Νέα

Πάω φαντάρος...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Burtoniac
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 256
  • Εμφανίσεις 11K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
εγω παντως εχω πολλαααααααα χρονια για στρατο... ολο στην θεωρια μιλαω απο  πραξη [size=18pt]0[/size]  :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Μου αρέσει που αυτά που λες τα πιστεύεις κιόλας!!! Δεν ξέρω πότε πήγες στρατό πάντως εδώ και μερικά χρονάκια ο στρατός είναι μία επιχειρησούλα (καλοστημένη μάλιστα) που σκοπό έχει την βελτίωση και απλούστευση της ζωής των αξιωματικών (και υπαξιωματικών  :jerking:) και όχι την εκπαίδευση του στρατιώτη!!! Εγώ έτσι και γινόταν πόλεμος και δεν είχα πάει στρατιώτης με μισή ώρα εκπαίδευση πάνω στο όπλο θα ήμουν έτοιμος!!!! Για πες μας γιατί η θητεία να είναι δωδεκάμηνη; Να καθαρίζουν αυτοί τα σκατά όταν χέζουν!!! Δεν είμαι υποχρεωμένος να τα καθαρίζω εγώ. Ειδικά οι ΕΠΟΠ είναι και γαμώ τα παιδιά οι περισσότεροι!!! :jerking: Δηλαδή αν πας για τρεις μήνες αντί για δώδεκα ποια θα είναι η διαφορά στην εκπαίδευση; Θα μάθεις να χειρίζεσαι καλύτερα τα όπλα; :2funny: :uglystupid:
Ρε παλλίκαρε..... Γιατί ασχολείσαι;
Ο έλληνας είναι μαλάκας όχι γιατί τον καταπιέζουν.
Γιατί απλά έτσι είναι.
Δεν υπάρχει λογική. Ο κάθε μαλάκας μιλάει για θητεία των G3 και των πόσα αρχ-είδον....
Με 3 μήνες εκπαίδευση γίνεσαι πολεμική μηχανή....
Και η καλή πολεμική μηχανή θέλει λάδωμα κάθε χρόνο........ Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Στρατός με όριο στράτευσης τα 45 δεν είναι στρατός.
Είναι σκατός. Ο νέος είναι μάχιμος μέχρι τα 30 και πριν αποκτήσει παιδιά και οικογένεια. Μετά αρχίζουν οι κλανιές, το χεσμεντέν, οι υπαρξιακές αναζητήσεις και δε συμμαζεύται.
Αρκεί να ασχολούνται οι καθαρίστριες με γόπινγκ, κάμερες παρακολούθησης να κάνουν σκοπέτα και υπάλληλοι γραφείου να κάνουν τους σωφέρ, κλπ κλπ.....
Οποιος μαλάκας σκεμπές μου πει ότι μετά από 2-3 χρόνια μετά τη ροζαλία στο στρατό ως μοδιστρούλα, ή Υλικού πολέμου είναι μάχιμος το πολύ πολύ να του κοπανήσω μια πέτρα στο κεφάλι.

Τέλος να τονίσουμε για μια τελευταία φορά σε όλους τους άντρακλες ότι οι πόλεμοι πλέον μπορούν να γίνουν από μπούληδες που πατάνε πλήκτρα.
Ενα κουμπάκι και η Καλαμάτα έφυγε αύτανδρη..... Εσύ με το G3 σου να κάνεις έρωτα..........Πάντως πόλεμο σήμερον δε μπορείς να κάνεις......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Δεν ξέρω τόσο καλά κωλομπαρώσσικα και προτιμώ να μιλήσω για το στρατό
Εάν ότι ρώσσικη λέξη ακούς ή διαβάζεις τη θεωρείς κωλομπαρώσσικα πρέπει να πας επειγόντως σε στριπ για άδειασμα.......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
επίσης υποχρεωτική στράτευση στα 18 μπας και ξεφύγουμε από τους κλαψομούνηδες και τους μανιανουνηδες που θα τους κάνουν άντρες...

Να σου θυμίσω ότι ο Κολοκοτρώνης δεν είναι ήρωας του Ισραήλ, είμαστε σε καιρό ειρήνης και η Λωρίδα της Γάζας ειναι χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά........ :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Ναι, μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι του ινστιτούτου Πούσκιν. Δε πας εσύ καλύτερα; Εγώ σήμερα, για πέμπτη μέρα, λέω να εγκαινιάσω το Pearls
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
11
Πόντοι
866
Ναι, μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι του ινστιτούτου Πούσκιν. Δε πας εσύ καλύτερα; Εγώ σήμερα, για πέμπτη μέρα, λέω να εγκαινιάσω το Pearls
Πες στον Βασιλάκη να σου δώσει καλό τραπέζι.......
 

Gman

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
48
Κριτικές
8
Like
0
Πόντοι
0
Η γνώμη μου είναι Ι5 ψυχολογικό κα μην πας καθόλου.

Δεν υπάρχει λόγος να:
- γνωρίσεις ανθρώπους που το κύρος και τη δύναμη που έχουν την αποκτήσανε σύμφωνα με την ηλικία τους και τις γνωριμιές τους παρά με την προσωπικότητά τους, (βλέπε βαθμός), ο οποίος φυσικά αναφέρεται πριν από το ονοματεπώνυμό τους.
- γνωρίσεις τη φίλη μας τη βρωμιά σε όλο της το μεγαλείο, επειδή ο δίπλα καραγκιόζης έχει να αλλάξει σώβρακο 1 μήνα και φυσικά απέχει απο βαρετές διαδικασίες (βλέπε μπάνιο) και επειδή το κάθε μαλακισμένο κοιμάται με την αρβύλα
- να χαιρετάς κάθε μέρα τους φίλους μας τους κοριούς και τις κάθε λογής μύγες και κουνούπια κι όλο το ζωικό βασίλειο αναμεμειγμένο μες στα κολημένα σκατά στην τουαλέτα
- να πας σε ένα μέρος στην παραμεθόριο για να μάθεις να κοιμάσαι σε μισογκρεμισμένα κτίρια χωρίς τζάμια το χειμώνα και να κάνεις μπάνιο με παγωμένο νερό.
- να δεις άλλα να μην μπορείς να αποφύγεις πρεζάκια και κάθε λογής τελειωμένους
- να δεις ένα σύστημα με λογική απαρχαιωμένη που οι έννοιες εργατικότητα, αξιοποίηση ανθρώπινου δυναμικού, εργατοώρα, οργάνωση, προγραμματισμός είναι ανύπαρκτες
- να μην γνωρίσεις ποτέ πραγματική στρατιωτική εκπαίδευση
- να βλέπεις ότι ούτε το σκοπό που πήγες να μην μπορείς να επιτελέσεις με το στραβώμένο σκουριασμένο σου G3 και τα άρματα που τα συντηρούν  1 μήνα για να κινηθούν 10 λεπτά.
- να βλέπεις ανύπαρκτους, κομπλεξικούς ανθρώπους (στελέχη) να απευθύνονται στους φαντάρους σαν υποδεέστερα όντα - δούλους με χαρακτηρισμούς μαλακισμένα, πουστράκια
- να είσαι σε μονάδα με δύναμη 130 και παρόντες 30 για 30 υπηρεσίες, αφού οι άλλοι 100 είναι άφαντοι. Και να μπαίνεις στον πειρασμό μετά από μήνες να βάλεις κι εσύ βύσμα, αλλά να σε ποιάνουν οι τύψεις για τους υπόλοιπους 30 και το χώσιμο που θα φάνε γιατί έκανες και κάποιες φιλίες στο μεταξύ.
-να συμμετέχεις σε άσκηση του κώλου, κι επειδή κάτι επόπ (βλέπε πρώην άνεργος - δεν έχω στον ήλιο μοίρα - αλλά ξέρω ότι στο στοίχημα στη β νορβηγίας το αντίστοιχο Κορακοχώρι - Αλεποχώρι είναι Χ) βαριόνται, να κινδυνεύεις να πεθάνεις και να οδεύεις 401 για βδομάδες.

Μπορώ να γράψω άλλες 10 σελίδες με αντίστοιχες σκέψεις. Και φυσικά θα συναντήσεις και λίγους αξιόλογους ανθρώπους (και στα στελέχη φυσικά) και θα περάσεις κι ευχάριστες στιγμές, αλλά αξίζει τον κόπο?

Γνώμη μου: καλύτερα 18 ώρες τη μέρα σε δουλειά με ευθύνες κι αποφάσεις παρά ακόμα κι εξάωρο τη μέρα φαντάρος.

(Παρόλα αυτά συμφωνώ με αυτούς που είπαν ότι το όλο περιβάλλον μπορεί να βοηθήσει έμεσα παιδιά με κόμπλεξ ή ανέτοιμα για τη ζωή.)
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
Μπαίνω Πυροβολικό στη Θήβα. Τι παίζει εκεί μέσα; Ξέρει κανείς; Καμιά... καλή μετάθεση για μετά;

ΠΑΝΟS
Να πω και τη δικη μου γνωμη ρε Πανο..
Παρουσιασου κανονικα οπως εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ.
Τωρα,οταν μπεις δωσε μια παραταση 2-3 μερων να δεις το κλιμα που υπαρχει εκει που θα πας.
Οταν δεις οτι γνωρισες μερικα ατομα και γουσταρεις για χαβαλε την ολη φαση μπορεις ανετα μιας και οι μερες
στο κεντρο ειναι απο τις καλυτερες εμπειριες να αφησεις την πρωτη περιοδο να περασει τζαμι.
Οταν παρεις τη μεταθεση ,ανετα παλι θα πας να δεις πως ειναι το ολο συστημα στο μεγαλειο του!
Δε θα σου πω θετικα-αρνητικα γιατι πολυ απλα ολα ειναι μεταβαλλομενα στο στρατο.
Θα σου πω 1 πραγμα ομως..

Αν οποιαδηποτε στιγμη νιωσεις οτι δεν την παλευεις
Αν οπαιαδηποτε στιγμη νιωσεις οτι πνιγεσαι και παθαινεις καταθλιψη,οτι δεν εχεις ανθρωπους διπλα σου
να επικοινωνησεις
Αν οποιαδηποτε στιγμη δεις και αγανακτισεις με την ολη "βυσματικη" φαση που μπορει να υποπεσεις
Αν οποιαδηποτε στιγμη πεσεις σε κανα μαλακα κομπλεξικο μονιμα που σε εβαλε στο ματι

..Σηκω και φυγε!
Παρε μια αναβολη και γραφτα ολα στα αρχιδια σου πισω.
Να ξερεις οτι εχεις το δικαιωμα αναβολης στρατευσης ανα πασα στιγμη,μπορεις μαλιστα να παρεις και οριστικη απαλλαγη
ι5 που ΔΕΝ φαινεται ΠΟΥΘΕΝΑ και θα το ξερεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ!

Μην ακους τις νοοτροπιες εκφοβισμου του 1960 για τις απαλλαγες.
Μην σπασεις τα αρχιδια σου για κανεναν λογο στο στρατο.
Πας για περασεις ζαχαρη και οχι για να φας τα γαμησια των απαλλαχθεντων-λουφαδορων..

Αν εξω στην κανονικη σου ζωη εχεις μαθει να μη δινεις σε κανενα το δικαιωμα να σε υποτιμα και να σε ελεγχει
και πας και δεις οτι καποιοι εκμεταλλευονται το αξιωμα τους για να στο κανουν,
ΣΗΚΩ ΚΑΙ ΦΥΓΕ.
Με την Εξουσια δε μπορεις να τα βαλεις.
Τα καραβανια εχουν τροπους να αλληλοκαλυβονται και να στην βγουν και απο πανω.

Εγω ημουν απο τους τυχερους και δεν βλαστημησα το γαλα που ηπια,
σειρες μου ομως απο το κεντρο που πηραν μεταθεση σε μαυρα ταγματα,
περασαν τα γαμησια της αλεπους μεχρι να παρουν το χαρτι.

Εν συντομια..
Πας ,βλεπεις και αν δεν γουσταρεις φευγεις και γυρνας στην πραγματικη ζωη να κανεις ουσιαστικο εργο και οχι να σπαταλησεις 12 μηνες απο τη ζωη σου σε μαλακιες.
Αν δεις οτι κανεις φιλαρακια,πας μεταθεση σε καμια πολη με γκομενακια και καβατζωθεις καπου,
μενεις και την περνας ζαχαρη με 12 μηνες διακοπουλες..
Καλη δυναμη..
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Σκέψου και το ενδεχόμενο να γίνεις Δόκιμος. Όλα αυτά που λέει ο προ-προ-προηγούμενος φίλος με το υψηλό IQ, αίρονται αυτομάτως αν γίνεις Δόκιμος. Βέβαια, κάνεις παραπάνω θητεία. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Εντάξει, δε θα περάσει και ζάχαρη. Μη του λέμε μαλακίες του παιδιού.
Αν δεν έχει αλλάξει τόσο πολύ ο στρατός τα τελευταια 12 χρόνια,
και μαλάκες θα βρει (και μάλιστα πολλούς)
και κομπλεξικούς θα βρει,
και η αξιοπρέπεια του θα θιχτεί...
γιατί έτσι είναι ο στρατός. Μπουρδέλο.
Ίσως να μάθεις και 1-2 πραγματάκια για να υπερασπιστείς τη ζωή σου την κακιά την ώρα.
Ίσως και να μην μάθεις τίποτα (όπως εγώ)

Αλλά εκεί μπορείς να κάνεις φιλίες και να μαζέψεις αναμνήσεις που θα τις έχεις μια ζωή.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο ότι αν μια αντροπαρέα αρχίσει ιστορίες του στρατού, η κουβέντα δεν τελειώνει ποτέ  :grin:
 

ari1973

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
2.879
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
16
οσο περναει ο καιρος κολλεγιο γινεται...πιο παλια και πιο πολυ πηγαμε και στο κωλονησο τη λημνο 18 μηνες
 

bordelman

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2007
Μηνύματα
1.675
Κριτικές
2
Like
16
Πόντοι
16
πας φανταρος και ειδικα στη κολοεπαρχια η σε κανα ξεροκολογαμονησο?
Πολυ κριμα για σενα. Φροντισε για Αθηνα με κανενα μεσο
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Βlade, Κανονικά Φιλαράκι και Chris1976 συχνάζαμε στα ίδια λημέρια μάγκες. :rockon:
Και φυσικά όποιος άλλος πέρασε από Θηβα
Δεν άντεξα να διαβάσω όλο το νήμα.
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
προσεξε ομως, αν το μετανιωσεις εντος της θητειας, δε θα μπορεις να φυγεις,
εκτος αν πληρωσεις ενα σεβαστο χρηματικο ποσο.
δε θα το προτεινα ,αν εχεις κατι καλυτερο να κανεις.
και μην απογοητευτεις σε καμια περιπτωση κατα τη διαρκεια της θητειας σου,
για καθε προβλημα υπαρχει λυση.

Σκέψου και το ενδεχόμενο να γίνεις Δόκιμος. Όλα αυτά που λέει ο προ-προ-προηγούμενος φίλος με το υψηλό IQ, αίρονται αυτομάτως αν γίνεις Δόκιμος. Βέβαια, κάνεις παραπάνω θητεία. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
προσεξε ομως, αν το μετανιωσεις εντος της πενταετιας, δε θα μπορεις να φυγεις,
Γιατί οι δόκιμοι με πενταετία πάνε στο στρατό; Τρικυμία εν κρανίω που λέει και ένα άλλο μέλος!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom