Νέα

Ορίστε που έχει καταντήσει το Εθνικό Μετσόβειο Πολυτεχνείο

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Υπουργός
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 396
  • Εμφανίσεις 25K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Το δια ταύτα αυτού που λες studian ποιο είναι τελικά;
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
.... η προσπάθεια εκδημοκρατισμού του πανεπιστημίου στο πλαίσιο της εξασφάλισης ισότητας απέτυχε ακριβώς σε αυτό. Όχι μόνο δεν ευνοεί την ισότητα ευκαιριών αλλά ευνοεί τα παιδιά των πλουσίων. Μια αριστερή κατ'όνομα πολιτική δηλαδή βαθαίνει τις ανισότητες.. ...

100% σωστό και περιεκτικότατο. Μπορώ, φίλε Studian να τονίσω, υπογραμμίσω και γράψω με κεφαλαία το ΚΑΤ' ΟΝΟΜΑ?

Ευχαριστώ
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Τι ακριβώς δεν κατάλαβες hrys; Το δια ταύτα είναι ότι το σύστημα της δημόσιας παιδείας όπως το οραματίστηκαν στις αρχές της δεκαετίας του 80 έχει αποτύχει στην πράξη και πολλοί το προσκυνούν ως ιερή αγελάδα.
 

Επισκέπτης
Οπότε τι κάνουμε; Προσπαθούμε να το διορθώσουμε η το ιδιωτικοποιούμε άρον άρον;
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Δεν διορθώνεται. Για να καταλάβεις επειδή δεν μ' αρέσει να μιλάω με υπονοούμενα. Είμαι υπέρ του μίνιμουμ κράτους. Δηλαδή το κράτος πρέπει να εμπλέκεται σε θέματα άμυνας, ασφάλειας και προστασίας των πραγματικά αδυνάτων. Όλα τα άλλα πρέπει να είναι ιδιωτικά ώστε να έχω την ελευθερία κάθε μέρα να ψηφίζω με το ευρώ μου για το ποιά υπηρεσία θέλω και ποιά όχι. Αυτή είναι η μόνη δημοκρατία.
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Σωστός ο sx.

Ηrys δεν είπα ότι υποστηρίζεις να βγούμε από την ΕΕ. Το έθεσα (εν συντομία είναι η αλήθεια, και με τρόπο που μπορούσε να παρεξηγηθεί) σαν μία από τις πάγιες θέσεις του ΚΚΕ. Και σε ό,τι αφορά την θέση μου, όπως θα πρόσεξες υπάρχουν και άλλοι που συμφωνούν, και κυρίως καταλαβαίνουν αυτό που λέω.. γιατί το να σου λέω κάτι και να το αρνείσαι μιλώντας για κουρέλια και τσάντες του Σκλαβενίτη δεν είναι επιχείρημα, υπεκφυγές είναι.

Όπως είπε σωστά ο Todok, με τρόπο πολύ σωστότερο από εμένα, μια γυναίκα δεν χρειάζεται πανάκριβα ρούχα για να είναι όμορφη και περιποιημένη. Και άμα θέλει ας τα αγοράσει και αυτά, είτε με λεφτά δικά της είτε με του οποιοδήποτε χορηγού της. Αλλά μην παίζει μετά την κομμουνίστρια. Γιατί ή είναι απλά υποκρίτρια, ή άσχετη, ή κάποιον κοροϊδεύει, με τον εαυτό της να είναι ο πιο πιθανός αποδέκτης.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Δεν διορθώνεται. Για να καταλάβεις επειδή δεν μ' αρέσει να μιλάω με υπονοούμενα. Είμαι υπέρ του μίνιμουμ κράτους. Δηλαδή το κράτος πρέπει να εμπλέκεται σε θέματα άμυνας, ασφάλειας και προστασίας των πραγματικά αδυνάτων. Όλα τα άλλα πρέπει να είναι ιδιωτικά ώστε να έχω την ελευθερία κάθε μέρα να ψηφίζω με το ευρώ μου για το ποιά υπηρεσία θέλω και ποιά όχι. Αυτή είναι η μόνη δημοκρατία.

+1

Studian, τράβα μπροστά... και θα ακολουθήσουν πολλοί...
 

Επισκέπτης
Φίλε sxsitegr,
ελπίζω να μου επιτρέψεις δυο σχόλια πάνω σ' αυτά που είπες:

α. Κακώς νομίζω εξομοιώνεις τις πορείες των φασιστών με αυτές όλων των υπολοίπων. Όταν κάνουν πορεία οι φασίστες, συνήθως το κάνουν είτε για να δείρουν μετανάστες, είτε για να ζητήσουν να "μπουκάρουμε" στην Αλβανία π.χ., και γενικά για να κάνουμε κάτι που θα αυξήσει την εθνική μας επικράτεια,

Προσωπικά, προτιμώ αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Ελληνική επικράτεια, από αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Αλβανική . Εξηγώ. Οι διάφοροι αριστεροί, αναρχοαυτόνομοι και λοιποί θαμώνες της Πλατείας Εξαρχείων δηλώνουν αντίθετοι με τον Εθνικισμό. Γενικώς με τον Εθνικισμό; Όχι. Είναι αντίθετοι μόνο με τον Ελληνικό Εθνικισμό και υποστηρικτές-σύμμαχοι όλων των άλλων Εθνικιστών. Πριν 1-2 χρόνια είχε γίνει πορεία αντι-εθνικιστών με αφετηρία (όπως πάντα) τα Εξάρχεια. Στην πορεία έπαιρναν μέρος πολλοί Αλβανοί οι οποίοι κρατούσαν Αλβανικές σημαίες και πλακάτ με συνθήματα για τη Μεγάλη Αλβανία στα Αλβανικά. Οι αντι-εθνικιστές δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τις Αλβανικές Σημαίες, ούτε τα συνθήματα των Αλβανών Εθνικιστών, ούτε τις βλέψεις του Αλβανικού Μεγαλοιδεατισμού. Τους ενοχλούν μόνο οι Ελληνικές Σημαίες, ο Ελληνικός Εθνικισμός και ο Ελληνικός ΜΕγαλοιδεατισμός, ενώ υποστηρίζουν θερμά κάθε ξένο.

Αυτοί κατά τη γνώμη μου, δεν είναι αντι-εθνικιστές. Είναι ανθέλληνες και ρεζίλια. Ίσως από την κατάχρηση μπάφου έχουν κάψει φλάτζες ...
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Τις εχει πληρωσει και 'συ φιλε sxsitegr ακριβα εεε!!!
join the club!!!

:)

Πάντως το κλασσικό μοντέλο (αυτό που διπλώνει - ξεδιπλώνει) ξεκίνησε ως τσάντα για σούπερ-μαρκετ. Και ως τέτοια, είναι πρακτικότατη. Μετά έγινε της μόδας ως trendy τσάντα.
 

williams

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
412
Like
6
Πόντοι
1
ε καλα ρε φιλε sxsister τις πληρωνουμε.που τις πληρωνουμε....μην εμβαθυνουμε κιολας!!!

p.s.
(αληθεια εεε?θα τις το πω να την εντυπωσιασω!!!thanks for the tip!!)
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.237
Like
450
Πόντοι
36
Προσωπικά, προτιμώ αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Ελληνική επικράτεια, από αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Αλβανική . Εξηγώ. Οι διάφοροι αριστεροί, αναρχοαυτόνομοι και λοιποί θαμώνες της Πλατείας Εξαρχείων δηλώνουν αντίθετοι με τον Εθνικισμό. Γενικώς με τον Εθνικισμό; Όχι. Είναι αντίθετοι μόνο με τον Ελληνικό Εθνικισμό και υποστηρικτές-σύμμαχοι όλων των άλλων Εθνικιστών. Πριν 1-2 χρόνια είχε γίνει πορεία αντι-εθνικιστών με αφετηρία (όπως πάντα) τα Εξάρχεια. Στην πορεία έπαιρναν μέρος πολλοί Αλβανοί οι οποίοι κρατούσαν Αλβανικές σημαίες και πλακάτ με συνθήματα για τη Μεγάλη Αλβανία στα Αλβανικά. Οι αντι-εθνικιστές δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τις Αλβανικές Σημαίες, ούτε τα συνθήματα των Αλβανών Εθνικιστών, ούτε τις βλέψεις του Αλβανικού Μεγαλοιδεατισμού. Τους ενοχλούν μόνο οι Ελληνικές Σημαίες, ο Ελληνικός Εθνικισμός και ο Ελληνικός ΜΕγαλοιδεατισμός, ενώ υποστηρίζουν θερμά κάθε ξένο.

Αυτοί κατά τη γνώμη μου, δεν είναι αντι-εθνικιστές. Είναι ανθέλληνες και ρεζίλια. Ίσως από την κατάχρηση μπάφου έχουν κάψει φλάτζες ...


Και κάτι πολύ επίκαιρο: Σε (νυχτερινό) σχολείο του Ν. Κόσμου υπό κατάληψη, Αλβανοί εξωσχολικοί προκάλεσαν επεισόδια με τραυματία Έλληνα μαθητή. Αφορμή: Ένας Αλβανός μαθητής ήθελε να γράψει με σπρέι το όνομά του στο σχολείο, οι δικοί μας δεν τον άφησαν και θεώρησε καλό να πάει να φέρει ενισχύσεις...

Κάτι ανάλογο έγινε και στα Μελίσσια



Κάποιοι κουλτουριάρηδες και "προοδευτικοί" μπορεί να γουστάρουν να τους γαμάνε οι Αλβανοί. Δικαίωμά τους να πιστεύουν ό,τι θέλουν και να κάνουν τον κώλο τους ό,τι θέλουν.

Δε σημαίνει όμως αυτό ότι και μεις σαν Έλληνες πρέπει να ξεφτυλιζόμαστε.....
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Προσωπικά, προτιμώ αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Ελληνική επικράτεια, από αυτούς που ζητούν να αυξηθεί η Αλβανική . Εξηγώ. Οι διάφοροι αριστεροί, αναρχοαυτόνομοι και λοιποί θαμώνες της Πλατείας Εξαρχείων δηλώνουν αντίθετοι με τον Εθνικισμό. Γενικώς με τον Εθνικισμό; Όχι. Είναι αντίθετοι μόνο με τον Ελληνικό Εθνικισμό και υποστηρικτές-σύμμαχοι όλων των άλλων Εθνικιστών. Πριν 1-2 χρόνια είχε γίνει πορεία αντι-εθνικιστών με αφετηρία (όπως πάντα) τα Εξάρχεια. Στην πορεία έπαιρναν μέρος πολλοί Αλβανοί οι οποίοι κρατούσαν Αλβανικές σημαίες και πλακάτ με συνθήματα για τη Μεγάλη Αλβανία στα Αλβανικά. Οι αντι-εθνικιστές δεν είχαν κανένα πρόβλημα με τις Αλβανικές Σημαίες, ούτε τα συνθήματα των Αλβανών Εθνικιστών, ούτε τις βλέψεις του Αλβανικού Μεγαλοιδεατισμού. Τους ενοχλούν μόνο οι Ελληνικές Σημαίες, ο Ελληνικός Εθνικισμός και ο Ελληνικός ΜΕγαλοιδεατισμός, ενώ υποστηρίζουν θερμά κάθε ξένο.

Αυτοί κατά τη γνώμη μου, δεν είναι αντι-εθνικιστές. Είναι ανθέλληνες και ρεζίλια. Ίσως από την κατάχρηση μπάφου έχουν κάψει φλάτζες ...

Προφανώς αυτό που λες δεν έχει σχέση με το θέμα.

Αλλα μιας και προτιμάς αυτούς που θέλουν να μεγαλώσουν την Ελλάδα, πες μου πως σκοπεύεις να το κάνεις αυτό. Και πως θα διασφαλίσεις ξεκινόντας το ότι το τέλος δε θα σε βρει με λιγότερα από όσα εχεις.

Περιμένω την απάντησή σου.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
ʼλλο το να έχεις εθνική αξιοπρέπεια και άλλο να εκτίθεσαι λέγοντας ότι θα πας να πάρεις την πόλη και τα ρέστα.

Έχουμε χάσει την άισθηση του μέτρου και βλέπουμε πια μόνο τα άκρα.

Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να προστατέψουμε τη μοναδικότητά μας, την ελληνικότητά μας αν θες.

Ας μου πει όμως κάποιος πως μπορεί να γίνει αυτό όταν εμείς οι ίδιοι ξεφτιλιζόμαστε καθημερινά, κάνοντας ότι μπορούμε ώστε να επιβεβαιώσουμε την τριτοκοσμικότητά μας.

Παραδείγματα; Δημόσιο, Παιδεία, Περιβάλλον, συμπεριφορά..

Και φυσικά μέγιστο παράδειγμα --> ανίκανοι πουλημένοι πολιτικοί.

Και για ΤΙΠΟΤΑ από όλα αυτά δεν υπάρχει αντίδραση από της υπηκόοους (γιατί πολίτες δεν είμαστε)

Μήπως τελικά έχουμε τη χώρα που μας αξίζει;
 

kmule

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Όταν φίλε κατηγορούμε αλλήλους για όσα μας συμβαίνουν, δλδ μας φταίνε οι δάσκαλοι, οι καθηγητές, οι δημόσιοι υπάλληλοι, οι αναρχικοί, οι αλβανοί, οι μαύροι, οι ρώσοι κτλ και κανείς δεν κοιτάει προς τα πάνω να δει ποιος πραγματικά έχει τον έλεγχο και την ευθύνη για την πραγματικότητα που ζούμε, τότε τι περιμένεις, να μας αξίζει και να έχουμε κάτι διαφορετικό; Απλά η μαζική πλύση εγκεφάλου που έχει επέλθει από τις τηλεοράσεις, τον στρατό, την εκκλησία και τα κόμματα εξουσίας και που διαιωνίζεται διαρκώς από οικογένεια σε οικογένεια και από γενιά σε γενιά δεν είναι εύκολο να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη....
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.391
Κριτικές
1
Like
899
Πόντοι
96
Δεν καταλαβαινω γιατι να μην γραψει ο Αλβανος το ονομα του ο ο καθε μαθητης παει και γραφει οτι θελει στον τοιχο. Αυτο ειπα και το πρωι και με παρεξηγησαν. οταν στο δημοσιο λυκειο παιζεις μπακαρα και μονα ζυγο, φτυνεις πασατέμπο και ξυνεις τα τα τετοια σου ειναι φυσικο να γινεις καραπουτσαριο και στην επαγγελματικη σου ζωη. Ενω τα παιδια των ιδιωτικων ειανι λιγο πιο μαζεμενα και ξενερωτα αλλα εχουν ενα αλλο επαγγελματισμο. δεν μας λειπει παιδεια απο την αποψη των βιβλίων αλλα απο την αποψη του τρόπου ζωης, οι Αλβανοι απλα μας αντιγραφουν στην γαιδουρια μας.
 

Επισκέπτης
Όταν οι Αλβανοί, που δεν τους δεχόμαστε στα μπουρδέλα μας, επειδή βρωμά  ο κώλος τους, έχουν εδαφικές διεκδικήσεις και λένε ότιο τα Γιάννενα και η Πρέβεζα πρέπει να γίνουν Αλβανικά και ανήκουν στη Μεγάλη Αλβανία, νομίζω ότι είναι επιτρεπτό και σε μερικούς γραφικούς ίσως και ρομαντικούς Έλληνες να λένε ότι μπορεί κάποτε να πάρουμε την Πόλη. Πριν 80 χρόνια ήμασταν κοντά.Για το επεισόδιο στα Σχολεία τώρα, κάτι καθήκια που ονομάζονται antifa, γκαρίζουν ακόμη για κάποιους Αλβανούς που είχαν φάει μερικές φάπες πριν χρόνια με αφορμή ποδοσφαιρικό αγώνα. Τώρα για τους ενήλικες Αλβανούς που έδειραν μαθητές έλληνες δεν θα βγάλουν άχνα και θα βάλουν τη γλώσσα τους στον κώλο τους ...
 

kmule

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
77
Like
0
Πόντοι
0
Ρε φίλε το θέμα είναι πως δεν συναναστρέφονται όλοι με απόφοιτους high class κολεγίων ούτε ο κύκλος τους αποτελείται από στελέχη επιχειρήσεων και έγκριτους σε κάθε τομέα.  Υπάρχουν και λαϊκοί κύκλοι ξέρεις με κάπως πιο αδιάφορη και χύμα συμπεριφορά σε όλες αυτές τις high class φλωριές.
Δλδ να καταδικάσουμε αυτήν την συμπεριφορά που υπάρχει σε ευρύτατα λαϊκά στρώματα; Ή μηπως θέλεις ο οικοδόμος και ο μάστορας σου να έχουν συμπεριφορά άγγλου Λόρδου και να τα βλέπουν όλα με άμεμπτη σοβαρότητα; Επίσης μήπως θες και ο courier/delivery που δούλευει για 600 Ευρώ ανασφάλιστος με κίνδυνο να σπάσει τα ποδάρια του να έχει την αντίστοιχη αίσθηση σοβαρότητας; Μην τρελλαθούμε τώρα τελειώς που θα καταδικάσουμε και τον λαϊκό ελληνικό αυθορμητισμό και χαβαλέ στο όνομα της καλλιτέρευσης της κοινωνίας.

ΥΓ: Λάκη, καταλάβαμε πως ψηφίζεις Αθήνα Πόλις ελληνική, κάνεις μεγάλα όνειρα και έχεις χόμπι την προπαγάνδα, την παραπληροφόρηση και τον διαχωρισμό των ανθρώπων με βάση την προέλευση τους. Μπήκαμε στο νόημα και γνωρίζουμε όλα όσα περιστρέφονται γύρω από τις απόψεις αυτές αλλά δυστυχώς για σένα και τα αποτελέσματα τους στην ανθρωπότητα και την ιστορία. Δεν χρειαζόμαστε φροντιστήριο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom