκλησια ως τη νοσο που οδηγησε το Βυζαντιο σε παρακμη.Ξεχνας ομως πως μετα 400 ετων , ξαναηρθε η ακμη σε τμημα της επικρατειας του Βυζαντιου.Που ξερεις, μπορει να αναρρωσει πληρως στο μελλον ο αρρωστος...!
Εγω ανεφερα τη Ρωσια καθως απο μονη της προσπαθησε να σβησει το Χριστιανισμο, χαρακτηριζοντας τον μαλλιστα και ως "το οπιο του λαου".Η παρακμη του βυζαντιου οφειλεται σε εξωτερικους (Οθωμανοι) και οχι εσωτερικους παραγοντες οπως το παραδειγμα της Ρωσιας το οποιο εγω χρησιμοποιησα.

2)"Ο τελευταιος στη γη, γινεται πρωτος στον ουρανο".Τι κι αν εχω Θεολογικες γνωσεις?Ενας απλος πιστος η ενας εντελως αγραμματος μοναχος,μπορει να ειναι κατα πολυ καλυτερος μου και εχουμε πολλα τετοια παραδειγματα(Πορφυριος,Παϊσιος)Ναι λοιπον , συγκαταλεγω και τον εαυτο μου σε αυτους που δεν δυνανται να ξεχωρισουν την Αθανασια της ψυχης απο την Ανασταση(απλοι πιστοι),και ας δυναμαι...!

3)Θα συμφωνησω πως πρωταρχικος ρολος της Εκκλησιας ειναι το πνευματικο της εργο ενω δευτερευουσα σημασια εχει το φιλανθρωπικο.Δεν εκανα λογο για το πνευματικο, γιατι λιγο-πολυ γινεται εντος των Ναων.Ως προς το φιλανθρωπικο εργο εχω να επισημανω πως μοναδικη πηγη εσοδων της Εκκλησιας , ειναι ο οβολος του καθε πιστου.ΟΛα συντηρουνται απο το "κερακι"και το "δισκο"και ελαχιστως απο τα κληροδοτηματα.Θα πρεπει ομως να μην εχουμε επιλεκτικη οραση για να μπορεσουμε να τα δουμε.Αποτελει μεγαλη ομως κουβεντα που δεν μπορω να αναπτυξω εδω.Γενικες πληροφοριες μπορει να δει κανεις στον επισημο ιστοχωρο της Εκκλησιας της Ελλαδος ().Η εκκλησια αξιοποιει το κατοσταρικο, ενω το κρατος σου αρπαζει το χιλιαρικο ελεγε καποτε ενας σοφος.

4)Ως προς το αν η Εκκλησια θα πρεπει να εχει λογο επι παντος θεματος(πολιτικου η μη) στην Ελλαδα συμβαινει το εξης παραδοξο:
Κατακρινουμε τον Αρχιεπισκοπο με το προσχημα οτι αναμειγνυεται στα πολιτικα δρωμενα της χωρας ενω ταυτοχρονα τον χλευαζουμε διοτι δεν αναμειχθηκε στα πολιτικα δρωμενα της χωρας κατα τη διαρκεια της 7ετιας!!!Ας αποφασισουμε λοιπον.Θελουμε η Εκκλησια να εχει λογο ΝΑΙ η ΟΧΙ?Ειμαστε πραγματι δημοκρατες οταν της απαγορευουμε να ομιλει η μηπως δικτατορες...?
Αν τωρα που ειναι "κρατικη" δεν μπορουν να την κουμανταρουν οι πολιτικοι σκεφθειτε τι θα γινει μετα το διαχωρισμο.Εγω παντως ψηφιζω χωρισμο Εκκλησιας Κρατους ΕΔΩ και ΤΩΡΑ.

5)Μεταξυ αλλων ακουσθηκε και μια ενδιαφερουσα αποψη που αφορα στην αντιμετωπιση του δημογραφικου προβληματος.Οτι δηλαδη αν δεν υπηρχε ο μοναχισμος,θα ειχαν γεννηθει περισσοτεροι Ελληνες.Εγω θα ελεγα κατι καλυτερο.ΠΟΣΑ(δισεκατομμυρια ισως)Ελληνοπουλα ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ εξαιτιας της νομιμοποιημενης αμβλωσης?
Δεν ευθυνεται η θρησκεια για το οτι υπαρχει υπογεννητικοτητα στην ελλαδα.Καθε αλλο."Αυξανεσθαι και πληθυνεσθαι" ειπε ο Θεος στους πρωτοπλαστους.Το προβλημα δεν ειναι Θρησκευτικο αλλα πολιτισμικο και το αντιμετωπιζουν πολιτιστικα ανεπτυγμενα και οχι υποαναπτυκτα κρατη.Οταν και η Ελλαδα ηταν υποαναπτυκτη δεν αντιμετωπιζε τετοιο προβλημα.Σημερα ομως η μονη κοινωνικη ομαδα που δεν αντιμετωπιζει προβλημα υπογεννητικοτητος ειναι οι Μουσουλμανοι της Δυτικης Θρακης.Τι κι αν επιδοτισε η Εκκλησια το τριτο τεκνο σε Ξανθη-Κομοτηνη, οι Ελληνες καρπωθηκαν τα  επιδωματα κι ουτε λογος για τεταρτο παιδι,οταν οι Μουσουλμανοι εχουν απο 7 η οικογενεια και χωρις επιδοματα...!Ουτε σχολεια , ουτε φροντιστηρια...κι ανευ εξετασεων στα Πανεπιστημια.(Και μετα,το θρησκευμα αποτελει προσωπικο δεδομενο...)Ετσι λεω να παω στη Θρακη και να γινω κρυπτοχριστιανος, μπας και ξανασπουδασω.

Φιλε tomito,
ισως να ηταν λαθος μου η χρηση της Προστακτικης του ρηματος "στοχαζομαι" σε προηγουμενο μηνυμα μου και δικαιολογω πληρως την επιθετικη σου σταση.Μπορω επισης να ζητησω και συγνωμη.
Πιστεψε με δεν θα σε ξαναεξοργισω...!

Ευχομαι Καλο Καλοκαιρι σε ολους!

Χωρις ιχνος κακιας(αλλα με λιγη ισως πικρια),

Δημήτρης
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom